Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Tak jsem ten Unisoil koupil a docela zklamání. Měl jsem si radši trochu připlatit a koupit poloviční balení JBL Manado. JBL Manado má frakci cca 1÷2mm, Unisoil 0÷5mm s tím, že ty největší zrna jsou kulaté a část jich plave. Bylo s tím dost práce a výsledek nevypadá tak dobře jako s Manadem.
Starší reakce
Na kobercovky spíše jemnější, případně oddělit frakce nějakou přepážkou a dát dopředu něco hodně jemného.
Osobně bych z vlastní zkušenosti jednoznačně upřednostnil jemnější frakci 1-3mm.
0 27.07.2017 00:04 Rammer tak za me rikam vem to jemnejsi. nevim teda co to je za sterk ale ty rozdily muzou bejt ve fimale fakt slusny. ja mel keramzit cca kolem 5mm a objednal sem rataj profi soil coz je taky kulaty s vnitrnimy pory ale cca kolem 1 max 2mm a je to mega rozdil. vypada to lip a sazeni bude urcite lepsi , jeste nemam teda zasazino, cekam uz 14 dni na hojky od poormanovo ..
Za sebe bych doporučil 2-4mm. Mam to ve všech svých akváriích (7). A roste to pod odpovídajícím osvětlením Všechno krasne.
0 26.07.2017 22:48 Miro1311 – 1-3mm vs 2-4mm
Ahojte,
idem objednávať čierny štrk.. riešim ale problém, či 1-3mm alebo 2-4mm.. bude to rastlinné akvárko pre krevetky + niečo malé (asi razborky).
Je veľký rozdiel v sadení do 1-3mm a 2-4mm? Určite chcem do popredia aj nejakú kobercovku, asi cubu, či monte carlo.. Dik
Starší reakce
Však taky Tvoje akvárko za významnou část svojí krásy vděčí právě tomu neskutečně přirozenému štěrku a šutrům.
Je to k nezaplacení, ale já sám přiznávám, že pro moje staré kosti už to není. A navíc bych se bál konfliktu s někým... asi se to nesmí.
Nesmí se lovit plankton, nesmí se brát voda... všechno patří národu, takže my lidi nemáme nic.
1 21.07.2017 23:59 Jarda62 – Přírodní dno
Taky přihodím pár poznatků když už se mi rýpete ve dně..
frakce kolem 1mm by tam určitě byla, ale jak píše Mag potřebovalo by se toho trochu více, kolem 1mm toho bylo asi v poměru 1:10. Barva je převážně šedá, bílé křemeny asi ani 1 procento. Oproti páleným jílům vídím výhodu i v hmotnosti. Zasadit do něčeho lehkého větší echináč a pustit filtry, tak by se mi ve dně neudržel. Mám zkušenost jen s Liaporem, super pro kytky na prd pro toho kdo se o to stará, ale kořenový systém byl v tom substrátu prostě hezčí oproti písku. Pár matek a bylo i po starosti se sázením. (Písek) co mám teď a o kterém se bavíte jsem vyhrabal z brodu přes řeku Morávku v pod Beskydí, celé mi to zabralo asi 2 hodiny práce, asi nastejno jako zajet do akvaristiky a koupit, cena pro mě byla taky dost zásadní a vybíral jsem i podle ní
, 70kg písku kupovat jsem nechtěl a taky v téhle přírodní barvě snad nejde za lidský peníz ani koupit..co se týká zrnitosti jsem vybral schválně směs všech velikostí kvůli vzhledu. Zatím v tom kytky rostou pěkně, sadí se do toho dobře, jsou to kulaté oblázky takže pro ryby taky v pohodě. Takže zvažte jestli někdy není lepší zapojit ruce odreagovat se někde u vody a při tom ušetřit nějakou kačku. A nakonec se o tom písku bavíte i vy tady na rybičkách...
PS klidně se stavte lopata se už nemůže dočkat..
Neznáte někdo UNISOIL akvarijní substrát?
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Mám v malém akváriu 2-3cm vrstvu JBL Manano a potřebuju ho něčím doplnit. 3 cm je pro sazení rostlin hrozně málo.
@MAQ: V přírodě je možná tmavší substrát běžný, ale pokud se někdo ptá na dno, nebudu mu radit vezmi lopatu, síto a jdi se projet kolem řek...
Tak ta frakce tam určitě je, ale musel bys asi nabrat tunu, aby z toho přesil půl metráku té Tvé žádané frakce.
Suma sumárum, je to nepohodlí. Kdysi za bolševika se to nedalo koupit, tak jsme s nepohodlím brali písek leckde. Málokdo měl taky pětistovku - já zdaleka ne. Dnes se to prodává, tak lidi berou co je v obchodě. Chtěl jsem jen poukázat na to, že tmavý substrát nemusí být barvený, že je naopak v přírodě dost běžný.
To je spíš štěrk. Moc velká zrnitost. Nevidím jakou to má kromě ceny výhodu oproti palenému jílu. Ale kdyby z toho šla přesít frakce do 1mm, tak by to bylo super.
rybicky.net/nadrze/27162
Tam můžeš vidět dost přesně co jsem měl na mysli. Neříkám že by se to hodilo ke Tvým rybám a dalším potřebám. Ale ta barva sedí.
Až se dostanu do hor, tak to zkontroluju.
Tady v nížině je v řekách a potocích co znám jemnější frakce (pod 2mm) většinou jíl a různý kal. Nic co bych dal do akvária. Ani tady na rybičkách jsem si nevšiml jediného akvária s tmavým jemným přírodním dnem.
Tomuhle nějak moc nerozumím. Já jsem míval blízko do Jeseníků, Ty zřejmě do Beskyd. To snad nebude takový rozdíl.
Když jsem (v dávných časech, dneska se to snad ani nesmí) šel a nabral si štěrk z říčky Bystřice (vlévá se do Moravy v Olomouci), a doma ho propral, nebyl ani náhodou bílý nebo světlý. Byla v něm zrna různých barev, i bílá ovšem, ale celkově byl šedohnědý, včetně větších šutrů a oblázků. Vypadalo to naprosto parádně, přirozeně, včetně zastoupení různých frakcí - když si to "sedlo", tzn. jemnější šel dolů.
Já to mám taky tak. Pokud jsou rostliny a ryby co nebagrují, tak je pálený jíl lepší. Ale většina ryb co se mi líbí ve dně ráda ryje, proto mám většinou písek. V přírodě je v pisku spousta kalu, proto je tmavý. Ještě jsem nenarazil na žádný použitelný přírodní tmavý písek. Pokud takový znáš, dej vědět. Otestuju ho, možná bude vypadat líp než ten světlý.
Fotka údajně z Rio Negro:
l450v.alamy.com/…
Takže i v přírodě můžeš najít krásný bílý písek. Ale pod vodou (v přírodě) ten písek zapadá různým bordelem a to dno už tak bílé není a toho světla pohltí daleko víc, než v akváriu.
Edit: a ještě videjko. Na břehu je světlý písek, pod vodou už je zanesenej bordelem:
www.youtube.com/… NHKG napsal: Přírodní pisek bude vždy světlý.
Nemusí být, projdi se kolem nějakého potoka, nikdy to není příliš světlé. Bílý je čistý oxid křemičitý, což je nejvyšší úroveň čistoty, a proto se prodává. V přírodě tak čistý SiO2 nebývá.
Já jsem spokojený s barvou a strukturou páleného jílu od Rataje. Nijak to nepropaguju, ale taky možnost.
To máš pravdu. Jenže ty tam máš krásně zastíněnou hladinu plovoučkama, máš rozumě silné osvětlení, takže to působí příjemně na pohled
Ale když do toho někdo pustí silné osvětlení, tak se to pak celkem odráží a nekouká se na to už tak hezky a ani pro ryby to není nic příjemného.
Přírodní pisek bude vždy světlý. Tmavé jsou barvené. Zrnitost je ok. Aspoň neni třeba odkalovat, protože do toho nezapadá binec. Na kypření mám piskořky, protože nemám moc rostlin.
Tak 0,6 - 1,2 mm, to už je celkem malá zrnitost. Ale záleží co chceš za rostlinky. No a taky stojí za úvahu, jestli chceš takto světlý písek. Je na něm vidět bordel, odráží se od něj světlo a ryby nemusí tak dobře vyniknout, jako na tmavém. Ale tvoje akvárko, tvoje volba
Jj, taky používám pisky do bazénových filtrací.
Co třeba tento
www.mountfield.cz/… Vzhledem k objemu nádrže a tudíž potřebě písku by byl i za super cenu
Taky mě v nejbližší době čeká zakládání akva o totožném objemu tak se pro něj o víkendu chystám
Čichavcům je úplně jedno jaké bude dno. Tyto ryby se pohybují hlavně u hladiny.
Dno vol podle ryb dna a toho, jak vážně to myslíš s rostlinami.
Doporučuju křemičitý písek zrnitosti kolem 1mm pokud budou ryby i na dně a nebo pálený pokud chceš co nejvíce podpořit růst rostlin.
Ma nekdo zkusenosti s chovem cichavcu modrych. Budu zakladat 300 litrove akvarko a potrebuji poradit jake dno pro ne. Jdr mi o jakou zrnitost,barvu a typ sterku?
Starší reakce
0 11.06.2017 18:40 Pella Já mám hrubé kamínky, osobně bych nedávala jednobarevný povrch kamínky vypadají lépe.
Starší reakce
Měl sem tam Akary tak se to asi dalo čekat no..Ancistrus taky umí tunelovat.. teramol je pro menší rybky
Tak to je normální. Třeba takový pancéřníček kropenatý, ten když zaryje, tak to stojí za to. Když si vezmu, že by byl v akvárku s liaporem a rostliny by ještě nebyly řádně zakořeněné, to by byla pěkná pohroma.
taky sem měl terramol pěkně to v něm roste, ale některé rybky v něm ryjí a vytváří krátery
Místo liaporu bych uvažoval o terramolu, lépe se do něj sázejí rostliny a barevně je dle mého ve vodě ještě hezčí. Mam ho ve dvou akvárkách a nemůžu si na něj stěžovat.
Kúpil som lávové kamene a idem si sem pre radu. Aké dno by sa podľa Vás najviac hodilo k takýmto kameňom? Premýšľam nad 2 alternatívami.
Info k akvarku: rozmer 120x45x60(DxŠxV). Pôjde o spoločenské akvárium so strednou hustotou osadnia rastlín(rozumej nie veľa a ani nie málo
)
1. 2 vrvstvy - 2cm JBL Madano, a na to 3-6 cm čierny kremičitý štrk
2. 1 vrvstva Liaporu(6-8 cm)
Osobne sa prikláňam viac ku kremičitému štrku, ale ešte som nezavrhol ani liapor. Čo vy nato?
aké sú výhody/nevýhody pri porovnaní týchto dvoch variant? + Čo sa viac hodí k lávovým kameňom?
Vďaka, AdrianNo
Hlavně udělej test v octě jestli nešumí a když ne tak bych postupoval jak píše romant
Písek tzv. betoňák je pro akvaristiku vhodnější. Kdybych si měl vybrat z tvých možností, potom bych ten dnešní z provního příspěvku s fotkou ještě troško protřídil, tedy snažil se oddělit rty největší a nejmenší frakce. Osobně jako ideál do akvária považuji a to nejen pro začátečníka frakci 2(3)-4(5)mm oněch oblých kamínků, tedy jemnějšího štěrku.
To co ukazuješ jsou tzv. kopané písky, a zedníci je používají mj. právě z toho důvodu, že se jim hodí jejich hranatost.
S jejich propíráním se docela nadřeš, je v nich víc jílu atd., než to vypadá, a zasviníš si odpady.
Fakt je lepší si za peníze zjednodušit život a něco koupit. I v tom se dá snadno udělat chyba, ale tady na fóru rady na dobré (a ne drahé) substráty najdeš. (Já nejsem zrovna ten, kdo by měl poradit nějaký konkrétní, protože já mám pálený jíl.)
Jestli jsi tady proto, aby ti zkušenější poradili, tak je poslechni a nedávej do akvárka nic, co vám leží na dvoře na hromadě. Raději se rozhlídni v nějaké akvaristice po něčem, co se opravdu dává na dno a je to lety odzkoušený. Jak už napsal někdo přede mnou, akvarijní písek je jedna z nejlevnějších položek, které budeš v budoucnu potřebovat.
Ještě mám tenhle štěrk, ten není tak namíchaný s tím pískem, ten by šel? Když ho properu a drobet procedím?
A když ho ještě vezmu přes síto aby tam zůstaly ty větší kamínky, tak to bude OK? Vždyť se normálně dělají AQ s takhle jemným pískem, ne?
EDIT- Nebo mi teda prosím nahoďte nějaký tip, abych po něm mrkla v tom Hornbachu stydim
Přijde mi, že tam je všechno. Od příliš jemného až po příliš hrubý písek - štěrk. Pro mě za mě si to tam klidně dej, ale zaděláš si na zbytečné problémy. A navíc mi příjde, že ty větší kousky jsou celkem ostré, ale třeba se mýlím
A co je na něm špatnýho, je to normální křemičák. Rostly by mi v něm kytky? Nebo mi pora´dte, v sobotu jedu do Hornbachu tak jestli tam seženu něco lepšího?
Hm, tak já doporučuju ještě trochu prosít přes prohazovačku, než to hodíš do míchačky. To do akvárka nedávej.
Přikládám plán AQ vytvořený v programu
Tak polystyren teda ne, a ten písek je teda dobrej? A neuhnijou v něm kytkám kořeny když ho použiju na celé dno? Chtěla bych tam mít Pogostemon erectus + mech na té břidlici.
V tom nevyroste ani prd, uhnijou v tom kořeny za tejden dva a je jedno jak nenáročná ta kytka bude. Viděl jsem to už kolikrát. Rostliny rostou v bahně nebo písku, na silnici v posypovém štěrku taky žádná tráva nevyroste, tady není co řešit.
FishWoman napsala: bych na dno dala kus polystyrenu
Nedoporučuji. Ta vztlaková síla bude fakt veliká, může to vyplavat a máš po akvárku.
Zbytečně si to komplikuješ. Abys neutrácela za substrát? Možná, ale v tom případě si akvárko rozmysli, protože skoro všechno ostatní je ještě mnohem dražší.
Takže cestářská drť a stavební písek? Něco normálního by nebylo?
Až přijedu domů tak sem hodím foto toho písku, strejda má na stavbě celou haldu.
Takže jako doporučujeme to celé zasypat tím pískem? Nebudou mi v tom plesnivět rostliny protože to je fakt jemný. Pokud by to šlo, tak bych na dno dala kus polystyrenu abych toho písku nedávala tolik, to by šlo?
Je to klasická čedičová drť co se s ní sypou silnice v zimě. Je to ostré a do akvária se to nehodí. Svažitý terén je problém a jen kameny ti ho neudrží. Časem se ti tam dostanou piskořky a ty si to většinou srovnají do roviny.
Ať rozdělíš ty dvě frakce jakkoliv, s vyjímkou plexiskla, tak se časem promíchají ať chceš nebo nechceš. Jak jsi to původně napsala, mi to vyznělo tak, že tohoto chceš jenom vrstvu cca 1-2cm a zbytek překrýt jiným, proto jsem o tom psal. Ale jak píší ostatní, to hrubé vážně nedávaj, je to blbost, zvláště pokud chceš dvě různé zrnitosti. Koukni třeba na terramol, nebo flexiobklady.
Stále je tu ta otázka proč tu drť? A proč míchat? Čistě esteticky bílá s černou asi není to co by bylo ideální. Ale hlavně kvůli rybám jsem za jednobarevnost dna, budou se cítit lépe.
Edit: Ten jemný písek už máš koupený? Jestli ne, tak je tu spousta jiných alternativ.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... [25] ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115099x