Terčovec - chov
Zdravím všechny fandy asi těch nejkrásnějších ryb... Mám doma, mimo jiné, společenské 700l akva a můj sen je mít v něm terčovce, asi ideálně dva páry... Může mi někdo poradit, aniž bych dostal "zprda", že mám přerybněno, jaké ryby (vzhledem k teplotě, složení a podobně) musím dát jinam, aby se s podmínkami pro terčovce netrápili? V akva mám: 6x skalára amazonská, 10x tetra císařská, 15x neonka klasik, 15x neonka červená, 4x čichavec modrý, 4x black molly, 4x mečovka zelená, 4x pancéřníček kropenatý, jednoho samce bojováka se třema samicema a nějaké ty ancíky (odhaduji tak 6-8, pořád se množí, tak počet kolísá, podle toho jak je stíhám udávat)... Klidně uvítám i komentáře typu dej pryč císaře, páč rozdílné PH... Ano, můžu hledat v atlase a porovnávat, ale třeba se najde někdo, kdo poradí rád, ať nemusím hodiny hledat v atlase a listovat v miliardě příspěvků na fóru... Předem děkuji... PS.: Terčovec je opravdu nádherná ryba...
jo jo bude ho ze me bolet hlava
Priest napsal: A hlavně se ptej,ptej,ptej...Lepší informace Ti poskytne jen málokdo.
A hlavně se ptej,ptej,ptej...Lepší informace Ti poskytne jen málokdo.

tak mne áno a moc

0
[416] 02.09.13 17:38 acik Starší reakce
Nereaguji na žádný konkrétní předchozí příspěvek.
Píši jen svoji osobní zkušenost.
Vyměňuji u všech akva. co 3 dny 1/3 vody.
Výměna 1/3 vody např. u akva. 1 500 l, včetně veškeré údržby je cca. 30 min.
Je to odzkoušeno.
Jinak bych výměnu vody u všech akva. ani nestihl.
Přeji všem zdařilý chov.
Starší reakce
před výměnou je pH 6,3 po výměně 6,35 - 6,37 jak kdy, přijď se přesvědčit, pak vynášej soudy

Mýlíš se

grunda napsal: pH se podle kontroleru pohne o 0,05.
Pěkná blbost

sice nechápu co tím chtěl básník říct, ale 3x týdně měním 1/3 vody. U jedné výměny vody dělám i údržbu - očištění skel, ostříhání kytek, odkalení dna, prostě klasiku, která je třeba
"já 3x týdně 1/3 a taky pohoda "
Tohle jsi napsal v prvním příspěvku!
Někdo má problém a základní věc sbírání "bordelu" ze dna-odkalování-nenapíšeš,neporadíš.Jestli vypouštíš vodu 3x týdně jednu třetinu 20 minut,jak jsi napsal v prvním příspěvku,nebo 40 minut není vůbec podstatné!!!
ano, četl jsi dobře - 1x týdně odkalení a výměna 1/3 vody (hadice je v akva a odčerpává vodu a zároveň řádím v akva se zvonem) + 2x týdně výměna 1/3 akva, dohromady 3x týdně 1/3 akva vyměněna
Co za to dáš?Necelé dvě stovky za deset metrů

No asi to bude tím že se právě nejedná o ty kýble ale hadice ven z akva a už to frčí rovnou do odpadní. Co bych za to dal

taky furt kýbluju a ještě bez čerpadla

Doprčic jak to děláte? Je měním 55l a typicky je to kolem 50ti minut a to neodkaluju. 3 kýble ven, tři kýble napustit z kanystrů a čerpadlem do akvárka. Za dvacet minut snad nemám ani vypuštěno

Snad jsem dobře četl.
grunda napsal: já 3x týdně 1/3 a taky pohoda
když odkaluji, tak je to tak na 40 minut (včetně očištění skel), odkaluji 1x týdně + 2x týdně jen měním vodu
Porovnej svoji nádrž a nádrž grundy - kolik kdo vypouští vody.Jelikož krmím různým krmivem,tak já beru výměnu vody i s odkalováním.Možná někdo ne.Proto asi s terčovci nemám žádné problémy

NIKO,tak jsem to tedy schvalne zmeril za jak dlouho vymenim 1/3 vody v akva,tak i tedy s odkalenim jsem vse vymenil za 25minut,já odkalení beru jako posbirani listku na dne, ci jinych necistot,do pisku zasadne nevrtam,zpet vodu davam po skle.takze asi tak... jo a pocitam to i s uklidem hadice atd... To jsem si hral jeste i s kytkama,takze se to vse da stihnout za mnohem lepsi cas,takze za 20 minut mohl vse grunda stihnout
ja ted menim 1/3 vody obden,ale hodnota ph kolisa vice nez kolegovi,asi ma hodnoty vody idealní pro placky
romant napsal: Syrová akvaristika v praxi, lidé čtěte a učte se.
Syrová akvaristika v praxi, lidé čtěte a učte se.

hadice je klasika 16/22, fofr to moc velký není, tak akorát, ryby u toho mají čas čumět u skla co se děje a jestli nebude něco k jídlu, jako vždy

Je mi jasné,že to nenosíš v hrnku do umývadla.Potom si "našteluješ" vodu na 28 nebo kolik,hadicí napouštíš a přidáš výluh - za 20 minut.To musí být fofr a velký průměr hadice

není, hadicí ven a hadicí dovnitř, cca 20 min.
nad tím jsem celkem taky uvazoval,ja mam ph v akvárium 6.40 po vymene vody 1/3 je ph 6.80 a teplota je taky po vymene vody cca o 3 stupne nižší,jak na to budou reagovat terčovci?
NIKO napsal: Máš dobrou vodu,kterou tam doléváš(3x200l za týden,to je makačka)
Máš dobrou vodu,kterou tam doléváš(3x200l za týden,to je makačka)

pH se podle kontroleru pohne o 0,05. Po každé výměně přidávám výluh
grunda napsal: já 3x týdně 1/3 a taky pohoda
No,tak často měnit tolik vody je dost velká změna(Ph,atd)Nemíním se o tom ale dohadovat.
To co píšeš, to já moc dobře vím, ale proč nevtloukat lidem do hlav jak to zařídit, aby to fungovalo. To už je můj styl, měnit, měnit, měnit.

Měnil jsem jednou týdně..U mě to stačilo..Ale záleží na velikosti akvária,na osádce(zarybnění),krmení,filtrační hmotě atd atd..Každé akvário je samostatně specifické..

Výměna vody je bez ohledu na krmení u terčovců alfou a omegou úspěšnýho chovu. Samozřejmě, čím větší riziko ztěžování vody, tím měnit častěji, ale pod ty 2 výměny tejdně bych nešel.

Hodně záleží čím se krmí..Pokud je v krmeni masitá strava tak se musí samozřejmě častěji..

Velmi důležité jsou testy vody..
já 3x týdně 1/3 a taky pohoda

Bude dobrý se po nějakou dobu, tak 14 dní držet belíku s vodou denně, či obden měnit, měnit, měnit, alespoň 1/3 akvária, tím svým chovancům pomůžeš nejlépe a zkusíš tak napravit počáteční chyby který jsi udělal, ale to se všechno dočteš v těch odkazech jenž zde dnes dával Yirka. Jinak u placek tu výměnu vody v tom min. objemu 1/3 akva doporučuji do budoucna 2x týdně, to aby z těch ryb něco bylo a rozhodně přidávat rašelinový výluh, to jim bude taky prospívat, to jsou takový základy a potom se můžeš bavit s CO2 a podobnejma podporma.

Samozřejmě, že (skoro) každé nově založené akvárko má své problémy. Ale rozdíl je v tom, jak k nim kdo přistupuje a jak si jich je člověk vědom. Řasa v novém akvárku je běžný jev a zkušeného akvaristy nerozhodí neboť se nejedná o problém, ale průvodní jev. CO2 v novém akvárku nemusí být problém, pokud s tím člověk umí. Rozhodně se nejedná o spolehlivé a snadné řešení problémů s řasou, natož s tou, která se tvoří v novém akváriu. Jako zásadní problém vidím terče v měsíc starém akváriu v nezkušeného majitele, který bude mít problém s hlídáním kvality vody(rád bych se mýlil).
Osobně bych vypnul CO2, otestoval vodu, zjistil množství dusičnanů a dusitanů a podle toho pokračoval dál. Ideálně to nechal všechno běžet a pouze často měnil vodu. A ve volné chvilce změřit vodu ze studny, v které by taky mohl být zakopán pes a do budoucna by mohla být zdrojem dalších problémů(vysoké ph, tvrdost a dusičnany)
souhlas

ja taky bojuju,ale jen se stetkou - štětka jedna hnusná
Designer napsal: Kdysi jsem narval svetlo nad nove akvarko a mel jsem zeleny i pisek. Kdyz jsem to ztlumil, bylo po problemu, a schvalne jsme si nechal zeleny vetsi sutr, abych videl, jak ta rasa sama ustupuje. Po case bylo stejne svetlo dokonce malo. A to je jen jeden z prikladu, co nove akvarko dela, jak pracuje, a navic jeste ten lepsi priklad. Zacit pridavat CO2 do noveho akvarka, specialne kdyz mam v akvarku par rostlinek, abych se zbavil rasy, to mi pripada jako z nejakeho prodejniho letaku, jak neco bajecne a zarucene neco okamzite vyresi.
Jenze tak svet nefunguje, zasypat Afriku rejzi taky neznamena ji zbavit hladomoru, ac to vypada tak jednoduse...
Takze ano, tech problemu vic je, a ne mozna, kazde nove akvarko ma problemy, a jen se vice ci mene projevi. Kdysi jsem narval svetlo nad nove akvarko a mel jsem zeleny i pisek. Kdyz jsem to ztlumil, bylo po problemu, a schvalne jsme si nechal zeleny vetsi sutr, abych videl, jak ta rasa sama ustupuje. Po case bylo stejne svetlo dokonce malo. A to je jen jeden z prikladu, co nove akvarko dela, jak pracuje, a navic jeste ten lepsi priklad. Zacit pridavat CO2 do noveho akvarka, specialne kdyz mam v akvarku par rostlinek, abych se zbavil rasy, to mi pripada jako z nejakeho prodejniho letaku, jak neco bajecne a zarucene neco okamzite vyresi.
Jenze tak svet nefunguje, zasypat Afriku rejzi taky neznamena ji zbavit hladomoru, ac to vypada tak jednoduse...
Takze ano, tech problemu vic je, a ne mozna, kazde nove akvarko ma problemy, a jen se vice ci mene projevi.
Musím souhlasit s Yirkou.
Akvárium založeno 3.7. a 18.7. podle seznamu tam máš 3xterčovce, 2xPterygoplichthys gibbiceps a 45neonek.
Akvárium dostatečně nezajeto a doporučuje se postupné zarybňování, kvůli postupnému zatěžování filtrace.
Teď jsem se ti ještě mrkl do prezentace a vidím, že používáš vodu ze studny. To by mohl být jeden z problémů také. Jak v chování ryb, tak i v tvorbě řas. A jinak, u nádrže založené před necelým měsícem a zatížené takovým množstvím rybek (ne nenáročných) bych řekl, že problémy tě ještě mohou čekat. A to větší. Ta nádrž není ani zdaleka zajetá a připravená na normální provoz. Píšeš, že jsi začátečník, ale já si nejsem jist, zda jsi četl začátečnickou abecedu:
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/… CO2 neni generalni reseni problemu s rasami, CO2 je dobra pomucka, ovsem i bez nej se da rasy zbavit, a jak muzes mnohokrate cist, mnozi nestastnici maji jak CO2, tak tuny ras.
Neber pridavani CO2 jako neco, bez ceho se neda dobre fungovat. A uz vubec ne jako neco, co Ti neco vyresi. Pridavani CO2 muze rostlinam prospet, ale prospeje nejvic tam, kde to roste i bez pridavani. Kdyz to bez pridavani neroste, je to i s pridavanim jak chuze o berlich - jde to, ale ono to neni...
Hmm tak to budu muset dát terčovce pryč jelikož bych chtěl akvarium bez řas a už nevím jak je mam vyhubit a dočetl jsem se že by mohlo zabrat co2
Hele, dal ses na Tercovce, kasli na CO2 a porid jim rostliny, ktere dobre rostou i bez pridavani CO2. Kdyz se to umi, ani mnohe narocne rostliny CO2 pridavat nepotrebuji, a ze rostou pomaleji, ty potrebujes kazdy tyden vyhazovat kbelik salatu z akvarka?
Jak tady nekdo psal, a myslim ze to byl jeden ze zdejsich guru na Tercovce: "CO2 k rybam? Nejsem travic!" Asi nejsem presny, nebude to doslovne, ale obsah takhle znel...
Ale tak treba to zvladne, jen musi dostudovat vsechno, co uz mel vedet, nez do toho sel

. Pral bych mu uspech, protoze hodne lidi sekne s hezkym konickem jen proto, ze se jim hned napoprve nezadarilo a pritom mohlo jit jen o trivialni a snadno resitelnou chybu, ktera nemusela skoncit znechucenim, ze to nejde.
V zivote na 98% veci a situaci staci umet cist, ta dve procenta jsem si nechal v rezerve, kdyby nekdo z Vas chtel stavet raketoplan

.
Ve svém profilu uvádíš, že jsi začátečník a to ses hned vrhnul na terče a na CO2

To není dobrá konstelace, nechci být za sýčka ale už teď máš zaděláno na řadu problémů dopředu...
Přidat reakci
1 ...... 153
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 147425x