Zakládání akvária
Helanthium bolivianum 'Isthmicus' si s echinodorem konkurovat nebude.
Ale! V případě tohoto složení musíš počítat, že jak Ozelot, tak Helanthium bolivianum 'Isthmicus' chtějí světlo! Ceratophyllum nesmí hladinu zaplnit tak, aby světlo neproniklo. Na toto pozor.
Dostatek rastlín na začiatok = v mojom prípade čo?
Echinodorus 'Ozelot' koľko? 1, 2, 3 ružice?
Ceratophyllum demersum na hladinu
Řasokoule - 1, 2 gule roztrhať a rozťahať ako koberec po dne?
Helanthium bolivianum 'Isthmicus' v popredí by si s Echinodorom nekonkuroval? Podľa altasu by nemusel.
Dostatek rostlin, nepřerybnit a případně pohyb vody ... a vzduchování není potřeba.
Ve svém akvárku (hrubý objem 112 l) jsem měl přes 30 danií perlových, 18 krevet japonských (cca 3 cm) + malé řasožravé krevety. Jen toto čerpadýlko Atman s bioakvacitem:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
a úplně v pohodě to stačilo. Žádné vzduchování

Vývod z čerpadla cca 5 cm pod hladinou, hladina se lehce točila. Při dostatku rostlin to bohatě stačí.
Držel bych se toho co píše Horác.

Chcem sa ešte pekne poďakovať za rady, snažil som sa ich všetky spracovať a vziať si k srdcu. Začnem pomaly kupovať výbavu a pôjdem do toho. Budúci týždeň ešte zbehnem na výstavu, či ma tam niečo neosloví

Dúfam, že nič zásadné neskazím. Určite sem potom dám prezentáciu. A čo sa týka rýb (druhov a množstva) o tom sa ešte radšej poradím v čase keď už bude akvárium zabehnuté.
A ešte jedna otázka na záver. Je nutné/vhodné k spomínanej výbave riešiť vzduchovanie difuzérom alebo napr niečim takýmto?
www.akva-tera.sk/…
Horác píše, že pri dostatku rastlín a vhodnom umiestnení vývodu filtra nie je potrebné vzduchovať, niekde zase čítam, že je to nutnosť...
Antonín napsal: Vidím, že rozumnou odpověď tady asi nedostanu. Nejspíš jste spolkli enciklopedii o akvaristice a máte žaludeční potíže. Chytráci jako vy, vždy
cky budou reagovat. Zajimalo by mě jakou asi bažinu máte v akvárku vy?
Když udělám výcuc z odpovědí, tak:
Dát tam nevyzkoušený kořen je pitomost.
Mít v akvárku plastové kytky je další pitomost.
Měl by tam přijít normální kořen z akvaristiky + normální živé akvarijní rostliny.
Po zakořenění kytek začít dávat do akvárka ryby.
Podle mě je to celkem slušný souhrn informací pro rozjetí nového akvárka.
Ale já jsem asi spolkl encyklopedii o akvaristice a nejsem schopen poradit, tak už budu mlčet.
Milý podrážděný Antoníne, pro pravdu se člověk vždycky hodně čertí, věř že nejsem vyjímkou a možná právě proto zde jsem vorezlejším dohlížitelem, chceš-li to napsat natvrdo přímo šéfredaktorem. Zažil jsem nejen zde, mám tu možnost se s tím dnes a denně setkávat v praxi, nepřeberné množství nefunkčních nádrží a ono by stačilo tak málo, tedy třeba se zde zaregistrovat, při této registraci obdržet nejeden potřebný odkaz, tento alespoň letmo přečíst a možná by jsi psal jinak. a neměj strach z toho, že by po tobě někdo chtěl nejaký vomluvy, my jsme zde na lecjaký zacházení zvyklý.

Pro úplnost a kdyby jsi se registrovat nechtěl uvádím co jsem měl na mysli s těma odkazama.
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
Není potřeba se rozčilovat, naprosté většině lidí tady nejde o to na někom si smlsnout, ale pomoct mnohdy nešťastným rybám v nevhodných podmínkách.
Taky tady všichni kdo ti poradili mají prezentaci svého akvárka, nebo i několik... takže komentář "Zajimalo by mě jakou asi bažinu máte v akvárku vy?" je trochu kopanec do prázdna, o tom se přece můžeš přesvědčit sám ne?
Naopak o tvé prezentaci víme jen to, že jsou v něm plastové kytky. Tak se pochlub taky prezentací jako všichni ostatní, ať víme že není co kritizovat.
V podstatě jsem Ti poradil,...já bych do tohoto co máš, raději nešel a ten zbytek o tom, že do aq patří živé rostliny atd. raději necháme, asi to nebude mít cenu,...každopádně, ať se daří Tobě i rybám

Ok. Rozumná a přímá odpověď: Pravděpodobně to zasviní akvárko a možná i zabije ryby. Pokud chceš vědět, co to udělá, hoď to do platového boxu, která dáš na okno a doplň hromadu jávského mechu a šneky. Za 6 měsíců napiš, jak to dopadlo.
corydoras© napsal: ... hlavní je zajímat se o akvaristiku a občas si o ní něco přečíst, hlavně předtím než tam budeš dávat ryby ... Vsadím se, že ty už tam dávno jsou

...
Zdravím Tě, být Tebou použiju kořen z akva prodejny. Když už tomu co dělaš říkaš "tunění" tak se snaž o to, aby akvárko vypadalo co nejvíc přírodně, neříkám, že v akvárku nesmí být žádná umělá roslina, já je sice neuznávám, ale to je +- věc názoru, hlavní je zajímat se o akvaristiku a občas si o ní něco přečíst, hlavně předtím než tam budeš dávat ryby, jinak přeji hodně štěstí (OT, díky

)
S tím zimolezem zkušenosti nemám, ale já bych to vyndala, akvarijní kytka to není.
Tunění umělýma kytkama je spíš pro malý děcka do akvárka se svítící rybičkou, vytuň si živejma, to je jinačí kafe

Couvej, couvej! Evidentně potřebuješ napřed vytunit základní znalosti o akvaristice.
0 23.09.2017 11:16 Antonín – růže z jericha
Ahoj, chtěl bych poprostit o radu. Zařizoval jsem si teď nově akvarko 54l a chtěl si ho vytunit dekoracemi. Nahayel jsem tam nějake umělé kytky atd. a doma jsem našel hezký uschlý kořen, který se mi doma válí už tak 10 let. Dal jsem ho do akvatka a vypadal tam moc pěkně. Asi po 4dnech začal rašit a rozlézat se po akvárku. Tak jsem začal hledat a zjistil, že je to růže z jericha,zimolez (Lonicera caprifolium L.), říká se jí také kozí list. Nevíte někdo zda to nezasviní akvárko, nebo v nejhorším zabije rybky? Je to tam moc pěkný, tak právě přemýšlím jestli to vyndat. Díky moc za odpovědi
Starší reakce
Maq napsal: Já řasokoule nemám rád (ale nikomu je neberu). Přesto mi nějaká podobná řasa porůstá špalky a kokosy. Potěr cichlidek v tom nachází nějakou potravu, ale esteticky z ní moc nadšený nejsem. Ona se asi zanáší mikrobordelem a zešedne, je taková nevzhledná. Nic moc.
Opatrně ji rozvinout a navázat třeba na ten kokos, to nemá chybu. Silon časem do řasy zaroste a když na to ještě navážeš nějakou malou Bolbitisku, vypadá to jako chaloupka z mechu a kapradí.
Já řasokoule nemám rád (ale nikomu je neberu). Přesto mi nějaká podobná řasa porůstá špalky a kokosy. Potěr cichlidek v tom nachází nějakou potravu, ale esteticky z ní moc nadšený nejsem. Ona se asi zanáší mikrobordelem a zešedne, je taková nevzhledná. Nic moc.
Angus68 napsal: Ale je pěkná, když jí opatrně rozřežeš a použiješ jako koberec. Sama se časem přichytí ke dnu 
Nevypadá to vůbec špatně
Nemyslím si že klasická Cladophora aegagropila ke dnu přirůstá. Ostatně i v přírodě existuje tak, že tvoří koule, které se volně pohybují v závislosti na vodních proudech. Sám jsem ji vázal jako kobereček několikrát na nejrůznější podklady (Kokos, kámen, kořen) a ani po několika letech nepřirostla. Pokud Ti nějaká keříčková řasa přirostla k podkladu, zřejmě to byl jiný podobný druh, ale ne klasická C. aegagropila.
To věřím.
Jinak mně řasokoule přežila i úplné zastínění v akvárku, kdy ji mech přerostl a pod obří koulí mechu nebyla ani vidět. A po několika měsících jsem ji tam našel, jak si vesele žije dál

A to tam bylo pořádně šero.
Ale je pěkná, když jí opatrně rozřežeš a použiješ jako koberec. Sama se časem přichytí ke dnu

Nevypadá to vůbec špatně

Řasokoule přežije v akvárku snad všechno ...
Spíš ne. A hlavní problém je světlo. Řasokouli a monosoleniu ho stačí míň.

bylo, akorat ji musis navazat na kamen, jinak ti vyplave. Ona ti teda stejne vyplave, i kdyz ji privazes, ale az po delsi dobe

Bolo by možné miesto řasokoule a monosolenia použiť Riccia fluitans?
Egerii nebo ceratophyllum (dej jen jeden druh) nesmíš strkat do substrátu a jen nech vzplývat (na hladině). Nebudou si konkurovat s echinodorem. Jen ten echinodorus nesmí moc zastínit.
Ještě poházej po dně buď monosolenium tenerum nebo najemno rozcupovanou řasokouli. Zůstanou na dně.
P.S. Dlouhodobě ale egerie nebo ceratophyllum moc s echinodorem koexistovat nebudou. Jde o zastínění - jako rostliny si vyloženě nevadí. Echinodorus chce co nejvíc světla. Jak se mu začne dařit, klidně zaplní akvárium. Pak má smysl ta řasokoule nebo monosolenium, protože vydrží při málo světla.
OK, Echinodorus Ozelot, Egeria densa a Ceratophyllum demersum. Nebije sa to však s tou filozofiou, že jeden veľký, jeden stredný a druhý nízky druh? Mne sa všetky zdajú pomerne veľké.
Neprala jsem, jdu napustit vodu... výherci pošlu dáreček.
Děkuji oběma.

V nově zakládaný nádrži neperu nikdy, při dosypávání do již jedoucí nádrže peru.

Já vždycky peru

.
Ahoj, prosím o rychlou radu.
Mám černý křemičitý písek ze Sklorexu, je potřeba ho prát nebo rovnou nasypat na dno?
Kdo první správně odpoví, získá dárek.

Dej ale pozor na ty sagitárie. Bylo by zlé dát tam živočichy a následně bojovat s problémy rostlin. Na druhou stranu, možná že právě sagitárie živočichy potřebují.
Každý den měnit 1/3 vody a než je tam dáš, tak si to změř, jestli máš NO2 na 0. Den před přidáním ryb vyměň 1/3 vody a den po přidání taky, pak kontroluj testem, nebo preventivně měň obden vodu.
Ok, ale co mám dělat, když by byly a dusitany „špatné"?
Ja bych dal půlku neonek, za týden druhou půlku a az za další týden ty otiky. Během davani rybek častěji měnit vodu.
Doporucim i koupit test na dusitany a hlídat si je.
Dobrý den, mám založené akvárium viz prezentace 11 Dní. Ještě tak ty 2,5 týdnů počkám, ale :
Když nastane den D a já tam budu chtít dát ty neonky modré 20 a otíky 5 tak můžu tam dát všechny ryby najednou??? Nebo dřív ty neonky, kolik? poradíte mi?
Však já tomu začátečníkovi taky nevnucuju řasy

. A zeptal jsem se ho, jaký rostliny chce.
Nemůžeš srovnávat akvárium nedočkavého začátečníka dychtícího po co nevětší atraktivitě své nádrže s účelově zařízeným akváriem v odchovně.

Náhodou to mám odkoukaný. Znám člověka, co v pár nádržích používá velkou masu zelené řasy v pěstírně

.
P.S. A náhodou - jeden kluk si ode mě solidní hrst zelené řasy minulý týden odnesl! A je to asi tři týdny, co jsem dal z boxu na balkóně velkou hrst zelené řasy jinému.
Já jsem reagoval vlastně na toto: "by v zásadě stačilo mít v akváriu velkou hromadu vláknité řasy". K tomu se myslím zatím propracoval jenom Jirka.

Já říkám, že k Jirkovu stylu akvaristiky se musí člověk propracovat, odžít si ty svoje kalamitky. Sem tam to na nějakýho ne tolik informovanýho začátečníka taky zkusím, ale téměř vždy se to po několika týdnech stejně stočí do té klasiky většího množství druhů.

No jó, Jiřine, ale ta estetika! S tímhle nepochodíš.

Nebo použít hromadu detritu a vodu z nějakého starého akvária. To by taky valisnérii mělo prospět.
Možná by ale bylo jistější, dát tam na úvod ceratophyllum, jak navrhuje romant, nechat ho nějakou dobu akvárium zabíhat, pak pod to zasázet valisnerii a ceratophyllum ubírat tak, aby měla dost světla.
Kdysi jsem udělal kamarádům akvárium se sagittarií, přidali si valisnerii a po dvou měsících měli na rostlinách povlaky řas, které jsem předtím neviděl a netuším, jak jich dosáhli. Naštěstí to žrali krevetky a po nějakém čase už bylo lépe.
Sedo: Nicméně zelené řasy jsou menší problém, protože nefotosyntetizují hůř, než rostliny. Čili je třeba je omezovat, aby neutlačovaly rostliny, ale živočichům biotop zásadně nezhorší (pro zdraví ryb nebo krevetek by v zásadě stačilo mít v akváriu velkou hromadu vláknité řasy).
Já jsem založil v pohodě akvárko s Vallisneria americana var. biwaensis. Dal jsem jílové kuličky ke kořenům a trochu hnojiva Rataj Colour Fe+ a chytila se. Do akvárka jsem ji dal necelý týden po napuštění. Akvárko bylo nové, štěrk taky, i filtr. Úplně všechno.
Ze začátku jí chvíli trvalo, že se chytila, ale pak se pořádně rozjela a dodnes mně roste jako plevel.
Já sice už dvakrát založil v pohodě akvárium s V. gigantea, ale ta asi reaguje jinak.
Sedo: S tim echinodorem(y) by to šlo, kdybys zbytek nádrže doplnil třeba egerií nebo ceratophyllem, jak píše Romant. Echinodoru(m) bude přechod z emerzu (který asi koupíš) trvat, ale egeria nebo ceratophyllum mohou udržet biotop, dokud se nechytne(ou).
Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit...
Ja mám predstavu miestneho hustého porastu v zadnej časti na spôsob "Vallisneria americana var. biwaensis" Neviem ale či je vhodná teplotne k bette a či nie je problém ju zohnať. Prípadne "Echinodorus Ozelot" tam však neviem, či na také akvárium nie sú niektoré Echinodory príliš veľké.
Přidat reakci
1 ...... 144 145
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 146866x