Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sinice

 

NápovědaFórum » Řasy » Sinice 

Přejít na předchozí stránku 15 Přejít na další stránku   1  
Sinice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2017 09:08 Muž Jarry [1437] Re: Skabis
To by mělo být ok, ale asi to také bude v každém akváriu trochu jinak :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 21:48 Muž Skabis [2] Re: Jarry
Minulý týden jsem měnil komplet osmózu a po dnešním měření i když jsem měnil vodu v neděli a 10l v pondělí mám NO3 na 5-15mg/l což je taky málo. A i málo CO2 to jsem teď taky přidal. Jinak jaký je asi vhodný poměr? Pokud nějak vhodný poměr je. Díval jsem se na jedno hnojivo a je tam poměr 10mg/l NO3 k 0,4mg/l PO4. Což by bylo 30mg/l No3 k 1,2mg PO4. Což teď není ani trochu podobné takže to musím zítra napravit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 18:11 Muž Jarry [1437] Re: Skabis
0 je špatně, držel bych tak 1mg/l, nebo podle NO3, aby byl zachován vhodný poměr. Zvedat hnojivem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 17:44 Muž Skabis [2] Re: Jarry
Fosfor měřím JBL testem a jsem na 0mg - tudíž asi přidat trochu fosforu? Hnojivem nebo žrádlem aby bylo víc odpadu? Ale to bych asi zase zvedal dusičnany, kterých mám dostatek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 16:36 Lapierre
Tak se mi jen potvrzuje,že je to možné.Já jsem krmil vločkama od sery.Pak jsem toto krmivo nahradil Hikari micro pelets a fancy guppy.Možná to je jen náhoda,ale řasy prostě ubylo.
Osazení bylo stejné,rostlinná masa cca.stejná,dávkování hnojiva stejné.Údržba stejná.A do 14 dní byl rozdíl vidět.Akvárium bylo v té době cca.3/4 roku staré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 16:25 Acinonyx Re: Jarry
Tak pod toto sa 100% podpisujem. Ked/keby krmim len susenym (a nie vylucne mrazenym ako teraz), tak by som to mal vyrazne jednoduchsie. Urobte to vsak (a hlavne vysvetlite) skalarom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 16:10 Muž Jarry [1437] Re: Lapierre
Určitě ano, myslím, že je jednodušší udržet bez řas akvárium s hejnem neonek, kam stačí občas nasypat špetku vloček, než akvárium, kde se krmí hodně a i mraženým atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.08.2017 15:39 R Muž romant [27987] Re: Lapierre
Lapierre napsal: Je to zase asi jen teorie.A není možné,že na to může mít vliv i druh a čím se krmí?Různí výrobci dávají různé složky,v odlišných poměrech do krmiva.Ano může, prostě každá "maličkost" se může počítat a následně sčítat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.08.2017 15:16 Lapierre Re: zervan
Je to zase asi jen teorie.A není možné,že na to může mít vliv i druh a čím se krmí?Různí výrobci dávají různé složky,v odlišných poměrech do krmiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.08.2017 15:07 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Jifi
Kiežby to bolo také jednoduché. Momentálne mám v akváriu aj sinicu (vrcholky niektorých rastlín zachytávajúcich drobné nečistoty a hladina) a aj zelenú riasu (na skle - krátke vlákna). Čoho je veľa a čoho málo? :) Do toho ešte ruducha na stene terasy (ale tam ju aj chcem mať). Hnojím dlhé mesiace rovnako, hladina živín býva taká, akú chcem - a predsa teraz padli dusičnany, fosforečnany i železo prakticky na nulu. Denný prídel nie je malý, takže rastliny rastú pekne. Dokonca plávajúca Salvinia je pekná (len má dlhšie korene) a množí sa hojne, hoci niektorí sa dušujú, že z plávajúcich rastlín dokážu vyčítať nízke dusičnany.

A zostatok z vody podľa môjho názoru proste zužitkovali riasy a sinice, teda nízku úroveň živín pokladám za dôsledok a nie príčinu. V iných dvoch menších akváriách mám podobné podmienky (hnojenie i úroveň svetla, v jednom i substrát) a tam nie je ani riasa, ani sinica.

Tým chcem povedať, že jednoduché poučky nie vždy fungujú. Často si niektoré veci aj zjednodušene vysvetlíme, aby sme mali pokojnú myseľ. Niektorí nemerajú a veria svojim teóriám, ale keby merali, tak by zistili, že všetko je úplne inak. A niektorí aj meriame, ale faktorov je toľko, že ani tak nevieme vyvodiť žiadnu teóriu :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 12:30 Muž Jifi [675] Re: Acinonyx
To nemám ze svojí hlavy. Vyčetl jsem to před pár roky tady: buddendo.home.xs4all.nl/…
U mě to funguje. Málo dusíku = sinice, hodně dusíku = zelená řasa. Něco mezi tím = sinice neroste a řasa roste minimálně.
Pochopitelně bude roli hrát i světlo a taky to, jak moc proudí voda v akvárku.
Ale obecně mně to funguje tak, jak jsem to popsal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 12:00 Lapierre – Plovoučka
Mě pomáhala na sinici pistia.Měl jsem také vysokou hladinu NO3 a zřejmě málo P(to jsem,ale neměřil,nemám test).Po čase se to srovnalo(snížilo se NO3)a sinice úplně zmizela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 11:32 Acinonyx Re: Jifi
O tom pomere N a P by som si dovolil pochybovat. Nedavno bolo obdobie kedy som mal 3 mg/L NO3- a 1.2 mg/L PO43-, co asi uznas, ze je dost uchylny pomer a po sinice nebolo ani stopy.

U mna sa sinica objavila vzdy iba ked dusicnany padli na 0.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.08.2017 10:11 Muž Jarry [1437] Re: vaaclav
Tak a zase nevíme nic. Ale zato to víme přesně:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.08.2017 07:55 Muž Jifi [675] Re: Maq
No, v tak malém higt-tech akvárku a s tímto designem se bude rovnováha udržovat hůře. Jakákoli odchylka od normálu se projeví celkem rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 07:49 Muž Jifi [675] Re: Passenger77
Rostliny musíš redukovat snad v každém akvárku, pokud se jim daří. Některé rostliny je potřeba redukovat častěji, jiné méně často.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2017 06:55 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Jifi
To ano, ale pak taky musíš neustále zkracovat a vyhazovat přebytky, obzvlášť v tak malém akváriu. Zkouším teď vstupní vodu filtrovat zapůjčenou RO, tak uvidím, jak se změní hodnota dusičnnů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.08.2017 00:02 Maq Re: Jifi
Jenže Skabis se zahleděl do vzorů, kam se taková třeba Egeria dvakrát nehodí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 23:07 Muž Jifi [675] Re: Passenger77
Passenger77 napsal: Krásně se to čte a dá se s tím souhlasit, jen to není aplikovatelné na všechny případy. Já mám Dusičnany na vstupu z vodovodu skoro 40mg/L a boj s řasou je tím pádem špatně řešitelný - pořád mám přehnojeno. Na druhou stranu - sinici jsem nikdy neměl...
To chce nějaké rychle rostoucí kytky, ty dokážou dusičnany slušně spotřebovat :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.08.2017 22:53 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostliny
O přidávání jen dusíku to není, měl jsem 40 mg/l a přesto se sinice dělala. Až když jsem začal přidávat i fosfor tak přestala. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 22:14 Muž Jarry [1437] Re: Skabis
Nedělal bych prudké změny, osvětlení snížit třeba o 20%. Modro-zelená je málo, držel bych opravdu světle zelenou (ve tvém akváriu). NO3 bych zkusil držet mezi 20-30mg/l, ale chtělo by to znát i ten fosfor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 22:07 Muž Skabis [2] Re: Jarry
Ahoj, měl jsem právě intenzitu staženou na polovic, ale pak začly chřadnout kytky po týdnu a celkem hodně. Co2 jsem měl na modrozelené - zelené.
Teď jsem zvětšil intenzitu, ale co2 tmavé zelené - zkusím přidat tedy i co2.
Takže s dusíkem tím pádem opatrně a měřit postupně úbytek? Popřípadě přidat i dusíka?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 21:57 Muž Skabis [2] Re: Maq
Jo ta Dennerle řada byla asi chyba co tak pozoruju - holt tehdejší nerozvážnost, ale nějaký čas to šlapalo dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.08.2017 21:53 Muž Jarry [1437] Re: Jifi
V zásadě souhlasím, ale pro vyčištění akvária od sinice považuji zatmnění za dobrou metodu - vyzkoušel jsem to jednou a výsledek byl nad očekávání dobrý. Samozřejmě je nutné odstranit příčinu a i to jsem ve svém příspěvku uvedl. Druhá věc je kašlání na testy, určitě je to možné (a často zcela dostatečné), ale podle mého složitě aplikovatelné u akvária, o kterém se bavíme. Vše probíhá pod takovým světlem a CO2 mnohem rychleji a kalamita řas nastupuje neuvěřitelně rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 21:51 Muž Skabis [2] Re: Jifi
Mám tu problémovou vodu musím jít přes osmózu, ale i tak obsahuje celkem dost dusičnanů cca 30-35mg - je pravda že ze začátku jsem měl míň rostlin a asi to bylo ideál. Vodu jsem měřil po 4 dnech po výměně a bylo kolem 15mg/l. Pak jsem dosadil další rostliny a začal jsem mít problémy. Poté jsem přidával NPK, měl jsem ho doma koupené ze začátku kdy jsem moc nevěděl a utratil tak zbytečně peníze do luftu což jsem zjistil časem že přidávat všechny složky není zrovna ideální, začala se totiž objevovat místy řasa, tak jsem ho vysadil a pak zkusil v nerozvážnosti ten acriflavin i když už jsem měl koupenej dusík od Seachem Flourish Nitrogen.
Budu měnit teď 10l vody a odkalovat každej den a odsávat sinici.
Jak dávat dusík? Denně? Rozdělit týdenní doporučenou dávku na každý den nebo v jeden den plnou dávku - lepší by bylo nejspíš rozdělit. V mém případě jak rozdělit 1ml na 7 dní nějak šikovně jsou nějaké finty? Při výměně na 10l má smysl doplňovat dusík pokud je už ve stupní vodě kolem 35mg/l?
Děkuju palec

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.08.2017 21:19 Muž Passenger77 [524] - RostlinyRe: Jifi
Krásně se to čte a dá se s tím souhlasit, jen to není aplikovatelné na všechny případy. Já mám Dusičnany na vstupu z vodovodu skoro 40mg/L a boj s řasou je tím pádem špatně řešitelný - pořád mám přehnojeno. Na druhou stranu - sinici jsem nikdy neměl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.08.2017 20:29 Muž Jifi [675]
Zatemňování akvárka je pitomost, tím se nevyřeší příčina problému (výskyt sinic). Spory sinic jsou všude a pokud v akvárku budou podmínky příhodné pro sinice, tak se rozrostou.
Už jsem to psal v jiném vlákně a zaznělo to i tady - sinice rostou tehdy, když je příliš nízký poměr dusičnanů k fosfátům.
Pokud začnou růst sinice, chce to přidat dusíkatá hnojiva. Pokud příliš moc rostou zelené řasy, chce to ubrat dusíkatá hnojiva.
Problém je udržet rovnováhu v malých nádržích.
A pokud bude v akvárku nějaká rychle rostoucí rostlina, potom je potřeba si dát pozor na příliš rychlý růst, kdy dojde k pořádnému poklesu dusičnanů, ale fosfáty z velké části zůstanou a poměr dusičnanů k fosfátům se dostane do hodnot, které vyhovují sinicím.

Moje rada je jednoduchá: při výskytu sinic zvýšit dávky dusičnanů a měnit vodu a taky pokud možno pustit pořádně filtraci (sinice má ráda stojatou vodu a ne proudící). A co jde, tak aspoň trochu odstranit (ty nejhorší povlaky) a zároveň odsát.

Závěrem: rovnováha v akvárku znamená nejen hnojit, ale taky si uvědomit, jestli mně něco v akvárku příliš překotně neroste. Hnojit je potřeba nejen podle bimasy rostlin, ale taky podle rychlosti jejich růstu.

Já kašlu na veškeré testy. Nikdy jsem nedělal žádné testy na dusičnany. Jen sleduji, jak rostou kytky a jestli náhodou někdy nezačne vystrkovat růžky sinice. Po krátké době jsem dostal do oka hnojení tak, abych ve svém akvárku sinici neměl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 20:06 Maq Re: Skabis
Dovol abych si Tě poznamenal jako učebnicový příklad akvaristy, který raději utratí doslova tisíce, než by se naučil základy akvaristické chemie.
Máš tam pekelný koktejl za spoustu peněz. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 19:39 Muž Jarry [1437] Re: Skabis
Já bych být tebou rovnou zatemnil, je to jednoduchá metoda, za 4 dny by mělo být po sinici. Jak silné je to světlo? Zkusil bych po odtemnění trochu snížit intenzitu - při téhle palbě to chce dropchecker opravdu do světle zelené, až zeleno-žluté barvy. Stejně tak NO3 bych držel nad 20mg/l. Sice se často uvádí, že tam pouze musí být a nesmí dojít, ale u mě jak spadne koncentrace pod 15mg/l, tak už je to špatné - a je to tak i v měkké vodě, takže to podle mě bude spíše souviset s intentitou osvětlení a CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 19:28 R Muž Anthrax [4787] Re: Acinonyx
Díky za opravu :-) Já slyšel, že sinice v rybnících jsou kvůli nadbytku fosforu (hnojení polí). Takže jde o ten poměr N a F. Takže tím nadbytkem živin jsem myslel nadbytek fosforu.
Ale je pravda, že pokud tam není žádný dusík, tak jsou ty žrouti živin, co jsem zmiňoval, k ničemu. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.08.2017 19:23 Acinonyx Re: Anthrax
Znie to super, az na to, ze sinica je vacsinou prave prejavom nedostatku dusika, takze skor presny opak.

S editom vsak suhlasim. Moja oblubena cast je: OSMOSE REMINERAL+ ...Vyrobime demivodu a potom do nej nalejeme "vodicku" neznameho zlozenia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.08.2017 19:00 R Muž Anthrax [4787] Re: Skabis
Máš nějaká měření z poslední doby?
Mě přijde, že je to prostě všeobecně problém těchto akvárií. Málo opravdových žroutů živin, hodně živin, silné světlo. Takovéhle akvárko je kumšt udržet tak aby dlouhodobě fungovalo. Vybral sis holt velice náročný směr akvaristiky. Tak nečekej, že řešení problémů bude jednoduché ;-) A sinice je mrcha i v "běžném" akvárku, natož v takovéto nádrži. V tom článku je vypsáno spousta metod na zlikvidování sinic. Můžeš podle něj zkoušet bojovat hned několika způsoby. Ale pokud tě nebaví zkoušet, jestli to zabere, tak to zruš a založ "normální" akvárko. ;-)

Edit: Dáváš tam Dennerle S7, Dennerle E15, Dennerle S7 V30 + NPK booster, Fb7 Biactive, Avera, Carbon Booster, Bacto clean Bio , Clear Up, Dennerle Vital Elixir a máš tam dva zásobní substráty. To se v tom vyznáš? Mě z toho jde hlava kolem :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.08.2017 18:56 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Skabis
Pokud musíš filtr moc často čistit - nestíhá. A z mých zkušeností nedostatečná filtrace podporuje růst sinic. Chtělo by to větší filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.08.2017 18:30 Muž Skabis [2] Re: KarlosS
Tak jsem vyzkoušel ten acriflavin. Aplikoval jsem ho 3x po 5ml na 50l vody pak jsem 4 den vyměnil vodu - filtr jsem vyčistil. Zatím je to 5 den a nic se neděje.
Každý den sloupávám sinici a už mě to fakt nebaví. Teď vyzkouším přidání trošku hnojiva když to nezabere - zatemním a když nezabere ani to založím znova.
Myslíte že za to může i časté čištění filtru? Musím ho vyčistit jednou za 14 dní nejlép každěj týden - hrozně ztrácí na výkonu za týden třeba i o polovinu.
Mohla by to být příčina tím že zbavím filtr tolik potřebné nitrifikační bakterie?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 17:30 Muž Jarry [1437] Re: Skabis
KNO3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2017 14:33 Muž Skabis [2] Re: Jarry
Ahoj čím-jakým přípravkem jsi to NO3 zvyšoval?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2017 12:24 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Řas tam bylo plno od hnědé na skle po vláknitou a hlavně na dně něco podobného jako Cladophora :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2017 23:51 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Maq
-pouze bych se opakoval, tak tedy rybicky.net/forum/7552…
- ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2017 23:31 Maq Re: vaaclav
Já si vzpomínám, že jsi je měl a krmil kvasnicema. A rostly tam nějaké řasy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2017 22:17 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Zkus si je pěstovat a uvidíš já je měl rok a si v tom akváriu ještě jsou protože v létě za oknem se jim dělá žrádlo samo horší je to v zimě. :-) www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.08.2017 22:06 R Muž romant [27987] Re: Maq
Tak já jsem se ti snažil něco málo ze svých pozorování a snad i zkušeností sdělit. Já až tak do důsledku Václavův skepticismus nesdílím, tedy alespoň u těch zákalů a sinic to mám odzkoušený, funguje to, leč s onou podmínknou kterou jsem popsal. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.08.2017 21:49 Maq Re: vaaclav, romant
Vím, dafnie "nekoušou", ale filtrují co plave ve vodě. I tak to ale možná není beznadějné, pokud se nasadí včas. Každá spora nebo úlomek řasy přece napřed volně plave, než se někde uchytí.
Jenom tak uvažuju, nic netvrdím. Ale protože mám některá akvárečka bez ryb, chci si to příležitostně vyzkoušet. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.08.2017 17:58 R Muž romant [27987] Re: Maq
Ano, dafnie dokáží být velmi účinným a efektivním pomocníkem při řešení různých zákalů. Zcela záměrně píši o zákalech do kteréžto skupiny řadím i tzv. planktonní sinice, tedy zde odpovídám pozitivně na část tvého dotazu. Vše je ovšem podmíněno nepřítomností predátorů, tak aby nebyly dafnie velmi rychle zařazeny do potravního řetězce, tedy ještě rychleji než dokáží vykonat svojí práci. Mám ověřeno, že nádrže kde se s tou či onou formou zeleného zákalu potýkáme a jsou tam ryby, je řešení pomocí a to i obrovského množství dafnií daleko složitější, než tam kde se rybí osádka nevyskytuje, tam to jde obvykle vcelku rychle a to i v řádu hodin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.08.2017 17:42 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Maq
Dafniím je vláknitá řasa a sinice fuk. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2017 16:01 R Muž Anthrax [4787] Re: Maq
Tak to jsem tě blbě pochopil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2017 15:57 Maq Re: Anthrax
Vím. Má tam tetry. Psal jsi: "Krevetky nechceš a ryby tam mít nemůžeš." Na to jsem navazoval. Ryby v tom nikdy neměly být. Krevetky neznám, neumím a neplánuji (zatím). Ale byl bych zvědavý na ty dafnie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2017 15:35 R Muž Anthrax [4787] Re: Maq
Má tam ryby. Tak si myslím, že by ty dafnie nedostaly příliš času něco změnit :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2017 14:56 Maq
On se teda nikdo neptal, ale kdybyste se mě zeptali, tak já bych zkusil to akvárko osídlit dafniemi. Zajímalo by mě, jak dokáží být účinné proti různým řasám a sinicím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   16.08.2017 12:05 R Muž Anthrax [4787] Re: bibinko007
Krevetky nechceš a ryby tam mít nemůžeš. Tak to nemá cenu tuto nádrž vůbec řešit. Přejdi od plánování něčeho většího rovnou k brzké realizaci a stávající akva zruš. I na karanténu či elementárku mi to přijde prťavé. Jinak je to pro ty ryby trápení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2017 11:07 bibinko007 Re: drvi
No foto není úplně aktuální, egerie se mezitím rozrostla (rozdělil jsem jí), takže toho rostlinstva už je plné akvárko :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [15] ...... 73 74

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 80716x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4641?od=701