Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Zkus si přečíst složení toho substrátu, nejspíš bude nadopovaný prvky a hnojivy, které ta zmiňovaná skalára za celý život nikdy neuvidí.
no , nevím , rybky- třeba v amazonce , mají dokonale čistou vodu , na každém rohu odkalovací stanice , co půl kilometrů odklízecí četa která neprodleně po spadnutí jakéhokoli klacíku nebo lístku ze stromu zasáhne a vodu dokonale pročistí, nemyslím si že v tom substrátu je něco jiného než na dně takové amazonky
Do toho článku jsem jen nahlídla, ale byla bych fakt opatrná, anglickým výrazem "soil" jsou tam označovány dvě dost rozdílné věci - klasická zahradní zemina i zásobní akvarijní substrát.
MonterMonty napsal: www.prirodni-akvarium.cz/… , někde jsem to našel tady na Fóru
Tak takhle psali staří čeští akvaristé před těmi 40 lety také...
myslím o významu výživy rostlin. Ovšem ta paní je soustředěná na rostliny a interakce s rybami pro ni není tolik podstatná. Takže to je o tom, co psala Kytka...do téhle hry mohou jít pouze opravdu zkušení akvaristé...
Ano, jenže v knihách se mluví o jílu, zatímco Monty tam nasypal zahradní zeminu.
Mám pocit, že rozdíl mezi jílem a zahradní zeminou je asi tak stejný, jako rozdíl mezi trabantem a ferrari, ač obojí je auto
No ten jíl se už dlouho nepoužívá...ale tento autor je "věčný"...pořád se v jeho textech dají finty, které fungují...
Rok vydání 1965. Hm, je to tak starý, že se ani ve fondu Městské knihovny Praha nevyskytuje, nejspíš byla již pro překonané názory vyřazena.
Nemá to náhodou někdo ze zdejších uživatelů ještě doma?
MonterMonty napsal: hledám , hledám .....
Počítám, že to bude delší hledání...
aquabooks.cz/… ....možná tady...
ludvik napsal: Co si tak pamatuji, tak v dřevních dobách se pod dno nedoporučovalo dávat naprosto vůbec nic. Dokonce i písek se doporučovalo prát až dočista do čista.
Otázkou je, proč? Napadají mě důvody dva - přírodní vody tu byly tak špinavé, že se to rovnalo spíš jedu. Takže něco si nakopat bylo riziko. A průmyslově dělané substráty prostě neexistovaly.
Fungovalo to ovšem také. Všechny cesty vedou do Říma.
To není tak docela pravda...stará akvaristická literatura jíl zmiňuje velmi často.
Ale pod písek! A čistě vypraný
Kytka napsala: Máš někde odkaz na článek té paní? Docela ráda bych se na její názory podívala.
Je pravda, že někteří tu experimentují s různými materiály do dna, ale je nutno říct, že jsou to velmi zkušení akvaristé, kteří vědí, co činí, vědí, co to eventuelně může způsobit za komplikace a jak je v takovém případě eliminovat, aby to neublížilo osádce i rostlinám.
V dnešní době jsou metody, které se používaly před třiceti a více lety opravdu "zastaralé"...To potvrdí všichni "podvodní zahradníci", ba i já, který jím nejsem. Zahradní substráty do akvária skutečně nepatří! Pokud někdo chce kytkám speciálně podkuřovat, je na to spousta kvalitních hnojiv pro akvarijní rostliny.
Taky by mne zajímal ten odkaz
Neodsuzuju nové věci, ale vím, že Johan má vyzkoušeno opravdu hodně
a v tomhle směru bych dal na jeho doporučení.
Co si tak pamatuji, tak v dřevních dobách se pod dno nedoporučovalo dávat naprosto vůbec nic. Dokonce i písek se doporučovalo prát až dočista do čista.
Otázkou je, proč? Napadají mě důvody dva - přírodní vody tu byly tak špinavé, že se to rovnalo spíš jedu. Takže něco si nakopat bylo riziko. A průmyslově dělané substráty prostě neexistovaly.
Fungovalo to ovšem také. Všechny cesty vedou do Říma.
Máš někde odkaz na článek té paní? Docela ráda bych se na její názory podívala.
Je pravda, že někteří tu experimentují s různými materiály do dna, ale je nutno říct, že jsou to velmi zkušení akvaristé, kteří vědí, co činí, vědí, co to eventuelně může způsobit za komplikace a jak je v takovém případě eliminovat, aby to neublížilo osádce i rostlinám.
Já bych ty počty upřesnil. Pár jich říká ano, ostatní ne
.
jak jsem se tady na servru dočetl, je to věc názoru , jeden říká ano , jinej ne , no mě se tam ten substrát zamlouvá ... uvdíme
Pokud bych pod písek něco dával, tak né zahradní substrát. Navštivte okolí řeky či potoku (říční nivu) a nakopejte si fluviální zem - hlína s velkým zastoupením jílu). Čím blíž k vodě, tím lépe. Tej si tam pak dejte kolik chcete.
Myšlenka že "akvarijní kytky z vody neporostou" opravdu neznamená, že paní ví o čem píše... Vodní rostliny jsou trochu jiná kategorie než květináčové a ke svém růstu zahradní substrát nepotřebují. (Osobně bych si to do nádrže nedal). Opravdu jim bude stačit normálně založené akvarijní dno a akvárium s obyvateli. On se pak nějaký ten "humus" najde.
Doporučuji také pečlivě měřit hladinu NO2 a NO3. Měříte kapkovými testy? Papírkové jsou naprosto k ničemu.
Mám dost vysoké hodnoty PH KH GH , nechci používat chemii na úpravu těch hodnot , koupil jsem rašelinu do filtru od HOBBY , ten kořen s PH taky myslím zahejbe , budu hodnoty průběžně sledovat jak se vyvíjí , s tou rašelinou si jen nejsem jistej jestli ji nemám dát třeba do punčochy aby se z filtru moc neuvolňovaly její kousky , filtraci jsem pořídil eheim biopower 240, fakt se mi líbila , v první komoře od spodu je molitan , v dalších třech keramické kuličky, přímo pod čerpadlem další polštář molitanu , kam by jste vložili rašelinu ?
Dala bych pozor ještě na jednu věc: Mnohé z těchto substrátů bývají obohacené o větší dávku hnojiv pro první týdny po zasazení rostlin (bývá to napsané na obalu, zpravidla je to na 6 týdnů). Jestli je tam něco takového je, počkala bych s rybama o trošku delší dobu, než jsou obvyklé 4 týdny záběhu.
A jinak je dostatek akvarijních substrátů, které jsou uzpůsobené přímo pro potřeby akvarijních rostlin.
samozřejmě toho substrátu je jak jsem psal , max 2cm ,možná ještě uberu, četl jsem tady na fóru někde odkaz, nemůžu ho ted najít, od paní která podle mého názoru fakt věděla o čem píše, její myšlenka spočívala v tom že prostě kytky z vody neporostou , potřebují z něčeho čerpat živiny (povětšinou kořenovým systémem), v přírodě máš v potocích i jezerech taky nějaký rozkládající se humus z čeho ty rostliny "žijou", mě se ta myšlenka líbí , koneckonců akva se bude aspon 3 týdny zajíždět , pokud to nebude fungovat , předělám to jinak , maximálně příjdu o 1500 za rostliny
S tou hlínou nejanči a dej jenom 1-2 cm a ideál je to zkombinovat s jílem a potom důkladně zasypat tím překryvným substrátem. Jako další věc je dobrý mít na paměti, že do dna to nebude moc chtít vrtat při odkalování, takže jestli budou v akváriu třeba cichlidy, tak na to pozor, aby z toho nebyla nějaká budoucí šlamastika.
univerzální zahradní substrát, koupenej , samozřejmě na něj půjde cca 4-5cm říčního písku, substrátu jsou cca 2cm
Zahradní? Jako koupenej? Co přesně to mělo za název?
jasan chápu , přidávám foto 240cítky , taková prvotní myšlenka , na dno jsem dal nejdříve univerzální zahradní substrát...
Pro to, aby byl bohat na nitrifikační bakterie, bylo by potřeba přísunu kyslíku, to jenom na vysvětlenou proč už to je pasé.
jj, tak to srry , no jak jsem psal , úplně vyschlej nebyl, byl prostě v garáži v kýblech vlhkel, nasypal jsem ho ve sklepě do vany , vyplavila se z něj hromada zelené vody , zítra proseju ,jednou propláchnu a šup do akva , díky za názory
Máš pravdu v tom že když se vlastně dostane část i odumřelé řasy, tak i při normální podmínkách se muže rozjet, vlastně celkem postrádá smysl nechávat uschnout, takže nejlepší bude udržet, co nejvíc bakterií
MonterMonty napsal: von ten písek je tak 14 dní bez vody , ale úplně nevyschnulNo tak to je velmi podstatná informce, to se snažíme zbytečně, kolego, teď už si s tím můžeš dělat jaký očistný kůry chceš, tam už nejsou žádný bakterie a když tak minimum. Příště prosím informace co nejvíce hned ze začátku.
Tak ono, když si někdo bude chtít zahrát na princeznu koloběžku první, tak odkalí to starý dno, bordel si ponechá a potom tím bordelem to dno v novým akváriu, kde bude to dno třeba upečený, proleje. Řasy nebudou vidět okem, ale jejich spóry se do akva dostanou a bude záležet jenom na podmínkách v novým akváriu, jakou cestou se vydají.
Ovšem to co jsem popsal, to je jenom taková psychoberlička pro méně rozhodné jedince.
von ten písek je tak 14 dní bez vody , ale úplně nevyschnul
Jako já bych to tak udělal taky, ale ptal se jestli se mu nerozjedou a já jsem mu napsal, co by pro to mohl udělat, ale jinak plně souhlasím a ani třeba takový bionitrivec nemusí používat
Ale žádný schnutí, jen ať se pěkně využije toho potenciálu starýho, špinavýho dna.
tak to nech uschnout, ale řasy budou v akva vždycky, buď míň nebo víc.
riasy v akva su vzdy, to ci sa rojedou alebo nie zalezi na podmienkach ktore im v akva vytvoris
Jako úplný počátek doporučuju registraci a modrý rámeček v tomhle vlákně:
rybicky.net/forum/15 , odpoví ti na spoustu současných i budoucích otázek.
nerozjedou se ty řasy znovu ?
Jen ho ve vodě párkrát propláchni.
Jenom ve vodě, ty bakterie, který tam jsou se budou do začátku hodit. Řasy jsou o podmínkách v té či oné nádrži a neznamená to, že když byly tzv. ve starým akváriu, že budou i v novým, tedy pokud se nebudou dělat stejný chyby jako ve starým. To proprání ne zcela dočista, dočista a v akva vodě a jede se dál.
Zdarec , mám říční písek z akvárka které bylo totálně zařasené , mám ho proprat v savu nebo v octě ? popřípadě v čem jiném?
díky MonterMonty
Projdi si zde clanky a cti, odpoved neni jednoducha, reseni je vice moznych.
Pouzit se da pisek zrnitosti dejme tomu od 1mm do 8mm, ale daji se pouzit i ruzne porezni materialy, ve kterych rychleji zacinaji rust rostliny a jsou pro ne celkove vhodnejsi. Dale se da pod dno dat zasobni substrat, ale take nemusi, ale pak je dobre dat pod korenici rostliny jilove hnojivove kulicky.
Musis si najit sama co se Ti libi (i barva muze byt velice ruzna) a co Ti jak vyhovuje, i ve vztahu k rybam. Nektere ryby dno preoravaji, jine si dna nevsimaji, jine na nem ziji. V kazdem pripade by dno nemelo byt slozeno z neceho ostreho.
0 17.09.2013 11:23 evca – dno
dobry den, jsem uplny zacatecnik a nevim co mam dat na dno do akvária. teprve si ho chci zridit. Privezla jsem si oblazky z dovolene ale potrebuji vedet velikost nejlepší i typ co dat na dno pod oblazky. poradi mi někdo?
Starší reakce
Já osobně materiály jenž používám jako dno, nepropírám a té zaklínané špíny využívám jako startovací žrádlo pro nitrifikační bakterie. Propírat substráty dočista, dočista nepovažuji za nutné.
Sypal jsem ho i bez propirani, a v pohode kvuli par zrnkum bych se nestresoval...
rozhodně proprat, čistý je tak maximálně na pohled...
Tak on je sam o sobě čistý ale vodou bych jej prohnal kuli prachu jen zněj
Zdravím chci se zeptat ,koupil jsem křemenný písek v moutfieldu určený pro filtrace a chci jej použít jako dno v akváriu a moje otázka je jestli i tento písek se musí vyprat před nasypáním na dno akvária.Děkuji za odpověď
Starší reakce
Taky by bylo fajn, kdybychom vedeli, jak je to dno v akvariu dlouho a zda se neco pridalo pod rostliny (treba jilove hnojivove kulicky atp.) Protoze pokud nic a dno je v akvariu kratce, zatim z nej neni co brat, k zabehnuti takovato dna chvili potrebuji, zasazena motyka v nich vyroste az po par mesicich, nebo az pul roce.
Ale jak pisi kolegove, nemame informace, muze to byt uplne necim jinym, a i kdyz budeme vedet vsechno, stejne neni jistota ze se trefime
.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... [53] ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115099x