Sinice
0 09.05.2018 08:38 Jarry [1440] Nové poznatky - efekt UV lampy je znát, ale ještě není vyhráno. Chce to opravdu vytrvale odstraňovat vše, co se v akváriu objeví. Jinak mi došla jedna věc - v mém případě mám podezření na dno, což je praný říční písek, prosetý přes 1mm síto, takže frakce 1-4mm. Zpočátku (cca rok) fungoval parádně, ale pak začaly různé druhy problémů (sinice, bez jakékoliv další změny se zcela přestalo dařit některým rostlinám - např. Blyxe, která rostla jako plevel a najednou začala mizet). Jeden čas jsem stený písek dal do low-tech malého akvária, kde se mi nedařilo s rostlinami a najednou s tímto dnem začalo všechno růst - a po cca roce se i tady začala objevovat sinice (hlavě na plovoučkách). Před měsícem jsem v tomto akváriu vyměnil dno za filtrační písek (ve slabší vrstvě, do 3cm), rostliny opláchl vodou a vrátil zpět, světlo atd. jsem nechal a od té doby ani náznak sinice a to tam krmím denně mraženým.
Starší reakce
Stejný postup jako v malém akvárku jsem zavedl i ve velkém a sinice je pryč. Původně jsem dával Fosfo od Eas-Life, ale došlo tak místo toho dávám KH2PO4. Nevím, kolik toho v akva skutečně je, ale podle dávkování to vychází na 2.2mg/l skutečná hodnota může být i vyšší. No3 je cca 20mg/l.
Nechtělo se mi věřit, ale taky jsem zkusil přidávat fosfor (H3PO4 v dávce neovlivňující pH) a i u mě je sinice na ústupu. Zkusím to ještě v jednom akváriu.
Samozřejmě ji likviduju i mechanicky.
Starší reakce
0 15.04.2018 12:41 - Ono i sušené pri nadbytku zaťažuje vodný ekosystém.Ja som mal problém s riasov pri veľkom kŕmení vločkami od O.S.I. Brine Shrimp Flakes(artemia)-fosfor
Patentkou také nekrmím, podle mě jde spíše o úroveň biologické zátěže při krmení mraženým, než nějakým konkrétním typem krmení, ale jsou to jen mé domněnky. Také záleží na množství, v akváriu, kde mám největší problémy, krmím mraženým hodně. Třeba u cichlidek také krmím mraženým, ale mám 3 cichlidky a 5 drobných sekernatek na 100l vody a tam se sinice netvoří
to si nemyslim, lebo pravdepodobne mame vo svojich akva spory mnohych druhov sinice co cakaju na podmienky. Skor sa prikladam k tomu fosforu, vid roman "Já zvedám fosfor právě přes patentky"
a tiez Zervan napisal zaujmavu myslienku, ze nedostatok fosforu moze byt nasledok a nie pricina sinice.
Ja ked som davkoval liadok amonny (nadbytok N) do akva tak tam bol pri dobrom osvetleni sklon k zelenej plosnej riase.
Muze to byt jiny dodavatel, vyrobce, lokalita...
Ja krmil vse co bylo, nitenky, patenky, nepamatuju co jeste, ale vse co sem sehnal..mrazene, zive..
Asi by stalo za to, dat sem anketu o krmeni zivym, mrazenym.. pri vyskytu sinice..
Fakt je, ze sem se sinice zbavil kdyz sem prestal krmit mrazene.. ale muze to byt jen souhra okolnosti..
Tiež pri patentke?Pretože ňou jedinou nekŕmim,lebo je to podľa mňa najväčší brdel čo môžem rybkám dať.
Kŕmim rozne iným a za cca 15 rokov som z krmiva nikdy sinicu nemal.V skutočnosti som ju mal iba v tom jedinom čo som dával fotky.Mám doma momentálne 16 akvárií,skrmujem rôznu mrazenú potravu(okrem patentky) a problém zo sinicou nikde nemám.
A opravdu by slo u mrazeneho jen o pomer zivin?
Co kdyz proste zamrazi spory sinice? Treba nadlimitni mnozstvi, ktere proste nektera akva nezvladnou?
Jen laicke dotazy, co mi tak leti hlavou..
Pozorování ve 2 z mých nádrží.
Nevím, nejsem chemik a ani detektiv, mě to prostě funnguje. Stará sedlácká rada, ale asi jsem neměl nic psát.
kolko obsahuje patentka N a P?
ja ked som kedysi po tom patral, tak som k zivemu krmivu nasiel len toto:
Nitenky (Tubifex sušený): Proteinov 50-60%, P 0,1 %
Bloodworm: Proteinov 50%, P min. 0,9 %
To prave nevyzera na prebytok P, skor naopak. Moze to byt pri patentke vyrazne iny pomer?
Už jsem to psal několikrát, tak tedy znovu. Já zvedám fosfor právě přes patentky.
To s tím mraženým mě nikdy nenapadlo, ale když se nad tím zamýšlím, tak ANO. U mě se na Nové scéně sinice objevila v časové souvislosti s tím, že jsem začal častěji krmit mraženými patentkami. (Protože v mojí ledomorně se přestal množit grindal.)
Ano, o mraženém jsem přesvědčen, že má zásadní vliv na tvorbu sinic.
Jasny, vubec to memusi byt a ani nebude hlavni pricina, ale muze to byt jeden z faktoru.. kdyz se sejde dostatek...
Jen me to napadlo a vzpomel sem ze sem to podezreni mel..
0 14.04.2018 21:06 - Jediné čo neskrmujem sú patentky.
Když se nad tím zamyslím, tak u mě se začala objevovat taky až poté, co jsem nakoupil zásobu mraženého. Před tím (ani v předchozí nádrži, kde jsem mražený nepoužíval) po sinici nebyla ani stopa
Mrazené dávam dosť často a sinicu nemám.
A dalsi vec.. uz 2 roky nekrmim mrazenym..
Daval sem akaram, ted mam jen neonky, pavi oka a krevety..
Mel sem tenkrat podezreni na mrazene pokud dobre vzpominam.. jak sem dal mrazene, jako bych sinici povzbudil.. ale je to jen takove to simrani vzadu v hlave, zadny dukaz..
1 14.04.2018 16:58 Jarry [1440] I já stále bojuji. Co se poměrů živin týká, vyzkoušel jsem toho hodně. Teď sinice roste ať svítím málo, nebo hodně, ze začátku mi 2x pomohlo zatemnění, poprvé byl efekt skoro až neuvěřitelný, podruhé už trochu slabší, potřetí téměř žádný - možná pouze to, že sinice změnila barvu ze zelené na skoro až černou - a ta se dělá stále. Trochu méně se dělala, když byla skoro celá hladina zarostlá plovoučkami, ale to už zase byla v akváriu opravdu tma. Teď jsem mechanicky očistil co šlo, důkladně odkalil celé dno a zapojil za filtr 36W UV lampu. Budu referovat, jestli to zabere.
martmart napsal: Co z toho kurnik plyne?? At to beru z jakekoli strany co me napadne, neudelam si zaver...
Ono to bude možno tým, že živý organizmus sa za presne definovaných fyzikálnych a chemických podmienok vždy zachová tak, ako ho práve napadne
Zásobný substrát nemusí byť po roku vyčerpaný.
v tom větším akva mám černej křemičitej písek a pod tím je sice zásobní subtrát, ale ten už bude určitě vyčerpanej a bez živin. Akvárko je založené přes rok. Jeho rekonstrukci zvažuju už dlouho, ale kvůli nedostatku času ho spíše na nějakou dobu úplně zruším a ponechám si v provozu jen to malé.
Ja mam proste respekt k tem extra substratum.. nevim jak fungujou, co v nich je..
Byt tebou, vezmu pisek treba do filtrace, vymeju akva, vydrhnu, vezmu savem a zkusim jeste jednou..
Ale. Jak nezanest z druheho..
dával jsem foto malého kde jsem boj zdá se vyhrál. Ale trápí mě i v druhém, větším akvárku co mám, ale tam je mnohem víc problémů a přemýšlím o zrušení.
O kterem vubec mluvime, ve kterem je to jeste horsi?
sinice se začala objevovat 10. týden od založení, když ustoupila hnědá řasa. Sinici mám i v druhém akvárku, ale tam je to mnohem horší, jsou tam i jiné řasy a celkově se vůbec nedaří.
S tím arudinem nevím nevím, můžeme o tom pokecat, můžu dát nějaké rady. Ale jsem začátečník samouk a pořád to má mouchy a není to úplně bez problémové.
On mel sem pochopil v obou akva..
Zroluj dole,tam dal Vrzy fotky.
V jakem akva a kdy zacala sinice?
Edit: nemas chut podelit se o arduino?
Myslím zapojeni, kod..
délku svícení jsem nechal stejnou, světla jsem stáhl asi na 60% a svítím tak doteď, ale budu postupně přidávat. Když jsem ubral víc, rostlinám se nedařilo a moc nerostly, když jsem svítil víc, tak aspoň pod tou sinicí rostly.
Ešte som vyhrabal jednu fotku,po úpravách a zmenách.Vtedy som už mal,dá sa povedať nad sinicou vyhraté.
Jak si svitil po odtemeni?
To vse mam za sebou a ozkousene, jak sem psal, ja sem bez sinice..
Bivoj skoncil pred lety.. asi sem ho nesmazal..
Zatemnění jsem zkoušel na 5 dní a nic. Respektive zmizela, ale do pár dní byla zpět. Přidat na dusíku jsem zkoušel, ale nemělo to efekt, proto jsem ho dávat přestal a začal jsem s tím fosforem. Dusík cca 25mg/l ze vstupní vody a na této hodnotě se drží celý týden až do výměny vody, chci zkusit jít tak na 10-15mg/l. Fosfor cca 2,5mg/l. Fosfor neměřen, vycházím z toho, kolik tam toho dávám. Ne že by tam už žádná sinice nebyla, ale už jsou to jen malé zbytky. Oproti tomu jak to ještě nedávno vypadalo je to obrovská změna.
Skúsil by som kratšiu dobu osvitu.Možno efektévnejšiu filtráciu.Rastlín pozerám máš neúrekom.Vynechal by som Bivoj.
Ja zkusil snad vse, krome brutalniho prehnojeni fosforem.. jedine zatemeni pomohlo..
Ako som písal,ja som s osvetlením vtedy nič nerobil(i keď je to asi najrýchlejšia cesta).Neskôr sa sinica začala samozrejme rozširovať.Vždy som jej čo najviac odsal pri výmenách.Začal som menej kŕmiť,viac filtrovať.(aktívne uhlie,filtračná vata).Rastliny ktoré začala neskôr napádať som stále doplňal a pridával i nové.Hlavne plávajúce ktoré čiastočne tienili ale hlavne odbúravali z vody prebytok látok.Upravil som i trocha vodu,ktorú som už toľko nemineralizoval.Pomohlo.Stratila sa z koreňa i skál.Tuším som vtedy použil i glutaraldehyd.
A ted mi doslo, ze z korenu plovoucek zacala mizet, co sem udelal rozstrikovaci rampu podel dlouhe steny a reaktor co2.. zlepsily se podminky v akva..
Ale to uz byly jen takove naznaky sinice.. jakoby zarodky bojovaly o preziti..
Toto som fotil po výmene časti vody a akvárko bolo ozaj založené krátko.Niečo málo po zábehu,kedy som vypúšťal ryby.
Taky zajimave.. to bylo cerstve akva, ze ten pisek vypada cerstve, nove?
Na dne nebola.Ak dobre pozerám(a pamätám si) tieto staré fotky,tak čiastočne trocha na povrchu pod koreňom.
Zo svetlom som vtedy nič nerobil.Zmenil som ale celkovo prístup k starostlivosti o toto akvárium.Po dlhšom boji ale zmizla.
Nemas ji na substratu.. nebo to nevidim.. koukam na balkone na slunci..
Peklem sem myslel zoufalství, kdy cekas ze se ovjevi, a opravdu se brzo dockas, at delas co delas...
A já bych si to dovolil po sedlácku vysvětlit. Tedy když vyjdeme ze základní poučky že pro vznik je třeba mít vychýlený poměr N:P a dosadíme si to do vzorečku s hodně dlouhoun řadou druhů těch sinic, tak je klidně možný že některý reagují spíše na N a některý spíše na P. Už jsem to taky zkoušel s tím živením P, ale spíš vždycky sázím na N.
Vrzy napsal: Začal jsem tam ládovat fosfor ve velkým a sinice je pryč.
A to si ve všech ekologických příručkách můžeme přečíst, že invazi sinic spouští nadbytek fosforu.
Sinice jsou fakt zajímavě záhadné.
Jj, souhlasim.. ja ted koukam na akva a rikam si, jak tam mohla tak dlouho byt, porad přicházet a najednou proste neni..
Jak uz sem psal nekde minule, dostal sem pocit jako by se vracela ze dna u skel, az cerna supina na skle ve dne, kdyz se dostala k rozhrani dno-voda, mam pocit ze se spoustela sinice... jen dojmy.. odrbal sem sklo, vytrhal rostliny a brutalne nekolikrat odkalil dno, az sla jen cista voda.. osazel, chvilku se drzela v korenech plovoucek a na listech u hladiny, postupne zmizela.. zatim je klid.. ale sklo zacina na strane okna v prostoru dna cernat.. necham to a uvidim co se bude dit..
Ja mel sileny nekontrolovatelny invaze, co sem zkusil nemelo ucinek.. krome zatemeni..
Takove akva peklo bych rek..
Neviem, mne sa raz pred pár rokmi objavila sinica a odvtedy je tam - len v jednom z troch akvárií. Síce v malej miere (stav ako poslal Vrzy som nikdy nemal), ale predsa. Z nadhľadu sa dá povedať: Dajme rastlinám všetko, čo potrebujú pre spokojnosť a s riasami / sinicami sa vysporiadajú. Takže áno, aj pridanie fosforečnanov môže pomôcť, pokiaľ ich predtým bolo proste málo (aj bez sinice). Problém je, že čo pomôže jednému, nemusí druhému.
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 73 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81425x