Sinice
Teda - jak vy to děláte?!
Jak píšeš, tak to proběhlo i u mne. A to jsme se na tom ani nedohodli. Já jsem ještě zvýšil dávkování PMDD ze 2 na 3 ml denně. Toto opatření mělo i destruktivní vliv na ruduchu. Ještě dodám, že jsem častěji měnil vodu a snížil jsem proudění v akva. Vše jsem dělal ale postupně. Přidání KNO3 a PMDD byly až poslední dva kroky, po kterých se to zlomilo k lepšímu.
Starší reakce
...Pouhých 5mg NO3 v litru vody znamená, že kytky všechny dusičnany spotřebovaly k růstu...
Všechny ne - 5mg NO3/l není zase tak málo.
Pouhých 5mg NO3 v litru vody znamená, že kytky všechny dusičnany spotřebovaly k růstu. Fosfáty (PO4) pravděpodobně taky a to by mohlo znamenat, že začal jejich růst stagnovat a to by mohla být příčina nástupu sinice. Je to obráceně, než se původně odhadoval. Mně se to stalo asi ve čtvrtém měsíci provozu akva, kdy rostliny spotřebovaly zásobní hnojivo, které jsem dal pod supstrát při zakládání. Máš dvě možnosti: a) omezit světlo, nebo b) opatrným přihnojování docílit optimálních podmínek pro růst rostlin.
treba si prostuduj tohle vlakno..... pro zacatek..... prober rostliny, odstranuj kazdy den co nejvice sinice, zvys proudeni, men vodu
zaklad jsou prosperujici kytky, nezanedbavat prostrihavani a odstranovani odumirajicich listu, odstranovani detritu (odkalovani), zvyseni proudu umoznuje lepsi distribuci zivin
sinice je nachylna na rozrusovani jejiho povlaku, na to jsou dobre piskorky (kypri dno)
taky je dulezite co nejvic ji kazdodenne odstranovat, jinak bude dusit kytky a vic se mnozit
jedna z pricin je i spatny pomer dusiku a fosforu (staci, kdyz fosfor je nemeritelny a dusik taky vyrazne poklesne)
Nejprve bych doporučil změřit obsah NO3, PO4 a Fe ve vodě. Na základě změřených hodnot se dá teprve zvolit nejvhodnější strategie v boji se sinicí. Podle tvého popisu by jsi mohl mít přehnojeno proti slabému osvětlení. V prezentaci máš zatím uvedenou pouze teplotu vody. Bohužel z toho se moc určit nedá. Nějaké typy na osvědčené kapkové testy, doporučený poměr NO3 / PO4, způsob dávkování PMDD etc. je tu o pár příspěvků níže určitě uvedený. Chce si to jenom trochu pročíst.
Ahoj. Dlouho jsme nepsal- nebyly problémy s akva. Vyřešil jsme rozsivku, akva nádherně prosperovalo přidával jsme PMDD (asi týden+ burčák) kytky mi nadzvedávaly poklop akva
ale zničehož nic se v akváriu objevila sinice- zelenomodrý povlak, jak na dně tak na rostlinách.Jak se jí zbavit- našel jsemže nádrž mám zastínit a zvýšit koloběh vody. Ale jak často mám svítit a krmit aby nebylo ve vodě moc fosforu? Díky za radu- jenom ne žádnou chemii z toho jsem už vyrostl.
Starší reakce
JJ dík taky o tom uvažuji na sinici tak napiš jak se to postupně vyvíjí
0 10.10.2011 18:24 Majkl [9] Co to máš za PMDD? Od kud si to objednal ?
Starší reakce
bez testu alkality a pH je to dost nebezpecne.... a pokud rostliny nemaji ziviny tak ani svetlo ani co2 nepomuze
jinak jeden z duvodu namnozeni sinice je spatny pomer dusiku ku fosforu
A co zkusit třeba CO2 z petky?
nastesti strycek google pomohl....
www.sebranice.cz/…
průměrná hodnota NO3 je 14,23mg/l
takze pridat KNO3 v rozumny mire by melo pomoct...
tak to je spolecnost na h.... kdyz zverejni jen tvrdost vody.... tak zbejva jen dotaz na obecni urad
no musit to byt soucasti toho rozboru vody, je to limit dany normou pro kvalitu vodovodni vody (presny nazev ty normy si nepamatuju)
Akvarista není
Zjistil jsem že vodu mám měkkou na netu a tu vodoléčbu bych mohl zkusit.
a nemas v okoli nejakyho zkusenyho akvaristu?
zakladni rozbor vody by mel byt verejne pristupny bud na netu nebo aspon na mistnim uradu... z toho zjistis jestli vymena vody pomuze nebo jestli jeste budes muset dotovat no3
A to vodu jsi měnil každý den ? Mě pomáhala už jen výměna vody. 50% každý den společně s odkalováním dna. Odkalování dna zhruba do 1/3 až 1/5 hloubky substrátu. Nečistil jsem filtr. Snížil jsem teplotu na 23 až 24 stupňů. A nakoupil kytky.
Hele tyto věci jsem všechny zkoušel
vymen vodu
To už jsem zkoušel. A něco jinýho?
samozrejme...
zhasnes svetlo a hodis na akvarko deku
Tak jsem si to pročítal. Nechce se mi utrácet za testy. Nemám na to! Šlo by to jinak než bych to musel změřit a pak nějako vyřešit?
0 29.09.2011 18:25 Vája Ahoj! Co myslíte? Může pomalu se rozpadající kořen souviset s výskytem sinic? Díky Vašek
treba si precist
www.klub.akva.sk/… hned v prvni cisle jsou rozebrany priciny i zpusoby boje se sinici, a i v tomhle vlakne toho najdes vic nez dost.... chceto hodne trpelivost a hodne cist....
Nejjednodušší rada kterou Ti v tuhle chvíli můžu dát je:
přečti si toto vlákno od příspěvku 16.09.2011 14:50, kdy jsem to začal řešit já. Vše je myslím dobře popsáno a u mě zatím vše funguje. Řasa mizí, a jakmile dospěju k tomu, že začnou růst kytky, bude vyhráno. Takže Ti doporučuji pročíst si ty dvě poslední stránky.
Ale jak mám zjistit příčinu?
nie je problem...
aspon mas zasobu na dlhsi cas...
je lepsie mat to po ruke ako neustale nieco zhanat
ak to budes mat doma tak ti poradim co a ako namiesat
mmmm. No objednal jsem to všechno po deseti kusech
Kdyžtak s tim pohnojim kytky máti v květináči
Mě do 250l akva vystačí na 3 měsíce jeden balíček PMDD a jeden balíček KH2PO4 společně rozmíchaný v 0,4 litrech vodovodní vody. Skladuju to v lednici v 0,5l lahvi od hnojiva Plantamin. KNO3 nepřidávám, protože dusičnany ve vodovodní vodě mám a nitrifikace v akva funguje a stíhá rostlinám dodávat potřebné množství. To KNO3 bych na tvém místě namíchal raději zvlášť. Např. 1g do 100 ml a s přidáváním bych počkal až co mi ukáží 3-4 kontrolní měření. Proměřil bych ještě tu vstupní vodu, jak radí Kortezhugo.
to sa neda takto povedat -zalezi to na tej spotrebe...
ale na 3 mesiace?
2xPMDD s KNO3
18g KNO3
1-2g KH2PO4
děkuji za upozornění
,ale již kdysi jsem někde četl ,že houbička s uhlím je učelná jen první cca 2-3 týdny.a samozřejmě případně po aplikaci léčiv.tak jsem ji již dávno vyndal a místo ní dal molitanovou houbičku.o tom přidaném nouzovém čerpadle zauvažuji.děkuji.
Ještě poznámka k tomu filtru. Pokud tam je i nadále to aktivní uhlí, tak bych ho vyměnil za jiné filtrační médium(třeba ty válečky, nebo od Eheimu Substrat pro), protože jeho funkčnost je již nulová a zbytečně tam tzv. zabírá místo. Nikdy jsem tenhle filtr neměl rozdělanej, takže nevím, jak se to co navrhuji dá či nedá uskutečnit.
Jasně, to se vždycky hodí.
Díval jsem se na Tvojí prezentaci a to akvárko je slušně zarostlý a sinice nemívá ráda pohyb vody a jak jsem pochopil, tak se Ti tvoří na tzv. klidných místech. Zkusil bych dočasně podpořit tu cirkulaci vody, třeba přidáním nějakýho čerpadla, jenom samotnýho.
no je to záhada,koukal jsem i dovnitř ,poté co jsem vyndal ven náplně,baterkou jsem si tam svítil,jestli tam není něco-co by bylo příčinou,ale nic,čisto,tedy jen trošičku kalu.no pokud se to nestane zase za chvilku znovu,tak to nevadí..alesponˇjsem si nacvičil rozebírání filtru...
O.K. Tak to jo. Tak jak to popisuješ, to je v pohodě.
To proč se ten filtr tak po 3 nedělích zachoval, to opravdu nevím.
ne ne ,to jsi mě špatně pochopil-anebo jsem to nepřesně napsal,nedělám to každých 14 dní,když se filtru znatelně sníží průtok,tak nejprve vyčistím horní část -3 houbičky a za 14 dní spodní část-2 houbičky,cca před měsícem jsem to dělal vůbec poprvé-a to mám akva založeno asi od unora,tedy poprvé až po asi 7 měsících.sice se mi jako na potvoru stala nemilá příhoda-po tom ,co jsem filtr po těch 7 měsících postupně vyčistil,tak za cca 3 neděle zase rapidně náhle ! bez varování snižíl výkon filtru,tak ,že jsem ho musel ač nerad zase vyčistit.a zatím asi cca 10 dní šlape o.k. ,dodnes nechápu proč po kompletním vyčištění se zase za cca 3 neděle "ucpal".pro jistotu jsem do akva výjimečně nalil sera bio nitrivec,co mi zbyl když jsem ho použil při zakladaní akva.
Přidat reakci
1 ...... [43] ...... 73 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81425x