Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 69 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2011 16:40 Muž Filip980 [398] - RostlinyRe: ales288
No ještě to jde, ale pokud chceš tak by jsi to jemnější dno mohl dát. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.12.2011 05:12 Muž j0hny [86]
To je proste biznis :-O Tiez som na zaciatku po takom dne pokukoval. Tmavy/cierny strk je 5-10x drazsi nez cadic. Uz aj v stredne velkom akva je to rozdiel dat za dno 10 alebo 50 eur (200 alebo 1000Kc)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   24.12.2011 00:43 Muž DavidDizzer [26] Re: Danila
Přesně tak. Nevím, proč tyto písky/drtě prodávají, když většina prodejců ví, že jsou do akvárií nevhodné kvůli obsahu a hlavně kvůli tvaru a velikosti drtě. Asi všichni budou souhlasit s tím, že to prodávají nejspíš kvůli ,,penězům", bohužel jiný důvod mě nenapadl, jelikož správný prodejce prodává správné zboží (nebo alespoň většinou to tak bývá)...
Jednou se mi dokonce stalo, že prodejce ani nevěděl, jaký je rozdíl mezi drtí a normálním říčním pískem (myslel si, že je to jedno a to samé a ani nevěděl, že bílá drť z vápence/mramoru JE Z VÁPENCE/mramoru) :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   23.12.2011 23:49 R Muž romant [27983] Re: Danila
Velice často se tato drť používá, jako hřbitovní posyp k úpravě okolí hrobů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   23.12.2011 23:46 Žena Danila [4489] - Sumci – Re: Sid
Sid napsal: Čedičová drť (černá) a drcený mramor (bílý).

To je nejčastěji prodávaný akvarijní štěrk - je to tam napsané, ale správný popis by měl vypadat takto:

Akvarijní štěrk - nevhodný do akvária, před použitím nutno vyhodit do popelnice smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.12.2011 23:39 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Michaldvd
Čedičová drť (černá) a drcený mramor (bílý).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2011 23:33 Muž Michaldvd [45] - AsieRe: Sid
Čo je to za štrk?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   23.12.2011 23:32 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Creasyczek
A bude to tak napořád, protože to lidi kupují. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2011 23:30 Muž Creasyczek [1] Re: Sid
Taky jsem si toho potom všiml. Je zajímavé, že takový štěrk stále prodávají jako akvarijní...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.12.2011 23:27 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Creasyczek
Stačí pohled do prezentace, aby bylo zřejmé, že Spajkovo dno šumět bude.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2011 22:24 Muž Creasyczek [1]
Celkem nezáleží na barevné variantě, ale jde hlavně o to, aby ten písek (dno) neuvolňovalo do vody vápník. Nejlepší je štěrk otestovat v octu. Jestli bude šumět, tak je štěrk nevhodný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2011 21:45 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: spajk17
Je to varianta z těch horších. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2011 20:56 Muž spajk17 [19] - Raci, krabi, krevetky
ja mam černo-bilo dno je to dobra varianta?? dekuji za odpovet

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 17:19 Žena Nancy [0] Re: MichalK
Nezakalilo, mám to tak v akvárium udělané a jsem maximálně spokojená.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 12:47 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: MichalK
...je nevýhodné, kdybych musel zaběhnutou nádrž vždycky po několika měsících rozrýpávat a dávat do ní nové kuličky...
Nádrž nemusíte rozrýpávat - stačí MATKUL, Bivoj, JBL 7 Kugeln... nejlépe pomocí pinzety vtlačit do substrátu ke kořenům. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 01:43 Nobody Re: MichalK
Myslím,že nezakalilo.A ten odkaz jsem myslel-substráty(bivoj).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 01:32 Muž MichalK [16] Re: Nobody
Ale ja ho cetl pozorne :) a vim, ze to tak je, ale i tak si myslim, ze by se to zakalilo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   16.12.2011 01:20 Nobody Re: MichalK
Kdyby jsi ten odkaz na stránku(který jsi dal)četl pozorněji,tak jsem nemusel ani odpovídat. ;-)

Staré dno dolů-nové nahoru.Vodu nezakalí.Jen budeš mít v tom"starém"dnu už nitrifikační baktérie a nějaké živiny pro rostlinky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 01:10 Muž MichalK [16] Re: Nobody
Aha, tak to zní lépe, ale zase jsem četl na stránkách od rataje, že je jíl (resp. kuličky) potřeba jen na začátku než se akvárium zaběhne a pak by mělo samo už funfovat bez kuliček apod. Taky jsem se díval na ratajovo "Stare" a "Nove" dno a to taky funguje jen pro nově zakládána akvária, jen to bych nechtěl ptž v tom "starém" dnu je už to "bahýnko" a bojím se, že mi to nenávratně zkalí vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2011 01:07 Nobody Re: MichalK
To Tě uklidním.Ty kuličky,které tam dáš,rostlinky spotřebují a doplníš jen nové. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2011 23:46 Muž MichalK [16] Re: romant
Díky, už jsem mu napsal, taky mě zajímalo, zda se jíl "nevyčerpá" a nebudu ho muset za nějakou dobu doplnit/vyměnit. Ještě mě napadl bivoj od rataje, ale ten se musí vyměnit: www.rataj-spk.cz/… :( což je nevýhodné, kdybych musel zaběhnutou nádrž vždycky po několika měsících rozrýpávat a dávat do ní nové kuličky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2011 19:47 R Muž romant [27983] Re: MichalK
Třeba tady pro inspiraci, autor jistě bude umět poradit.
rybicky.net/nadrze/13634
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2011 19:44 Muž MichalK [16]
Chtěl bych si založit akvárium, a když jsem četl tady na webu rady pro začátečníky, tak jsem se dočetl, že by se pod písek(štěrk) měla dát vrstvička zeminy/jílu... pro rostliny, ale nikdy jsem o tom neslyšel, že by to někdo měl. Můžu se zeptat, jestli Rataj Aquaclay ground splní taky tuto funkci? když bych ho dal pod jemný štěrk, který chci do akvária dát? (zrnitost 1 - 4 mm)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2011 13:32 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: janopalo
Ph flourite neovlivnuje,Kh a Gh je sice v akva trochu nizsi nez ve vstupni vode,nejsem si vsak jisty jestli je to diky flouritu,jinak nic jineho neovlivnuje-je inertni. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2011 08:32 janopalo Re: Kamilstrom
Takze ako ovplyvnia kvalitu vody - ph, tvrdost? Mas aj s tym skusenosti?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   13.12.2011 08:24 Muž Yirka [9123] Re: janopalo
Pancéřníčci budou bezpochyby spokojeni s tímto: www.flexiobklady.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.12.2011 02:43 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: janopalo
Zdar,budu mluvit jenom za Seachem flourite black a Seachem flourite black sand s nema mam osobni zkusenosti!Rozdil mezi tema dvema substraty je jenom ve velikosti zrn(2-4mm flourite b.,0.6mm f.sand),oba jsou drceny(mlety)paleny jil,inertni(chem.rozbor na obale sice uvadi spoustu zivin,ale pokud tam jsou,tak jsou ve forme nevyuzitelne rostlinama)s vyssi CEC(cation exchange capacity)-absorbcni schopnost,jednoduse jsou schopny do sebe nasat(vazat)ziviny a pozdeji je zpristupnit rostlinam.Takze rozdil oproti cedic.drti a pisku je ve vzhledu,cene(!)a CEC(pisek nema skoro zadny)Cedic si nejsem jisty,ale mam pocit ze ma taky dobry CEC.Flourite je dobry substrat(budes muset hnojit a pouzivat tablety do dna),cenove je skoro srovnatelny(aspon tady) z ADA Amazonia soil a to je uz o necem jinem... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2011 23:56 janopalo
Chcem dat do akvarka nejaky vhodny substrat na dno a kedze prijmem uzitocne rady, alebo skor skusenosti s tymi materialmi, nad ktorymi uvazujem, pridavam tuto temu do fora. Kedze sa mi v akvariu hybu panciernicky, chcel by som im dopriat aj piesok, a v tomto smere mi ucarovala cierna farba, takze uvazujem nad ciernym pustnym pieskom - na nete som nasiel Trixie Reptiland a Exo Terra Desert sand. ak mate znalost o nejakom vhodnejsom kandidatovi na piesok, privitam vase nazory. Kedze by som to chcel skombinovat aj s nejakym inym materialom, niecim tazsim a rovnako farebnym, do oka mi padla cadicova drt, teda strk s malym zrnom a tu sa chcem opytat, ci existuje nejaka s relativne malym zrnom, alebo len ta s beznym 2-4 mm? Okrem toho som nacital celkom fajn dobre referencie na Seachem Fluorite, ale tu som nasiel okrem klasickeho tmaveho Fluoritu aj variant Fluorite Black Sand, tak sa chcem opytat, v com je pri nom posun oproti ciernemu pustnemu piesku? Zaroven by ste mohli zhodnotit vyhody Fluorite drte oproti cadicovej drti. No a poslednou moznostou, nad ktorou este uvazujem je produkt Aquatic Nature Dekoline Nero. Ak mate skusenosti, rad by som vedel, ako uvedene moznosti (spolu 5) ovplyvnuju kvalitu vody v akvariu, do akej miery su vhodne a vyhodne pre rastlinky, proste ich nejako porovnat. A samozrejme zavazi aj lepsia udrzba, dlhodobost atd... dakujem za reakcie :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2011 10:27 Muž Miso [470]
pouzivate niekto sietku nad vyzivovy substrat? ak ano aku? Dik
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 13:51 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Miso
ted zrovna ne, ale mel jsem ho ve dvoustovce a planuju ho znovu do ctyrista padesatky. je supr, supr vypada, kytky v nem skvele rostou
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   11.12.2011 12:07 Muž Barakainus [654] - Rostliny – Re: grunda
grunda napsal: pokud chceš něco pořádného pro kytky, tak si kup substrát od ADA.

To skoro zni jako ze ADA substraty jsou nesrovnatelne lepsi nez cokoliv jineho... coz je pochopitelne nesmysl.

...pokud chceš něco pořádného pro kytky, tak si kup... CO2 ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 12:01 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: muťa
Pokud mas moznost ziskat od nekoho vymackane molitany z beziciho filtru, tak Stare dno netreba (vubec mi prijde, ze ve Starem dne nemuzou byt uz zadne zive ty spravne bakterie).

V Liaporu opravdu zadne ziviny nejsou (zelezo a pod. ano) a bez hnojeni na zacatku ti to moc neporoste (overeno). Takze ten JBL bych doporucil. Pripadne muzes dat na dno slabou vrstvu ADA AS (3L baleni) a na to Liapor. Tak bych to udelal ja. Je to jednoduche a cenove slusne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 00:14 Muž Miso [470] Re: grunda
ty ho mas?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.12.2011 00:06 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: muťa
pokud chceš něco pořádného pro kytky, tak si kup substrát od ADA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 12:56 Serafinn – Re: muťa
muťa napsal: Ahoj.

Hornbach O.-Svinov - našel jsem balení 10kg, frakce 1.5-4mm, pytel 10kg, cena 77Kč. Mají i menší balení a menší frakce. Ten 10ti kg pytel je i ve více barvách. Viděl jsem klasiku, bílý, šedý a mix šedo bílo černý (ten byl ale tuším dražší). Takže to vychází o cosi levněji než v D.

Diky moc za ochotu a za Vas cas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 11:48 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Semtex
Hlavní zaměření budou rostliny, takže to pro míchám s Florapolem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 11:47 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Serafinn
Ahoj.

Hornbach O.-Svinov - našel jsem balení 10kg, frakce 1.5-4mm, pytel 10kg, cena 77Kč. Mají i menší balení a menší frakce. Ten 10ti kg pytel je i ve více barvách. Viděl jsem klasiku, bílý, šedý a mix šedo bílo černý (ten byl ale tuším dražší). Takže to vychází o cosi levněji než v D.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 11:02 Muž Semtex [1197] - LabyrintkyRe: Michaldvd
Pokud máš nádrž převážně zaměřenou na rostliny, tak je lepší to o čem se tu teď vede diskuse. Pokud ale máš nádrž hlavně kvůli rybám, tak jednovrstvé dno je vhodnější. Projeví se to hlavně při odkalování, muže docházet k promíchání vrstev. Stejně tak i ryby ryjící ve dně, jako pancéřníčci, ancíci atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 09:00 Muž kortezhugo [983] Re: muťa
no nie som jediny -komu s toho stareho dna nabehla sinica...-viac ludi o tom pise
ale ako vyzivne je to znacne...

Florapol je obohateny il a snim som problem nemal
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 08:32 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Michaldvd
Mě nejde o počet vrstev ale o výživu, která v novém dně není. Navíc ten JBL Florapol - to snad neni ani vrstva, spíš se jedná o příměs.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2011 00:05 Muž Michaldvd [45] - Asie
Je naozaj také potrebné mať viacej vrstvy substrátu? Veď veľa akvaristov má krásne akvárium z jednou vrstvou (frakce cca 2 mm) a všetko je v pohode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2011 21:25 Muž muťa [554] - RostlinyRe: kortezhugo
Šlo mi o živiny apod. No tak že bych to zkusil bez něj? Mám dilema. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.12.2011 19:24 Muž kortezhugo [983] Re: muťa
mne z toho stareho dna nabehla sinica -hned po zalozeni
z JBL Florapol-om som nemal problem

teda osobne by som pouzil Florapol a Liapor ako hlavnu vrstvu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2011 18:54 Muž muťa [554] - Rostliny – složení dna
Jaké by jste mi doporučili vrstvení dna u nově zakládané nádrže:

- staré dno - malá vrstva
- JBL Florapol - zdroj hnojiva
- Liapor jako finální a hlavní vrstva

Nebo dávat JBL jako první - na sklo? Nebo jej nedávat, když je staré dno?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2011 17:47 Muž muťa [554] - RostlinyRe: Serafinn
212 Kč stojí těch 25kg? Tak to je asi dobrá cena.

Tady máš kontakt na Hornbach co je na Rudné, zavolej tam a zeptej se. V nejhorším tě přepojí do AQ oddělení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2011 10:48 Serafinn Re: Tudy
Poptavam vsechny Ostravaky nevite kolik stoji 25kg ricniho sterku 2-4 mm v Hornbachu . V Nemeckem stoji 8,45eur(212kc), tak jestli si ho mam koupit v Nemeckem nebo Ceskem ??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   25.11.2011 11:52 Žena petulinakk [2016] – Re: petulinakk
petulinakk napsala: Děkuji :-)
ještě mě zaujal jeden druh, ač je to spíš drobný štěrk, ale bohužel u něj píšou že, cituji:
"Oblázky jemného štěrku obsahují malé množství vápna. Takto se dají vhodně používat v prostředí ryb, které vyžadují o trochu tvrdší vodu.
Dále přispívá tento drobný štěrk také ke stabilitě vody v případě, že je voda přirozeně měkká. Nepoužívejte v případě, kdy požadujete výhradně vodu měkkou a chudou na vápno, popř. poté kontrolujete stav tvrdosti vody"

www.zoohit.cz/…



Chci se podělit se svou zkušeností...
nedávno jsem tu řešila nové dno a tento písek se mi moc líbil, nakonec jsem ale kvůli tomu, že nebylo jisté jak je to s příměsí vápence, vybrala jiné...
S novým dnem jsem spokojená a měnit už zaboha nechci, ale narazila jsem v akvaristice na ten písek o kterém jsem předtím uvažovala a nedalo mi to... zvědavost je potvora :-)
Takže výsledek: když jsem dala jen trochu do hrnku a zalila octem, reakce nejprv žádná, po celé noci to trochu šumělo... tak jsem vysypala do kýblu celé 2kg balení, zalila jedním celým octem... bublalo to jak o život :-)
tak ho tam asi bude víc než "malé množství".
Tak jsem si písek schovala "na někdy", za to ukojení zvědavosti to stálo! :-)
Jinak je to písek velmi krásný, ne červený ale spíše tmavěrůžový, ale vypadá to přirozeně, ač bych nevěřila že růžová může vypadat přirozeně :-)

Píšu to sem proto abych se podělila o svoje zkušenosti, kdyby měl někdo podobné dilema jako já :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2011 11:40 Muž snehulda007 [850]
Ahojte. Chtěl bych si založit rostlinné aq a potřeboval bych poradit se dnem(substrátem). Něco jsem tady pročet ale mám v tom trochu hokej. Aq bude čistě rostlinný a chtěl bych do něj dát jen šneky(faunus,pagodula,tylomenia.neritka..). Z rostlin tam budou cryptocoryny,anubiasy a echinodory. Potřeboval bych poradit nějaký levný substrát. Četl jsem tu něco o liaporu-tím je myšlen ten základní pěstební substrát?http://www.palmycycasy.cz/default.php?detail=1&idprodukt=289&id=1057&ai=1049&idk=&idka=&lang=shop
Pak jsem tu čet něco o hlíně přikrytý filtračnim pískem do bazénů?
Nebo stačil by nějaký křemičitý písek? Jak hrubý?
Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2011 15:29 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: Martinero
Pokusím se to nějak zkrátit ať z toho není půl knihy...Osobně jsem první substrát od ADY použil někdy před 5ti lety, udělal na něm už poměrně hodně akvárií i u zákazníků a s nějakým kalením vody jsem se nesetkal-pokud člověk dodržel postup, vše pomalu napustil, nebyl nikdy problém a rozhodně vše bylo v mezích. Pokud jsem akváriu předělával většinou jsem starou Amazonii opět použil bez jakýchkoliv problémů s rozpadem zrn. Jediný vedlejší efekt co jsem zaznamenal byl u Amazonie II, která zpočátku barvila vodu do hněda (huminové látky)-tedy nic škodlivého a dalo se to odstranit aktivním uhlím, to že se kolem toho dělalo haloo je spíše dnešní netrpělivostí lidí...Nová verze Amazonie je pro mě bez diskuzí. :-)

Zákal vody a Amazonie I je pro mě věc známá jen z diskuzí a fotek. Vím že se to řešilo v Polsku, posílali se i balení zpět do Japonska a na základě toho se přišlo na to, že nějaký vykuk začal v Číně ADU falšovat-balení vypadalo stejně, uvnitř byla i známka originality-osobně jsem z fotek vůbec nepoznal rozdíl pokud by mi někdo neukázal rozdíly...Ono důvodů, proč Amazonie měla někomu kalit vodu je víc a mnohem prozaičtějích, ale to by bylo na nekončící diskuze.

To že přišli s novou verzí je pro mě prostě logický vývoj a vzhledem k stylu myšlení a chování Japonců si nemyslím, že by pustili na trh něco, co by nebylo opravdu dobré...Tím oni i argumentují ceny, které nasadili na export-kdyby zlevnili, vzrostla by poptávka a už by nebyli schopni udržet kontrolu kvality.

Víc se o tom nebudu rozepisovat-kdo nevěří, tak ho osobně zvu k návštěvě krámku, co v brzké době otevřu a bude zde mít možnost vidět nejedno akvárium s diskutovanými substráty. :-)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   23.11.2011 12:31 Muž Johan [4945] - Rostliny
Nevěřím, že by jakýkoliv substrát mohl dlouhodobě kalit vodu. Vždyť vše se usadí a vyfiltruje a pokud je dno ještě zarostlé kytkama, tak ani není možnost kal vířit.

-v jednom akváriu sem měl jen nepálený jíl a přitom voda i s nekvalitní filtrací byla křišťálová.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [69] ...... 90

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114278x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria-?od=3401