Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Sinice

 

NápovědaFórum » Řasy » Sinice 

Přejít na předchozí stránku 66 Přejít na další stránku   1  
Sinice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2009 13:28 Petr2 – Re: Lukša
hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2009 13:26 Muž Lukša [18]
Ještě jsem na internetu našel jeden dotaz pro ty kteří používají pmdd s KNO3.
Ještě takový dotaz. Nezkoušel někdo měřit hodnotu dusičnanů ve vodě při pravidelném používání tohoto hnojivať.Akorát teď řeším problém s vysokým obsahem dusičnanů - mám obavy zda to není právě z používaného hnojiva a to sice z té složky KNO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 12:02 Muž Lukša [18] – Petr2
Proč???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2009 11:56 Petr2 – Re: Lukša
Nemáte ve věku přehozené číslice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2009 11:48 Muž Lukša [18] – filipsi
Takže bude lepší koupit třeba jen to co Bioflor neobsahuje NaNO3 nebo KNO3 a KH2PO4 nebo jinou složku ktrá obsahuje fosfor a podle toho co bude chybět tak tam dávat?Nebo si nechat namíchat celkově vývážené pmdd se vším všudy jak s P tak i s N a dalšími ostatními prvky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2009 11:34 Muž filipsi [1295]
Lukša napsal: Takže bude lepší nechat vodu v akva uplně bez živin tak že nebudu chvíli hnoji a pak si objednat pmdd ve které bude obsaženo vše potřebné?I ten dusík.

Ano, ale namichat kazdou slozku zvlast, a hnojit pouze tim, co je potreba.

Na to, jestli nechat vodu v akva "uplne bez zivin" jsou nazory ruzne, ona ta voda z kohoutku "uplne bez zivin" neni, casto obsahuje vse nebo temer vse potrebne v mire "akorat". Ja davam prednost "vycisteni" vody a novemu zacatku (ne samozrejme uplnemu zacatku, ale po par vymenach tretiny vody), nekdo by treba vodu nemenil a jen ladil hodnoty v akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2009 11:33 Muž Sid [6638] - Rostliny – Re: Lukša
Díky! Docela jsem si oddechl... :)
Ono se na těch MRPových "PMDD-stránkách" najde takových drobností vícero... hmm
Ostraváku - pěkně za tepla - BONZ! :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2009 11:26 Muž Lukša [18] – Sid
Našel jsem to na těchto stránkách
pmdd.mrp-cz.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2009 11:24 Muž Lukša [18] – filipsi
Takže bude lepší nechat vodu v akva uplně bez živin tak že nebudu chvíli hnoji a pak si objednat pmdd ve které bude obsaženo vše potřebné?I ten dusík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2009 11:23 Muž Sid [6638] - Rostliny – Re: Lukša
Lukša: tohle jsem našel na netu: Dělá se mi sinice. Zbavit se sinice je celkem jednoduché. Sinice jako jediná může přijímat vzdušný N2...
Doufám, že nejsem autorem tohoto výroku a Pavliina ho ode mě nezkopírovala...! _)
Ve skutečnosti to totiž dokážou jen některé sinice... :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2009 11:20 Muž Lukša [18] – Petr2
Až změřím ten fosfor a bude vysoký stačí přidat NaNO3 nebo KNO3 a fosfor začne klesat a měla by zmizet ta sinice a ostatní řasy?A co když bude i málo fosforu je lepší ho také přidat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2009 11:17 Muž Lukša [18] – Petr2
To právě nevím budu muset koupit test na fosfor ale pokud je NO3 nízké a je tam sinice tak fosfor musí být vysoký ne?Nebo může být nízké NO3 i fosfor a bude se vyskytovat sinice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.03.2009 11:14 Muž filipsi [1295]
Lukša napsal:...
Měl bych ho přidávat? ...


Uz jsme to tady psali, krom jineho i osobnim vzkazem. Ano, myslim, ze bys ho pridavat mel. Pripadne casteji menit vodu, pokud mas ve vodovodu vice N nez v akva. Ovsem bojis se o krevetky (podle me zbytecne, pokud budes pridavat tak, abys zvysil no3 o nekolik mg/l).
Mozna predtim, nez pridavat zacnes, bych nehnojil a udelal nekolik vymen vody, a pak meril N, a pozoroval kytky, abych vedel, kolik asi bude spotreba.
Ale pokud se o krevetky bojis, nechci pak byt "ten, co za to muze", crystalky jsem nikdy nemel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 11:13 Petr2
Lukša napsal: Myslím si že fosforu tam bude hodně a málo dusíku když mám NO3 méně jak 10mg/l.Takže bych měl přidat ten KNO3 nebo NaNO3?


Myslíte nebo víte? To je rozdíl. V tomto případě rozdíl, který o všem rozhoduje. Až zjistíte ten fosfor, budete si na svoji otázku umět odpovědět sám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 11:12 Muž Sid [6638] - Rostliny – Re: .
Milá tečko,
na té fotce rybicky.net/k/forum/162654.jpg rybicky.net/k/forum/162655.jpg není žádná ruducha, ale sinice. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 11:10 Muž Lukša [18] – Petr2
Myslím si že fosforu tam bude hodně a málo dusíku když mám NO3 méně jak 10mg/l.Takže bych měl přidat ten KNO3 nebo NaNO3?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 11:07 Muž Lukša [18] – Petr2
Průměrná hodnota za 2. pololetí 2008: anorganický N - 7,5mg/l, celkový N - 8,93.Tohle psal Sid
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 11:06 Petr2
Lukša napsal: přidat dusík nebo odebrat fosfor. To tedy znamená že potřebuji zvýšit dusík?

Přihořívá :-)

A protože se fosforu jen tak nezbavíte, je potřeba poštelovat ten dusík. Nebo, pokud je dusíku více, než říká poměr, tak naopak fosfor dodat :-) No a k tomu trochu dalších prvků. A máte to :-) Fosfor i dusík budou ubývat, takže pak zbývá jen přiměřeně obě části dodávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 11:03 Muž Lukša [18]
a nebo ještě toto dusičnan sodný - NaNO3 p.a.-Alternativa pro KNO3, při podezření na přehnojení draslíkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 11:01 Petr2
Lukša napsal: Takže to zkusím nehnojit a neodskáčí to nejakě rostlinky?Které potřebují hodně živin?

Odskáčí. Eff má pravdu, avšak osobně bych to řešil jinak. Zjistil bych si hodnoty vstupní vody na fosfor, železo a NO3. Minimálně. To samé u vody v akva. K tomu bych sehnal přísady do PMDD, a dle zjištěných hodnot bych upravoval vodu na cca 1/2 až 3/4 optima hodnot. A řasu i sinici odsávat a manuálně likvidovat. Jsem si téměř jist, že rostliny by to přežily bez problémů, sinice by průběžně zmizela a řasy by se přestaly tvořit. A případně je tu ještě varianta, že pokud máte rostliny zakořeněné, tak se vodou opravdu nezabývat a nechat ji vyčerpat, a dát něco ke kořenům. Má to však tu nevýhodu, že se bude špatně řízkovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 10:58 Muž Lukša [18]
KNO3 - Dusičnan draselný

Přidává se kvůli dusičnanům (NO3-) a draslíku. Je sice obsažen v základní formuly, ale přidávejte ho jen, kdyz máte obsah dusičnanů ve vodě menší než 5mg/l. Pokud ho vynecháte, kompenzujte snížený poměr draslíku přidáním síranu draselného v poměru 1:1.

Měl bych ho přidávat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 10:54 Muž Lukša [18]
tohle jsem našel na netu
Dělá se mi sinice

zbavit se sinice je celkem jednoduché. Sinice jako jediná může přijímat vzdušný N2. Což rosltiny ani jine řasy nedokáží. Sinice tedy nastupuje jen v době kdy, se v akvariu nedostavá dusíku dostupného (NO3, NH4....). Případně kdy je fosfor ku dusíku vysoký poměr. Ke odstranení sinice tedy stačí držet atomární poměr P:N cca 1:16 (Redfield Ratio) tzn přidat dusík nebo odebrat fosfor.

To tedy znamená že potřebuji zvýšit dusík?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 10:53 Petr2
Eff napsal: Všechno to má principiálně stejný způsob odstranění.
Všechno to má rozdílné způsoby odstranění, ale společný způsob prevence, který je však i jednou složkou způsobů odstranění.


Ano, v konkrétní způsobu řešení rozdíl je. A to dost podstatný. Avšak pokud to zevšeobecníte, princip řešení, tedy srovnání všemožných hodnot, zůstává stejný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 10:28 Muž Lukša [18] – Eff
Takže to zkusím nehnojit a neodskáčí to nejakě rostlinky?Které potřebují hodně živin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 10:18 Muž Eff [417] - Rostliny
Lukša napsal: A množství a poměr živin mám dodržet jak? Jednou týdně přihnojuji Bioflorem od Rataje to stačí nebo ne?

Nejlépe tak, že v případě výskytu řas a sinic nebudeš pár týdnů hnojit vůbec. Sice nerovnováha živin a následný výskyt sinic/řas může být zapříčiněna nedostatkem jen určitého prvku, ale nějdříve je potřeba přestat hnojit a konkrétními prvky se můžeme zabývat až po nějaké době pozorování stavu nehnojené nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 10:12 Muž Lukša [18] – Petr2
A množství a poměr živin mám dodržet jak?Jednou týdně přihnojuji Bioflorem od Rataje to stačí nebo ne?Světlo mám 15W+reflektor a k tomu ještě jednu 8W zářivku to také stačí na 38 litrové akva ne?Jinak měl bych popřemýšlet nad ppmd nebo na chvíli hnojivo vypustit aby se množství živin vyčerpalo a pak začít pomalu přihnojovat?ALe čím stačít ten Bioflor?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 10:08 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Petr2
Všechno to má principiálně stejný způsob odstranění.
Všechno to má rozdílné způsoby odstranění, ale společný způsob prevence, který je však i jednou složkou způsobů odstranění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.03.2009 10:04 Petr2 – Re: Lukša
Ach jo, tak znovu kolem dokola - Řasy či sinice jsou v každém akva, avšak pouze v případě, že dojde k nějaké nevyváženosti, tak začnou bujet. Teprve podle toho, k jaké nevyváženosti dojde, propuknou buď sinice či řasy. Chcete li mít akva v pořádku, je potřeba dodržet optimální množství a poměr živin a světla a je potřeba udržovat akva v maximální čistotě. Nic víc, nic míň. Neexistuje jiné řešení, tma či léky řeší následky, ne příčiny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 09:46 Muž Lukša [18] – Petr2
Bude to znít blbě ale jaký teda to má způsob odstranění?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 09:43 Petr2 – Re: Lukša
A není to jedno, zda je to sinice nebo řasa nebo ruducha? Všechno to má principiálně stejný způsob odstranění.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 09:34 Muž Lukša [18] – (42832150397)
Já nevím ale na ruduchu bych to neodhadoval protože když to z té Myriophyllum aquaticum odstraním tak to má zelenou barvu.Jedině na téhle fotce bych řekl že to zelená řasa není rybicky.net/k/forum/162655.jpg ale myslím že je to ta sinice.Protože ruduchu jsem už viděl mockrát a vypadala jinak i víc držela.Musel jsem ji oddělávat zubním kartáčkem a moc to stejnak nešlo.To co je na tomhle rybicky.net/k/forum/162655.jpg do toho stačí drbnout a hned to odpadá.Podud to není nějaký druh ruduchy kterou jsem ještě neviděl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 09:33 Martin
Ahoj chlapi,
vy kteří jste tady už zkušení AQči, co takhle tady založit novou větev.
Máme tady... RYBY, ROSTLINY, OSTATNÍ, a co takhle "ŘASY", fotečky a o každé něco napsat.
A ostatní by potom snad mohli přestat s tím... je to sinice?!
ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 09:27 Muž Lukša [18] – Sid
Fotka k příspěvku Jo ampulárky jsem už zkoušel a moc jim chutnalo všechno ostatní kromě sinice a jiných řas.Proto šly pryč.Nejvíce jim chutnala Hemianthus callitrichoides Cuba a to mi pan prodavač řikal že tyto ampulárky dobře rostoucí rostlinky nežerou.A když už žerou rostlinky tak tak jen ty co odumírají.V tomto případě nevím proč spásaly Hemianthus callitrichoides Cuba té se dobře dařilo a hezky se rozrůstala i barvu měla krasně zelenou.Jinak jsem nasadil 4 neritiny zebry které sinici ze skla krásně odstraňují a včera jsem si všiml že jedna zebra leze úplně nahoře na Myriophyllum aquaticum na které je ta zelená řasa.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.03.2009 09:25 . – Re: Sid
Tohle ale Side není sinice ale ruducha : rybicky.net/k/forum/162654.jpg rybicky.net/k/forum/162655.jpg a je tam proto, že akvárium je čessvě založeno, se všemy s tím spojenými obvyklostmi. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 09:19 Muž Lukša [18] – Sid
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 09:15 Muž Lukša [18] – Sid a jethro
Abych řekl pravdu tak máte pravdu oba dva.Na jedné rostlince jsou zelené řasy a na jiných sinice.A na té hladině a skle jsou to jsou sinice určitě.Protože když to z té hladiny neodsaji tak 3 dny tak se mi tam udělé hodně hustá až 1 cm velká vrstva.Ze spodu taková bílá vata ale když se na to mrknu shora tak je to zelené.A navíc jsem rybář takže jsem viděl už mockrát sinice na hladině.I jiní rybáři mi řekli že na hladíně jsou sinice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 07:41 Muž Yirka [9126]
Jó sinice, sinice, to jsou pěkný svinice.
Nedalo mi to (prosím ozančit OT) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 00:16 Muž Sid [6638] - Rostliny – Re: jethro
Není to o slovíčkách. Je to o tom, že vy jste vyloučil, že by mohlo jít o sinici. Já jsem netvrdil, že to musí být sinice, ale domnívám se, že to sinice jsou.
Abyste mohl kategoricky prohlásit, že o sinice určitě nejde, musel byste být pevný v kramflecích. A to mi přijde, že nejste. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2009 00:08 jethro – Re: Sid
tymto hranim sa na slovička asi Lukšov problem nevyriesime,vsak?ja som proste napisal svoj nazor,nic viac.a nebudem rozmyslat nad kazdym slovkom,ci nahodou nieje "právne napadnuteľne"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 23:42 Muž Sid [6638] - Rostliny – Re: jethro
Podle mne to tak trochu s tématem souvisí... :-O Řada lidí vše, co ví o řasách (a nejen to), si spojuje se stránkami pana Pelikána. Nic proti nim! (Ani proti těmto lidem ani proti stránkám pana Pelikána!) Naopak! Vřele tyto doporučuji každému, kdo se chystá proniknout hlouběji do problematiky pěstování kytek v akváriu. Jenže co se týče otázky řas, pan Pelikán řeší tuto otázku na svých stránkách jen v obecné rovině a poměrně povrchně. (Jak taky jinak, že? Jeho stránky nejsou na řasy specializovány... :-))
Proto je třeba hledat i jiné, "hlubší" sondy do problematiky řas a sinic, aby člověk mohl nad nějakou fotkou zodpovědně konstatovat: "Myslím, že to, co je vidět na fotce, nejsou sinice." :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 23:33 jethro – Re: Sid
definoval by som to trochu inač..kedysi som žral pana Rataja,ale postupne a hlavne vlastné skusenosti mi otvaraju oči..preto sledujem už aj nazory inych.ale to predsa nesuvisi s touto temou,alebo ano??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 23:28 Muž Sid [6638] - Rostliny – Re: jethro
Že vy jste taky jako řada jiných nic krom páně Pelikánových stránek o řasách nečetl?! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 23:15 Muž filipsi [1295] – Re: jethro
Sinici, stejne jako ras, je nepreberne mnozstvi druhu. Leckdy je od sebe poznat bez mikroskopu je takrka nemozne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 23:13 jethro
sinica vytvara povlaky a hlavne na dne.pod nimi dost casto vidno bublinky.on ma na rastlinach niektoru vlaknitu riasu alebo niektory druh ktoremu sa vo vseobecnosti hovori cierna stetinkova riasa.je to len moj nazor,nikomu ho samozrejme nenutim nasilu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 23:07 Muž Sid [6638] - Rostliny – Re: jethro
Proč to nemůže být sinice? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 22:58 jethro
Lukša...na tych rastlinach urcite nie je sinica
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 21:41 Muž Sid [6638] - Rostliny – Re: Lukša
A když jsem hnojil hnojivem které obsahovalo všechny prvky P i N tak to s tou sinici bylo ještě horší a odskákaly to i nekteré rostliny skrz tu sinici.
Vnímáte, jak to koresponduje s tím, co napsal Petr2 o poměru živin? :-) Není rozhodující koncetrace živin, ale jejich poměr. ;-)
Ptal jste se na jinou metodu likvidace sinic, než jsou experimenty se zvýšením koncentrace NO3.
Existuje vícero řešení. Jedno vám nabídnu - zkuste vyhladovělé ampulárie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 21:37 Muž Sid [6638] - Rostliny – Re: Petr2
EDIT: Ještě dotaz - kolik NO3 má vstupní voda?
Průměrná hodnota za 2. pololetí 2008: anorganický N - 7,5mg/l, celkový N - 8,93. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 21:10 Petr2
Lukša napsal: A chci se teda zeptat ono je to špatně když mám NO3 tak nízké?A proto je tam ta sinice?

Už to tu zaznělo - je jedno, kolik NO3 tam je (tedy pokud je to v rozumném rozmezí například 2-20). Důležité však je, aby tam byl odpovídající poměr ostatních živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2009 21:07 Petr2
Lukša napsal:A nevím kde jste přišel na to že chci NO3 ztrojnásobit. Jo kdyby se mi podařilo udržet NO3 na cca 8mg/l budu jen rád.

Ano, teď jste mne pobavil. Máte 3. Píšete, že nevíte, kde jsem přišel na to, že to chcete ztrojnásobit. A zároveň byste byl rád, kdybyste to udržel na cca 8. Od toho se asi odvíjí i ten zbytek.

Mimochodem, jak můžete hnojit, když neznáte parametry vstupní vody? I pokud byste měl v akva 3, tak norma na vodovod je do 50. Pokud vyměníte jednou týdně 1/3 vody, máte tam po výměně třeba i přes 15. A kolik k tomu bude fosforu? Dávkoval jste NO3 stejně po výměně jako před výměnou? Jak vidíte, otázek je zde spousta. Jen se obávám, že odpověď na ně Vám nedá nikdo kromě Vás samotného. Nejde to.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [66] ...... 73 74

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 80712x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/4641?od=3251