Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sinice

 

NápovědaFórum » Řasy » Sinice 

Přejít na předchozí stránku 46 Přejít na další stránku   1  
Sinice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2011 14:22 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Johan
Tak jsem si to nechal projít hlavou, (resp. - ověřil jsem si informace, na které jsem narazil na jedněch - jinak fundovaných! - německých stránkách), a došel jsem k závěru, že se "cabli". Jinými slovy - nemají pravdu.
Takže odvolávám, že pokud by nastaly podmínky v akva vhodné pro fixaci N2, nebyly by asi sinice to hlavní, co by majitele akvária zajímalo.
Otázka stojí jinak: jsou druhy sinic, jež napadají sladkovodní akva, schopny fixace N2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2011 22:34 Žena sivon [1694] - Plži – Sinice (?) na ulitě plžů
Fotka k příspěvku Normálně se mi sinice v akváriu nevyskytuje, čas od času se objeví slabý modrozelený povlak na jednotlivém bílém kamínku, který snadno vyndám. Tentýž povlak se mi ale objevuje na ulitě plžů. Přinesl to asi Clithon a nyní se začíná zbarvovat i Septaria. Úplným extrémem je "maskovaný" okružák (na fotce s ostatními). Povlak však nejde smýt ani kartáčkem, což na sinici moc nevypadá.
Má někdo podobnou zkušenost?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2011 18:38 Žena Laduschka [120] Re: vaclav
tim to možná bude :-D Lukáši ty máš normoš zaplý zářivky plus teďka sluníčko, jestli tomu dobře rozumim..?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2011 17:53 Usine Re: Ninco
Představ si že mám odkládací akvárium na chodbě kde jiné než sluneční osvětlení nefunguje a sinici tam nemám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.07.2011 09:23 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2011 22:20 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Sid
Přeci jen - když se podíváte na podmínky, za kterých fixace N2 probíhá, nemyslím si, že by mohly v akváriích jen tak nastat. A pokud by nastaly, nebyly by asi sinice to hlavní, co by majitele akvária zajímalo. Mohl byste to rozvést? Nějak nechápu, co by tomu v akváriu vadilo. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.07.2011 17:23 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetky
Tak jsem přišel nejspíš na to, proč se mi v akva dělala sinice. Zajímavé bylo to, že se mi dělala jen v pravé polovině akvária. Dumal jsem nad tím, čím by to mohlo být, až jednoho krásného slunečného rána, kdy jsem byl doma (ne v práci) jsem si všiml, jak mi sluníčko vesele "paří" přímo na tu polovinu akvária, kde se sinice dělala ... Zjistil jsem, že mi každé ráno od té doby, co vyjde Slunce až do dopoledních hodnin svítí přímo na akvárko, sice z velkého úhlu, ale svítí. Takže teď každou noc nechávám otevřenou skřín, která poté ráno stíní světlu, které dříve svítilo do akvária :-D To je zatím provizorní řešení :-D Řešení bude pořídit rolety (žaluzie) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2011 15:37 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Moucha
Už jsem se setkal s hypotézou, že "ono by to přeci jen mohlo být u drkalek v akva možné", ale moc jí teda nevěřím... :-O
Přeci jen - když se podíváte na podmínky, za kterých fixace N2 probíhá, nemyslím si, že by mohly v akváriích jen tak nastat. A pokud by nastaly, nebyly by asi sinice to hlavní, co by majitele akvária zajímalo. :)
Ale jak jsem napsal - už jsem se s tou hypotézou, že "ono by to přeci jen..."; tak jsem myslel, jestli o tom nevíte něco víc. :-)
EDIT: A nevíte, co to bylo za článek? Autor, odkazy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2011 13:54 Muž kortezhugo [983]
...tiez som to niekde cital
teda to vyuzitie N2 zo vzduchu...
ale tam slo o rybnik a sinice na hladine...predpokladam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2011 12:59 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
bylo to uvedeno v clanku vseobecne o sinicich.....
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.07.2011 08:30 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Moucha
...cetl jsem ze nektere sinice dokazi vyuzivat primo N2, takze pokud NO3 chybi, tak bych ho tam pridal...
Máte nějaké info o tom, že toho jsou schopny i ty sinice, které se objevují v akváriích?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 23:05 Muž kortezhugo [983] Re: Laduschka
tak trochu som to kalkuloval
a to balenie -teda 6g KNO3 prida do 100L vody 36.8mg/l NO3

co je celkom v pohode jednorazovo X-) -ak je hladina ozaj nizka
preto som pisal ze v tom "standartnom davkovani" to pravdepodobne nezabere
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 22:57 Muž kortezhugo [983] Re: Laduschka
...no tak to mas jednoduche
tu si to prepocitaj,odvaz,rozpusti kolko treba? a smelo do toho :)

www.theaquatools.com/…

sada PMDD mava 6g balenie KNO3

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 22:48 Žena Laduschka [120] Re: kortezhugo
a dík za radu ;-) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 22:48 Žena Laduschka [120] Re: kortezhugo
mám namíchaný PMDD s KNO3 a ještě KNO3 samostatný.. tak hurá do pokusu.. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 22:30 Muž kortezhugo [983] Re: Laduschka
...no prave toto PMDD+KNO3 -teda v "standartnom" pomere? + "hoodně opatrný dávky" pravdepodobne nezabere -resp.bude to dlho trvat

pre to je najlepsie pouzit cisto KNO3 a pridat ho bud "jednorazovo" alebo ked ide o tu opatrnost? denne zvysovat hladinu NO3 trebars o 5mg/l
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 22:08 Žena Laduschka [120] Re: Laduschka
jen tak nevim, u čeho s tim experimentováním začít.. asi radši hoodně opatrný dávky.. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 22:02 Žena Laduschka [120] Re: kortezhugo
zajímavej článek, takže to vypadá opět na hokus pokus s PMDD a KNO3.. doufám, že mi to neodrovná krevety... přemejšlim, jestli se mi do vody neuvolňuje fosfor z deponit mixu, kterej se přeci jen při přesazování dostane navrch substrátu.. :-O
Jinak všem strašně děkuju za rady! love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 21:51 Muž kortezhugo [983] Re: Laduschka
...ten JBL je na meranie PO4 vyborny
moja skusenost je ale taka -ze nestaci vyrovnat pomer 1:15 -teda ked uz problem zo sinicou nastane
ale vysoko prekrocit a trebars hladinu NO3 jednorazovo zvysit na napr. 30-50mg/l to je mnozstvo co "bezne" tecie z nasich vodovodou...

a ak sa situacia "normalizuje"? -potom je dobre drzat ten pomer 1:15

tu je celkom dobry clanok...

akvarista.blog.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 20:47 Muž Roby [17] Re: Laduschka
Do začátku doporučuji KNO3 pokud jsou dusičnany na 0. Fosforečnany doporučuji měřit testem PO4 sensitive od JBL a potom se teprve rozhodnout. Mám vyzkoušené, že 0,2 - 0,4 mg/l PO4 působí proti výskytu sinice. Svoje mini jsem nejprve začal přihnojovat MAKRONEM, protože jsem po založení nějaké dusičnany v akva měl, ale jak se začaly rozrůstst rostliny tak dusičnany spadly k nule a začali se mi také tvořit malé hnízdečka sinice, takové zelené kolečka o velikosti 4-5 mm na kořenu a jávském mechu. Nyní, čtyři dny po údržbě se zatím nic netvoří, snad to tak vydrží dál. hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 14:32 Žena Laduschka [120] Re: Roby
takže vy byste ten fosfor radil? :-o řešil jste s ním vlastní situaci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 14:25 Muž Roby [17] Re: Johan
Ten fosfor verzus sinice je případ od případu. Pokud je vodě delší dobu hladina NO3 a PO4 na nule. Voda je bez zákl. živin, přitom se do akva svítí 0,5W/l tak rostliny oblezou hnědým slizem, nebo řasou a začnou stagnovat. To je ideální prostor pro modrozelenou sinici, která se nejprve začne tvořit již na dost zubožených rostlinách a potom se začne rozlézat po celém dně. Mám to bohužel odzkoušené z vlastního 250l akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 14:20 Žena Laduschka [120] Re: Johan
taky si říkám... nějakej fosfor tam přeci jen bude a poměru 1:15 bych timhle asi moc nedosáhla.. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 14:19 Žena Laduschka [120] Re: kortezhugo
ne, v tomhle případě jde o nanoakvárko, který má zdrojovou vodu v německym vodovodu, kde je voda celkem extrémně měkká... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 11:51 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Laduschka
Pokud se vám tvoří sinice, tak na přidávání fosforu radši zapomeňte. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 10:56 Muž kortezhugo [983] Re: Laduschka
...no NO3 na nule ma malo kto
ale citam ze sa tam pouziva RO
nebude jednoduchsie upravit pomer vody z vodovodu a RO?
lebo vodovod ma NO3 dostatok...-teda vecsinou

a este otazku...cim je merana hladina fosforu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 10:24 Žena Laduschka [120] Re: Roby
upřímně řečeno, taky začínám hluboce dumat nad současným přidáváním fosforu... jeho hladina taky není zrovna nejvyšší... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 08:18 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Laduschka
cetl jsem ze nektere sinice dokazi vyuzivat primo N2, takze pokud NO3 chybi, tak bych ho tam pridal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.06.2011 01:28 Muž Roby [17] Re: Laduschka
Osobně jsem KNO3 na začínající sinici ve 30l akva začal přidávat a zatím je klid. Doufám, že to vydrží. Nyní dávkuju 30 mg KNO3 denně a NO3 se drží okolo 8 mg/l. Ještě k tomu přidávám 1 ml MAKRONu kvuli navýšení PO4 a rostliny znatelně zrychlily tempo růstu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2011 22:12 Žena Laduschka [120]
včera jsem zpozorovala, že při hladině na jávským mechu se zase začíná tvořit sinice.. hnojivo zatím nepřidávám žádný, přemýšlím, jestli do toho nemám začít lít KNO3, když je NO3 v podstatě na nule.. :-O
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2011 20:45 Žena Laduschka [120] Re: romant
napadlo, ale bohužel až potom... tone :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2011 19:56 R Muž romant [27987] Re: Laduschka
Jak, nenapadlo? Vždyť Tě to napadlo a bylo Ti to potvrzeno. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2011 19:53 Žena Laduschka [120] Re: Ivoš
áha :) tak dík, příště budu chytřejší.... :-D tohle by mě tak nějak nenapdadlo, nevim proč... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.06.2011 19:22 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Laduschka
Možnost zavlečení sinice rostlinama přinesenými z akvária s výskytem sinice? Každopádně ano!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 23:23 R Muž romant [27987] Re: Laduschka
Určitě to možný je, ale je to hlavně o podmínkách, který má ta či ona potvora v tom či onom akváriu. Prostě to, že tam ta sinice nebyla před tím, než jsi tam dávala rostliny z akva kde se nachází, ješte neznamená, že tam ty podmínky pro její vývoj nebyly. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 23:16 Žena Laduschka [120] – Lze sinici do akvária zavléci?
jinak mě napadla taková úvaha - tohle akvárium, co jsem v něm teďka sinici vyřešila (teda aspoň pro teďka) k sinici nějak sklony nemělo, objevila se vlastně až poté, co jsem dovezla nějaký rostlinky z domova z akvária, kde se sinice bohužel vyskytuje - dá se tedy sinice přenést do jiného akvária prostřednictvím rostlin? Je fakt, že jsem rostliny před transportem trochu propláchla v akvarijní vodě, ale moc jsem to s tím nepřeháněla, čili nějaký zbytky by se na těch rostlinkách určitě daly objevit.. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 23:14 Žena Laduschka [120] Re: romant
Díky za radu X-) tak když teď 14 dní svítím těma 11W, tak asi od zítřka zkusím nejdřív jen na pár hodin přisvicovat druhou lampou ... Přeci jen kytkám se ke spodním částem moc světla nedostane a podle toho začínaj vypadat.. :-O mno tak držte palce. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 21:29 R Muž romant [27987] Re: Laduschka
Dobrá zpráva. palec To přidání světla dělej velmi zlehka, aby nedošlo k nějakýmu světelnýmu šoku. Ideální je po nějakej čas svítit třeba přes nějakou látku a tu postupně ubírat a akvárko si bude zvykat na nový podmínky. Až se zvýší intenzita osvětlení, tak bude asi zapotřebí lehce více podpořit rostliny přihnojením, ale to se uvidí podle jejich reakce, prostě taky velmi zlehka, jako se světlem. Netřeba podléhat trudomyslnosti, jsou i horší věci. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.06.2011 21:10 Žena Laduschka [120]
Tak 14 dní od odkrytí akva a (musím zaklepat na dřevo) po sinici zatím ani stopy.. Akvárko jsem poněkud přestavěla, hnojení snížila na přidávání PMDD obden cca 1 ml (s KNO3). Kytky se začínaj vzpamatovávat, některý dokonce už lezou na hladinu. Problémy má snad zatím jen rotala rotundifolia a mechy, kvůli kterým zvažuju opět přidání druhého osvětlení (tudíž navýšení z 11w na 22w). Ale dost se bojim, aby se sinice nevrátila.. co vy na to? coze
Jinak samozřejmě dík všem za rady a omlouvám se za svou skepsi... X-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.06.2011 17:17 Žena Laduschka [120]
dneska akva odkryto, kytky vytáhlý, vybledlý, ale vypadaj v pohodě. Plánuju výměnu poloviny vody, zítra rozsvícení osvětlení (pouze 11W) a puštění CO2.. tak uvidíme.. coze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2011 10:59 Žena Laduschka [120] Re: Laduschka
ale rybky vypadaj spokojeně, galaxy se třou :) a zbytek spokojeně plave proti proudu filtru :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2011 10:56 Žena Laduschka [120]
mno, tak třetí den s intenzivní výměnou vody, přidáno na intenzitě proudění u filtru, kytky hodně protrhaný, aby se líp udržovala čistota, intenzita osvětlení snížena na polovinu, PMDD nedodávám, jen mililitr KNO3 ... nějaký výsledky zatim extrémně viditelný nejsou, jen krevetkám to nedělá moc dobře, asi jich pár zařvalo.. :-O každopádně zejtra zatemním, jsem zvědavá, co bude následovat.. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2011 10:37 Žena Laduschka [120] Re: Birma
a nebo za to nitrivec třeba vůbec nemoh.. ;-) chemie vody je vtipná věc.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2011 08:07 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Birma
no napada me ve spojeni s nitrivcem par veci...
1) ma obsahovat nitrifikacni bakterie, takze by mohl obsahovat i nejake vyzivne latky, aby ty bakterky prezily, pripadne, aby meli lepsi start
2) prevazna vetsina zivych budek potrebuje ke svemu zivotu fosfor, pridanim onech kultur bakterii muze stoupnout jeho spotreba a tim se ovlivni jeden z limitnich faktoru vyskytu sinic

ale mozna taky ne.... kdyby to byla blbost, tak to berte jako kecy z hladu, jdu snidat....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2011 01:10 Muž kortezhugo [983] Re: Birma
...no kazda rada sa cenni palec
a ak to niekomu pomoze? -tak dakovat Birma
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2011 22:52 Muž Birma [6] Re: kortezhugo
Takže jednalo sa o akvárium 400l s terčovcami. Na zabiehanie som využil spomínaný nitrivec a svoju ulohu splnil. Akva bolo kompletne zabehnuté, kontroloval som celý kolobech dusíka. Po nameraní NO3 som vylovil ryby "zabiehače" a boli nasadené terčovce, tie sa po skoro roku v spomínanej nádrži aj vytierali, dokonca raz aj prenášali no vzhľadom že pár nebol sám stále ich požrali ostatné. To len na ilustráciu o aké akva šlo. Počase dosť zarástlo a prišla aj sinica. Nebola to žiadna pohroma, tak som ju len občas poodkaľoval. V tom čase som objavil staré zásoby nitrivecu a povedal som si že ho je škoda len tak vyhodiť, tak som ho stále pri výmene vody pridal a zrazu sinica zmizla, tak som rozmýšľal čo to mohlo spôsobiť a na nič iné som neprišiel. Túto skúsenosť som si ešte 2x overil raz v spomínanej nádrži a raz v inej a stále to fungovalo.Preto si myslím že nitrivec je len N v rôznej forme. Je to len môj názor preto som písal že to treba ešte odskúšať aj v iných podmienkach. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2011 21:51 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Laduschka
Jejda! :) Tak to nevím... To bych musel znovu "prostudovat" vaše akva. :-O
Vím, že jsme ten váš problém nedávno probírali, a že vám moje názory zrovna dvakrát neseděly...
To konstatování "parádní základní voda" vychází spíš z mé představy, co bych s takovou vodou dělal, kdyby tekla z vodovodu u mě doma. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2011 16:54 Žena Laduschka [120] Re: Sid
takže PMDD při týdenní obměně vody jen ždibec, ale přidávat samostatný KNO3...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2011 16:48 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Laduschka
Pro kytky parádní základní voda! :-) S tím se dá dobře vyhrát - trochu těch stopových a makroprvků... (Bude-li třeba...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2011 16:28 Žena Laduschka [120] – Wodka
Tak se mi konečně podařilo vysockovat po německých vodárnách hodnoty místní vody - na internetu to z mě neznámých důvodů nemaj, ale na poptávku díkybohu odpověděli. Ale je to nářez, hlavně pH a tvrdost. Táákže:
pH: 8,23
vodivost (při 25°C): 202 mikrosiemens
celková tvrdost: 5,2
uhličitanová tvrdost: 4,3
Calcium: 20,2
Magnesium: 10,1
Natrium: 2,3
Kalium: 5,8
Železo: do 0,005
Mangan: do 0,002
Aluminium: 0,005
Ammonium: do 0,01

nitrity: do 0,005
nitráty: 2,7
sulfáty: 17,4
(chlorid: 5,2)

Dokáže z toho někdo něco vyčíst..? coze Ty hladiny stopových prvků mi přijdou nízký...?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [46] ...... 73 74

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 80711x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4641?od=2251