Sinice
zdravim
teraz som robil test na NO3 ... 2x som to robil raz testom od rataja a 1x testom od SERA stale mi to ukazalo 0 moze to mat za nasledok tvorbu sinice ? moze byt nedostatok NO3 pricinou tvorby rias ? ked pouzivam metodu EI ale namiesto kno3 som pouzil K2SO4 lebo ked som to pripravoval tak akvarijna voda aj vstupna voda mala hodnotu NO3 = 30 , asi budem musiet namiesat ziviny makro s KNO3 ....idem este raz overit vstupnu vodu ...
Proč ne? Pak je jen otázkou, jestli, případně za jak dlouho se vrátí.
No a někteří mají to štěstí, že se sinice nevrátí, aniž by kromě zatemnění pro to cokoli udělali.
Tak to já mám dobrý protože má víra, že sinice je za 5 dní bez světla zcela vyhubená = jistotě.
Při vší úctě - i u p. Rataje st. se najdou myšlenky, které "čas odvál"...
Ale jinak víra - to je základ.
www.youtube.com/…
Však jsem také použil starou dobrou metodu - deka na 5 dní, nikoli "neprůsvitný papír na 2 dny a pak poloprůsvitný na 3 dny".
Nicméně Rataje nelze považovat za naprostého nýmanda, tak pokud tvrdí, že sinicím měkká voda nechutná, tak mu věřím.
Bez zkušensti s likvidací sinice jsem postupoval asi takto:
1. Otevřel jsem si pivo
2. Požádal jsem manželku, zda by odněkud nevyhrabala 2 deky
3. Jelikož jsem se svou žádostí u manželky uspěl a byly mi dodány 2 deky zn. Larisa, přehodil jsem je přes akvária
4. Dopil jsem pivo, odpojil osvětlení akvárií a mírně zvýšil průtok vody fitry
5. 5 dní jsem odháněl od akvárií kočky,které měly tendence deky stahovat na zem
6. Deky jsem sundaval asi tak na 1/2 hodiny vždy večer aby se ryby trochu rozkoukaly a pak zblajzly nějaké to krmení, které jsem jim nabídl.
7. 6. den ráno jsem sundal deky, nechal ryby opět rozkoukat a najel na standardní osvětlovací režim a vyměnil cca 1/3 vody
2 dny poté jsem začal zařizovat novou nádrž, do které jsem krom čerstvé vody přidal i vodu z obou nádrží.
Sinice se dosud neobjevila ani v jedné nádrži (cca 14 dní po ukončení této léčebné kůry) a protože vím, jak rychle se množí, považuji tuto záležitost za vyřízenou.
..."Zatápět" sinicím dešťovkou není moje myšlenka - na to přišli už jiní koumáci přede mnou - viz str. 3 zde: www.akvaportal.cz/…...
Nezlobte se, ale kniha "Akvaristika začíná u rostlin" není zrovna zdrojem, kterému je možné "bezvýhradně důvěřovat".
Ale na vámi uvedených stránkách mě zaujal jiný, přímo vědecký přístup k výpočtu "správného počtu rybiček v akváriu"...
Správný počet rybiček v akváriu zjistíme pomocí následujícího vzorečku:
VP1 = CDR
VP = potřebný objem vody v akváriu v litrech
CDR = součet délek všech ryb v akváriu v cm
První vzorec pro výpočet počtu ryb v akváriu vychází z objemu vody, potřebné pro jednu rybu.
VP2 = DDR1 * ks1 + 2 * DDR2 * ks2 + 1.5 * DDŽ * ks3
VP = potřebný objem vody v akváriu v litrech
DDR1 = délka dospělé ryby v cm pro ryby do max. délky 10 cm
ks1 = počet ryb s délkou do 10 cm
DDR2 = délka dospělé ryby v cm pro ryby přes 10 cm délky
ks2 = počet ryb s délkou přes 10 cm
DDŽ = délka dospělé živorodky v cm
ks3 = počet živorodek
Není divu, že si autor "portálu" neláme hlavu s tím, odkud co přetiskne, když je schopen podobné zhůvěřilosti...
Jednoduché a výstižné. (Čekám ale novou zmínku o desítkách, ne-li stovkách "dohledových nádrží"...
)
Vysvětlovat to nebudu. Já jen, že tyto slova slýchám často a pak si dám pár listů rostlin pod mikroskop a hle co nevidím..
Za svou cca 20-ti letou akvaristickou praxi se mi sinice v akváriu rozbujela pouze jedinkrát a to když jsem si jí přitáhl na rohatci zakoupeném na pankrácké burze. Takže ste bez zkušeností jak postupovat proti sinici?
Neutíkejme od jednoduchého tématu k akademickým debatám protože můžeme nejdříve sáhodlouze diskutovat o tom, zda sinice řadit mezi řasy či na ně hledět jako na bakterie.
Za svou cca 20-ti letou akvaristickou praxi se mi sinice v akváriu rozbujela pouze jedinkrát a to když jsem si jí přitáhl na rohatci zakoupeném na pankrácké burze.
Nikdy předtím jsem se s výskytem sinice ve svých akváriích nesetkal, tak mi proboha vysvětlete, proč se těch 20 let tak trestuhodně flákala
"Zatápět" sinicím dešťovkou není moje myšlenka -na to přišli už jiní koumáci přede mnou -viz str. 3 zde:
www.akvaportal.cz/….
Také je zde uvedená pro mě nová myšlenka likvidace sinice nadměrným osvětlením ale to jsem nezkoušel, zastínění akvária je zkrátka nejúčinnější, těch 5 dní tmy přečkají i hodně na světlo náročné druhy rostlin (jen blyxa trochu zežloutla ale za 2 dny byla jako předtím) a tímto zároveň ordinujeme rybám i dietku, když už ne rovnou hladovku, která také není na škodu.
podle mých zkušeností nejčastěji bývá zavlečení sinice do akvária s novou rostlinou a pokud zrovna náhodou nechováme pstruhy anebo ďasy hlubinné, tak se sinice "chytne" a je jí úplně šumák, zda se jedná o akvárko zajeté či čerstvě založené To je pouze z pohledu očí. Pokud byste se do vašeho (do jakéhokoliv) akvárka koukl pod mikroskopem, toto už byste nikdy nenapsal. V každém akvárku (co sem měl možnost vidět) je naprostá většina běžně se v akváriích vyskytujících řas. Dokonce i na jednom místě vedle sebe. Do akvária se zavlečou během páry týdnů, pak už jen čekají.
Viz. fotky
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu Taky teď "dodělávám" jednu "dohledovku" a vypadá to konečně(!) na úspěch.
A že to trvalo pár měsíců, co jsme si s tím lámali hlavu...
Momentálně řešíme s jedním zdejším kolegou jeho dosud marný, mnoho měsíců trvající boj se sinicemi. Pro zajímavost - vstupní voda 19 uS/m.
(Proto mě zajímá Ivošova myšlenka o měkké vodě, co se sinicím nemá líbit.
)
Potvrzuji, byl a v některých "dohledových nádržích" stále je.
Mozem potvrdit... -bol
...3,8 dGH beru jako špek protože tato hodnota zhola nic nevypovídá o poměru P:N...
Nevím, jak rozumět výrazu "špek" v této souvislosti.
Psal jste, že sinici se výměna vody
velmi, velmi líbí, pokud by ta dolévané voda nebyla opravdu měkká. (O poměru P:N jste nezmínil nic.
)
Takže voda s tvrdostí 3,8 dGH je už příliš tvrdá na to, aby se nelíbila sinici, a když měnit vodu, tak za dešťovku. Rozumím tomu správně?
...Velice zjednodušeně bych tento stav nazval bakteriální infekcí a naštěstí tuto bakterii spolehlivě likviduje tma...
Souhlas - dokonalé zatemnění sinici likviduje. (Podobně jako některé další poměrně spolehlivé metody.) Potíž je v tom, že bez dalších opatření se tento prevít s velkou vytrvalostí vrací. A nepomůže jen vyvarovat se zavlečení s novou rostlinou, jak píšete...
(Jistě by se našlo dost lidí z řad účastníků diskuse na tomto fóru, kteří by mohli potvrdit, že boj se sinicí v jejich nádržích byl a nebo ještě "běh na dlouhou trať...)
Když už, tak dešťovku, že
3,8 dGH beru jako špek protože tato hodnota zhola nic nevypovídá o poměru P:N. Ale pokud si při likvidace sinice nechceme hrát na chemiky, tak nejjistější a nejrychlejší bude vždy ta deka na 5 dní a je vymalováno.
Pravda, pak by se mělo ještě dodat, že je třeba odstranit příčinu výskytu sinice v akváriu ale tou příčinou podle mých zkušeností nejčastěji bývá zavlečení sinice do akvária s novou rostlinou a pokud zrovna náhodou nechováme pstruhy anebo ďasy hlubinné, tak se sinice "chytne" a je jí úplně šumák, zda se jedná o akvárko zajeté či čerstvě založené (ale pokud by si mohla vybrat, tak to čerstvě založené by jí vyloženě potěšilo), zda je či není přidáváno PMDD a zda je poměr P:N oněch "předpisových" 1:16. Velice zjednodušeně bych tento stav nazval bakteriální infekcí a naštěstí tuto bakterii spolehlivě likviduje tma.
...Častější výměnou vody sinici nezlikviduješ, naopak se jí to velmi, velmi líbí (pokud by ta dolévané voda nebyla opravdu měkká)...
A co takhle třeba 3,8 dGH - je to dostatečně měkká voda na to, aby se nelíbila sinici?
Nejlepší je fakt akva na 5 dní zatemnit. Častější výměnou vody sinici nezlikviduješ, naopak se jí to velmi, velmi líbí (pokud by ta dolévané voda nebyla opravdu měkká).
no to me nejspis naopak voda ze studne nesvedci
Vyskatla se mi v akvariu sinice,nejdriv to zaclo steticnou rasou ta ustoupila a zacala ta mrcha zelena.Jak jsem se tu docetl je fakt dobre zatemneni toho akvaria?Nebo staci menit vodu a nesvitit?diky za rady
Nehnojit, ph nesnižovat, nevystavovat akvárium skokovým změnám a jenom měnit vodu do tý doby než se systém stabilizuje natolik, že již filtrace(dno a filtr) budou schopny efektivně zvládat přeměnu škodlivých N látek na akceptovatelné.
0 04.03.2012 12:01 Gladilaf – Katastrofa v akva
Zdravím...
Nedávno jsem měnil dno a udělal jsem tu chybu, že jsem koupil i nový filtr a nechal to běžet. Starý filtr jsem používal dál v jiném akváriu. Teď po asi 10 dnech se strašně rozjely řasy a sinice, rostliny hynou a dneska jsem naměřil celkem dost NO2. Jedna ryba má známky otravy, ostatní zatím nic.
Akutní opatření bylo vyměnit půlku vody, přidat i starý filtr a nechat je běžet současně (obě jsou to kostky 10x20x10, nový čerpadlo je Atman a starý je Aquael fan1), přidal jsem i nějaké tekuté hnojivo (doufám, že rostliny se nějak vzpamatují, ale jsou v dost žalostném stavu), snížil jsem něčím pH a přidal silný bublifuk.
Má někdo nějaké rady?
Zdravím...tak píši, jak jsem slíbil výsledky s bojem se sinicí. Po pěti dnech, co jsem provedl zatemnění akva sinice zmizela. Rostliny neutrpěly, pár listů trochu zežloutlo, ale s tím jsem počítal...Už se to začíná opět vše zelenat. Ryby taky v pořádku. Ze začátku jsem se této procedury bál, ale teď vím, že zbytečně. Po odtemnění je ale potřeba odstranit příčinu vzniku sinice a co nejvíce podpořit růst rostlin...U mě to nejspíš zapříčinila špatná distribuce CO2, vysoké NO3.
Starší reakce
dobře tedy, použiju deku/y...díky za rady, po týdnu napíšu, výsledek...
Přeju hezký zbytek dne, já jdu čistit akva
Místo prostěradla(pokud není černý), bych použil nějakou deku, či deky, aby ten efekt zatemnění byl co největší.
že by ještě vyrostly při úplném zatemnění ...pokud ano, tak dobře, ale nejsem náročný, takže mi bude stačit, když se zbavím sinice
Filtry mám naplno, hezky čeří hladinu, ale podpořím to vzduchovánim...přes akva hodím prostěradlo. dneska s tím začnu vyměním větší množství vodyy, vysbírám co nejvíc sinice, zatemním na 5 dnů aby to mělo efekt a poté vyměním znovu větší množství vody...během zatemnění pojedou jen filtry...vše vypnu, co2 a nebudu hnojit(proč taky)a musí sinice zmizet. Poté najedu opět na hnojení a co2. Snad se to tím vyřeší.
Pokud se k tomu kroku co největšího zatemnění rozhodneš, tak určitě nekrmit a zavést důkladné vzduchování(silně puštěný kamínek nonstop). Tu řádnou výměnu před dobou temna určitě, ale v průběhu tmy bych do toho nezasahoval a další výměnu bych provedl až po ukončení zatemnění.
rastlinam sa vobec nic nestane, dokonca budes prekapeny o kolko podrastu ;). treba ale spravit velku vymenu vody pred zatemnenim, raz pocas a nakonci kvoli rozkladajucej sa sinici a zatemnit to musis fakt dokladne.
mám 2 filtry...kvůli většímu usídlení bakterii...filtry jsem čistil v jednom týdnu a ne naráz...odpustil jsem do kýblu vodu v akva a keramiku jen propláchl...v druhém jsem měl molitany, které jsem taky pouze propláchl a vymačkal z nich detrit...je to možné, že jsem tím naboural rovnováhu...ok, ještě počkám...upravím CO2 aby proud bublinek byl lépe strháván proudem z filtrů...vysbírám, co se dá...rostliny vypadají i u nejspodnějších listů dobře, nežloutnou ani neopadávají....už se mi ale na to nechce koukat, víte?
mám převážně stonkovky, které jsou náročnější na světlo než třeba nějaké druhy vytvářející růžici listů. Abych si po těch pěti dnech nezadělal na další problémy, když jim nebudu svítit. Neprosperující rostliny uvolňují amoniak, jak je známo, což se líbí velmi řasám...
a rostliny jedou nebo stagnují? nedávno jste čistil filtr. příliš nebo jen aby se zvětšil průtok? bojím se, že příliš. dost se divím, že při metodě estimative index, nebo jak se to jmenuje(píšete v popisu akva), se vyskytly sinice. nevím, zda má smysl odkazovat na "Václavovu metodu" (pěkná dávka brutusu... a jedem), zas takový odborník nejsem. pak napište, jak to dopadlo.
možná to chce jen přečkat nepříjemné období. ať se daří!
Dobrý den,
Mám v akva sinici jak vyšitou. Už mě nebaví jí každý den vybírat. Sběrem ji reguluju, možná i hooodně pomalu ustupuje, ale je tam.
Co2 snad dost, P a N taky. Mimochodem, nevíte nekdo, kolik má dusičnanů Brněnská voda? Testama jsem naměřil cca(podle barvy) 25-30 mg/l je to možné? Takže NO3 nepřidávám. Sinice se mi tam objevila asi, když jsem přidal KNO3 a měl málo CO2
Co zatemnit akva na pět dnů, nekrmit, prokysličovat? A co rostliny, neutrpí po té proceduře nějakou výraznou újmu? Mám vesměs stonkovky(rotala r. a green, staurogyne, micranthemum).Dále cryptocoryne nevilli, microsorium pteropus a jávák na kořenu
A co UV lampa, pomůže proti sinici?
Pokud není důvod k čištění toho filtru, tak bych se v něm co měsíc nehrabal a nechal ho v klidu dělat svojí práci. Já zastávám u čištění filtru teorii nepravidelnosti, až si řekne, tak se podívám, ale to měsíční čištění mě v konečným důsledku příjde jako kontraproduktivní opatření. Samozřejmě, pokud z něho po měsíci při plným výkonu voda ledva vytéká, tak je něco špatně a ten filtr nestíhá daný objem nádrže a jeho osádku.
Cirkulaci jsem zvyšil,to u tohodle filtru neni problem...Do filtru jsem postupně přidal jeste jemnejsi biomolitan,pac ty puvodni naplne jsou jak malý,tak i dost hrubý,takze braly jen mechanicky necistoty..Cisteni provadim ca 1mesicne v akvarijni vode..
Dnes jsem meril jeste jednu mou 50l nádrž s tetry,kde se mění ca 1/3 vody mesíčně a tam me vysel pomer N:P orientacne 1:15.Ničím se nehnojí,a akvárium je téměř bez řas a funguje bez jakychkoli zasahu..
Jeste doplnim,ze v tom akváriu kde je problém se řasy a sinicí,je dno quaclay ground..Rataj v jedné ze svých publikací uvádí,že ty jílové granule odčerpávají fosfor z vody..
Některé věci prostě možné jsou, jiné ne.
kdyz zavzpominas Side, tuhle zkusenost jsem jiz s tebou diskutoval... plny akva egerky, nonstop svetlo, 1°dKH, pH 8-9.... po davkovani CO2 a oprave spinacich hodin, aby vypinaly... slo pH dolu (postupne poslusne na 7-6,8) a KH nahoru.... ja vim je to uz par rokuch na zad
to rozpousteni uhlicitanu nejni nijak markantni, to huz jsme si taky vyjasnily.... efektnejsi je napr. jedla soda.... ale to je do jineho vlakna ze? (jak zvysit alkalitu; ci tak nejak)
a jeste dodam, pokud ma voda z vodovoda vyssi alkalitu pomuze i vodo lecba s kazdodennim odsavanim sinice
...pridavat co2 ma smysl, protoze ustalis pH...
Takže přidáváním CO2 ustálím pH...
Zajímavé.
Zapomněl jste dodat, že k tomu ale potřebujete takovou "maličkost", jako je pH-Controller.
...pokud pridas CO2 a mas v akva uhlicitany dojde k jejich rozpousteni a zvedne se alkalita...
Skutečně?!
Zaměřil bych se taktéž na dostatečnou cirkulaci vody, to se sinicím moc nelíbí. Ten filtr je nějak čištěn? Pokud ano tak jak často?
no pridavat co2 ma smysl, protoze ustalis pH, a alkalitu vyresis chemicky (pridavanim vhodnych sloucenin)
a jelikoz jsi neuvedl u alkality jednotky tak jsem predpokladal, ze by mohlo jit o mmol/L.... (tak to casto uvadi vodarny)
navic pokud pridas CO2 a mas v akva uhlicitany dojde k jejich rozpousteni a zvedne se alkalita.....
navic mas kytky ktery proste pridavani co2 potrebuji
www.theaquatools.com/…
k tomuto -"Navíc ty kapkové měření P jsou strašně orientační"
okrem
akvaland.sk/…
tento dokaze dost presne merat koncentraciu PO4
Uz som to par krat tu pisal...ked sa zmiesa KNO3 z KH2PO4 v spravnom pomere? tak staci v podstate pri pridavani merat len PO4...
V jednom pripade ratas P a v druhom PO4
...má smysl se řídit touto tabulkou?
Nemá.
CO2 nemám důvod přidávat,rostliny,zejména Cabomba f. ,alternathea rostou velice rychle i při nízkém osvětlení 0,3w/l.A bublat burčákem při UT 1,5dKh je docela risk,pokud to člověk pořád nehlídá..PH je i bez CO2 na 6,6.Při jeho přidávání přes difuzor,kleslo po pár dnech na 6,3 a to byly ještě velké ztráty v rozpouštění..
Fosfor nechci zvýšit skokově,protože si nejsem jistý koncentrací roztoku,který jsem namíchal.Ale může mě někdo říct,podle kterého kalkulátoru se mám řídit??
*
pmdd.mrp-cz.com
Vytvořit 500 ml roztoku KH2PO4, který při dávce 30 ml zvýší koncentraci P(fosfor) ve 200 litrech vody na 1 mg/l ..14.6g KH2PO4 doplňte do 500ml destilovanou vodou
*
www.rostlinna-akvaria.cz
stejné zadaní,množství KH2PO4 !!5g!! rozpuštěného v 500ml dest. vody ,30ml roztoku zvýší dávku ve 200 l akváriu dávku na 1.05 mg/l
Může mě někdo vysvětlit,jestli dělám něco špatně,nebo proc je v tech kalkulátorech rozdíl téměř 10g KH2PO4?
Dále má smysl se řídit touto tabulkou?Navíc ty kapkové měření P jsou strašně orientační, takže bude velký problém se do toho poměru vůbec trefit..
Byl bych rád za komplexní odpověď či vysvětlení..
NO3 30mg/l, PO4 0,5mg/l, CO2 nepridavas. Ty tu riasu snat pestujes zamerne
Od ryb toho asi moc nemají, krmím tak třikrát týdně a ryby tam jsou jen 3. Lozí po celým akváriu. A co je mi podivný je, že všude možně (včetně skel) lozí i 2 piskořky (či co to je, takové šedé špičaté dlouhé věžičky
), asi nemají v písku co žrát?
Ampulárky se mi tam moc dávat nechce, kdysi sem ve staré nádrži měl dvě a akorát všechno ničily
pokud rozjedes rostliny tak sinice i vlaknita rasa vymizi, ci ustoupi na unosnou miru.... proto by jsi to co2 nemel vysazovat
ve svem vypisu zapominas udavat jednotky!!
Mám podobny problém..První se ujala sinice,pak k tomu nastoupila vláknitá řasa a ještě drobné částečky řasy? plovoucí ve vodě,které mají tendenci uzavírat hladinu(zatím to řeším větším čeřením hladiny).CO2 aktuálně nepoužívám. Pokouším se to vyřešit přidáním KH2PO4.Druhý den pomalu přidávám a měřím,jelikož výpočtová kalkulačka,na 2 různých webech,pro namíchání roztoku se lišila o 10g přidané látky do roztoku.
pH 6,6
KH 1,5
GH 3,5
P aktuálně kolem 0,5
NO3 30
NO2 0
CHSK test od Rataje na stupni 2-3
Vše začalo asi po měsíci provozu akvária na teplotě 29 stupňů kvuli terčovcům.Uvažuji o přidáni parmiček SAE,aby čistily řasu alespoň z rostlin..
A pracují, nebo jsou nažraní z krmiva pro ryby? To, že kladou vajíčka znamená, že mají dostatek potravy.
Nikde ve vláknu jsem nenašla, že bys zkoušel hladovku pro ryby, nebo omezení krmení. Některé potvory (např. ampulárie) se sice také vrhnou na jemnější kytky, ale ostatní budou čistit akvárium.
Přidat reakci
1 ...... [40] ...... 73 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81425x