Řasy
je rod sinic z řádu oscillatoriales
Zkuste si prostudovat drkalky.
Usilovným studiem obsahu akva posledních dnů jsem zjistil, že mám asi problémy dva - zelenou řasu na listech rostlin blíže ke světlu, ale hlavně hnědo-zelené cosi usazující se v jemnolistých rostlinách, na pařezech, pokud to neodsaju tak i na dně. Nevím, mohli by to být rozsivky, ale u těch se tu píše cosi o drsné struktuře a můj svinčík je spíš slizký potah. Dá se opatrně namotávat na špejli ale trhá se to a dostat to z vody jde fakt nejlépe hadicí. Jenže odsávat denně? A objevuje se to už druhý den odsátí. Akva je nové a nezajeté - viz pár příspěvků níže.
Nenapadá vás možná diagnóza a prevence? Zkusím udělat fotku, ale khaki sliz je celkem výstižný popis.
Díky
M.
komerční mikro je třeba Profito od Easy-Life, je to bez dusíku a fosforu
Mikroprvky tím jsem myslel třeba plantex csm+B nebo tenso koktejl, občas jdou sehnat v některejch lepších akvaristikách, případně přes e-shopy (
pmdd.mrp-cz.com/… ). Komerční hnojiva je taky obsahují, ale většinou už s dusíkem, fosforem a draslíkem. Ale tady si nejsem moc pevný v kramflecích, míchám si všechno sám, tak o komerčních hnojivech moc nevím (pro velké akva je to o dost levnější metoda). Mě cca po měsíci začly kytky blednout (chloróza) - měly málo železa, jak sem začal přidávat mikroprvky tak se to zpravilo.
Svetla mas dost, CO2 davas, klidne muzes zacit hnojit metodou EI. Vodu menis pravidelne, takze to pro Tebe nebude zadna katastrofa, jako ze je to moc pece navic. Zkousim ji taky, zatim jsem spokojen, i co malem uplne uhnilo, oziva, rostlinam se celkove dari lepe, rasa nejaka je, ale v rozumne mire, sem tam neco odstranim.
Jak to Tve akvarko vidim, bude Ti zatim stacit tak tretinova az polovicni davka hnojiv proti doporucovane, a az to zacne byt vic jungle, muzes pridavat. Nema cenu davat plnou davku hnojiva, kdyz odhadnes, ze maximum co by v akvarku mohlo ohledne rostlin byt je 3x tolik. Tady fakt staci takhle hruby odhad, ani by byt nemusel a mohl bys lit plnou davku, ale k tomu duvod nevidim (neco by se mohlo hromadit na kritickou koncentraci, jak to vic nezvladnou zredit vymeny vody).
Ohledne svetla zkus ubrat, spis na dobe sviceni, at ta rasa az tak neprosperuje.
Jinak ja mel kdysi zelenou vlaknitou rasu nejvic v nejvetsim proudu vody, dost pomohlo proud zmirnit. Ale boj s ni neni zrovna snadny, jinych ras se da zbavit snadneji, to bohuzel vim z vlastnich zkusenosti. Rika se, ze jeji pozadavky jsou dost blizke rostlinam a proto je tak tezke znicit ji a neznicit pritom rostliny. Nejspis na tom neco bude.
Díky za super-rychlou reakci, nelenil jsem a prohlédl tvá akva na profilu a mám se sakra, sakra co učit.
Důvod tak dlouhého svícení je opravdu snaha to taky někdy vidět "in-action" (... přes den sedím v práci).
Upřímně řečeno, řasa vyskočila do 24 hodin od první=poslední pokusné aplikace pár ml Ratajova Biofloru asi po týdnu, ale bude to nejspíš jen shoda náhod. Řekl bych, že ze dna se do vody uvolnilo potravy pro řasy mnohem víc.
Co za mikroprvky (stejně jako chemické složení pomůže i jmého běžně dostupného prostředku + dávkování) by jsi doporučoval?
Díky, M.
když chceš tolik svítit, budeš asi muset brzo začít i hnojit, jinak se ti kytky zastaví a řasa rozjede ještě víc. Já bych ale spíš stáhnul světlo na cca 0,3w/l u T5 to na rozjezd podle mě úplně stačí a svítil tak těch 10h denně, případně i méně než ti ta řasa zmizí. A začal přidávat aspoň mikroprvky. Já jsem se dostal u svýho akva na průměrnou hodnotu 105w po dobu 11 hodin (akva 500 l hrubej objem)T5 s reflektorama a kytkám to stačí, rostou víc než dobře. Ale ze začátku jsem si prošel to samé, nejdřív cca 1 měsíc rozsivky, pak 14 dní zelená vláknitá a nakonec ruducha. Výměnu vody bych dal aspoň 2x tejdně, s tím že jak řasy zmizí, tak bych to dal zpátky na 1x. Jestli potřebuješ mít akvárko osvětlený ráno i večer tak tam dej přes poledne pauzu. Ať to roste (teda řasy né)
....a dnes (... a to Limnophila a Ceratopteris už poznaly moje nůžky)
Díky za rady a komentáře
Michal
Pro ilustraci přikládám fotky před 14 dny (den po osázení)......
Obávám se, že procházím tím, co si asi prodělala spousta z vás - nájezd řasy v čerstvě založeném akva. V mém konkrétním případě nejspíše zelené vláknité řasy, která se uchycuje buď ve formě zelených dlouhých vláken (... která jdou ale celkem snadno mechanicky otřít) na všech plochách obrácených směrem k osvětlovací rampě, nebo ve formě tmavších (hnědozelených) chuchvalců jakoby zamíchaných do jemnolistých rostlin. Zkrátka nic veselého na pohled ze vzdálenosti menší než metr.
Akvárium je pouhé dva týdny staré, z čehož jeden trávím se špejlí v ruce a namotávám a namotávám. Na rady zde na fóru jsem si pořídil 6 parmiček černopruhých a nějaké ancistruse, kteří jsou mi sice věrnými pomocníky, ale ani dohromady to moc nezvládáme.
Akva má celkový obsah nějakých 330 litrů (typuji okolo čistých 300 l vody), na dně substrát ve spodní vrstvě promíchaný s jedním balením JBL Florapol (... který mi - i když je překrytý 3-5 cm propraného štěrku - kalí úspěšně vodu při jakékoliv manipulaci se dnem).
Pár aktuálních hodnot chemie - NO2: neměřitelné; NO3: 25-35 mg/l; pH 6,5°; tvrdá voda okolo 15°dH
Hlavní podezření mám na světlo - akva je osvětlené rampou s možností až 4x 54W (2x teplá bílá + 2x studená bílá OSRAM). Pomocí spínacích hodin mám nastavené svícení od 7:00 do 22:00 (nejspíš asi moc, ne?) v různých intenzitách od jedné trubice ráno a večer po všechny 4 dvě hodiny přes poledne ve snaze simulovat trochu světlo v přírodě (viz příloha). Průměrný svit po těch 15 hodin je 0,48 w/l což by nemusela být taková tragédie, spíš si nejsem jistý celkovou dobou.
Bublám CO2 z lahve po celou dobu svitu zářivek, odhadem bublinka / sec. Kytkám (a jejich tam požehnaně) se zatím daří a (s jednou, dvěma výjimkami) rostou jako pomatené a kyslík bych mohl dodávat do špitálu. Bohužel, jak říkám - nedaří se jim tam samotným.
Krom 6 SAE a 5 ancistrusů je tam posledních pár dnů i 20 neonek. S dalším osazováním vyčkávám až akva trochu stabilizuje (vnější Eheim2076 jsem sice naočkoval blátíčkem z kámošova filtru, ale asi to chce čas.
Pročetl jsem co se dalo (... a že tady je o řase sakra co číst), ale jednoznačnou radu jsem nenašel. Na Horácových stránkách se celkem logicky píše, že je na vině nerovnováha světlo x živiny, ale bohužel už asi není úplně jednoduché poznat s čím začít laborovat. A tak škemrám staré praktiky o radu. Myslíte že mám:
a) zkrátit fotoperiodu, ale nechat průměrnou intenzitu okolo 0,5 W/l
b) snížit intenzitu světla (... více ta bestie roste na osvětlených plochách)
c) zvýšit intenzitu světla (... ať kytky "vyžerou" nadbytek živin, je li tam nějaký)
d) opatrně přihnojit (je-li tam nadbytek světla mohlo by to podpořit kytky)
e) více měnit vodu (zatím jsem měnil a plánuju měnit cca 1/3 objemu 1x týdně)
f) UV světlo??
g) na nic nesahat a čekat (.. vím čtrnáct dnů nic není, ale kdo se má koukat, jak mu jeho vysněné akva kolonizuje zelenej sliz)
Každá rada dobrá - děkuji předem
Michal
Starší reakce
V každém případě přidej rostliny. Hlavně rychlerostoucí a plovoucí. Růžkatec, rohatec, okřehek, limnobium, bahnatku, mokřanku, šípatkovec odnožující, doušku, atd.
Vyndej ten bílý šutr, nekrm tolik a z PMDD používej jen draslík a stopové prvky.
Z toho je vidět, že to akvo dusičnany spíš produkuje, než spotřebovává a právě plovoučky jsou zdatným konzumentem dusíku, ty bych neomezoval. Dusík bych omezil v tom PMDD a kdyžtak přidával právě bez NO3. To častý krmení bude k vyšší hladině dusičnanů taktéž přispívat.
Udelal jsem jeste test vstupni vody:
NO3: 50mg/L
NO2: 0
Tvrdost: 7°
KH: 6°
pH: 7.6
Chlor: 0
Takze pH je vyssi a NO3 je tam min. Da se nejak regulovat necim NO3 ve vode? A ty plovoucky mam tedy take zregulovat? Hodiny zatim prenastavim asi na 11h a pak na 10h - at to neni pro ryby takovy sok.
Přehnojený, přesvícený. Světlo bych snížil na 8 hodin denně a toho PMDD bych dával poloviční dávku. krmit 2 denně mě příjde taky zbytečný, krmil bych jenom jednou denně a to ještě menší dávku než píšeš, nikomu se nic nestane, jeden den v týdnu nekrmit vůbec. To bych udělal já, uvidíš co na to ostatní.
Edit: Pokud se dá věřit tomu měření, tak je ta hodnota NO3 hodně vysoko. Častější výměny vody(předpokládám vstup nižší než akvo) a plovoucí rostliny, to jsou pumpy dusíku.
0 16.11.2013 15:05 aa007 Ahoj,
snazim se vyhrat boj se rasou, ale nejak se mi stale nedari. Misto toho, aby mizela, tak je ji vic a vic...
Ryby krmim 2x denne (predtim 3x). Rano tetra min a vecer patentky + jedna tabletka. Davkuju tak, at je to do 2 minut od krmeni pryc.
Jedna se o tuto nadrz:
rybicky.net/nadrze/18990
Kazde rano jeste davam 1.5ml PMDD.
Nadrz je cca 4m od okna.
Uz si vazne nevim rady... posledni akvarium melo ten samy problem, a kdyz sem tam nalil proti tomu chemii, tak mi vymrely snad vsechny rostliny, takze to nechci opakovat.
Hodnoty vody pred vymenou podle aqua testu:
NO3: 100mg/L
NO2: 0
Tvrdost: 14°
KH: 6°
pH: 7.0
Chlor: 0
Kazdy tyden odkauluju a menim 1/3 vody.
Rostliny mam viz. foto na profilu nadrze, plus plovoucky. Teplota vody 24°C, svitim 12h denne.
Starší reakce
Však jasně, já to nepitvám, jenom konstatuji, že přidávání sanytru(KNO3) má na plovoučky a nejen na ně pozitivní vliv a to že píšu o dusíku, neznamená že to co jim chybí není právě draslík, neb toho je ve vstupních vodách povětšinou pomálu.
No jo, to jsem presne tak delal, ze kdyz k tomu doslo, na KNO3 jsem pritlacil a bylo po zloutnuti plovoucek. Ale "pritlacenim vic" se deji divy. Jak to zde hodnotil Vaclav, treba chybel draslik, coz je jiste velice dobre mozne.
fido16 napsal: Tak vstupní vodu vím to jsem dělal nedávno a to mám 30 mg/L
Myslel jsem, ze takhle nejak je na tom ma vstupni voda, testy to rikaly. Predchozi zkusenost s mistni vodou zadna, stehoval jsem se docela nedavno. A jak se zda, stejne KNO3 musim pridavat.
kytky pokud mají možnost, tak berou živiny i z vody i ze substrátu. Vyplavený výživný substrát ze dna nemusí být vždy problém, záleží na vstupní vodě (teda pokud akva úplně nezakalím při rytí do dna)
navíc nemyslel jsem to tsk že když tam dá rychle rostoucí kytky tak je po problému, ale tak že to může zlepšit situaci nebo dokonce i vyřešit, každé akva jjiné a fungovat to všude nemusí.
já vím že je to rovnice světlo x živiny ale pokud má přidaný substrát pod štěrkem tak kytky berou živiny z něho a ne z vody, ajestli se mu při odkalování trochu té "zeminy" dostalo do vodního sloupce tak to taky může být důvod
To ano
fido16 napsal: Tak vstupní vodu vím to jsem dělal nedávno a to mám 30 mg/LNo, nepsal jsem, že se výměnou dá i hnojit.
Tak vstupní vodu vím to jsem dělal nedávno a to mám 30 mg/L
Jen si dávej bacha na NO3 aby ti nekleslo na 0 a zjistil bych si kolik ho máš ve vstupní vodě.
No právě nehnojím ani s jedním momentálně mám obavy abych si ještě nepřitížil
Bacha na ten fosfor to bych radši nezkoušel.
Hnojivo akorát tekuté pmfe + dusík, plantex, fosfor. Ale teď z toho nepoužívám ani jedno. jen co2. Vodu bych musel změřit je to na delej
Mě šlo o ten smysl, jak je mnohdy uváděno, že to odebrání živin rostlinama, je samospásné a vše vyřeší. Prostě když se na píše, že tím jak ty rychlejirostoucí rostliny odeberou řasám živin, tak je vyhráno a to je to oč mě šlo.
romant napsal: Pozor na to, je to mýtus(to odebírání živin), jenž je zhusta šířen.
No, takhle bych to určitě neřekl. Jelikož rostliny rostou, tak z něčeho živiny pro svůj růst brát musejí, a tudíž zcela logicky nějaké živiny z vody a substrátu odebírají. Druhá otázka ovšem je, v jakém množství, za jakou dobu a při jakých podmínkách. Např. při silném osvětlení budou spotřebovávat více živin než při slabém osvětlení; rychlerostoucí rostliny budou odebírat větší množství živin než stínomilné druhy; pokud mám v akvárku hodně ryb, tak nemusí být spotřeba živin rostlinami "vidět"; pokud mám nějaký výživný substrát, tak ... atd.
Jednou trubicí sviť 10-11 hodin a žádnou přestávku nedělej to je v tvém případě nesmysl, když máš CO2 z lahve. Tu druhou zapni tak na 2-3hodiny a sám poznáš jak jsou na tom rostliny. Víš co máš za vodu a používáš nějaké hnojivo?
Tak já třeba častější výměnou vody naopak hnojím, možná kdyby jsi tam lil vodu z osmózy, potom snad.
Dobrá
zkusím i tu rampu pozvednout nad akva a uvidím zda to pomůže. Právě světlo se snžm vychytat takže dávám přes den 2-3 hoďky přestávku a pak svítím až do večera ale zatím se mi nepodařilo vychytat ten správný čas
Sviť jednou trubicí a tu druhou zapínej jen na pár hodin. Časem přijdeš nakolik. Pokud můžeš tak tu rampu zvedni trochu více nad akvárium.
Pokud se nepletu častější výměnou vody živiny odebírám takže jsem vsadil i na tuto možnost je tak?
RBeil napsal: Narvi tam víc rostlin ať ti berou živiny z vody...Pozor na to, je to mýtus(to odebírání živin), jenž je zhusta šířen, vo tom to není, ale o naší "oblíbené" rovnováze a vyvážení podmínek v rovnici světlo x živiny.
Mám tam většinu rychlerostoucích rostlin můžu tam hodit nějaký růžkatec toho mám dost a vždy zabral
Narvi tam víc rostlin ať ti berou živiny z vody, máš to málo zarostlé na to jak jsi psal že máš osazeno 70% dna tak ano 70% to je když se kolem každé kytky udělá 5cm kružnice, dej tam nějake rychlorostoucí
Takže mám vypnout jednu zářivku? Jinak ve dně se hrabu minimálně jen ho odkalovačem trochu prohrábnu nejedu až na dno tak abych netahal zásobní substrát. odkalím očistím skla a napustím
. Teď měním vodu každý den. A akva je založené cca 4-5 měsíců akorát teď došlo na přestavbu a výměnu zařasených rostlin byla to hrůza
To vůbec není o tom, jak vypadá fotka, ale 2x30 W nad 35cm 150l akvárkem. To je dostatečné i pro zajeté akvárium, ale hodně silné nad akváriem, které je před nedávnem založené a vypadá jak vypadá.
Pokud se v tom dně nebudeš co tejden vrtat a přehrbávat to jak divočáci hrabanku, tak to na zásobní substrát svádět nemůžeš.
Díky
Jinak na fotce je to po výměně vody 1/2. A po odřasení. Ty rostliny co byli nejvíc od řasy tak jsem vyházel ty co šli očistil v podstatě jsem akva přestavil nanovo některé rostlinky dokoupil a nasadil. Takže rostliny jsou zatím bez řas ale spíše na substrátu se řasa objevuje stále.
Jinak mě právě napadlo zda to nemůže způsobovat substrát co je pod štěrkem. Mám tam planta grow a ten by měl být v pohodě a neměl by být problém tohle je můj první zásobní substrát v akvu jinak nepoužívám
vždyť jsem to říkal
pěkný
fido16 napsal: Tak jsem to vyfotil foťákem a ne telefonem a vypl jsem jednu zářivku Tak jsem to vyfotil foťákem a ne telefonem a vypl jsem jednu zářivku
Přidat reakci
1 ...... 69 70
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79405x