Sinice
...konkrétní důvod, proč by měl mít význam zrovna mangan?
Sinice nemají rády mangan (a měď).
Ale nemyslím to až tak vážně, že by to musel být zrovna mangan (nebo měď) v "předávkovaném" Biofloru, který má na svědomí likvidaci sinic...
Ostatně - zatím podobná tvrzení (o účincích "předávkování" Biofloru na likvidaci sinic) beru s rezervou. Třeba bude někdy v budoucnu příležitost toto testnout; pak se uvidí.
0 08.04.2009 08:23 zeryk – Re: thorteam
Neboj bude lépe. Ja sem sinici naštestí neměl ale bojoval jsem také.Řasy budou vždy nějaké. Mám zásadu musím udělat vše proto aby rostly rostlinky a řasa ustopí, zatím mě to vychází. myslím si, že můžeš mít nepoměr mezi prvky, zkus mrknout na tento odkaz přeloženej:
translate.google.cz/…
A tady je v originálu:
www.xs4all.nl/…
Bohužel je to jenom na tobě a přeji úspěšný boj, Petr
Obsahuje, je ale nějaký konkrétní důvod, proč by měl mít význam zrovna mangan?
0 08.04.2009 08:15 langosh – Re: MiHl
No, nevím, jestli změna z poměrně sytě zelené na "zelenou lehce do žluta" bude srovnatelná se změnou z čiré na "lehce nažloutlou"
... Pokud si doma vzpomenu, tak to též zkusím pro zajímavost změřit ... i když myslím, že mé testy od Aquaru budou už asi prošlé...
Roman
Takže nažbrundaný PMDD bez KNO3...
0 08.04.2009 00:39 ims – Re: Sid
Složení: Hnojivo obsahuje K, Mg a mikroprvky Fe, Mn, Cu, Zn, Mo.
Tak to nemám ponětí...
Co třeba mangan?
Obsahuje Bioflor mangan?
taky mi to tak připadá
Ale pak moc netuším, proč to mělo (dle internetu nejen u mě) vliv na sinice (při vysokém předávkování). Co přesně tu sinici ovlivní...
Mně stačí tento váš test.
Beru to tak, že Bioflor není dusíkaté hnojivo.
Zatím jsem zkusil neředěný. Přeci jen, pokud to jako hnojivo no3 obsahuje, tak to nebude obsahovat v příliš slabé koncentraci, takže bych očekával změnu do sytě hnědé barvy, která by měla být poznat.
Obětoval jsem tedy 10ml biofloru a výsledek je tento: ze zelené barvy došlo ke změně do zelené lehce do žluta. To by tak odpovídalo zhruba 5 mg / l ve 100% koncentraci biofloru, což by se i tak dalo považovat za nic. Při doporučeném dávkování 0.5 ml / l vody by to dělalo 0.0025 mg / l. Ke změně barvy však došlo již v průběhu testu, takže je dost možné, že došlo k nějaké nežádoucí chemické reakci.
Ještě můžu vyzkoušet zředěný bioflor, ale nevím, jestli by to přineslo nějakou změnu.
Aha! Tak to jsem netušil...
Ani SERA ani Bioflor nejsou mé značky.
Co zkusit přeci jen ten Bioflor naředit? To by k prokázání přítomnosti NO3 stačit mělo.
no nevím... on má bioflor sám o sobě docela zelenou barvu, takže nevím, jestli tam bude něco vidět (stupnice no3 testu od sery je od lehce nažlouté, přes žlutou, oranžovou, červenou až po hnědou).
Naopak - zkuste testnout neředěný Bioflor.
tak já to zítra vyzkouším pomocí NO3 testu od sery. Nějaké doporučení jak na to? Použít nezředěný bioflor asi nebude správná cesta
To by jistě šlo.
Jenže - já kvůli tomu Bioflor kupovat nebudu, anžto v tomto případě tak nějak p. Ratajovi věřím.
0 06.04.2009 21:45 Usine – Re: mirlun
Mimo PMDD nezjistíš složení hnojiva a pochybuji že ti ho nějaký výrobce prozradí. Jinak ale bioflor je opravdu dobré hnojivo, až na tu cenu.
jaký je rozdíl mezi bioflorem, akvaflorem a brutusem?
vím, že v přítomnosti nějakých prvků, ale kterých? (jsem líný si to dohledat na internetu a zajímá mě spíše, který prvek je v biofloru tak vyjmečný, že podle některých názorů podpoří výrazně rostliny a sinice se má vytrácet).děkuji.
tak teď tedy opravdu netuším...
už to bylo před rokem, takže je možné, že jsem nepoužil přímo bioflor ale proflor nebo něco jiného běžně dostupného. Paměť mi ale říká, že na 85 % to byl ten bioflor. Schválně jsem si přečetl co je napsáno na obalu biofloru (leták ani krabičku už nemám) a tam jsem nenašel o dusíku vůbec nic. Každopádně nejpodstatnější je, že mi to tenkrát skutečně pomohlo
Možná tedy nebyla tak podstatná hodnota dusíku ale jiného prvku. Příště asi budu více číst leták, ale tehdy jsem předpokládal, že málo dusíku se dožene hnojivem.
Jinak ten nápad jsem dostal po přečtení tohoto:
akvarista.cz/…
akvarista.cz/…
Z něčího (ne mého) deníku na akvaristovi:
2.7.2007
V akváriu se mi před pár dny objevily sinice. Podle rady pana Štěpána je zkusím vypudit několikanásobným předávkováním Bioflorem. V jeho akváriu byl tento postup úspěšný. Tak doufám...
7.7.2007
Dnes jsem se vrátil domů. Bioflor neměl žádný účinek - jak pozitivní, tak negativní. Sinice je v akváriu ve stejném objemu jak před aplikací, řas ale kupodivu nepřibilo. Závěr: Bioflor je placebo(:
11.7.2007
Před pár dny , při výměně vody, jsem znovu zkusil "Bioflorovou teorii"; dal jsem jí ještě jednu šanci. Aplikoval jsem 0,5l a dnes je akvárium bez sinice(:
...Jelikož jsem měl málo NO3, než by odpovídalo fosforu, tak jsem to zkusil... a použil hodněnásobnou dávku Biofloru...
Že by nás pan Rataj tahal za fusekli, když tvrdí, že Bioflor žádný dusík neobsahuje?!
0 03.04.2009 12:39 langosh – Sláma
Já jsem jednou se sinicí bojoval velmi dlouho (po převržení kvasnicovače toho část natekla do akvária) a nemohl se ji vůbec nijak zbavit. Zkoušel jsem různé postupy a nic nezabíralo (slámu jsem teda nezkoušel).
Nakonec jsem na akvarista.cz narazil na informaci, že někdo použil postup přehnojení. Jelikož jsem měl málo no3, než by odpovídalo fosforu, tak jsem to zkusil - (opět) odstranil sinice co se dalo, vyměnil polovinu vody a použil hodněnásobnou dávku biofloru do akvária, než je normálně zdrávo... a sinice po čase zmizela
Je to ale dost individuální a podle mě to nejde použí obecně vždycky. S hnojivem, hlavně ve vyšších dávkách, se toho dá docela dost "pohnojit"
Jsou snáze dostupnější prostředky proti sinicím, než je ječná sláma.
www.ikvido.com/… Neměl by někdo ječnou slámu?já doma najdu tak jen seno
pouzil to moj znami videl som to na vlastne oci riasa sa rozpadla na male kusky potom ju odkalovacom odsal z dna .
0 02.04.2009 17:29 Usine – Re: FranzFritz
Vyzkoušel tuto slámovou metodu někdo v praxi na vlastním akvarku? Rád se poučím z chyb druhých
nerad bych tuto nezaručenou metodu aplikoval doma a například otrávil rybky.
Starší reakce
0 29.03.2009 13:20 slama – Re: metal
Vyzkoušel si to sám?
Metodu použití ječné slámy v boji proti řasám "objevili" v Británii. Na Kribu, (ale i jiných stránkách - zkuste gúgl), se dočtete, jak se (údajně) svazek slámy osvědčil proti řasám v jezírku ap. ...
Taky Rataj se někde na svých stránkách zmiňuje a testování této metody v akváriu. (Snad si to vybavuji dobře, pokud to není na stránkách pana Rataje - omlouvám se!)
Každopádně "výsledky" takového počínání vnímám rozpačité...
Vemte to selským rozumem: myslíte, že kdyby tato metoda fungovala tak, jak naznačuje Metal, že by se neaplikovala hromadně po celém světě a neuváděla se jako jakási "tutovka", když funguje do 11 dní?!
posobi na hnedu ,zelenu riasu a na sinicu.vysledok je do 11.dni a neskodi rybam.riasa vam sice zmizne ale po vybrati slami z akvaria sa zacne znovu tvorit.musite po zniceni riasi upravit akvarium visim svetlom okyslicovanim vody jej vymenou aby sa viac riasa netvorila.
Zajimalo proti jakym druhum ras jsi slamenou metodu uz pouzil? A s jakyma vysledkama?
Takže bych to moch risknout a dát slámu k L sumcůn.Jsou to inporty,tak asi docela citlivý?
Sinici jsem taky měla. Zatemnění vůbec nepomáhá, není to klasická řasa. K filtraci jsem zapla ještě bublifuk, sinice nesnáší prudké pohyby vody. Po tři dny jsem z 30 litrového akva odčerpávala 10 litrů i se sinicí a dodala novou vodu. No a samozřejmě okružáci. Zbavila jsem se jí úplně.
tato metoda zo slamou je skutocne osvedcena a pouziva sa x rokou len u nas je malo znama.pri rosklade slamenej celuozy sa tvoria alkaloidy ktore zamedzuju rozvoju nizsich rastlinnych foriem.
S tou slámou to myslíš vážně?
Nikde jsem nic podobného neviděl, a ani nečetl. Připadá mi to jako rada báby kořenářky
Už tuhle radu někdo zkoušel aplikovat?
Mám v akva taky něco podobného,nemám v akva dno ale jen kytky v květináčích.Ze začátku bylo vše v poho,Měl jsem tam hodně kytek pak když jsem pořídil L sumce z importu tak jsem tam nechal jen pár echinodorů,cabomby caroliany a egerie..Za chvíly se mi oobjevilo něco podobné.
Bude to asi hlavně tim že mám akva 200l a vodu jen 1/2 akva a 19ryb L260,L270 skoro dospělé kusy.
je zajímavý že šnekům se daří a prosperují.Při poslední ůdržbě sem našel spoustu vajíček..
Budu pořizovat silnější filtraci,hlavně kvůly simulaci proudu tak jsem zvědvej zda to pomůže..
do teď používám vnitřní filtr Pick-Up 2010 a budu měnit za Eheim Classic 2217 tak uvidim?
Nápadá mě ještě přidat do akva pár neritin,ampulárii a krevetek?
Myslím, že za ten rok a půl je to buď zcela zasinicované nebo už vyřešené.
(OT)
Starší reakce
0 10.03.2009 12:42 Martin Ahoj, sežerou Ampularky i řasu - Jelení paroh?
Díky
Díky za radu
Určitě bych měl zájem o rad s námícháním i aplikováním.A mám teda objednat :
Plantex CSM+B,MgSO4,KH2PO4,KNO3 a ten draslík bude stačit v tom KNO3 nebo ještě objednat K2SO4 čistý?A kolik toho všeho objednat?A nevíte jak dlouho se to dá skladovat v sypkém stavu?Abych to pak nevyhodil že už je to prošlé.Děkuji
Mne to behom 3 dní úplne likvidovali Ampulárie. Pochutili si a viac sa mi to už neobjavilo. Mal som ten sliz na všetkom na dne(celé dno som mal nasadený Hemianthus Callitrichoides),už som myslel že je po ňom a Kúpil som tri Ampulárie a krásne ten sliz vyžrali a rastliny nechali na pokoji. Odporúčam.
Na fotke to nevyzerá ako sliz,ale bol a poriadny.
...Draslík bývá často limitujcí, hlavne pokud používate vodu z vodovodního řádu. Při úpravě vody se odstraňuje.
To jste objevil kde?!
...Chci objednat Tenso coctail, K2SO4, KNO3, KH2PO4...
Doporučil bych vám místo T.C. raději Plantex CSM+B - má vyváženější složení a hlavně - nižší obsah mědi. A přestože olomoucká vodovodní voda hořčík obsahuje, není od věci mít po ruce o MgSO4.
Co se týče aplikace živin, musíte vycházet z faktu, že makro a mikroprvky jsou součástí vztahu osvětlení-CO2-teplota-živiny... Tyto součásti musí být vyvážené, schopnost vyvážit je odlišuje úspěšné pěstitele kytek od těch druhých...
Abyste se pokud možno vyhnul nebezpečí přehnojení některou živinou a přitom měl jistotu, že kytkám poskytnete všechny potřebné prvky, mohl byste zkusit tzv. "proplachovací metodu" - v průběhu týdne hnojit, v jeho závěru vyměnit cca 50% vody = "propláchnout" akva.
Kolik čeho přidávat vyžaduje kalkulaci vycházející nejen z obsahu NO3, ale i Mg ve vstupní vodě, a především kalkulaci "optimálního" poměru jednotlivých živin.
Pro začátek byste ale mohl zkusit to, co vám doporučil Petr2 - KNO3 + KH2PO4 + výměna vody.
N a P přidávejte tak, aby hmotnostní poměr těchto živin byl cca 10:1.
(Vycházím z myšlenky, že máte-li /pravděpodobně!/ v akva sinice, nebude od věci zkusit trochu zvýšit "optimální" poměr těchto živin ve prospěch dusíku...
)
Kdybyste měl problém s rozhodováním, jak namíchat a posléze aplikovat tyto dva roztoky, dejte vědět.
Prosím pomozte
potřebuju s tím něco udělat co nejrychlejc
Mám v plánu si objednat pmdd ale namíchám si ho sám.Chci objednat Tenso coctail,K2SO4 čistý, KNO3,KH2PO4.A podle toho co mi bude ve vodě chybět buď fosfor nebo dusík tak budu postupně přidávat(budu zjišťovat testy).Jinak Tenso coctail,K2SO4 čistý bud přidávat tak obden.Myslíte že je to dobře sestaveno nebo by jste mi doporučil něco jiného?
To KNO3 bych také viděl jako možnost, proto jsem se nabídl, že bych Lukšovi nějaký přenechal...
Možná bych ale pro začátek, (na "chvíli"), zkusil jen tu pravidelnou častou výměnu části vody. Hlavně proto, že i když tu bylo na téma "Lukšovo akva" popsáno několik stran, nedokážu si informace o něm utřídit...
Výměnu vody proto považuji za nejmenší "riziko".
Jinak máte samozřejmě pravdu, že s draslíkem a fosforem to nebude žádná sláva, ale o fosfor bych až tak moc strach neměl - v akváriích, o která se starám, fosfor přidávám jen výjimečně, a na fungování kytek v nich to nemá zjevný negativní dopad - evidentně jim stačí přísun fosforu ze vstupní vody a krmiva.
Ale jak jsem napsal - jsem ochoten Lukšovi s KNO3 vypomoci. (S KH2PO4 taky, kdyby projevil zájem.
)
Přidat reakci
1 ...... [65] ...... 73 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81425x