Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Terčovec - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 132 Přejít na další stránku   1  
Terčovec - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.09.2009 13:54 Muž pepis [15] - Cichlidy
S tim nemůžu souhlasit, jestli myslíte 20 cm po ocas tak to znamená v těle 16-17 cm a tak lze vypěstovat přibližně 1 bterčovce ze sta dejme tomu, proto jsou taky výstavy terčovců, záleží na genech, rozhodně bych netvrdil že menší kusy jsou bezcenný, myslim že když má terčovec nad 10 cm v těle tak už je to pěknej kousek a pokud má hezkou stavbu a kresbu... Jen by mě zajímalo jestli jste tak dobrej chovatel a z každého terčovce vypěstujete takovýho obra nebo jste to někde vyčetl a teď nám tady děláte díru do hlavy, ani v přírodě obyčejně takový terčovci nedorůstají tak ajk můžete tvrdit něco o bezcených podmírákách, to je pojem spíš do hospody X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2009 12:51 Muž vladislav [106] - Cichlidy – Re: terezka79
Jako první ryby jsou terčovci krajně nevhodný..Nejsi první ani poslední kdo se takhle na terčovcích spálil. Škoda jí..Ta druhá na fotce vypadá hodně tmavá ..Bud nemáš v pořádku parametry vody pro chov terčovců a nebo už nějaké zárodky nemoci měli v sobě..Bohužel..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2009 12:32 Rick – Jak casto krmit tercovce?
Chci se zeptat jak casto mam krmit tercovce velke asi 8 az 9 cm ( 7 kusu). Stari jsou asi pul roku. Do tedka jsem je krmil i 7 zmrazenyma kostkama denne(ruzne druhy) plus granule. Ted povyrostli tak uz chci krmeni omezit. Kolik kostek mrazeneho krmeni denne by ted bylo optimalni aby stale rostli? Dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2009 11:29 terezka79 – Re: Hagar
Fotka k příspěvku tak samička bohužel uhynula... zbyla nám jediná....neviíte o někom kdo by si jí vzal? zjevně jí nic není, jen má na těle pár dubanců od své "kámošky". byla by jí škoda....naivně jsem si myslela že já budu ten štastlivec který bude mít terčovce jako své první ryby a v pohodě....mrzí mne to protože sem jim nechtěla ubližovat...Pokud by jste věděli o někom kdo by so jí vzal tak at se ozve na tel 724 464 275, jsme z Prahy Východ.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2009 10:36 JuraS
Dotaz..v jaké velikosti případně stáří jsou terčovci po pubertě a hledají protějšek k sexuálnímu dovádění..? tedy v jaké velikosti se dá předpokládat, že jsou pohlavně zralí...??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2009 12:07 Muž pepis [15] - Cichlidy
S tim ph nevim, spíš záleží na co je ryba zvyklá, já mám terče od Hanzela a on je má normálně v 7,5 a já mám taky 7,5 a ryby jsou v pohodě, dokonce se údajně zvýší žravost terčovců s rostoucím ph, ale jestli jsou od chovatele co je měl v o stupeň nižším ph tak bych ho zatím určitě srážel, jinak já mám teď nové 4 terče a ten nejmenší ( 5 cm ) dlouho nechtěl žrát a stranil se, asi po 20ti dnech se dal do kupy a teď furt něco zobe, zaměřil bych se na tvrdost, dusičnany, ph a především na CO2 a hnojiva, snad žádný nedáváte, alespoň prozatim, pokud možno vůbec!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2009 11:52 Muž vladislav [106] - Cichlidy – Re: jaa
Já měl dřív elektronický pH metr a ted používám taky kapky od Rataje..Nechci ti nijak moc radit,ale pH bys měl držet mezi 6-7.. mě to doporučili všichni chovatelé od kterých jsem ryby bral..a dokonce i naučná litratura je s tím zajedno.. rybicky.net/atlasryb/tercovec_hnedy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2009 11:25 Muž jaa [5] – Re: tercovec5
pH mam okolo 7,5.......mam iba rataj test, cize to neviem uplne presne odmerat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2009 10:53 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: terezka79
Jestli se to stupňuje tak to asi už moc dlouho trvat nebude.Žere? čím krmíš a zkus vysledovat jaký mají výkaly a testy vody by taky nebyly na škodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2009 10:37 tercovec5 – Re: jaa
Jaké máš ph?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2009 09:22 Muž jaa [5] – Re: Dahak
nemyslim ze je chory........priniesol som ich vsetkych naraz od chovatela, lovil ich z jedneho velkeho akva.......no a ten sa tam zacal schovavat hned prvy den, vlasne zo zaciatku sa tam schovavali zopar dni vsetci piati, ale ostatny casom vyliezli.......a keby so bola choroba tak za tie dva mesiace by sa asi prejavila viac alebo by sa rozsirila na ostatnych, ci nie? a ak by to bola choroba tak aka?nema nic zo ziabrami, ani s plutvami, ani na tele nieje nic cudne(ziadne odstavajuce supiny parazity ani nic podobne)...........mne to pride ze sa proste boji......a to ze nezerie, tak podobnu skusenost som mal s jednou skalarou, asi mesiac nic nezrala a skusal som koli nej asi 6druhov krmiv a nic, az siedme jej v momente zachutilo a hned sa na neho vrhla.......
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.09.2009 00:07 Hagar – Re: terezka79
tohle se tu nedávno probíralo na jiné diskuzi-stalo se to několika lidema nepřišlo se vůbec na příčinu,zkus tu debatu pohledat.Bohužel to skončilo vždy úmrtím zhruba po 3 dnech:(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2009 21:53 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: terezka79
Změř vodu jestly jsou všechny hodnoty OK X-) Může být jen ve stresu ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.09.2009 20:37 terezka79 – Re: Dahak
Tak ta naše jedna samička totálně šílí...nabírá to na obrátkách...naráží do stěn jak šílená...div nerozbije akvárko....motá se po dně takovou rychlostí že ani není vidět...fakt šílený...koukala jsem ns žábry a ok, dýchání niormální...prostě jen šílí....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.09.2009 13:57 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: metal
Terčovec je ryba hejnová a ne teritoriální.Teritorium si hlídají jen v době tření.Ten co se schovává je vybledlej a nežere takže jasný známky nemoci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2009 22:32 tercovec5 – Re: jaa
Tak zvedni teplotu,jestli se zklidní.Ale i tak bych asi přeléčil na vnitřní parazity.Není naco čekat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2009 19:43 Muž jaa [5]
nic mu nieje, na pohlad zdrava vitalny ryba, ziadne zrichlene dychanie,ani cervene ziabre, normalne vykali(teda ako ostatny) a ostatne ryby ho neutlacaju (ver mi, pozorujem ich az az)......proste je stale skovany v poraste(ako keby sa mu tam pacilo), vobec nezere(teda pri krmeni a ani ked ho sledujem, ale nieco asi zrat musi)a je bledsi ako ostatny, ale to asi preto ze je stale v ukrite
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2009 15:42 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: jaa
Při změně prostředí jsou terčovci náchylnější k nemocem, např.napadení a přemnožení žábrohlísty X-) Pozoruj jestli nemá zrychlené dýchání, načervenalá žábra a jaké má výkaly. Terčovec než padne nemusí žrát třeba měsíc , ale určitě něco sežral jen tys to neviděl, déle jak dva měsíce nevydrží bez žrádla naživu X-) Může to být třeba jen delší adaptace na nové prostředí, nebo ho ostatní utiskují, proto je dobré naučit se je pozorovat a včas reagovat. Tak ať se daří ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2009 15:25 Muž jaa [5]
ja som si tercov zohnal pred nieco viac ako dvomi mesiacmi.......vzal som si ich 5, lebo kazdy ma tu varoval ake su to strasne narocne ryby a ze je im treba venovat viac pozornosti a tak dalej, tak som racej vzal viac kusou, s tym ze niektore nevydrzia a zostanu len tie najsilnejsie(prirodzeny vyber ako v prirode)........ale zatial vsetko v poho, terce nemaju problem ani medzi sebou ani s inymi rybami.........iba jeden sa stale skovava medzi rastlinami(je tam stale zalezeny) este som ho v predu v akva nevidel, ani pri krmeni nevychadza (treba ho doslova v poraste hladat) a vobec ani nezerie pri krmeni........vlastne netusim z coho je zivi, este nikdy som ho nevydel nic zozrat a pritom bez problemou zije, rastie rovnako ako ostatny, nieje ani nijak ochabnuty, iba je trocha bledsi(ale to asi preto ze je stale zalezeny v tme v poraste..............viete mi toto niekto vysvetlit? neboji sa ani ludi pred akva, ani ine ryby ho neutlacaju. Preco je teda stale zalezeny a vobec nezere? a ked vobec nezere tak z coho zije?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2009 11:33 Muž vladislav [106] - Cichlidy – Re: terezka79
Chtělo by to aspon 4 kousky ,aby bylo hejno.Pak by se ti nesoustředil ten boj jen mezi ty dva.Potom ovšem by to chtělo větší akvárium..Terčovec potřebuje ,aby se uklidnil přeci jenom prostor..Neni to o tom 50 litrů na jednu rybu..Spíš prostorné akvárium..To že se napadají se dá pričíst i jejich pubertě v tomto vývojovém období..To,že naráži do stěn ....Točí se na místě by mohlo taky znamenat nějaký začátek nemoci..Projdi si tu témata o terčovích..Je tu toho napsáno hodně.. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2009 10:44 JuraS – Re: terezka79
ti moji se začali okusovat taky, vypadá to jako pusa s rozběhem..jako středověcí rytíři..nemyslím si, že jim něco chybí (těm mým) vodu mají měněnou každý týden, pH stabilně v kyselé oblasti, krmivo bohaté na všechno co potřebují..ustanovují si hierarchii
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2009 10:00 terezka79 – Re: JuraS
Ahoj, hledám, ale odpověd na otázku proč terčovci narážejí do stěn akvária nenahcázím :-) je mi jasné že se před sebou naparují, ale to že do sebe koušou až je to slyšet mi v pohodě nepřijde...to že mění barvy je jasný (mám krásný blue diamondy) ale to "šílení" mi hodně vadí....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.09.2009 07:36 JuraS – Re: terezka79
Přečti si tuhle stránku..už jsem se ptal na totéž a bylo mi odpovězeno..ach jo.... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.09.2009 23:12 terezka79 – Terčovci šílí?
Dobrý den. Mám takový dotaz. Mám své dva první terčovce v akváriu 185 litrů- S nimi cca 30 neonek. Kupovala jsem je od chovatele už jako větší (8cm), jsou to prý sestry a velmi dobře se snáší... Ale opak je pravdou, jedna druhou napadá, hlavně kvůli krmení... občas si vyměnují role kdo si začne.... Také se občas stane že jedna z těch samic začne doslova šílet. lítá ode zdi ke zdi a naráží do ní....točí se na místě, chce vyskočit z vody, etc... Je to normální? proč to dělá, je ve stresu?



,

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2009 20:41 Muž Dahak [425] - Cichlidy – Re: Wixík
Hnědý moc lidí nedělá.Bejt tebou tak zajedu k tomu Čermákovi a dál nehledám.Ono narazit dneska na pravýho hnědýho terčovce už není žádná sranda a když už tak je to nečím sprsknutý.Ty Čermákovo jsem viděl v sobotu na vlastní oči a vypadaj moc dobře...zeptej se Jammese má je doma :).A není drahej!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2009 20:31 Muž Jammes [72] - Afrika – Re: Wixík
poptej se, zkus třeba ve zveráku, možná ti řeknou kde je nějakej chovatel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2009 20:13 Wixík – Re: metal
Ano, to by bylo ideální, ale pokud vím, tak u nás nikdo terčovce nedělá. I když u nás by to asi moc neřešilo. Dnes jsem si nechal vyjet hodnoty vody z městského vodovodu a zjistil jsem, že tu máme asi 30 možných vodovodních sítí a co potrubí, to jiná polívka. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2009 19:35 Muž metal [96] - Cichlidy – re .wixik
najlepsie kupit od takeho chovatela co ma zlozenie vody presne ako ty.najlepsie by bolo ze mate rovnaky vodovod,byvate v rovnakom meste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2009 13:24 Muž Dahak [425] - Cichlidy
Koukni do inzerátů.Zrovna včera tady pan Čermák inzeroval prodej hnědáků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2009 13:17 Muž vladislav [106] - Cichlidy – Re: Wixík
Bohužel jsem z jihu.. :) Ale koukni sem.. www.discus.cz/…
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2009 13:13 Wixík – Re: vladislav
Díky za typ. Já už jsem si na ty hnědý terčovce myslel. Jsou mi asi nejsypatičtější. Jsem rád, že mi je někdo potvrdil potlesk Nevíš náhodou o nějakém dobrém chovateli na Příbramsku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2009 13:05 Muž vladislav [106] - Cichlidy
Myslím,že na toto je dost těžké odpovědět...Hodně záleží od kterého chovatel je máš atd.. atd ..Ale já na tvém místě bych volil asi tenhle druh rybicky.net/atlasryb/tercovec_hnedy Říká se o něm že je to jako karas mezi kapry..Sežen si už aspon 8 cm veliké ...Myslím ,že okolo Přibrami jsou také hodně dobří chovatelé..Nekupuj je v obchodě..U chovatele dostaneš i mnohu užitečných rad... ;-) A v drtivé většině zdravé a odolné ryby..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2009 12:16 Wixík – Odolnější druhy terčovců
Je to asi tak. Mám akvárium o cca 300 čistých litrech. Mám ho cca 5 let a po celou dobu se (myslím, že úspěšně) snažím o biotop Amazonie. Mám tam jen původní druhy rostlin a ryb, správnou teplotu, tvrdost vody, atd... Myslím si, že üž nejsem začátečník, nějaké ty zkušenosti mám. Jde mi o to. Rád bych postoupil na další level a opatřil si nějaké ty terče. Nikdy jsem je neměl a vím, že existuje více, než dost různých barevných modifikací. Má otázka zní: Existuje speciálně nějaký druh terčovce, který by byl trochu tolerantnější, pokud by vše nebylo úplně stoprocentní? Nebo spíše záleží na věku ryby, velikosti a chovateli, od kterého ryby kupuji? Hodně jsem si o terčovcích přečetl a hodně jsem viděl, ale o tomto konkrétním problému jsem našel akorát takovou letmou zmínku, že není vhodné chovat v akváriu původní druhy terčovců, že je lepší si pořídit nějakou šlechtěnou formu, která už se u nás delší dobu množí. Chtěl bych vědět konkrétně kterou formu shánět, aby její chov nebyl tak náročný a aby byla u mě co nejvíce spokojená. Díky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2009 17:31 Muž metal [96] - Cichlidy
niekedy bol skalar povazovany za narocnu rybu.pred 20 rokmi.ja som tiez zacinal s gupkami.ked som si po gupkach kupil skalare pred 20.rokmi tak mi skapali.tak som choval len mecunky a dania,tie prezili v pohode.pred 3. rokmi som zacal zo skalarmi a teras to us neni taky problem tie ryby ako by sa aklimatyzovali tou dobou,nie su us take narocne.pred rokom a pol som zacal s dyskusmi,neveril som si ,ocakaval som ze mi to do mesiaca skape.presiel rok a pol a vsetkych 6.zije.neonka skorej skape ako diskus pretoze diskus da najavo ked mu nieco chyba a da sa mu pomoct ale neonka ta je okamzite hore bruchom pri nejakom probleme.teras je diskus na takej urovni ako skalar pred 20.rokmi.nie je to us taka narocna ryba jak sa pise.staci jej priestor a casta vymena vody a vtedy je to besproblemova ryba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2009 08:39 Muž Yirka [9126] – Re: René73
Myslím žes učinil správné rozhodnutí. I skalára je pěkná a specifická ryba, na které se můžeš hodně naučit. Jsi jeden, troufnu si říci z mála, který změnil své přání za doporučení zkušenějších. Věřím že se ti to brzy vrátí. Ať se ti vede!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2009 08:35 Muž René73 [0]
Děkuji všem co my nypsaly já teda ještě počkám a koupím si skalary.Možná do budoucna si koupím ještě větší akvárko kolem 400-500 l a pak to možná skusím stěma terčovcama.Jěště si hodně budu muset o nich přečíst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2009 07:02 JuraS – Re: Romy
Romy souhlas..dříve byla jiná doba..přirovnám to k něčemu co je mému srdci bližší...já chodil na ryby už se svým dědou, rybařinou se zabývám od předškolního věku, dal jsem do ní duši, peníze, čas..a dovede mě zvednout ze židle když mladý capouch co má tátu zbohatlíka nakoupí super drahou výbavu (protože na ní dostane a protože mu na fórech kdekdo poradí) a napochoduje k vodě..jistě je to i o štěstí..chytit rybu..ale on ho zpočátku kousek má...chytne, vyfotí se..dá to s článečkem do časáku..a hnedle je hvězda..radí, poučuje, celebrita..to, že je rybářem sotva rok nikoho nepozastaví..superstar..
a s disky..je krásné když se začne dařit..ryby jsou spokojené, krásně tvarované, vybarvené, spárované a odměnou jsou každou chvíli desítky mladých..ale co s nimi ? co udělá běžný chovatel se stále se rozmnožujícími disky..když jak svorně víme, že jde o ryby na chov pro zkušenější se zkušenostmi, možnostmi a financemi..těžko si někdo nakoupí větší množství malých prcků od běžného chovatele jen proto aby jimi nakrmil třeba piraně..kam dá běžný chovatel co k doma těžce trpěné 350 ky (páč ona by tam ráda viděla stát šicí stroj, knihovnu či co) přidal "na chvíli" odstavnou 150 ku pro mládež..jenže diskové se mají dobře a tak na to znovu "hupli" a najednou máš z nějakých 80 ti 250 a nikdo je nechce..akvaristika ti je nevezme a ...a co dál...
není to můj případ...ale znám...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   03.09.2009 00:29 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: akvaristik
akvaristik napsal:Já se snažím každému poradit tak, aby to šlo.
To ano,ale musí to být hlavně ke spokojenosti našich chovanců,pak se nám rybky odmění vitalitou a vybarvením.A není hezčí pohled,než když rodiče vodí po nádrži své mladé.

akvaristik napsal:...vždyť i já jsem začínal a tehdy byl rád za každou radu.
Tak na ty léta dneska rád vzpomínám,kdy jsem jako kluk postával v akvaristice na,,pavláku" a hltal každé slovo starých mazáků.Jenže...tenkrát byly na výši platu rybky o jiné ceně,víc si jich akvarista vážil,každé úmrtí si myslím víc zamrzelo.A hlavně většina tehdejších akvaristů si svoji cestičku vyšlapala od jednoduchých gupek a xif až po složitější rybky,alespoň u mne a většině akvaristů kolem mého věku,ale i starších to tak bylo.Dnes mi přijde,že se kupuje stylem mně se to líbí,tak to chci a pak se objevují vlákna o náhlém a nepochopitelném úmrtí apod.
Dnes je jedna neocenitelná výhoda,a tou je internet,tolik informací na jednom místě...co my bychom za to tenkrát dali,za nás bylo pár dobrých knih a pak už jen praxe.Jak se odchovávalo,s jakými parametry vody,atd.se nikde pořádně nenašlo,to se muselo naučit.To byla ta pravá škola,tak jsem byl naučen já a popravdě řečeno,právě od gupek a xif,přes labyrintky,tetry konče u tlamovců,jsem se na terče ovážil až po nějakých 12-ti letech praxe.A to si myslím by měl projít každý,u různých druhů se naučí něco jiného,a to pak přenese do těch složitějších odchovů.
Právě po nabrání zkušeností se lépe dohledám jak upravit vodu,jak jakou nemoc léčit,jak vytvořit rybám co nejlepší podmínky.Pak jednoduše vím co s rybou.
Není horší kombinace,než nezkušený akvarista se složitou rybkou,i když u terčů už to tak docela neplatí,kromě importů jsou už velmi domestikovaní.
Ne nadarmo se říká-špatný akvarista,spokojený prodejce.Jen je škoda těch ryb,možná právě takto odejdou rybky s předpoklady šampionů.
Aby nedošlo k nějaké mýlce,píši velmi obecně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2009 20:35 Muž vladislav [106] - Cichlidy
Byl jsem zhruba před rokem ve stejné situaci jako René73..Chtěl jsem zkusit mít doma v akváriu terčovce ...Pořídil jsem si je do 180l akvária...Pokud člověk dodržuje základni pravidla jejich chovu tak to zase neni tak složité je chovat..Na tomto i jiných forech je informací dost a dost..Musím dát za pravdu co napsal Pepis..V menšich akváriich je težší udržovat podmínky pro jejich chov..Ale jde to..Ne každý musí mít hned z nich velké placky..Ale jak píše Romy chce si je pořidit aspon ve velikosti okolo 7-8 cm.
Dřive jsem se věnoval akvaristice jen okrajově....Ted mě to docela chytlo..Za cely bezmála rok jsem neměl jediný úhyn terčovce..A to je mám od 4 chovatelů....Udělal jsem pár chyb ,ale ty jsem vyřešil a poučil se z nich..Jsou to nádherné ryby a za tu snahu a starost se odmněnuji svou krásou..Na závěr chci napsat v dnešním podminkách to není zase tak složité..Ale pro jejich chov to přeci jenom chce větší akvárium to bezesporu.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2009 20:13 Muž akvaristik [274] - Rostliny – Re: Romy
Plně souhlasím s každým slovem Vašeho příspěvku. Jde jen o úhel pohledu. Já se snažím každému poradit tak, aby to šlo. Fandím tomu, kdo chce začít, vdyť i já jsem začínal a tehdy byl rád za každou radu. Takže můj postoj je, máš toto akvárko, s tím by to šlo takto. Ale souhlasit se mnou nemusíte. Začátečník si prostě nekoupí velké výstavní kusy za tisíce, ani si nemyslí, že je z těch levných malých pokusných vychová. Alespoň u mě to tak bylo. Většinou ale zjistí, že na to zkrátka nemá a pak končí všechny pokusy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.09.2009 18:34 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: akvaristik
V žádném případě nechci snižovat Vaše znalosti a zkušenosti,jen mne dostalo doporučení dvou párů do 180 litrů hrubé litráže.
Ani já nejsem zastáncem chování ryb v nezařízených akváriích,ale pro odchov je to nezbytné,pro zdravý růst ryb dochází k lehkému překrmování a následné zbytky by se těžko ze štěrku odkalovaly.Tady jde spíše o toto,každý ví,že terčovec je ryba docela drahá a s její velikostí roste i cena,tak se mnoho akvaristů snaží ušetřit a vzít ryby co nejmenší s tím,že za rok z nich budou výstavní exempláře.To je ovšem omyl,ve společenském akváriu většinou trpí právě dusíkatými látkami,protože většině se nechce odkalovat denně.Dále ryba chřadne,přidají se žabrohlísti,vnitřní parazité a na tomto tobogánu plným chemické léčby se velmi těžko zastavuje.K tomu samozřejmě napomáhá i stres,třeba z nedostatku prostoru,nebo i z jiných ryb.Do společenské nádrže bych doporučil brát ryby kolem 8 cm,kdy už jsou odolnější.
Osobně si raději vykrmím terče v nezařízené nádrži,než je cpát do 150 l,nebo kolik si myslíte,že té,,čisté"vody zbyde po osazení dekoracemi?
A nakonec,buďte rád,že znáte mnoho akvaristů,kteří dokáží terčovce vrátit proto,že neví co s vodou,neví si rady se stále vracejícími nemocmi atd.Já,a nejen já znám zase spoustu akvaristů,kteří si vzali malé ryby po desítkách a do několika měsíců měli pohřebiště,a co je ještě horší,nepoučili se a kupují další se stejným efektem.
Ano,je pravda,že vytíračka je pouhých 125 l,ale jak dlouho tam chovný pár je?Mladé odstavujeme zhruba po čtyřech týdnech od rozplavání potěru,pak se dávají rodiče na,,rekonvalescenci".Vše je o akvaristech,někdo to má jako byznys a ryby se u něj také nemají nejlépe,protože při dalším výtěru jsou už opět ve svých 125 litrech,ale silná většina chovatelů co znám,dává rybám dostatečný čas na zotavení.
Nezlobte se,ale Vaše rada opravdu nebyla,,košer",proto jsem se i ozval a zdá se,že René73 se tím poučil a hlavně pochopil,že nádrž kterou má,je lepší osadit menšími a méně náročnými rybami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2009 16:44 Muž pepis [15] - Cichlidy
Nechci se zastávat, malých akvárek pro terčovce, mám 200 l což jako společenské, dekorační akvárko je pro ně fakt minimum, je to prostor tak nanejvýš pro 4 terčovce, v menším počtu se zase necítí tak dobře, je těžký udržovat chemismus a čistotu vody a nikomu to nedoporučuju, pokud s tím nemá zkušenosti, mě drží na uzdě hlavně prostor, ale jak mi řekl chovatel, zkušený chovatel terčovců dokáže vypěstovat ve 200 l nádrži hezčí terčovce než nezkušený akvarista v 600 litrech, já se rozhodně nepovažuju za extra chovatele a budu rád když ryby nezakrní na 8 cm, že bych je trápil si nemyslím, ale dát si tam 4 17cm terčovce bych neudělal, jinak čím větší prostor tím snadnější chov. Jako začátečník byste neměl myslet hned na nejnáročnější ryby :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2009 11:43 Muž vladislav [106] - Cichlidy – Re: René73
Fotka k příspěvku Na tom obrázku je vlevo nahoře 180 litrů...Vlevo dole 260 litrů..A v hlavním obrázku je 400 litrů...Je pravdou ,že v tom největším jsou teprve ryby v pohodě ..Tyto akvária jsem vystřidal od řijna minulého roku...Jinak Romy má v těch příspěvcích naprostou pravdu..Terčovec je krásná ryby a potřebuje svůj prostor...Dneska bych je už do 180 litrů nedával..Možná jak píše Bob66 na krátkou dobu a jen menší kusy.. ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2009 09:07 Muž akvaristik [274] - Rostliny – Re: Romy
Snad jenom podotknu, že o terčovcích opravdu něco vím,nějakou stovku jich doma máme. Moje informace jistě nepochází z internetu. Určitě nedoporučuji chovat doma terčovce v nezařízeném akváriu s bublifukem, protože to není pro nikoho přirozené. Ani pro ryby, ani to hezky nevypadá. Jiné to je v pěstírnách, kde se těžko dá v desítkách nádrží udržet pořádek pokud by byly osázené. Nepředpokládal jsem, že René je začátečník v akvaristice, přdpokládal jsem, že chce začít s terčovci. Proto bych si dovedl představit, že začne s akváriem, které má a později lze prostor zvětšit. Znám hodně akvaristů, kteří přišli po několika měsících na to, že si s vodou hrát neumí a terčovce raději dají do lepších rukou. Můj názor je, že terčovec je víc než ryba a natrénovat péči to opravdu chce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2009 08:33 JuraS
Už jsem viděl "králíkárny" 50*50*50..jedna nalepaná na druhou, pouze s topnou tyčí, bublifukem, kuželem a dvěmi disky..krásnými, plodnými, vybarvenými...tomu ale neříkám život pro ty ryby..ani bych se nedivil kdyby jim v potravě byli přidávány hormony na reprodukci..já raději akvarium kde budou s nimi i jiní živočichové, jiné ryby a prostředí aspoň vzdááááleně připomínající jejich původní domovinu..nemusím jim vyrábět ala amazonii..taky kdo z nás tam byl a na vlastní oči, ruce a nohy ošmatlal prostředí kde diskové jsou doma..? prostě o kousek větší než to na které se ptáš..kdybych měl možnost..tak bych pro disky bral tak aspoň 400 lt..aby měli prostor..velká ryba potřebuje velký prostor..máš li větší výšku dáš mi za pravdu jak špatně se spí na standardní posteli...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2009 08:17 Muž René73 [0]
Tak asi tam dám skalary a něco ktomu nějaké rostlinky a kořen skalar je taky moc pěkná ryba těm to doufám bude stačit.Uvydím jak my to půjde jiinak bych si dobudoucna pořídil ještě větší akvárko.Díky moc za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.09.2009 00:35 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: akvaristik
Předpokládám,že si s touto odpovědí děláte legraci....To,že se na internetu píše,že na terčovce minimálně 50 l se nedá brát za bernou minci,je rozdíl chovat jednoho terčovce v 50 l vody,nebo 10 ve 400 l.Ve druhém případě to nevychází na litry,ale ryby se budou mít lépe.
Nejen kvalita vody,stravy a celková čistota jsou limitujím faktorem pro zdárný chov těchto ryb,ale neméně důležitý je právě prostor!!,jinak ryby zakrní.Na to není třeba něco,,trénovat",ani to není,,schopnost",ale je třeba se učit a umět trochu pracovat s vodou,nabídnout rybám dostatečně kvalitní krmení,mít stejně kvalitní filtraci,pravidelně odkalovat,atd...

Nechápu,jak potom můžete dopručit do nějakých 150 l dva páry,a ještě napsat,,pokud se bude dařit a porostou" ,víte vůbec kdy se párují terčovci,kdy jsou pohlavně dospělí a jak dlouho rostou? Mimochodem,osazení nádrže je terčovcům šumák,je to jen kombinace ryb a rostlin pro naše oko.Vychovat ke kráse se dají v holé nádrži s obyčejným bublákem.
A ještě něco,předpokládám,díky otázce a absenci něco si zjistit(tady jsou toho mraky),že je René73 i přes svůj věk začátečník,nikomu,kdo začíná bych terčovce nedoporučoval,následek je v silné většině smrt ryb a na to je terčovec příliš krásná ryba.
Na druhou stranu je spousta těch,kteří se ani nezeptají...
Roman Špeta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2009 23:40 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: akvaristik
Kvalita vody ale hlavně i prostor jsou nejdůležitější faktory pro úspěšný chov a růst terčovců X-) To co radíte by bylo na hodně krátkou dobu pokud by to byly prckové ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.09.2009 23:34 Muž akvaristik [274] - Rostliny – Re: René73
Pokud s nimi začínáte, nebránil bych se tomu, ale dal bych tam maximálně dva páry. Pokud se bude dařit a porostou, sám přijdete na to, že je třeba více prostoru. Do začátku jsou důležitější věci, než "jen" prostor. Kvalita vody, osazení nádrže i schopnost udržet ryby v dobré kondici je třeba natrénovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2009 16:36 Muž Romy [1822] - Cichlidy – Re: René73
Jestli se jedná o hrubou litráž,dá se počítat,že dekorace,dno,rostliny,apod. odebere dalších minimálně 30 l.Výsledná litráž je opravdu malá.Jestli by to byla čistá litráž,o čemž pochybuji,dalo by se uvažovat o jednom páru,ale vzhledem k tomu,že je to ryba hejnová a má také nějaké nároky na plavání,nebylo by jim ani tam dobře.Jen vytíračka bez dekorací má litráž 125 l a ryby tam nejsou dlouho.Byla by potřeba větší nádrž,alespoň 250-350 l,jinak ryby málo porostou a nakonec se podrazí.Sem bych spíš dal max.4 skaláry a nějakou tu drobotinu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [132] ...... 152 153

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 146349x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10902-tercovec-chov?od=6551