Sinice
0 20.05.2010 17:29 zrada – Re: smik
Špatně snáším kritiku, tak bych se tu s tím nerad ztrapňoval. Zvláště, když když si uvědomím, jak zde občas prudím.
0 20.05.2010 08:52 smik – Re: zrada
Dá se to akva někde na netu vidět?
...pri pridavani CO2 mohou nektere kytky zacit chradnou napr z nedostatku zivin...
Ano, to má svou logiku!
Zvýšená koncentrace CO2 má za "následek" m.j. snížení kompenzační ozářenosti = zvýšení účinnosti fotosyntézy při nezměněné intenzitě osvětlení. Z toho vyplývá (minimálně teoretická) možnost toho, co jste napsal.
0 19.05.2010 21:30 zrada – Re: Sid
Kdo nevěří, ať tam běží.
Čerpadlo žene nějakejch 800l/h, hladina se ale, pravda, ani nehne. Na konci hadice je 100cm2 pěnový tlumič. Spotřeba CO bude nejspíš právě ta jedna bublina "prosekunde" anžto PH je stabilní. (tedy pokud můj 4 roky starý AKVIN nelže) Ideální difuzér jsem poněkud upravil. Dnes to jede fixírkou do výstupu z čerpadla. Bomba za dvacku je prázdná po půl roce. Balíček od Rosíka mi vydrží rok. Přitom lupení nevypadá nijak podvyživeně.
Samozřejmě, že ve světle mnohých zdejších diskusí to vypadá podezřele. Když si představím, co všechno tu někteří podstupují, aby jim neujel rychlík aquascapingu, jdou na mě mrákoty. I mě občas zaráží, že pro celkem přijatelný stav akvária nemusím dělat téměř nic. Možná v mém případě platí „kdo nic nedělá, nic nezkazí“.
0 19.05.2010 19:28 Usine – Re: Sid
Mám klasické počítadlo bublinek a v něm akvaristické hadičky. Dříve jsem používal kyselinu na dorovnání PH po výměně vody, dnes jen na dva dni přidám trochu více bublin asi
12-14/10 vteřin a pak to opět stáhnu na 9-10/10 vteřin. CO2 jde 24 hodin.
jasne zase jsem to zmotal, vyznelo to blbe... myslel jsem ze pri pridavani CO2 mohou nektere kytky zacit chradnou napr z nedostatku zivin (v mem pripade egerie)
Doporučuji, abyste vážil slova.
Prohlásit, že egerie nemají rády přihnojování CO2, chce jiné argumenty, než vaše spekulace.
Já tvrdím, že egerie, (stejně jako drtivá většina ostatních rostlin), dokáže nabídku zvýšené koncentrace CO2 využít.
je to sekundarni dusledek prihnojovani CO2 a toho ze ostatni kytky spotrebovavaji ziviny (nektere maji vyhodu ze u korenu maj kulicku bivoje).... beru to jako signal, ze dochazi zasoba zivin ve vodnim sloupci, v jinem vlakne jsem ti rikal, ze zatim nevidim duvod hnojit a ze si kytky reknou az bude treba zacit pridavat ziviny,
ale nekoho to muze vydesit, proto na to upozornuji
ja vim ze se vyjadruji neobratne....
Myslíte, že je to přihnojováním CO2?
Tak přestaňte CO2 přihnojovat, třeba se to spraví.
A čímpak tu frekvenci bublinek měříš?
tak mi vysvetli proc egerie sice roste, ale zelena je asi 3-5cm od vrcholu, zbytek zloutne
netvrdim ze se to musi dit kazdymu, jen upozornuji ze se to muze dit...
asi zacnu trosku prihnojovat
Nevím, jaká je alkalita "římovské" vody, ale předpokládám, že velmi, velmi nízká. Pohyb vody v akva skoro "nulový", rozpouštění CO2 "ideální" a spotřeba rostlinami "minimální"...
Nějak se mi to nezdá... (Už proto, že vím, o jaké nádrži je řeč.)
...radil jsem se s Vaclavem a ten mi rekl ze to obcas egerka dela pri pridavani CO2, vysvetluji si to, ze ve vodnim sloupci je nedostatek urcitych zivin (asi fosforu) a zbyle rostliny si je dokazou vzit koreny...
Mám tomu rozumět tak, že egerie nemá ráda přihnojování CO2, protože když se do akva dodává CO2,
je ve vodním sloupci nedostatek určitých živin (asi fosforu). Což egerie nemá ráda.
A jak je tomu v případě, že do akva kromě CO2 přidáváme i živiny do vodního sloupce?
A v případě, že pěstujeme egerii zasazenou do substrátu?
Nebo když si egerie spustí do substrátu adventivní kořeny?
Ať to nějak uzavřu...
Nepozoroval jsem, že by v nádržích s umělým sycením vody CO2 egerie nějak "protestovaly".
0 18.05.2010 18:52 Usine – Re: Sid
To jsou mě novoty. To asi i ten můj pHmetr pěkně kecá. Nepleť si ty minuty a vteřiny.
posledni ranu zasadis ti zatemenim, vim o cem mluvim (snazil jsem se mu vyhnout pres pul roku), kazdy den jsem odsaval skoro vsecku sinici, kazdy tyden doplnoval okruzaky, cistil filtr jakmile se na nem udela povlak (bublifuk) a kazdej den jsem mel co delat, sinice pri ustupu zacala vytvaret plovouci vlakna a kde nasla trosicku prijatelny podminky tam racala delat povlak, az zatemneni ji uplne zkrotilo, jinak takove zjisteni, do jednoho rohu jsem dal tabletku viforma od sery a po odtemeni ten roh byl vypiglovanej, po jakekoliv necistote ani pamatky
sinice se jeste tu a tam vyskytuje v hlubsich vrstvach substratu ale pomalu mizi
o piskorky se nemusis starat je to jeden z nejodolnejsich sneku co znam, vzdy si neco najdu a pokud neprekrmujes tak se ti ani nepremnozej, navic jejich pripadny hromadny uprk k hladine ti oznami problem s kvalitou vody
SID: no asi tahle vsecky kytky mi vcelku prosperuji, jen egerka zlobi, radil jsem se s Vaclavem a ten mi rekl ze to obcas egerka dela pri pridavani CO2, vysvetluji si to, ze ve vodnim sloupci je nedostatek urcitych zivin (asi fosforu) a zbyle rostliny si je dokazou vzit koreny
0 18.05.2010 18:20 zrada – Re: Sid
Myslím, že bublina za vteřinu může být někdy i moc. Podstatná je "kvalita" vody. Mě třeba tohle dávkování sundá PH z 7,8 na 6,5 ve 300 litrech římovské vody.
Tak světlo,kytky a údržbu v tom myslím není problém..A samozřejmě,že počítám s tím živočichem i do budoucna,třeba krmit cuketou nebo tak a kdyby se náhodou vyskytla nějaká řasa,tak by mi zase pomohla s ní..
Ono sice nejaky ten zivocich pomoze likvidovat sinicu, ale ked nezavedies dalsie opatrenia na jej potlacenie, tak sa ti sinica bude mnozit dalej (a pravdepodobne stale viac a viac). A aj keby sa ti podarilo nejakou nahodou zbavit sa tej sinice, tak potom je otazka, co s tym zivocichom dalej, lebo nieco bude musiet zrat...
Tak tedy,jsem poučen..Ale pořád nevím,Piskořka,nebo Ampulárka?Osobně by jsem řekl,že Piskořka je proti té sinici lepší - konkrétně v mé nádrži se tvoří u předního skla a u něj u dna,ale musím říct,že se mi konečně daří nad ní vyhrát,teď by jsem snad chtěl zasadit poslední ránu,pomocí toho plže..když se má tedy vrtat v tom dnu,tak by mě zbavila zbytků a zase asi neznečišťuje vodu výkaly,ale zase jsem četl,že Ampulárka je na boj proti sinici výborná..Nebo snad nějakou rybu,co plní to samé?
runner napsal: Mohu se zeptat, jaký plevel je nejrychlejší a nejúčinnější? Děkuji
rybicky.net/atlasrostlin/hledat/
daj si Rust velmi rychly a narocnost velmi nizka - a mas to...
Ano, jde o ten fosfor v substrátu. (Zajímavé je, jak ho sinice "dobývají"
)
Sinice a jemnolisté rostliny - hypotéz je vícero.
Tenellus vs. jiné rychle rostoucí rostliny - jde o přírůstek hmoty.
Egerie nemají (asi) rády přidávání CO2? Tak to by mě zajímalo, proč?...
(Že ho nepotřebují ve volné formě, to bych uznal...)
kdyz jsem mel sinici tak jsem ji na dne moc nemel.... ale tu oblibu dna bych videl na fosfor v usazeninach, zbytcich zradla, trusu apod.
ty jemnolisty kytky, nema to neco spolecnyho s proudenim vody?
jinak ten e. tenellus se mi moc pekne mnozil oddenky a rostl docela rychle, proto jsem ho doporucoval, ale samozrejme tu jsou rostliny co rostou rychleji.. rotala, bacopa, egerie (i kdyz ty asi nemaji radi pridavani co2, ci nejaky jev s tim spojeny)
Že mají sinice rády kontakt s (především) jemnolistými rostlinami, jsem zmínil včera. Zajímavé jsou hypotézy, proč tomu tak je.
Proč se sinice zdržují na dně?
Já je zažil jednou, a to se dělaly na vegetačních vrcholcích jemnolistých kytek (Bacopa atp, tam kde rašil vršek než se postupně rozevřel tak to bylo pokryté jemným, hodně tmavě zeleným slizíkem který šel setřít a pak vypadal na ruce jako smrkanec (akorát tmavě zelenej).
Kde a proč jsem k nim přišel asi tuším... Rozesral sem si tenkrát celé akvárko instalací reflektorů, protože se začala dělat zelená řasa na osvětlených částech kytek tak jsem přidal víc co2 aby to kytky povzbudilo, tím spadlo pH k 6ti a do toho jsem vydatně krmil živým krmením ale i vydatně měnil vodu.
Když jsem vše uvedl do původního stavu (méně CO2 (pH 6,5-7)), ubral 2 reflektory (ze 4), výrazně omezil krmení a vrátil se k původní obměně vody 1/2 týdně tak to zase obratem zmizelo.
Proč sinicím vadí piskořky svým pohybem v substrátu?
Nesouvisí to nějak s tím, proč se sinice tak rády "zdržují" na dně?
ampularii je vicero druhu, mam zkusenosti jak s tema pazravejma tak tak s tema hodnejsima, ktere likviduji hlavne umirajici listy a okrehek, daval jsem tu odkaz na stranky, diky kterym se naucish je rozlisovat (a daj se prepnout i do cestiny)
Nevím, kde byly k vidění ta hrůzostrašná sdělení s následky nájezdu ampulárie na rostliny, ale řekl bych že ve tvém případě by rostliny nijak zvláště být ohroženy neměly. Když už se do něčeho pustí, jsou to rostliny hoodně jemnolisté.
najdi si tady na foru rychlerostoucí rostliny
S tím prouděním to taky není tak jednoznačné.
Provozuji nádrže jak s minimálním pohybem vody, tak s poměrně velkým prouděním. Nějaké větší problémy, které by stály za zmínku, nemám. Zase je to o souvislostech, "uspořádání", "vztazích"...
No,tak teď jste mi v tom udělali ještě větši bordel..
Já už nevím,co si pořídit..Taky jsem jelen z toho,že má být proudění filtru co nejmenší,nádrž se má za hodinu jednou přečerpat,to by tedy mělo vyhovovat sinici,když je pomalé proudění..A naopak,voda by se měla hýbat a to zase vyhovuje jiným řasám..To je věda!
Takže uděláme hlasování a každý napište,jaký plž,nebo tvor je nejlepší..
Sinice nemají rády pohyb?
Některé ho přímo "milují"!
Samy se dokonce hýbou!
Ne, vážně - např. intenzivní pohyb vody jim vadí, protože jim neumožňuje "žít si podle svého".
A proč se sinice tak rády "zdržují" na dně nebo v kontaktu (především, ale nikoli výhradně) s jemnolistými kytkami?
sinice nema rada pohyb, hybani dnem rozrusuji povlak sinice na povrchu dna..... to o tom pohynu jsem cetl v knizce.... mam najit kde to bylo?
...piskorky... hejbou dnem a tim skodi sinici...
Věděl byste, proč tím piskořky sinicím škodí?
Ani tvoje rostliny nemají z takového bublání žádný reálný užitek.
Nevím, jak dokonale se ti daří CO2 rozpouštět, ale i kdyby to bylo celých 100%, v tak velké nádrži, jakou je ta tvoje, to s pH (a uhličitanovou rovnováhou) sotva pohne.
To, že se tvým kytkám daří, je jen o vyváženosti podmínek a potřeb.
tohle ti pomuze aby jsi si poridil tu spravnou ampuli (Pomacea bridgesii)
www.applesnail.net
sinice obsahuji toxiny a v kombinaci s plostenkami je to smrtici kombinace pro temer vsechny sneky (vlastni smutna zkusenost, dokonce jsem videl ampuli s "nakousanou" nohou)
jediny kdo to prezily bez uhony byly piskorky, pokud neprekrmujes nepremnozi se
sinici papkaji okruzaci, ampularie i piskorky (v mensi mire, ale hejbou dnem a tim skodi sinici)
A nějakého toho tvora,který by mi nějak pomohl s tím slizem / sinicí?Přemýšlel jsem o té Piskořce,ale kolik jich je třeba do 60l?Zase by jsem nerad,aby se mi tam nějak přemnožili..A té Ampulárie se opravdu bojím,potom co jsem četl ty komentáře,jak dokáže sežrat skoro všechnu zeleň..
0 17.05.2010 22:04 Usine – Re: Sid
Nevím co má dotyčný za vodu, ale pro mě jen tenhle poměr 1 bublina/1 vteřina dostačující a to mám trochu víc vody.
Omlouvám se za překlep!
Správně má být:
1 bublinka za vteřinu do 290 l akva je "o ničem"; troufnu si tvrdit, že to s uhličitanovou rovnováhou ani nehne. A to i kdybych opomenul tento fakt:...
0 17.05.2010 21:23 runner – Re: trodat
Mohu se zeptat, jaký plevel je nejrychlejší a nejúčinnější? Děkuji
0 17.05.2010 21:12 Usine – Re: Sid
Vteřina a minuta je trochu rozdíl. O ničem může být jen rozpouštění CO2.
...CO2 dávkuji dostatečně (myslím) chodí bublinka za vteřinu...
1 bublinka/min do 290 l akva je "o ničem"; troufnu si tvrdit, že to s uhličitanovou rovnováhou ani nehne. A to i kdybych opomenul tento fakt:
...problém možná bude tím že bublinky zůstávají na hladině, moc se nerozpouští...
Můj názor, jak na věc, jsem už vyjádřil.
sid už ti to napsal plevel,plevel a zase plevel
0 17.05.2010 18:24 runner – Re: Sid
Mohu se zeptat, co tedy navrhujete krom toho umytí kořenu? CO2 dávkuji dostatečně (myslím) chodí bublinka za vteřinu, problém možná bude tím že bublinky zůstávají na hladině, moc se nerozpouští a to mám koupený difuzér.
0 17.05.2010 16:19 Sid [6685] - Rostliny ...kořen se mi moc vyndavat nechce. Ryby ho mají jako úkryt...
Tak ho vyndejte, ošetřete od řas a vraťte. (Sice tím zase dáváte řase větší šance, ale když myslíte, že to bez něj nejde...
) K ošetření je ideální postřik Savem a důkladné opláchnutí vodou.
Osvětlení má takovou intenzitu, protože kytky ... při menším nechtěly vůbec růst.
Vyšší teplota si říká o vyšší intenzitu osvětlení, ale taky o vyšší dodávku živin, včetně CO2. To vše ale musí být v rovnováze; pokud není, výsledkem je to, co vidíte ve vašem akva.
Ta řasa na kořenu bude nejspíš zelená štětičková.
0 17.05.2010 14:54 runner – Re: Sid
ještě jedna
0 17.05.2010 14:51 runner – Re: Sid
Lepší s tímto fotákem asi neudělám
0 17.05.2010 14:49 runner – Re: Sid
Pokusím se o lepší foto. Jinak kořen se mi moc vyndavat nechce. Ryby ho mají jako úkryt. Osvětlení má takovou intenzitu, protože kytky v akva si ho žádají, při menším nechtěly vůbec růst.
Délka osvětlení je "v normě", "mimo normu" je jeho intenzita, jak jsem už napsal...
Kromě sinice to vypadá i na další řasy (?) - především na kořenu. (Kvalita fotek neumožňuje bližší specifikaci.)
K Mouchově doporučení Helanthium tenellus se nepřipojuji - abyste akva zaplnil touhle rostlinkou, (a byla vám tak k užitku), potřeboval byste jí celý kbelík.
Sáhněte raději po nějakém "pevelu, který roste jako z vody".
0 17.05.2010 14:21 runner – Re: Moucha
Svícení je od 10:00 do 22:00 bez přerušení. Ještě bych dodal, že mi ve vodě plavou malé štětinky řas, které se pak přichytávají na listech rostlin a jiných předmětech.
Na tak intenzivní osvětlení máte v akva celkově příliš málo kytek a téměř absenci rychle rostoucích stonkových rostlin. Navíc - jak se zdá - některé vaše rostliny nejsou vhodné pro pěstování pod vodou. (To, že večer naměříte vyšší hodnotu pH, než ráno, potvrzuje, že kytky nefungují.) Vyhoďte z akva kořen - podporuje růst řas a zbytečně zabírá místo.
Přidat reakci
1 ...... [55] ...... 73 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81425x