Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 40 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 09:37 Muž daren [408] Re: Marcel G
K tomu liaporu - zalezi, jakou vyteznost clovek potrebuje. Kdyz hodis trojnasobne mnozstvi na mesic do sudu s vodou, a nasledne pouzijes jen to, co lezi na dne, pripadne to co lezi vespod dna, nerekl bych, ze je s nim nejaky vetsi problem.

Souhlasim, ze pokud ho clovek chce pouzit hned (coz vetsinou clovek nateseny na nove akva chce), je s tim vopruz. Zasvinil jsem celou kuchyni (varil jsem ho), nasledne v zabehu akvaria mi porad neco vyplavavalo, dno se ruzne presouvalo i pri mensich zvirenich, nocni mura byl snek, ktery kdyz projel kobercovkama, udelal super brazdu zkazy :) Ale jakmile se liapor dostatecne promaci, chova se pomerne mravne, kytky v nem drzi, odkaluje se mi snadno.

V kazdem pripade souhlasim s Marcelem, ze je to jistem smeru z nouze cnost, to uz tak v zivote chodi, ze vse ma nejake vyhody a nevyhody ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.09.2014 06:36 Marcel G Re: Calvin + Barakainus
Zemina pro vodní rostliny: eshop.raselina.cz/…
Substrát pro vodní rostliny: goo.gl/…

Jinak pokud někdo začíná, tak bych mu rozhodně doporučil právě křemičitý písek (třeba v kombinaci s tím zásobním substrátem - viz odkazy výše).

Jílovité substráty jsou samozřejmě dobrou volbou, ale zrovna liapor mezi vhodné substráty nepočítám, a to z následujících důvodů: je extrémně lehký; rostlinky v něm moc nedrží; sázení vyžaduje velkou dávku trpělivosti; dekorace se do něj boří jako do másla; hodně času zabere jeho "příprava" (máčení, vaření/chlazení); problematické odkalování. Liapor je podle mě z nouze ctnost. Kvalitní jílovité substráty jsou dost drahé. Za přijatelnou alternativu bych považoval nějakou jemnozrnnou akadamu. Jenže ta se špatně shání (většinou prodávají hrubší frakce). Pokud chce někdo ušetřit (tj. nemá peníze na substráty typu ADA Aqua Soil) a zároveň si chce ušetřit starosti, tak bych mu jednoznačně doporučoval jemný křemičitý písek. A říkat, že kobercovky rostou v čemkoli, je podobné, jako když řeknu, že lidé žijí i ve vězení. Ano, je to tak, ale kvalita toho života je někde úplně jinde. Ne každé prostředí je ideální.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 01:12 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Calvin
Liapor 1-4mm frakci. Pod to hlinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.09.2014 00:25 Muž Calvin [9]
Předně všem díky za odpovědi! palec
Když to shrnu, tak jestliže písek, potom obecně pro rosliny lepší hrubost 1-2mm.

Marcel G: Jaký přesně hledat substrát na oněch stránkách?.. Hádám, že to nebude značeno pro akvaristické účely, pravda?

Barakainus: Jaké dno byste mi tedy konkrétně poradil, abych ušetřil a ještě zajistil rostlinnám lepší podmínky? Můžete mi dát odkaz na nějaký konkrétní jíl? Rád si nechám poradit, jak si zajistit ideální dno. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.09.2014 20:57 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Marcel G
Kobercovky rostou v cekoliv. Ja je mam v pisku kolem 1mm i v palenem jilu az do 1cm. A i pri sazeni mc rozdil neni.
Obecne bych ale pisek preskocil a sel do palenych ci nepalenych jilu. Obzvlast ty flexiobklady pisky mi prijdou jako uplny nesmysl; platit takovy penize za pisek co stoji desetinu ve stavebninach a co nevic nenabizi naprosto nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 17:56 Muž Yirka [9118] Re: Calvin
Flexiobklady 1-2 mohu jen doporučit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.09.2014 17:40 Marcel G Re: Calvin
Doporučoval bych spíše 1-2mm. Zrnka velká 4mm jsou už na kobercovky docela velká. Jinak zahnívání se nemusíš bát, pokud budeš mít dno rozumně prorostlé kořeny rostlin. A pokud se toho bojíš fakt hodně, tak dej na dno 2cm vrstvičku výživného substrátu pro vodní rostliny (ten bude sloužit jako zásobárna živin), a na to dej tak 5cm vrstvu křemičitého písku. Ten substrát pro vodní rostliny seženeš buď u firmy Rašelina.cz nebo AGRO CS (stojí pár kaček a mívají ho i v některých květinářstvích).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 17:03 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Calvin
pokud použiješ "aktivní substrát" na bázi páleného jílu, kterej je pro svou porozitu dobře osidlován nitrifikačními bakteriemi, nebude ti dno zahnívat ani při frakci 2mmm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.09.2014 16:57 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Calvin
1-2mm ideál i pro stonkovky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.09.2014 16:56 Muž Calvin [9]
Pakliže plánuji různé druhy rostlin včetně kobercových, je vhodnější písek o velikosti frakce 2-4mm a nebo 1-2mm (uvažuji flexiobklady)?
Obvykle je doporučována jako univerzální hrubost 2-5mm, na druhou stranu kobercové rostliny asi uvítají spíše tu druhou možnost..? Nebo to zas takovou roli nehraje?

(jinými slovy řeším dilema "hnijící dno vs chřadnoucí rostliny")

Díky předem za reakce!
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 20:22 Muž PedroRabiaSorda [83]
tetry, lorikárie a malé cichlidky. nic ryjícího. a samozřejmě, že bez piskořek. chci z pár valounů udělat menší skalku, vysypat spáry substrátem a do nich zasadit glossostigmu. Tak hledám něco co v tom bude držet. okolo té skalky dám plastový kruh, aby to neujíždělo do dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.08.2014 19:37 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: NooBob
Vyrob si miniaturní akvária o různé velikosti a nasyp do nich stejný substrát jako máš v akváriu. Tak lze vytvořit v zarostlém akváriu terasy, které když zarostou nikdo neuvidí. Zatím tam mám dvě a budu pokračovat. rybicky.net/nadrz/19387/0.jpg… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.08.2014 18:29 novotňák Re: NooBob
Záleží jaké máš záměry ohledně obsádky a osázení. Já bych použil lávu nebo štěrk 4 cm, na to perlinku a mulčovací textilii pak vrstvu hlíny 3-5cm a zásyp pískem 2-3cm. Jestli tam budeš mít nějaké kobercovky tak ti ty kopečky zpevní, pokud tam bude nějaký nadějný buldozerista tak na to raději zapomeň. Hlína se nemá už jak rozpadnout ale nic nestojí, dá se vytunit hnojivy a když to budeš chtít za 2,3 roky předělat tak vezmeš novou :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 17:43 R Muž romant [27982] Re: NooBob
Jedna technicko praktická, ať už tobude cokoliv, bez živočichů, tedy dnových šneků, neb když tam budou třeba piskořky, vyjde tvoje snažení za krátko vniveč a kopečky budou upraveny v mírně zvlněnou krajinku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 11:18 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: NooBob
Asi fakt leda ten písek. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.08.2014 02:07 Žena Jupí [125] - AsieRe: NooBob
S dovolením přidám svůj začátečnický příspěvek... Myslím si , že stejně nejlíp drží písek , ale ne ten uplně jemňoučkej a přes něj ještě něco trochu více dekorativního , zkušenější ti asi poradí lépe. Já jen neodolala :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2014 20:32 Muž PedroRabiaSorda [83]
Jaký substrát použít do AQ, aby aspoň trochu držel menší kopečky a v mezerách mezi kameny, nesesouval se, nerozpadl by se po 2-3 letech a aby nebyl příliš drahý, protože bude na ploše 180x70cm? Děkuju předem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.08.2014 05:53 Žena LinaDee [167] - AquascapingRe: Barakainus
Koukala jsem, to právě zmiňujou i v tom článku, co jsem dávala odkaz. Tady u nás holt máme hlavně ty bentonity.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.08.2014 05:02 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: LinaDee
to zalezi jaky. hrudkujici jsou nevypalene, nehrudkujici jsou casto vypalene. ten co znam ja je urcute vypalleny a ve vode se nerozpada ani po letech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.08.2014 23:25 Žena LinaDee [167] - Aquascapingkočkolit
Dvorak002 napsal
Ahoj všem tuhle jsem na youtube koukal na nějaký videjko jak chlapík zakládal akva a na dno nasypal nejdřív kočkolit jen tak ale vrstvičku na spodek cca 2mm a pak dával teprve písek nebo štěrk.Máte stim někdo zkušenosti?Docela by mě zajímalo co tam má ten kočkolit za význam.Díky za každou odpověď


Sid napsal: Pokud jde o "přírodní kočkolit", pak mohlo jít např. o bentonit, který se k tomuto účelu používá.
A co je to bentonit a jaký může mít v rostlinném akva význam, to už si jistě dohledáte sám. :-)
EDIT: Zkušenost s bentonitem mám. A jak známo, zkušenosti jsou nepřenosné. :)


Tohle je jediné, co jsem našla tady ve fóru
Spíš to chápu takhle: akvarijni-hnojivo.cz/…
issuu.com/… A tohle je to, co jsem potřebovala vědět.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 23:19 Žena LinaDee [167] - AquascapingRe: Barakainus
Kočkolit určitě není pálený, vždyť se téměř okamžitě rozmáčí a rozpadne, a na zahraničních stránkách jsem četla, že je bohatý na mikroprvky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 22:15 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: LinaDee
kockolit neni zasobni substrat. Je to vpodstate to same co Liapor - paleny jil. Liapor je podle me lepsi - lepsi barva a tvar.
Svah vytvarujes i z Liaporu. Duvod proc se to srovna jsou ryby ci krevetky na dne. Pokud je neams, svah ti vydrzi dlouho.
Ja mam neco jako kockolit i pisek a za par mesicu se srovna vsechno neb mam krevetky ci pancernicky ci jine dnove ryby vsude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 19:52 Muž Amras [34] Re: Majjia
Já objednával 16kg s tím že mi zbylo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 17:19 Žena LinaDee [167] - Aquascaping – Kočkolit
Zdravím, jednou se to tu řešilo, ale nepříliš obsáhle, více méně s tím, že má dotyčný googlovat. Já googlovala celou noc, ale moc informací jsem nenašla. Je vrstva bentonitového kočkolitu jako zásobního substrátu opravdu tak vhodná? Docela se mi to líbí, ale ocenila bych zkušenosti z terénu a přesnější popis, co vlastně tenhle jíl rostlinám dává.

Další dotaz mám ohledně dna z páleného jílu. Používám Liapor, do 300L ho míním naředit terramolem,a chtěla bych poprosit o rady ohledně tvarování terénu. Za rok a půl fungování s liaporem vím, že se mu ve svazích zrovna držet nechce. U aquascapových nádrží jsem viděla tvarování dna ze stavebního písku, překrytého následně něčím (textilie, perlinka?)a na to pak navrstvené vrstvy substrátu. Může toto dlouhodobě fungovat? Nezačne stavební písek postupně zahnívat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 16:59 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Majjia
Akvarium to musi zvladnout, ale hlavne nezapomen na vhodnou podlozku pod nej, protoze jinak staci jedno blbe zrnicko neceho tvrdeho pod akvariem a udela to puk...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 16:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: cartimandua
Mam v 54l akvarku taky 12kg, ricni pisek, je to akorat. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   25.08.2014 16:52 cartimandua Re: Majjia
Já objednávala 12 kg na své 54 l akvárium a bohatě to stačí. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 16:50 Majjia Re: romant
A akvárium to zvládne v pohodě takovou váhu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 16:42 R Muž romant [27982] Re: Majjia
Když budu uvažovat dno 4-5cm tak něco mezi 10-15kg.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.08.2014 16:37 Majjia – Flexiobklad
Dobrý den,
jdu si pro radu, kolik kg by jste objednali flexiobkladu do 54l akvária s rozměry 60x30x30cm?
Děkuji ahoj
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2014 11:49 amrtin – Hlína ze zahrady
Fotka k příspěvku Já použil do paludárka vrstvu převařených dubových listů,na ně cca 2cm obyčejné černozemě(rozuměj hlíny ze zahradního kompostu z chalupy) a navrch cca 4cm obyč.říční písek různé hrubosti.PH jsem neměřil(neměl jsem odvahu :-D ),ale roste v tom všechno jak zběsilý.Posléze jsem tam šoupnul samičku endlerky a ta si v tom žila docela dlouho a pořád prděla mladý,včera jsem jí daroval).Vody tam je deset litrů a měnil jsem jí jen jednou před tou samičkou(cca měsíc dozadu). ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2014 11:36 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Barakainus
Ono je to taky otázka vychování kupujících a požadavků trhu. On není problém udělat substrát s perfektním popisem složení, ale on to někdo musí zaplatit. Navíc, většina lidí si jde koupit do obchodu substrát na pelargónie, azalky nebo sukulenty a vůbec je nezajímá, co to obsahuje. Takže výrobce není nucen k tomu, aby těch informací poskytoval příliš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2014 09:53 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Marcel G
To sem netusil, ze v Cechach je to takova bida. Tady je slozeni vetsinou napsane na pytli a na nekterych druzich velmi presne.
Info na typy je treba tady, ale zase, je to v USA, takze tady se to moc neuzije :( www.aquaticplantcentral.com/…
Takze v cechach asi nakutat v lese ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2014 07:26 Marcel G Re: Barakainus
Barakainus napsal: Ja neziju v cechach tak neporadim...Tak to leccos vysvětluje. Nevšiml jsem si předtím, že žiješ v USA. Zkus si zajít koupit "normální zahradní hlínu" tady v Čechách, a dej mi pak vědět, jak to dopadlo. Například u substrátu "Univerzální Zahradnický substrát" (fi. Rašelina.cz) není na obalu ani na webu uvedeno přesné složení použité směsi, obsah živin ani pH. U substrátu "Zahradnický substrát" (fi. AGRO) je uvedeno následující: rašelina, kůrový humus + upravené pH. Jaký podíl představuje ta rašelina, a jaké pH ten substrát má, si asi musí člověk "zdravým rozumem" domyslet. Takže asi taková je situace tady u nás v ČR. Kromě toho jsem zatím nikde na webu nenarazil na "spoustu informací, kterou konkrétní značku a typ už někdo zkusil, a jak to dopadlo" (kromě těch tří značek a substrátů, které jsem zmiňoval, a které jsou určené přímo pro vodní rostliny). Místo toho jsem narazil na informaci o tom, že tady někdo zkoušel "spoustu zahradních substrátů, a dopadlo to špatně".
PS: Nic ve zlém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 22:51 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Marcel G
To co pises je presne ten duvod proc jsem s tim 5 let otalel. Nemuzes pouzit jakoukoliv zeminu co koupis v Baumaxu, ale to jsem taky psal - normalni zahradni hlinu bez primesi. Na internetu je spousta informaci kterou konkretni znacku a typ uz nekdo zkusil a jak to dopadlo. Ja neziju v cechach tak neporadim, ale s trochou zdraveho rozumu a s trochou cteni na internetu to fakt problem neni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.08.2014 17:10 Jánošík Re: Marcel G
Moc dekuji za rady a nazory
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.08.2014 12:11 Marcel G Re: Barakainus
Já osobně jsem velkým zastáncem používání výživných zemin v akváriích, ale poradit někomu, aby použil jakoukoli zahradní hlínu, bych nemohl. Vím totiž, že spousta těchto směsí obsahuje poměrně velké množství rašeliny, a tato hlína pak může mít pH třeba i kolem 3! A takto nízké pH a kyselé prostředí, které v substrátu po zalití vodou vznikne, spolehlivě spálí kořeny většiny rostlin. Asi jsi měl tedy štěstí, že jsi zrovna na žádný takový kyselý substrát nenarazil. A větší množství organických příměsí také podle mě není úplně vhodné, protože to tam pak může hnít. Zahradní substráty prostě nejsou určené pro vodní prostředí. Ideální obsah org.látek je podle mě tak do 5%. Z tohoto důvodu jsou pro akvaristy vhodné právě ty substráty pro vodní rostliny, které mají obvykle neutrální pH a obsahují vyvážené množství organických a huminových látek. Navíc jsou ještě obohacené poměrně velkým množství živin (zhruba stejně velkým, jaké obsahuje ADA Aqua Soil), a jsou přímo určené a testované pro vodní prostředí. Ale jinak je mi samozřejmě jedno, kdo co používá. Každý ať si vybere a propaguje, co uzná za vhodné. Snažím se jen upozornit na možná rizika.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2014 11:55 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Marcel G
zatim jsem udelal 7 akvarii s hlinou a ani v jednom to paseku neudelalo. mam s tim min problemu nez se specializovanymi susbtraty typu AquaSoil. a kdyz pisu min, tak tim myslim zadne.
jedine co me mrzi, ze jsem se od pouziti hliny nechal zrazovat 5 let.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2014 11:51 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Jánošík
uplne normalni zahradni hlinu. jen koukni at to nema perlit/polystyren a pokud to ma v nazvu neco jako 'organic' tak to se taky hodi. Neber zadne obohacene hliny se zvlhcovadly a tak. nebo nakopej hlinu v lese.
ze by sis neco prines do akva je nepravdepodobne, neb vsechno pod vodou chcipne. nebo to dej na pul hodiny do trouby a vsechno v hline chcipne urcite.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2014 11:00 Marcel G Re: Jánošík
Pro vodní rostliny existují speciální výživné substráty, u kterých máte jistotu, že vám to v akvárku nenadělá paseku:
1) AQUAplants - substrát pro vodní rostliny (fi. Agro CS) → 20L balení; cena 4 Kč/L
2) Zemina pro vodní rostliny (fi. Rašelina.cz) → 5L, 20L balení; 7 Kč/L
3) Florcom (fi. BB Com) → 50L, 75L balení; 3 Kč/L
Všechny je vhodné používat jen jako zásobní vrstvu (2-3cm), kterou je nutné překrýt vrstvou nějakého dalšího substrátu (např. 5cm písek).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2014 10:26 Jánošík Re: Barakainus
No upřímně mam strach ze zahradní hlíny abych si tam neco nenatáhl. A ten liapor mě láká četl jsem o něm docela dost a samý pozitiva. Tu zahradní hlínu dáváš vyloženě substrat pro kytky ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2014 04:44 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Jánošík
zahradni hlinu a na ni slusnou vrstvu Liaporu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2014 19:11 amrtin Re: Jánošík
Já zase upřednostňuju flexiobklady,zbytek jako Roman ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.08.2014 15:07 R Muž romant [27982] Re: Jánošík
Já osobně preferuji a to obecně, klasický štěrk frakce 2-4mm a nebo opět klasickej písek betoňák. V tomto případě bych s klonil k tomu štěrku a pod kořeny rostlin bych do začátku(když bude třeba klidně po půl roce obnovit přidáním) dal nějaký zásobní hnojivo v podobě jílovejch kuliček a nebo nějaký pomalu se uvolňující hnojivo typu Osmocote.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2014 15:03 Jánošík – jaké dno
zdravím chtěl bych poprosit o radu jaké dno by jste mi doporučili pro skaláry, pancéříčky kropenatý a ancistruse. akvárium mám ale kytkám se moc nedaří rostou na nich řasy a vypadají jako vlasy. rozhodl jsem se akvarium vypustit a kompletně předělat od základů. takže si rád nechám poradit jaké dno vybrat chtěl bych aby rostliny pěkně rostly a ryby nebyli v ohrožení. děkuji za jakékoli rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 18:22 Muž jiri609 [91] Re: 2134
asi bych byl opatrnější, tohle bych nemíchal. I přehnojené dno může výrazně zvýšit v začátku problémy s řasou v akváriu. Tady je celé vlákno k tomuhle... rybicky.net/forum/16987-sera-floredepot ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2014 17:50 2134 – Staré dno a hnojivo JBL Florapol
Chtěl bych založit akvárium a chci se zeptat jestli rostliny nebudou přehnojený pokud smýchám staré dno od rataje s hnojivem JBL Florapol, má to vubec smysl? neobsahuje starý dno dostatek živin? Nebo bude lepší smíchat jenom JBL s pískem ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.07.2014 00:04 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Marcel G
teoreticky s tebou souhlasim, ale v praxi proste v rychle rostoucich akvariich zadne ziviny ve vode nejsou neb ty co se tam dostanou jsou hned vyzrany rostlinami. Pokud stabilne hnojis do vody, je to jine a proto to nekteri delaji. ja jsem na to ale moc linej, takze moje kytky proste musi tahat z pudy. pro me je to praktictejsi a i si myslim, ze je to jednodiussi pro vetsinu lidi. neni treba hladat spravne davkovani, upravovat ho podle objemu rostlin (pred strihem a po strihu), podle osadky, sviticiho rezimu a tak. A uzivat EI je pak jeste narocnejsi na muj cas a praci. a jak jsem rek, ja jsem linej ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.07.2014 22:34 Lollipop
děkuji za informace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.07.2014 11:19 Marcel G Re: Barakainus
Ale o to já se přece nepřu. Ve svém příspěvku níže jsem pouze tvrdil, že pokud bude v substrátu i ve vodě rostlinám k dispozici přibližně stejné množství přístupných živin, jaké jsou schopné za den spotřebovat, tak (minimálně u stonkovek) žádný rozdíl v růstu nezaznamenáš.
Příklad: Budu mít 2 akvárka. V akváriu "A" budu mít výživný substrát a nebudu v něm přihnojovat. V akváriu "B" nebudu mít žádný substrát a všechny živiny budu rostlinám dodávat výhradně jen vodní cestou. V akváriu "A" bude substrát obsahovat dejme tomu 300:100:400 mg/kg NPK. Do vody v akváriu "B" budu každý den přidávat dejme tomu 1.0:0.1:0.5 mg/L NPK (= nelimitní množství živin). Já tvrdím, že v obou akváriích budou růst rostliny přibližně stejným tempem a nárůst rostlinné biomasy bude přibližně stejný. Rozdíl tak max. 5-10% ve prospěch substrátu (a to možná jen u některých druhů stonkových rostlin).
Opět: Netvrdím, že pokud budou mít rostliny možnost přijímat živiny jak z vody, tak ze substrátu, že s potěšením nevyužijí obě možnosti. Nebo jinak, pokud nebudou ve vodě téměř žádné živiny, že se nepřeorientují na příjem živin spíše ze substrátu. Tvrdím pouze, že pokud ti kytky ve výživném substrátu rostou výrazně lépe než v písku, tak je to asi tím, KDE jsou u tebe soustředěné živiny. Výživný substrát vs. písek+EI = [+-] stejný výsledek.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [40] ...... 90

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114278x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria-?od=1951