Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 27 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.03.2017 09:35 Maq Re: Suntour
Myslím že akvárium této velikosti se dá přestěhovat aniž by se znovu zakládalo. Když prostě vypustíš většinu vody, dva nosiči to unesou.
Píšu to proto, že to podle fotek máš v dobrém stavu. Nepokoušel bych osud nějakou zásadní změnou, s nějakým "vylepšením" už to tak dobře dopadnout nemusí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2017 08:55 Muž Suntour [4] Re: NHKG
dolů starý s bordýlkem a nahoru nové čistě ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2017 08:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Suntour
Dobré je nekombinovat a dát tam písek, barvený písek nebo pálený jíl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2017 08:27 Muž Suntour [4] – Nové založení a dno
Ahoj, budu muset přesunout akvárium. Takže ho budu znovu zakládat. Když už bude akvárium vypuštěně, tak bych chtěl vylepšit dno. Teď tam mám směs štěrků viz foto.
Je dobré dát na dno cca 0,5cm hlíny a na to původní dno ?
Nebo jinou kombinaci ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2017 15:23 Žena kleopatracz [59] Re: Petrfield
Mohu přispět svou troškou do mlýna, zakládala jsem akvárium o Vánocích, nic jsem pod křemičitý písek nedávala, a jen každý týden dam tekuté hnojivo Profito, a nemám problém, že by to nerostlo, a dusíkaté látky mám na minimu.. takže za mne bych tam nic nedávala palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2017 13:31 Petrfield Re: Maq
Super dekuju za objasneni... jsem rad a vdecny za takove komentare co mi oteviraji oci precetl jsem toho nespocet ale nevim co presne je pro me dulezite a co si vybrat aby pro me melo smysl. Ale to prijde doufam casem a zkusenostma nejak zacit proste musim proto se tu tazi na hromadu veci abych predesel zbytecnym komplikacim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   13.02.2017 08:36 Maq Re: Petrfield
Petrfield napsal: pro svuj dobrej pocit ho tam dam JBL Manado ku skode to take nebude.?
Tenhle "dobrej" pocit je důvodem, proč se prodá mnohem víc hnojiv a substrátů, než kolik jich je skutečně zapotřebí. A nakonec i ryb.
Realita je taková, že ne zcela zkušení akvaristé mají v akváriích většinou nadbytek živin, zejména velmi nebezpečného dusíku, který zabíjí ryby. Potřebují spíše ostošest měnit vodu, aby ten koktejl zředili, než hnojením ještě něco přidávat.
Nezřídka taky končí u toho, že musejí akvárium celé předělat, a pak je čistý a nemíchaný křemičitý písek k nezaplacení - je věčný. Totéž platí pro ještě častější částečné úpravy akvária: z čistého písku nevydoluješ další nadbytečné minerální látky.
Na začátku čekej úplně jiné potíže, než nedostatek papání pro rostliny. Teprve až z těch počátečních problémů zdárně vybruslíš a rostliny se pěkně uchytí, pak přijde čas opatrně studovat nejednoduchou vědu o výživě rostlin a hnojení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 23:14 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Petrfield
JBL Manado je pálený jíl, není to zásobní substrát a neobsahuje žádné živiny. Stejnou službu udělá třeba liapor (akorát je s ním víc práce): rybicky.net/forum/16474--liapor-vs-aquaclay-ground Rozhodni se mezi pískem/flexiobklady/páleným jílem. Určitě nekombinuj. Výživu pod to dát můžeš, ale pokud nevíš přesně co děláš, nedoporučuju.
Zažil jsem akvaristu, který si dal JBL Manado pod písek v domění, že to je zásobní substrát vhodný pro výživu rostlin. Pak navíc musel akvárium přestěhovat, tak se mu to promíchalo. ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 23:06 Petrfield – P
Chapu to tedy dobre. Kdyz tam ten substrat nebude nic se nestane kdyz vedle dam treba kulicku Bivoje. Ale kdyz pro svuj dobrej pocit ho tam dam JBL Manado ku skode to take nebude.?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 17:25 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Zdena1985
Pokud chceš klasický písek nejlépe 1-2mm kup si ten do filtrací. www.bazenovachemiepraha.cz/…
Dražší varianta je písek od Hagenu. akvarijni-pisky.heureka.cz/…# tmavý akvarijni-pisky.heureka.cz/…# Potom jsou flexi obklady ale to už je barvený písek. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 13:48 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Zdena1985
Nic pod písek nedávám, ale já nemám moc rostlin ve zasazených dně. Pokud jsi začátečník, doporučuju ti pod ten písek ani do něj nic nedávat a vybrat si méně náročné druhy rostlin. Předejdeš tím zbytečným problémům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 12:25 Zdena1985 Re: NHKG
Diky diky ve stavebninách sem koukal jen me nenapadlo ze se da pouzit?neco pod nej davas nejaky zasobni substrat?Diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 12:20 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Zdena1985
Písek kup v Obi/Hornbachu/Stavebnínách a podobně. Většina lidí kupuje křemičitý písek do bazénových filtrací, protože je kvalitně přesetý a křemičitý. Frakci 2-4mm, ale pokud nebude klidně i 0,5-1,2mm a podobnou. Případně jde použít i obyčejný písek, ale v tom případě je nutné provést test octem a případně i přesít. Normální písek je dost světlý. Pokud by jsi chtěl tmavý (černý), najdi si tu na fóru téma flexiobklady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 12:14 Zdena1985
mel sem ho asi před trema rukama ve 112litrovem akva pod tim substrat pro vodni rostliny a rostlo to jako zive
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2017 12:08 Zdena1985 Re: romant
vyborne napsane diky diky moc.mas nejaky typ kde ten pisek sehnat za normalni peníze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 12:07 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Zdena1985
Aquaclay, měl kolega. Já měl obdobu, Liapor a teď Profi Soil. Jedná se o velmi lehké kuličky páleného jílu. Sázení rostlin potřebuje jen trochu cviku. Odkalování jde dobře, ale musí se provádět s citem, jinak vytáhneš do zvonu vše. Ale obecně lze říct, že se až tak neodkalují, protože slouží především pro rostlinná akvária, tedy s menším počtem ryb, nebo s rybami čistotnými.
Osobně bych je ale začátečníkům nedoporučil a volil bych klasiku v podobě klasického štěrku.

EDIT: rybicky.net/forum/8980 tady je o něm vlákno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   12.02.2017 11:53 R Muž romant [27987] Re: Zdena1985
Napíšu to možná až moc přísně a vyhraněně. Zásobní substrát patří do rukou lidem, kteří se obvykle rekrutují z aquascapingových vrstev(nechci nikoho urážet), vědí přesně kde jaká rostlina bude, tedy tam i do budoucna zůstane, vědí jak to bude vypadat až se rozroste. Nezřídka to jsou akvária účelově zakládaný s omezeným časem životnosti, což je pro tzv. běžného akvaristu mnohdy velmi zapeklitý problém, protože potřebuje sem tam nějakou tu rostlinu přesadit, dno odkalovat a začne se tak dno míchat, zásobní substrát se dostává napovrch a může se stát, že začne být na nějaký čas živinama přesyceno, což může negativně ovlivnit kondici akvária, jako celku. Tedy za mě, klasickej křemičitej písek, štěrk lehce obohacený o nějaké zásobní hnojivo lokálně aplikované pod kořeny rostlin a fertig. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 11:49 Zdena1985 Re: Legioix
Jak to vtom drzi a jak se to odkaluje.jakou mas vrstvu dna
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 11:41 Muž Legioix [574] Re: Zdena1985
Zásobní substrát žádný jen jílové kuličky. Nepěstuji ale žádné náročnější rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 11:31 Zdena1985 Re: Legioix
Jak ti to jde vtom pisku?Jak to roste nejaky zasobni substrat pod piskem?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 11:29 Muž Legioix [574] Re: Zdena1985
Zdena1985 napsal:

Nic moc. Po zhruba roku se začalo rozpadat. Rostliny v tom moc nedrží a pripadalo mi, že i trochu kalí vodu, takže po nějaké době jsem to vyhodil a nahradil klasickým křemičitým pískem 2-4mm a jsem spokojen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 10:25 Zdena1985 – Rataj Aquaclay ground
Máte někdo zkušenosti tady stim dnem?Jake je odkalovani a jak vtom drzi rostlinky?Nebo jake dno do akva 130*45cm aby to nestalo ranec.Diky moc ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   12.02.2017 07:25 Muž Yirka [9126] Re: Petrfield
Já to vidím z vlastní zkušenosti jednoduše. Pokud nejsi vyložený rostlinář, nedávej k flexiobkladům nic. Maximálně k solitérním rostlinám jílovou kuličku. Výživu ti postupně dají obyvatelé nádrže a nebudeš muset řešit promíchávání vrstev a podobně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2017 04:25 Petrfield – P
Zdravim vas, jsem zacinajici akvarista jestli se tak mohu nazvat. Uz pul roku mam male 50ti litrove akvarium ktere prospiva, rostlinkam se dari ( tri rostlinky v nejakem substratu od Tetra) rybickam taky. Je slozene z komponentu ktere sem si vybral sam s vasi pomoci tady na foru a v diskuzich co sem kde vycetl a precetl a dari se. Jsem nadseny akvarko mi dela radost. Rozhodl jsem se pro koupi vetsiho akvaria ktere ma rozmery 100x40x30 a ma otazka je. Jake zvolit dno. Tady na foru jsem si nasel stranku flexiobklady.cz . A tam si nasel kremicity pisek Cerny B2 shop.flexibilniobklady.cz/… libilo by se mi tmave dno aby rybicky i rostlinky vynikly. Ale me dilema je co dat pod ten pisek aby se darilo rostlinkam je mi jasne ze to neni jen o tom dne ale je to jeden z faktoru. Dum se taky stavi od zakladu. Nerad bych koupil neco treba zbytecne drahe a stejne to naplno nevyuzil. A v horsim pripade neco nahrazoval necim co stejne za nejakej cas budu muset nahradit tim spravnym. Snad mi nekdo dokaze odpovedet. A kdyz ne tak aspon poradit dekuji za vas cas.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2017 08:15 zekon – AQUA NOVA Plant Soil
čau lidi,
nemá někdo zkušenost se substrátem AQUA NOVA Plant? Zaujala mě hodně barva, tmavá šedá a přitom to vypadá na pálený jíl a za slušnou cenu. Nicméně vymizel z trhu a v ČR ho snad prodává jediný prodejce což mi přijde jako výstraha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2017 14:40 Maq Re: koyack
Proč ne? Menší kousky časem sednou dolů a nahoře zůstanou ty větší. Je to stejné jako u netříděného písku, na dnech potoků i řek. Nic nevhodného či nepřirozeného v tom není. Akorát pokud si někdo slibuje, že bude mít dno nějak kontrastní, tak to holt nevydrží, časem se to smíchá a usadí po svém.
Kdysi jsem si takový absolutně netříděný říční štěrk dal do akvária. Od valounů až po drobečky. Rychle si to sedlo a vypadalo to překvapivě přirozeně, a tedy pěkně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.02.2017 13:50 Muž koyack [87] Re: drvi
No nevím já osobně bych dvě zrnitosti nemíchal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.02.2017 12:02 Žena drvi [2894] Re: Morticia
At se to s klidem promicha, to nebude nicemu vadit. Navic ty flexi jsou jsou dostatecne zaoblene i v te hrubsi frakci, myslim, ze pancernickum se budou zamlouvat ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2017 11:47 Muž koyack [87] Re: Morticia
Proto se dává jedna zrnitost aby se nepromíchalo.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2017 11:34 Žena Morticia [118] Re: NHKG
Koupeno už mám, ale říkala jsem si, že ještě jeden malej pytel koupím. Tak možu vzít ten jemný a na několika místech jim udělat pískoviště. Ale když se to promíchá..
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2017 08:41 Muž koyack [87] Re: Morticia
Rozhodně bych pořídil zrnitost 1-2mm. Dal jsem 2-4mm. a je moc hrubé.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2017 08:22 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Morticia
Pokud ještě nemáš koupeno, kup jemnější frakci. Pokud už máš, můžeš jim udělat plácek z jemnějšího, ale časem se to samozřejmě promíchá...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.02.2017 00:06 Žena Morticia [118]
JoKa: Tak to su ráda. Pancéřníčci se mi líbí.
erik: Jakože jemnější než mám? Že se dá někde do rohu třeba jemnější frakce? A nesmíchá se to stejně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 23:49 JoKa Re: Morticia
Flexi je v cajku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 23:44 Muž erik [10] Re: Morticia
Asi bude v pohode ale pancierničky milujú piesok vedia ho prehrabávať hodiny, to je podívaná, len pre toho kto má aspoň kúsok nádrže s pieskom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2017 23:37 Žena Morticia [118]
Teď tady čtu, že se musí dávat pozor na použitý štěrk, když bych chtěla pancéřníčky (a otíky). Myslíte, že tento by jim neubližovat? Mě nepříjde ostrý, jsou to valounky, jen jestli jsou dost valounkovité. smich
www.sklorex-akvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2017 14:53 Žena Morticia [118] Re: mera
S tím použitým písem by to mohlo být stejné, ne? Projde-li octem, převařit a proprat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 23:55 mera Re: Jarry
Děkuji za dobrou zprávu. Většinou nejpřirozenější věci bývají ty správné. Na vzdory reklamám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2017 23:54 mera Re: Maq
Díky, určitě bych písek převařil, přepral a ooctoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2017 22:31 Muž Jarry [1437] Re: mera
Já už asi jenom potvrdím, že říční písek (pokud ti vyhovuje jeho barva) je výborné dno. I po vyprání obsahuje nějaké živiny a vydrží v akváriu roky. A je skoro zadarmo - maximálně nějaká ta práce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 21:31 R Muž romant [27987] Re: Maq
A to jaký organismy? Co udělat proti tomu aby se jich člověk zbavil, tedy bude-li to nutné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 21:29 Maq Re: mera
Nevím jestli jsem Ti dobře rozuměl, ale pro případ, že chceš brát říční štěrk takříkajíc "přímo z řeky", asi by mělo zaznít varování, že takový substrát může obsahovat organismy, které bys si v akváriu určitě nepřál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 19:56 mera Re: NHKG
Děkuji za Váš příspěvěk na můj dotaz. Jasné základní rady. Mňéřa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 19:49 mera Re: romant
Díky za radu. Vítám pochopitelně cenově přijatelné prostředí. Myslím tím NESMYSLNĚ PŘEDRAŽENÉ. Bohužel. Vzhledem ke své pomalé mentalit nemám ponětí, kam která rostlina přijde. Jsem pomalu přemýšlivý. Tak teď vím, že asi zůstanu u štěrku. Krom octa zadarmo. Děkuji Mňéřa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 19:40 mera Re: Acinonyx
Moc díky za radu. Jsem rád, že jste mě potvrdil, ře nejúčinnější věci jsou ty přírodní a většinou nejlevnější. A moc děkuji za doporučení dodatečného hnojení rostlin. A dík za rychlou radu. Mňéřa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2017 19:06 Acinonyx Re: mera
Ahoj! Jak pise NHKG. Ako zaciatocnik chod do obycajneho strku, lepsie mensej zrnitosti (1-2 mm). Bud overene strky/piesky, alebo si skontroluj ci nesumia v kyseline (kys. chlorovodikova/solna, alebo ocot). Vyber si co sa ti najviac paci. Niektori ludia hovoria, ze pri ciernom strku najlepsie vyniknu farby, inym pride neprirodzeny. Niektori ludia nedaju dopustit na svetly piesok, iny ludia tvrdia, ze je na nom vidiet vsetok bordel.

Urcite tym nic nezkasis, a pripadnejsie narocnejsie rastlinky mozes vzdy "dokrmit" hnojivom do dna. Iba minimum rastlin ma vysvlovene problem rast bez obohateneho substrat, preto ti rast bude prakticky vsetko. Resp viac ta mozu limitovat vacsinou ine veci (napr. svetlo), nez druh substratu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 19:06 Žena Morticia [118]
Je vhodné kupovat použitý štěrk? Je mi tvrzeno, že je propraný...?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 19:01 R Muž romant [27987] Re: mera
Považuji říční písek(štěrk) za ideální řešení. Jako další variantu bych pouvažoval nad nějakým tzv. lehčeným substrátem jako je Liapor a nebo třeba jeho obdoba pod komerčním názvem Kongo. Ostatně i ten výživovbej substrát se dá, ale je třeba mít na paměti, že to chce mít napevno rozmyšlený kam s jakou rostlinou, to proto aby se ten substrát co nejméně dostával napovrch dna samotného, přecijenom je to tzv. "vitamínová" bomba a mohlo by se stát, že těch živin bude už moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.02.2017 18:56 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: mera
Rataje nebrat! Kvalita kolísá, ale většinou mizerná. A jelikož jsi začáteční určitě se vyhni jakýmkoliv obohaceným dnům.

Podle mě jsou 3 rozumné možnosti:
1. Písek o frakci cca 0,2-2mm, většinou se používá ten do bazénových filtrací, protože je kvalitně přesetý a je 100% křemičitý. Nejlevnější, akorát dost lidem vadí, že je písek hodně světlý.
2. Barvený černý písek z flexiobkladů. Proti obyčejnému písku se liší hlavně výrazně vyšší cenou, ale dělá se i černý a to se hodně lidem líbí.
3. Pálený jíl (liapor a podobné). Pouze pokud nebudou žádné ryby dna (pancéřníčci, krunýřovci a podobně). Je hodně lehký, vhodný hlavně do akvárií zaměřených na rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2017 18:50 mera – začátky
Dobrý večer, přečetl už jsem téměř všechno o dnu a čím víc toho čtu, tím jsem tumpachovější. Jsem letitý rybář, ale není mě to v tomto případě k ničemu. Chci mít ryby(čky) i doma. Svůj sen plánuji asi půl roku a čtu a studuji a dívám se a přemýšlím a zdá se, že vím stále méně. Nechávám si slepit akvárko 120 cm dlouhé, 55 cm. široké a 60 cm. vysoké. Ještě není hotové a tak mám stále čas přemýšlet nejprve o dnu. Někdo doporučuje jen říční písek (toho jako muškař můžu mít zdarma dost), někdo doporučuje na dno jíl, substrát od Rataje a další a další. Chápu, že odpověď nemůže být jednoznačná, jako u lovu ryb na mušku, ale snad nějakou radu pro úplného akvaristického začátečníka je, nebo ne? Pak budu řešit další, pro mě neřešitelné, problémy. Jako rybář jsem se naučil trpělivosti, takže nehrozí, že si domu přinesu, zároveň s novým akváriem, rostliny s rybičkami a večer už bude všechno v pr(achu). Děkuji za vaší trpělivou pozornost a případnou radu. Mňéřa
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [27] ...... 90 91

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114453x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria-?od=1301