Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Proč ne? Menší kousky časem sednou dolů a nahoře zůstanou ty větší. Je to stejné jako u netříděného písku, na dnech potoků i řek. Nic nevhodného či nepřirozeného v tom není. Akorát pokud si někdo slibuje, že bude mít dno nějak kontrastní, tak to holt nevydrží, časem se to smíchá a usadí po svém.
Kdysi jsem si takový absolutně netříděný říční štěrk dal do akvária. Od valounů až po drobečky. Rychle si to sedlo a vypadalo to překvapivě přirozeně, a tedy pěkně.
No nevím já osobně bych dvě zrnitosti nemíchal.
At se to s klidem promicha, to nebude nicemu vadit. Navic ty flexi jsou jsou dostatecne zaoblene i v te hrubsi frakci, myslim, ze pancernickum se budou zamlouvat
Proto se dává jedna zrnitost aby se nepromíchalo.
Koupeno už mám, ale říkala jsem si, že ještě jeden malej pytel koupím. Tak možu vzít ten jemný a na několika místech jim udělat pískoviště. Ale když se to promíchá..
Rozhodně bych pořídil zrnitost 1-2mm. Dal jsem 2-4mm. a je moc hrubé.
Pokud ještě nemáš koupeno, kup jemnější frakci. Pokud už máš, můžeš jim udělat plácek z jemnějšího, ale časem se to samozřejmě promíchá...
JoKa: Tak to su ráda. Pancéřníčci se mi líbí.
erik: Jakože jemnější než mám? Že se dá někde do rohu třeba jemnější frakce? A nesmíchá se to stejně?
Asi bude v pohode ale pancierničky milujú piesok vedia ho prehrabávať hodiny, to je podívaná, len pre toho kto má aspoň kúsok nádrže s pieskom.
Teď tady čtu, že se musí dávat pozor na použitý štěrk, když bych chtěla pancéřníčky (a otíky). Myslíte, že tento by jim neubližovat? Mě nepříjde ostrý, jsou to valounky, jen jestli jsou dost valounkovité.
www.sklorex-akvarium.cz/… S tím použitým písem by to mohlo být stejné, ne? Projde-li octem, převařit a proprat.
Děkuji za dobrou zprávu. Většinou nejpřirozenější věci bývají ty správné. Na vzdory reklamám.
Díky, určitě bych písek převařil, přepral a ooctoval.
Já už asi jenom potvrdím, že říční písek (pokud ti vyhovuje jeho barva) je výborné dno. I po vyprání obsahuje nějaké živiny a vydrží v akváriu roky. A je skoro zadarmo - maximálně nějaká ta práce.
A to jaký organismy? Co udělat proti tomu aby se jich člověk zbavil, tedy bude-li to nutné?
Nevím jestli jsem Ti dobře rozuměl, ale pro případ, že chceš brát říční štěrk takříkajíc "přímo z řeky", asi by mělo zaznít varování, že takový substrát může obsahovat organismy, které bys si v akváriu určitě nepřál.
Děkuji za Váš příspěvěk na můj dotaz. Jasné základní rady. Mňéřa
Díky za radu. Vítám pochopitelně cenově přijatelné prostředí. Myslím tím NESMYSLNĚ PŘEDRAŽENÉ. Bohužel. Vzhledem ke své pomalé mentalit nemám ponětí, kam která rostlina přijde. Jsem pomalu přemýšlivý. Tak teď vím, že asi zůstanu u štěrku. Krom octa zadarmo. Děkuji Mňéřa
Moc díky za radu. Jsem rád, že jste mě potvrdil, ře nejúčinnější věci jsou ty přírodní a většinou nejlevnější. A moc děkuji za doporučení dodatečného hnojení rostlin. A dík za rychlou radu. Mňéřa
Ahoj! Jak pise NHKG. Ako zaciatocnik chod do obycajneho strku, lepsie mensej zrnitosti (1-2 mm). Bud overene strky/piesky, alebo si skontroluj ci nesumia v kyseline (kys. chlorovodikova/solna, alebo ocot). Vyber si co sa ti najviac paci. Niektori ludia hovoria, ze pri ciernom strku najlepsie vyniknu farby, inym pride neprirodzeny. Niektori ludia nedaju dopustit na svetly piesok, iny ludia tvrdia, ze je na nom vidiet vsetok bordel.
Urcite tym nic nezkasis, a pripadnejsie narocnejsie rastlinky mozes vzdy "dokrmit" hnojivom do dna. Iba minimum rastlin ma vysvlovene problem rast bez obohateneho substrat, preto ti rast bude prakticky vsetko. Resp viac ta mozu limitovat vacsinou ine veci (napr. svetlo), nez druh substratu.
Je vhodné kupovat použitý štěrk? Je mi tvrzeno, že je propraný...?
Považuji říční písek(štěrk) za ideální řešení. Jako další variantu bych pouvažoval nad nějakým tzv. lehčeným substrátem jako je Liapor a nebo třeba jeho obdoba pod komerčním názvem Kongo. Ostatně i ten výživovbej substrát se dá, ale je třeba mít na paměti, že to chce mít napevno rozmyšlený kam s jakou rostlinou, to proto aby se ten substrát co nejméně dostával napovrch dna samotného, přecijenom je to tzv. "vitamínová" bomba a mohlo by se stát, že těch živin bude už moc.
Rataje nebrat! Kvalita kolísá, ale většinou mizerná. A jelikož jsi začáteční určitě se vyhni jakýmkoliv obohaceným dnům.
Podle mě jsou 3 rozumné možnosti:
1. Písek o frakci cca 0,2-2mm, většinou se používá ten do bazénových filtrací, protože je kvalitně přesetý a je 100% křemičitý. Nejlevnější, akorát dost lidem vadí, že je písek hodně světlý.
2. Barvený černý písek z flexiobkladů. Proti obyčejnému písku se liší hlavně výrazně vyšší cenou, ale dělá se i černý a to se hodně lidem líbí.
3. Pálený jíl (liapor a podobné). Pouze pokud nebudou žádné ryby dna (pancéřníčci, krunýřovci a podobně). Je hodně lehký, vhodný hlavně do akvárií zaměřených na rostliny.
0 02.02.2017 18:50 mera – začátky
Dobrý večer, přečetl už jsem téměř všechno o dnu a čím víc toho čtu, tím jsem tumpachovější. Jsem letitý rybář, ale není mě to v tomto případě k ničemu. Chci mít ryby(čky) i doma. Svůj sen plánuji asi půl roku a čtu a studuji a dívám se a přemýšlím a zdá se, že vím stále méně. Nechávám si slepit akvárko 120 cm dlouhé, 55 cm. široké a 60 cm. vysoké. Ještě není hotové a tak mám stále čas přemýšlet nejprve o dnu. Někdo doporučuje jen říční písek (toho jako muškař můžu mít zdarma dost), někdo doporučuje na dno jíl, substrát od Rataje a další a další. Chápu, že odpověď nemůže být jednoznačná, jako u lovu ryb na mušku, ale snad nějakou radu pro úplného akvaristického začátečníka je, nebo ne? Pak budu řešit další, pro mě neřešitelné, problémy. Jako rybář jsem se naučil trpělivosti, takže nehrozí, že si domu přinesu, zároveň s novým akváriem, rostliny s rybičkami a večer už bude všechno v pr(achu). Děkuji za vaší trpělivou pozornost a případnou radu. Mňéřa
Starší reakce
Tmavé a jednobarevné jsou barvené písky.
Díky, uloženo
takže cca 35 kg
Dnes jsem to viděla v reálu a je to dost světlé, to co si doporučoval je tmavý písek? Chtěla bych frakci max 4mm. Ještě jsem viděla tmavý v Bráníku, i na burze, asi to o víkendu objedu. Kolik toho na plochu 100x40 cm?
Starší reakce
Hrubost cca 1,3 - 2,5mm. To je v pohodě.
Díky za odkaz, ještě jsem koukala na toto
petdiscont.cz/… , ale nevím jestli to už není moc malá frakce. Líbilo by se mi něco tmavšího
U mě taky,taky používám toto hnojivo. Ale stejně pokud budeš odkalovat tak ne moc do hloubky, plastový obal se rozpustí a kuličky se rozprostřou po dně, tak ať je zbytečně nevyhrabeš. Znám z vlastní zkušebosti.
Souhlasím s "romantem", stačí křemičitý písek obohacený zásobním hnojivem. Zásobní(obohacený) substrát byl dal pouze pokud by jsi plánovala "Holandské akvárium" jinak si myslím že to nemá až takový význam.
Nemíchal bych, výsledek bude, že to co je těžší klesne ke dnu. Osobně se přikláním k variantě křemičitého písku, štěrku obohaceného pro začátek zásobním hnojivem. Dělám to tak už léta a považuji to tzv. masovou možnost.
Edit: Komerční zásobní substrát je nejvhodnější použít v akváriích kde se nebude buď vůbec a nebo minimálně odkalovat a nebudou se přesazovat rostliny.
Starší reakce
Ano diskutují a tou nejpodstatnější je velmi špatná efektivita odkalování těchto substrátů, tedy se časem může stát, že dno z tohoto materiálu bude zahnívat.
Tak antracit to jistě není
Základní údaj je ten, že neobsahuje vápenec. Otázka je, zdali ve stavebnictví "neobsahuje" znamená totéž co v akvaristice.
Jinak je to ale drť s ostrými hranami, a to je obecně nevhodná vlastnost pro akvarijní substráty. Určitě by to bylo nebezpečné pro ryby zvyklé hledat potravu na dně nebo rýt; drobounká poranění na tlamce se mohou snadno rozvinout v něco vážného.
Diskutují se i další nevýhody takových ostrohranných substrátů.
0 19.12.2016 15:03 MilanF – antracit
ahoj šlo by toto na dno
www.europalivo.eu/… mám možnost mít zdrama tak se raději ptam než udělám nějakou chybu .
Starší reakce
Díky
jakmile si k tomu najdu ideální příležitost, půjdu do toho.
U placek ideální dno.
Budeš vidět kolik toho vyprodukují, budeš muset, když něbudeš chtít aby to tam strašilo trošku častěji stahovat dno, ale jinak tvoje rozhodnutí velmi, velmi schvaluji. Můžeš klidně i nějakej echináč do květináče zasadit, ale když použiješ jenom ty klacky s anubiasama a třeba hnědovkama, žádnej problém.
Ahoj, přemýšlím že půjdu cestou, kdy v akvárium nenechám žádné dno, jenom holé sklo a nějaký ten klacek s anubiasem a hnědovkou. Nejsem se jistý co to může způsobit, tak si jdu pro radu na co se mám připravit. Díky
Zdravim,
chtěl bych se zeptat jestli je dobrý nápad založit dno(čedičové s vloženým zasobním substrátem Dennerle NutriBasis 6v1) a napustit akvarium vodou a nechat to tak par dni s pustenym vnejším filtrem, aby se nějak zaběhnul a až potěch asi 14 dnech teprve vysadit rostlinky.
Muže se tím něco "zničit"?
Vede mne k tomu trochu i to, že mame teď v Brně trošku problem s vodou (přídavají do ni nejak extremně moc chloru mi přijde)tak aby se se chlor z vody odstranil než tam dam rostlinky. Napustit pak plne akvario vodou (140 litrů) vody s vetším obsahem chloru na čerstvě vysazené rostlinky se mi nechce (chci zkusit in-vitro rostlinky)
Díky za odpověď
Starší reakce
mate nekdo zkusenost s barevnymi kremicitymi pisky? jsou barveny nebo se jedna o prirodni pisky? myslim ted barvy jakon cerna bezova atd ;) nad liaporem sem premyslel ale nehci ho potapet moc... :-/
Mountfield filtračný kremičitý piesok 0.6-1,2mm 25kg/12 eur. Tiež som začínal s dunajským štrkom 5-10mm, potom kremičitým pieskom 2-4mm a nakoniec som skončil u tohto piesku s ktorým som veľmi spokojný veľmi málo do neho zapadá kal a výborne sa sadia rastliny.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... [28] ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115099x