Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 28 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 11:50 Muž dudl007 [15] Re: Eliss
U mě taky,taky používám toto hnojivo. Ale stejně pokud budeš odkalovat tak ne moc do hloubky, plastový obal se rozpustí a kuličky se rozprostřou po dně, tak ať je zbytečně nevyhrabeš. Znám z vlastní zkušebosti. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2017 11:37 R Muž romant [27981] Re: Eliss
U mě dobrý a jako hnojivo toto. www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 11:30 Žena Eliss [105]
Díky kluci, tak nějak jsem si to také myslela, ale radši se zeptám. Holanďana neplánuju, k tomu mi chybí pár let praxe a studia :) A s kytkama určitě taky budu hýbat, takže radši jen jeden druh. Šlo by něco takového? www.rostlinna-akvaria.cz/… . A jaké zásobní hnojivo, mám zkušenost pouze s Bivojem a to nechci, jakmile se dostanu blíž při odkalování, tak je to všude tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 10:53 Muž dudl007 [15] Re: Eliss
Souhlasím s "romantem", stačí křemičitý písek obohacený zásobním hnojivem. Zásobní(obohacený) substrát byl dal pouze pokud by jsi plánovala "Holandské akvárium" jinak si myslím že to nemá až takový význam. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.01.2017 10:44 R Muž romant [27981] Re: Eliss
Nemíchal bych, výsledek bude, že to co je těžší klesne ke dnu. Osobně se přikláním k variantě křemičitého písku, štěrku obohaceného pro začátek zásobním hnojivem. Dělám to tak už léta a považuji to tzv. masovou možnost. :-)
Edit: Komerční zásobní substrát je nejvhodnější použít v akváriích kde se nebude buď vůbec a nebo minimálně odkalovat a nebudou se přesazovat rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.01.2017 10:41 Žena Eliss [105]
Ahoj, jdu pro radu. Budu zakládat 200 l a pořád nevím jaké dno, bylo by možné smíchat křemičitý písek s např. Profi soilem na odlehčení a provzdušnění? Bude to společenská nádrž, ale chtěla bych, aby kytky pěkně rostly. Je potřeba zásobní substrát? Nebo stačí jen písek a piskořky? Nechci jednobarevné a světlé dno. Díky :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.12.2016 16:40 R Muž romant [27981] Re: Maq
Ano diskutují a tou nejpodstatnější je velmi špatná efektivita odkalování těchto substrátů, tedy se časem může stát, že dno z tohoto materiálu bude zahnívat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.12.2016 15:32 Maq Re: MilanF
Tak antracit to jistě není :-)
Základní údaj je ten, že neobsahuje vápenec. Otázka je, zdali ve stavebnictví "neobsahuje" znamená totéž co v akvaristice.
Jinak je to ale drť s ostrými hranami, a to je obecně nevhodná vlastnost pro akvarijní substráty. Určitě by to bylo nebezpečné pro ryby zvyklé hledat potravu na dně nebo rýt; drobounká poranění na tlamce se mohou snadno rozvinout v něco vážného.
Diskutují se i další nevýhody takových ostrohranných substrátů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2016 15:03 MilanF – antracit
ahoj šlo by toto na dno www.europalivo.eu/… mám možnost mít zdrama tak se raději ptam než udělám nějakou chybu .
:-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2016 12:59 Muž fiskaren [11] Re: romant
Díky :-) jakmile si k tomu najdu ideální příležitost, půjdu do toho. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.12.2016 11:57 R Muž romant [27981] Re: fiskaren
U placek ideální dno. ;-) Budeš vidět kolik toho vyprodukují, budeš muset, když něbudeš chtít aby to tam strašilo trošku častěji stahovat dno, ale jinak tvoje rozhodnutí velmi, velmi schvaluji. Můžeš klidně i nějakej echináč do květináče zasadit, ale když použiješ jenom ty klacky s anubiasama a třeba hnědovkama, žádnej problém. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2016 11:50 Muž fiskaren [11]
Ahoj, přemýšlím že půjdu cestou, kdy v akvárium nenechám žádné dno, jenom holé sklo a nějaký ten klacek s anubiasem a hnědovkou. Nejsem se jistý co to může způsobit, tak si jdu pro radu na co se mám připravit. Díky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2016 17:03 Muž Rexistens [16] – Dno a substrat pred rostlinami
Zdravim,
chtěl bych se zeptat jestli je dobrý nápad založit dno(čedičové s vloženým zasobním substrátem Dennerle NutriBasis 6v1) a napustit akvarium vodou a nechat to tak par dni s pustenym vnejším filtrem, aby se nějak zaběhnul a až potěch asi 14 dnech teprve vysadit rostlinky.
Muže se tím něco "zničit"?
Vede mne k tomu trochu i to, že mame teď v Brně trošku problem s vodou (přídavají do ni nejak extremně moc chloru mi přijde)tak aby se se chlor z vody odstranil než tam dam rostlinky. Napustit pak plne akvario vodou (140 litrů) vody s vetším obsahem chloru na čerstvě vysazené rostlinky se mi nechce (chci zkusit in-vitro rostlinky)

Díky za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2016 15:51 R Muž afc1886 [14655] Re: laki3
Černé,hnědé,zelené,všechno to je barvené.Ale tady od nich nemusíš mít strach. shop.flexibilniobklady.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2016 15:31 laki3 Re: Faire42
mate nekdo zkusenost s barevnymi kremicitymi pisky? jsou barveny nebo se jedna o prirodni pisky? myslim ted barvy jakon cerna bezova atd ;) nad liaporem sem premyslel ale nehci ho potapet moc... :-/
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2016 06:47 Muž tonof [53] - RostlinyRe: laki3
Mountfield filtračný kremičitý piesok 0.6-1,2mm 25kg/12 eur. Tiež som začínal s dunajským štrkom 5-10mm, potom kremičitým pieskom 2-4mm a nakoniec som skončil u tohto piesku s ktorým som veľmi spokojný veľmi málo do neho zapadá kal a výborne sa sadia rastliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2016 06:23 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: laki3
Liapor 2-4mm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2016 04:03 Muž Faire42 [37] - Z donucení miníčkaRe: laki3
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 17:07 laki3 Re: RAP
a nejaky dobry odkaz na stranky s piskem nebo kde koupit? jsem z Loun ale Praze se nebranim, popripade eshop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 16:47 RAP Re: laki3
Zkus klasiku 2-4mm.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.11.2016 14:27 laki3 – Jaké dno do 450l
Zdravím, poradíte mi, jaké dno dát do 450l akvária?? Mám ve 200litrech křemičitý písek 0,8mm a menší ale přijde mi, že v něm rostliny nejdou, a přitom hodnoty vody a světla jsou ok... tak jako frakci štěrku (písku) doporučíte? a můžete mi rovnou doporučit nějaký odkaz kde koupit větší pytel ??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2016 10:31 Jarda62 Re: Barakainus
Když použiješ i druhou ruku a přidržíš dno kolem kytky, si myslím že se moc nestane... ;-) edit zatím mám zkušenost jen s tenkou folií startex 17 a Staurogyne jsem vytahoval s 20cm kořeny bez porušení kořenů i dna a to se kořeny staurogynu pěkně lámou samy o sobě..
EDIT-Pro mé účely to bude fungovat, nemám v plánu nějaké přesazování, ale po pravdě takat z toho echinodorus, nebo kryptokotyny bych nechtěl, to by nefungovalo a stalo by se co píše kolega, všechno by šlo ven, je to spíše kvůli tomu lepšímu odklalování....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.11.2016 10:19 Dzedaj Re: Barakainus
Ahoj, to je dobrej postřeh. potlesk Předpokládám, že bych ty kořeny musel fiknout a to pod folií by zůstalo. I tak by asi zůstaly kořeny dost dlouhé, a při přesazování je stejně zkracuji. Snad by pár ustřižených kořenů nedělalo velkou neplechu. Neplánuji žádné velké přesazování, snažím se vše nechat na místě, kam jsem to zasadil. Folie by byla jen "pojistka".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.11.2016 01:45 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: jarda62
Co ta folie udela, kdyz vytahnu dobre zakorenenou kytku? Vytahnu s ni celou folii tak i cele dno? Docela bych si tipnul ze jo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2016 14:06 Jarda62 Re: Dzedaj
Jen doplním, když budeš odkalovat nic ti neslehne a díky té textilní fólii se nebudeš muset bát zajet hlouběji.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.11.2016 13:36 R Muž afc1886 [14655]
Frakce 1-2mm je v pohodě,ale ani 2 až 4mm není špatná frakce.Záleží asi jen na tobě,co se ti víc líbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2016 12:48 Dzedaj – Vhodná frakce
Ahoj, rád bych se tu poradil, jaká je vhodná frakce písku do akvária. Někde se doporučuje 2-4mm, ale někdo používá frakci kolem 1mm a vše vypadá ok. Několikrát jsem zahlédl info o tom, že frakce menší než 2-4mm není vhodná pro kořeny, protože to slehne. Co je na tom pravdy?
Sám mám v jednom akva 0,6-1,2mm písek a zatím super. Po 3 měsících to ale nic moc neřekne. Bude později problém?
Rád bych v budoucnu v akváriu vyměnil dno/ znovuzaložil akva protože mi nynější dno nevyhovuje. Plánuji vrstvu Agro substrátu pro vodní rostliny 1-2cm a na to křemičitý písek cca 5 cm. Kdesi tady v nádržích jsem zahlédl, že na tu hlínu někdo dává nějakou folii, aby se případně hlína nedostala ven. Máte s tím někdo zkušenosti? Měla by stačit dostatečná vrstva štěrku, ale pro jistotu (přesazení kytky nebo akční rybka s bagrem) bych tam rád něco měl.
Pro mé oko je nejhezčí co nejjemnější písek, ale co pro rostliny a kořeny?
Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2016 12:01 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mathew
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2016 12:00 Mathew Re: Sju4321
Na aukru je 20kg černého (čedičového) a 20 kg bílého (křemičitého) štěrku po 400 Kč.
aukro.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2016 11:20 Sju4321 Re: Sju4321
našla som kremičitý piesok(čierny) o frakcii 1-2mm ale 20 kg balenie je za 30 eur, nie je to trošku moc? (to som ešte nepočítala poštovné :/)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.11.2016 09:51 Sju4321 – Co na dno?
Ahojte,

mám zase dilemu, čo by bolo najlepšie na dno akvária. Akva je 240l(120x40x50). Chcela by som aby sa darilo aj rastlinám a aby aj rybky vynikli. Premýšľala som na čiernym kremičitým štrkom(1-2mm). Ako dekoráciu by som chcela čiernu bridlicu(jaskynky, skalka atď...)

Moje otázky na Vás:

Bude sa rastlinám dariť v tomto štrku?
Nebude dno príliš čierne štrk + bridlica? Ak áno aká farba by lepšie vyzerala?
Koľko štrku potrebujem na dno 120x40 cm?

Za odpovede vopred Ďakujem,

Zuzka :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.10.2016 02:55 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Affinity
Jak uz ti ostatni napsali, nevydrzi to. Pokud mas pancernicky, tak ani tyden. Pokud mas krevetky (obzvlast japoniky), tak trochu dyl, ale ne moc. To co ukazuje Amano je tak protoze ma (mel) armadu posluhovacu, co skoro denne chodi a AS z pisku vybiraji a hazou zpet kam patri.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   27.10.2016 23:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Affinity
Více druhů dna se ti při provozu akvária vždy smíchá (ryby, přesazování rostlin, ...) a pak to nevypadá dobře. Na fotkách to možná vypadá pěkně, ale na těch fotkách jsou většinou krátkodobá akvária, která po focení se zase zruší, protože dlouhodobě nejdou udržet v tom pěkném stavu.
Písek do bazénových filtrací je žlutobílý, naprosto ideální dno do běžných akva. Prodává se po pytlech 25kg = cca 200Kč. Teď na podzim občas v akci/výprodeji i méně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2016 22:34 Muž Affinity [1] - RostlinyRe: Maq
děkuji za Váš příspěvek, právě vždy jsem použil jen jeden druh dna ne dva, tak chci zkusit jak to bude fungovat. Pokud to nepujde dlouhodobě udržet, tak díky rozdělení pomocí nějakých plastových zábran v substrátu apod. můžu vytvořit druhý menší ostrov nebo to prostě překrýt vrstvou terramolu či to úplně vybrat a nahradit, uvidíme. :-)
klasický křemičitý písek do bazenových filtrací jsem nikdy nepoužil zkusím trochu pohledat a najít jak by to cca vypadalo, vím že cenově by to vyšlo celkem dobře, ale nevím jak je na tom vzhledově, děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   27.10.2016 21:28 Maq Re: Affinity
Myslím že Vám ta krásná hranice mezi dvěma barvami písku dlouho nevydrží. Jedna věc je naaranžovat akvárium, pak vymezený prostor zasypat bílým pískem, pustit neonky a vyfotografovat to... a druhá věc je takové akvárium dlouhodobě provozovat. Nic nezůstane jak jste si to naaranžoval, a půvab té vzorové kompozice stojí a padá právě na tom kontrastu džungle s bělostnou čisťounkou "pláží". Jenže ona čisťounká nevydrží ani týden.
Ale třeba se mýlím a za pár měsíců mě/nás všechny přesvědčíte o něčem jiném...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2016 21:00 R Muž afc1886 [14655] Re: Affinity
A co obyčejný křemičitý písek do bazénových filtrací.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.10.2016 20:57 Muž Affinity [1] - Rostliny – Dekorační písek světlý (ADA LaPlata sand
Zdravím, zakládám nové akvarium a chci si rozdělit dno na tmavé (vyživný substrát + terramol) které bude zarostlé s kameny a kořeny a zbytek bych chtěl udělat ze světlého písku typu ADA La Plata Sand, máte s tímto někdo nejaké zkušenosti? jaký písek by jste mi doporučili prosím? nechci dávát 400kč za 2kg dekoračního písku který nebude plnit až tak důležitou roli jako třeba terramol. snažím se trošku o aquascape, předem díky za odpovědi. palec

ps: jen pro přestavu přidávám odkaz z googlu :-)
farm2.staticflickr.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.10.2016 14:59 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Semir89
Jasně rostlinky porostou. S tím není problém. Akorát u stonkových je potřeba je nějak ke dnu přichytit. Například pomocí tzv. horácmatek.
On ten kančík vyroste a pak ti ty neonky může sežrat. Taky může prudit skaláry a ti mají rádi svůj klid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2016 14:45 Muž Semir89 [3] - Jižní AmerikaRe: romant
Tetry... Jaký?

Jo a ještě v tom písku porostou rostlinky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2016 14:37 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Semir89
Pro tyto ryby je ten písek ideální. Akorát kombinace Kančíků červenohrdlých se neonkami a skalárami mi nepřijde úplně vhodná. Ale kančíky červenohrdlé jsem neměl, tak možná ta kombinace bude fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2016 14:32 Muž Semir89 [3] - Jižní AmerikaRe: NHKG
Jižní Amerika : skarale, giboun, ancistrusy, kanciky cervenohrdle, neonky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2016 13:06 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Semir89
Záleží do jakého akvária. Do rostlinného bych dal radši pálený jíl, ale do běžného akvária nebo akvária bez rostlin bude OK.
Používám písek 0,8-1,2mm a jsem s ním spokojený. Světlá barva nevadí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   02.10.2016 13:03 Muž Paul [2] - AsieRe: Semir89
Rozhodně bych koupil černé, nebo hoodně tmavé dno. Bílý pisek ryby stresuje a ztrácí díky tomu barvu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2016 11:07 Muž Semir89 [3] - Jižní Amerika – Štěrk
Co vy na tenhle Písek do aqua?

e-pisky.cz/…

Nebo
e-pisky.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2016 07:32 kocmim Re: vaaclav
Aha, tak jsem špatně pochopil informace z jiného vlákna :) Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.09.2016 07:15 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Ja mam nieco podobne, riecny piesok. Su tam aj mensie casti. S uhnivanim neje problem a rastliny sa do jemnejsieho lepsie sadia. Ja by som sa toho vobec nebal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   25.09.2016 22:23 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kocmim
Z velikostí to nemá až nic společného naopak. Je to přesně obráceně, představa že v jemném písku musí dno zahnívat je nesmysl. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2016 22:17 kocmim Re: vaaclav
Jo to jsem zkoušel s octem, nebublá to, ostré to není :) A jemnější bych tam asi nedával, protože bych se bál, že zase kytky budou uhnivat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2016 22:11 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: kocmim
Měl jsem už v akváriu leccos, pravda je že pro pancéřníčky čím jemnější tím lepší. Hlavní vlastnost takového substrátu jsou jeho mechanické a chemické vlastnosti, nesmí to být drť a obsah vápence minimální už kvůli rostlinám a rybám které většinou pocházejí z vod dost měkkých. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2016 20:49 kocmim – Vhodné dno pro panceriky
Fotka k příspěvku Ahoj, planuju vyměnit současné dno za menší frakci. Koupil jsem říční písek a měl bych dva dotazy:
1. Je tohle vhodné pro hejno panceřníčků (ještě nevím jakých)? Podle toho co jsem přečetl, tak by si v tomhle měli hrochchat blahem.

2. Když jsem to začal proplachovat... tak je tam hodně jemného písku (velikost jako sůl)...má smysl to nějak zachytit a dát do akvarka, nebo to s klidem můžu odfiltrovat pryč do koše?
 
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [28] ...... 90

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114278x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria-?od=1351