Sinice
A proč bez KNO3, to máš dusíků tolik, že to nepotřebuješ?
Pásky tam jsou od začátku,objevila se asi po měsíci,teď asi týden zkouším pmdd bez KNO3.Nic se nemění,chci změřit to PO4,ale nemám návod k testu.
Kdy se ukázala? Po tom přidání led pásků? Nehnojíš ničím jiným než tím osmocote ve dně?

Mám jen mobil,tak snad.
Ten návod náhodou nevíš?
Aktuální fotka by nebyla ?
Ahoj všem,bojuju se sinicí a začínám být zoufalá.Koupila jsem si výše uvedený test,ale není na něm návod.Ví někdo jak?
Jinak jedna se o Betti hotel
rybicky.net/nadrze/23796 ,NO3 je kolem 20.Zvýšila jsem průtok,snížila osvětlení,ale pořád se dělá u předního skla.Z okna nesvítí,zaluzie zatazeny.
Odkaluji každý týden,s tím,že ji odsaju.pomoc pls.
Děkuji všem.
v nejvíce případech je sinice při nízkém NO3 a vyšším P.
Používam dažďovú vodu v tom problém nevidím, ale čo sa týka hnojiva netuším aké sú hodnoti. Používam Wuxal Super a dohnojujem vodu na 350-400 uS.
změř obsah NO3, většinou je potřeba přidat.
podle starších knih se navíc sinici více daří ve tvrdé vodě ...
JozefM napsal:
A mimochodom; Ako bojujete so Sinicou? ja som jej mal pomerne dosť a pred pár týždnami som ju pracne odstraňoval z každého kochlíka. Je mi jasne, že sa časom zasa ukáže a už sa aj začína, ale aspoň som ju trochu pribrzdil. Kde sa dalo som nasadil HM-ko ktoré mám, aby zarástlo povrch kochlíka. Je to husto rastúca rastlinka a kde ju mám nemám Sinicu, kedže tá potrebuje svetlo pre vznik. No toto sa nedá aplikovať všade. Možno nechať povrch zarásť na husto machom, rašeliníkom, alebo niečím podobným. Alebo máte aj ine skúsenosti s hubením tejto pliagy? 
Starší reakce
Mi sínice rostla naopak z nedostatku P...
Kúpim kvalitnejší test NO3 a uvidim. Ale ak sa sinice vyskytujú hlavne pri nedostatku dusičnanov a prebytku P a fosfor je nemerateľný tak možno fakt všetko spotrebovali

Som zvedavý zajtra
Tím prvním asi myslíš NO2. To je fakt dobře, že máš nulu.
Ale mít nulové i dusičňany (NO3) je špatně. A především prakticky nemožné. Možná i teoreticky.
Já měřím P také nulu. Ale nula je také nepravděpodobná. A sinice se občas někde objeví. Pokud to chci vyzkoušet, trochu fosforečňanů přidám extra, stačí mi homeopatické množství (0.02mg/l) a druhý den ji mám viditelnou.
Dusičňanů měřím okolo 40mg/l



Tak chcem sa s vami podeliť o skúsenosť, čo sa stane, keď pri silnom svetle sa 2 dni nehnojí..
Dnešná kontrola akva skončila šokom. NO3- 0mg(to je pozitívne), NO3- 0mg, P- 0mg, Fe- 0,3mg. A tak sa celé akva mohlo pekne zazeleno-hnedo-modrať.
Takže som neplnovane odsal koľko sa dalo a skúsil som nahnojiť dvojitú dávku, keďže zajtra pri akva opäť nebudem.
----------------
NO3 bolo merané rataj testom, ktorý nie je presný. Ale myslím, že aj u neho zaručene znamená číra voda žiadne dusičnany
Starší reakce
Ratajovy testy jsou dobré na NO2, pH a podobně. NO3 změříš věrohodně jen s testy sera nebo JBL.
A právě, pokud se ti NO3 nehlo, je něco špatně ...
Osádka se chová normálně a NO3 netuším, jak jsem psal, Rataj NO3 test ukazuje pořád stejně od doby před aplikací sanytru, v průběhu i po.
Stále lehounce narůžovělá barva testu odpovídající +-15 mg NO3/litr.
Sanytr jsem dával co dva dny malou lžičku, aby to nebyl takový šok a sledoval jestli právě nenastane nějaký problém.
S akvárkama si hraju snad už 20 let a sinici jsem potkal teprve minulý rok začátkem léta a po zatemnění zmizela.
Letos se drží i když léto skončilo.
to bych neřekl že to má výrazný vliv. Podle starých knih má i krom NO3 a fosforu značný vliv tvrdá voda ...
to je dost, ne? Jak jsi na tom byl s osádkou, potažmo s NO3?
Anebo taky v nadbytku amoniaku, který se normálně vyskytuje v akvárku v zanedbatelném množství. Třeba po přehnaném vyčistění filtru + odkalení dna se snadno objeví sinice kvůli narušené nitrifikaci.
Asi by bylo prospěšné, kdyby tazatel napsal, co dělal s akvárkem pár týdnů před tím, než se mu sinice objevily a jak předtím akvárko vypadalo.
Niekedy nie je problém v nedostatku dusičnanov ale v nadbytku fosforečnanov.
Starší reakce
Když nemají v drogerii tak si dojděte k řezníkovi

,nejlépe však kde přímo spracovávají maso.
Souhlas ja ho nasel, po zeptani, i v jedne mensi drogerii tady u nas na jihu, prodavacka vedela hned o cem je rec. Takze to nebude asi tak nedostatkove zbozi
K tomu Sanytru a dostupnosti.
Sel jsem na sraz akvaristu a pac se na posledni chvili nepredpokladane zmenilo misto akce, sel jsem kolem drogerie. Vetsi drogerka, tak jsem se zeptal prodavacky, kde maji Sanytr. Ptala se co to je, k cemu se to pouziva, a ze to netusi, ze to mozna ani nemaji, a ze by se zeptala vedouci, ale ze musim chvili pockat, pac ani funkce vedouci nezrusi bezne telesne pochody

.
Sam jsem si tedy zatim prodejnu prosel a Sanytr meli za nejakych 13Kc 70g baleni. Byt prodavacka mene ochotna, mohla rict ze nemaji, a ja bych sel, ze to tak bezne v drogeriich neni. Tedy nenechat se odradit a drogerie-samoobsluhy si radeji sami dukladne projdete.
Mi sinice zmizela až po přidání PO4, NO3 jsem měl 90mg/l a sinice si vesele rostla dál.
Taky mě trápila asi měsíc od založení sinice. 25l akvárium je u okna na jihozápad a brněnská voda je plná dusičnanů. Sice úplně nezmizela, ale zůstala jen mezi pískem a dnem a nad hladinou. Předtím se pomalu rozrůstala, fleky sinice rostly na Hemianthu i mechu (plus vlákna ve vodě). Už jsem uvažoval o zatemnění, ale viděl jsem prodávat 9cm kelímek HC a plevuňku. Pomohla hrubá síla a zasázení 90 % dna.

Starší reakce
Tak třeba zaskočit do drogérie a koupit Sanytr, tak se ten dusičnan draselný KNO3 jmenuje a tady si spočítáš kolik čeho budeš potřebovat na vzýšení, řekněme jednou tolik než máš teď.
www.rostlinna-akvaria.cz/…
0 25.05.2015 05:33 nowy101 Ahoj,
tak v sobotu jsem posbíral z hladiny sinici, po roce vyčistil filtr (kafe hadr). Změřil jsem co mám doma testy - NO2=0, NO3= míň jak 10 (obar Rataj), Ph=6-7 (obyč papírek).
Co jsem se tu dočetl, tak bych měl zvednout NO3, ale nemám ponětí, kde se to dá koupit?
Starší reakce
Tak pokud se da tomu testu od Rataje verit, lepe se mrknout zde do fora, jsou o tom urcite pochybnosti, tak bych prihnojil asi KNO3, zvedl bych to opatrne postupne tak kolem 15 mg/l, to by mohlo stacit. Vypocet davkovani najdes tady
www.rostlinna-akvaria.cz/… 
Udělala jsem teda testy, mám od Rataje. Železo bylo na minimum - 0,5mg/l, NO3 neměřitelné, absolutně bez zabarvení. Jenom jsem teda doteď myslela, že dušičnany dobré nejsou a že je kytky nepotřebují nebo teda je likvidují. Myslíš, že je teda potřeba hnojení, ač má člověk pocit, že to tam roste jedna báseň a po logice jsou sinice a tyhle všechny potvory zelené z přemíry živin? Upřímně řečeno mám obavu, jak bych to hnojivo dávkovala. Doma KNO3 nemám, jedině mám Bioflor od Rataje, ale téměř nikdy jsem ho nepoužívala, mám z toho obavu, aby to nebylo ještě horší. Nevyřešilo by to posílení rybí osádky - více odpadu, víc živin pro kytky? Přikrytí jsem ještě tentokrát nedělala, tenkrát jsem musela vždycky po nějaké době, budu muset i teď, už je tam té sinice víc než dost.
Vliv to samozřejmě má(jako všechny aspekty v akváriu), nicméně podle mě nižší než další faktory a jiná krmiva. Například obsahuje méně fosforu než některá další krmiva.
www.nutritionvalue.org/…
Pokud se správně pamatuji, tak se dokonce pěstuje v roztocích s několikanásobným nadbytkem dusíku nad fosforem - což samozřejmě nemusí vůbec korespondovat se složením těl organismů kvůli selektivitě metabolismů.
0 16.05.2015 07:21 - Kedže mám i ja jedno také sinicové akva ,napadá ma: I spirulina je druh sinice.Nemôže mať podiel tejto riasy v krmive tiež vplyv na sinicu ako takú v akvárku?(je to v tabletách často sušené,len či náhodou)
Poprosím ak sa v tom niekto orientuje lepšie ako ja o info - dík.

Ahoj, me se stalo neco podobneho, i kdyz ne v souvislosti zasahem do filtrace. Osobne jsem si to vysvetlil tim, ze postupnym vyvojem akvarka a tudiz i narustem rostlinne hmoty se zvysila spotreba dusicnanu. Po premereni byly temer na nule. I jsem si poridil test na fosfor. Vykazalo mi to pomer dusiku a fosforu rekneme 1:1, oproti doporucovanemu 10:1. Asi se doctes to same po prohledani tohoto fora, sinice jsem se zbavil jednorazove prikrytim akva na 3 dny a aby se mi nevratila, tak jsem zacal hnojit KNO3 + mikroprvky (predtim jsem to nedelal). Zvedl jsem postupne obsah dusicnanu na nejakych kolem 15 mg/l. Take jsem snizil delku sviceni v akvarku, predtim jsem to fakt prehanel (16 h/denne). Sinice jeste parkrat vystrcila ruzky a jeste i ted se o to nekdy pokusi, kdyz odflaknu hnojeni (akvarko je fakt huste zarostle, takze spotreba dusicnanu znacna. Tak snad ti to napomuze k dalsim krokum.

Ahoj, potřebovala bych se poradit, mám akvo 126l asi 5 a půl roku. První cca cca 2 a půl roku jsem se docela prala se sinicema, ale po tom, co jsme se přestěhovali do jiného bytu a akvárko se umístilo do tmavé předsíně, zmizely sinice jako lusknutím prstu (upozorňuju, že stěhování je otázka cca bydliště vzdálené 5 minut od původního, takže ani žádná změna vody atd.). Předtím jsem je řešila díky radám tady denně, ať už jsem měnila vodu tak a tak často, přidávala zářivku, měnila zářivky, měnila časy svícení, denně čistila, nečistila, dávala takové a takové krmení, měnila osádku, dělala denně testy vody, přidávala rostliny, nepřebojovala jsem to. Po přestěhování zmizela sama. Akvárko prospívalo dalších 2 a půl roku bez problémů - stav z mého pohledu harmonie, ustálení, kdy nebyl přebývající odpad z ryb, filtr se nezanášel, nebyla potřeba častého čištění, měnění vody, jávský mech doslova zamořoval prostor, jak úžasně rostl, ryby ač živorodky, zřejmě byly v souladu se spotřebou rostlin, nehnojila jsem, čistila minimálně, řasy a ostatní minimálně, radost pohledět. Po cca dalších 2 a půl letech jsem se rozhodla pročistit vnější filtr, ač průchod za tu dobu se absolutně nezměnil, předtím jsem měla vnitřní "šmejd" a vím, jak se zanášel, tohle je nebe a dudy, až neuvěřitelné, že prostě nebyl špinavý v takové míře, jak by člověk po takové době čekal. Jelikož vím, co to obnáší, udělala jsem opravdu lehkou očistu (akvo jako takové jsem nečistila vůbec), dvou druhů keramik jsem se ani nedotkla, granulované řašeliny jsem vyměnila tak čtvrtinu za novou, jinak nechala původní, molitany mírně vyždímala ve vodě z akva, vyměnila jsem pouze horní vatu a tu jsem jako novou ještě namočila do vody špinavé po vyždímání molitanu. Takže v reále opravdu žádný zásadní zásah, který by měl z mého pohledu cokoliv způsobit. Ale ejhle, sinice jsou zpět a drží se mi už cca 5 měsíců, akvárko které normálně viditelně prospívalo a není důvod u něho cokoliv měnit, jakkoliv zasahovat, teď má sinice a opravdu netuším, jak je dostat pryč, jelikož když to šlo před tím, musí to ve stejném stavu jako předtím přece "šlapat" úplně stejně harmonicky. Žádná jiná změna neproběhla, takže nechápu, proč (co se tam stalo tak zásadního) se sinice vlastně ukázaly a proč sami nezmizí. Díky za názory, v mojí prezentaci jsou k dohledání všechny ostatní informace o akvárku a fotografie s postupem let.
0 14.05.2015 10:23 nowy101 Ahoj,
dík za reakce

Prvně jsem svítil 2x18W zářivkama a dělala se mi všude po aq, to jsem tu už řešil a vyřešil

Přešel na svícení LED páskama, mají o trochu slabší intenzitu.
Vyrostli mi echinodory, který brání proudění z filtru (nasměrovanej aby čeřil hladinu)
+ co jsem vyčetl tady ve vláknu, tak přes rok nečištěnej filtr (houba+hlava) taky podporuje sinici.
Takže proměřím NO3, vyčistím filtr a posbírám hladinu, ale co s tím prouděním nevím ...
já měl podobný problém, ve dvou akváriích(2.120l a Půlpyho 300l) se mi dělala sinice na listech těsně pod hladinou, nijak jsem se jí nemohl zbavit, až jsem do obou aqwí přikoupil čerpací hlavu, už přes dva měsíce mám od sinice klid (doufám že natrvalo)

Prednedávnom som mal presne taký istý problém, aspoň podľa fotky a opisu. U mňa sa to začalo "slepou hladinou", teda bezfarebným povlakom (resp. bielym). Mám silné svetlo, na stojacom povlaku sa začali objavovať najskôr len zelené bodky a postupne to celé zozelenelo - preto som spočiatku nepredpokladal, že by to bola sinica.
Pomohlo mi nasledovné: Papierovými obrúskami som zozbieral čo najviac z hladiny - vcelku to ide (poskladal som na úzky hrubý pás, kĺzaním po hladine smerom k stene zbieral povlak, obrúsok vypláchal v čistej vode a tak dokola, kým sa nerozpadol, potom som pokračoval ďalším). Vypustil som časť vody, poutieral sklá (pri vypúšťaní sa zbytky povlaku usádzali na stenách). Zvýšil som dusičnany (mal som neplánovane nulové) a upravil som výstup filtrácie tak, aby sa čerila hladina (bežne sa tomu vyhýbam, lebo mi to zvyšuje spotrebu CO2) a tým sa bránilo vytváraniu slepej hladiny. Dolial vodu a bolo po probléme, už sa povlak nevytváral.
Pokud je to opravdu sinice, jako ze myslim ze ano, pak sinice se stehuje po patrech akvaria podle osvetleni. Kdyz je na dne, a ubere se svetlo, zacne se delat blize k hladine, az krajnim pripadem je prave jeji vyskyt na hladine. Takze jsi tesne pred tim, ze uz by ji svetlo stacit nemuselo, mohlo by stacit trosku ubrat (na dobe sviceni, na intenzite, nebo obojim).
Z pohledu toho co ji ve vode vyhovuje, je to zvyseny obsah fosforu a nedostatek dusicnanu (vlastne jejich pomer). Nejprve bych tedy zjistil obsah NO3 ve vode, a pokud je nizky, zvysil bych jej pomoci KNO3.
Starší reakce
Nejlepší prevence jsou ty správný podmínky, ale je to někdy nekonečnej příběh se k nim propracovat, nebo alespoň v náznaku přiblížit.

Prostě někomu to zafunguje, když si pohraje se světlem, poladí dusíky, zamyslí se nad hnojením jako celkem a někdo sáhne po tom či onom přípravku a ono mu to opravdu zafunguje, tak se toho drží jak ono košile.

Teď už jenom mít tu jistotu, že je to na furt, což podle mě není, neb akvárium je dynamicky se vyvíjející prostor. Ovšem neber ten můj příspěvek jako nějaký poučování, ono ať si každej do akvária leje co chce, já to píšu proto, že už jsem za ty roky co jsem akvaristikou vcuclej nejedno "vyléčený" akvo viděl.

Sinice je bakterie... Když jsi nemocný tak do sebe hážeš léky, ale kdyby jsi byl nemocný opakovaně tou samou nemocí tak by jsi hledal jiný způsob jak se léčit či nebýt pořád nemocný aniž by jsi do sebe cpal furt léky.... To samé to je se sinici v akva
Vem to tak, ze nekde mas vodovodni vodu pod 5mg/l NO3, v Praze je bezne nad 20mg/l. Kdyz to tedy na tech 20mg/l NO3 natahnu, neudelam nic jineho, nez ze srovnam vodu na takovou, jakou v Praze pouziva kde kdo, a ryby v tom ziji v pohode. Jiste, nekdo rekne, ze je to moc, a ze se mu treba v tom nemnozi narocnejsi krevetky, nebo se v tom neco spatne odchovava, ze ma neco citliveho atp., ale z bezneho pohledu je to stale normalni voda, s necim, k cemu je zivot v akvariu dobre tolerantni a rostliny to navic vyzaduji. A pokud to nestaci, ze je ve vode mraky fosforu, je stejne neco spatne a mel bych to resit.
Kdyz ale do akvaria liju neco, co ma neco zahubit (a slozeni se mi dohledat nepodarilo, takze cert vi co to vlastne je - vidis, hledam i kdyz vlastne nemam proc), a mam na vybranou, radeji se tomu pokusim rozumnet i kdybych o tom nevedel nic, nez bych to tam rovnou nalil.
Lidske pohodli nic nevedet a nezjistovat, to nezabije jen obcas nejake akvarium, to nas jednou zabije vsechny, protoze myslet se dnes stava velice vzacnym.
Jak říkáš nejsi zastánce chemického akva a co je pak ten blue exit ? Místo toho aby jsis něco nastudoval o hnojení tak raši budeš lít tu chemii do akva, tomu říkam lenost... Navíc vyřešíš tím jenom jeden problém....
čtyři měsíce mi příjde jako slušný výsledek

, je pravda že nejsem zastáncem chemického akvária, ale pokud mám volit mezi blue exit a koktejlem hnojidel (kterýmn nerozumím) sem pro preventivní užívání blue exitu
tonof napsal: Koľko fosforu odporúčaš na zelenú prisadlú? Momentálny stav mám NO3:5 PO4:0,2 Fe:0,1 CO2:15-20.
Stav NO3 5mg/l by mne pro rostliny uvedl k sileni s KNO3 a okamzite bych prizvedl NO3 na 20mg/l. Je to ovsem i o tom, kdo co chova a jestli si to dovoli. PO4 bych k tomu zvedl nekam k 1mg/l. To zelezo bych zvedl na 0.2mg/l.
Kdyz uz dodavas CO2, pak je fajn rostlinam doprat, protoze kdyby Ti o rostliny neslo, CO2 bys nepridaval

.
To jsem si taky říkal, po týdením zatmění sinice nikde a po 4 měsících je zas tu....
Len chcem pridať svoju skúsenosť, kde mi pomohlo v boji so sinicou na 3dni uplne zatemnit akvárium...za tu dobu som nekrmil, filter siel normalnym rezimom..preslo par dni, a sinica sa zatial neukazala..takze mne pomohlo zatemnit (3 deky na avkáriu, kvôli úplnej tme v akváriu) na 3dni

to ano, jako u každého problému v akváriu, nicméně na rychlou likvidaci to funguje, já po odstranění sinice dosazuju kvítí, přidávám kno3 a zatím se nic nevrací
stejně když nevyřešíš příčinu tak se ti vrátí zpět

poradím přípravek blue exit, zafungoval u mě solidně, tvorové nedoznali úhony, rostliny taky víceméně bez problému
Přidat reakci
1 ...... 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81908x