Sinice
Tak jsem to pročetl a bojovat s ní měsíce mě nebude bavit, tak teď nevím, jestli rovnou sáhnout po tom acriflavinu. Názory? Stále mi vrtá hlavou, že všude vidím obrázky víceméně zelených sinic a tu moji jsem nikde nanašel ...
o boji se sinicí je dobře napsán článek v novém čísla e-akvarium.cz
Ahaa, dekuji za radu. Prezentaci zalozim, mam nadrz cca 5 mesicu, az doted prosperovala bez problemu. Hmm, dovolena, zanedbani udrzby a hnojeni a maler je tady ...
No chtělo by to nějaké informace o akvárku. Tak si založ prezentaci. Těch příčin může být několik. Může to být moc světla nebo nepoměr mezi živinama. Aby si viděl, že je nesnadno takhle bez znalosti tvé nádrže poradit, podívej se na článek v posledním čísle časopisu e-akvarium na stranách 51 - 57.
issuu.com/… Sinice

0 15.08.2017 21:13 bibinko007 – co to je?


Behem posledniho tydne se mi objevila podivna rasa, vypada to jako jakysi sliz, ci povlak. Barva tmava, jakoby fialova, misty do cervena. Mech uz padl za obet temer cely, zacina to rust i na egeriich

. Diky za rady.
Starší reakce
0 26.07.2017 09:31
Driv3r [236] Při pročítani všeho možneho jak na sinici.jsem si všímnul že se proti sinici bojuje vždy dlouhodobě.zatemnění sanytr,a další,což trošku nesouhlasí s mym soubojem. sinice jsou bakterie které potřebuji čas v reakci na změnu prostředí.Což bude problém proč se sinice vrací.skokové a rychle změny vody by neměli sinici dát možnost se přizpusobit.
Muj postup byl mechanicke odstraněni vyměna vody ,pote zatemněno na dva dni a po tydnu zase.jěšte jsem se taky po pár dnech hrabal ve filtru a přidal jeden předfiltr se zeolitem.
Těd se mi občas ukazuje na rampě ale stačí ji střiknout tekutym co2

Zatím není na čem

LeRi napsal: moc bych za to nedal že použili preparát o kterém tu píši.
Kdepak

Ale zajímalo by mě (jestli ten tvůj prostředek vyzkoušíš) jaký bude výsledek

Taky přidám něco do ohně.
Můj boj se sinicí zkouší velice moji trpělivost.
Byla to moje chyba viz. moje prezentace, kdy jsem udělal velký nezkušený zásah do akva velkým prostřihem.
Po nějaké době nastal problém s filtrem v podobě zavdzušnění a to se projevilo na nedostatku proudu v akvariu a s tím spojené problémy.
I filtrační náplň nebyla moc dobře nastavena. Celkem dlouho jsem to opomíjel. Dále jsem měl nastavenou i krátkou dobu osvětlení na 6h denně s malou intenzitou, mám 27W led a měl jsem ji staženou na polovinu.
Velké krmení čerstvou artémií tomu taky moc nepomohlo asi.
Takže jsem zvětšil proud v akváriu - výměna filtrační náplně na - mech,substrat,molitan tím se zlepšil průtok předtím jsem to měl obráceně

.
Přikoupil skimmer a napálil to na co2.
Zvýšil intenzitu světla a dobu svitu na 8,5h. Tohle velice pomohlo v tom že se vyskytuje už jen na předním skle a sem tam malinko někde. Všiml jsem si že těma chybama co jsem nasekal tolik nevalila fotosynteza - bublinkování rostlin. Teď je to rapidně lepší.
Bojuju dál v podávání malých dávek NPK boosteru, někde jsem se dočetl že i nevyvážený poměr prvků vede k sinici. Začal jsem i pro jistotu přidávat minerál po osmóze. (používám osmotickou vodu - špatná voda v lokalitě). To moc nevedlo ke zlepšení.
Do filtru jsem teď nasadil aktivní uhlí od Eheimu na týden na zkoušku a uvidím jestli se zlepší zatím je tam 48h a zlepšení ani zhoršení nepozoruju.
Uvažuju ještě přikoupit na noc UV sterylizér od Eheimu nebo Atmanu, ale našel jsem maximálně jeden příspěvek co zmiňoval boj s uv. vs sinice.
Teď počkám týden pokud se projeví zlepšení s uhlím - nehnojím z důvodů nasazení uhlí.
Nikde jsem se nedočetl čím se ta potvora živí. Ten prvek je u nás asi nadbytečný a kdyby jsme ho omezili možná by jsme se jí zbavili. Chtěl bych vyřešit tu příčinu proč se objevila zrovna u mě.
6. den zatemnění, pomalu začnu asi sundávat? Bedlivě jsem vše prohlédla a našla jsem na Ludwigii na několika místech pár vlákýnek sinice, jinak nic, skla čistá, ostatní rostliny také. Svítít ještě nebudu. Jak teď postupovat? Sanytr jsem dávala větší dávku 2x denně během zatemnění - jak jste říkali, že to lze krátkodobě trochu přehnojit. Teď bych se vrátila k dávce 1x denně.
U mňa to tak vyzerá, lebo inde sa mi sinica nerobí - len v týchto jemných rastlinách, čo lapajú všetky nečistoty.
Pokud jsem to pochopila dobře, může za problémem i stát i mikro-bio-odpad ulpívající na listech? Tedy nejen zvýšit četnost výměn vody, ale i odkalování?
(Jinak si počkejte, až Raviolka zveřejní další číslo elektr. vydávaného časopisu akvárium, konkrétně č.37, kde má být zaručený ! recept, jak problém se sinicí vyřešit -
www.facebook.com…, takže se máte na co koncem měsíce těšit

. ) moc bych za to nedal že použili preparát o kterém tu píši.
5 21.07.2017 16:33
0 [1929] - Obecné. 
Zkoušel jsem ten postup s tou podpůrnou pomocí přípravku na vyčištění vody ve skleníkových i venkovních nádržích.
A co se stalo ?
No voda byla průhledná, jenže následně začaly mohutně bujet vláknité řasy, úplně obsah nádrží vyplňovaly a musel jsem je ručním vytahováním odstraňovat, což bylo pro mne neúnosné a na likvidaci této řasy jsem po dřívějších ověřených zkušenostech nasadil snůšky vajíček od nočních žab s českým názvem blatnice skvrnitá.
Vylíhlí a odrůstající pulci porosty řas opravdu zkonzumovali, žrali i do vody splývající listy okolo okrajů vysazených brukví, takže jsem je mohl přemisťovat i tam, kde to zrovna bylo zapotřebí.
www.youtube.com/…
Po vyžrání řas voda zčernala, tak jsem posílil početnost zooplanktonu - dafnií a voda se vyčistila. Dafnie posloužily za potravu rybám. Po vyčištění vody se opět objevily chumáče a nárosty vláknité řasy, takže jsem opět použil ty pulce, z nichž se ještě nestaly žabky, což je jen dočasné řešení.
Mám plže marisy, jenže ony zrovna tyto řasy moc netlumí, na to by snad pomohly žravé argentinské ampulárie, které je zakázáno šířit, pak mám i ryby jordanely, které si vláknitými řasami doplňují jídelníček, ale nepodařilo se mi je dostatečně početně namnožit, měl jsem gamarusy a očekával jejich účast v potírání řas, žel totálně vymizeli, asi i predací ryb, vysazené krevetky se v řase schovávají a živí jinými organizmy, takže se spoléhám na hladinové rostliny, které z vody odeberou živiny a omezí nasvícení vodního sloupce, čímž řase zbyde míň světla - viz foto.
Uvedl jsem svá pozorování, jak to probíhá a na sebe navazuje všechny ty děje. Není to jednoduché a jednoznačné, každé to doporučené řešení.
Jsou dostupné vědecké poznatky s tématy - Způsob odstraňování cyanobakterií ve stojatých vodách a zařízení pro jeho realizaci. Zařízení má plavební strukturu, na kterou jsou pod vodní hladinou namontovány dva typy bipolárních elektrod ( 1 a 6 ), propojené a napájené elektrickým stejnosměrným proudem přes alternátor ......., odkaz
www.google.ch/… ;
www.google.com/… . Kdo má zájem, může studovat detaily.
Jinak si počkejte, až Raviolka zveřejní další číslo elektr. vydávaného časopisu akvárium, konkrétně č.37, kde má být zaručený ! recept, jak problém se sinicí vyřešit -
www.facebook.com/…, takže se máte na co koncem měsíce těšit

.
LeRi napsal: To Je samozřejmě jeden ze způsobů jak se silnicí bojovat ale mne ten výrobek zaujal hlavně proto že není potřeba tebou zmiňovaná zdlouhavá a vysilujicí procedura,navíc věž záruky 100% ního úspěchu a následné recidivy.
Co je vysilujícího na tom, že jednou za čas udělám v akváriu údržbu? A chemii bych použil až na posledním místě. Ono to řešení, že se tam naleje nějaká vodička nebo nasype nějaký prášek, sice na první pohled vypadá jednoduše, ale v reálu to může vyvolat více problémů než s jakými se člověk potýká na začátku.
A ještě dodatek - trochu mi to připomíná ty borce, kteří kdysi na tržištích prodávali přípravky, které zabraly na všechno, od moru přes kurděje po zarděnky. A určitě nevěřím tomu, že se není třeba obávat recidivy, protože tímto přípravkem odstraním důsledek, ale ne příčinu současného stavu. To ale už psal přede mnou Antrax a vlastně i Maq.
Já bych obecně viděl problém v tom, že nasadit kolonii mikrobů je možné a relativně snadné, ale udržet je naživu je docela jiná věc a dost nevypočitatelná.
Prodávají se například násady nitrifikačních bakterií. Je tím problém vyřešený? Ani náhodou. V některých akváriích fungují i bez násady, jinde se neuchytí a můžeš je tam sypat znova a znova. Z nejrůznějších důvodů.
Dejme tomu že tyhle bakterie či co to je sežerou sinicím všechno žrádlo. Sinice jsou vidět, tyhle potvory ne. Znamená to automaticky, že je to pro akvárium výhra?
A když utrápí sinice hlady, co budou žrát potom? Vychcípají taky, anebo se vrhnou na něco jiného? Pokud vychcípají, sinice se mohou vesele vrátit. Pokud začnou žrát něco jiného... co to udělá?
Můžeš to zkusit a pak nám dej vědět. Biologický boj je většinou akceptovatelnější než chemikálie. Ale i tak to vnímám jako poměrně ošemetnou věc. Raději opatrně.
Myslím, že to považuješ za moc samospásné řešení. I v instrukcích píšou, že to bez přispění jiných faktorů nefunguje. Takže tak bezpracné to zase nebude.
A myslíš si, že ti používání tohoto přípravu poskytne 100% záruku úspěchu? Já myslím, že ne. Protože záruka 100% úspěchu v akvaristice (jako oboru) neexistuje.

Navíc tem přípravek řeší až následek a nikoli příčinu.
To Je samozřejmě jeden ze způsobů jak se silnicí bojovat ale mne ten výrobek zaujal hlavně proto že není potřeba tebou zmiňovaná zdlouhavá a vysilujicí procedura,navíc věž záruky 100% ního úspěchu a následné recidivy.
LeRi napsal: Cena mi nepřijde zase tak extrémní v porovnání s tím když ti sinice zničí celé akvárium
Nechat to dojít do takového stavu je blbost. Problém se má řešit v začátcích, kdy je likvidace málo nákladná a jednoduchá. Už jsem ale taky viděl takové akvárko a likvidace byla jednodušší než by se zdálo. Bylo osázeno tvrdými kytkami, takže co šlo vytáhnout, osprchovalo se ve vaně, zbytek se nahrubo odsál hadičkou s odkalovačem a zbytek sinice zařval při týdenním zatemnění. Sice tam byl občas pokus o získání pozic ze strany té smradlavé potvory, ale majitel, poučen, to likvidoval v začátcích.
Cena mi nepřijde zase tak extrémní v porovnání s tím když ti sinice zničí celé akvárium

Skúsiť to by mohlo byť zaujímavé, ale na moje akvárko by som dal 1,5 g za mesiac. Kupovať 500 g by bolo dosť odveci. Majú síce aj 250 g, ale to je podobné a stojí 70% ceny väčšieho. Takže iba ak by niekto mal aj jazierko. Alebo experiment rozšíriť a nasypať vhodné množstvo aj do zátočiny rieky, kde sú sinice alebo do nejakej veľkej bariny pri rieke.

Bakterie v akva a jiných vodních nádržích samozřejmě jsou ale zjevně někdy nedokáží spotřebovávat všechny složky které vyživují bakterie sinic

tyto bakterie
www.ventura-venkov.cz/… sinicím všechnu výživu spotřebují!Prý to testovali zde:
zpravy.aktualne.cz/… Podľa mňa sú v zabehnutom akváriu všetky baktérie, ktoré tam majú byť a netreba ďalšie pridávať.
K sinici: Už dlho sa s ňou potýkam, žije mi len na Cabombe a odkedy mám Myriophyllum, tak i na ňom. Práve tieto rastliny zachytávajú drobné nečistoty - keď nimi zatrasiem, vytvorí sa mrak "prachu". Predpokladám, že to súvisí - sinici asi vyhovuje tento organický odpad. Na to, aby som každý deň "vyprášil" rastliny som príliš lenivý a neviem to nejako systematicky riešiť. Filtrácia síce zachytí všetko, no voda v akváriu rotuje a prirodzene najskôr prejde "filtrom" týchto rastlín a až potom do nasávacej rúry.
Kup je, až bude akvárko "uzdravené"

Asi je teď hloupost dokupovat rybky,což? Chtěla jsem doplnit stavy toho, co mi odešlo..
Já musela použít dvě deky, protože je poněkud větší

a koukám na to akvárko od pracovního stolu, takže pořád

. Tak ať se ti to podaří

Možu potvrdit, že ten pohled je fakt divný. A to jsem použila aspoň utěrky se zviřátkama.

Ale trochu mě uklidňuje,že tento problém neřeším sama...
tak to je dobrá zpráva, když to přežil dokonce i pogostemon. Já aktuálně taky bojuji se sinicí, aktuálně zkouším Blue Exit, který mi už kdysi 2x pomohl, ale když to nezabere, zkusím to zatemnění

I když pohled na akvárko zakryté dekou mě poněkud stresuje

menovite rastliny ktoré prežili: anubias, lymnophila ses., pogostemon helferi, cryptocoryny, bacopa, hygrophila diformis, lobelia cardinalis, machy, alternanthera... všemožné druhy roznenáročných rastlín. Som presvedčený že keď boli pokryté sinicou im to škodili viac ako tma.
samozrejme že rastliny nevyzerali nejak dobre (stratili farbu) ale prežili a o mesiac sa opäť rozrástli do povodných farieb a rozmerov. Minimálne pogostemon pod tou sinicou takmer vykapal, ale po 1-2 mesiacoch sa opäť rozrástol.
Mi ta sinice skutečně zmizela, ale nevím jestli to mají na svědomí japoniky nebo to byla náhoda. Na tu vláknitou ale fungují neomylně. Tam, kde jsem dříve každou chvíli "špejloval", dneska nedělám nic a ještě mám pohled na zajímavé breberky.
Pepan napsal: Není kytka jako kytka. Anubias by to v pohodě dal.
Ten asi jo, ale jinak málokterá. Vím, co mi kdysi udělalo s kytkama zatemnění za několik dní. Ale někdy není zbytí, jen nevím, jestli na tak dlouho

Pepan napsal: Když mi v Pravé šedesátce "úřadovala" sinice společně s vláknitou řasou, nasadil jsem tam deset japonik (Caridina multidentata) a oba druhy řas zmizely. Akorát nevím, jestli ta sinice zmizela díky japonikám
Nad tím právě přemýšlím už delší dobu. Mini akvárko s cherrynama je bez problémů, hned vedle něho akvárko bez krevetek má věčný problém se sinicí. Jenže sinice vlastně není řasa a četla jsem, že je snad jedovatá (?)..

Nemá někdo zkušenost, že by japoniky skutečně pomáhaly od sinice?
Není kytka jako kytka. Anubias by to v pohodě dal.
konrad napsal: to bolo nonstop 14 dní až potom sa to stratilo
ale i s kytkama, ne? Pochybuji, že ti vydržely 14 dní ve tmě

gupky, spomínané krevety..
Ako dlho? v jednom kde som zatemnil včas tak 4 dni. V druhom v ktorom bola totál katastrofa(sinicová sieť komplet po rastlinách, skle, dne.. všetko bolo obalené sinicou) to bolo nonstop 14 dní až potom sa to stratilo
Mám je společně s papouščími platami a v pohodě. Ty bojovnice a garry nevím. Zkusil bych se ještě zeptat jinde.
Brakickou vodou nedisponuji. A Faunus se mi líbí, ale nemá on rád také rostlinky..?
Zakryto. Ne nějak precizně, ale zakryto...a je to divné!
Možná Halocaridina rubra, ale ta chce brakickou vodu. Slyšel jsem Faunus ater, zkusil, ale nevím (buď jsou dva na 100l málo nebo to nefunguje).
A co všechno se dá pokládat za sinicožravce? Jak dlouho bylo zatemněno?
A přežily by společně s bojovnicemi? Dále tam je Danio, pandové, Garry.
Když mi v Pravé šedesátce "úřadovala" sinice společně s vláknitou řasou, nasadil jsem tam deset japonik (Caridina multidentata) a oba druhy řas zmizely. Akorát nevím, jestli ta sinice zmizela díky japonikám nebo se jednalo o jinou shodu okolností.
Aha. Sviňa jedna.
A co zkusit nějaké živočichy, kterým by třeba chutnala? Někdo tu zmiňoval pancéřníčky kropenaté,někdo krevetky... Já mám pancéřníčky pandy a Garry - asi by se snesli, ne a nevím,zda by u mě krevetky přežily?
To akvárium je ale třeba úplně zakrýt neprůhlednou látkou nebo fólií. Sinice dokáže přežít i za celkem nízkých hodnot světla.
Vypnula jsem tedy světlo úplně. Tak uvidíme, co to udělá.
Přidat reakci
1 ...... 74
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 81908x