Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sinice

 

NápovědaFórum » Řasy » Sinice 

Přejít na předchozí stránku 32 Přejít na další stránku   1  
Sinice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   13.10.2012 21:04 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Kamilstrom
Pokud ho bude hodně a málo NO3, tak problém bude.

Problém není v samotném PO4, ale v jeho nepoměru s NO3, proto je lepší
se s dávkováním ponížit, když je problém se sinicí.

Zvýšením PO4 se řeší problémy s GSA, ale určitě ne se sinicí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2012 20:22 Kyselka
Děkuji zde za reakci ale veškeré zásahy do akva jsem dělal už ze zoufalství.Krásné kytky jsem přendal z velkého do malého akva a po cca 14dnech rostlinkám začaly uhnívat kořeny a na listech se dělal hnědý povlak.Zápach vody byl a je i nyní jako hnilobný.Rád bych měl toto malé akva také tak hezké jako to větší,ale už si nevím stím rady.Pokud to půjde i takto dál tak to malé akva raději zrušim nežli ubližovat osazenstvu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2012 20:12 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: milosak
Ja si nemyslim,ze by byl nejaky problem v PO4(ze ho tlacite dolu,aby ho nebylo moc),kdyz uz pridavate CO2 tak musite mit i dostatek PO4,jinak tam toho CO2 muzete davat tuny a k nicemu to nebude,samo PO4 rozhodne nevede zadnemu rustu ras apod. Proti nekterym rasam se bojuje prave zvysenim PO4! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 13   13.10.2012 19:01 Muž Yirka [9123] Re: Kyselka
Největší problém bude v tom, že nádrži nedáš pokoj a netrpělivě do něj zasahuješ tu hnojením, tu výměnou dna, tu výměnou filtr atd. CO2 byl vůbec v této fázi omyl. Tam asi bude kámen úrazu. Nejde vše najednou. Na začátku vše záleží, vše chce svou posloupnost. A hlavně, trpělivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2012 15:43 Kyselka – foto
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2012 15:40 Kyselka
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2012 15:39 Kyselka
Ahoj také jdu poprosit o pomoc kdy kytky chřadnou a voda páchne po hnilobě.Akva je klasika set 60l viz.odkaz www.eproton.cz/…
Akva bylo založeno v březnu 2012 a od této doby jsou jen problémy z řasou(hnědá a mazlavá na listech,dekoracích a sklech) a zápachem.Akva bylo již několikrát předěláno včetně výměny dna a odebráním vnitřního filtru a nahrazeno vnějším filtrem ex700 a výměnou T8/15w za led 16w/cca 1000lm, ale zatim žádné viditelné zlepšení.Pokusy s PMDD ale i bez nepřinesly úspěch.Co2 dělám z kvasnic a také to nezabralo.Vodu měním 2x týdně cca 1/2 akva.Osazenstvo je 6x parma čtyřpruha a 2x panceřniček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2012 14:32 Muž Vašek [56] Re: milosak
Ona ani prezentace není vůbec aktuální. Mé nádrži se o rostliném akva může zatím jen zdát. Dříve jsem měl 3 obrovské echynodory a 2/3 dna porostlé cryptocorinou affinis.

Pak začala sinice zlobit a kytky se pod ní dusit a chřadnout a po několika špatných krocích jsem se dopracoval do stavu, kdy mám 14 dní nové dno a několik krčících se a snad otřepávajících se kytek. Zjevný nedostatek podvodních rostlin kompenzuju plovoucím Limnobiem. Teď jsem doměřil NO3 a drží se díky obdenním výměnám vody na 25mg/l (vstup cca 5mg/l) Ryb mám na 180l dle mě spíše méně. 3 skaláry, 4 čichavci, 20 neonek, 2 mřenky, 2 krunýřovci a 3 pancéřníčci.

Krmním vločkama, většinou 2x denně a jen tolik, aby na dně po 5 minutách nebylo nic. Konečně jsem naučil krmit i přítelkyni, které tam vždy spadlo 5x tolik co mě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2012 13:49 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Vašek
Nekoukal jsem se do tvojí prezentace, ale třeba u rostliných AK, kde převládá
víc světla a sycení CO2 (třeba u mě)testy na fosfor vůbec nepotřebuju.

Pokud nemáš extra přerybníno a nepřekrmuješ tak fosforu nebude nikdy moc.

Po vybalancování rovnováhy už poznáš co kde chybí a testy můžeš kompletně
všechny vyhodit.

Nechci to zakřiknout, ale třeba se někdy k tomu dostanu (doma mě k tomu chybí již málo) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2012 13:40 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Adolf
Některé rašelinové výluhy obsahují fosfor a ten sinice má ráda.

Třeba Torumin od Tetry určitě.

Doma provozuji nádrž o GH 20 st. takže Ph je vysoký, radši ho neměřim :-)
Kh 13.
Sypu do ní CO2 pod tlakem, ale dá se říct, že po roce je rovnováha skoro
vybalancovaná.

Druhou nádrž provozuji v Praze na supr vodě Gh 7 a mám s ní pořád nějaký problém.
Samozřejmě je chyba u mě, protože někdy jdu do práce pouze 2x do týdne
(ale zase dělám doma) :-) bohužel tady nestačím, včas reagovat na vzniklé
situace a neustále se potýkám v létě se zelenými zákaly a teď se zase
objevila zpět ruducha v plný síle.

Přímé souvislosti mezi oběma nádržemi asi neexistují a ty širší ne a ne
já hlupák pochopit. :-O
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2012 12:45 Adolf
Taky si myslím že není moc dobré tlačit NO3 dolů,síš naopak.Právě kvůli tomu a sňížení PH (prej to taky nemá ráda) jsem koupil rašelinovéhý výluh CHELATIN a dnes aplikoval mírnou dávku.No každopádně mám zatím klid a není nikde vidět.Snad to tak vydrží ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2012 12:44 Muž Vašek [56] Re: milosak
No to ten test na fosfor budu muset nakonec koupit. U nás žádnej nemají a s poštou je to darda, jsem se tomu bránil.

Já měl ruduchu několik let ve starém akváriu, měl jsem jej přerybněné a minimálně kytek i údržby. Myslel jsem, že je to neporazitelné. V novém akváriu se mi rychle po založení objevila také, zejména na kořenu, patrně jsem si ji přinesl ve filtru a staré vodě. No a začal jsem 2xtýdně měnit vodu a byla pryč. Teď se mi objeví jen občas na rozsřikovací rampě a sacím kolénku filtru a tam mě netrápí. Zato sinice mě trápí přez rok.

No jo, každej bojujem s něčím jiným.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2012 12:30 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Vašek
U sinice bych NO3 v žádnym případěnetlačil dolu, klidně nech 30 - 40
důležitý je brzdit fosfor.

Sinice je sranda :-) já v jedný nádrži bojuju cca 2 roky s ruduchou
a to je jiná liga. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.10.2012 11:57 Muž Vašek [56]
Zítra to bude 14 dní co jsem vyměnil dno a rozhodl se pořádně proti sinici bojovat.
Obden měním cca 1/3 vody (50 litrů).
Všechny listy jsem při sázení rostlin od sinice očistil. Během těch 14 dní jsem je všechny ale musel ostříhnat, protože se na nih začala objevovat kombinace sinice a zelené řasy. Nově nasazené listy jsou zatím pěkné.

Ještě čekám na další kytky, první várka bohužel 2 kytky díky dlouhé přepravě odešly. Echynodory od výměny dna nasadily až 3 listy, doufám, že každej další bude větší.

Bohužel zatím sinice úplně nevymizela, místy se objevila na starších listech. Zatím naštěstí není v kořenech Limnobia, které už pokrývá cca 50% hladiny. NO3 zatím i přez výměny vody celkem dost (cca 25). Myslím, že je to následek rozpadu starých listů na nových i původních rostlinách (poctivě hned odstraňuji).

Závěr: každopádně asi s častýma výměnama budu pokračovat, dokud se nerozjedou kytky, případně další dokoupím a nezačne klesat NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2012 11:20 Adolf
Dík za tipy,už to snad díky vaším radám dotáhnu do vítězného konce.Děkuju všem a mějte se ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.10.2012 08:56 Muž milosak [66] - Rostliny
Za tři týdny jsem se na 90% zbavil sinice při zachování vysokého osvětlení
takto :

1. zvětšení proudu (filtr jede skoro na max.)
2. zvýšení hladiny CO2 nad 35 mg/l
3. do vody přidávám pouze NO3 s minimem K (možná by stačilo vysadit jenom P)
při zachování všeho ostatního, ale to jsem nezkoušel)
4. 2x týdně výměna třetiny vody
5. 14 dnů jsem skoro každý den tahal kartáčkem sinici ven

Ten 5. bod je asi pro všechny největší opruz a každý na to nebude mít sílu.

Zabalit AK jsem v minulosti taky zkoušel, ale v mojí tvrdé vodě jsem se sice
zbavil všech řas za cenu částečné destrukce některých rostlin.

Možná ještě jeden postřeh - NO3 jsem se snažil držet na hodnotě 30 - 40 mg/l




 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2012 22:10 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: souky
určite súhlasím s názorom že je zbytočné to nejak dlho pretahovať.pri zatemnení som každý deň mrkol do akvárka v akom je stave rastlinstvo,rybia osádka a hlavne ako ustupuje sinica.po 3 dňoch to vyzeralo vcelku OK ale radšejsom to držal ešte dalšie 2 dni zatemnené.tých 5 dní považujem za maximum.či sa mi podarilo zmeniť podmienky k lepšiemu ukáže čas ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2012 21:58 Muž souky [592] - RostlinyRe: savan
já si myslim, že je úplně jedno na jak douho zastíníš(po víc jak týdnu bych se začínal bát o kytky), důležitý je vydržet do tý doby, dokud sinice nezmizí a pak doufat, že ty podmínky sem dostatečně změnil, aby se nevrátila
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2012 21:40 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: Adolf
Pak nějak nechápu zatemnění :-) Navíc to není dlouho založené (tuším, nechce se mě to pročítat dozadu) takže se tam nějaká ta nerovnováha může zjevit ....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2012 20:16 Adolf
Vzduchuju na plný kotel,těch bublin je fakt ranec.Už ne romant,jak jsem to manuálně hned první den vyčistil tak je fuč.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2012 20:09 R Muž romant [27983] Re: Adolf
A to je to po celým akváriu, nebo jenom na těch kořenech, jak tady byla v tejdnu fotka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2012 20:09 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: romant
správná pripomienka,to som pozabudol napísať.vzduchovanie je nutnosť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2012 20:08 Adolf
No jo jen mám strach,kytky ještě ani pořádně nezakořenily.....to je na tom to nejhorší. :-O
ale asi to budu muset ještě nechat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2012 20:05 R Muž romant [27983]
Při tom zatemnění je třeba počítat s tím, že bude méně kyslíku, tak se podle toho zařídit a klidně přidat vzduchování, který má stejně prozíravej akvarista v šuplíku pro kalamitní případy, tak ať se využije. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2012 20:00 Muž savan [622] - ŽivorodkyRe: Adolf
3 dni sú málo,aspoň 5 dní je potreba.vlastná skúsenosť.po prvom zatemnení sa tá mrcha sinica asi po mesiaci vrátila,okamžite som znovu zatemnil na dalších 5 dní a už asi 3 mesiace mám pokoj.rastliny a aj ryby prežili zatemnenie úplne v pohode.nekrmiť
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2012 18:50 Adolf
No dneska už jsem to vlastně asi na cca 4 hodinky zapnul :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2012 18:49 Adolf
3 dny,už mám starch o rostlinky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2012 18:43 R Muž romant [27983] Re: Adolf
Jak dlouho nesvítíš? Jsem línej to hledat. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2012 18:11 Adolf
Tak zatím mám klídek,už bych začal pomalu svítit.....co myslíte,dobrej nebo špatnej nápad?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   11.10.2012 05:55 Adolf
Vašku,co tak koukám tak ty jsi vedl se sinici pěkně dlouhý boj.Snad se ti už to ustalí napořád a nezačne už tě terorizovat! ;-)
Asi to s těmi testy tak bude,jak už jsem psal neměl jsem jiné možnosti výběru.Ale dle mého nazoru,pokud mi dajana u 50ti mg/l roztoku NO3 ukázala shodných 50 a u výstupní vody z vodovodu 0 když tam máj byt 2 mg/l tak na tom asi něco bude.Každopádně časem pořidim něco kvalitnějšiho a dám vědět.
Co se ryb týče mám celkem strach tam toho dávat najednou více tak brzo po založení nádrže.Co nevidět přibudou další ale chce to ještě chvilinku,třeba zase něco přihodím v pátek nebo v sobotu.Dík,mějte se.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 22:01 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Také se přikláním k tomu že test od Dajany je na nic. Sera mě ukazovalo konečně hodnoty, ale dajana trvala stále na nulách.
Koukám že v prezentaci máš výdaj za 4 Molly, tak ty ti na tvůj objem akva žádné NO3 měřitelně nezvednou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 22:00 Muž Vašek [56]
Jsem zvědavej jak se ti bude vyvíjet koncentrace NO3. Já před 10 dny vyměnil to dno a ob den měním 30% vody. Vstupní voda je dle dodavatele 5mg/l což by dle Tetra testu mělo sedět a v akváriu mám pořád cca 25mg/l.

Obávám se, že dokud se nerozjedou kytky, tak si nebudu moci dovolit odkalovat a měnit část vody jen 1x týdně. Myslím, že NO3 by mi vylítlo nad 50. Za těch 10 dní mi pěkně rozrostlo Limnobium, tak jsem zvědav jestli to začne klesat. Ryb si myslím, že moc nemám. Aktálně po dnešku už jen 3 skaláry, 4 čichavce, 2 mřenky, 4 pancéřníčky, cca 20 neonek a 2 otíky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 20:58 Adolf
No uvidím co udělaj ty Molly ale snad pomohou,myslíte že jich mám přidat?A checkovat budu,to se neboj.......
Jinak všem dík za rady.Jsem moc rád že jsme se aspoň trochu dostali k jádru věci.
Snad se to vyřeší a bude hej.Mějte se
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 20:47 Muž tajfun1 [222] Re: Adolf
ty molly ti to pěkně pohnojej :-D tak se ti NO3 lehce zvedne, pak to chce checkovat jestli to bude stacit nebo budes muset jeste trochu pridat palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 20:43 R Muž romant [27983] Re: Adolf
No, tak se to začíná vyjasňovat, to už je opravdu málo, chtělo by to někde kolem 10 mg/l na vstupu, když se kytkám daří, tak to vysosnou velmi rychle a nulový hodnoty, to je vždycky vošajstlich.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 20:41 Adolf
Takže podle jejich int.stránek by měla být koncentrace z 2.10. 2mg NO3 na litr
Na ty okružáky jsem zapomněl,chtěl jsem je koupit taky ale nějak mi to vypadlo.
Asi se pro ně ještě zítra stavím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 20:30 R Muž romant [27983] Re: Adolf
Zkus na to "pojídání" šneky Okružáky. Sinice je sice toxická, ale je jich nespočet druhů a jsou na to dva názory, že někomu po pozření sinice Okružáci nevydrželi a někomu zase v pohodě žijí dál, jsem ten druhý případ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 20:27 Adolf
Jojo,to by taky šlo,kouknu na to.Jinak ty Black Molly ozobavaj rostliny jak tasemnice,co jsem je donesl ještě se nezastavily a to je prý před tím jak jsem je koupil krmili :-)
Kurnik KÉŽ BY ZOBALY TU ZATRACENOU SINICI.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 20:17 R Muž romant [27983] Re: Adolf
A co takhle se mrknout na stránky dodavatele a zkusit jim věřit a zjistit, jaký že to hodnoty vody dodavatel deklatuje a počítat s tím, že právě to leješ do akvária. Tedy jestli máš veřejnej vodovod, ne studnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 20:13 Adolf
Ja si to Vašku četl,jenže jak už jsem psal u nás v akvaristice krom těch dvou nic jiného nemaj.Budu muset asi objednat něco kvalitnějšího.Ale jak jsem zkoušel měřit dajanou ten roztok od Rataje s 50.mg.NO3 tak to docela sedělo.PS rataj test ukazoval fakt minimální koncentraci i u tohoto roztoku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 19:35 Muž tajfun1 [222] Re: Adolf
ja osobne moc testu od Rataje, Dajany apodobným levnejsim moc neverim, vyjímkou je aquar, který dela vcelku solidni a cenove dostupne testy. Ale konkretne na NO3 co od nej mam je naprd, tak se chystam na seru, az budou v budoucnu penizky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 19:29 Muž Vašek [56]
Škoda, že sis to nepřečetl 2-3 stránky zpět.

Změřil jsem Ratajovo testem NO3 a množství neměřitelné. Pak jsem změřit ten kontrolní 50mg/l vzorek a ten také ukázal minimální hodnotu. Tak jsem šel a koupil test od Dajany. Ten také ukazval minimum a tak už jsem na rady nakoupil KNO3.

Spolu s ním ještě test od Tetry a šok. Bylo tam mezi 50-100mg/l a vodovodní vodu změřil správně cca 5mg/l.

1. zkusil jsi změřit ten kontrolní vzorek u Ratajova testu?
2. Oba testy vem a vyhoď, jako jsem udělal já před týdnem. Máš to hezky kousek zpět, mohl si ušetřit.

EDIT je to na straně 30 a 31
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 18:08 Adolf
Tak jsem koupil test od dajany (u nás maj jen rataje a dajanu :-( ) a ten mi taky nic neukázal.Předpokládám že oba dva by kecat neměly.Jinak jsem koupil 4 Black molly ať hlodaj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 16:54 Muž Tomas Enderson [697] - TetryRe: Adolf
Hlavně kup test od jiného výrobce. Osvědčila se mi Sera nebo JBL.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 16:54 Muž tajfun1 [222] Re: Adolf
jo takhle, ja pochopil, neměřitelná jako, že jich je moc, bo s tim je problem nejcasteji :-D

btw. kdyz vezmes v lahvicce vodu do akvaristiky, tak ti to treba i zmereji oni (nekde i zdarma), ze by si nemusel testy kupovat a podle vysledku u nich (ne)koupit hnojivo ci jiny test... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 16:49 Adolf
Právě že hodnota NO3 byla nulová a v tom by mohl být problém. Už fičím pro jiný testr a zkusím to přeměřit znovu. Koupím i dusičnany, pokavaď zas naměřím nulu, přidám je tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 16:36 Muž tajfun1 [222] Re: Adolf
ideálně by to chtělo přeměřit i nějakým jiným testem, bo Ratajovy testy nejsou jedny z nejspolehlivějších a často z důvodu špatného skladování nefungují...dalšíi otazkou je jakou cestou se tam ty dusičnany dostali, pokud je naměřená hodnota správná? jestli používáš hnojivo s NO3 ? vodovodní voda má hyg. limit do 50, takže by měla pomoct výměna vody. Horší to ale je se studniční vodou, která může byt NO3 dosti zamořena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.10.2012 15:55 Adolf
Ahoj tak jsem na to asi kápnul......Dnes po měření dusičnanů jsem byl celkem v šoku když mi test od rataje ukázal neměřitelnou hodnotu NO3.Test jsem dělal 3x se stejným vysledkem takže to bude 100% ono.Doufám že se ji ztřepu a už ji nikdy v životě neuvidím.Dík všem za rady a odkazy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2012 11:57 Muž lhajek [1870] - Rostliny
Jo sinice to je pěkný kousek do sbírky :-)
Zrovna teď několik dnů již pozoruji jak se mě rozrůstá v práci na stole v malém akva. Asi budu muset nějak zasáhnout, třeba po asi dvou letech provozu bych mohl odkalit hmm nebo tak něco. Ale zatím se mě tam líbí, je jen na dně, ale za chvíli už asi poleze po valisnérce nahoru a to už se mě líbit nebude :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.10.2012 11:49 Muž Čapíno [32] Re: Adolf
Třeba ti to pomůže: www.rostlinna-akvaria.cz/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [32] ...... 73 74

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 80708x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4641?od=1551