Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 82 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 18:40 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Copak zapříčinilo ten údiv? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 18:34 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Johan
Doporučil bych testnout si ten jíl bez ohledu na jeho barvu... :-)
Udělal jsem to s bentonitem a nestačil jsem se divit... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2009 18:20 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: FranzFritz
Asi bych z něj s pomocí přiměřeného množství vody "vypracoval středně tuhé těsto", to uložil do uzavíratelné nádoby a udržoval bych ho v této konzistenci.
Kdyby přeci jen došlo k jeho vyschnutí, nic by se nestalo - jen by bylo nutné před použitím jej znovu propracovat (zvlhčit).
Ještě nerozhńahňaný jíl bych si alespoň orientačně otestoval. Jisté množství jílu bych rozpustil v jistém množství demivody, rozpuštěný jíl nechal usadit a poté roztok otestoval na pH, KH, GH, P, K, NH4/NH3, NO2, NO3, Fe, Ca, Mg.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 18:05 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: FranzFritz
Podle mě ten slín vhodný není. Je to jako do akvárka dávat "bílo-černou" drť. Radši ten oranžový, je v něm i spousta železa atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 17:59 Muž FranzFritz [207] - Tetry
Tak jsem objevil krásné ložisko šedo-modrého jílu. Prudká jarní voda v potoce odplavila hlínu, ale na jíl už sílu neměla. Jíl je krásně kompaktní, moc organických látek v něm nebude. Břeh potoka je docela vysoký, takže v něm nejsou ani kořeny rostlin. Doufám, že je to ten vhodný jíl :)
Co teď s ním? Samozřejmě vím, že ho mám vydolovat. Ale mám jej první rozmělnit na kaši, vyprat a potom tepelně zpracovat, nebo první tepelně zpracovat a pak rozmělnit? A je vůbec tepelná úprava nutná?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 12:49 Muž FranzFritz [207] - Tetry
Přinést jíl z přírody, zní to snadně. U nás je jílu všude dost a ke všemu hodně železitého. Ale jak jej upravit? Štěrk lze vyprat, uvařit, zapéct. Co ale s jílem? Nerad bych si do akvárka zavlekl nějaké breberky :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 12:25 Usine – Re: FranzFritz
Pokud jde o jíl tak jednoduše to chce udělat procházku kolem nějakého potůčku kde se většinou jíl vyskytuje (Je takoví hodně světle hnědý nebo šedý) a pozorovat jak v něm rostou rostliny. Sám jsem to při předělávání akva chtěl udělat, ale potom jsem si to rozmyslel a použil radši vrstvu černého stěrku. Pokud chceš použít jíl jako podklad tak na něm musí být dost velká vrstva písku aby se voda nekalila. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 12:06 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Johan
Kde jste na něm byl?! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 12:05 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: vaclav
Tak kolem Olomouce je samej spraš a taď nevím jestli se nedá použít i on :-O , ale tam kde bydlím je všude. Navštívil jsem jednu starší cihelnu.
Jinak ten šedej má v sobě hodně vápence.. přeci jen je to opuka jen ještě né moc pevná, resp. už né zas pevná - slín.. (teda aspoň v mém okolí)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 12:05 Muž Johan [4945] - Rostliny
Sid napsal:
Každopádně mám výledově v plánu, (až narazím na "kvalitní" jíl), založit akva s velkou vrstvou jílu pod substrátem. O případné zkušenosti se rád podělím.
To mám také v plánu :) Dnes sem pral jíl :-D .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.05.2009 12:01 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: FranzFritz
Já s jílem "experimentuji" :) a musím potvrdit Václavova slova o tom, že není jíl, jako jíl.
Běžně při zakládání akva používám pod kořeny růžicových rostlin kuličky jílu, ve dvou případech jsem při zakládání akva použil na dno trochu bentonitu, (druh jílu, který obsahuje vysoké procento alkalitu zvyšujících příměsí).
Ten bentonit byl jakýsi test a jen na okraj mohu konstatovat, že jej stačí velmi málo. :-D
V prvním případě jsem akvišku bentonitu dopřál docela dost a objevily se drkalky. Ty se podařilo potlačit, pak se ale objevily zelené vláknité řasy. Ty si vybraly za oběť eleocharis, kterému se odpočátku v této nádrži nějak nedaří... Ostatní kytky rostou velmi dobře. (Pokud tedy opomenu Ludwigii glandulosu, které zejména světelné podmínky nádrže nestačily...)
rybicky.net/nadrze/6254
Druhá nádrž byla bentonitem "pohnojena" jen "lehce". Žádné problémy se sinicemi nebo řasami se zatím nekonaly, rostlinám se daří velmi dobře.
rybicky.net/nadrze/6729
Aktuální stav obou nádržek je trochu "jinde", než ukazují fotky v prezentacích. Myslím si, že díky pravidelné týdenní výměně části vody, (cca 20 l), "decentnímu" přidávání CO2 a v neposlední řadě i díky jílu ve dně, se rostlinám daří dost dobře. :-)
Každopádně mám výledově v plánu, (až narazím na "kvalitní" jíl), založit akva s velkou vrstvou jílu pod substrátem. O případné zkušenosti se rád podělím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 11:25 Muž Jrk [143] – Re: FranzFritz
Florapol by měl být, dle návodu: "účinné hnojivo obsahující železo adsorbované na jílový nosič v nerozpustné formě", toť citace z návodu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 11:20 Muž Jrk [143] – Re: FranzFritz
Já používám Florapol (JBL). Mám jej v nejspodnější části dna smíchaný s nejjemnějším pískem. Na toto jsem poté dával písky hrubší. Při odkalování nemám problém, je to jak na pískovišti - jemný je dole, hrubší nahoře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 11:19 Muž FranzFritz [207] - Tetry – Re: vaclav
Musím předělat akvárko, protože jsem zjistil, že jsem si do něj nacpal místo drceného štěrku drcený mramor. Z toho důvodu uvažuji dát pod štěrk vrstvu jílu. Pokud je hnojivo do dna jíl, pak je to sakramentsky drahý jíl :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 11:09 Usine – Re: FranzFritz
Asi nejlépe uděláš když použiješ nějaké hnojivo do dna je to vlastně také jíl a je to vyzkoušené. Není jíl jako jíl a ne každý se do akvária bude hodit. Zkoušet to způsobem pokus - omyl nebude asi moc šťastné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.05.2009 10:44 Muž FranzFritz [207] - Tetry – Jíl ve dnu akvária
V této skoro tři roky staré diskuzi se hodně diskutovalo o vhodnosti jílu na dně akvárka. Různí lidé, různé názory, ale žádný jednoznačný závěr na použití jílu se tu neobjevil. Rád bych znal současný názor na použití jílu v akváriu, především od akvaristů, kteří ho používají nebo používali.
Je jíl v akvárku vhodnější pro pěstování rostlin? Je vhodné jíl míchat se štěrkem nebo ho dát jako podklad pod štěrk?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2009 13:11 Žena kikuška [24] - Raci, krabi, krevetky – Re: prikpa
jsou to stejně hrubé kamínky jako v mé nádrži
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2009 10:09 Kubis
Jo, ten písek o kterém jsem mluvil se dá koupit buď ve stavebnictvích, nebo různých baumaxech nebo hausech, v hornbachu a podobně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.04.2009 10:06 Kubis
Štěrkové dno může bez problémů zůstat, krevetkám vyhovujou všechny typy dna, já je dokonce chovám v pěstírně z části i na hygienickém dně. Faktem je, že zpravidla na tmavším podkladu jsou krevetky výrazněji zbarvené, ale i na světlém podkladu pokud mají dobré podmínky, se zbarví úplně stejně jako na tmavém. Z vlastní zkušenosti musím doporučit křemičitý písek, který se používá jako filtrační substrát do filtrů k bazénům, nebo ve stavebnictví. Dá se koupit nejčastěji v 25ti kilových pytlích kolem 160Kč a vystačí to i na opravdu velké akvária. Je perfektní jak pro krevety, které se v něm bez problémů můžou přehrabovat, tak pro rostliny, které v něm nádherně zakoření. Vím minimálně ještě o jednom chovateli krevet, který má stejnou zkušenost jako já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2009 08:26 Muž Diego [72] – Re: kikuška
Záleží na hrubosti toho ,,štěrku´´. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2009 08:15 Žena kikuška [24] - Raci, krabi, krevetky – jaké dno pro krevetky
Mám malou nádrž kde budou krevetky už je tam dno, jsou to štěrkové kamínky, ale nevím jestli není pro krevetky lepší písek.Mám nechat pro krevetky štěrkové kamínky a nebo mám koupit písek?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 15:45 Žena gošice [217] - Raci, krabi, krevetky – světlo
Taky jde o to, co to je za zářivky..jak jsou staré....někdy jen výměna za nové pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 13:56 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: PETDAV
dodávané setové osvětlení mnohdy nestačí..., ale u tohohle setu se mi zdá osvětlení tak akorát...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 13:31 Žena gošice [217] - Raci, krabi, krevetky
Myslím, že je to opravdu světlem, zkus přidat do krytu ještě zářivku, nebo úsporku (jsou tady povolanější co Ti poradí jak na to :-) ) Co šumí do akva nepatří, výměna dna by tím pádem nebyla na škodu. S CO2 si myslím, že nic nezkazíš, pokud máš bohatě osázeno...ale to nevím....Mechceš si tady udělat prezentaci, vypsat vše potřebné, nefotit akva, pak by se dalo nebo nedalo smich radit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 12:46 Muž Yirka [9126] – Re: PETDAV
Do nazaběhlé nádrže se hnojiva včetně CO2 nedávají. Myslím, že to bude jedna z příčin problémů s rozsivkami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 12:18 PETDAV
Málo světla? Osvětlení je orig. dodávaný se setem (2x45W + 2x24W tj. 0,39W/l). Mám tedy přidat světlo nobo déle svítit( svítím od 6 do 21 hod)???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 12:03 Žena gošice [217] - Raci, krabi, krevetky
Láva se běžně do akvária dává...pokud se Ti líbí, tak si ji klidně nech. (jediné co bych zkusila je ocet, jestli nebublá :-)...jestli je to opravdu láva, tak by neměla) Pokud chceš vyměnit dno, tak ho vyměň...ale s nedostatkem světla se Ti rozsivky budou dělat i na jiném dnu a i jinde...většinou v dolních partiích akvária. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 11:58 PETDAV – Re: arnošt
To je láva z Lanzarote, ale nechal jsem ji propařit. Myslíš, že by to mohlo být to zlo a ještě ty bílé kamínky? ... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 11:55 Žena gošice [217] - Raci, krabi, krevetky – Rozsivky?
Jsou to rozsivky-hnědá řasa....více světla = méně rozsivek :)

rybicky.net/rady/rasy
www.moje-akvarium.net/…
planta.aquariana.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 11:54 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: PETDAV
co to je za hrůzu? to je nějaký vápencový kámen z moře nebo to je betonový odstěpek? dej to pryč a hádal bych, že bude po problémech...
kytičky hodně přidej, ale to až vyměníš to dno... ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 11:32 PETDAV
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 11:30 PETDAV
Fotka k příspěvku Ukázka hnědého povlaku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 11:28 PETDAV
Nemyslím si, že bych překrmoval, osazenstvo aqva je 2x paví oko + 2x ancitrus, aqva mám asi měsíc a čekám na vytvoření rovnováhy, takže zatím rostliny a pak časem nějaké rybky. Nemůže být zakopanej pes i v tom, že používám CO2 z kvasnic? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 11:12 Polux – Re: PETDAV
Urcite vymenit nebo jestli si chces zahrat na popelku a tridit kaminky tak hura do toho :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   31.03.2009 11:12 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: PETDAV
hnědly kamínky? zkus víc odkalovat, vyměňovat vodu a nepřekrmovat a neměly by ti čím hnědnout. Co si vybereš za dno je na tobě, ale volil bych nějaké tmavší se zrnitostí 2-4mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 11:09 PETDAV – Re: arnošt
CAPS LOCK vypnut. Dík za názor, co mám použít? Máš s tím také nějakou zkušenost, také Ti hnědly kamínky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 11:05 Muž arnošt [37] - Rostliny – Re: PETDAV
určitě to vyměň a zkus si vypnout CAPS LOCK
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2009 11:03 PETDAV – JAKÉ DNO
ZDRAVÍM, MÁM AQVA TRIGON 350 ZAKOUPENÉ OD AKVARISTY I S ČERNOBÍLOU DRTÍ. NA NĚJAKÉM FÓRU JSEM SE DOČETL O PROBLÉMU BÍLÉHO ŠTĚRKU (VÁPENEC ČI CO) A OCTOVÉ ZKOUŠCE. JELIKOŽ ČISTÍM AQVA, ZKOUŠKU JSEM PROVEDL A BÍLÝ ŠTĚRK ŠUMÍ, ČERNÝ NE. NA TOM FÓRU PSALI O JEHO NEGATIVECH NA ROSTLINY A RYBY A DOPORUČOVALI JEHO VÝMĚNU. MÁM MĚNIT NEBO NE??? DĚKUJI ZA RADU JSEM ZAČÁTEČNÍK X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 15:17 Marri – Re: Marri
Jo, kousek od Břeclavi www.flexiobklady.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 15:15 Marri – Re: Golfer
Ta firma je myslím i někde blízko nás, nevím už kde, jestli Břeclav nevím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 15:12 Muž Golfer [9] – Re: Marri
Díky za potvrzení té černé barvy. Zkusím ten matroš od flexiobkladů v Brně sehnat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 15:05 Marri – Re: Golfer
Je to tak, vyniknou na něm lépe i ty průhledné druhy (simoni, přírodní neocaridiny, palmaty...)
Jo a na ty flexi obklady jsem se dívala taky, až na tu cenu (i s dopravou), tak snad někdy hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 14:59 Muž Golfer [9]
Opravdu krevetky vyniknou nejlépe na černém podkladu (dně)? Jaké mají zkušenosti ostatní? Díky za pomoc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 13:10 švíco – Re: Golfer
Flexiobklady 1-2mm. Na černém dně se krásně vybarví krevetky a v jemnějším substrátu pěkně koření i kobercové rostlinky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2009 13:08 Muž Golfer [9] – Jaké dno pod krevetky (barva, zrnitost, ...)?
Plánuji založit malé krevetárium (20 - 25 litrů). Jaké dno byste doporučili, aby se tam dařilo krevatkám i pro krevetky vhodným rostlinkám, a aby krevetky barevně vynikly?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 19:48 emsiko – Re: Postak
dik vyskusam dufam že to dobre dopadne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 19:37 Postak – Re: matrix069
Díky za radu,ještě včera bylo z vody slabě cítit Savo,dnes už ne! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 19:33 Postak – Re: emsiko
Pořádně ho proper a bez problému ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 19:31 emsiko
ma niekto skusenosti s kremicitym pieskom? my ho sypeme do rusnov na pieskovanie. je tento vhodný do akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2009 19:16 Muž matrix069 [79] – Re: Postak
tak to si nemal riešiť nijako,keď tak nesvietiť a vymeniť časť vody...nálevník nieje nič hrozné,je to bežná vec..nechaj zapnutý filter,keď tak daj nejaké rýchlorastúce rastliny-také čo máš naviac,ak by sa im náhodou niečo stalo a nechaj všetko iba tak bežať aspoň 2-3 týždne. Ono sa to všetko spraví..len do toho zbytočne nešpárať. ;-)
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [82] ...... 90

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114311x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria-?od=4051