Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
To je celkem jedno, pokud nebude úplně světlé. Tmavší dno je lepší, než světlejší.
0 07.04.2008 20:20 Lorsson – Re: pumacz
Kremicity pisek o velikosti 2-4mm.
Starší reakce
Ještě dodám, že spodní vrstva, (pod "detritovou"), je vizuálně tak čistá, jak byla při zakládání akviška.
...tvořící se detrit nezůstává jen na písku, ať je jemnej sebe víc. Takže tam dříve nebo později zapadá a začne se rozkládat...
S tím, že se detrit dostává pod povrch jemného písku, souhlasím. Má to však své omezení - nezapadne příliš hluboko. (Jak hluboko, to záleží na více faktorech, především na velikosti zrnek a jejich tvaru.)
Mám možnost se na takové dno podívat - mám ho ve vrstvě cca 5 cm a detrit zasahuje do necelé poloviny. Svrchní část je "čistá" a tvoří ji "hrubší kamínky" - výsledek neustálého přehrabování krevetkami.
Přestože je akviško přiměřeně zatěžováno detritem a od zřízení před zhruba půl rokem nebylo dosud prohrabáno a odkaleno, (jen při výměně části vody odsávám symbolicky s povrchu nečistoty), nic v něm nezahnívá, netvoří se viditelně plyny.
Proudění vody je mírné a zajišťuje ho malý bublifuk.
Domnívám se, že kam se dostane "hrubý detrit", tam se prouděním a difuzí dostane i kyslík.
Co se týče transportu kyslíku (ne vzduchu) do kořenů rostlin, to je jiná kategorie a tou bych se z časových důvodů zabývat nechtěl.
Každopádně opakuji - pro standardní akvárium s rostlinami se nic nepokazí volbou dna z křemičitého písku o zrnitosti zhruba 1-5 mm.
Tak přece když někdo zakládá akvárium, tak většinou písek čistě propere. Ano, nic tam teda není, pak zasází kytky atd. Ale tvořící se detrit nezůstává jen na písku, ať je jemnej sebe víc. Takže tam dříve nebo později zapadá a začne se rozkládat. Když je písek hodně hrubozrný, tak je tam určité proudění vody, které tam přináší kyslík, ale když je hodně jemný, tak je proudění omezené a rozkládající se detrit má větší spotřebu kyslíku než se mu dostává a začne hnít. No, je pravda, že rostliny mají schopnost pumpovat do substrátu kyslík, rsp. vzduch, ale to dokáží tak možná orobince, a jiné jim podobné. Jiné si ho jen pumpujou do pletiv, třeba kořeny.
Škoda, že nevím přesný princip spájení písku, jen vím, že je to způsobeno detritem.
Zas tak moc k tématu to není, ale jen tak pro zajímavost. strana 18.
botany.upol.cz/… ...tím, jak se do písku nedostane kyslík, tak v něm začne dříve zapadaný detrit hnít...
Johane, tomu "dříve zapadanému detritu" moc nerozumím. Jak se do toho jemného písku dostane organický materiál, (aby mělo co
hnít), aniž by tam pronikl i kyslík? Já to vidím tak, že nedostane-li se rostlinám potřebné péče, jejich kořeny odumřou a zahnijí.
(O.K., po vysazení rostliny o kořeny přijdou, ale proto také se nedoporučuje rostliny s bohatým kořenovým systémem sázet bez jeho značné redukce; doporučuje se ponechat jen tolik kořenů, aby se rostlina udržela v substrátu.)
V opačném případě - jsou-li rostliny zdravé - dokážou do substrátu pumpovat kyslík, ne?
Když má méně, je ryziko spájení písku a může zahnívat...
Pokud si dobře organizujete rostliny, dá se používat i jemnější písek. Rostlinám nevadí, spíš naopak. Otázkou pak je, co by v takovém písku mohlo zahnívat. Nejčastěji jsou to kořeny rostlin, ale - jak jsem napsal - když je dobře organizujete, nemá v takovém písku co zahnívat.
Provozuji akviško s křemičitým pískem cca 0,7-1mm a jde to.
Jinak s vámi ale plně souhlasím - jistota (1-5mm) je kulomet.
(Až na tohle: r
yziko...příměs
y...
)
0 21.03.2008 09:03 Vari Já mám 360litrů a u předního skla mám jen asi 3 cm, tam moc rostlin nesázím, že? Vzadu mám deset, místy klidně dvanáct. Normální říční štěrk 4mm, přidal jsem do prostřední vrstvy trošku starého dna a rostliny jedou parádně.
Ja som si bol do svojich dvoch 112L akva vybrat potocny strk smerom do hor. K tomu ucelu som kupil pozink pletivo s okami 5mm a cca 1,5mm a priamo v potoku preosial a premyl. Bola to sice robota na 2 hodiny, ale to som mal zaroven rodinny vylet s detmi
Doma som strk lepsie premyl a dal prevarit - kamarati akvaristi mi ho vsetci chvalia, ze je pekny.
Říční písek hrubost 2-4 mm o dostatečné výšce (5 až 10 cm) je pro růst rostlin optimální.
0 20.03.2008 18:28 cartmenn Jedno akvárko už mám 70 litrů a teď jsem koupil 140 litrové a chci aby mi rostliny pěkně šly,v tom 70 litrovém mi jdou ale nemám ho tak zarostlé jako některé jiné nádrže.myslím že to je právě špatně zvoleným dnem je složeno z normálního kopaného písku a na vrchu je vrstva tak 1-2 cm kvůli tomu aby se nekalila voda.
0 20.03.2008 18:08 Isamik – Re: Isamik
U maleho akvaria, u velkeho cca 5cm u predniho skla a tak 10cm u zadniho.
0 20.03.2008 18:04 Isamik – Re: cartmenn
Nejlepe ciste kremicity pisek o velikosti 2-4mm. O tom jak ma byt velka vrstva, rekl bych ze to zalezi na velikosti nadrze, 3-4cm asi
0 20.03.2008 18:01 cartmenn Nejspíše nějaký druh Vallisneria,Alismataceae a konkrétní druh třeba Ceratopteris cornuta,Vallisneria tortifolia,Sagittaria subulata,Ceratophyllum demersum,atd.
0 20.03.2008 17:21 lipli – Re: cartmenn
Záleží na tom o které rostliny máš zájem.
0 20.03.2008 17:07 cartmenn – Dotaz ohledně složení dna.-Pomoc
Chtěl bych se zeptat z čeho by se mělo zkládat dno a v jakém poměru aby se rostlinám dobře dařilo.Děkuji za příspěvky
Starší reakce
já to řeším tak, že si zajdu k řece nebo pískovně nebo na pískoviště, vezmu si dvě sejta o různé zrnitosti (tej kterej chci) a mám písku kolik potřebuju. odpadá starost se scháněním a za ušetřené peníze si můžu koupit zajímavější rostliny
Někdy je lepší počkat, já taky čekal, až v Hornbachu dostali velikost, kterou jsem chtěl...
Jo, bílá, černou měli buď jen z takových ostrých šutrů, nebo děsně drahou. Říční štěrk mám teď, ale moc velký kameny a některé rostlinky v tom mizerně koření, v Hornbachu měi to stejný, moc hrubý.
Co to je za drť? Bílá? Stejně nejlepší je říční štěrk...
No to už sem zkoušel
, většinou to vypadá stejně, jak ten hornbach. Akvaristiky to samý. No asi budu muset pátrat dál.
náký stavebniny?
Nevite, kde sehnat v HK drť na dno akva, hrubost kolem 3-5mm (cca 30kg)? Koupil sem akvarijní drť v Hornbachu a v octu šumí jak celaskon. Na štítku jen nápis akvarijní a terariní štěrk, složení není
Starší reakce
0 25.01.2008 23:01 Jack – Re: kuriertomas
Vse je napsane na tech pytlich...2-4 cm ACG stareho dna..a ACG u predniho skla 5cm ( dohromady ) a u zadniho 8-10cm nejak tak to tam je jestli se neptletu...
Zdravím. Mám v plánu založit takovou pidinádrž, která by sloužila jen na pěstování rostlin. Jaké dno by bylo do takové nádrže nejvhodnější?
Dobraaaa
.
Isamik popisuje sve vlastnosti s palenym jilem, ja ho vazne jen nasypal do akvarka a zalil vodou. A sprymuje: Horácův prací efekt :
Čím více práce si dáte s praním písku, tím silnější zákal se vám po napuštění akvária vytvoří.
(
www.horacovoakvarium.cz/…)
EDIT: to "stare dno" bych tak jako tak nepropiral, ikdyz je to ACG. A kdyz to bych nepropiral tak v cem je jine ACG "nove dno" ci jak to nazyva rataj. Chapu to u sterku ktery je inertni.
0 20.01.2008 22:56 Jack – Re: Přéma
jn
nevim co isamik blbne
Ja jsem na tom byl stejne jak ty
a i kdyz jsem to poradne proplachnul tak stejne jsem mel lehce zabarvenou vodu
...je to jilovy substrat a dost pousti!
Ani bych nerekl, ale kdo vi co tam rataj pridava
. "Stare dno" samozrejme neproplachovat.
0 20.01.2008 14:02 Jack – Re: kuriertomas
Jestli sis objednal ACG stare dno..tak to NEPROPLACHOVAT!! a jestli sis objednal i tu kryci vrstvu...normalni Aquaclay ground...tak to kazdopadne proplachnout...a poradne...je to jilovy substrat a dost pousti! Tak hodne zdaru...
Vzhledem k tomu, co se o Ratajových dnech píše, radši bych to propláchnul.
0 19.01.2008 22:54 Jack – Re: kuriertomas
Vykaly na dne nevidim...muze to byt tim ze dno se nesleha a rovnou to tam nekam zapadne...a nebo tim ze mam v akva pancernicky kteri to tam porad prehazuji..tak to mozna zakopavaji hloubeji
Zdravím,tak jsem ten Aquaclay Ground včera večer propíral,2 pytle,a to byl bordel,celá vana červená....
Pak jsem to zalil vodou,aby to trochu nasáklo,než to přijde do akva.
Chystám se ho použít částečně jako horní vrstvu na jednu terasu v nové nádrži a zbytek jako střední vrstvu na zbytek dna - pod Echinodory. (založení akva bude příští týden,ještě pořád lepím břidlici...)
Aquaclay Ground filter medium jsem měl objednané před vánoci zároveň s rostlinami,ale protože to přišlo až po týdnu,tak jsem to odmítl,nyní mi to p.Rataj poslal znovu,ke mě se to dostane ale až koncem měsíce.Takže potom se mohu také podělit o praktické zkušenosti.....
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... [87] ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115099x