Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sinice

 

NápovědaFórum » Řasy » Sinice 

Přejít na předchozí stránku 48 Přejít na další stránku   1  
Sinice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 18:30 Muž martmart [106] Re: Sid
jj, vypada to v poho side, dosvecuju 2x hodinu denne dalsima dvouma zarivkama, vypada to ze se drzi, kytky bublaji jako skot .. zatim pohoda
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 18:27 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: martmart
Takže zatím to funguje? :-) Tak ať to dlouho vydrží! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 18:19 rekin Re: Roby
takže mě doporučuješ přidávat fosfor,pokud ano na jakou hodnotu bych se měl dostat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 18:16 Muž martmart [106] Re: rekin
nejsem ten kdo by mel radit ohledne sinice .. ver sidovi a rid se jeho radami, v mem akva je nemam 14dnu.. k pomeru zivin tabulka napr. zde - aquagarden.ic.cz/… , pokud si opravdu meril dobre, mas maly pomer fosforu k NO3. ale to radeji at resi nekdo s vetsimi zkusenostmi ..
ale P by melo byt u tebe zhruba okolo 1mg/l; P:N cca 1:16 (Redfield Ratio)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 18:11 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: romant
Budu rád, když toto "napovězení" posune někoho dál v úvahách, proč v některých nádržích řasy ne a nerostou, i když podle zažitých klišé by měly, alébrž tyto mají přece ve vodě hromadu živin, a proč neplatí další klišé, že prosperující rostliny "vycucají" z vody všechny živiny a na řasy tak žádné nezbudou. :-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 18:10 Muž Roby [17] Re: rekin
Zdravím. Píšeš, že máš PO4 na nule (3x měřeno). Je to tak, jak jsem předpokládal. Znovu si přečti moje doporučení, která jsem tu psal někdy okolo 20.02. Bordýlek na dně + žadný fosfor ve vodním sloupci jsou ideální podmínky k růstu sinice na dně. Plně souhlasím s tím, co tu napsal Sid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 17:33 R Muž romant [27987] Re: Sid
Děkuji za rozvedení a vysvětlení toho, co jsem se já snažil zformulovat. Snad toto Vaše vysvětlení bude pro laskavé čtenáře přínosem. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 17:10 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: romant
...tomu fosforu v kombinaci s dusíkem (jejich poměr, nepoměr) je právě přisuzováno, že se rozhodujícím způsobem na vzniku sinic podílejí...
Já to vidím tak, že poměr (C):N:P výrazně ovlivňuje to, jaký druh fotosyntetizujícího organismu můžeme očekávat, pokud v nádrži nastane situace vhodná k rozvoji těchto organismů. :-) Že sám o sobě tento poměr/nepoměr bujení sinic nevyvolá.
...ten bordýlek co je ve dně a různý organický zbytky třeba z rostlin jsou právě zdrojem těch prvků...
Organické zbytky... Tohle považuji za velmi důležitou poznámku. :-) Tady bych hledal jednu z hlavních příčin, proč se těmto organismům začne dařit. A to ruku v ruce se špatnými podmínkami pro vyšší rostliny.
Jinými slovy: pokud jsou podmínky pro vyšší rostliny nepříznivé, (nadbytek živin nebo jejich nedostatek, "nesprávné" osvětlení, teplota, chemismus vody mimo toleranci ap., a zejména pak synergie těchto nepříznivých podmínek), rostliny "vyšlou o svých problémech signál", který zachytí a vyhodnotí jejich konkurenti. No a na základě vyhodnocení těchto "signálů" a podmínek se následně objevují různé druhy řas nebo sinic... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 16:16 R Muž romant [27987] Re: rekin
Já tedy taky nejsem zastáncem nějakýho častýho bagrování do dna, ale cca jednou za měsíc to dno jenom tak zlehka polechtám. Tomu fosforu v kombinaci s dusíkem (jejich poměr, nepoměr) je právě přisuzováno, že se rozhodujícím způsobem na vzniku sinic podílejí, ale o tom jaké jsou jejich správná množství, o tom toho moc nevím. To hloubkový odkalení při výskytu těch pokryvných sinic je doporučováno právě proto, aby se narušil ten vztah N:P, protože ten bordýlek co je ve dně a různý organický zbytky třeba z rostlin jsou právě zdrojem těch prvků. Jak jsem to pochopil já, tak jsem se to snažil vyvoslit. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 15:41 rekin Re: Moucha
netvrdím ,že neodkaluju,ale prohrabávat dno,když je aq 1 rok založené a z toho bojuju 7 měsíců se sinicí je pro mě dost nepocopitelné.Když jsem tu vedl diskusi před 3 týdny na toto téma,tak většina mě tvrdila,že si mám udělat test na fosfor.já ho udělal a chtěl bych vědět co z toho vyplývá.jinak ti díky za rady.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 14:54 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: rekin
pokud mas ve dne dost detritu s fosforem tak se pak nedif ze ti tam roste sinice.... aspon to trosku preluxovat a vytahnout ten nejvetsi bordel... uvedom si ze tam furt pridavas ziviny s vymenou vody a krmivem, takze pokud to neodkalujes nebo neodstranis v biomase tak pri vymene vody toho moc neodstranis a zacnou se ti tam hromadit ziviny....

pokud ti rostou kytky tak je jen otazka casu nez tu sinici vytlacej, videl jsem to i ve dne kudy rostli koreny tak okolo nich byla zona bez sinice.....

a huz to pisu po nekolikate, zatemeni je az posledni krok pri likvidace sinice, nejdriv musi byt na ustupu, zatemeni ji jen dorazi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 14:10 rekin Re: Moucha
kytky rostou v tom problém není i bez pmmd,dával jsem jen základ bez kno3 a fosforu.Spíše by mě zajímalo ,jak postupovat dál abych se zbavil té potvory.Bez urážky ,ale do dna rýpat nebudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 13:41 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: rekin
rostliny po zatemneni potrebuji trosku casu na rozjezd, nepises jaky presne pmdd jsi pouzil (ty mas dusiku dost tak rozhodne bez pridavku dusiku - kno3), u hnojiv plati radsi min nez vic... takze klidne bych snizil davkovani, rostliny vzdy potrebuji nejaky cas na reakci a jak bude akva zarustat rostliny si samy reknou ze mas zvysit davku (proste se zacne projevavat nedostatek nejake ziviny)....

jinak pokud se ti zacne objevovat sinice na dne, tak bych poradne odkalil do hloubky min 2-3cm a dusledne ji likvidoval uz v zarodku, aby mely kytky cas se vzpamatovat a rozrust....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 11:43 rekin Re: rekin
tak jsem dostal test na fosfor,takže hodnoty vody jsou NO2-0,NO3-30mg/l,UT-3,CT-5,PH-6,5,Fe-0,3,PO4-0(měřil jsem 3X).po zatmění byl klid ,ale ted už se sem ,tam na dně začíná objevovat.průtok filtru mám na plno a když jsem začal pomalu hnojit PMMD 3ml/100l začala se mě objevovat zelená řasa,což před tím nebylo,tak už týden nehnojím.Co by jste mě poradili.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 19:41 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: bob
To snad jen naprosto výjimečně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 16:45 bob – Re: Sid
po pridani KNO3 na pozadovanou uroven by mela sinice mizet sama?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 16:25 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Lukáš
...poradili by ste mi aké množstvo KNO3 mám denne pridávať na 100l aby som dosiahol aspoň 20mg/l (NO3)?...
To záleží na tom, jak rychle byste chtěl této koncentrace dosáhnout. :)
2 g KNO3 zvýší koncentraci NO3 ve 100 l akva o cca 12 mg/l.
(Za jistých okolností je přihnojování NO3 při potírání sinic na místě. :-))

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 15:06 R Muž romant [27987] – Re: Lukáš
Než se do toho pustíš, tak bych doporučoval něco nastudovat.
planta.aquariana.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 14:55 Lukáš – NO3
Poradíte mi ohľadne pridávania NO3? bolo tu viac krát spomenutý pomer N:P a následná rada o zvýšení NO3. poradili by ste mi aké množstvo KNO3 mám denne pridávať na 100l aby som dosiahol aspoň 20mg/l?
sú to skutočne 2g/100l ???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 09:15 Muž bruno136 [7] - Cichlidy – Re: romant
OK. Tak to teda necham tak. Dik.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 09:13 R Muž romant [27987] – Re: bruno136
Ne, ne, to není ta správná cesta, kterou se vydat při boji se sinicí. To je cesta k ještě větším problémům a komplikacím, který se zcela jistě po tom převaření dostaví, tak jak jsem Ti napsal. no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 09:09 Muž bruno136 [7] - Cichlidy
Mam este v akva molitanovu kocku s cerp. hlavicou. Myslel som ze by som vycistil len ten vonkajsi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 09:06 R Muž romant [27987] – Re: bruno136
Tak na to ať Tě nenapadne ani pomyslet. Došlo by k likvidaci nitrifikačních bakteríí jimiž je ten filtr osídlen a s velkou pravděpodobností by poté došlo k úhynům ryb. Na boj se sinicema si přečti třeba toto vlákno a nebo použj strejdu gúgla.
planta.aquariana.cz/…
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 09:00 Muž bruno136 [7] - Cichlidy
Chcem sa opytat, ci treba po zbaveni sa sinice prevarit alebo nejak inak osetrit filtracne media vo vonkajsom filtri.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2011 22:30 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: Vašek
NO3 od rataje je nanic... ale to se tu na foru huz probiralo.... spis sera, nebo aquar
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2011 20:54 Muž Vašek [56] – Re: Johan
Fotka akvária je aktuální v příspěvku, v profilu mám starou. Jinak vody zkusím měnit více.

K testům, po záběhu bylo No2, Ph a Gh velmi dobré, bohužel hodnoty si nepamatuji, ale zde mi bylo řečeno, že mám vodu velmi dobrou. Měřil jsem ještě NO3 a Fe a ani jeden z testů od Rataje neukazoval nic. U NO3 jsem zkoušel několik destilek i z lékárny a nic, ani kontrolní vzorek. Dle mě šrot test.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 22:32 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Vašek
Takže která nádrž platí? Ta v profilu, nebo ta v tomto vlákně (fotka)?

Máte nějaké testy na vodu, např. dusičnany?
Zkuste měnit týdně více jak polovinu vody, aby ste kytkám dodal nějaké živiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 20:05 Muž Vašek [56]
Ok, pročtu. Já četl o sinici něco v časopisech a zkoušel jsem zatemnění, ale bez úspěchu. To s tou proudící hladinou jsem už vypozoroval. Hlavně to začínalo jako slepou hladinou a pak začala zelenat. Jo a jinak já nehnojím, spoléhám na rybičky. V hnojení se nevyznám, tak se do toho raději nepouštím abych neudělal víc škody. Vlastně mám jen kuličky od JBL u Echynodorů a cryptocorina co je u dna se zatím také pěkně rozrůstá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 19:56 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: Vašek
ruducha indikuje nerozlozene organicke latky, proto se zpravidla objevuje pri zabihani akvarka....

hele procti si tohle vlakno a urcite najdes proc....
1) kdyz mas moc plovoucek tak se ti zpomali prutok vody (sinice nesnasi pohyb, poskozuje jeji strukturu)
2) dochazi k zastineni stavajicich rostlin
3) pomer rostlin ku zivinam a svetlu.... protoze ziviny dodavas jak pres ryby pri krmeni, tak pri vymene vody a pak samozrejme pri hnojeni....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 18:12 Muž Vašek [56]
Myslíte si od pohledu na nádrž, že je v ní málo rostlin vůči rybkám?
Většinou bývá celá hladina zarostlá plovoučkou, nyní jsem ji radikálně probral a nechal jen málo. Celá hladina bude zarostlá do měsíce. Dříve jsem udržoval porostlou jen cca 1/4 hladiny a když jsem to nechal narůst na 3/4 tak přestala růst ruducha. Nevěděl jsem jestli zastíněním a nebo tím, že plovoučka odebírala hodně živin. Je fakt, že ruducha nerostla ve stínu pod Echynodory.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 16:23 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: Vašek
1) proc zakladas nove vlakno?
2) je to sinice

odkazu te na vlakno o sinicich.... nebo by se to tam mohlo presoupnout rovnou....

no kdyz je dost svetla a zivin, a neodpovida tomu dostatecne mnozstvi prosperujicich rostlin, tak se otevira prostor pro rasy a sinice

ono se to samo dava do rovnovahy, ale mnohdy ten vysledek neni dle nasich predstav

no zkontroloval bych sviceni (me se sinice udelala diky sviceni nonstop), zkontroloval bych fosfor a NO3
a snazil se zajistit dostatek prosperujicich rostlin, zkus nejake akvaristy ve svem okoli, ty ti nejlip reknou jake rostliny jim jdou a jake nikoliv
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 16:12 Muž Vašek [56] – Re: Vašek
Fotka k příspěvku A pohled na celou nádrž
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 16:12 Muž Vašek [56] – Re: Vašek
Fotka k příspěvku Další fotka
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2011 16:09 Muž Vašek [56] – Je toto sinice nebo něco jiného?
Fotka k příspěvku Akvárium mám založené přibližně rok a z počátku se objevila ruducha. Nyní poslední dva měsíce se už nová neobjevuje, tak myslím, že nad ní jsem vyhrál (klep, klep), ale snad půl roku se mi objevuje zelenej sajrat na fotkách. Dříve jsem měl rychle rostoucí stonovku a tu to vždy celou obalilo a dokonce mi to slejzalo až na dno. Nyní se to drží jen na kořenech a listech plovoucích rostlin, které to obalí a zadržuje to vvzduchové bublinky. Plovoučky se množí velmi rychle, takže skoro každy týden ty nejvíce zasažené vyhazuji. Vodu odkaluji 1x tydně cca 30%.

Nejvíce mě mrzí, že dříve jsem měl v 70 litrech kolem 30 mečovek, k tomu jen dva Echinodory, slabou filtraci, 20W osvětlení a vodu jsem měnil jednou měsíčně. Nyní mám velkou nádrž s relativně malým počtem rybek, kvalitní filtraci a více než dostatečným osvětlením a řasy by teoreticky měli mít ve staré nádrži ráj a v nové by se jim dařit nemělo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 19:02 guramiguru – Re: romant
Nějaký interní Eheim. Proud minimalizuji rozptylem o stěnu, můžu to na pár dní změnit, uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 18:49 R Muž romant [27987] – Re: guramiguru
Jaký je v tom akváriu filtr? Zkusil bych dát jeho výkon na maximum, pokud už tak neběží. Sinice se moc nekamarádí s prouděním vody. Zatemnění akvária na několik dní je také možné, ale k tomu bych se uchýlil, až v případě, že by se situace nějak výrazně zhoršovala, přeci jenom je to čerstvě založený akvárium a tam je možný se setkat s různými nepravostmi, který odezní společně s tím, jak to akvárium začne fungovat, tak jak má. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 18:36 guramiguru – Re: romant
Netuším, neboť je nemám jak měřit. Ale velmi pravděpodobně taková, jako v pražské vodovodní vodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 18:32 R Muž romant [27987] – Re: guramiguru
A co nepoměr prvků N a P? Jak vysoká je hodnota fosforečnanů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 18:29 guramiguru – Re: romant
To se nemůže u takto nového akvária s pravidelnou výměnou vody a nově zasazenými rostlinami projevit, takové akvárium by naopak dusíku mělo mít více než vodovodní voda, pokud by v něm byl běžný počet ryb. Každopádně to nijak nesouvisí s problémem, 30 mg dusičnanů mi nikde žádný růst sinice nezpůsobuje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 17:52 R Muž romant [27987] – Re: guramiguru
Tak pokud by ten dusík ty rostliny spotřebovávali, tak bych se domníval, že by ta hodnota před výměnou vody měla být nižší oproti vstupním parametrům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 17:47 guramiguru – Re: romant
Ta hodnota je před výměnou i po výměně, je to hodnota vodovodbní vody a v akváriu se nemění (ani nemá příliš z čeho). Limnophila je rychlerostoucí a její objem se již dobře zdvojnásobil. V dusíku to nebude,zvlášť když si ho sinice umí fixovat sama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 17:43 R Muž romant [27987] – Re: guramiguru
O.K. Přidal bych tam nějaký rychlerostoucí rostliny, aby se ty dusičnany trochu snížily. Takhle tam jsou samý pomalurostoucí kytky a je třeba to akva trochu nastartovat do růstu. To že Cryptokoryny ztrácí listy je při přesazení téhle kytky normální, teď bude kořenit a pak by měla začít posílat nahoru i nový listy. Ještě si ujasněme ty susičnany. Ta hodnota je před výměnou vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 17:34 guramiguru – Re: romant
6 litrů 2x týdně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 12:45 R Muž romant [27987] – Re: guramiguru
Jak často a kolik vody je měněno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.02.2011 12:22 guramiguru – Sinice - proč a jak se jí zbavit?
Akvárium založené tři týdny, minimum ryb (5x3cm na 54 litrů hrubého objemu, minimum krmení), osvětlení 18W + u okna, dusitany nula, dusičnany, na úrovni vstupní vody (cca 30 mg/l), viditelné přírůstky většiny rostlin (Limnophila, jávský mech, Microsorium), kryptokoryny zatím po přesazení stagnují a částečně ztrácí listy. Do dna přidán Florapol, filtrace přes rašelinu.

Sinice nejprve v jednom místě na dně, přes víkend silný růst na "kořenech" Microsoria.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2011 16:33 Žena Laduschka [120] – Test PO4
Zdravím X-) zajímalo by mě, jestli má někdo ozkoušený test na PO4 od sery..? www.akvarista.cz/…

Dík X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 20:32 Muž kortezhugo [983]
ak budete mat "poruke" lepsi test na PO4 -schvalne si "zmerajte" aj ostatne krmiva X-) :-)
mozno na tom budu lepsie :-)
...osobne nemozem povedat ze SAK 55 je krmivo zle...-len ho netreba casto pouzivat...resp.ovela castejsie menit vodu

ale skvor som za to co som pisal nizsie -nahradit krmiva h.srdcom

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 19:36 Muž kortezhugo [983] – Re: rekin
sak 55? X-) :)

07.01.2011 09:15 v tomto vlakne

som o tom pisal.... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2011 17:14 rekin – Re: Roby
díky,já se nehádám změřím ještě ten fosfor a budu vědět jak na tom jsem,díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.02.2011 16:56 Muž Roby [17] – Re: rekin
Já netvrdím, že mám pravdu na 100%. Podělil jsem se s tebou o moje zkušenosti s bojem se sinicí. Je fakt, že každé akva je jedinečný ekosystém a v každém to může fungovat trochu jinak. Já mám Limnophilu sessilifloru a tu jsem taky každé dva týdny stříhal i když se mi po ní a po dně rozlézala sinice. Je možné, že máš opravdu hladinu fosfátů vysokou a v tom případě udělej kroky k jejímu snížení na rozumnou mez. Sinici se daří v akva když máš živin ve vodě hodně a nebo tam něco chybí. Držím ti palce, abys ten boj vítězně dobojoval. ano

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [48] ...... 73 74

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 80711x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4641?od=2351