Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Ešte doplním nejaké predpoklady. Pls, opravte ma, ak sa niekde mýlim, alebo ide iba o "marketingové oblbováky".
Lávová drť (hrubozrnný štrk) - nemá žiadny výraznejší význam. Je to však len lacný substrát na vybudovanie objemu. Nemá výživnú hodnotu, no zase neškodí akváriu. Oproti iným substrátom je však vzdušný a malo by v ňom menej dochádzať k anaeróbnym procesom. Ako porézny materiál zase podporuje usádzanie nitrifikačných baktérií.
Staré dno - zásobný substrát pre rastliny. Nejde o nič high-tech, skôr by sa to malo podobať dnu zo zabehnutého akvária. Obsahuje nejakú výživu pre rastliny a nitrifikačné baktérie (otázne, či naozaj alebo sú už odumreté
). Neprať.
Volcano black - nemá žiadnu výživnú hodnotu. Na druhú stranu je pórovitý a usídlia sa v ňom nitrifikačné baktérie. Vhodná zrnitosť (2-5 mm) pre dno akvária. Nie je farbený ako iné čierne substráty. Recenzie sú rôzne, niekomu vyhovoval, inému nie (podobné recenzie som našiel aj na iné substráty). Podľa mňa nebude ani najlepší ani najhorší - skôr neutrálny. Nutné preprať.
Kremičitý piesok - vo všeobecný vhodný materiál na dno. Bez výživnej hodnoty. Chemicky neutrálny. Trocha ma však vystrašil príspevok
rybicky.net/forum/3116-postupny-uhyn-ryb kde jemný piesok môže sadnúť a anaeróbne procesy v ňom môžu komplet pokaziť biorovnováhu v akváriu.
Lávová drť - hlavne kvôli objemu pod kopček, navyše bude lepšie prevzdušnená a budú sa v nej držať nitrifikačné baktérie.
Rataj staré dno - zásobný substrát pre rastliny + baktérie.
Volcano black - vrchný povrch, nemal by zľahnúť a mal by byť dostatočne prevzdušnený, pórovitý pre baktérie. Hlavne však chcem čierny povrch a nechcel som farbený piesok ale niečo prírodné. Tu pôjdu rastliny.
Kremičitý piesok - na dekoráciu vybranej časti akvária bez rastlín.
Čo sa týka vody, tak tu ostaneň pri vode z vodovodu. Mám síce možnosť vody zo studne, ale podľa rozboru pre našu dedinu tu môžu byť nadlimitné 3 druhy pesticídov. Takže vodovod by mal byť vhodnejší. Tvrdosť vody by mala byť stredná 12 °dH. Okrem toho na zabehnutie plánujem použiť aj vodu z už zabehnutého akvária kolegu. Ak budem chcieť znížiť tvrdosť, tak rozmýšľam, že by som pridal "kondenzát" zo sušičky, ale to by som radšej dopredu konzultoval.
0 26.08.2018 10:42 Maq – Re: PeCh
PeCh napsal: No asi mesiac som už riešil (mimo tohto fóra aj s kolegom akvaristom) veľkosť akvária, umiestnenie, substrát, rastliny... Niektoré veci síce nebudú ideálne (napr. veľkosť ), ale vyriešené teda mám: veľkosť akvária (60×40×40), skrinku pod akvárium (36mm dosky), podložku (mám), filter (Sunsun HW-702), svetlo (Sinkor 60), substrát (lávová drť, Rataj staré dno, Rataj Volcano black, kremičitý piesok) a rastliny (viacej druhov, uvidíme čo sa ujme). Teraz s predstihom riešim rybičky, aby som ešte mohol nejaké veci prípadne zmeniť. Vyhrievanie ani CO2 zatiaľ nebudem mať (teplotu odhadujem, že celoročne udržím na cca 24-26 °C), vzduchovanie budem mať len pre prípad nejakého problému...
No, je poznat, že se připravuješ svědomitě, to je třeba uznat.
Co tam nevidím, to je zmínka o zdroji vody. Parametry vody mohou Tvůj výběr rostlin a ryb hodně ovlivnit. Měl bys tedy mít už teď jasno v tom, jako vodu tam budeš lít.
Otázkou je dno - substrát. Tady se mi zdá, že Tě svědomitost vedla k silné palbě s velkým rozptylem. Zkus nám napřed povědět, jaké důvody nebo očekávání Tě k takové směsi vedly?
Starší reakce
0 22.05.2018 11:18 Silviebaris –
Re: Maq Ano 3mm omlouvam se a neb 0,3 cm.
silviebaris napsala: Zrnitost je tak 0,3 mm
Spíš 0.3 cm = 3 mm, ne? Aspoň podle fotky bych řekl...
0 22.05.2018 09:00 Silviebaris Dekuji za nazory urcite ho zalozim jako rostlinne a pak uvidim.
Třeba tohle je taky antuka.
www.bonequip.cz/… V té vlikosti zrnek bych problém neviděl.
To je opravdu malé. To by asi slehávalo.
Zrnitost je tak 0,3 mm,malicke ja to dostala do akvaria,ale mam tam ricni sterk tak to se ani namichat nehodi..
Nebude antuka jako antuka. Složení i zrnitost se bude lišit podle toho z čeho je to umleté. Pomohlo by k fotce přidat nějaké měřítko.
Našel jsem nádrž, kde antuka jako dno funguje
www.akvarista.cz/…
Nicméně já bych si takhle život nekomplikoval. Může to obsahovat opravdu kde co.
0 21.05.2018 20:34 Silviebaris Dobry den.muzu dat antuku jako dno do akvaria,pokud to je teda antuka?
Starší reakce
Ano, byl hodně špinavej. Tak jo, děkuji.
Hlavně tenhle štěrk důkladně vyprat. Bývá hodně zasr....
Pod něj by měl stačit nějaký vhodný zásobní substrát. Když tu slabou vrstvu (zásobního) překryješ pískem ( tak 2mm), a na to tohle, mělo by to být v pohodě
Písek pod to vůbec nedávat, ani v místech, kam budu sázet rostliny? Udělalo by to nějaký průšvih?
To určitě né
Ale asi bych ho vzal přes síto a udělal oddělená území s jinou zrnitostí toho štěrku. To by mohlo vypadat zajímavě. A podle toho i zasadit rostlinky
Takže vyhozené peníze? Čistě vizuálně vypadá moc hezky, ale chtěla bych to vymyslet tak, aby se aspoň trochu dařilo i rostlinám.
Myslím, že je to moc velké rozmezí rozměrů (2-22mm)
0 01.05.2018 23:06 slečnai Ahoj, máte někdo zkušenosti se štěrkem od firmy Dennerle? (Plantahunter, 2-22 mm, Rio Xingu). Bohužel mi již leží doma. Předpokládám, že rostliny v tom neporostou. Je vhodné dát pod vrstvu štěrku na výživný substrát ještě nějaký písek? Díky za radu pro začátečnici.
Starší reakce
No a ten sklad byl ve starém JZD a dával mi to slovák nebo ukrajinec. Kupoval jsem asi 5 velkech kýblu a vyzvedával jsem si to taky osobně. (poštovný bylo nehorázně drahý) tak jsem se projel 300 km pro písek (dle recenzí na rybičkách to bylo to nejlepší)
Ja bivoje po sesti letech..
Já mám ten starý originál co jsem si osobně vyzvedával ještě na tom skladu ve vesnici u Břeclavi a fakt v pohodě. I po letech černý.
Po dvou letech jsem černý písek z Flexiobkladu měl šedo-černý, proto jsem ho vyměnil za hnědý a ten barvu drží dodnes. Teď zkouším Platinum Soil Powder (bohužel zas černý)
Jen pro představu, zbytky jílových kuliček od Rataje jsem našel v dně při přestavbě po 4 letech.
Jílový kuličky kupuješ? Jaké?
Mám velmi v oblibě klasiku v podobě kulatýho štěrku frakce 2-4mm s případným obohacením o zásobní hnojivo v podobě jílových kuliček a nebo NPK tablet. Zásobní substráty jsou tak trochu komerční vábnička na méně znalé zákazníky.
Ono nic netrvá věčně a i zásobní substrát se jednou vyčerpá, což v mém případě, dojde-li k vyčerpání živin, podle stavu a potřeby akvária se dají znovu dodat tím, že se buď kuličky a nebo ty tablety zatlačí pod kořeny rostlin.
To lze samozřejmě praktikovat i substrátů na bázi páleného jílu.
Já mám 8. rok čisté černé Flexiobklady 1-2 a v pohodě.
Jaké dno by jste doporučili, aby se nemuselo 5 let předělávat? Řekněme hodně rostlin, menší rybky. Bez CO2.
1.Jen písek (1-3mm) a pod něj nějaký výživný substrát? Nenadělá to po letech neplechu?
2.Platinum Soil a jemu podobné sušené? Ten se asi rozpadne.
3.Unisoil, příp. pod něj substrát? Se mi nelíbí jeho "lehkost".
Starší reakce
Jasně kup si toho 15kg v tom Superzoo a bude to v richtiku, je to bezproblémový materiál.
Zkušenosti jsou s ním dobré a to nejen u mě.
..ale všichni to prodávají ve velkém... 25kg je pro mě zbytečně moc...chci to do akva 60x30...a všechno to mám z ruky...profizoo v místě bydliště...
...použít můžu všechno...
jde o to jestli ho někdo použil, případně s ním má zkušenosti...
Použít ho můžeš.
nemáte někdo zkušenosti s tímto pískem:
www.superzoo.cz/… ?
Chtěl bych ho použít na dno...
Starší reakce
Nějak sem se tam nedočetl, co to je za zrnitost. Nevíte někdo?
0 13.11.2017 20:18 Májenka Výborně! :o). Btw ještě jsem objevila marimex taky za 99 v náhradním obalu (což mi samozřejmě nevadí, ale doprava je aktuálně zdarma, což je ještě víc finančně výhodnější. Fraktace je +- stejná, jen bude víc žlutý, ale to asi taky nevadí, když to stejně z větší části zaroste. Teda aspoň se o to pokusím :o). Lidičky moc děkuji za rady! :o).
Ahojky,
u tohoto písku, který jsem míval v menším akváriu, mi držel sklon cca 45°
Jenom tam byl uprostřed svahu kořen, občas proložený kameny. Drželo to
Já myslím že to sjede, pokud to nebude mít hranu o kterou by se to zastavilo.
Pokud tam chceš mít výšková patra, osobně bych asi zkusila příslušnou část nádrže přehradit třeba vlepeným skleněným páskem o výšce požadovaného "schodu", nebo písek jen nasypat do nějaké vhodné nádoby, třeba nižšího akvárka... a to postavit dozadu a zamaskovat jeho okraje tím kořenem nebo šutrem...
Ten substrát bude mít tendenci sjet. Voda materiál nadnáší a ten snadněji klouže, třeba při odkalování. Pokud se jedná o větší svah, možná by se to dalo udržet něčím jako nornými stěnami, což jsou silnější plastové fólie, které se kolmo zaboří do substrátu a brání jeho klouzání.
0 13.11.2017 19:46 Májenka Jo a prosím pěkně ještě mám jeden dotaz. Když v zadní části dám jako podklad větší placatý šutrák křemene, abych udělala vyvýšeninu, a zasypu jej pak tím pískem (šutrák poslouží jako tzv výplň), tak časem ten písek bude mít tendenci sjet dolů? Nebo mi to udrží pak už kořeny kytek a ten samotný kořen, který bude naaranžovaný ve stejném prostoru? Tady si nejsem úplně jistá, jelikož jsem se hodně dočetla, že dlouhodobě to stejně většinou nevydrží a sjede to dolů, tak bych to zkusila pořešit rovnou trochu jinak :o).
Děkuji :o), takže suma sumárum, když hodlám mít hodně kytek a zkusit do popředí zasadit i Eleocharis parvulus až ke kořenům a kamenům, tak by to teoreticky nemuselo vadit. Jen kousek místa bych nechala volného těm pancéřníčkům a to se dá myslím i dlouhodobě rozumě čistit....doufám :o). No kdo nic nedělá, nic nezkazí. Zkusím tedy metodu, kterou jsem tu výš vyčetla jako hodně dobrou, a to tenhle písek v kombinaci - malá vrstva písku, poprášit rozdrcenejma kuličkama, zbytek větší vrstvy stejného písku a zasadit rostlinky. To by mohlo fungovat. Hm? :o).
Křemen je de facto inertní minerál, čili vodu v akváriu neovlivňuje. Akorát zesvětluje dno a jsou na něm hodně vidět řasy.
Děkuji moc za radu Václave :o). Zvon mám jeden menší a jeden dlouhý, tak ten dlouhý asi může být? Jen u něj nemám takovou tu spodní mřížku, tu má jen ten menší. Vadí to něčemu? :o). A asi se bude líbit víc i pancéřníčkům bych tak tipovala, dle toho, co jsem doposud všechno přečetla :o).
Výborně, to jsem potřebovala slyšet. Ze školy jsem hodně let fuč a chemii jsem měla naposledy tam a od té doby ji v životě nepoužívám a ani mě neživí. Omluva to sice není, ale zapomněla jsem, že tady radí samí učení lidé, kteří rozumí všem oborům napříč světem :o). Pardon, že nejsem tak dokonala, jako vy a proto slušně a pokorně žádám o pomoc :o). A nějaká zkušenost s ním byla? :o).
To je v pořádku, jen je dost jemný (já ho mám také) a musíš si sehnat odkalovač z širokým a dlouhým tubusem jinak ti bude utíkat při odkalování z vodou.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115100x