Sinice
Díky, vyzkouším asi takto.
Díky, takže nejlepší bude přidávat nějaké PMDD s KNO3?
Test NO2 od Rataja meria dobre, test pH meria dobre, no má iba orientačnú stupnicu -- zle sa odčíta, len test NO3 je na dve veci. Jeho testy GH i KH merajú tiež dobre a ostatné som neskúšal...
Budu předpokládat že to co jsi naměřil je pravda. Já bych sinici co nejvíce odsál, doplnil vodu a akvárium aspoň na 4 dny zatemnil. Potom bych udělal to samé. Pořiď si KNO3 a KH2PO4 a dostaň NO3 tak na 20-30mg/l a PO4 0,5-1 mg/l
Tak v první řadě to che nemít nulový dusičnany.
Testům od Rataje bych moc nevěřil. Jestli máš skutecne nulové dusičnany, tak jich trochu přidat, aby sinice ztratila svou konkurenční výhodu.
Ahoj,
vzhledem k tomu, že mi již delší dobu sinice okupuje akvárium v míře, která se mi rozhodně nelíbí, jsem se rozhodl, že si koupím nějaké testy na vodu (v měření jsem analfabet). Změřil jsem si jak vodu v akváriu, tak vstupní vodu (z řádu). Výsledky akvarijní vody (+ vstupní voda):
PO4: <0,02 mg/l (<0,02 mg/l)
KH: 14°d (16°d)
NO3: 0 mg/l (10 mg/l)
NO2: 0 mg/l (0 mg/l)
pH: 8 (7,2)
Fe: 0 mg/l (0 mg/l)
K měření jsem použil testy - viz foto. Na konci ledna jsem vyhodil staré rostliny, které sinice dlouho potlačovala a byly ve špatném stavu, a zasadil nové, nenáročné - Hottonia inflata, Hygrophila polysperma a Sagittaria subulata - zde foto:
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
Rostliny rostou, Hottonia o dost, ale je dnes obalena sinicí, Hygrophila roste zatím nejlépe a sagittaria kromě asi dvou nových odnoží prakticky neroste, a navíc je taky obalena sinicí. Viz dnešní foto:
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
rybicky.net/fotogalerie.php…
Máte někdo nějaký tip, co v akváriu změnit, aby ta potvora sinice nebujela v takto velkém rozsahu a místo toho se více dařilo rostlinám? Uvítám jakékoli rady, veškeré informace mám v prezentaci aktuální. Děkuji za případné rady.
Starší reakce
V popise vravia že sú to okružáci
Jak se jmenují ty monstra, já to takhle nepoznám.
Přidávám se k Michalovi- monstra fungují dokonale a za pár dnů už po sinici není ani památky, nikde
přidáním fosforu mi začínají hlavně stonkovky lépe růst.
Mne sa osvedčili tieto monštrá. Všetko čo "čouhá" nad substrát je nemilostrdne recyklované.
youtu.be/…
Jj, taky zkusim zvysit fosfor, ten pomer N:P skoro stonasobne vetsi je dost strasici.
Navic v jednom akva davkuji CO2, ne, ze by rostliny nerostly, ale neni to na co jsem byl zvykly z bytu s vodovodni vodou a CO2, takze je neco urcite limituje.
Zkusim za par tydnu napsat, zda doslo ke zmene
Ako môže UV lampa zlikvidovať už narastenú sinicou? Bolo to myslené tak že počas výmeny vody zničila uvoľnené kúsky sinice a tým spomalila šírenie? Alebo ako?
Já jsem byl jeden čas ze sinice dost nešťastný a vyzkoušel jsem všechno možné včetně antibiotik ale nepomohlo to. Tak jsem koupil UV lampu a byl klid. Když jsem dokoupil do PMDD fosfor dala pokoj.
Ryby problem nemaji, rivulati ve velkem akva (tam je sinice jen v prepadu) se normalne trou odchovavaji male, jen me stve sinice v "rostlinnych" akva
Asi budu muset obnovit prezentace, od prestehovani se vse predelalo a nektere nadrze zanikly, ale jine zase vznikaji
Ten první neznám ale aquar jsem kdysi používal, bohužel po tom co majitel zemřel a koupil to někdo jiný jsem se dvakrát napálil a koupil si v testu jen vodu. Takže to od té doby nepovažuji za něco čemu bych věřil. Používám test od sery ale ještě lepší je jbl. Ten je sice nejdražší ale lze k němu sehnat náhradní náplně což se mě zatím nepovedlo. Pokud jde o ryby musíš si z jejich aklimatizací dát práci a jen velmi opatrně postupně měnit vodu v sáčku klidně hodinu i více.
Asi by stálo za to aktualizovat nádrž o které mluvíš. Co jsi si koupil za testy?
Ty poměry jsou jen jeden z mnoha faktorů, nefunguje to vždy. Sinice umí žít ve vodě bez dusíkatých látek, protože si umí vzít dusík ze vzduchu. Neznamená to ale, že se ji nemůže dařit ve vodě, kde je dusíku dost.
Konecne jsem poridil jine NO3 testy nez od Rataje a jsem z toho trochu zmaten.
Nove testy uz ukazuji NO3 ke 40mg/l a vice, jak ve vstupni vode (odpovida to oficialnimu rozboru vody v laboratori), tak v akvariich (v jednom trochu mene, ke 20mg/l),
Tedy pokud fosfor mam 0,3mg/l, tak dle pomeru N:P by me mela trapit zelena rasa, ale presto me trapi sinice, zelena rasa skoro neni. Zkusim zvednout fosfor a uvidime
Starší reakce
PO4 mam zmereno testem easy life, tak snad nekeca, ale NO3 je opravdu ratajem, tak zkusim jineho vyrobce
Mohu potvrdit, Rataj mi několikrát ukazoval naprosté nesmysly.
Čo som mal možnosť pozrieť posledné hodnotenia tak testy od Rataja nič moc.Kúp račej JBL,Tetra,Aquael alebo Sera.
Na te vode jedu uz rok.
V krevetkariu se objevila sinice velmi brzy, tam opravdu podezrivam chybejici NO3, protoze se zde rozpadl i ruzkatec, byt testy ukazuji 10mg NO3
V druhem akva se situace zhorsila pote, co jsem zacal davkovat CO2 (pred cca tremi mesici)
Takze vyssi spotreba zivin, ale testy tomu neodpovidaji, asi zkusim jiny nez od Rataje.
Sinice se většinou objeví po náhlé změně podmínek v akváriu. Což by mohla být změna vstupní vody. Jen moje úvaha. Já se neodvažuji něco radit, mě pomohlo zvednout PO4 a upravit dobu a intenzitu svícení. V krevetkáriu bych ale místo PO4 raději zkusila o trochu zvednout NO3.
Všem moc děkuji za rady, které jste mi tu dali. Můžu říct, že sinice se hodně omezila, určitě nepřibývá takovou rychlostí jako dřív, nějaké zbytky tam ještě budou ale jen minimální. Nevím co všechno pomohlo ale ve zkratce jsem zvedla PO4 na 0,6 mg/l, zkrátila dobu svícení a nasadila okružáky
Ještě jednou moc děkuji!
0 02.02.2018 09:46 xOB [83] - Cichlidy Po zmene vstupni vody (z vodovodniho radu za studnu) se potykam take se sinici.
Prakticky v kazdem akva se v male mire vyskytuje, ale ve dvou je to vice, nez se mi libi
Jedno plne rostlin a ryb, sycene pomoci CO2, PH6,5, NO3 30mg/l, PO4 0,3mg/l, takze bych spise ocekaval zelenou rasu
Druhe krevetkarium PH7, NO3 10mg/l, PO4 0,3mg/l
Vstupni voda PH7 NO3 10mg/l, PO4 0,4mg/l
Obe akva rozumne nasvicene ledkama, pokud bych prepocetl na vykon zarivek, tak to bude 0,3W/l
Obecne pri tomto nepomeru N:P bych ocekaval zelenou rasu a ne sinici, napada nekoho neco?
Pri rastlinkách s tebov súhasím.Ano produkujú i toxíny,no až tak kruté to so sinicou nie je.Sinice produkujú množstvo dalších sekundárnych metabolitov a podporných látok, napr. rôzne oligosacharidy, karboxylové kyseliny, vitamíny, peptidy, atraktanty, hormony, enzymy, antibiotika, polysacharidy.
Čo sa rias týka, tak si tiež myslím, že sú súčasťou prírody - napr. na stene terasy hlavného akvária mi rastie od začiatku ruducha a mne sa tam páči, pôsobí veľmi prirodzene. Vlastne ani neviem prečo sa tam tak drží.
No pri sinici som obozretnejší - predsa len je toxická a aspoň u mňa má potenciál spôsobiť kalamitu, ak by som ju ignoroval. Obalí vrcholky rastlín, tie sa potom ráno už nedokážu otvoriť a sinica sa dosť rýchlo premnoží.
Pozriem na fotky a aj napriek troške sinice vidím pekné, v podstate i zdravé akvárium.Viem,že kopec akvaristov tu na webe ktorí preferujú rybiu hladovku na úkor krásneho vzhľadu nebudú súhlasiť,no mne je to jedno.V určitých fázach akvária tam riasa i sinica v podstate i môže byť.Ide len o to,či chovateľ má akvárium len na potechu alebo sa aj snaží si niečo odchovať.Práve tie najmenej vzhľadné akváriá sú zárukou uspešného chovu divokých živorodiek či iných rýb,ako onoho času u mňa Sewellie či teraz Dekeyserie.Ani v prírode nie je potok či riečka sterilná.Je len na tebe pre aké akvárium sa rozhodneš.
Nie ,že by som bol zástancom sinice ale...... viď.moja stará fotka,kde som odchoval najviac Tanganyika rýb Cyprichromis a Julidochromis.
O "slepej hladine" je tu samostatná diskusia, lepšie riešiť tam. Je to niečo iné ako sinica - v princípe neškodná záležitosť a kazí možno len estetický dojem, vôbec by som to neriešil. Lenže pri tom mojom silnom svetle sa na tej neškodnej bielej vrstvičke začne dosť rýchlo chytať sinica a tak sa biely povlak stane zeleným, čo by bez zásahu bol už vcelku aj problém.
Já jich tam nasypala 10
snaží se ale zdá se, že nestíhají
Jo a na hladině se mi dělá povlak
, slepá hladina a to hladinu čeřím a nepomáhá. Dnes jsem ji stáhla papírovými utěrkami. Proč se dělá vlastně ta slepá hladina? To je taky jako sinice? Žádnou barvu to nemá...
Jak koupím fosfor a přidám, dám vědět, jestli se probudí rostlinky k životu. Taky se mi tvoří teda hlavně na substrátu.. jinak ty okružáky tam mám zatím čtyři a z listů ji ožrali už celkem slušně
No jo, akvárium ve stylu "zelená je dobrá"
můj boj se blíží k půl roku, ale těmi 2 lety jsi mě teda povzbudil
Dámy, nečakajte rýchly výsledok - ja so sinicou bojujem už 2 roky
No na rozdiel od Pavlíny sa mi nikdy nerobí na substráte, vždy len na vrcholkoch jemných rastlín (hlavne Cabomba) a občas dokonca priamo na hladine. Som presvedčený, že v mojom prípade by stačilo ubrať svetla, ale to zatiaľ odmietam. Ako som viackrát spomínal, pomocou peroxidu viem spraviť poriadok (hlavne ak sa objaví vrstva sinice na hladine, postrek je veľmi účinný) a tak si z toho nerobím ťažkú hlavu. Povedal by som, že keď sa raz sinica objaví, už tak ľahko odísť nechce. Tým vás neodhováram od boja, budem ho sledovať a možno na niečo zaujímavé prídete.
Já s tím fosforem dávkovala opatrně, denně jsem dávkovala aby se PO4 zvedlo o 0,1 mg/l. Po cca týdnu mám alespoň nějaký měřitelný fosfor ale dle rad jsem se naštvala a dnes tam toho dala 4x víc
Na druhou stranu po dávkování i těch minimálních dávek kytky začaly mít snahu růst... ale sinice se nevzdává.... Uvidím teď za pár dní... Sinice mám v akva stále ale řekla bych, že jí to trvá déle než se začne rozšiřovat...
Ahoj, no já jsem riskla i to zatemnění na 4 či 5 dnů, už nevím, přidala jsem vzduchování, rychle vždy jen zkontrolovala, li vše žije, co má žít.a pak... tak krásně čisté. No a za dva týdny se plazila zase!! Následuju tvé kroky- test na PO4 zakoupen a proveden, taky s "0", okružáci a kružníci v akva jsou pár dnů- opravdu ji žerou; teď jsem před přidáním KH2PO4; ale mám strach, že jednoho dne se probudím se sinicí i já
ustupuje po přidání toho fosforu? Díky.
Zkusil bych ji pořádně odsát a pak nasadit japonské krevety. Ty se u mně na tu sinici osvědčily.
Jj, zkoušela několikrát a dokolečka aby se následné dny znovu vytvořila
Strávila jsem tím už několik hodin
To CO2 jsem stahovala z toho důvodu, že po přidání PO4 mi kleslo PH a permanentní test ukazoval hodně světle zelenou barvu...
A zkoušela jsi tu stávající sinici odstranit? Odsát tenkou hadičkou například?
Hlavně ze "zoufalství" nedělej ukvapené kroky
Zkus postupně PO4 udržet mezi 0,5-1 mg/l a pozorovat změny sinice, případně vznik jiné řasy a co dělají kytky.
Ještě jsem koukal, že jsi stahovala dávkování CO2, nestabilní dávkování také kytkám nedělá dobře.
Stupnici bych bral v tomto případě jako orientační
Jak jsem psal, každé AQ je jiné, ale např u mně jsem vypozorovat, že když mám PO4 pod 1mg/l tak se mi dělá zelená přisedlá řasa.
Přidávám PO4 nepravidelně, dost ho tam dostanu s krmením a tak to není potřeba.
Zkusit to můžu, moje zoufalství už dovolí vše
A teď mi poraďte kolik tam toho mám dát? Hned teď nárazově nebo postupně a denně zvyšovat dávku?
Kdesi som čítal, že anubiasy kvitnú pri fosfore od 1,5 mg/l vyššie, a mne kvitnú relatívne pravidelne
S tím fosforem až takhle vysoko? Vždyť na té stupnici je to už v červených hodnotách... A ty PO4 přidáváš?
Můj osobní názor:
Vytáhnul bych PO4 ještě výše k 0,5-1mg/l, kytky mi dle tvých dostupných fotek nepřipadají nijak tragicky. NO3 na 15mg/l je určitě dostatečné.
Každý máme jinou vodu, ale mrkni ke mně na měření u prezentace RIO, mám chvílem PO4 i ke 2mg a žádný problém.
Ještě také upozorním na Redfieldův poměr, tedy "ideální" vztah mezi N:P cca 16:1, viz např. zde
akvarijni-hnojivo.cz/…
Další věc je také nějaký časový odstup, změny na sinici ani na kytkách nebudou v řádu dnů(tedy pokud se neřeší změny radikálně, např. komplet zatemnění).
Přidat reakci
1 ...... [11] ...... 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81635x