Sinice
U hladiny mate hodne svetla(bylo by dobre ho asi prizvednout)jinak klasicke duvody vzniku sinic(ktere ne vzdy plati
)malo NO3,maly pohyb vody v nadrzi apod.
Je to sinice. Já se s ní zrovna potýkám. Skoušel jsem výměnu vody a to dost velkou obden 1/2 ale to nepomohlo a tak jsem zhasl světla a zatemnil. Zítra je asi po 5 dnech rozsvítím a uvidím.
Článek jsem četla, jen ten popis ani obrázky úplně neseděly, tak jsem si nebyla jistá. Teď aspoň víme, s čím máme tu čest.
0 06.04.2013 18:33 Kadla Fotky bohužel nemám. Nebyla jsem si jistá, co to je, nikde jsem nenašla fotku podobnou tomu, co máme v akvárku. To tedy není dobrá zpráva... Je možné, že je to jen dočasné s ohledem na krátkou dobu, co akvárko funguje? Zatím jsme jen omezili svícení, ale rychlost, s jakou se to po odstranění znovu vytvořilo, mě překvapila.
Je to sinice.
A barvu může mít třeba i do modra, karmínovou nebo šedou
Chtělo by to fotku, barva sinice nemusí být jenom zelená.
Sinice má zelenou barvu a vody kde je sinice má celkově nazelenalou barvu
0 06.04.2013 18:20 Kadla – Je to sinice?
Dobrý den, prosím o radu. Máme cca 1,5 měsíce akvárium 180 l, dosud nebyly žádné problémy s řasami, ale v posledních dnech se na rostlinách, které dosáhly nebo brzy dosáhnou hladiny, začal tvořit šedý mazlavý povlak. Vypadá to jako pavučina, dá se lehce setřít, ale nejde chytit, protože se v ruce rozpadá. Dnes jsme měnili vodu, takže jsem setřela a odsála, co šlo, nejvíc napadené listy jsem odstranila, plovoucí rostliny jsem vyndala a propláchla, ale teď už je to tam zase. Je to sinice?
Starší reakce
třeba řasa
nejlepší by bylo to vyfotit
v akva se mi vznáší spousta cca 3mm dlouhých jakoby nitek, jsou to sinice?
Starší reakce
Dala byste ruku do ohně za naměřené hodnoty testem od Sery? Když jsou podle vás 100%
takže já momentálně začal hnojit. dodal jsem do akva 2.12 NO3, 0,27 PO4, 1,45 K, 0,11 Fe + ostatní mikroprvky, přes klasický PMDD. Provedl jsem i testy, ovšem šetřil jsem, tak jsem měl jen ty od rataje
a dle nich mam PO4 skoro neměřitelný a naopak NO3 cca 40 Mg/l, ale to se mi opravdu nezdá. Naopak by tento stav měl vyvolávat zelenou flekovitou řasu a ne sinici co mam já, no kvalita testů je asi podivná. Nutno říct, že jsem neměl ale čistou lekárenskou destilku, pouze pracovní destilku.
Starší reakce
No ja zase vim ze vyssi davky PO4(tady se to tak praktikuje) jsou ucinne proti GDA a nevim jiste jestli i proti GSA(mozne to je)!
Ne prachová, ale flekovitá řasa GSA, teď ji mám v akvárku
.
Na fosfáty mám test od Sery
seracz.webnode.cz/… Nadbytek Fosforu urcite nebude pricinou sinic,ale jeho nedostatek vede k rustu ras,napr. GDA.
0 13.03.2013 18:00 sonetka [136] - Živorodky Nám rostla sinice i bez fosforu, pokud ho denně nedávkujeme, do dvou dnů je na nule a u starého akva fosfor nebyl a sinice ano ....
Musí tam být ještě jiný spouštěč:
pmdd.mrp-cz.com/…
nyní dávkujeme fosfor, aby hladina byla na 1,5mg/l a dusík se pohybuje okolo 25mg/l a sinice nikde ....
Prostě každé akva je jedinečné a pokud člověk neudělá aspoň základní měření, ničeho se nedobere ...
Jediné co po dávkách fosforu trpí jsou řasy
hooopy napsal: pri sinici okamzite vysadit fosfor...To je pěkně napsáno, ale jak k tomu příjde ten, kdo do akva žádný fosfor nedodává? Inu ten by se měl podívat na to čím vlastně krmí, protože celá řada krmiv je velmi dobrým zdrojem fosforu.
To není žádná kritika, ale jenom takový lehký rozvedení myšlenky, když už hledáme tu možnou příčinu a nejen v tomto aktuálním případě.
Okružáky potvrzuji, taktéž je prokazatelně vídávám sinici konzumovat.
Jenom pripomenu,co uz tady bylo receno nekolikrat,je to o podminkach v nadrzi a rovnovaze,ja sam mam zivin dost(napr. PO4 3ppm,NO3 40 ppm),pohyb vody dobry(2 Eheim 2075 + custom rostrik.rampy + dalsi 2 cerpadla),Ph 6.3 den,6.8 noc, pravidelna tydenni udrzba s vymenou 50% vody a staci mi pridat na osvetleni(v tomhle pripade treti zarivka,ktera se rosvecuje jen jako "poledni" na nekolik hodin)z 1.5 hod na 3 hodiny svitu a sinice se zacne tvorit,sice jen nepatrne,ale zacne.
Jo jo, proto by chtělo nejlépe použít rostřikovací rampy. Nicméně bych řekl, že mojim problémem už právě proudící voda, která by roznášela živiny, není problémeme číslo 1.
0 13.03.2013 12:26 sonetka [136] - Živorodky Tak, hlavní je rovnoměrný pohyb vody v CELÉM akvariu, protože si kytky neumí sami dojít do ledničky pro jídlo. Dobré proudění vody zajistí rovnoměrnou distribuci živin a odvod odpadních látek a akva bude prosperovat ve všech patrech ....
Není účelem vytvořit z akva vířivku, ale dobře se pohybující masu vody, kde se budou jemně pohupovat jak kytky na samém vršku akva, tak i kobercovky na substrátu ...
Pak lze teprve řežit další část spokojených kytek.
zkus změřit to NO3, pokud bude cca pod 10mg/l tak má smysl řešit přihnojování dusíkem. Přijde mi, že tě trápí hlavně na dně, proto si myslim, že bys měl věnovat pozornost spíš dnu
To kolísání je určitě pravda. Nicméně nemáme přípojku na obecní vodovod.takže řešit jedině pomocí revezky. Ta je v plánu tak za půl roku. až budu dělat nové větší akva v novém bytě.
díky. já vim,že klíčem by měly být zdravé a prosperujícíc rostliny a pravidelná udržbu.Jen potřebuju trochunajet na systém,aby akvarium pracovalo tak jak mělo. dost mi to souvidí s tím, že m i plevelné rostliny nerostou. D8vám to právš ted v současnosti do spoljitosti s dostatkem živin
držím palce sinice je prevít...
no ono se toho celkově o sinicích už napsalo...se sinicí jsem bojoval už několikrát a pokaždé byla výtoková hadice filtru posledním místem odporu sinice - takže s tím proudem nevím no...
co se týče poměru N:P netuším jaké s tím mají ostatní zkušenosti, já jsem si s tím hrál o 106 a řekl bych, že čím víc jsem si s tím hrál, tím víc to nahrávalo sinici (kolísání hladin těchto prvků)
zatemňování jsem nikdy neaplikoval - podle mě krok zpět - pozastaví sinici, ale i rostliny a co si budem povídat sinice se z toho oklepe rychleji...
antibiotika - bych použil tak akorát na angínu...
Obrněn trpělivostí jsem denně dle potřeby mechanicky odstraňoval povlaky sinic a měnil část vody. Zároveň jsem se snažil udělat maximum pro rostliny. Ostatně pokaždé, když se mi podařilo řádně nastartovat rostliny šla sinice do kytek...
Škoda, že i v dnešní době tolik lidí podceňuje tu akva zeleň. Přitom schopná a dostatečná vegetace v akva = min. problémů
Studniční voda, to už nám lecos napovídá, neb tyto vody jsou někdy velmi nestabilní a v průběhu roku se u nich mění jak Ph, tak množství NO3.
pohyb vody mam vyřešen. Jedu na dva fitry, tamže dobrý proud mam dozajista. Otázka Ph je u mě bohužel horší. Voda studniční, tvrdá, zásaditá kolem 7,8. Ph snížít asi jen reverzkou nebo přidáváním Co2,ož jsou pro mě zatím pracnější a složitější metoda. Proto bych to chtěl zkusit pomocí hnojení a dostatečného zásobení rostlin. Snažim se mít s akva zatím co nejméně práce. Není tedmoc času a můžu s mu věnovat pouze o víkendu.
Zamyslel bych se taktéž nad cirkulací vody a Ph. Obecně platí, že svižný pohyb vody a Ph spíš kyselejší je nepřítelem sinic, ovšem je to jako obvykle složitější, ale krom toho poměru N:P bych to viděl k zamyšlení.
Prvotně asi zkusím přidat poue dusík, jestli nebude kladná změna, tak za 2 týdny zkusím asi i fosfor.
díky za komenty. Mam právě podezření na ten nepoměr, protože jinak moje akvárium žádné řasy nezná. Jen sinice se nemůžu zbavit. čSPíše se bojim přeci jen, aby nebylo nedostatek fosforu. Měřiljsem ho osm dní od poslední výměny vody a měl jsem dle testu 0,2 g/litr.což je dost málo. Nepřekrmuji a mam dost slabě zarybněno. Proto si i myslím, že mam také nedostatek dusíku. Nicméně už je obecně vyvráceno dle různých teorií, že fosfor sám o sobě není spouštěčem sinice
fosforu bývá ve vodě docela dost, proto se přidává dusík. Musíš počítat s tím, že dusík zabraňuje okysličování krve, takže se musí u toho přemejšlet, takže si o tom něco přečti ať ti je jasný co a proč přidáváš
pokial je N v nepomere k P urcite to stoji za pokus, avsak samotne zvysenie N pomoct nemusi. Ja som mal NO3:PO4 20:1,5 , 20:0,4 aj 25:0 mg/l a so sinicou to nehlo.
Fosfor sa moze vsak tvorit v dne a vo vode ho moc nenamerias, takze ak nepomoze upravenie pomeru N:P tak treba skusit poriadne odkalit dno.
S fosforem bych moc neblbnul jednou jsem to přehnal a hned se mi rozjela sinice
pokud máš NO3 skoro neměřitelné tak ho zvedni sinici tím určitě život znepříjemníš.
Mohl by mi někdo popsat praktické zkušenosti, jestli někomu pomohlo přídatvat dusík nebo fosfor do akvária, za účelem odstraňení sinice. Opravdu je dobré přidat více N do akvária?
Starší reakce
Beastie napsala: už někdo zkoušel, jestli ta sinice prostě neodejde sama ?
Nikdy som síce nemal inváziu sinice, ale občas sa mi trochu objaví v dne pri prednom skle. Zo začiatku som si robil starosti ohľadom prekrmovania a ordinoval hladovky a pod. No posledný rok som sa dal v novom akvárku na hnojenie PMDD a všimol som si, že sinica súvisí s pridávaním dusičnanov a fosforečnanov (KNO3 a KH2PO4).
Oboje mám namiešané extra a s dávkou stále pracujem a keď som nedávno vylúčil pridávanie KNO3, sinica sa objavila znova. Vzhľadom na to, že obsah fosforu nemeriam, presnejšie info o pomere N:P nemám.
0 03.02.2013 17:40 Vája Jojo, běhá mi mráz po zádech, když si na to vzpomenu. Hnojil jsem, nehnojil jsem, posílal vzorky k rozboru, zvyšoval, snižoval pH.... Pak jsem na cca týden zatemnil, odtemnil a - vrátila se. Propadl jsem beznaději a smiřoval se s tím, že to celé předělám s vědomím, že pokud použiji stejnou dekoraci, ani to nemusí pomoci. A tak jsem zhasl / nezatemnil, jen zhasl /, pln rezignace vypnul i CO2. Bylo to tak asi 14 dní, a když jsem se odhodlával k předělání, rozsvítil jsem - sinice nikde a už se nevrátila. Hm, babo raď.
Kdysi jsem ji měla v 250 litrovém akvárku, tehdy jsem nezatemňovala, jen čistila, moc nekrmila a odstraňovala ji. Po nějaké době úplně zmizela. Je třeba to zkoušet různými cestami, jediná prává není.
už někdo zkoušel, jestli ta sinice prostě neodejde sama ?
nemám chuť s tím něco dělat, vždycky to odsaju i s kusem písku a za týden jsou mírné povlaky znovu...a to se rostlinám daří, ryby se množí jako divé a žádná změna údržby nebyla...
Mám dotaz, pžed časem jsem zatemnila na pět dní akvárium kvůli sinici, zřejmě jsem měla v akváriu příliš fosforu, moje hnojivum ho obsahuje, takže přejdu na jiné, které ho neobsahuje. Sinice zmizela, postupně jsem začala svítit, teď jsem asi po týdnu našla nové malé ložisko, odsála jsem hned, zatím jinde není.
Dotaz, zapla jsem raději znovu vzduchování, zvýšila proudění vody na hladině, když sinice nemá ráda provzdušněnou vodu, tentorkát nezatemňuji a vypla C02. Je to tak ok nebo mám C02 nechat? Hygrophila difformis mi totiž hnědne, tak přemýšlím, jak nastartovat kytky. díky
Vyměnil jsem vodu a nasypal KNO3 do podle testu cca 10-20mg/l. Uvidíme, jestli to pomůže.
Přidat reakci
1 ...... [28] ...... 73 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81425x