Sinice
Sinice nebude důsledek chřadnutí echináče. Echináč chřadne protože mu něco chybí. Sinice je vedlejší "produkt" nějakého problému nejspíše stejného proč se nedaří echináčům.
Určitě sinice potřebuje dost světla, takže přistínění jí bude vadit. Echináče snad tolik světla nepotřebují (ale nevím nepěstuji je).
Problém může být jak jsem tu psal již dříve v nadbytku PO4 a nedostatku NO3. vzhledem k tomu že echináče si berou dost živin kořeny ze dna, tak pokud tam nejsou jiné rostliny kterým by postup vadil tak bych se snažil je hnojit přes dno a z vodního sloupce odstranit PO4.
Každopádně se zaměřit v první řadě na prosperitu rostlin a řasy pak odcházejí sami.
0 19.09.2012 11:56 Vašek [56] Chtěl bych se zeptat, zda může mít vliv stagnace rostlin s výskytem sinice?
Echynodory jsou necelé 3 roky staré. Z ničehožnic začaly chřadnout. Došlo mi, že Bivoje jsem jim nedopřál asi rok a půl a tak jsem jim ke kořenům hned dal a zakrátil jsem část hlavního kořene, který po 2 letech měl přez 10cm. Následovná výměna dna jim také neprospěla a do nového jsem jim opět přispěl kuličkou pro ně, tntokráte od JBL. Echynodory jsou však stále několik měsíců od výměny vzrůstem 1/4 oproti původním.
Myslím, že starší listy dusí právě sinice. Nechám opět po hladině rozrůst plovoučku, dokud byla hladina zarostlá, tak s sinice držela v kořenech plovoučky a na listy rostlin dna neslézala. Chtěl bych se pokusit opět rozjet Echynodory. Před 14ti dny jsem prvně v hystorii akvária aplikoval Ratajův Bioflor. Zatím těžko říci, nové listy vypadají pěkně, doufám, že každy další list bude větší a silnější.
Jen by mě zajímalo čím těch 12,5 mg/l měří
o tom nepochybuju, jen mě zajímalo jak došel k tak krásně kulatému číslu, zvlášť v porovnání k rozlišovací schopnosti testu mi to přijde zábavný
K se neměří, prostě dodáš požadovanou kocentraci do akva
...nepovim ti, proč Rataj doporučuje zrovna do 12,5mg/l...
Možná proto, že tato koncentrace kryje potřebu drtivé většiny rostlin a je únosná i pro drtivou většinu rybek.
ono jde spíš o poměr mezi fosforem a dusíkem, pohledej kousek do zadu, už se to tu řešilo a já ti to neumim vysvětlit(a kdybych se o to pokusil, sid by mě zase umlátil mími vlastními slovy
). Každopádně 20-30mg/l je naprosto bezpečná koncetrace, nepovim ti, proč Rataj doporučuje zrovna do 12,5mg/l
Ancistrusi jsou fuč už půl roku, také kvůli sinici, myslel jsem že třeba víří dno a pořád hrabali. Oni jsou ty listy lehce průsvitné, dříve nebyly ani trochu. Jsou tenčí a křehčí.
Jak zajistím aby se zvedlo NO3? Nemám tolik odkalovat?Nahradit část bio substrátu ve filtru třeba mechanickou hmotou?
Prosím, jak se v akváriu měří K?
doporučená hodnota je 20 NO3, 3 PO4 a 30 K v mg/l, k tomu železo a mikroprvky
Pokut máš průhledné listy od echinodorů tak vyšoupni acistruse protože to dělají oni.
možná sem to zmotal, ale měl jsem namysli zesvětlání až zežloutnutí hlavní žilnatiny listu. Hodil bych obrázek jako příklad, ale nemám na to zrovna čas a potom nebudu týden u akvária.
Prosím, poraďte Vaškovi místo mě, já na to očividně nemám znalosti, proto sem se do toho železa moc nehrnul
Edit: no vidíte, pohledal jsem, a zmotal jsem to, je to naopak..
Chlorózy mohou být důsledkem nejen nedostatku železa. Ale o to nejde - jde o ten popis, jak se má podle vás chloróza vlivem nedostatku Fe projevovat.
...nedostatek (Fe) se projevuje zesvětlenou žilnatinou listů... jak jsem psal jsou tu na to povolanější... ale opravdu jsem si do teď byl celkem jist, že chloróza je důsledkem nedostatku železa
...nedostatek (Fe) se projevuje zesvětlenou žilnatinou listů...
Jak moc jste si tím jistý?
zisel by sa ti aj test na PO4
já nevim jak moc dobře fungujou ty testy na železo, někdo psal že to měří jen v jedné konkrétní formě a na ostatní kašle, proto sem chtěl fotku listu, nedostatek se projevuje zesvětlenou žilnatinou listů. Každopádně, pokud se nepletu, tak ve vodovodní vodě moc železa nebývá a s jinými mikro prvky to taky nebývá moc slavný, takže bys klidně mohl přihnojovat mikro prvky(plantex, csm, nebo něco komerčního), ale to ti určitě pořádně poradí jiní
Tak jsem teď komplet proměřil vodu. Sice jsou testy tesně po lhůtě trvanlivosti. Voda je spíše měkká, vychází to na 9 kapek do odbarvení, tedy 4,5 st. PH je 6,8, NO2 nezměřitelné.
Pak jsem vzal železo a vypadá to, že také bude neměřitelné. Listy jsou lehce průhledné. Zejména starší. Mimo to jsou dost křehké, ale to jsem připisoval tomu, že je nános sinice oslabuje.
NO3 test prošlý a nemám doma destilku, ale jen tak ze zvědavosti jsem změřil 10 dílů akvarijní vody namísto 1 akva a 9 destilka. Ani celých 10 dílů nemělo více jak 20. Spíše 15.
Každopádně za chvilku jdu na nákup. Veu nové testy na železo a NO3
s železem ti neporadim, asi by pomohla fotka listu nějaký kytky, ale jak už sme psali, NO3 by mělo být někde okolo 20mg/l.
Dnes teda zajdu pro nový test a koupím v lékárně destilku. Počítám, že ale NO3 nenaměřím vůbec jako zkraje. NO3 se má případně také doplňovat? Joa ještě jsem si vzpoměl, že jsem měl taktéž velmi malou koncentraci železa.
Měl jsem tam jednu Osram 830 HO a druhou 840 HO. Ty byly podstatně teplejší, ty chladné jsou tam 10 dní. Jenda je 865 a na druhé je napsáno 174 (???) a ta je hodně chladná (10000K)
ta druhá vychází dobře, jde o to jak to máš namíchaný, nejlepší to je změřit
Edit: ideálně vstupní i vodu v akváriu po řekněme tejdnu nebo před výměnou vody
to vzduchovanie je na to aby sa ryby pocas doby zatemnenia akva neudusili. Zatenenie funguje preto ze sinice su na svetle zavisle. Ak im odoberes zdroj svetla zahynu. Ak im ho len obmedzis (zhastnutie svetiel) tak ustupia ale zostanu.
Ak nechces ist touto cestou tak vymena 33% vody za tyzden je pri boji so sinicou je nic, 50% vody kazdy 2-3den sucastne s jej dokladnym osatim, pokial je teda voda vporiadku. doporucuje sa zdvihnut NO3 a znizit PO4.
Na dusičnany mám test or Rataje. Sice bude asi 2 roky starej. Zítra zkusím a kouknu na trvanlivost. Ten nedostatek NO3 by mohl působit vznik sinic? Rostliny dříve rostly pěkně. Jinak ty obě vody vychází jak? Prý tu je dobrá voda, já v akvaristické chemii plavu.
EDIT: velkou shodou okolností jsem vygoglil a vzpoměl si, že mi test od Rataje nic neukázal viz
rybicky.net/forum/14466-no3-a-destilovana-voda Teď tedy nevím, jestli to byl špatný test, nebo mám opravdu NO3 tak málo.
No jestli máš vodu opravdu z nýrska, tak budeš mít celkem málo dusičnanů. Taky jsme dlouho bojovali se sinicí až sem se mrknul na stránky vodárny, no při pohledu na tu cifru jsem si myslel, že jsem si spletl sloupec s dusitanama. Jak už psal moucha a před ním spousta lidí, ideální hodnota by měla být něco okolo 20 mg/l
1 16.09.2012 22:27 jindraplechaček Problém so sinicami som mal aj ja. Zahltili celé akvárko. Rástli či už v tme, alebo pri svetle. Skúšal som ich nasávať pri odkaľovaní. Bolo ich velmi vela, ked som ich vybral von o dva- tri dni boli opäť nazad. Najskôr boli len na anubiase, potom na štrku, koreni a potom uplne všade. Ak som sa nemohol dlhšie venovať udržbe akvaria, vyzeralo jak z horroru. Rozhodol som sa pre kompletné prečistenie. Vymyl som štrk, vymenil vodu, atď. V akvaristike som kúpil prípravok proti siniciam (cyanobakterii) Blue Exit. Teraz mám akvárium čisté. Biele zárodky siníc sú len miestami na listoch anubiasu, ktoré prípravok Blue Exit vyžral do hneda. Kdesi som čítal že siníc uhniezdených na dekorácii a rastlinách sa dá zbaviť namočením do vody so savom - tomu sa však snažím vyhnúť. Som celkom zvedavý, či Blue Exit proti siniciam zaberie, alebo sa budem musieť rozlúčiť s Anubiasom
Ale fuj, napsat kitky a další překlepy...
1 16.09.2012 22:25 Vašek [56] Vezmu to popožádku.
Světlo jsem měl týden vypnuté úplně a pak jsem střídavě svítil jen na straně 11w úsporkou pro krevetárium. Tmou sinice zmizela. Vyměnil jsem část vody a rozsvítil a po týdnu opět byla zpět. Zkoušel jsem svítit jednou zářivkou, ale má rampa to neumožňuje. Mám ta 2x39W T5, původně Osram asi 840 a nyní nějaké chladné sylvania co jsem dostal k akva. Dřevo jsem odstranil cca pře půl rokem. Dekorace nebyla půl roku žádná, nedávno na radu místního guru jsem zkusil lehce vápenaté kameny, ale nepomohlo.
Dříve jsem hnojil jen bivoje a obdobu od JBL do dna k Echynodorům. Ty pod nánosy sinice úplně zašly a místo 30 cm listů jsou ani né poloviční. Před 14 dny jsem zkusil prvně po dvou letech nějaké hnojivo než kuličky do dna a to Bioflor od Rataje. Efekt na echynodory zatím žádný ani na sinici, ale rozjelo mi to zelenou řasu. Myslím, že je málo kitek, ty Echynodory to nezvládají.
Dle známého akvaristy ta voda má uspokojivé parametry
www.chvak.cz/… A lokalita Domažlice. Na 75% voda je z Nýrska. Budu muset zjistit přesně. Dokáže někdo říci, zda jsou obě vody pro Domažlice vhodné, či jedna je lepší?
Vzduchování je vlastně jediná změna kterou jsem nezkusil. Dostal jsem radu dělat změny, tak jsem právě od extrémní jako výměna dna na jaře zkusil i drobné (odstranění kamenů, kořenů, výměna trubic za jiné ....)
Odkaluji a měním 33% vody 1x týdně. Má význam zkusit nějakou dobu měnit třeba 20% každý den nebo ob den? A to vzduchování mám také zkusit? Mám motůrek, není problém. Nevzduchoval jsem, protožee díky 2x39W T5 kytky bublaly i bez CO2, které nemám, tak jsem myslel, že kyslíku je dost.
Hoď na akvárko na týden deku, jenom vypnout světlo nestačí. Pak do akvárka nasypej hodně šneků -ideální jsou okružáci. Dalších 7-14 dní ryby nekrm ať nejsou zbytky pro šneky a měl bys mít po sinici a do budoucny i po řasách.
To mně zajímá, jak zlepšit oxidační schopnost nádrže, přidat více rostlin?
Se sinicí taky bojuju, vstupní vodou to 100% není (v žádné jiné nádrži problém není), rostlin je celkem dost, zatemnění pomohlo ale jen dočasně.
Vývod filtru je namířený šikmo dolů na dno, na opačné straně akva vzduchuju... sinici pravidelně vybírám, měním vodu, donedávna jsem svítila 4 hodiny denně, ted už přes týden nesvítím vůbec... a nic
Voda vykazuje špatný oxidačně redukční potencial = vznik sinic. Stačí na 14 dní akvárium zatemnit, někdy jen pouze vypnout světla. Odkalit siníce a zlepšit oxidační schopnosti nádrže.
Možná, že by nebylo od věci si zjistit, jakou že to vodu tam vlastně leješ. Pokud máš vodu z veřejnýho vodovodu, tak u dodavatele je to dohledatelná věc a pokud máš studnu, tak jednoduchý a orientační testy jsou taktéž dostupný, protože jak to popisuješ, tak se buď dělá stále stejná chyba a nebo by mohl být ten problém ve vstupní vodě.
zatemnenie na 6dni + vduchovanie by malo pomoct, ale nestaci len vypnut svetla, akva musis prikryt tak aby sa tam nedostalo ziadne svetlo ;)
ja jsem se sinici bojoval 3/4 roku... kazdej pracovni den jsem ji odsaval i vic jak hodinu.... ale tedka mam krasny akva a sinice se jen obcas ubjevi na filtru...
optimim pro rostliny je nekde okolo 20-30mg NO3/L
vetsinou se prihnojuje KNO3 - sanytr, da se sehnat v nekterych drogeriich, pouziva se k nakladani masa na uzeni
0 16.09.2012 17:55 0
A zkoušel jsi svítit jen jednou zářivkou, nebo to stále bylo s oběma? A použil bych jen neutrální dekoraci, žádnou lávu, vápen. želvu atd. a někdy i dřevo škodí.
0 16.09.2012 17:17 Vašek [56] Tak mě už sinice definitivně přemohla. Už scháním kam a nebo komu daruji rybičky a končím. Vypustím akvárium a kompletně zařízené půjde do bazaru.
Se sinicí bojuji skoro rok. Po odstranění plovouček před rokem udeřila ještě s větší silou. Dříve se chuchvalce tvořily v kořenech plovouček a po jejich odstranění se přestěhovala na Echynodory a ostatní kytky, které vytrvale ubíjí. V lednu jsem si řekl, že to ještě zkusím a dal si čas do konce práznin. Podle různých rad jsem na jaře vyměnil dno, změnil barvu osvětlení, nechal 2 týdny zhasnuto, ale po rozsvícení do týdne opět pokryla všechny narostlé listy. Zoufalej jsem do akvária na další radu hodil vápenou želvu, sinici to zpomalilo, ale po měsíci opět v plné síle zpět. Zkoušel jsem proud z rampy namířit na rostliny, zkoušel každý den měnit část vody, přidal a nebo naopak odebral dekorační kameny a kořeny.
Nic, takže už není jiná možnost než tu stoku, co měla být krásným akváriem zruším.
PS: pokud by se někdo z Plzeňského kraje chtěl ujmout 4 krásných vzrostlých skalárů, asi dvou desítek postarších neonek, páru mřenek, dvou páru čichavců a čtveřice pancéřníčků, byl bych rád.
Starší reakce
Ampulárka říkáš? Asi zkusím, ono to s tou bojovnicí není jednoduché. Jinak podle stránek vodáren máme dusičnany na 4.89 mg/l
Jak už jsem poznamenal jinde, doma je problém to měřit, bo mám po ruce akorát ten šmejd od rataje.
v Praze by pomohla vodolecba... (prazska voda ma okolo 35mg NO3 /L )
Až budeš mít rámcový přehled o těch dusičnanech a bude to nízké, tak by se dalo pomoci třeba přírodní cestou s to pořízením jedné apmulárky.
odkud jsi? jake hodnoty ma vstupni voda
typoval bych na NO3, chtelo by to udelat zakladni rozbory vody v nadrzich...
Založeno něco přes půl roku. Údržba normální (týdenní výměna vody), odkalování dle potřeby. Teď ale moc odkalovat nemůžu, jednak jedna sama bojovnice moc nenakálí a druhak mi rostliny stagnují, takže je to o vysazení. Rostlin je tam relativně dost, nicméně jak jsem řekl, jsou spíš latentní. Prostě je vidět, že jim něco chybí. V druhém akvárku, které má 54l a je v něm 6 pand, dvě bojovnice a ancík je s rostlinama spíš opačný problém, vodu liju do obou akvárek stejnou. Z toho usuzuju, že mají asi málo dusíkatých látek.
Chtělo by to info o nádrži. Jak dlouho je založené, kolik je tam rostlin, jak často odkaluješ???
Čistě teoreticky, pokud mám v jednom akváriu sinici a v druhém ne, přičemž je dost možné, že za absenci může hnůj od rybiček (v postiženém 30l akváriu je pouze jedna bojovnice a blíže neurčený počet piskořek), čím nahnat chybějící živiny? Vyrábí se vůbec takové hnojivo?
Starší reakce
...Jehličky růžkatce po celém akváriu? Divné. Je to velmi tuhá rostlina, ani když ji vytahuji z akvárka, abych ji ostříhal, z ní neopadávají žádné jehličky. Buď jsi měl jiný druh, nebo nebyl v dobré kondici...
A co když má SanelOne jinou vodu?
Sinici jsi si zřejmě přinesl do akvária s pistií. Takže bych nejdříve zkusil na 5 dní přikrýt aqua dekou.
Dělej, jak myslíš. Jen tě upozorním, že tím, že vybereš a vymyješ dno, zlikviduješ většinu filtračního objemu tvého akvária. Obzvláště pokud to budeš vymývat horkou a chlorovanou vodou. Bude tedy potřeba se k akvárku chovat jako by bylo zcela nově založeno, především velmi pečlivě sledovat hladinu dusíkatých látek v akvárku, abys nevytrávil rybky... a myslím, že i žebrovník je na dusitany a dusičnany docela citlivý. Bude třeba měnit denně vodu a bude třeba znát hodnoty vstupní vody.. prostě jako při založení nového akva, tak na to mysli, ať nejsi potom nemile překvapen. Držím palce.
Edit: Jehličky růžkatce po celém akváriu? Divné. Je to velmi tuhá rostlina, ani když ji vytahuji z akvárka, abych ji ostříhal, z ní neopadávají žádné jehličky. Buď jsi měl jiný druh, nebo nebyl v dobré kondici.
Tak to udělej jinak. Vybodni se na trápení se dnem, když je odkalování nemožný a pořiď pořádnou filtraci a měň vodu jako o život. Ty základní hodnoty vody to chce znát, jak bylo již napsáno.
Přidat reakci
1 ...... [36] ...... 73 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81425x