Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 34 Přejít na další stránku   1  
Řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 12:29 gargamel Re: Johan
EDIT: resp. o místo, kde mohou růst.
Vůbec to takhle nemyslím.
Pak vůbec nechápu, jak to myslíte. O místo? Např. na čelním skle je přece pořád dost místa na nějakou tu zelenou řasu.
Evidentně se vám moc nechce odpovědět. Myslel jsem, že napíšete svůj názor a já pak přidám ten svůj. No tak tedy přidám jen ten můj, ale až po obědu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 12:28 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: scorpion075
rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu Snažím se zde pourčovat jednotlivé druhy a tak vám to třeba pomůže s hledáním konkrétních ekologických nároků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 12:26 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: gargamel
gargamel napsal: Díval jsem se na vaši nádrž a pokud chcete mít řasy, přestaňte provozovat ty velké výměny vody týdně.
Obávám se, že vzhledem k tipu AQ tento požadavek nemohu splnit ;-) . Nicméně uvítám další podněty či odkazy. Ne z důvodu, že bych mněl nádrž zcela bez řas, ale proto, že mně tato problematika začala zajímat. Myslím pokud poznám hlouběji požadavky jednotlivých druhů řas, tak bych si s nimi mohl docela dobře vyhrát X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 12:19 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
Vůbec to takhle nemyslím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 12:12 gargamel Re: Johan
Myslíte to tak, že rostliny akvárium zastíní - méně světla - méně řas a tou konkurencí máte na mysli, že odčerpají živiny řasám, které pak nebudou mít z čeho růst?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 12:02 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
Ono, konkurence o světlo. ;-)
A vy jste už nad tím také uvažoval?

EDIT: resp. o místo, kde mohou růst.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 11:55 gargamel Re: Johan
když je akvárium zarostlé rostoucími rostlinami, nemůže být zarostlé řasami.
Už jste někdy uvažoval nad tím, proč tomu tak je?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 11:51 Muž larix [1420] Re: scorpion075
H. rivularis potrebuje pH nad 7, nie príliš veľa svetla a dostatok živín.

(Štifterová,A.,2010: Ruduchy (Rhodophyta) ve sladkovodních ekosystémech. Bakalárska práca, Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze, Praha, 26 pp.)

Okrem toho pH dosť relatívne údaje ale aspoň niečo.

A niečo je popísané aj tu:

ELORANTA, P. & KWANDRANS, J. (2007): Freshwater Red Algae (Rhodophyta). Identification guide to European taxa, particularly to those in Finland. – Norrlinia 15: 1 - 103.

KUMANO, S. (2002): Freshwater Red Algae of the World. – Biopress limited, Bristol, 375 pp.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 11:49 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: scorpion075
Obávám se, že Hildebrandia rivularis se zelenými řasami neporoste a pokud, tak na místech, kde bude na zelené řasy málo světla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 11:48 gargamel Re: scorpion075
Díval jsem se na vaši nádrž a pokud chcete mít řasy, přestaňte provozovat ty velké výměny vody týdně.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 11:47 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: gargamel
Mluvíte o akváriu zcela bez rostlin nebo i o nádrži s alespoň několika rostlinami? Obojím, ale když je akvárium zarostlé rostoucími rostlinami, nemůže být zarostlé řasami.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 11:43 gargamel Re: larix
Zdravím,
můžete prosím uvést nějaký výmysl a polopravdu? :-)
Co vyhovuje rostlinám, vyhovuje i řasám. Takže když se budete řídit radami, jak pěstovat rostliny, budete i úspěšným pěstitelem zelených řas
Mluvíte o akváriu zcela bez rostlin nebo i o nádrži s alespoň několika rostlinami?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 11:41 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: HaDaS
S tím přesvětlením. Používám trubice 4x36w a AQ je situováno proti oknu na jížní straně. To mi přijde docela postačující
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 11:38 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: HaDaS
Tím matadorem je myšlen kdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 11:36 Muž scorpion075 [254] - AfrikaRe: Johan
Díky za reakci. Máš pravdu, že především mi jde o zelené řasy, které slouží tlamkám jako doplňkové krmivo, ale krom toho bych velice rád z estetického hlediska namnožil červenou ruduchu Hildebrandia rivularis. Násadu mám v AQ už asi měsíc, ale vývoj žádný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 11:24 HaDaS Re: scorpion075
... co bez odkazu zkusit přesvětlit akva s rostlinkami ;-) Sluníčko vše zařídí taktéž. Hlavně krásnou zelenou přisedlou ... i sinice se zvládne když k tomu přidáš teplotu a nebudeš cirkulovat vodou.
již jeden matador, který dělá pokusy s řasami, tu na stránkách je. Zda-li se přihlásí ? smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 11:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: scorpion075
Odkaz sice nemám, ale určité vodítko ano. Co vyhovuje rostlinám, vyhovuje i řasám. Takže když se budete řídit radami, jak pěstovat rostliny, budete i úspěšným pěstitelem zelených řas (předpokládám, že vám jde o ně). Jen sou méně náročné a tak jim stačí hnojit jen občas.
dostatek světla x dostatek živin, tvrdší voda = Oedogonium capillare
dostatek světla x dostatek živin, měkká voda = Cladophora
dostetek světla x málo živin = Cladophora, Oedogonium, Compsopogon
méně světla x málo živin = Cladophora
málo světla x špinavá voda = rozsivky, ruduchy až plísně
Takže to jen tak (nebrat příliš za slovo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 11:17 Muž scorpion075 [254] - Afrika
Jsou zde stovky nářků na zlé řasy, které si drze a neptajíc se akvaristy obrostou kdeco. Tomu samozřejmně odpovídá tisíce rad a návodů jak z řasou zamávat. Mně by zajímal opačný problém. Takže má otázka zní: Máte někdo tip na odkaz, kde je popsáno cílené pěstování řas? Samozřejmně v podmínkách domácího akvaria, nikoliv laboratorní kultury.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 08:48 Muž larix [1420] Re: DavidDizzer
Tá stránka je plná poloprávd, výmyslov a nepresností.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2012 07:26 Muž scorpion075 [254] - Afrika
Jo, jo řasy. Mám s nima věčně problém. Nechtěj růst potvory a nebo rostou ty o které nestojím :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   16.01.2012 06:51 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: DavidDizzer
Opravdu super stránka, takže klobouk dolů jejím autorům :-) autorům nebo lidem, kteří články jen přepsali. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.01.2012 22:34 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Lada22
každý akvárko potřebuje něco jinýho
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 22:19 Muž DavidDizzer [26] – Doporučení :-)
Myslím si, že na "rybicky.net" to bylo zmíněno již více než tisíckrát, ale opravdu osobně doporučuji přečíst si články na stránce rostlinna-akvaria.cz . I já chvíli nevěřil a nechtělo se mi nic číst, ale jak jsem se tam začetl, vše mi docvaklo. Prostě to vše do sebe logicky zapadá a myslím si, že kdo si to přečte a vykoná podle rad, tak mu řasy už neporostou nebo se jich zbaví v největší míře.

Opravdu super stránka, takže klobouk dolů jejím autorům :-)

Přeji pěkný zbytek dne
DavidDizzer :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.01.2012 21:39 Muž Lada22 [28]
No,po týdnu vše o 100% lepší,jelení paroh prakticky fuč,štětka už jen na pár listech anubiase a mizi a to i bez nějakých extrémních výměn vody atd.....takže,není nad to řešit problémy jen s jednou osobou a to sám se sebou potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 12:55 Muž Lada22 [28]
Takž včera jsem kompletně "přebagroval" a odkalil dno,vyčistil jeden ze dvou filtrů,zvýšil opět průtok skoro na max,a ostříhal všechny kytky které byly napadeny,pouze 2 druhy stonkovek jsou ok,zelená hmota rostlin mě klesla tak na polovinu oproti předchozímu stavu.Otázkou zústává zda znovu začít hnoji komplet pmdd s mikroprvky,abych zase náhodou neživil jen řasy když je mín kytek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 12:48 Muž Miso [470] Re: Johan
to reagujes na moje akva? alebo na moj prispevok? alebo na Petrov? ;)
PS. UV lampa, zastínění riesia tento problem spolahlivo, pricinu samozrejme nie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 12:46 Petr Re: Miso
Zkusím svítit jen 10h a vyzkouším to zatemnění a výměnu vody.Je zvláštní jak protichůdné názory mají akvaristé na osvětlení.Na netu i v spec. obchodě mi doporučili svítit 12-14 h.Díky za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 12:27 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Miso
-nevím jestli ta rostlina je Acorus nebo Sagittaria. Pokud acorus, tak bych ho vyměnil za sagittarii a tou nechal zarůst celé akvárium. Či jiné nenáročné rostliny jako Hygrophila polysperma či Vallisneria spiralis.
-přidal jen pro formu nějakou drobnou plovoucí rostlinu (např. okřehek či azollu - vidíte na nich krásně obsah živin a akváriu dělají jen dobře)
-za pár měsíců vyměnil zářivky za normální z "elektra" - nějaké řady 8xx či 9xx
-měnil bych pravidelně (třeba jednou týdně v sobotu =)) 30l vody (což sou asi dva belíky)
-přerušujte si osvětlení jak chcete. Ale pravidelně. Né jednou tak a druhej den jinak.
-pokud nebudete kameny čistit, řasy tam budou vždy. To bych neřešil. Aspoň konkurují řasám v jiných částech akvária. Možná bych tu sinici při čištění akvária vždy odsál. Až se akvárium zajede, trochu zašpiní dno, a dostane svůj řád, snad už tolik řasy trápit nebudou. :-)

P.S: UV lampa, zastínění apod. problém moc neřeší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 12:14 Muž Miso [470] Re: Petr
nejaky ten pripravok by som neskusal, co podla mna pomoze je pravidelne odsavanie sinice a casta vymena vody. a zvysenie prudenia v akva (ale to sa zasa opakujem) pripadne pridanie NO3 by mohlo pomoct. ak to nepomoze zatemni akva (ale dokladne) na 5dni, pusti tam vzduchovanie, UV lampa tiez pomoze. pocas tych piatich dni urob jednu vymenu min. 50% vody. po tom zatemneni dalsia vymena vody, kludne aj 80%.
neviem ake mas svetlo ale pauza ti niak nepomoze a svietit 12h je uz na hrane. rastliny potrebuju dostatocny oddych takze tych 10h je podla mna ideal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 11:40 Petr Re: Ivoš
Pravdou je,že před předěláváním akvária jsem tam ty sinice neměl.Byli tam jen ty řasy na rostlinách a hnědé řasy na kamenech.Svítil jsem tenkrát max.8h,ale zase mi vůbec nešly rostliny.Po přečtení rad a článků jsem proto začal svítit 12h.a nakoupil nové rostliny.A ejhle teď tam mám zase sinici a řasy jsou opět na rostlinách.Co se týče té pauzy,věřím Ti že to zabralo,ale o tom jsem také někde četl"přerušování osvětlení škodí rostlinám".Tak já už nevím.Asi zkusím nějaký ten přípravek.Díky za rady.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 00:45 Muž Miso [470] Re: Johan
niesom biolog, ale elektrikar :) takze na toto sa momentalne nechytim. Nastudujem :). Ale min. rozdiel je v tom ze sinice napr. na antibiotika zareaguju ale riasy nie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.01.2012 00:15 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Miso
Proč neříkat pouze řasy? Vždyť jak sinicemi, tak řasami, jak je chápete, se algologie zabývá.
Pokud byste chtěl říkat a používat zažité "sinice a řasy", tak proč zrovna toto dělení na prokarya a eukarya? Vždyť všechny oddělení, kterými se algologie zabývá jsou v systému o hodně níž. To by se rovnou mohlo říkat bakterie, prvoci, chromista a rostliny. Ale to by zase nebylo přesné a museli bychom vyjmenovat konkrétní oddělení, kde už by byly konečně ony proklínané sinice a také ruduchy, zelené řasy apod (ale těch oddělení už je asi 10). Takže myslím, že nám lajkům, by mohlo stačit prosté pojmenování "řasy".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 23:53 Muž Miso [470] Re: Johan
tak podaj, o tom je forum, rad sa priucim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 23:43 Muž Miso [470] Re: Johan
nieje nad dobry argument :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   06.01.2012 23:39 R Muž Silent [5949] Re: thomas06
Tak to já bych doporučil článek obsáhlejší rybicky.net/clanky/625-rasy-a-podobne-organismy-v-akvariu který stojí za prostudování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 23:31 thomas06 – doporučení
Musím odkázat na článek, kde jsou pěkně rozebrané příčiny vzniku řas a boj s nimi. zivot.cekuj.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 23:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Miso
sinice niesu riasa ale bakteria Algologie se jimi zabývá, takže to jsou řasy. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 23:14 Muž Miso [470]
Lada22: za moju kratku skusenost s akvaristikou mi vzdy s riasou pomohla zvisena udrzba akva. Takze odkalovanie a vymena 50% vody 2x tyzdenne + mechanicke odstranivanie. Z hnojenim a svetlom som nehybal, vzdy po vymene vody som dohnojil na potrebne mnoztvo. A ako prevencia sa mi osvecilo toto: dostatocna filtracia a s tym spojene prudenie v akva ktore zebezpeci prisun zivin a CO2 k rastlinam v potrebnom mnozstve (nebudu odumierat listy a znecistovat akva) a zaroven dendrit sa zvyri a je osaty filtrom a neuklada sa tolko na dno (rovna sa nebude znecistovat akva).
Ale s tvojim zariasenim akva nemam skusenost takze neviem povedat ci sa to da takto este riesit.

Petr: sinice niesu riasa ale bakteria, ja osobne som sa jej zbavil az zatemneni, ale odvtedy mam pokoj. Skusenejsi by ti vedeli poradit aj inak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 22:31 Muž Ivoš [1061] - CichlidyRe: Petr
Asi tě nepotěším ale kromě řas máš problém i se sinicí (to je ten zelenej blivajz na šutrech). Mně se přesně tahle řasa, o kterou jsem nikdy předím ani nezavadil, objevila v akváriu brzy poté, co jsem odstranil z akvária kýbl hygrophilly protože se mi příliš rozrostla a ostatní rostliny v jejím stínu začaly stagnovat. Rostliny okamžitě zareagovaly a začaly prosperovat ale současně se objevila i tahle řasa protože najednou tu byl přebytek živin i světla. Takže jsem omezil dobu svícení (vrátil jsem se k polední cca 2 hodinové pauze), nechal zase trochu rozrůst hygrophillu a poprvé v životě použil přípravek proti řasám (od Tetry). Řasu to zastavilo a nové listy zatim neobrůstá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 18:17 Petr
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 18:13 Petr
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 18:11 Petr
Fotka k příspěvku Dobrý večer.Předem se omlouvám,pokud se už o mém konkrétním problému zde na fóru psalo a já si toho nevšimnul.Asi je to stále dokola...Před necelým měsícem jsem předělával akvárium z důvodu nadměrného množství řas a úbytku rostlin.Nyní:akvárium-90l,18 ryb,3 Neritiny,dvě nové zářivky Aqua glo(vybarvovací a bílá),nové rostliny-Echinodorus,Cryptocorine,Microsorum,Jávský mech...omlouvám se za neznalost druhů.Nehnojím.Ještě jsem neodkaloval-cca měsíc.Filtr čištěn 2x.Řasy jsou zpět.Samozřejmně vím,že bez řas to úplně nejde,ale jedny mě napadají rostliny a další pokrývá velkou část kamenů i písku.Přikládám foto.Byla by prosím nějaká rada?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 18:03 Muž Lada22 [28] Re: Johan
Ok,jen najit uz konecne tu spravnou hop .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.01.2012 17:59 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Lada22
Řešil bych to jen s jedním člověkem, protože je více cest, ale vzájemně se mezi sebou bijí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.01.2012 17:57 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: romant
Je pravda, že to moc dobře nechápu. Myslel sem, že si vodu udržuje tak, aby dusičnany neklesly pod 5 mg/l.
Na to světlo se ptám proto, že pokud by se svítilo všemi zářivkami, tak je tam na tak moc světla málo rostlin. Přikláněl bych se k tomu, aby byla nádrž víc zarostlá a víc živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 17:56 Muž Lada22 [28] Re: romant
Romane,sam dobre vis ze na zaklade Tvych doporuceni kdyz se me delala rozsivka jsem pridal jednu trubici navic,po zvyseni svetla sem musel zacit davat ceocko a hnojit a zacla se delat zelena vlaknita na pozadi,i fotky jsem ti posilal,nic proti ni nepomohlo.Upravil jsem tedy pmdd vzhledem k me vode,omezil mikroprvky a furt stejny.Nakonec jsem upustil vodu,rasu oparil a je fuc.Do toho soubezne se delal ten jeleni roh a kytky jako anubias mely cerne lemovane kraje.Mezitim me Sid rekl,ze mam rozhodne jednu 865 vyradit a hlidat jen to NO3 a to min 5mg/l.Svitim tedy jen 2x 54W(865+840)Na uz nevim ci rady jsem mel silny proud aby ziviny kolovaly celym akvarkemaby se minimalne 2x za hodinu precerpalo,bohuzel na kytkach v proudu se delaly rasy,tak jsme proud stahnul a delaji se vsude.Dnes jsem prijel po tydnu domu a na valiserii rasy az ke dnu....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 17:53 R Muž romant [27987] Re: Johan
Jasně, souhlas, ale píše, že přestal hnojit úplně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 17:50 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: romant
Já si myslím, že když je málo světla a hodně živin, tak jelení paroh neroste, ale právě naopak ho střídá štětka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 17:49 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Lada22
Svítíte všemi zářivkami pořád, nebo v průběhu dne svítěj jen některé?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2012 17:46 R Muž romant [27987] Re: Lada22
Ale právě ony obecný věci jsou základ, jako třeba ta rovnice světlo x živiny. Proč si myslíš, že ta řasa začala tak intenzivně růst potom co jsi ubral na tom osvětlení?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [34] ...... 69 70

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79063x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1351-rasy?od=1651