Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.

NápovědaFórum » Technika » Osvětlení 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Výkonné LED čipy, CREE, COB, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 22:50 Muž @ jarda62 [133] Re: Driv3r
No něco takového mi to říkalo, ale ze školy toho ve mě zůstalo minimálně :) není to bezprostředně v blízkosti vody ale půl metru nad hladinou a nad skly. Ale radši zůstanu u hliníku. Dobrá připomínka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 22:33 Muž @ Driv3r [174]
měd a hlinik vodni prostředi hm tady někdo hodla vyrabět baterku .-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 21:06 R Muž @ slavko [1138] - RostlinyRe: jarda62
jarda62 napsal: zkusím měděné PCB.
Meď síce má lepšie teplovodivé vlastnosti, ale tiež oxiduje viac ako hliník. Ja by som v amatérskych podmienkach ostal pri hliníku. Avšak s lepidlom a medenými nemám žiadne skúsenosti, tak možno sú nejako povrchovo upravené, resp. to lepidlo pred oxidáciou nejako chráni...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 19:47 Muž @ jarda62 [133] Re: slavko
Co jsem zjišťoval u pana Soukupa (KarlosS) tak je to způsobeno vadnými kusy. Je možné, že některé měly horší tepelný přenos jak píšete. Čipy mám na termolepidle gd9980 ještě k tomu na čipy tlačí přes optiku kryt osvětlení, kdyby se náhodou čip odlepil, tak je pořád v kontaktu s chladičem, který si myslím je řádně naddymenzovaný. Jeho teplota při provozu mi teď nepřeskočí 35°C Zkusím jiný obchod a zkusím měděné PCB.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 19:37 R Muž @ slavko [1138] - RostlinyRe: jarda62
jarda62 napsal: je možné, že jsem ty čipy jen přehrál při pájení a projevilo se to až teď a takhle..
Samozrejme, možné to je. Pri čipoch s ebay/aliexpress je možné aj to, že jednoducho niektoré boli/sú nekvalitne napojené (tepelne) na podložku, a tak sa prehriali aj pri poddimenzovaní výkonu a (zdanlivo) dostatočnom chladiči. Nemám síce rozsiahle skúsenosti s čipmi odtiaľ, ale nevidím dôvod aby ich „kvalita” nebola rovnaká ako pri ostatných lacných tovaroch odtiaľ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 16:31 Muž @ jarda62 [133] Re: slavko
Děkuji za vysvětlení, podle toho co jste napsal to už chápu a nebudu si tím dále lámat hlavu, podle výpočtů by osvětlení mělo být životaschopné, tak bude chyba jen v těch čipech, nebo ve mě, protože mi chvilku trvalo než jsem dostal grif na pájení, je možné, že jsem ty čipy jen přehrál při pájení a projevilo se to až teď a takhle..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2018 15:16 R Muž @ slavko [1138] - RostlinyRe: jarda62
jarda62 napsal: ečekal jsem že to bude tak složité.
Ono to vôbec nie je zložité. Je to jednoducho len iné...

Ide o to, že impulzné napätie/prúd nie je striedavé, no ani jednosmerné (o ktorých sa bežne učí/píše), a tak nemožno 100% aplikovať bežné pravidlá. Impulzný priebeh je niekde medzi... Obdobne to je aj s meracími prístrojmi -- tie bežné sú (v lepšom prípade) uspôsobené len na meranie jednosmerného/striedavého priebehu -- a to ešte často len na sínusových 50 Hz.

Do značnej miery možno na meranie použiť analógové meracie prístroje, a to aj tie lacné, ktoré prosto merajú efektívnu hodnotu jednosmerného impulzného priebehu. Mnohé digitálne prístroje zase majú funkciu MAX, ktorá do určitej miery dokáže zobraziť špičky (ak sú dostatočne dlhé).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 13:10 Muž @ Magic [370] - RostlinyRe: jarda62
Ja hliník. Ale ja to mám ešte krátko na nejaké hodnotenie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 10:02 Muž @ jarda62 [133]
Všem vám moc děkuji. Nečekal jsem že to bude tak složité. Ale školu na to dělat nechci. Světlo už rok funguje, až na to že odcházejí čipy, ale podle všeho to nebude zapojením, ani komponenty, použil jsem co mi bylo doporučeno. Takže objednám další cree čipy od jinud a uvidíme. Hezký víkend
Edit. Ještě jedna věc mě zajímá. Používáte čipy s hliníkovou, nebo měděnou PCB základnou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 09:17 R Muž @ vaaclav [7143] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Plné napětí nemůžeš stejně naměřit LDD stále omezuje proud musel by jsi mít osciloskop. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 08:58 Muž @ Magic [370] - RostlinyRe: jarda62
LDD by mal pri odpojenom PWM vstupe púšťať plný výstup (vychádzam len z lajstier, neskúšal som), takže áno, ak merať napätie na jeho výstupe, tak pri odpojenom arduine.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2018 01:21 R Muž @ slavko [1138] - RostlinyRe: jarda62
Pokiaľ pôjde naplno mali by ste dostať presnejšie výsledky, lenže nemám ani tucha ako LDD pracuje interne, kde tiež môže na reguláciu prúdu používať PWM...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 23:50 Muž @ jarda62 [133] Re: slavko
Fotka k příspěvku To znamená odpojit Arduino od lddčka? pak by lld nemělo signál na stmívání a mělo by jet naplno co vím. Používám tento přístroj na měření viz obrázek. Měřil jsem tak jak je na fotce nastavený.

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.01.2018 22:38 R Muž @ slavko [1138] - RostlinyRe: jarda62
jarda62 napsal: Což se mi zdá málo na 10čipů mělo by být aspoň 30V! chápů, že něco pobral proudový zdroj, ale tolik? Ještě jedna důležitá věc, měřil jsem to napojené na Arduino a rozsvíceno na 30% tak nevím jestli to měření nějak ovlivňuje, ale podle mě by nemělo, přece cree čipy nefungují na principu snižování napětí.
Nie, pokiaľ viem, tak LDD pracuje na princípe impulzne šírkovej modulácie. Avšak, musíte si najprv ujasniť čo chcete merať a uvedomiť si, že PWM znamená, že chvíľu napätie je (30 V) a chvíľu zase nie je (0 V). Kedy ste merali? Keď tam napätie bolo alebo keď nebolo? ;-)

Použili ste analógový alebo digitálny merací prístroj? A keď digitálny, tak automatický alebo s ručným prepínaním režimov? A keď digitálny, meria strednú alebo efektívnu hodnotu? A keď meria efektívnu hodnotu, meria túto efektívnu hodnotu pre striedavý alebo aj pre jednosmerný signál, najmä impulzný, atď, atď. Inými slovami, nie je napätie ako napätie a bežná stredoškolská fyzika na to nestačí. Ak máte možnosť, použite osciloskop.

Otázky sú rečnícke, odpovede nečakám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 21:25 Muž @ jarda62 [133]
Ahoj potřeboval bych radu zkušenějších. Je tomu asi rok, co jsem si postavil led svítidlo. Jsou na něm 2 větve cree xm-l T6 10W čipů, každá větev po 10ti čipech napěťový zdroj je 36V a 4,1A a proudový zdroj používám LDD 1200HW. Po necelém roce mi ale začaly čipy zlobit, už jsem to tu jednou psal ale bez odezvy. Při stmívání a rozednívání se čipy v jednotlivých větvích nerozsvítí najednou všechny, ale teď už v jedné větvi jeden a v druhé větvi dva začnou svítit až u dalšího kroku takže se nerozsvítí od nuly jako ostatní. Ale to je jak jsem zjistil nejspíše způsobeno kvalitou čipů. Protože je zdaleka nežhavím, jedou na 15% svého max. výkonu. Dneska jsem měl chvíli a řekl jsem si, že změřím napětí mezi Lddčkama a čipy, ale nestačím se divit, ale taky tomu moc nerozumím hmm naměřil jsem pouhých 25V na každé větvi. Což se mi zdá málo na 10čipů mělo by být aspoň 30V! chápů, že něco pobral proudový zdroj, ale tolik? Ještě jedna důležitá věc, měřil jsem to napojené na Arduino a rozsvíceno na 30% tak nevím jestli to měření nějak ovlivňuje, ale podle mě by nemělo, přece cree čipy nefungují na principu snižování napětí, nebo se mylím? Jestli si dá někdo práci a odpoví předem děkuji..
Edit. Na napěťovém zdroji jsem naměřil přesně 36V.
Edit2. Arduino má svůj vlastní zdroj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 15:23 R Muž @ vaaclav [7143] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Ano já mám 3x 470µF na 100V pokud máš slapští napětí tak stačí menší napětí budou i lacinější. Někde to tu je v diskusi. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 15:09 Muž @ Magic [370] - RostlinyRe: vaaclav
Rozumiem tomu správne, že tie kondíky mám dať na výstup toho napäťového zdroja?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 14:50 R Muž @ vaaclav [7143] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Já mám 48v a mám jich 14ks. Nezapomeň dát k němu kondíky aby ti to nepískalo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 14:42 Muž @ Magic [370] - RostlinyRe: vaaclav
Jj, 36V vstup, 32V výstup, deleno 2,9V na LEDku je 10-11. palec

Edit. samozrejme viem, že to chce nechať i na prúdovom zdroji rezervu, takžé to tých 11 sotva bude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 14:39 R Muž @ vaaclav [7143] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Pokud by jsi chtěl 10-11 čipů tak ti napěťový zdroj nebude stačit, musíš počítat že něco spotřebuje i LDD teď už si to nepamatuji je to asi 3,5V. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 14:18 Muž @ Magic [370] - RostlinyRe: slavko
Z toho, že som PWM generátor s takou nízkou frekvenciou a napätím ťažko zháňal.
Ale rád počujem, že pre potreby stmievania lediek je to dosť. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 14:13 R Muž @ slavko [1138] - RostlinyRe: Magic
Magic napsal: PWM vstup podporuje frekvencie do 1kHz, čo mi nepríde mnoho.
Na základe čoho usudzujete, že to nie je veľa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2018 13:50 Muž @ Magic [370] - Rostliny – Mean Well LDD
Prišiel čas trošku sa pohrať so stmievaním a "otravovať" s tým súvisiacimi otázkami. ;-)
Chcem využiť LDD-700L driver s PWM vstupom (zatiaľ ručným, vo výhľade mám i Arduino). Napájať ho(ich) budem z LRS-75-36.
A tu je prvá otázka za 100 bodov - koľko Cree XP-G2 (2,9V@700mA) môžem na ten driver pripojiť? Na vstupe bude samozrejme furt 36V.
Úplne posledný obrázok špecifikácie (www.meanwell-web.com/…) vo mne evokuje dojem, že tam môžem kľudne pripojiť i jedinú diódu, hoc to nebude práve efektívne.
Aby som bol konkrétny, na začiatok by som ich tam mohol dať 7-8, časom možno využijem tých maximálnych 10-11.

A jedna praktická bonusová otázka - podľa špecifikácie PWM vstup podporuje frekvencie do 1kHz, čo mi nepríde mnoho. Skúšal niekto i viac?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.01.2018 18:42 Muž @ jarda62 [133] Re: teakmon55
Pouze způsob připojení.. :-) tak jak je na obrazku, buď kabely, nebo krátké piny na připájení na tišták..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2018 18:26 Muž @ teakmon55 [5]
Zdravim,vie niekto aký je rozdiel medzi prevodníkom
MEAN WELL LDD-1500L a 1500LW?
www.tme.eu/…
www.tme.eu/…

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 23:03 R Muž @ slavko [1138] - RostlinyRe: Magic
Magic napsal: Kde vidíte "rozumnú" hranicu toho, čo od LEDky požadovať?
Rozumná hranica je daná maximálnou hodnotou prúdu v dokumentácii, samozrejme pri dostatočnom chladení. Zvyšok záleží na tom, čo je pre Vás dôležitejšie, či maximalizácia svetla alebo maximalizácia účinnosti, pretože so stúpajúcim prúdom množstvo svetla stúpa, ale účinnosť klesá.

Do úvahy treba zobrať i to, že dostatočný chladič nestačí, treba aj kvalitný prenos tepla z čipu na podložku a potom z tej podložky na samotný chladič. Keď kúpite čip na podložke, tak to prvé neovplyvníte a často ani nezistíte, kým nezapojíte a nezmeriate. To druhé síce ovplyvníte, ale v amatérskych podmienkach, a najmä bez dostatočných skúseností, to bude mať od dokonalosti ďaleko, takže hnať prúd zbytočne vysoko je rizikom a každá chyba sa môže vrátiť na životnosti.

V neposlednom rade, 700 mA je tak bežná hodnota, že existujú hotové zdroje s týmto prúdom a netreba robiť vlastné riešenia, či používať nastaviteľné zdroje...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2017 13:25 Muž @ Magic [370] - Rostliny – XP-G2 na 875mA?
Viem, že väčšinou sa prevádzkuje na 700mA (2.03W), pustili by ste do nej 875mA (2.61W)? Je to "len" mierne nad polovicou jej max. výkonu, chladič je dostatočný...

Kde vidíte "rozumnú" hranicu toho, čo od LEDky požadovať?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 17:06 R Muž @ vaaclav [7143] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Tak já začínám na 1% výkonu tak mě nějaký devítinásobný proud může být ukradený. Nechci mít pod akváriem hřející radiátor. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 16:24 R Muž @ slavko [1138] - RostlinyRe: vaaclav
Pri spínaných zdrojoch nie je problém so saturáciou transformátora ako pri bežných transformátorových, tak rezerva nie je nutná a spínané zdroje sú (mali by byť) stavané na dlhodobú záťaž blízku 100 %, kde dosahujú maximum účinnosti.

Inou otázkou je štartovací prúd kapacitnej záťaže v podobe prúdového zdroja. Ten však môže dosahovať desaťnásobky pracovného prúdu, takže 30% rezerva je i tak na dve veci. Vzhľadom na krátkosť štartovacieho prúdu kapacitnej záťaže je možné, že nezareguje ani ochrana pred preťažením, ktorá býva ich bežnou súčasťou.

Samozrejme, na zistenie konkrétnych hodnôt by bolo potrebné skúmať dokumentáciu konkrétneho zdroja.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 12:43 R Muž @ vaaclav [7143] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Magic
Tak já jsem předpokládal že bych mohl zvětšit výkon světle tím že bych mohl použít silnější proudové zdroje, protože mám 600mA a teď už mám koupené i 700mA a uvažoval jsem i o 1A tak abych měl rezervu. Napájecí zdroje není dobré provozovat na max to jak vidíš nemusí vydržet. Rozdíl mezi 150w a 200w zdrojem je v mém případě rozdíl 100-200kč a to jsem je kupoval v Česku a ne v Číně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.11.2017 11:51 Muž @ Magic [370] - RostlinyRe: doktorito
Jo dve vetvy po 15, ok.
Takže prúd bude 650mA, napätie niečo cez 3V na ledku, celkovo po 45V na vetvu.
Výkon summa summarum 58,5W.
Už rozumiem. ano

@vaaclav: Tretinu? Tak tým desíš i mňa, musím sa zamyslieť i nad svojím svetlom... coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 11:04 R Muž @ vaaclav [7143] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doktorito
Potřebuješ aspoň 1/3 rezervy ve výkonu na trafu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 10:47 Muž @ doktorito [0] - RostlinyRe: vaaclav
vypadá to hezky, ale já nejsem elektrikář - potřebuji jednoduché řešení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2017 10:43 Muž @ doktorito [0] - RostlinyRe: Magic
čipy jsou zapojeny po 15 ks do serie a pak jednotlivá světla ( 2 ks) připojena přímo k trafu - fungovalo to v pohodě, ale trafo prý odešlo, kvůli tomu, tam nebyla rezerva v kapacitě - jelo neustále na plný výkon.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2017 21:14 Muž @ Magic [370] - RostlinyRe: doktorito
XP-G si pri 1,3A ukrojí z napätia 3,2V. To sú 4,16W na ledku a 125W (96V) na 30 lediek. Toto si napájal 62W/48V zdrojom?

Alebo mi niečo uniká? (V piatok večer by som sa ani nedivil.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.11.2017 21:13 R Muž @ vaaclav [7143] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doktorito
Co to udělat trochu jinak. rybicky.net/fotogalerie.php…
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2017 20:30 Muž @ doktorito [0] - Rostliny
Dobrý den,
2 x 15 čipů xpg napájím trafem mean well ELN 60-48, ale po 3 letech trafo odchází (nezdravě se hřeje - když jede na plný výkon tak na něm nejde udržet ruka) proto ho chci nahradit jiným, ale aby tam zároveň byla kapacitní rezerva. Trafa LPC 35-700 bych musel použít dvě a zároveň nemají kapacitní rezervu.

Máte nějaké typy co použít? Regulace se klidně vzdám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2017 20:20 Muž @ doktorito [0] - RostlinyRe: Magic
tak už to běží - celé jsem to zapojil do serie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2017 12:15 Muž @ Magic [370] - RostlinyRe: doktorito
A tie vetvy sú zapojené za sebou? Tak, aby mali jeden spoločný prúd?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2017 11:27 Muž @ doktorito [0] - Rostliny
Dobrý den, dodělával jsem si doplňkové světlo s čipy XPG, je to na dvou chladičích = 2 větve po 7 a 8 čipech, napájeno zdrojem mean well LPC 35-700 a když to zapnu, tak jedna větev svítí naplno a druhá svítí velmi slabě, když ke zdroji připojím větve samostatně, tak svítí naplno obě.
Stejně mám na tom samém akvárku připojeno hlavní světlo a bez problému.

Ví někdo kde je chyba?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.11.2017 14:29 Muž @ jarda62 [133] Re: jarda62
Tak si nakonec odpovím sám, dovolal jsem se jednomu pánovi, který se čipy zabývá již pár let a je to jasné, čip je vadný musí se vyměnit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2017 11:12 Muž @ jarda62 [133]
Ahoj všimnul jsem si na světle, že jeden čip cree xm-l 10W se nerozsvítí společně s ostatními, ale až při dalším kroku, stmívání Arduinem. Jde čip směrem koš?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2017 18:54 Muž @ Jarry [359] Re: Jarry
Tak jsem zkusil sundat čočky z XT-E čipů a úhel kuželu samotných čipů jsem změřil na cca 80° (což mi přesně vychází na omezení U profilem, na kterém mám aktuálně čipy přilepené). V každém případě je při vzdálenosti mezi čipy 10cm (což jsem použil na současné rampě a co plánjuji i na ty 3m rampy) světlo jednoznačně rovnoměrněji rozptýlené, než s 80° optikou (ona totiž vytvoří kužel intenzivního světla pouze o polovičním úhlu). Navíc bych takto už při 2 řadách dosáhl osvícení celé hladiny, pokud budou čipy 15cm nad hladinou (bude i širší U profil, takže i úhel bude větší). Při použití optiky je opravdu potřeba držet vzdálenost mezi čipy kolem 5cm.

Závěr je takový, že udělám 2 rampy bez optiky a budu mít připravený zdroj na případnou rampu 3. Se 3mi rampami bych asi použil optiku na krajní rampy pro osvětlení dna a prostřední nechal bez, ale jsem přesvědčen o tom, že na Echinodory atd. i ty 2 rampy s XM-L čipy budou až až (teď svítím tou rampou s 10ti XT-E čipy nad 300l akváriem a intenzita je zhruba taková, jakou bych si představoval i na těch 3m).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.10.2017 12:24 Muž @ Jarry [359] Re: vaaclav
Ty čočky by s tím měly udělat dost - mám jednu pokusnou rampu s XT-E čipy a několik druhů čoček, tak s tím ještě budu trochu experimentovat. O úsporu energie mi ani nejde (vím, že tam žádná velká úspora není), elektrikou topíme, takže máme kWh asi za 1,5Kč. Jde mi spíše o vzhled a možnosti regulace, akvárium bude bez krytu, tak to musí aspoň trochu vypadat:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 12:11 R Muž @ vaaclav [7143] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Několikrát jsem intenzitu v akváriu měřil a dá se říci že trubice T5 vycházely lépe než led a pokud by jsme se měli bavit o nějaké úspoře energie tak ta tam žádná není a u tak vysokého vodního sloupce je to spíše naopak. Nevím co z tím udělají čočky ty nemám. Na rostliny co píšeš ti to bude stačit ale pokud jich bude větší množství CO2 ti budou dost ujídat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 11:34 Muž @ Jarry [359] Re: vaaclav
XM-L čipy mají vyšší intenzitu (x1,66) oproti XT-E (srovnávám XT-E na 700mA vs XM-L na 1000mA, což jsou "doporučené" hodnoty). Při 2 řadách vychází intenzita u dna přes 30 µmol PAR, což by mělo být dostatečné. Každopádně, náročné rostliny primárně neplánuju, intenzita osvětlení by měla být nízká-střední, budou tam hlavně Echinodory, Pistie, možná Myriophyllum, Nymphaea. Původně jsem neplánoval ani CO2, nakonec asi bude - ale ve velmi omezené míře, spíše pro snížení pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2017 08:45 R Muž @ vaaclav [7143] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Acinonyx
Ledky nemůžeš hnát na 100% což je v mém případě 1,5A neuchladíš je a zas tolik světla navíc nezískáš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2017 23:36 Acinonyx - Echinodory + stonkové rostlinyRe: vaaclav
Neviem, aj podla mna to vyznievalo zavadzajuco - akoze pre 500l akvarium je treba 450W LEDiek pre pestovanie narocnych rastlin... a ono je to nakoniec skoro tretina.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2017 22:56 R Muž @ slavko [1138] - RostlinyRe: vaaclav
Počítam tak, ako píšete... Ak chcete poskytnúť užitočnú informáciu, tak namiesto poučovania rovno napíšte koľko z tých 5 W využívate.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2017 22:35 R Muž @ vaaclav [7143] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Takhle to ale nemůžeš počítat, nejedou ani na polovinu (40%) to je nějakých 180w :-)
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 154

Zpět na obsah sekce Technika Přidat příspěvek • Zobrazeno 245385x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/4030-vykonne-led-cipy-cree-cob-apod