Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jaké dno do akvária?

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dno 

Přejít na předchozí stránku 26 Přejít na další stránku   1  
Jaké dno do akvária?
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 16:47 Muž Driv3r [236] Re: romant
Nenut mě :) ve zkratce zvoral sem co se dalo.Na videjich to vypadá snadné.Proto sem hledal info zde. A zjistil jak naivní jsem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.04.2017 16:43 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Pepan
Já si naopak myslím, že malé objemy vyžadují skutečné mistry, dáš něčeho o kapku víc a je průser.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2017 16:43 R Muž romant [27987] Re: Maq
A zase jeden co opisuje, ale nestydí se to přiznat. palec Ty popisovaný problémy se netýkají jenom oněch zaklínaných začátečníků, to se týká nás všech, ale trošku vám všem odpůrcům uniká ta originalita jednotlivých nádrží a i použití daných zásobních substrátů nemusí vždy znamenat přesně a ten samý "problém". ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 16:41 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: DavFM
No já si pořád myslím že lepší dát tomu začátečníkovi malý dvoreček a až se na něm naučí pohybovat, tak mu ho pomalu zvětšovat. Tím omezíš počet možností přešlapů, protože u takového začínajícího nadšence stačí dva tři průsery a klidně ho to odradí. A jako exorcista končím. aby si někdo nemyslel že chci kohosi upálit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 16:39 Maq Re: DavFM
Myslím že jsi to docela vystihl. Kdo už tohle dělá řadu let, jaksi automaticky to "rozumně vede", a pak třeba zjistí, že s dobrým substrátem mu to roste ještě líp. Ale rozumně vedené akvárium vyžaduje praxi, spoustou začátečnických chyb si každý musí projít. A nezřídka zakládá akvárko několikrát nanovo.
Já za sebe se přiznám bez mučení, že jsem to nikdy nezkoušel. Ani nevidím důvod, proč bych měl. Ale čtu pilně zdejší příspěvky, začátečníci často hlásí katastrofy, a v mnoha případech se nabízí jako možná až pravděpodobná příčina nějaký ten substrát.
Když to sečtu, vychází mi negativní doporučení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2017 16:39 R Muž romant [27987] Re: Pepan
Zkus se oprostit od emocí a exorcistních snah zasáhnout zavčasu a znovu si přečti dotaz jak byl dnes položen a uvědom si s jakým substrátem hodlá tazatel pracovat. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.04.2017 16:37 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Pepan
Jo. Fakt jo. Pokud má oči a bude se do té vody dívat a pozorovat, co se děje, neudělá mu substrát žáden zásadní problém. A pokud nemá vlohy, vyrobí si stejně jiný problém sám.

EDIT: no,když nad tím přemýšlím upřímně, pokud by si to někdo chtěl dát do akva do cca 50 litru, tak raději ne(ale tak malý objem bych nedoporučoval začátečníkům tak jako tak). Tam se všechno děje strašně rychle, ale od cca 100-150 litrů nahoru fakt klidně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.04.2017 16:31 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: DavFM
Takže nějaké zkušenosti už máš. Doporučil bys zásobní substrát s čistým svědomím člověku, který neví o akvaristice vůbec nic, neví nic o přerybnění, neví nic o tom, jak fungují rybí a rostlinná společenstva a je schopen během dvou týdnů třikrát překrmit akvárko jenom proto, že se mu líbí, jak ty rybičky kolem toho krmení rejdí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 16:27 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Pepan
Záludná otázka. V mládí cca 10let, pak 20 let pauza a teď restart, rok a 2 měsíce, už.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.04.2017 16:25 R Muž romant [27987] Re: Driv3r
Škoda, měl jsem za to že zde o daný problematice diskutujeme. ;-) Odepsat něco jenom z toho důvodu, že jsem to JÁ neustál, to je sobecké. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 16:23 Muž Driv3r [236] Re: romant
K tomu se radši nepřiznám. stydim ale trefa. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 16:20 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: DavFM
Fajn. Kolik let děláš akvaristiku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 16:19 Muž Driv3r [236] Re: Pepan
Sakra si mě předběhl smich smich pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2017 16:09 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Miro1311
Já jsem zastáncem nějakého toho substrátu pod pískem.

Mám v jenom akva Staré dno od Rataje (nesmyslně velkou vrstvu,neměl jsem odhad) a nemůžu si tuto volbu vynachválit. A to jsem z toho musel 2x vytrhnout totálně přerostlý Echinodorus, cca 60-70cm velký. Pokaždé mi to rozvířilo tu hlínu do vody a pokaždé se nic zvláštního nestalo. Naopak vždycky je poznat, že si nová kytka už udělala kořeny a začíná výrazně růst. Celkově mi to všechno tak moc rostlo, že jsem raději přestal používat co2, nebavilo mě to furt něco stříhat.
Ani necítím potřebu se kvůli tomu nějak omezovat nebo něco hlídat. V podstatě nechápu některé problémy, které to údajně způsobuje. Pokud je však celé akva na hraně a chybí už jen poslední kapka, aby se to pos..lo, tak tohle snad ta kapka může být, ale nevěřím tomu, že v rozumně vedeném akva to může dělat problémy.

EDIT: Pepane, použiju tvou paralelu se závodním autem:
"Nechat úplného začátečníka řešit zásobní substrát je trochu podobné tomu, když bych adepta na řidičský průkaz nechal jezdit v závodním autě."

I ten úplný začátečník se závodním autem odjede úplně stejně jako s obyč.autem a pokud má rozum, dojede tam, kam potřebuje. Pokud však má talent, dává mu to obrovký potenciál být hodně dobrý.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.04.2017 16:03 R Muž romant [27987] Re: Driv3r
A ty jsi jako nováček nějaku negativní zkušenost se zásobním substrátem učinil a pokud ano, popiš jak to probíhalo, jak jsi se k akváriu choval, tedy přesně k tomu dnu pod mímž byl zásobní substrát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 15:52 Muž Driv3r [236] Re: MirekSazava
Určitě do tebe nikdo vandrovat nebude. smich Zkuste se na to dívat trochu s odstupem. Očima nováčka a předpokladem ze ne vše dodrží,a naštuduje celou problematiku,A v te chvíli ti substrát jen ublíží.respk..rybám.
Pak tu jsou otazky pomoc umiraj co je špatně atd.(moc živin malo rostlin hnijici dno.atd...)
Je to jako dat klukovi s čerstvým řidičákem závodní auto na 99%to zničí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 15:44 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: MirekSazava
Věnuji se akvaristice už spoustu let. Nikdy jsem zásobní substrát nepoužil a nemíním to dělat ani v budoucnu. Podle mě začínající akvarista by se měl v prvé řadě zorientovat v chovu rybek, v základních pravidlech fungování akvária a pokud v budoucnu hodlá přešaltovat na aquascaping, měl by to udělat až po důkladném zvládnutí základů a dostatečném pochopení principu akvaristiky. Nechat úplného začátečníka řešit zásobní substrát je trochu podobné tomu, když bych adepta na řidičský průkaz nechal jezdit v závodním autě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   17.04.2017 15:43 R Muž romant [27987] Re: Miro1311
Názory se různí, tedy jsou zde odlišný zkušenosti, to do jaký míry jsou opravdu osobní, to se těžko posuzuje, opisovatelů na jedné i druhé straně bude bezpočet. ;-) Přistoupit k zásobnímu(výživnému) substrátu s rozvahou a řídit se pravidlem, který ostatně v akvaristice platí velmi často, kdy méně bývá více, mě osobně příjde jako dobrá cesta. Tedy v úvahách jak bude finální podoba nádrže vypadat lze klidně i se zásobním substrátem pracovat beze strachu. z osobních zkušeností vím, že když se tento dostatečně překryje finální vrstvou dna, lze hovořit o dobrém sluhovi. Tebou vybraný substrát hodnotím jako velmi kvalitní a tomu co se píše v popisu lze bezproblémů věřit. ;-) Při tom čtení oněch rozdílných názorů měj na mysli hlavně ten fakt, že všichni vyjadřující se mají svoje jedinečný a originální akvárium a to co se děje, neděje u nich nemusí u dalších stejně postupujícíh platit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.04.2017 15:32 Muž MirekSazava [71] Re: Miro1311
No tady na rybickach je totiz zakladni pravidlo, kazdeho zacatecnika durazne varovat pred nejvetsim zlem na svete jmenem zasobni substrat. :-)

Podle me je to totalni kravina. Ja bych naopak zasobni/vyzivny substrat zacatecnikovi v rostlinne akvaristice doporucil. Nez se totiz poradne zorientujes v hnojeni, coz neni uplne snadne, bude ti zasobni substrat hodne pomahat s vyzivou rostlin.

Mimochodem ja jsem se dost dloubal v kazdem dne, co jsem mel ADA, Rataj... a zadna kalamita se nekona... A pokud jde o opravdu velky zasah, staci nekolik vymen vody.

Tak a ted do me
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   17.04.2017 15:23 Muž Driv3r [236] Re: Miro1311
Pokud jsi začátečník tak na zásobní substrát zapomeň.akorát tě přivede do problémů.Začni s nenáročnými stonkovkami,a případně hnojivem do vody.Až Budeš mit vic zkušeností tak k tomu zásobnímu substrátu sam dojdeš. ahoj
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 15:16 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetkyRe: Miro1311
Záleží co očekáváš, co tam chceš mít za kytky a jaké máš ostatní komponenty akvária (světlo, co2 atd). Za 2. substráty z pálených jílů napomáhají lepší biologické rovnováze díky své pórovitosti, ale zpočátku bývají lehčí. A za 3. není štěrk jako štěrk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 14:46 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Miro1311
Záleží co od akvária čekáš. Pokud chceš udělat krásné akvárium během krátké doby, pak ho nafotit do nějaké soutěže, zase vypustit a znova začít s jiným layoutem (a tak furt dokola), pak se bez těch výživných substrátů neobejdeš.
Ale pro dlouhodobý stabilní chod akvária ty substráty důležité nejsou. Tak jak jsi to napsal by to mělo být OK, to JBL pomůže do startu. Ale počkej až ti to potvrdí někdo, kdo se v kytkách vyzná víc než já.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2017 14:40 Miro1311 – Dno...
Ja som po prečítaní tejto témy trošku zúfalý.. všade sa človek dočíta o tom, aké sú výživné subrstráty pre rastlinné akvária výborné a nepostrádateľné. A tu sa zas človek dočíta, že sú v podstate naprd a človek si len koleduje o problémy.. :-O

Obyčajný čierny štrk 2-4mm + JBL Florapol 200 350g (www.akva-tera.sk/…) na dno by malo byť pre rastlinné akvárko+krevetky v pohode, nie? :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.04.2017 17:59 R Muž romant [27987] Re: FishWoman
Tak v Hornbachu se dá pořídit za stejnou cenu jako jsou flexi "Orbit Aquarien-Kies", tedy černej, frakce tak 2-3mm. Po namočení se zdá, jakoby začal pouštět barvu, ale toho se člověk bát nemusí(ověřeno praxí), a jeho barva není až zase tak úplně černá, ale je to spíše šedo černý, možno shlédnout třeba zde. rybicky.net/nadrze/26545
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2017 16:37 Žena FishWoman [7] - Amerika
Tak teda radši ten říční, bude to piplačka :-D Ještě se zkusim podívat v Plzni v Hornbachu a nebo stavebninach palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.04.2017 16:29 R Muž romant [27987] Re: FishWoman
Použij jenom jeden druh, tedy stejnou frakci, jinak dojde k promíchání a efekt je ten tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2017 16:27 Žena FishWoman [7] - Amerika
Ahoj, chtěla bych se zeptat jestli by bylo lepší kdybych na dno AQ použila nějaký "hezčí" štěrk, např. shop.flexibilniobklady.cz/…
A pod něj bych dala hrubší štěrk z řeky, myslím že nemá smysl kupovat pisek na celé dno když ho chci kvůli barvě tak ho stačí jenom pár kg nahoru. Písek v odkazu má 4mm a ten co bych dala pod něj by měl, kvůli kytkám, max. 6mm. Nebo myslíte že bych ho neměla kupovat a všude použít písek z řeky? Musela bych ho ale přecedit aby byl cca stejný, ale zase může mít ostré hrany sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2017 15:59 Soby20 Re: doubler
Dobre diky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2017 07:42 Muž RBeil [174] Re: Honzulka12
Stačí si pročíst fórum, je tu toho plno
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2017 03:29 Muž Barakainus [654] - RostlinyRe: Honzulka12
jo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2017 01:14 Honzulka12
Ahoj. Poradi nekdo jestli se da pouzit na dno pisek do bazenovych filtraci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 21:40 Muž doubler [80] Re: Soby20
chtel bych tam dat i bili sterk trochu jen nekde na okraj nekombinuj více barev, protože dřív nebo později se ti to promíchá a nebude to vypadat hezky. Pokud chceš "barevnější" dno, můžeš tam dát nějaké kameny..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.04.2017 17:39 Soby20 Re: afc1886
Ne ja sem pochopil. Ja si nebbudu porizovat ten zasobni substrat ja si budu porizovat ten cerna pisek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.04.2017 17:37 R Muž afc1886 [14704] Re: Soby20
Myslím,že jsi nepochopil připomínku od kolegy Maqa.On myslí,aby jsi si dal pozor na ten zásobní substrát www.rostlinna-akvaria.cz/… .Už tady bylo hodně začátečníků,kteří se potom potýkali s problémy.Já osobně nemám nic proti zásobnímu substrátu,ale upozorňuji,že je velmi důležité si pořádně rozmyslet rozmístění rostlinek,protože pozdější přesazování kytek vede k pozdějším problémům.A kolik potřebuješ toho křemičitého písku si spočítej tady www.akvamalawi.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 17:32 R Muž romant [27987] Re: Soby20
Zde si zadej do vzorečku dle rozměrů akvária a předpokládané výšky substrátu(5-6cm). www.akvamalawi.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 17:29 Soby20 Re: Maq
Diky. To si take ctu ale nevim kolik toho substratu mam vzit vim ze ho vezmu vic jak 25 kg a vic proto sse vas ptam a chtel bych tam dat i bili sterk trochu jen nekde na okraj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 16:55 Maq Re: Soby20
Neuděláš chybu, když se trochu začteš do příspěvků v tomto tématu, konkrétně co kdo píše o zásobních substrátech. Dobrá jsou taky vlákna "Nemoci ryb" a "Co se to děje s rostlinami?".
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 16:42 Soby20
Diky a kolik toho mam koupit do 330 litroveho akvaria?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 16:33 Muž LuckyLjuk [18] - RostlinyRe: Soby20
Určitě. Zrnitost i barva je ideální a pokud to s rostlinami akvarista bere vážně, je dobré použít nějaký zásobní substrát. např. tento www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.04.2017 16:15 Soby20
Chci se zeptat. Je toto dobry substrat na kytky?
www.rostlinna-akvaria.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 15:39 Maq Re: loksiklubos
Tvoje problémy mohou mít celou řadu jiných příčin. Vysoké dusičnany ne vždy vyřešíš odkalováním. Pokud hynou rostliny, nemusí být na vině dusičnany.
Proto jak píše kolega, udělej prezentaci a uveď všechny údaje. Pak to můžeme rozebrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.04.2017 14:51 R Muž afc1886 [14704] Re: loksiklubos
K cílenějším radám by bylo vhodné založit prezentaci akvária,nebo sem dát aspoň fotku celého akva.V prezentaci akvária se aspoň dozvíme hodně důležitých informací,jako třeba jaká tam je technika,jak často a jak probíhá údržba atd..
EDIT- podívej se i tady,třeba ti to pomůže rybicky.net/forum/13723
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 14:44 loksiklubos Re: mmany
M na mysli miesta kde sa tazko da doatat s odkalovacom napr ako su kamene a ine mieste snazim sa co najviac odkalit ale ked na niektorych miestach rozvyrim vodu tak mam tam vela kalu.Pripadne podny filter by odsaval len raz za cas cerpadlom . Lebo potom mam zvysene dusicnany a castokrat mi hynu rastliny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 14:30 Maq Re: loksiklubos
loksiklubos napsal: akva ktore sa mi komplikovano odkaluje
Bylo by dobré lépe popsat, proč to vnímáš jako problém. Hromadí se Ti kal?
Pokud jde o půdní filtry, většina publicistů, kteří měli možnost vidět mnoho akvárií s půdními filtry, je zavrhla.
Já jsem si z četby odvodil, že zdraví rostlin se do značné míry odvíjí od poměrů, které si v okolí svých kořenů (rhizosféra) aktivně upravují. Když je tam nucený proud vody, tahle jejich aktivita přichází nazmar. Je to faktor, na který nejsou geneticky připravené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2017 12:23 loksiklubos – Ako vyriesit cistenie dna v 250l akva
Fotka k příspěvku Ahojte. chcem sa opytat mam husto zarastene akva ktore sa mi komplikovano odkaluje.Bolo by vhodne pouzit podny filter?

Na podny filter by chcel pouzit strk do ktoreho zasadim rastliny a nato by som chcel dat kremicity piesok ktory by zamedzil kalenie dna. Vystup s externeho filtra by zapojil na podny filter aby sa ziviny vedeli dostat aj ku korenom a na druhej strane by sa voda vracala spat do akva. Bolo by to vhodne riesenie?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2017 08:39 R Muž romant [27987] Re: Miro1311
Zde si přečti, jak to dělá jene kolega, který opravdu rostlinám rozumí. Já jenom doplním, že bude-li použit ten či onen výživný substrát, chce co již od začátku rozmyslet, jak bude akvo vypadat ve finální fázi, aby nedocházelo k moc častému přesazování rostlin a tím k vyplavování živin do vodního sloupce a jako další bych si uvědomil, že nic není věčné a to ani účinnost těchto substrátů. rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2017 00:24 Miro1311 – Rašelina?
Zdravím.. už niekoľko krát som čítal, že na dno sa používa rašelina, prípadne len "hlina". To normálne kúpite rašelinu na kvetiny a drbnete ju do akvária a na to štrk/piesok?

Dno budem riešiť v blízkej dobe, bude sa jednať o rastlinné akvárko + krevetky. Plánujem nejaký výživný substrát (JBL AquaBasis Plus, Tetraplant Complete Substrate, Sera floredepot) a na to nejaký štrk 1-3mm (prípadne Liapor 1-4mm).. môže byť, či je potrebné niečo zmeniť?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2017 12:24 Muž powery [250] Re: Honzulka12
O dnu je celé toto vlákno ;-)
- křemičitý písek
- říční písek
- hnědý, černý barvený křemičitý písek - flexiobklady
- liapor
- ...

Dekorace pro krevetky kořeny, kameny, dubové listy, olšové šištice, mechy. O tomto jsou samostatná témata

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2017 12:18 Honzulka12
Jake dno by jste doporucily pro krevetky a jake rostlinky a dekorace?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2017 10:17 Muž RBeil [174] Re: Suntour
Jak jsem svoje akva stěhoval kvuli malovani tak jsem vypustil vody co to šlo a ve dvou jsne to přenesli úplně v pohodě.
Nekupujte si černobílou drť která se běžně prodává v akvaristice.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [26] ...... 90 91

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 114453x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/3914-jake-dno-do-akvaria-?od=1251