Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Jemný kremičitý piesok sa nelepí, teda aspoň mne sa to nestalo. No a prečo jemný? Preto, lebo v akváriu sa jemný piesok sa s hrubším nezmieša. On totiž nikdy neostane na vrchu, ale vždy "prejde" až na spodok. Napríklad: Dáš na dno hrubý piesok, na neho menej hrubý a na vrch jemný. Časom sa to samo upraví a vrstvy sa vymenia. Na vrchu ostane najhrubší, v strede menej hrubý a jemný sa prederie na úplný spodok. Tak to v akváriach chodí.
Takže môžeš do budúcna upravovať čo chceš a ako chceš, všetko sa od seba oddelí
0 15.01.2015 19:29 Spajda Dobře od tohohle ustupují a jiné návrhy co tam dat do 500 za kg
Tento substrát nesnese žádná akvarijní ryba. Většinou mění parametry vody.
Mřenka nádherná by to snesla? Jinak chci neonky nebo čichavce snad nakou tetru
Tak ta v žádném případě (pravděpodobně myslíš "šotolinu") 0-3mm, ale chodníky se většinou dávají na 4-8mm (dělám v oboru). Za prvé je ostrá a za druhé většinou obsahuje vápenec a velké množství jiných částic. Podle toho z kterého lomu je. Na této drti nelze chovat ryby dna.
0 15.01.2015 19:10 Spajda Myslim tu co se ji silou chodníky tu do 3mm nechci nic drahyho a asi vyměnit úplně všechno nechci aby to starý zase vylezlo nahoru a potrebuju tak 30 kg
Ber to tak, že když to co za tu jemnou drť považuješ, nebude ostrý a půjde do toho materiálu dobře zabořit odkalovač, mohlo by se i použít.
Drť obecně, je materiál pro dno do akvária nejméně vhodný.
0 15.01.2015 18:48 Spajda Mě se docela libi tmave dno toto je staré přes 18 let a docela se mi i líbí posipova drť
Prostě tam dodáš "tmel" a nebudeš muset měnit to stávající dno, který už začalo bejt osídlený nitrifikačníma bakteriema, při odkalování se to zvedne a zase pozvolna klesne směrem ke dnu. Rozhodně, pokud se rozhodneš pro tuto, či výměnnou variantu nepodcenit častější výměnu vody, neb biologická rovnováha bude buď částečně, či citelněji narušena.
Myslel asi zasypat ten hnus tak dvoucentimetrovou vrstvou jemnějšího písku. Třeba tímto:
www.flexiobklady.cz/…
Tak odpověd ve stejný čas
Johan napsal: ??? No, sehnal bych si jemný písek (třeba 1-2 mm) a přisypal bych ho na stávající. Časem se promýchá a zanese tak ty ohromné mezery v současném dnu. ??? No, sehnal bych si jemný písek (třeba 1-2 mm) a přisypal bych ho na stávající. Časem se promýchá a zanese tak ty ohromné mezery v současném dnu.
Jako tak
www.youtube.com/… (doufám, že se ti to video zobrazí, u mě teď nějako stávkuje)
Jako jak?
Přisypal bych jemný písek.
Starší reakce
j0hny napsal: a az bude vacsie akvarko, mozem to pomerne pohodlne prelozit
Až bude větší akvárko, tak bude stejně potřeba víc materiálu a bude se muset dokoupit. Nasypal bych tam rovnou vše z těch flexiobkladů a geotextilii nepoužíval. Pokud bude dno tvarované, tak bych to vyložil kameny kvůli objemu jak už psal Zervan. Navíc kdyby se to udělalo takto, tak bude asi na sázení malá vrstva, protože kořeny rostlin geotextilií neprorostou.
Ještě mě napadlo použít hrubý štěrk (kačírek) a potom co se to bude předělávat to přes síto oddělit.
To som prave nechcel, aby sa ten cierny 2-4mm piesok nepremiesal, a az bude vacsie akvarko, mozem to pomerne pohodlne prelozit
Takisto ak by som v buducnosti nieco presadzal a upravoval...
A preco jemny ? Toho mam 25kg vrece (0,6-1,2), treba ho len preosiat koli prachu, ale nemam s nim dobre skusenosti, strasne sa lepil, neslo to ani odkalovat.
Ta geotextilia odolava aj korenom buriny, takze korene nou neprerastu, ajked pri echonodore (ktory tam zrovna neplanujem) si niesom velmi isty
Neviem síce, čo je to za textíliu, ale treba to vyriešiť tak, aby sa to nepokazilo pri presádzaní rastlín. Pokiaľ by napr. Echinodorus do toho prisal korene, tak by to nesmelo potrhať, či strhnúť. Ja mám flexiobklady piesok tiež až 15 cm vzadu a tiež som chcel ušetriť. Riešil som to jednoducho - naspodok som dával veľké žulové kamene cca 8-10 cm vysoké.
To nieje šťastný nápad. Použi ako oddeľovaciu vrstvu obyčajný jemný kremičitý piesok
Ahoj. Nemate skusenost s oddelenim zasobnej vrstvy a krycej vrstvy geotextiliou ?
Chcem pouzit cierny 2-4 flexiobklady, vzhladom na cenu by som chcel v miestach kde bude az 15cm vrstva pouzil do polovice obyc. piesok a oddelil sintetickou vodopriepustnou geotextiliou (pouziva sa na drenaz okolo domu). Skoda tak drahy a pekny strk pomiesat s kdejakym prevazne ostrym bordelom zo strkoviska.
Rozmyslal som ten kopec podlozit niecim naplnenym vodou, ale lepsie asi radsej viac objemu pre ziviny ?
Rastliny s velkymi korenmi neplanujem.
Starší reakce
To, že se jemný písek pevněji spojí je záležitost míst bez rostlin a přílišné rybí obsádky. Pro rostliny v low-tech akváriu to je mnohem lepší než hrubozrnější písek.
Opak je pravdou kdyby nebyly potíže při odkalování tak mám stále ještě písek velikosti 0,1-0,6 mm. Zahnívat ti bude spíš větší frakce okolo 1cm a více.
jasný, ale kořeny rostlin si, myslím
, lebedí v hrubším ...
To si jenom myslíš, nebo máš nějakou vlastní zkušenost.
podle mne je moc jemný a bude dělat problémy - sléhat se a zahnívat ...
"Nebo nemáte někdo odkaz na takovíto co nejpodobnější písek v akvaristice?"
Je nutné ho ale pořádně proprat.
www.helecena.cz/… Preco nie?len by mu trebalo zrobit test na vapenec.trocha zobrat a pokvapkat octom ci nesumiiii.
Může být v akváriu ten světle žlutounký plážový písek co by se nabral někde u rybníka? Je vhodný pro rybičky a nekalí moc vodu? Nebo nemáte někdo odkaz na takovíto co nejpodobnější písek v akvaristice? Děkuji moc za reakci.
Starší reakce
Ahoj, pouštím ca. 1 bubl./ 1 sec. Atomizér mám vnitřní. Bublinky jsou hodně jemný, proud je krásně roznáší. Akva je ca. 200 l. Zkouším postupně přidávat, ale podle velkých ryb, na kterých bylo vždy vidět nejdříve, zda-li mají "co dýchat" mi připadá, že teď je to tak akorát maximum.
Mam za to, ze liapor je chemicky neutralni (paleny jil). Ja mam pH zdrojove vody 8 (ostatni parametry viz:
www.vodarna.cz/… ), na dne liapor, cili neco jako ty. Bublanim CO2 srazim pH i k 6ti, kdyz se hodne zapomenu, ale 6.5 mam tak nejak prubezne. Mozna zkontroluj zda se ti CO2 opravdu rozpousti (ja pouzivam externi atomizer) a kolik ho tam tlacis (ja davam ted 10 bublin za 15s ve 30l akvariu; samo bublina muze byt ruzne velka, tak pridavej opatrne
.
0 19.12.2014 11:03 Karlos – pH, Liapor
Ahoj,
upravuje Liapor nějakým způsobem pH, alkalitu či tvrdost vody? Mám v nově založeném akva Liapor na dně a nedokáži bubláním CO2 snížit pH z řádových 8 ani o píď. Přitom měřené kH je 4, takže by měla voda snížením pH reagovat. Díky za rady
Starší reakce
ani já nejsem Tom Barr a stejně jsem musel ADA subsrtát po 8 měsících přihnojit - začaly mi odcházet kryptošky
Vyhledej si pojem "výživný substrát", což by se dalo použít jako onen podklad, co to bude živit a tento překrýt, kde se nabízí celá škála možností. Odroluj kolečkem myši, jistě začneš nasávat pojmy a myšlenky.
Edit:
www.prirodni-akvarium.cz/… 0 21.11.2014 17:39 Askanius – Jaké dno??????
Ahoj zakládám nové akvárium 180 l.A chtěl bych poradit jak založit nejlépe dno aby bylo pěkné napohled a zároveň plodné pro rostliny.Popřípadě uvítám další rady ohledně akvária celkově.Díky.
Rok neni pul roku a Tom Barr neni normalni akvarista. Jeho akva jede na 8-mi zarivkach, tune co2 a dohnojovani. Takze rostliny tahaji z pudy mozna tak 2-10x rychleji nez v normalnich akvariich. Ja kdyz od nej dostanu kytky, pulka mi jich chcipne behem pul roku neb byt mam high-tech akva, stejne to nestaci.
není, podle testů co dělal Tom Barr - při hnojení EI, po roce byl substrát skoro vyčerpaný, něco málo sice nacucal z hnojení do vodního sloupce, ale v porovnání s novým substrátem to byla (kromě draslíku) bída
grunda napsal: po půl roce už tam skoro žádné živiny nejsou, rozhodně vyprat
jelikoz je Environment Aquarium Soil to same co ADA AS, to co pises je blbost.
pokud to neni pisek, jako ze neni, nemoci te prani nezbavi. pokud je to paleny jil, musel bys ho vypect ci vyvarit. pokud je to nepaleny jil, prani ti nepomuze a varit ani pect to nemuzes.
ono je to ale celkem jedno neb sance ze mas nejake nemoci v substratu ktere by se takto prenesly do noveho akva je v rovine paranoe. Krupicka se sice v substratu drzi, ale bez ryb prezije jen par dni, takze pokud v predchozim akva nejsou ryby, si v pohode, pokd tam jsou a nemaji krupicku, taky. a pokud si chces byt jisty, pockej s pridanim ryb aspon tyden. coz bys mel udelat stejne bez ohledu na tuhle diskusi.
po půl roce už tam skoro žádné živiny nejsou, rozhodně vyprat
tenhle substrát je poměrně vzácný a drahý a jeho výhodou je, že je zásobní (nahnojený). Pokud ho vypereš, zničíš všechny živiny a budeš muset dno znova prohnojit. Je tam ale to riziko tý nemoci, jak někdo psal níže. Musíš si vybrat sám
Když ho nevymyješ, tak si přineš i nějaký ten prospěšný humus do akvárka, nicméně, pokud byla v akvárku nějaká nemoc, tak je riziko, že si přineseš i její zárodky ve zmíněném humusu. Pokud ho vymeješ, tak se zbavíš humusu, ale bude to i taková prevence proti případným nemocem. Samozřejmě bude chvíli trvat než se chytnou rostliny, protože tam nebude zmíněný humus. Takže je to spíše na tobě. Pokud akvárko znáš, ve kterém bylo dno a jsi si jistý, že tam nebyla nemoc, nebo nějaký moribundus, tak rovnou šup k sobě. Pokud akvárko neznáš a nemáš jistotu, tak proprat.
neznam tohle dno, ale nevidim duvod proc bysnemohl pouzit jakykoliv substrat po pul roce pouzivani do jeneho akva. a urcite ho neprat.
přesně tak, ideálně na síto a osprchovat
Co tim myslis dobre vyper
poradne v ciste vode??? neposkodim ho nejak???
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... [38] ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115099x