Vodnatelnost
Starší reakce
Prosím o radu. Je to vodnatelnost, případně co s tím?
V poslední době se mi rozjel úhyn teter měděných (ostatní ryby jsou naštěstí v pohodě). Předchází tomu nafouklé břicho, odstávající šupiny, problémy s rovnovážným ústrojím. Ne nutně všechny příznaky najednou.
přikládám fotky a videa.
youtu.be/…
youtu.be/…
youtu.be/…
Díky
Starší reakce
Těhotná určitě není, březí možná.
0 27.04.2023 10:15 ann – Vodnatelnost
Dobry den je ta plata těhotná, nebo ma vodnatelnost?
Starší reakce
Díky za rady. Jedna rybka rychle uhynula, 2 se po dvoudenním půstu výrazně zlepšily a jedna ještě bojuje. Původní osazenstvo je naštěstí v pořádku. Ale dost mi vrtá hlavou, jak jste poznal, že to asi nebude vodnatelnost. Nemůžete napsat, ať se přiučím, prosím?
Starší reakce
Dobrý den.
Před 6ti dny večer jsem zpozorovala apatičnost u parmičky černopruhé, druhého dne ráno mi přišlo, že se jí maličko zvětšilo bříško. Přidávala jsem rybky, tak mě napadla infekční vodnatelnost. Udělala jsem ji karanténu, kde má o 2 stupně vyšší teplotu vody a léčím přípravkem eSHa 2000. Rybka dnes již čilá. Zajímá mě, kdy ji můžu z karantény přendat. Nebo jestli je to moc brzy na uzdravení.
Starší reakce
- pokud se u těchto jedinců neprojevuje žádná z poruch plavání, apatie a odmitavý reflex příjmu potravy, nepřistoupil bych zatím k jakékoliv formě léčby
- vynechat podáni krmiva 1-2 dní, sledovat zda dojde k objemovému úbytku
- výkal je nitkovitý, nebo člankovitý?
- pripadne další konzultace zde
Tak to by byla dobra zprava,diky. Kazdopadne jsem je takto uz koupila, takze zmenou krmeni u me to nebude. Fotka je porizena hned 2. den po nakupu a vypadaly tak uz v obchode. Da se s tim neco delat? Pri krmeni stridam cca 3-4 druhy vlocek/granuli (snazila jsem se koupit kvalitnejsi) a mrazene artemie. Vykaly maji 'normalni', resp.jsem si u nich nevsimla dlouhych bilych nebo podobnych nestandardnich vykalu.
- ne, zřejmě důsledek změny potravy, nejsou vytvořený příslušné enzymové prvky, což může způsobovat částečnou plynatost, případně průchodnost střev, jde tedy nejspíše o alimentární problématiku,
- pokud jde o samice je zde možnost plnosti jiker, případně i zatvrdnutí, pokud jde již o starší jedince,
- posouzení lze rozlišit podle výkalu jedinců, což nelze takto z fota posoudit
Ahoj, mohou mit tyto razborky infekcni vodnatelnost? Uplbe hloupe jsem koupila par ryb na doplneni stavajiciho hejna, i kdyz se mi uplne nezdaly,ale pricitala jsen to stresu. Oproti stavajicim klinoskvrnkam jsou vetsi,vybledle,nafoukle. Ale je to dobry zverimex a spechala jsem a zahodila tak mozek.
Starší reakce
- nejde o vodnatelnost
- příčiny, kdy u ryb dochází k vytváření bílošedých míst může mít až 3 příčiny
- 1,- genetika, kdy vlivem šlechtění, některá místa ztrácí svou výraznost barvy, hlavně pokud jde o starší ryby
- 2,- vnější paraziti
- 3,- plísně
- z uvedeného fota, nelze rozeznat
0 28.06.2022 20:21 SAMLON – Môže ísť o vodnateľnosť?
Dobrý deň, chcel som sa spýtať, čo je toto za chorobu. Ryba má stále zväčšujúce sa biele fľaky a často sa otiera o predmety, môže ísť o vodnateľnosť, poprípade o nejakú inú chorobu a ako sa lieči? Ďakujem.
Starší reakce
0 21.04.2022 14:53 RomanekBorecek – Paví očko
Dobrý den, zkušení akvaristé,
včera večer jsem identifikoval vodnatelnost u Pavího očka - samičky. Má (hlavně na břiše) trochu vystouplé šupiny, plave téměř jen u hladiny a má nafouklé břicho. Co jsem se tak dočetl, špatně se to léčí, jestli vůbec.
V tom případě bych rád ocenil, kdyby jste mi poradili, jak se s rybkou nějak bezbolestně rozloučit.
Samozřejmě, jestli mi pomůžete s vyléčením nemoci, budu neskutečně rád.
Moc děkuji za odpovědi.
Starší reakce
Já naopak na té fotografii vidím zcela zřetelně ascites (lidově vodnatelnost, zježení šupin není "podmínkou"). Ať už je příčina jakákoli, včetně vámi zmíněné, asi bych nečekal na výsledek, jestli to "rozchodí"... Riziko, že tato ryba může být zdrojem bakteriální nebo jiné infekce není malé.
- nejde o vodnatelnost, bude se jednat o alimentárni problém spojený s krmivem
Pokud se bojíte, že je to ošklivá nakažlivá nemoc, tak určitě rybku odlovte a dejte do karantény (pokud jste útlocitná duše a nechcete ji hned picnout). V karanténě může dostat pár dní hladovku a třeba to dá. Nebo nedá.
Měla jsem černou neonku v podobném stavu, v karanténě po hladovce splaskla, jedla prachové krmivo pro potěr, ale po pokusu dát jí normální jídlo se zase začala nafukovat a chcípla. Jestli to byla vodnatelnost nebo ne, netuším, ale zbytek akva je stále OK. Moje laická diagnóza zněla neprůchodnost střev, ale co je té vaší rybě opravdu netuším.
Dejte tomu ještě týden a třeba se to vyřeší samo...
Teď vážně: o co přesně jde, vám s vysokou mírou pravděpodobnosti těžko někdo odpoví. Mám zkušenost, že někdy ani odborná pitva jistotu nepřinese...
Zvažte, jestli čekat na možný závěr s možným rizikem šíření patogenu nebo takovou rybku odlovit a šetrně usmrtit.
0 21.03.2021 17:39 Min – Jde o vodnatelnost?
Zdravím!
Prosím zkušené akvaristy o radu: Může se jednat o vodnatelnost u této duhovky?
Je v akva 200 l, z hejna 8 ks je jediná s takto nafouknutým břichem, šupiny neodstávají, plave a žere normálně, nepřekrmuji. Stav trvá už přes týden. Hodnoty dusitanů na nule.
Děkuju za názory!
Starší reakce
Na fotkách jsou jen kluci.
Souhlas ve všech bodech, s vyjímkou prvního. Fotky jsou někdy zavádějící, ale podle mně tady jsou opravdu 3 kluci. Ale to je v tomto tématu nepodstatné.
- samice podle druhé fotky
- kupte kytky
- nepřekrmovat
- o vodnatelnost se nejedná
- podle mne máte pár,( vizuální tvar)
- gonopodium poznáte?
Problém je ze ta rybka predtým nafúknuta nebola
mam dve tejto farby a druha taká vôbec nie je
- vodnatelnost to není, máte formu Guppy "německá žlutá"
Starší reakce
0 15.03.2020 12:05 Martin – Vodnatelnost už fakt nevím
Zdravím a prosím o pomoc. Nejprve se pokusím vysvětlit problém. Mám akvárium 180 l. Bylo založeno v srpnu 2019 osazení šneci a později ancík. V listopadu jsem si zakoupil první rybky - neonka obecná 10 ks, danio perlové 10 ks,přidal párek pancéřníčků, cca 12 sličenek a xy krevetek z menšího akvaria. V prosinci na trzích přkoupil dalších 10 ks neonek a 10 ks danií - a bez karanteny dal do akvaria. Do týdne se objevila první nafouknutá a neskutečně zježená ryba - nové danio. Pak další a další a další. Stále s tím bojuji a už nevím kudy kam. Celkové ztáta jsou -1x sličneka,1x neonka a 15 x danio. Teď se mi zježí tak jedna ryba za deset dní ale prostě to nemá konec. Už nevím co mám dělat.
Momentální osádka - 19x neonka, 5 ks danio perlové, 5 ks pancéřníček (3 ks odchovanci z tohoto akva)2x ancík + xy krevetek sakura. Sličenky přesunuty již v prosinci do jiného akvaria. Teplota vody 23 stupňů, výměna vody 2x týdně třetina, krmení tetramin, chemie pouze Sera aquatan + přidávám Esha optima. Nevím co dělám špatně. Děkuji za každou radu. Vím, s tou karantenou jsem to....
Edit: ještě doplním, filtr bublifuk
www.akva-tera.cz/…
Starší reakce
- nejde o vodnatelnost,
- zde půjde o nějaký alimentárni problém, buď v důsledku krmiva nebo funkce některého z orgánů
- vynechat na tři dni krmivo, následně zakmit pouze 1/3 běžně podávané dávky krmiva s pomalým zvýšením
-
Starší reakce
Dobře, tedy raději nebudu experimentovat, děkuju mockrát za odpovědi
- každá změna potravy bude pro rybu zátěži a dalším problémem
- nebude mít totiž vytvořený příslušný enzym pro stravitelnost nového krmiva, které má odlišné slozeni, než na které byl doposud zvyklý
- píši to zkráceně, samozřejmě je toho vicero
Za to se omlouvám, zakládala jsem účet narychlo, navíc je již schovaný a nechtěla jsem ho stresovat, aby se snažil vylézt. O možném problému zažívacího traktu jsem též přemýšlela, hlavně tedy kvůli tomu, že ho nevidím vylučovat, nikdy, ani žádný náznak výkalů. Je alespoň nějaká možnost "lépe stravitelné" potravy? Sušené krevety, či něco jiného?
- Bez foto, bez prezentace, pouze podle popisu tazatelky,
- půjde o nějaký alimentarni problém, pokud nezabrala hladovka, eSHa 2000,tak jsou dvě možnosti, zvětšení vnitřních orgánů, nebo a to je pravděpodobnějsi, snížená průchodnost střevniho traktu
- má už na tuto problematiku věk
- neprováděl bych další léčbu, nechal bych ho v klidu dožít
- další aplikace jakéhokoliv léčiva oslabi imunitu již tak postiženého jedince
0 11.02.2020 22:20 Zakovkaterina – Možná vodnatelnost
Chtěla bych se zeptat, mám samečka betty, doma ho mám přes rok a půl, odnášen ze zverimexu odhaduju mohl mít už tak 5 měsíců. Tudíž by měl mít okolo dvou let. Je vyléčen ze slepených ploutví, se kterými jsem si ho už přinášela domů. Všechno bylo v pořádku, stavěl si hnízda, "naparoval se". Avšak asi poslední měsíc jsem si všimla, že má opravdu dosti nafouklé břicho, avšak ne jak u fotek s vodnatelností, tudíž ne zespod, ale z boku. Jako kdyby sežral něco velkého a poměrně špičatě mu to trčí do stran. Stravu má stále stejnou, hikari bio gold, jelikož mu velmi chutná, neviděla jsem důvod proč ho měnit.Dostával poměrně vysoké množství potravy, tudíž jsem problém přisuzovala tomu. Jenže ani po pustu asi 3 dnů a redukci potravy, léčbě eshou 2000 se břicho nezmenšovalo. V takovém stavu už je asi měsíc. Žádný rozpad ploutví, šupiny mírně odstáté jen na těch boulích. Nikdy nebyl moc akční, na zrcátko nikdy příliš nereagoval,jen se rozhlížel a odplaval v klidu pryč. Ale poslední dva týdny si všímám, že si nestaví pěnové hnízdo, více odpočívá, leká se. Mám jej zkusit léčit penicilinem? Kde se dá vůbec sehnat? Z fór jsem vyčetla už jen neprodejná léčiva. Jinak je v akváriu 20l, sám, dostatek živých rostlin a skrýší, topítko na 27 stupňů, bez filtru, častá výměna části vody. Děkuji za rady
Starší reakce
Díky, tohle si zapisuju.
Naše betty nikdy moc neodpočívaly, ten samec celý život strávil tím, že lítal po celém akva doslova jako magor. Doma výhradně krmíme Hikari - asi 6 druhů krmiva. Teplotu nechci hnát moc vysoko kvůli roslinám, ale těch 27 zvážím.
Poslední Bettu jsem vybíral tak, že sjem si v obchodě ověřil, kdy přijde nová dodávka abral ještě ten den, vybíral jsem asi z 50 kelímků toho, co se mi zdál v nejlepší formě. A byl určitě z improtu, protoře prvních pár dní byl ve dne úplně KO a ožíval v noci - zjevně přehozený režim.
Samičku pohlídám a napíšu, jestli se spraví, tak ji tam možná nechám samotnou - je pravda že se samcem byla spíše pořád schovaná - a proto bych čekal podobný problém spíš u ní, protože ona byla ta více stresovaná ryba.
- no pokud je v nádrži úhyn, bude lepší aplikovat eSHa 2000 dávku prvního dne jednorázově, následně nechat akvárium 7-14 dní odrazit, klidně i aktivní uhlí, preventivně
- jinak Betty z importu lépe prospívají od teploty 27-28, noční pokles není na závadu, posiluje to rybu
- Betty mají rádi Anubias, odpočívají na něm
- šlechtěním je snížená imunita, jsou prostě náchylnější,
- ryby pečlivě vybírejte, u bílé formy je často vředový syndrom, pokud má betta v oblasti hlavy tmavou pigmentaci, taky nebrat, linie těla souměrná, ploutve bez defektu
- krmiva pouze prémiová, od Hikari počínaje, žádnou Dajanu, Sak a podobně
- dejte vědět, jak dopadla samice, ty jsou odolnější
- zvažte prezentaci
Ne. Po celou dobu spolu byli ve stejném akváriu. Samice je mladší a nebyla tak stejné stravě vystavena stejnou dobu.
Ano problémy jsem měl s jinými rybkami i jinde. Ty už se nějak vyřešily - zařízena karanténní nádrž, kterou teď standardně používáme, podezřelé ryby do dalších akvárií neprojdou.
Předpokládám, že teď můžu dělat jen to, že rybu nebudu přechodné krmit a budu čekat. Pokud zemře i ona, tak do akvária můžu dát ryby nové. Když budou problémy i u nich nebyla na víně jen strava, ale je někde problém větší.
- Prošel jsem si Vaší historii, problémy už byly dříve a to nejen u ryb
- samice je tedy v jiném akváriu než samec a má tedy ty samé příznaky, dvě jiná akvária stejné příznaky, nebo jak tedy
- důsledek špatné stravy = vnitřní orgány už jsou prostě tak poškozené, že může k celkovému selhání
No ta otázka nebyla ale směřovaná na vyléčitelnost napadené ryby, ale spíš co s nádrží, kde se nemoc opravdu vyskytne u více jedinců - jestli se musí v takovém případě celá rozebrat nebo se dá sanovat jinak.
Ale věřím že tady to ten problém nebude. Proč ale ryba v takovém případě pojde? Dí se nějak pomoct pokud je to násedek špatné stravy, nebo její vnitřní orgány už jsou prostě tak poškozené, že dojde k celkovému selhání? Jsem zvědavý jak dopadne samička, ale moc se mi nelíbí, že se začala nafukovat i bez další stravy, předpokládám, že asi dopadne stejně jako samec.
- tento druh onemocnění je typický spíše pro ryby dna a třeba koi
- vodnatelnost není léčitelná, lze ji sice zaléčit, ale rybu nelze, vyléčit úplně
- tím máte problém odpovědi " teď buď na tohle nedostanu odpověď vůbec nebo dostanu takovou, že možné je obojí" vyřešen
- pokud je tedy akvárium řádně udržované, kde by se ta vodnatelnost vzala?
No to je třeba to, na co jsem se ptal v tom prvním dnešním příspěvku - jestli jde o kmeny bakterií, které běžně žijí v každém akvariu a napadnou oslabenou rybu (a tedy nedá se ji vlastně zbavit, ani nemá cenu je dále řešit) nebo jde o kmeny už primárně patogenní (ryba si je třeba v sobě dlouho nosí a symptomatické onemocnění propukne sekundárně při oslabení a pak může být i infekční pro ostatní) a takové bakterie je pak potřeba řešit (a teď buď na tohle nedostanu odpověď vůbec nebo dostanu takovou, že možné je obojí)
Jako opravdu netvrdím, že to je infekční vodnatelnost, ale rozhodně to nějaký typ vodnatelnosti v širším slova smyslu bude - tedy výpotek v břišní dutině, ať už zánětlivý nebo nezánětlivý. Samozřejmě mě mrzí (ser...) že jsme nekrmili tak jak bycho měli a pokud to bude jen tím krmením budu rád a holt budeme muset pořídit nového samce a ještě lépe se o něj starat.
- pokud je tedy akvárium řádně udržované, kde by se ta vodnatelnost vzala?
- letos jsem viděl potvrzené pouze dva případy vodnatelnosti, nikoliv u bett
- Betty trpí spíše na poruchy pigmentace, vředovitosti, plísně a alimentarni problémy, BRP,
- navíc pokud by se jednalo o vodnatelnost, byl by tam znatelný rozpad ploutve a další přiznaky, typické pro tento druh onemocnění
-
Teplota je 26, takže pro Betty tak akorát.
Nádrž je čistá a udržovaná. Je tam tolik kytek, že v podstatě v té vodě žádný dusík není a to ani ve formě NO2 či NO3, naopak ho občas musím doplnit, aby kytky nezloutly - ne nárazové, dávku spíše pravidelně po malých dávkách. Měním pravidelně více než 50 % vody a ta je měkká a lehce kyselá, takže opravdu si jsem jistý, že nádrž je v dobrém stavu.
Zbylá ryba má hladovku - nekrmil jsem už 4 dny a břicho se jí začalo nafukovat až dnes. Uvidím jak se bude dál chovat.
Samozřejmě beru, že krmivo bylo špatně, co mi ale nejde moc do hlavy je to, proč se to teď u obou rozjelo v úplně stejnou dobu - spíš bych čekal, že to přijde s větším odstupem.
- vodnatelnost to neni
- jde o alimentárni problem v důsledku krmiva
- samozřejmě pokud máte i nějaké nadlimitní hodnoty ve vodě, je to pritěžující faktor
- kolik je teplota?
-
Znovu odmeraj NO2 a uisti sa, že je test funkčný. Použitím "liečiva" si si pravdepodobne vyhubil užitočné baktérie. Nemyslím si, že je to infekčná vodnatelnosť.
Tak sameček je mrtvý. Začíná se nafukovat samička, která teď vypadá v podstatě stejně jako ten samec před 2 dny.
Takže se mi jako nejpravděpodobnější jeví opravdu nějaký patogen, protože si nemyslím, že by oba naráz selhali z jiného důvodu. Navíc ty rybky byly fakt v pohodě, dokonce se tam opakovaně vytřeli.
2 dny jsem tam lil Eshu 2000 a Exit, kdyby to bylo plísňové, ale přiznám se, že nevím, jestli být to zabralo na typ, co dělá podobné potíže
Takže se (opravdu hodně prosím) ptám ještě jednou, která ATB jsou nejlepší na léčbu, pokud by šlo o bakteriální infekční vodnatelnost? Píše se o PNC (obecně úzké spektrum) nebo chemoterapeutikum - čisté sulfonamidy se budou kupovat špatně, vadil by cotrimoxazol?
Pokud (až) odejde i samička, co s nádrží? V těchto případech jde častěji o oportunní patogeny, které napadají jen oslabené jedince (třeba jednostranně krmné) nebo mám raději uvažovat, že je v nádrži něco vysoce patogenního?
Pak nádrž nejak vydezinfikovat nebo kompletně rozebrat? To by se mi nechtělo, protože akvárko jinak prosperovalo výborně. Co rostliny, dají se efektivně vydezinfikovat? Jsou tam okružáci, ty klidně objetuju, kdyby se třeba dal použít Gastrobak na celou nádrž.
Ještě jedna věc mne trápí. Na 3 malá akvárka mám jednu sadu na údržbu - kbelík, sací zvon, kterou jsem vždy postupně použil od neméně problémové nadte až po tu kde se někdy něco dělo a až pak celý set dezinfikoval. Takže budu čekat jak se budou chovat další 2 nádrže
Díky za trochu povzbuzení.
Ale pravdou je, že dneska je chudák nafouklý víc a opravdu hodně odpočívá. Zjevně se mu hůř dýchá. Už včera jsem nekrmil, dnes taky ne. Uvidím. Dám vědět.
- nekrmit, nim. 3 dny, tohle není vodnateknost, důsledek stravy, u bett s jednostranným krnenim běžné
- ty šupiny, to je důsledek zvětšení objemu břišní dutiny
Přidat reakci
[1] ...... 16 17
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 22513x