Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
On někdo přidal? Jinak všem díky za vysvětlení.
Chlapi, zkuste trochu ubrat. Substrát ADA AquaSoil Amazonia už nějaký ten pátek používám, a není všechno tak černobílé, jak to vypadá. S Kamilem souhlasím tak na půl. Pokud máš ADu v akvárku dlouho, tak ti tam opravdu (třením granulí o sebe) vznikne časem docela dost jemného "prášku" (bláta). Skladba substrátů ADA je totiž 20% písek, 40% prach, 40% jíl. Při přesazování je pak důležité provádět to opatrně. Řada akvaristů doporučuje přesazovat vždy jen malou část rostlin, a s dalším přesazováním pak třeba týden počkat. Na druhou stranu si ale myslím, že ADA právě pro časté přesazování vhodná je, protože je sama o sobě výživná, a proto není třeba používat dole další výživnou vrstvu, která by pak při přesazování "zlobila". Chce to ale přesazovat opatrně, pomalu, s rozmyslem, aby se to moc nevířilo (a ihned po přesazení je vhodné vyměnit co nejvíce vody) - to se osvědčilo.
Pokud používáš jíl, tak se při jeho "zvíření" nic moc nestane. Pokud máš ale dole nějaký výživný substrát (AQUAplants nebo nedej bože ADA PowerSand), tak jsi v prd... tak máš zaděláno na problém s vyplavením extrémního množství živin do vody. Mimochodem takový ADA PowerSand obsahuje opravdu hodně velká množství amoniaku, takže mít ho jen tak nepřikrytý ve vodě ... za to by ti asi rybky moc nepoděkovaly (i když rostliny by z toho asi byly v sedmém nebi).
naprostý nesmysl
A není to jedno? Já používám "jíl s hlínou", který trochu překryju pískem. Občas se mi při přesazování stane, že si dno trochu zvířím, ale to si za chvíli sedne, nebo se to odfiltruje a je vše zase jak bylo.
četl jsem o tom. Životnost ADA Amazonia je prý cca 3 roky, pak se prý rozpadne. Jaká je tedy zkušenost?
blbost ADA substrát mám, přesazuji kytky celkem intenzivně a bahno se nekoná
Ja bych dodal,ze ani ta ADA Aquasoil neni moc vhodna pro ty co se casto rypou ve dne a presazuji rostliny,ma pak tendenci se menit v "bahno" a spodni vrstva se casem pod vlastni vahou meni v "bahno"(ale vyzivne) taktez.
Jen dopředu upozorňuju, že Terramol docela dost "pouští" (je dost prašný), takže je dobré ho před vysypáním do akvárka opravdu dobře proprat. A pokud jde o nějaký výživný substrát, tak pokud vím, u nás je na trhu v podstatě jen ADA (nebo její ekvivalenty jako NatureSoil apod.) nebo pak AQUAplants od firmy AGRO. U obojího ale platí, že jakmile použiješ na dno výživný substrát a překryješ ho třeba terramolem, tak se rozluč s nějakým přesazováním rostlin. Jakmile bys vytáhl nějakou rostlinu z takovéhoto dvouvrstvého substrátu, tak se ti spodní (výživná) vrstva dostane okamžitě na povrch, kde se z ní budou do vody uvolňovat kvanta živin = velké riziko řas. Dvouvrstvý substrát se podle mě hodí pouze pro trvale udržitelná akvárka, do kterých nebudeš rýpat ani tam nic předělávat. Podle mých zkušeností se ale spousta akvaristů ve svých akvárkách hrabe docela často, takže v takovém případě bych doporučil na výživný substrát buď úplně rezignovat (a používat maximálně jen nějaké tablety), nebo zainvestovat do ADA AquaSoil, který je sám o sobě už dost výživný a není proto potřeba ho kombinovat s něčím dalším (teda aspoň tak rok).
nemyslím kapsle, ale kuličky, třeba rataj bivoj. To je přece jedno, jestli toho je čtvrtka na 10cm2, nebo půlka na větší plochu, ne? Moc tě nechápu.
uvolní se moc hnojiva, může to spálit kořeny
nic nedrolit
dej npk kuličky pod kořeny, nebo je rovnoměrně rozdrol do substrátu.
Já jsem si ještě říkal zda bych si k tomu nekoupil pak nějaký substrát výživný a přimíchal to k Terramolu a pak to pokryl samotným Terramolem
Tak jsem dnes objednal Terramol
www.bonequip.cz/… do nového 54l akvária. Tak snad jsem vybral dobře
Sice je to pro bonsaje ale snad to účel splní
3 02.10.2013 16:36 sendihorak – kačírek
Dobrý den,
pokud nemáte zvláštní požadavek na biotop,pak mohu dooporučit kačírek frakce 2-4 mm. Výhodou je zvláště cena. Je k dostání ve stavebninách za zlomek ceny než v akvaristice. Osobně se nám tato investice velice vyplatila . V akvaristice platíte za to samé v kg a ve stavebninách za/t.
ADA, bez zásobního substrátu
spíš bych řekl Manado od JBL.
takže něco jako Aquaclay od Rataje ?
neztmavne, je to do oranžova
. Ale výhody převažují.
Pokud to po namočení ztmavne, stejně jako Akadama, tak bych se té barvy nebál.
Už jen kvůli pancéřníčkům tu jemnější frakci. Uvidíš, poděkují ti...
Kdyz tady o tom sla debata, vysel by z ni Terramol slusne, az na jeho "uplne blbou" barvu. Takze pokud Ti ta barva nevadi, nebo to nechas kompletne porust nejakym kobereckem a nebude videt, asi to neni spatna volba (asi, protoze cerpam z cizich zdroju, ne ze bych jej sam mel, jen jsem ho puvodne take chtel, proto mne zajimal).
Pro nejakou predstavu mrkni sem:
www.prirodni-akvarium.cz/… Za me tu jemnejsi...
Do akva v pohode... liapor mas zase na stavbu...
Tak tedy asi poslechnu zkušenosti zkušenějších akvaristů
Našel jsem tedy tyto dvě zrnitosti Terramolu:
www.bonequip.cz/…
www.bonequip.cz/…
Ale přijde mi lepší ta zrnitost 1-3 mm. Kterou byste mi poradily vy?
Akva (54l) bude nově založené. A chtěl bych tam pak přidat akvarijní substrát jestli to není tedy s Terramolem problém? Jen mě trochu zaskočilo, že se Terramol používá k bonsajím a já ho dám do akvárka. Jestli je to vhodné, zda neobsahuje vápenec.
V akvárku bych rád na dno nějaké pancéřníčky.
moskyt8 napsal: Zdravím,
vybírám písek do nově pořízeného 54l akvária. Vybral jsem si tmavé černé dno. Z hlediska ceny jsem si řekl, že pořizovat nějaké barevné dno bude zbytečně drahé. A tak jsem si vybral tento písek: www.petshopcz.cz/…
Co si i něm myslíte? Je to dobrá volba?
Není, tenhle písek je poměrně ostrý a barva na něm není stabilní.Vyzkoušeno.
já s těmahle obarvenejma pískama nemám dobrou zkušenost. Je to hladký a lesklý. Špatně se v něm něco usídlí. Nezpracovávají se v něm odpadní látky a kal. Za mě ti doporučím Terramol (zrnitost 2-4mm), není drahý a narozdíl od Liaporu se hned potopí a dobře v něm drží i kobercovky. Dobře se v něm usídlí nitr. bakterie a funguje i zásobně pro rostliny.
Záleží co se chystáš mít za ryby... Některé ryby vyžadují dno o jemné zrnitosti, například pancéřníček, obvzláště ti menší, v tomto by si mohl i ublížit. No a další faktor, některým rybám vyniknou lépe barvy na tmavém podkladě a jiné naopak na světlém... U obou faktorů viz místní atlas ryb, bývá to tam psáno a podle toho, jaké ryby budeš do budoucna chtít, zvol dno...
Cena si myslím že je dobrá ... ale velikost mi přijde trochu větší na můj nový vkus
dřív jsem měl podobnou zrnitost a nejsem spokojený, ted jsem šel do 0,8 - 1,2 mm od sandsystemu. Bylo to dražší ale myslím že kvalita bude dobrá
Ale samozřejmě na tom tvém písku asi nebude nic špatného ...
Zdravím,
vybírám písek do nově pořízeného 54l akvária. Vybral jsem si tmavé černé dno. Z hlediska ceny jsem si řekl, že pořizovat nějaké barevné dno bude zbytečně drahé. A tak jsem si vybral tento písek:
www.petshopcz.cz/…
Co si i něm myslíte? Je to dobrá volba?
Starší reakce
1. akva 0 -1mm bílí písek OK
2,3,4. alva 1 - 2mm bílí písek OK
5,6 bílé kameny (nic moc)
7,8 Liapor 1-4 OK
moj nazor je ze idealna je 2-3mm
ak chces pouzit mensiu frakciu tak by som to stare nedaval, ono sa to premiesa a to s vecsiou frakciou bude na vrchu a si tam kde si bol ;)
vyzivovy substrat by som pod to dal, len sa potom uz v tom netreba moc rypat
stary filter nechaj pocas prerabky pusteny vo vedry so starou vodou, a potom preloz do novozalozeneho akva
Slav3k napsal:
EDIT: V případě znovuzaložení, je vhodné použít část starého písku jako živinný základ? A to i přes to že je tedy vyšší zrnitosti ?
Pokud to nechceš míchat tak můžeš staré dno odkalit a ten odkalený bordýlek nalít do nově zakládaného.
Pokud ale ta akva do teď fungují, tak předpokládám že fungují i s filtrem. Filtr bych vyndal a nechal běžet po dobu přestavby akva v kbelíku s odpuštěnou akva vodou aby nepomřela užitečná osádka filtru na nedostatek kyslíku. Do nově založeného bych použil pokud možno cca polovičku vody z původního akva pokud budeš mít možnost takové množství po dobu předělávky uchovat. No a pokud uděláš tohle tak bych skoro ani neřešil jak dno osídlovat.
0 20.09.2013 16:20 Slav3k [23] Zdravím,
bohužel nemám čas pročítat celé vlákno a tak vznesu úderný dotázek:
jsem z Prostějova a budu zakládat a znovuzakládat dvě akvária (25L a 112L). Potřebuju nějaký vhodný písek, nevíte kde nejlépe se dá sehnat tady v PV nebo poblíž ?
1) Hnědý / nebo prostě tmavý
2) Pořád nejsem uplně rozhodnutý nad frakcí, ale asi 1 - 2 mm ... posledně jsem měl frakci 4 mm a to se mi nezdá jako dobré z mnoha důvodů
Díky !!
EDIT: V případě znovuzaložení, je vhodné použít část starého písku jako živinný základ? A to i přes to že je tedy vyšší zrnitosti ?
EDIT2: Toto foto jsem našel zde v nádržích, nezdá se vám to strašně přehnané ?
rybicky.net/nadrz/16462/0.jpg… MonterMonty napsal: no , nevím , rybky- třeba v amazonce , mají dokonale čistou vodu , na každém rohu odkalovací stanice , co půl kilometrů odklízecí četa která neprodleně po spadnutí jakéhokoli klacíku nebo lístku ze stromu zasáhne a vodu dokonale pročistí, nemyslím si že v tom substrátu je něco jiného než na dně takové amazonky
Amazonka není akvárium pane kolego...
Danila napsala: Souhlas všema deseti. Ratajova "Akvaristika začíná u rostlin" je vynikající a nepřekonaná,bez ohledu na to,jak stará je.
Dášenko, ale řeč moje s Honzou je o Sadílkovi...
...myslím, že to je to, co Honza "myslel jinak"
No, sice jsem to myslel trošku jinak, ale dobrá.
Souhlas všema deseti. Ratajova "Akvaristika začíná u rostlin" je vynikající a nepřekonaná,bez ohledu na to,jak stará je.
Překonané názory? Ani náhodou. Z této knihy se vše v dalších českých publikacích opisovalo (viz. Rataj a jeho Akvaristika začíná u rostlin). Samozřejmě je popisná své době, ale je to to nejlepší, co je v češtině. Plus úžasný atlas rostlin (ovšem téměř bez obrázků), kde je zmíněno spoustu dnes oblíbených a "nových" rostlin - např. Proserpinaca palustris - a podrobné postupy k pěstování oněch druhů (a to i našich). Jsem moc rád, že jí mám doma.
Jinak proč bych nedoporučil zahradní substrát.
1. obsahuje příliš mnoho organických zbytků (to nemusí být samo o sobě na závadu)
2. obsahuje spousty živin (to ovšem také nemusí být samo o sobě na závadu)
3. má velmi málo jílovitýh součástí (ty jsou ovšem ve dne pro vodní rostliny velmi důležité)
- to takhle vypadá docela dobře, ale když spojíte bod číslo 1 a 2, tak vám vznikne velmi rychle se rozkládající dno, které ve dne odstraní veškerý kyslík a vznikne anaerobní bahno naprosto nevhodné pro rostliny.
Mě nejlépe rostou rostliny v nivní půdě s vysokým obsahem jílu. Takové půdy mám i více jak 5 cm, překryté pro efekt pískem. To je zatím nejlepší dno, které jsem zkusil.
No , ... jak jsem kouk na obal , je substrát opravdu obohacen o spoustu živin , tedy výživu kořenového systému budu nejspíše řešit jílovýma kličkama , díky všem za názory ...
6 19.09.2013 09:57 Marcel G – Substráty pro vodní rostliny
Pokud můžu z vlastní zkušenosti jeden substrát do akvária doporučit, tak je to "AQUAplants - substrát pro vodní rostliny" od firmy agro. 20L balení se prodává asi za 100,- Kč, ale bývá hůře k sehnání (mívají ho občas i v některých zahradnictvích). Tento substrát jsem s úspěchem používal ve svém akvárku, a můžu říct, že mi rostliny rostly opravdu dobře (a to dlouhodobě). Myslím si ale, že teoreticky by bylo možné použít jako zásobní vrstvu i jiný "zahradní substrát", ale důležité je si nejdřív zjistit, co přesně obsahuje. Spousta zahradních substrátů má například hodně nízké pH (třeba i pH 3-4), což je hodně kyselé prostředí, které asi nebude vodním rostlinám (kořenům) příliš vyhovovat. Kromě toho v příliš kyselém prostředí se údajně také z půdy uvolňují toxické látky. V řadě zahradních substrátů bývá velký obsah rašeliny, a znám pár akvaristů, kterým kyselá rašelina spálila kořenový systém rostlin. Důležité je proto hlavně vhodné složení toho substrátu, a řekl bych, že většina těch našich zahradních substrátů moc vhodné složení pro vodní rostliny nemá. V tomto ohledu mají Američané určitě větší výběr, takže u nich je používání podobných substrátů obvyklejší. Jak už jsem ale řekl, záleží na složení; nelze šmahem odsuzovat všechny substráty. Např. substrát AQUAplans je pro vodní rostliny přímo určený, a stojí pár šupů.
PS: Všechny tyto substráty by se ale samozřejmě měly překrýt nějakou vrstvou písku. Dávat je napřímo, aby se z nich živiny uvolňovaly do vody, je nesmysl.
Ono stačí piskořky, pořád uklízím kuličky osmocote zpátky do dna.
Řekl bych, že tady ještě nezazněla jedna podstatná věc a tou je rybí osádka. Jak jsem již včera naznačoval, pokud tam jsou plánovány nějací borci co bagrují dno, tak bych to rovnou zavrhnul a uchýlil se ke klasice v podobě písku betoňáku a hotovo dvacet.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
Přidat reakci
1 ...... [52] ...... 91
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 115099x