Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 86 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 19:09 Muž Jurasek [137] – Re: sheva
Tak to se není čemu divit, že se to rostlinkám nelíbilo. Navíc se tam musel usazovat detrit a zapadávat krmivo, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 19:06 sheva
ne maj priblizne 1 :-) cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 19:00 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: sheva
Kamínky třeba 2cm? Tak to se nedivím, že rostliny nerostly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 18:57 marek
ja mam len ricny strk a sipatkovec mi rastie super
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 18:53 sheva
ja sem tam mel jen ten ricni pisek (kaminky) a tam mi rostlynky nezakoreneli
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 18:47 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: sheva
Co si představujete pod pojmy "říční písek" a "normální písek", a proč by se rostlinám jen v říčním písku nemělo dařit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 18:20 sheva
pouzi normalni pisek na zakld pro rostlynky a pak dej treba ricni.jenom v ricnim by se rostlynkam nedarilo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 15:15 irza
Skus pisek křemičitý bílý na horu pár světlých kamenu, pár kytek a vypadá to super
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 15:00 marek
najlepsi je riecny piesok ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 14:35 Muž Puma [0]
tet tam mam 10kg písku
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2008 14:11 Muž Puma [0]
dneska se podívam po tomhle písku mě se líbí a prej je dobrej řiční písek č.4 hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2008 23:02 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Petr007
nechci rejpat, ale například při délce 48cm, šířce 25 a průměrné výšce 3,5cm to bude asi 4l. čili tak asi sedum kilo :-D . a s použitím trochy fantazie na pohrání se dnem to bude mnohem víc palec ano
Ale říční písek je říční písek. Krom toho si při přesejvání člověk zvolí jeho parametry přesně takové jaké chce ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2008 22:52 Petr007
to mě taky smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2008 22:40 Muž Yirka [9118] – Re: pumacz
6kg na 33 l se mi připadá na trochu vysokou vrstvu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2008 22:24 Muž Puma [0]
mě by stačilo 6 kg:-D NO ALE ZBYTEK BYCH SI MOHL VYSTAVIT
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2008 22:19 Muž Yirka [9118] – Re: akita
A taky co budeš dělat s těmi zbývajícími 23kg? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2008 22:16 Usine – Re: akita
Skleněný (lesklý)písek bych si asi do akvária nedal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2008 21:27 Muž Puma [0]
mě doporučily řiční písek č.4 co na něj říkate poradte dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2008 21:23 Muž Jurasek [137]
To je celkem jedno, pokud nebude úplně světlé. Tmavší dno je lepší, než světlejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2008 21:15 Muž Puma [0]
a ještě jestli se můžu uzeptat jakou barvu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2008 20:20 Lorsson – Re: pumacz
Kremicity pisek o velikosti 2-4mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2008 20:10 Muž Puma [0] – poraďte jaké dno mam koupit do 33l aby se rybám dařilo ale i kytkam děkuji(jsem začátečník)
poradte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 16:06 Muž kuriertomas [13] - Raci, krabi, krevetky
Ja odporucam AQUACLAY ground na vrhc a ako spodnu vrstvu Stare dno od rataja.Kedysi som pouzival obycajny strk, a mal som problemy s riasou, s rastom rastlin, s premnozenim slimakov.Vodu som musel menit kazdy tyzden. Teraz mam AQ ground a uz 2 tyzdne som nemenil vodu a NO2 mam na nemeeratelnych hodnotach. Rastlinky rastu, rybky su zdrave a zive..Proste si to len chvalim....Uz ziadne starosti.Riasa sa vyskytuje minimalne potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 12:31 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: johan
:-)
Ještě dodám, že spodní vrstva, (pod "detritovou"), je vizuálně tak čistá, jak byla při zakládání akviška.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 12:29 Muž Johan [4945] - Rostliny
Však já nejsem proti anaerobním zónám, zvlášť pod některýma kryptoškám, ale v klasickém akváriu (hodně akvaristů) to podle mě na kvalitě vody moc nepřidá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.03.2008 12:28 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: johan
...tvořící se detrit nezůstává jen na písku, ať je jemnej sebe víc. Takže tam dříve nebo později zapadá a začne se rozkládat...
S tím, že se detrit dostává pod povrch jemného písku, souhlasím. Má to však své omezení - nezapadne příliš hluboko. (Jak hluboko, to záleží na více faktorech, především na velikosti zrnek a jejich tvaru.)
Mám možnost se na takové dno podívat - mám ho ve vrstvě cca 5 cm a detrit zasahuje do necelé poloviny. Svrchní část je "čistá" a tvoří ji "hrubší kamínky" - výsledek neustálého přehrabování krevetkami.
Přestože je akviško přiměřeně zatěžováno detritem a od zřízení před zhruba půl rokem nebylo dosud prohrabáno a odkaleno, (jen při výměně části vody odsávám symbolicky s povrchu nečistoty), nic v něm nezahnívá, netvoří se viditelně plyny.
Proudění vody je mírné a zajišťuje ho malý bublifuk.
Domnívám se, že kam se dostane "hrubý detrit", tam se prouděním a difuzí dostane i kyslík.
Co se týče transportu kyslíku (ne vzduchu) do kořenů rostlin, to je jiná kategorie a tou bych se z časových důvodů zabývat nechtěl.
Každopádně opakuji - pro standardní akvárium s rostlinami se nic nepokazí volbou dna z křemičitého písku o zrnitosti zhruba 1-5 mm. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 11:53 Muž Johan [4945] - Rostliny – Re: Sid
Tak přece když někdo zakládá akvárium, tak většinou písek čistě propere. Ano, nic tam teda není, pak zasází kytky atd. Ale tvořící se detrit nezůstává jen na písku, ať je jemnej sebe víc. Takže tam dříve nebo později zapadá a začne se rozkládat. Když je písek hodně hrubozrný, tak je tam určité proudění vody, které tam přináší kyslík, ale když je hodně jemný, tak je proudění omezené a rozkládající se detrit má větší spotřebu kyslíku než se mu dostává a začne hnít. No, je pravda, že rostliny mají schopnost pumpovat do substrátu kyslík, rsp. vzduch, ale to dokáží tak možná orobince, a jiné jim podobné. Jiné si ho jen pumpujou do pletiv, třeba kořeny.
Škoda, že nevím přesný princip spájení písku, jen vím, že je to způsobeno detritem. :-O
Zas tak moc k tématu to není, ale jen tak pro zajímavost. strana 18. botany.upol.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 11:28 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: johan
...tím, jak se do písku nedostane kyslík, tak v něm začne dříve zapadaný detrit hnít...
Johane, tomu "dříve zapadanému detritu" moc nerozumím. Jak se do toho jemného písku dostane organický materiál, (aby mělo co hnít), aniž by tam pronikl i kyslík? Já to vidím tak, že nedostane-li se rostlinám potřebné péče, jejich kořeny odumřou a zahnijí.
(O.K., po vysazení rostliny o kořeny přijdou, ale proto také se nedoporučuje rostliny s bohatým kořenovým systémem sázet bez jeho značné redukce; doporučuje se ponechat jen tolik kořenů, aby se rostlina udržela v substrátu.)
V opačném případě - jsou-li rostliny zdravé - dokážou do substrátu pumpovat kyslík, ne? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 10:56 Muž Johan [4945] - Rostliny
Ještě dřív, u kančíků jsem měl také křemičitý písek, který měl o hodně méně než 1mm a rostliny rostly. A spájel se, detrit se tam dostane a postupně se zrna písku spojí. Ale na to jsou rostliny z přírody zvyklé. Ale tím, jak se do písku nedostane kyslík, tak v něm začne dříve zapadaný detrit hnít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 10:49 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: johan
Když má méně, je ryziko spájení písku a může zahnívat...
Pokud si dobře organizujete rostliny, dá se používat i jemnější písek. Rostlinám nevadí, spíš naopak. Otázkou pak je, co by v takovém písku mohlo zahnívat. Nejčastěji jsou to kořeny rostlin, ale - jak jsem napsal - když je dobře organizujete, nemá v takovém písku co zahnívat.
Provozuji akviško s křemičitým pískem cca 0,7-1mm a jde to. :-)

Jinak s vámi ale plně souhlasím - jistota (1-5mm) je kulomet. :)
(Až na tohle: ryziko...příměsy... :-D )
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 10:24 Muž Johan [4945] - Rostliny
Myslím, že na to má každý svůj názor, a určitě na něj nedá dopustit. Ale podle mě obecně platí že by se měla používat zrnitost od 1 do 5mm. (já používám 1-3mm) Čím menší, tím víc povrchu na něm a tím víc prostoru pro kolonizování bakteriemi. A myslím, že to je i časem prověřené optimum pro správně rychlé mineralizování detritu. Když má méně, je riziko spájení písku a může zahnívat, když více tak moc rychle mineralizuje a zapadá tam moc bordelu. No, a hlavně by neměl obsahovat vápenaté příměsi -> jako vápenec, opuka a jiné, které mohou ovlivňovat vlastnosti vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 09:08 Muž chicko [124]
Rozhodně mohu doporučit zrnitost kolem 4mm a taky je dobré podložit vrstvu nějkaým substrátem pro rostliny, mně se osvědčilo staré dno a na to nové dnou od Rataje a rostlinky rostou parádně. Vrstva je kolem 7cm(v předu tak 4cm) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 09:03 Vari
Já mám 360litrů a u předního skla mám jen asi 3 cm, tam moc rostlin nesázím, že? Vzadu mám deset, místy klidně dvanáct. Normální říční štěrk 4mm, přidal jsem do prostřední vrstvy trošku starého dna a rostliny jedou parádně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 09:01 Muž henrich [4] – Re: PaDa
Ja som si bol do svojich dvoch 112L akva vybrat potocny strk smerom do hor. K tomu ucelu som kupil pozink pletivo s okami 5mm a cca 1,5mm a priamo v potoku preosial a premyl. Bola to sice robota na 2 hodiny, ale to som mal zaroven rodinny vylet s detmi ;-)
Doma som strk lepsie premyl a dal prevarit - kamarati akvaristi mi ho vsetci chvalia, ze je pekny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2008 00:20 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumci – Re: cartmenn
Říční písek hrubost 2-4 mm o dostatečné výšce (5 až 10 cm) je pro růst rostlin optimální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 18:49 varinka22
no musíš počkat,ono to nezaroste hned :-) já má kamínky cca3-4 cm ve 130l a stačí to. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 18:28 cartmenn
Jedno akvárko už mám 70 litrů a teď jsem koupil 140 litrové a chci aby mi rostliny pěkně šly,v tom 70 litrovém mi jdou ale nemám ho tak zarostlé jako některé jiné nádrže.myslím že to je právě špatně zvoleným dnem je složeno z normálního kopaného písku a na vrchu je vrstva tak 1-2 cm kvůli tomu aby se nekalila voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 18:08 Isamik – Re: Isamik
U maleho akvaria, u velkeho cca 5cm u predniho skla a tak 10cm u zadniho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 18:04 Isamik – Re: cartmenn
Nejlepe ciste kremicity pisek o velikosti 2-4mm. O tom jak ma byt velka vrstva, rekl bych ze to zalezi na velikosti nadrze, 3-4cm asi :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 18:01 cartmenn
Nejspíše nějaký druh Vallisneria,Alismataceae a konkrétní druh třeba Ceratopteris cornuta,Vallisneria tortifolia,Sagittaria subulata,Ceratophyllum demersum,atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 17:27 varinka22
Nejdřív se podívej jaké chceš rostliny a které se do čeho sází...vetšinou to je ale štěrka písek..já měla rostlinky v obojím a šli mi.... jen to chce trochu silnější vsrtvu,aspoň 3 cm.... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 17:21 lipli – Re: cartmenn
Záleží na tom o které rostliny máš zájem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.03.2008 17:07 cartmenn – Dotaz ohledně složení dna.-Pomoc
Chtěl bych se zeptat z čeho by se mělo zkládat dno a v jakém poměru aby se rostlinám dobře dařilo.Děkuji za příspěvky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 17:37 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: vari
já to řeším tak, že si zajdu k řece nebo pískovně nebo na pískoviště, vezmu si dvě sejta o různé zrnitosti (tej kterej chci) a mám písku kolik potřebuju. odpadá starost se scháněním a za ušetřené peníze si můžu koupit zajímavější rostliny ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 14:16 Vari Re: Pepino78
Někdy je lepší počkat, já taky čekal, až v Hornbachu dostali velikost, kterou jsem chtěl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 13:10 Muž Pepino78 [49] Re: Vari
Jo, bílá, černou měli buď jen z takových ostrých šutrů, nebo děsně drahou. Říční štěrk mám teď, ale moc velký kameny a některé rostlinky v tom mizerně koření, v Hornbachu měi to stejný, moc hrubý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 12:57 Vari Re: Pepino78
Co to je za drť? Bílá? Stejně nejlepší je říční štěrk...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 12:51 Muž Pepino78 [49] Re: mch.sokolov
No to už sem zkoušel :-) , většinou to vypadá stejně, jak ten hornbach. Akvaristiky to samý. No asi budu muset pátrat dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 12:48 Muž mch.sokolov [160] - CichlidyRe: Pepino78
náký stavebniny? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2008 12:47 Muž Pepino78 [49]
Nevite, kde sehnat v HK drť na dno akva, hrubost kolem 3-5mm (cca 30kg)? Koupil sem akvarijní drť v Hornbachu a v octu šumí jak celaskon. Na štítku jen nápis akvarijní a terariní štěrk, složení není :-(
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [86] ...... 90

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114278x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria-?od=4251