Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 44 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2014 13:38 Marcel G Re: DrChila
Fotka k příspěvku DrChila napsal: Flexy obklady kořenový systém špatně rostl. Rostlinky neprospívali...Ohledně toho, zda vodní rostliny potřebují k životu substrát, se vedou spory. Zkus mrknout sem: prirodni-akvarium.cz/… . Řada akvaristů má s pěstování rostlinek v písku dobré zkušenosti (pokud jim zajistít dostatečný přísun živin jinou cestou, např. přihnojování do vodního sloupce). Takže to, že tobě rostliny v písku zrovna dvakrát dobře nerostly, ještě neznamená, že za to mohl ten písek. Výživný substrát má samozřejmě své výhody, ale stejně dobře to jde i bez něj. Pokud někdo používá metodu hnojení EI, tak mu kytky porostou i bez substrátu (docela dost zkušeností s tím má myslím "vaaclav").

PS: Přikládám foto akvárka s čistým křemičitým pískem (majitelem akvárka je George Farmer z UK).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   15.05.2014 13:17 Žena Kytka [2146] Re: KarlosS
KarlosS napsal: oni tyhle flexiobklady maj jednu velkou nevýhodu. Jsou hladké a lesklé a težko se na nich usidlují nitrifikační bakterie.
Kdyby hladké a lesklé povrchy vadily nitrifikačním bakteriím, neusídlovaly by se ani v klasickém křemičitém písku, který tu používá spousta akvaristů. Vždyť Flexi nejsou nic jiného.
Navíc ne všichni touží pořizovat si akvarijní sekačku a vyhazovat týdně kýble rostlin, mnohý stačí, když to slušně roste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.05.2014 13:03 Muž Miso [470] Re: DrChila
len tak na okraj, zrovna cabomba ani substrat moc nepotrebuje, rastla by aj nezasadena ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2014 12:05 Muž DrChila [243] Re: KarlosS
Jak povídáš pokud zkusíte jiný dno jak si vyjmenoval nebudete chtít změnu. Flexy obklady kořenový systém špatně rostl. Rostlinky neprospívali nepočítaje to že když si člověk nedal pozor a čistil magnetickou stěrkou sklo. Stačilo malé zrnko prachu a problém byl na světě.
Liapor vlastní zkušenost kytky prosperují hezky se rozlézají, vypadá to hezky. Jedinu nevýhodou je to že hold je sním práce musí se potopit a některé kuličky jsou hold lehčí a neustále v pohybu. Pytel Liaporu 135kč 50L nepotopilo se nějakých 7litrů z pytle.

Akvarium s rychlorostoucí roslinkou zarůstalo dejme tomu 5 měsíců ve flexyobkladech a liapor 2 měsíce musel sem to střihat každá kytka zelená rostlinky nevypouští žádné kořenové šlahouny z nedostatku výživy. Rozdíl je i v průměru kytky. Ve flexi obkladech 1,5cm. V liaporu 3-4cm.
(u této kytky rybicky.net/atlasrostlin/cabomba_caroliniana )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   15.05.2014 11:13 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: Karel
oni tyhle flexiobklady maj jednu velkou nevýhodu. Jsou hladké a lesklé a težko se na nich usidlují nitrifikační bakterie. Výhodnější jsou poréznější materiály, např. z páleného jílu, pak stačí minimálně odkalovat, hodně toho dno zpracuje a navíc to funguje jako druhý filtr. Nehledě na to že to funguje zásobně pro rostliny, dno se nesléhá a nevznikají tak anaerobní plyny, lépe jsou provzdušňovány kořeny rostlin ...
Je toho spousty na trhu, od liaporu, přes profisoil, claysoil, madano až po substráty ADA. Když to vyzkoušíš, zjistíš, že se už zpátky k flexiobkladům a různým glanzkiesům nebudeš chtít vrátit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2014 11:11 Muž PaYoch [134] Re: Karel
Naprosto s klidem mohu doporučit Flexiobklady 2-4 mm, barva dle výběru. Mám ho v akvárku přes 20 litrů, je skvělý. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2014 10:38 Muž MarekP [812] - MalawiRe: frankie
Samozřejmě, důležité je ale použít vhodnou zrnitost s ohledem na plánovanou osádku akvária, co se týče rostlin i ryb (třeba u pancéřníčků není vhodné ostré dno). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.05.2014 10:32 jamajcan Re: frankie
Může.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2014 10:25 frankie – pisek
muze byt do akvaria bily kremicity pisek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2014 10:14 Muž Hrabi [2] - AmerikaRe: Miso
Fotka k příspěvku Pokud má někdo obavy o zdravotní závadnosti flexiobkladů, může zvolit přírodní, nebarvenou formu. Osobně si myslím, že obavy jsou ale naprosto bezpředmětné, protože jsou jejich písky léty prověřeny. Dalším faktem je, že stejné písky nabízí také Dennerle. S jakýmkoliv šterkem mám špatné zkušenosti ve smyslu, že je "ostrý".
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.05.2014 10:11 RAP Re: Miso
Vzhledem k tomu, že se barvený písek z flexiobkladů nějaký ten pátek v akváriích používá, tak by se o nějakých škodlivinách vědělo. Na druhou stranu máš pravdu v tom, že přírodní barva je přirozenější a hezčí.
Co se týče ceny, je to na každém jednotlivci.
Mimochodem, v pátek jsem byl ve Viváriu a zalíbil se mi tam pěkný přírodní písek(3frakce) v některých nádržích. Na dotaz mi prodavač sdělil, že to jsou zbytky co mu zůstaly doma a původem jsou z českých vod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.05.2014 10:01 Muž Miso [470] Re: Kytka
iste... uvadzam to hlavne ako priklad, na druhej strane ak niekto v tom nieje uplne zbehli ma istotu ze ten strk je do akva vhodny.
osobne by som si napr. flexiobklady do akva nedal (neviem ci to moze nejak skodit, rozhodne to ale vyzera divne)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2014 22:07 Žena Kytka [2146] Re: Miso
Až na tu cenu teda rozzureny
Běžný akva písek balený po 10kg stojí do stovky pytel. I Flexiobklady tady vyjdou levnějc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2014 16:40 Muž Miso [470] Re: Karel
toto je taka klasika shopakva.cz/… ak sa ti nechce behat napr po stavebninach a zhanat to lacnejsie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2014 15:05 Žena Kytka [2146] Re: Karel
Jen doplním, v případě čehokoliv zvaného akvarijní štěrk dej pozor, aby neměl ostré hrany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2014 14:51 R Muž romant [27981] Re: Karel
Bude-li to začátečnické akvo, tak doporučím klasiku v podobě písku(nejlépe pořídit ve stavebninách tzv. betoňák) a nebo štěrku o frakci 2-4mm, pokud možno bez přítomnosti většího množství vápence, dá se zjistit tzv. octovým testem. Mrkni na tento článek. rybicky.net/clanky/586-galeje-s-vyberem-vhodneho-dna . Pozornosti by člověku taktéž neměla uniknout nabídka firmy Flexiobklady v kategorii písků. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.05.2014 14:45 Karel – Dno
Dobré odpoledne , chtěl bych se zeptat jaké dno zvolit do akvaria a jaké má být frakce děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.05.2014 01:29 Žena Kytka [2146] Re: Amras
Pokud se ptáš na výšku dna a substrát, je také třeba dodat informaci, jaké si představuješ v akváriu rostliny, případně i osazenstvo.
Kobercovkám opravdu postačí 2-3 cm, u stonkovek a Kryptošek, které mají bohatší kořenový systém tak kolem 5 cm, u Echinodorů podle velikosti klidně 7-10 cm.
Co se týče druhu substrátu, máš na výběr nepřeberné množství odvíjející se opět od rostlinné skladby, ceny a dalších faktorů. Jsou jim tu věnována jednotlivá vlákna:
rybicky.net/forum/p58…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2014 21:52 - Re: Amras
3cm bohate stačí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2014 19:35 Muž Amras [34] – Re: nosi
nosi napsal: Ale akvárium je v záběhu
To jsem přehlédl. Jestli je v záběhu, tak jsem taky pro neodkalování
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   06.05.2014 19:09 R Muž romant [27981] Re: Amras
Amras napsal: Určitě by se odkalovat mělo ;-) To je sice pravda, ale je třeba vnímat souvislosti a když už odpovídáš tazateli, tak se mrkni, co vlastně je jeho problém. ;-) Já bych nebyl tak rychlý v tom soudu s odkalováním a naopak v tazatelově případě bych prozatím, než se akvo žádně zaběhne a odkalovat bude co, což bude trvat cca 2 měsíce, naopak radil neodkalovat, dno nechat v klidu a vnikající kulturu nitrifikačních bakterií neotravovat. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2014 19:04 R Muž romant [27981] Re: Amras
Když do dna nepoužiješ ty piskořky a dáš na očistu rostlin okružáky, tak by to mohlo nějakej čas vydržet i svažitý, tedy až budeš odkalovat, tak se to bude taky porovnávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2014 18:55 Muž Amras [34] Re: nosi
Určitě by se odkalovat mělo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2014 18:54 Muž nosi [1] Re: MichoCZ
Není, resp. ne moc. Ale akvárium je v záběhu, takže brzy předpokládám že to potřeba bude. Nebo se odkalovat nemusí? Vyčetl jsem tu že ano...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2014 18:53 Muž Amras [34] Re: romant
A kdybych k nim dal i okružáky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2014 18:53 Muž acik [416] Re: romant
taky jsem se snažil v začátku něco vytvořit a moje flexi do měsíce pěkná rovina... a nevadí mi to taky :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2014 18:51 R Muž romant [27981] Re: Amras
Jedna technická. Pokud budou v akváriu, ve dně přítomni šneci piskořky, bude každá snaha o svažování dna marná, neb to za pár hodin přetvoří a bude z ho placka, což samozřejmě nevadí, to svažování je taková berlička při optickým zvětšení objemu akvária. Jinak já osobně piskořky dávám velmi často a tudíž je jasný jak asi dna v těch akváriích vypadají. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2014 18:49 Muž Amras [34] Re: prasan
Myslíš, že to později bude stačit i pro kobercovky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2014 18:45 - Re: Amras
2-3cm v predu a do 5cm v zadu,ak sa ti pošťastí urobiť svah.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2014 18:39 Muž Amras [34] – Nové akva
Jaké doporučíte dno a výšku do 54l akva?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2014 09:56 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: nosi
Pořád mluvíš o odkalování, ale jsi si jistý, že máš co odkalovat? Je na dně detrit a jiný bordel? Jinak by ti mohla stačit jen výměna vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2014 21:38 Muž Aforte [533] - Rostliny
Jinak je dobré vždy koupit aspoň trochu substrátu navíc. Pak předejdeš něčemu podobnému. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2014 21:22 Muž nosi [1] Re: Aforte
Díky, zkusím to vybrat pro začátek... Případně přihodím ty 2cm navrch, tj možná lepší nápad. I to vysání a proprání se mi líbí, možná nejvíc, ale mám z 90% dno osázené, to by byl porod :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2014 21:14 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: replikant33
Není to jedno, jestli to třídíš v akváriu nebo venku? Akorát to musíš odstávat a pak to dávat zpět :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2014 21:11 Muž replikant33 [110] - krevetky, rostliny, ryby u mě nehledejte .Re: Aforte
tohle se mi taky parkát stalo při přesazovaní ,, nejlepší je opatrně odsát všechno smíchané hadičkou a venku v kyblu proprat přebrat a vrátit zpět je to snažší než se stím piplat v akvarku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2014 21:04 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: nosi
bod 1 = vybrat bílé zrnka výživného substrátu. Pokud bude měnit týdně vody, tak to s ní nic neudělá. Jen to nebude vypadat hezky. Pokud koupíš ten stejný štěrk/písek, který máš nahoře a vyměníš s ním třeba 2cm za 2cm, tak to takhle mít nebudeš.

Samozřejmě.. Je jasné, že jakékoliv přesazení rostliny, pohyb vody atd dostanou část zrnek navrch, ale s tím musíš počítat už při nákupu zásobního substrátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2014 21:00 Muž nosi [1] Re: Aforte
Přilepil jsem ho akvasilikonem a pak dva dny čekal... Je dost velký a v akva mi řekli, že bych musel čekat dva až čtyři týdny než se nasákne.

Ještě k bodu 1) vybrat jako vybrat úplně vše? Nebo jak vysokou vrstvu nového? Právě bych nerad abych to vyměnil a při nejbližším odkalování (byť povrchovém), bych se dostal tam co jsem teď, protože vrstva byla nízká :) Hrubší substrát jako vrchní vrstvu (momentálně 2-4mm) tedy ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.05.2014 20:25 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: nosi
Odkalovat povrchově, ne hloubkově!

Jak jsi přilepil kořen? Není lepší ho zatížit a počkat než se nasákne vodou? Pak by držel sám. Tohle je problém zásobního substrátu nebo dna z více částí.

1) vybrat
2) koupit trochu nového substrátu, oddělat vrchní vrstvu, nasypat to tam
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2014 20:19 Muž nosi [1] – Promíchané dno
Fotka k příspěvku Ahoj všem. Při vytváření akvária mi vyplaval kořen a proto jsem musel celé dno vyndat, vyměnit, přilepit kořen, počkat a dno vrátit. Hloupá chyba. Každopádně se mi pak písek smíchal s hnojivem a i když jsem se hodně snažil, momentálně jsou na dně kousky z hnojiva (včetně těch bílých kuliček) a nevypadá to vůbec pěkně, začíná to žloutnout a nelíbi se mi to. Na fotce to vypadá celkem ok, ale realita je horší.

Bojím se že při odkalování, které mě teď čeká poprvé, se to ještě zhorší. Dokáže mi někdo poradit co s tím? Ideálně bych to nějak chytře zakryl - například o něco větším šterkem nebo kamínky jako nejvrchnější vrstvu? Prosím o radu co s tím, díky!
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 22:18 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: melias
Kdybys to řekl o týden dřív, tak jsem ti mohl vyzvednout přímo u nich ve skladu a předat cestou na chatu. Jinak jsou flexi dobří. Některé akvaristiky je mají i normálně skladem. V Bráníků je mají určitě, Sklorex Brno netuším od koho bere, ale vypadá ten štěrk podobně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.04.2014 22:14 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: melias
To už si přesně nepamatuji, ale nijak zdlouhavé to nebylo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 22:11 Muž melias [4] Re: Aforte
nemáte zkušenost s dodacími termíny z tohoto shopu?

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 22:07 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: acik
S tím musím souhlasit. 1-2 mm je ideál hlavně pro koberce a stonkovky. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 22:04 Muž melias [4]
Jen píšou, že expedují za 4-7 dnů.
Já jej potřebuji mít doma nejpozději příští středu, kdy žena jede s dětmi pryč a budu mít čas a klid na výměnu dna.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 22:04 Muž acik [416] Re: melias
mám flexiobklady a zrnitost 1-2mm a roste všechno parádně :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 22:03 R Muž romant [27981] Re: melias
Zastav se ve stavebninách a pořiď třeba písek betoňák.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 22:03 Muž melias [4]
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 22:01 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: melias
flexiobklady, ideální stav
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2014 22:01 Muž melias [4]
prosím,
pora´dte mi nějaký akvarijní štěrk, bez obsahu vápence?
Blbec jsem se nechal nachytat a přes ujištění prodavače v akvaristice jsem zakoupil štěrk, kterej na ocet šumí jak šumák rozzureny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.04.2014 22:25 Muž Legioix [574] Re: Aforte
Aforte napsal: Vážně je hnusné?

Jo. A navíc ostré. tone
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [44] ...... 90

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114278x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria-?od=2151