Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sinice

 

NápovědaFórum » Řasy » Sinice 

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Sinice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.10.2017 00:17 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Morticia
Možná blbý dotaz, ale nesvítí někdy během dne Slunce přímo do akvária?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 22:29 Žena Morticia [118] Re: larix
30 stránek dozadu jsem prošla a spolehlivou radu od tebe jaxinenašla...možeš to sem ctrl c+crtl v,prosím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 22:12 Žena Morticia [118] Re: Eliss
Mám za sebou dlouhé stínění s dávkami Sanytru, špilkováním z rostlin - pomohlo dočasně a odnesl to Beťák. Měla jsem to na rostlinách a to dost, míííírně v jednom místě na skle a trochu na molitanu od filtru.
Teď se to nenápadně vrací. Je to trochu na rostlinách, skle, ale i dně - to před tím nebylo. Stínění pouze 1 den - a i to odnesl nový Stolístek :-| , odkalování, špilkování případně koupel zeleně, Sanytr... Zatím to na kytkách není tak moc, ale rozrůstá se... Odkaluju, nějaký bordýlek se najde, ale žádný extrém, ale teda mohu častěji,když doporučuješ. Ale stejně se nedostanu všude. Testy nemám a teď nemám ani na ně. Dajana mi byla také vyčtěna, dokoupila jsem Tetru a střídám to (nechce se mi to zase vyhazovat).Seru nemám-ta je taky "špatná"?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 18:53 Muž MichalV [327]
ja som mal sinicu asi rok na rozhrani piesku, skla a vody. Par krat som ju odkalil a aj okolity piesok ale vzdy sa tam znova objavila. Aktivne som s nou nebojoval a vacsinou pri udrzbe som ju nechal tak. To miesto nebolo nicim vynimocne oproti zvysku akva (prudenie, osvetlenie). Potom samovolne zmizla. Neskor som si kupil test na fosfor (JBL) a permanentne som meral cez 3mg/l a ani dnes tie hodnoty nebudu nizke.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 18:00 R Muž ctibum [6903] Re: Tudy
No prostě ti příroda jednou za čas ukáže, kdo je tady šéf, aby tě zas nechala myslet si, že to máš pod kontrolou... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 17:39 Muž Tudy [330] - Krevetky
Po dlouholetých zkušenostech musím říct, že prostě nevím. Zkoušel jsem svého času všechno - zatemnění, hru s živinami, rychlerostoucími rostlinami, výměny vody, ponechání osudu atd. Jakmile se ta mrcha jednou objeví, je velmi těžké se jí zbavit. Člověk se snaží ze všech sil a k ničemu to nevede. Časem rezignujete a pak, z neznámých důvodů, sinice sama začne mizet a za pár dní je pryč ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 17:32 Deepinpeat Re: Maq
No ona ta obecně dobrá rada nemusí fungovat ani na některé řasy, určité druhy řas rostou bez problémů i při velmi malé koncentraci živin a při nízkém přísunu fotonů. Jen je asi "štěstí", že je v těch nádržích mechanický filtr, který nedovolí rozvoj jednobuněčných řas ve vodním sloupci, jinak by tam něco bujelo mnohem častěji. Při kultivaci spiruliny růst limituje dostupnost železa, je tam vysoké pH klidně přes 10 a musejí se používat cheláty stabilní při vysokém pH, takže i podmínky, které jí vyhovují, vlastně limitují vlastní růst. Obecně myslím, že je řasy mnohem zábavnější kultivovat, než se jich snažit zbavit :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.10.2017 13:42 Muž larix [1420] Re: Maq
Ja som tu niekde vo fóre spomínal niekoľkokrát overenú a spoľahlivú metódu proti všetkým druhom siníc (miestny matadori ju samozrejme spochybnili, ako inak..), opakovať sa nebudem, kto chce, nájde si to.
Okrem toho si niekde spomenul dopyt na info o výskyte siníc v mäkkej a kyslej vode - kyslú síce nemám (pH 7,3-7,5) ale v mäkkej a nízkouhličitanovej (pozri info o vode pri mojich prezentáciách) sa sinica veselo vyskytovala, možno ti to v niečom pomôže.
V tomto podľa mňa ale kľúč k jej inhibícii nebude...Podobne som uvažoval v súvislosti s BBA ale nemal som priestor to ďalej študovať. No v mäkkej a oligotrofnej vode (okrem iného, súvislosť je aj so železom a hlavne molybdénom,---) sa BBA vyskytuje podstatne častejšie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 13:27 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Antibiotika jsem používal a na sinici fungovaly ale rostliny hlavně echinodor vykazovaly menší nebo i větší růstové poruchy. Už si ale nepamatuji název. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 12:52 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Maq
Veď sme tu dostali tip na: www.ventura-venkov.cz/… (správa: zpravy.aktualne.cz/ekonomika/ceska-ekonomika/je-tu-lek-na-sinice-stat-o-nej-nestoji/r~i:article:111810/)

Neviem, či niekto skúšal v akváriu. Nemám až toľko sinice, že by som to nejako špeciálne riešil, ale občas aplikujem peroxid vodíka na potrebné miesta - sinica do rána zmizne, rastliny sú bez ujmy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 11:44 Maq Re: Deepinpeat a spol.
Nezbývá než ten závěr, že nám v akvárkách řádí vícero druhů sinic, které většinou neumíme rozpoznat. Každá z nich dává přednost jiným podmínkám, a tedy i když vypadá vždycky stejně, na každou z nich platí jiné metody.
Je to dost neveselý závěr, protože ani obecně dobrá rada proti zeleným řasám - zlepšit poměry v akváriu - na některé sinice nemusí fungovat; může potrápit i tam, kde je akvárium vedené dobře.
Asi jedinou nadějí na jasné a jednoduché řešení by bylo objevení nějakého činidla (na způsob antibiotika, nebo tak něco), které specificky funguje proti sinicím. Možná něco takového existuje (sinice jsou ekologický problém), a my o tom nevíme... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 08:20 Žena Eliss [105] Re: ctibum
Pokud by se to mělo opakovat, udělám to klidně znovu :) Ještě dodám, že jsem vyndala kořen a dvě Nerity, keré se*ou kudy lezou ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 08:15 R Muž ctibum [6903] Re: Eliss
Taky možnost, založit akvárko znova... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.10.2017 08:07 Žena Eliss [105] Re: Morticia
Já bojovala se sinicí v létě asi měsíc, nejdřív nedůsledně - přistínění, KNO3, odkalení a nic, byla pořád. Po dovče jsem se na to vrhla, změřila PO4 bylo vysoké nad 1,5 NO3 10-20. Nejdřív jsem obrala sinici do čista, vyčistila filtr, vytahala všechny kytky a poškozené vyházela. Zasadila nové. Každý den jsem měnila 1/2 vody s hloubkovým odkalením až po pár dnech tekla jen čistá voda a přidávala KNO3 a bakterie do filtru. PO4 se postupně snížilo a NO3 mám stále mezi 10-20. Ještě mi bylo doporučeno nekrmit Dajanou a Serou. Sinice odešla a už se nevrátila, jen jednou jsem našla flíček na kytce, tak jsem hned důkladně odkalila, vyměnila 1/2 vody a přidala KNO3, to bylo jednorázově. Teď je klid. Ryby to daly všechny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 23:32 Žena Morticia [118] – všem
Mě byl doporučen ten Sanytr, tak zkouším. Vím, že to může být boj na dlouho a když mi poprvé zmizla, zakazovala jsem si velkou radost a je to tu! :-|
Já testy nemám žádné. Dávka mi byla spočítána Brňákem, co má stejnou vstupní vodu.
Salviniu mám v druhém akva. Roste, ale není moc hezká, taková hnědozelená. Limnobium jsem měla v druhém taky a nešlo vůbec. Ve velkém už nemám plovoučku žádnou, tedy krom Ceratophylla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 22:54 Muž erik1982 [23] - rastlinne
Tiez som mal malu skusenost.Pri zalozeni akva substrat ada.Najprv som skusal prudenie vody.Nasledne hral sa s NO3 a PO4.Ak som ubral No3 mal som pokoj na tyzden.Tak sa znovu vratila.Nasledne som ho skusil pridat no3 a tak tiez po4.Pouzil som aj testy(JBL).Nic nepomohlo.Nakoniec som pouzil Blue Exit a bol pokoj.Od vtedy mam pokoj a Blue Exit uz nepouzivam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 22:43 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Morticia
Měříš koncentraci NO3?
S těmi plovoučkami to je složité. Mám jinou vodu než ty, ale Pistia u mě prakticky neroste, Limnobium má problémy a Salvinia roste v jednom akváriu výborně a ve druhém jakž takž. Přitom voda i osvětlení jsou v obou nádržích hodně podobné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 22:38 R Muž ctibum [6903]
No vůbec si netroufám pouštět do takových úvah, ale když jsem sinici obral a začal ke KNO3 trochu přidávat fosforečný hnojivo od Profiplants, tak se sice vrátila, ale jen minimálně na pár listů... Ale dávám to od oka, nic neměřím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2017 22:17 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Morticia
Já se s ní trápil léta, až když jsem začal přidávat ke KNO3 i KH2PO4 tak zmizela. Důležitý je asi opravdu nějaký poměr než jen přidání NO3. Měl kdysi i černou sinici. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 21:50 Žena Morticia [118]
Sinice je zpět i zde. :-| A to i přes občasné přidávání Sanytru do vody. 1denní zatemnění jen zpomalilo růst...A o Limnobium a Pistie jsem přišla úplně, nedávno jsem vyhodila zubožené zbytečky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2017 21:49 Deepinpeat Re: Maq
jo jo, rostou i u rájovčíků. Měkčí a kyselejší vodu asi nenajdete :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 16:23 Maq
No a jak tak píšete svoje zkušenosti se sinicí, zavzpomínejte, prosím: měli jste ji někdy někdo ve vodě měkké a kyselé? Nebo ve vodě s nepatrným obsahem uhličitanů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 15:49 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Jarry
Mne sa robí aj na miestach silného prúdu (vrcholky rastlín, hlavne typu ako Cabomba), aj na miestach slabého (len občas, pri korienkoch) a to aj v prípadoch vyššieho obsahu dusičnanov. Sinica je mrcha prispôsobivá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 15:39 Muž Jarry [1437] Re: Acinonyx
No mě taky přijde, že se dělá v místech, kde je proud spíše větší :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 15:35 Maq Re: Acinonyx
Ne.
Ve všech čtyřech jsou stejné filtříky dělající stejný, poměrně vydatný proud. MgCO3+CaCO3 do čtyř stupňů, a z toho vyplývající vyšší pH, je opravdu jediný rozdíl.

Edit: Aha, myslel jsem že je to na mě. Oukej. Ale proud je poměrně vydatný, a sinice rostou, resp. nerostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 15:33 R Muž ctibum [6903] Re: Acinonyx
Já mám trošku sinice na třech místech, na vrcholech rostlin, které jsou v proudu... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 15:19 Acinonyx Re: Jarry
Sinice vo vseobecnosti nemaju radi prudenie vody, preto sa vyskutuju prevazne v jazerach/nadrziach. Je mozne, ze tie miesta kde sa vyskytuje s tym nejako suvisia?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.10.2017 15:16 Muž Jarry [1437] Re: Maq
Možná má ráda určitou tvrdost, když jsem měl vodu 15dGH, tak jsem nevědel, co to sinice je, teď s 5GH (pH 6,5) s ní pořád trochu bojuju. Přidání na NO3 mi jednou pomohlo, ale mohla to být náhoda, protože od té doby jsem to zkoušel 2x a už to nezabralo. Tvoří se jenom na určitých místech. Úroveň živin pro rostliny držím velice stabilní, stejně tak údržba je pravidelná a stále stejná. Někdy je sinice více, někdy méně, netroufám si dělat žádné závěry:-) Obecně mi přije, že si řasy dělají, co chtějí. Já už jsem rezignoval na experimentování s hnojením v souvislosti s řasami, kytky rostou a řasy trochu taky:-) Před časem se mi docela rozjela jakási hnědá řasa a aniž bych cokoliv měnil, tak zase začala mizet, teď už je skoro pryč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.10.2017 15:03 Maq Re: Acinonyx
Zrovna mám ve svých experimentálních akvárkách tohle:
- všude stejně živin (zejména NO3, ale i dalších)
- všude stejné rostliny, stejné světlo, filtrace, údržba, atd.
- ve vodě bez alkality, pH 5,7-6,5 - žádná sinice
- ve vodě 4°dGH, 4°dKH, pH 7,5-8,1 - sinice spousta
=
Sinic je hodně nerozeznatelných druhů, takže nijak netvrdím, že tohle je nějaké velké odhalení. Ale přinejmenším to ukazuje to, že výskyt sinice nemusí mít nic společného s obsahem dusíku či fosforu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 12:56 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Beastie
Sežeň si Limnobium laevigatum rybicky.net/atlasrostlin/limnobium_laevigatum na jeho velikosti a zbarvení časem poznáš jak si na tom z dusíkem. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 12:25 Žena Beastie [318] Re: Tudy
podivam, jestli doma NO3 test mam a kdyztak zmerim. Pokud ne, budu dal pokracovat metodou pokus omyl. Nejak to dopadne :) Jeste musim vychytat to odkalovani, nejsem fakt spokojena s kombinaci pisku a klasickeho zvonu.

Ted jsem teda docetla ten clanek o sinicich v Akvaristovi a je to spis hodne nahodne, jak priciny, tak reseni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 12:23 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Acinonyx
Sinici tam měla ještě PŘED vysazením Egerie. A to že roste jako divá může být také tím, že NO3 je dostatek či dokonce nadbytek. Pro objektivitu by bylo lépe koncentraci NO3 změřit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 12:06 Acinonyx Re: Beastie
Ked sa obcas sinica objavi, viem ze mam malo dusicnanov a len trochu prihnojim. Nic neodsavam a sama zmizne.

V tvojom pripade to bude tou bestiou - egeriou. Tym, ze rastie ako diva, vyziera vsetky dusicnany z vody, nasledkom coho sa objavuje sinica. Ako pises krmis len obcas, a mas tam len prcky, ktore dusiku (NH3/NO3(-))vela nevyprodukuju (navyse nemaju z coho).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.10.2017 11:51 Žena Beastie [318] Re: Beastie
Ma nekdo zkusenost s tim, ze by sinice neodsaval a nechal je prirozene vymizet? Mam v planu vyprat filtr, kazdych par dni menim 1 kybl vody a krmim obcas, protoze preci jen mam prcky a nechci jejich vyvoj nijak ovlivnit.

Mimochodem ta egeria je bestie, zasadila jsem ve stredu a uz ma kazda z nich 3cm navic.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2017 19:12 Žena Beastie [318] Re: Tudy
Egeriu zrpovna meli, tak jsem zakoupila a odstrihla 4 stonky. Necham je zatim plovouci, zvazim zasazeni az pozdeji.

Uvidime :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 18:16 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Beastie
Se sinicí jsem svého času bojoval celé měsíce a nakonec zmizela aniž bych věděl proč. Její expanze je dle mého názoru důsledkem porušení dosavadní rovnováhy podmínek v akva : světlo/živiny/teplota. Jávský mech doporučuji přeprat v akvarijní vodě, nejvíce postižené části vyhodit. Zatemnění pomůže většinou jen přechodně a dále rozkolísá podmínky v akva. Z rostlin doporučuji druh Egeria densa, roste velmi rychle a snad i vylučuje antibiotika, která růst sinice omezují. Měn 1xtýdně alespoň 30% objemu vody v nádrži. Pak už nezbývá nic jiného než se modlit, přeji hodně štěstí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.10.2017 17:41 Žena Beastie [318]
Jak je možné ze mam sinicí jen na javskem mechu a jak ji odstranit. Mam v plánu dokoupit mnohem víc kytek do pozadí, asi standard vallisnerie

Ma pak cenu jen čekat až zmizí růstem ostatních kytek?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2017 19:18 Muž Skabis [2]
Dnes PO4 0mg/l. Zvedl jsme na 0,6mg/l, ale už mě to stálo míň hnojiva jak včera abych to zvedl na nějakou měřitelnou hodnotu. CO2 světle zelená žlutá.
NO3 15mg/l. Zítra měním 50% vody.
Snad zvítězím, každej den se víc těším domů abych jí to nandal hop tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2017 20:34 Muž Skabis [2]
Odstranil jsem sinici,vyměnil 10l vody včera jsem zvedl PO4 na 0,1mg/l a dnes na 0,4mg/l PO4
CO2 světle zelená až žlutá.
Dusičnany na 15mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2017 18:34 Acinonyx Re: Skabis
NHKG tak uplne nie je na rastliny, takze to tam leje kvoli pH.

Ja osobne by som to jednorazovo upravil na 0.5 mg/L a potom by som pravidelnym meranim (kazde cca 3 dni, povedzme) odpozoroval tyzdennu spotrebu v akvariu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2017 18:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Skabis
Já H3PO4 liju kvůli snížení pH.
Bez měření dávám maximálně polovinu doporučené denní dávky hnojiva. Určitě bych to nesrovnával najednou. Prudké změny parametrů vody můžou vést k různým problémům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2017 17:08 Muž Skabis [2] Re: NHKG
Ty tam liješ kyselinu fosforečnou? To je aji na snížení ph ne? Jakej je mezi tím rozdíl skrz akvárium? Myslel jsem že se sype normálně ten KH2PO4 na zvýšení fosforu a fosforečnanu. Chemie mě nikdy nešla...
Otázka č.2 pokud mám hladinu PO4 nízko 0mg/l můžu naráz přidat tolik PO4? když třeba seachem udává zvýšení o 0,1mg/l přidáním 1,1ml na 50l můžu tedy nalít 10ml hnojiva abych se dostal na 1mg/l PO4 nebo radši každý den doporučené (denní) dávkování a počkat až se srovná a pak jen dokrmovat na požadovanou hodnotu?
Vypočítat spotřebu fosforu asi těžko půjde když se ukládá do substrátu že? Bude měření vůbec přesné když budu chtít spočítat denní dávku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2017 16:36 Muž Skabis [2] Re: NHKG
Já mám právě i žalostnou filtraci - o véplatě koupím novej stroj min.350tku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.08.2017 13:15 Muž kvietik [86] - AmerikaRe: NHKG
Ja mám filtráciu dobrú, si myslím, a sinica sa mi dosť rozšírila, takže to nebude rozhodujúce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 22:55 Muž MichalV [327] Re: Skabis
mam tento isty test ma PO4 od JBL, permanentne meriam cez 4+ mg/l a ani obcasne vymeny vody moc nepomahaju (vstupna vodovodna voda ma 0 mg/l).
Napriek tomu pozorujem len jeden druh rias a to prachova alebo prisadnuta na skle. asi GSA alebo GDA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 22:53 Maq Re: NHKG
No to je jeden z příkladů, které jsem měl na mysli. Někteří lidi dávají spoustu fosforu (mně to taky vychází 15 mg/l H3PO4), a ono se zřejmě nic špatného nestane. Nevím, fakt nevím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.08.2017 22:25 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Maq
Mi přijdou fosforečnany neškodné. Sice je neměřím, ale liju do akvárií H3PO4 a i jinak citlivé ryby vypadají naprosto OK.
Dávám 0,5ml 3% H3PO4 na litr měněné vody. Pokud správně počítám, mám 15mg/l H3PO4. Netuším, jestli se něco nevysráží. S fosforem z krmiva bych teoreticky mohl mít i přes 15mg/l PO4.
(Prosím o kontrolu mých výpočtů.)
Sinici jsem neviděl v mých akváriích tak 15 roků. Naposled byla v akváriu s naprosto žalostnou filtrací. Od té doby se snažím mít filtraci co nejvíce předimenzovanou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.08.2017 22:01 Maq Re: Skabis
Vím. A není mi to docela jasné. Dusičnany na úrovni, dejme tomu, 40 mg/l jsou pokládány za akceptovatelné, ale fosforečnany nad 1 mg/l mají být špatně. Hledal jsem, co mají dělat v akváriu špatného (v přírodě je to zřejmě jiné!), nějaké negativní zkušenosti, ale je to všechno velmi neurčité, nejisté.
Poměr který jsem uvedl vychází z poměru, v jakém rostliny dusík a fosfor potřebují. Já v takovém poměru hnojím (ne však pouze dusičnany, ale i amoniem) a řasy mám jako okrajovou záležitost, nezlobí. Sinice nemám vůbec.
A zvýšený poměr fosforu k dusíku se leckdy doporučuje pro lepší, tj. červenější vybarvení rostlin.
Leč jsme ve vlákně "sinice". Já nemám žádný univerzální recept na sinice, a souhlasím s příspěvky v tom smyslu, že to není jednoduchá věc. Domýšlím se, že různé druhy sinic profitují z různých podmínek. Když už se vyskytnou, změna poměru dusíku k fosforu je jedna z možností, které určitě stojí za pokus. Ale zřejmě ne vždy to zabere.

(Důležitá poznámka: Poměr 10:1 platí pouze pro hmotnostní poměr výlučně NO3 vůči PO4. Rostliny však fosfor, a hlavně dusík přijímají v různých formách. Jediné směrodatné číslo pak je látkový (molární) poměr N:P=16:1.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 19:05 Muž Skabis [2] Re: Maq
Fotka k příspěvku JBL test uvádí 1mg/l jako hodně vysoký.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.08.2017 09:32 Maq Re: Skabis
Skabis napsal: Jinak jaký je asi vhodný poměr? Pokud nějak vhodný poměr je.
Vhodný poměr NO3:PO4 = 10:1. Ovšem to nebere v potaz (a) jiné formy dusíku, které vždy v akváriu v nějakém nenulovém množství máme (amonium a aminokyseliny), (b) skutečnost, že fosfáty se relativně snadno vysrážejí, pak jsou ve dně (čili testy je nezměří), a ne zcela ztracené pro rostliny; zatímco dusík se jen tak neztratí (ale test na NO3 změří pouze NO3 a NO2).
Mít v akva víc než 10 mg/l NO3 je podle mého soudu skoro vždy zbytečné. 15 mg/l je zřejmě skoro vždy ještě neškodné. 5 mg/l už může být pravděpodobně v některých případech málo.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 73 74

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 80711x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4641?od=651