Sinice
No ani nechybí, mám jich tam minimálně 30 a už houfně kladou vajíčka
O víkendu to znovu vydrhnu a udělám prezentaci, to bude asi nejlepší ...
Jo? Já měl zato, že africké biotopy jsou rostlinami chudé. Mimoto tohle má být řeka
Jediné, co ti chybí, je armáda okužáků, kteří to nadělení budou pomalu ale jistě likvidovat. Vláknitou řasu sice nežerou, ale s tím ostatním by si měli poradit.
Nesmí na ně ale zbývat žádné krmivo po rybách!
V afrických jezerech je přece Vallisnerie "na husto". =)
Podávám průběžnou zprávu o vývoji situace
Koupil sem Bivoje a dal pod rostliny. Zvýšil sem osvětlení na 0,49 W/litr. Průběžně přidávám přípravek na snížení pH, naplno pouštím CO2 z kvasnic. Akvárium je plné bublin. Týden po posledním vyčištění jsou hodnoty vody tyto (měřeno dopoledne):
pH 7,2 (ranní a večerní hodnoty kolísají ca o 0,2, nejnižší dosažená hodnota byla 6,8, během asi týdne vyšplhala na současnou hodnotu a zatím drží)
KH 8,5
GH 10
P asi 0,1
NO3 asi 15
NO2 0
přepočtené množství CO2 zhruba 17 mg/litr
Stav rostlin: anubiasy konstantní růst, valisnerie bují, bolbitis se markantně zlepšil, Crinum calamistratum rovněž, ammanie rostou o něco lépe.
Stav nižších rostlin: slizové povlaky si libují, bublají o 106, během týdne krásně všechno pokryjí. Vláknité řasy rovněž pozitivně zareagovaly, během týdny vyrostly asi o 10 cm, kobercové zelené řasy "zatemnily" skla, porůstají vše vyjma valisnerií. Ruducha není žádná. Aby nebledly výhodnky valisnerií, přidávám asi dvakrát týdně pár kapek biofloru, což je patrně málo, protože stejně blednou
Závěr: Co pořád dělám blbě?
Fakt je, že to svinstvo nejméně roste v bezprostředním okolí valisnerií, nevím ale, jak by vypadala africká nádrž zalesněná touto rostlinou, asi blbě
Starší reakce
Nic nevyndávej a nech tomu volnej průběh, ono to za čas zmizí.
Hýbou, proud přímo směřuje do "lesíku" valisnerie, která dost plápolá, ale taky pěkně roste a je relativně čistá. Ostatní rostliny spíš stojí nebo lehoučce vlají, což je ale taky dáno tuhostí listů (anubiasy).
No veškeré volně dostupné části sem vydrhl hubkou na nádobí, nijak sem ho nedemontoval. Ale je fakt, že ten vnitřek je docela dost porostlý takovým hnědým slizem, mohlo by to vadit?
Mně NO3 nijak výrazně nekolísá. A co se ještě toho pH týče - po jednom a půl dni ve tmě kleslo z 7,8 na 7,5, to bude asi nahromaděním CO2, že?
Zkusím si po odtemnění ještě pohrát s tím pH - shodit a držet v lehce kyselých hodnotách a uvidíme. Je fakt, že u všech rostlin, které tam mám, je uváděna horní hranice tolerance 7,5, dolní 5,5-6,5, takže při mých 8 a více to nahrává asi těm primitivkám. A taky je fakt, ať už sem zkoušel jakákoli řešení, pH mě nikdy moc nezajímalo
jak jsi cistil ten filtr?
ja tedka taky resil sinici a zjistil jsem ze mi docela dost kolisa NO3, takze musim prekopat plan udrzby a vysledovat, kdy a kolik pridat KNO3 (a to se mi dela sinice ve filtru a na hladine, na skle a starsich listech zase rasy, akva dva roky v provozu)
kazdej problem ma svy reseni... jen je treba pozorovat a nastudovat.... treba zkus do zacatku obden menit vodu a kazdej den odsavat tu sinici....
zatemeni je jen na zaver, na dorazeni
Filtr je asi v pohodě, nedávno sem ho pečlivě čistil. Ale možná vyměním náplň, stávající je už docela zteřelá.
Já vlastně měl čisté akvárium bez řas či sinic vždy jen tehdy, když sem ho totálně vycídil a založil znovu. A to nikdy ne dýl než pár týdnů. I když sem měl společenskou nádrž plnou rostlin, který sem každý týden až dva musel rázně stříhat, protože rostly jak divý, vždycky je po nějaké době ty primitivnější porazily (listy porostly zelenými koberečky či slizem a hotovo). Krom téhle stolitrovky mám ještě malé 25 litrů, kam sem dal 5 ryb z té bývalé společenské, a to je dokonale čisté. Ovšem pravděpodobně je to jen proto, že v něm mám jen kameny a zdroj světla je pouze přirozené rozptýlené 2 metry od okna. Hádám, že jiný typ nádrže mi nikdy fungovat nebude. Na tohle taky existuje jedna teorie, jmenuje se "obě ruce levé"
Ono stary pan nebyl daleko od pravdy,pouzivaji se antibiotika,uz jsem to tu popisoval drive,neni pak treba zatemnovat,trva to 8 dni a je po nich,ale je potreba odstranit pricina,jinak se vrati zpet a muzou pak byt rezistentni!!!
ten Váš filtr, jak je na tom? není ucpaný? nebo naopak příliš vyčištěný? když se provádí změny, filtr se rychle zanese v přívodní komoře.
můj recept je dát každé rostlině ke kořenům tabletu-hnojivo, zkontrolovat filtr, vyměnit podstatnou část vody, nastříkat do vody brutus(větší dávku,"václavova metoda" jestli si dobře pamatuji), naházet do vody růžkatec a další rostliny. počkat pár dní, co to udělá. světlo neomezovat.
(jeden starý pán měl kdysi akva a on doporučuje nějaký acilpirin a zatemnit, ale to píši jen jako historku.)
ať se daří!
dej jim tam vzduchovani..... a po dobu zatemeni vypni co2
No to je na tom právě to podivné - písek je křemičitý z Ladné (flexiobklady), s octem nereaguje. Kameny jsou křemičité, čedičové a jeden pískovcový (ten mi přišel taky bez reakce, ale na zkoušku sem ho dnes vyhodil ven). Po stálém zapojení burčáku pH kleslo na 7,8 (o půl stupně) a sinice na to zareagovaly překotným bubláním a bujnou aktivitou a zvýšilo se i množství zelených řas, rostliny se tváří pořád stejně (bodejť, když se během 5 dní obalily slizem). Dneska sem to zatemnil, tipuju, že zmizí, ale klidně se vsadím o sto tisíc, že se tam potom zas vrátí
Mimochodem můžu tam ty 3 dny nechat ve tmě i ryby? Nezblbnou z toho?
Starší reakce
Opatrně!
Vy používate CO2 na zníženie KH?
Ahoj je zajímavé že se ti zvedá ph...čím to asi bude?Máš nejspíš špatné složení dna nebo kamenů.Zkus vzít vzorek dna a pokapat ho octem.Pokud bude šumět obsahuje vápenec,který tvrdí vodu.Jinak k těm rostlinám bych vřele doporučil co2.Jednak je to hnojivo pro kytky a zároveň tím snižuješ ph i kh.Co se sinice týká měl jsem ji ze začátku a pomohlo mi jednorázově zatemnit akva dekou na tři dny a bylo po ní.Jenže já to podchytil zavčasu.Pokud jí máš hodně asi to nepomůže úplně.Mnozí se mnou nebudou souhlasit protože to neřeší příčinu,ale důsledek.Mě to však pomohlo.Proto je na tvém uvážení jestli začneš nejdřív jednat nebo hledat.Ať se daří.
Ty rostliny jsou pomalu rostoucí (třeba valisnerie roste docela bujně), tím, že rostou pomalu, sem nechtěl říct, že strádají, naopak vypadají dobře, pomineme-li ten povlak na nich, který je hyzdí
Dokonce i Crinum calamistratum je pěkně narostlé, přitom je tady vedeno jako náročnější rostlina. A když oddělám chuchvalce z Ammania senegalensis, tak roste (sice pomaličku, málo světla) i ona
Možná bude fakt problém v tom pH a CO2, nicméně investovat stovky až tisíce do lahví a dávkovačů atp. a pak zjistit, že je to k ničemu, se mi moc nechce
"Nehnojím, rostliny pomalu rostou i bez toho." no aasi by to chcelo pouzivat nejake hnojivo ked tam chces mat rastliny. to ze rastliny rastu aj bez neho pomaly, tak to nie je vyhra.... ked rastliny nerastu(nedostatok zivin) tak nastupuju riasy. a chcelo by to asi CO2 z tlakovej flasi + pernament test na CO2 lebo hodnota co2 bude nizka z kvasnic a moze to sposobit kolisanie pocas dna co tiez moze sposobovat riasy. Ked sa tvoria sinice tak by to mohlo byt sposobene hnijucimi odpadnutymi listami a slabym prudenim vody ... treba akvarium vycistit odkalit a posilnit prudenie...
to je len teoria, su tu vacsi odbornici odomna tak mozno este nieco poradia...
A druhá fotka ...
Zdravím všechny,
řasy a sinice mi otravují život už asi 2 roky, což je prakticky od začátku mých akvarijních pokusů. Na přiložených fotkách můžete vidět, co mi to tam roste teď - zelené slizy kde to jen jde. Po většinu času jsem akvárium měl v jižně orientovaném pokoji, kam po část dne svítilo slunce. Proto jsem ho na podzim přestěhoval do severní kuchyně, kam sluneční paprsek nepláchne, ale roste to pořád, docela ustoupily řasy, o to víc se radují sinice a týden po očištění jsou schopné udělat to co je na těch fotkách. Přitom si nemyslím, že by kvalita vody a péče byla tak devastující - co týden měním třetinu nádrže, co 2 týdny odkalování, aktuální chemické hodnoty (těsně před výměnou) jsou fosfor 0,3, NO3 15 mg, NO2 není, tvrdost ca 12-14, pH 8,3; osvětlení na 100 litrovou nádrž jsou 2 18w osramky typu 840, zkoušel sem i řadu 9xx, ale stejný výsledek. Protože sem chtěl udělat Africkou řeku, rostlinstvo je chudé - asi 5 anubiasů, 1 polochcíplý bolbitis, několik valisnerií a pár drobných dodatků na ozdobu. Vím, že je to málo, ale i s plně osázeným akváriem rostly spíše řasy než rostliny, ty vždy časem chcíply. Rybky jsou 4 tetry konžské, k tomu asi třicítka mladých okružáků na likvidaci zbytků. Nehnojím, rostliny pomalu rostou i bez toho. Dekorace jsou 2 kořeny, čedičové a křemenné kameny, na střídačku bukové listí nebo akátová kůra. Písek bílý křemičitý. Filtr vnitřní přiměřený, CO2 občas z kvasnic pro snížení pH, ale není moc výrazné.
Co je mi taky záhadou je, že vodu dávám s pH 7,4 a za ten týden mi to vyskočí zhruba o celou jednotku, přičemž nechápu z čeho. Rovněž nechápu co pořád dělám špatně. Když vidím jednu kamarádku, která na 200 litrovou nádrž mákne jednou za měsíc s výměnou vody, jednou za půl roku vyčistí písek, plave jí v tom asi 15 velkých ryb a krmí to dvakrát denně a má ho krásně čisté, tak mám sto chutí to svoje vzít a hodit do rybníka, ať se to tam stará samo
No tak to je asi tak konec mýho plakání
Starší reakce
Je to normální vývoj v zabíhané nádrži. Nech tomu volný průběh. Časem to zmizí samo, nebo to spasou první obyvatelé.
PROSÍM PORAĎTE
co to je ?????
0 18.01.2012 18:17 charliii – prosíííím poraďte
založil sem akva,koupil písek a kameny v Hornbachu,které sem důkladně propral.na burze na Pankráci sem koupil rostliny,kořeny,hnojivo na posílení kořínků,vše vypadalo úžasně,po 3dnech se na jednom z kořenů začal dělat sliz,tak sem ho vyndal,umyl ho,vyměnil 1/3 vody,propláchl filtraci,vyčistil akva a druhý den opět na kořenu sliz,nevím jak se toho zbavit,poradte prosím někdo.
Starší reakce
0 13.01.2012 12:37 Vája – sinice a pH
Přátelé,
promiňte, jestli to tu někde je a jdu s pověstným křížkem po funuse, ale pro mě je to novina - pod pH 6,5 většina sinic neroste.
Starší reakce
0 08.01.2012 22:30 Vája – Česká hlava
rozumim,díky,není pro mě problém přidat kyslík.díky
Přečti si co jsem Ti k tomu včera napsal a to platí i pro klasickou filtraci Eheimem.
klasická filtrace eheimem bude stačit na okysličování??
Udělej to zatemnění a odtemnění jak jsem Ti napsal a myslím si, že ani terčovci se nezblázní.
jasný,díky,zatemnim.Co terčovci????nezblázněj se pokud bude po několik dní uplná tma??
Zatemnit třeba dekou a nezapomenout na kyslík pro ryby, takže pro sichr bych zavedl vzduchování. Po odtemnění ten den co se sundá deka klidně nesvítit vůbec, ono se tam i přes den nějaký světlo dostane a ten přechod bude normální.
Pozor nestači jen nechat zhaslé světlo,je třeba nádrž komplet zakrýt aby tam nedopadalo žádne světlo
ok,zkusím to na pár dní zhasnout.nevím,už mě nic nenapadá.peru se stím už dlouho
pokud je možnost rozsvěcovat osvětlení postupně (po jedné zářivce), tak by to neměl být větší problém ...
díky.svícení zkusím omezit.jen s tím zatemněním mám trochu obavu o ryby.mám tam terčovce,a mám trochu obavu aby po zatemnění nebyl v nádrži masakr až budu chtít přejít na normální režim
Mně pomohlo zastínění na pár dní.Sice to neřeší příčinu ale je to nejrychlejší způsob jak se ji zbavit.U někoho to funguje jen dočasně u jiného trvale.Já se ji nejdřív zbavil a až pak jsem hledal příčinu.Za zkoušku nic nedáš.
Asi bych omezil dobu svícení o 2-3 hodiny.
0 07.01.2012 13:28 kulich Zdravím.Chci se poradit.mám tři měsíce v chodu akvárium.nemůžu se zbavit sinice.sinice napadá rostliny a potahuje dno a pozadí.odsaju a do tří dnů je to opět stejné hodnoty posledního měření PO4 0,2mg,NO2 0,NO3 15mg.říkal jsem si že je málo živit pro rostliny tak mi jede sinice.začal jsem přidávat hnojivo plantamin od tetry.svítím 2 zářivkama každá má 40w.litráž je 240l.doba svícení 14 hodin.Máte někdo podobné zkušenosti???a recept na úspěšný boj se sinicí??Nevím si už rady a je s tím strašná práce.díky za reakce
Starší reakce
Já už ji nemám. Mě tenkrát odešla sama od sebe. Asi když jsem jí přestal nabízet aktivity v podobě stírání, čištění, odstraňování ze všeho, rozrušování dna, měnění vody, zatemnování apod. tak ze začala nudit
Ale vážně. Já ji měl ze začátku, jak se chytly kytky zmizela. Pak mi trs Cryptocoryne aponogetifolia zastínil hladinu a zabral třetinu akva a musel jsem ho vytrhnout. To byla taková změna v nádrži, že se sinice zase vrátila. Pak ji vystřídala jakási rozsivka (hnědý povlak). Tu jsem nakonec vyhnal zasazením velkého množství stonkovek a pohnojením PMDD + CO2.
tak snad se povede ji vyhubit jiným způsobem
To je možný. Mě nepomohl ani ten týden. Asi to bude tím, že akvárko není jediné o co se musím starat a to ostatní je přecijen důležitější
Snad v počátku.. Ještě není moc rozšírená...
záleží jak moc je rozšířená.já ji chytil hned v počátku a stačily mi tři dny a měl jsem pokoj.po příčině jsem pátral až jak byla fuč.asi hodně světla.pokud to člověk nechá dýl a vymýšlí jak s ní zatočit tak samozřejmě ty tři dny nebudou asi stačit.
Přidat reakci
1 ...... [41] ...... 73 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81425x