Řasy
Ano, velice dobrá připomínka
Jen dále rozvinu "nenápadně přihnojovat KNO3" znamená maximálně 1 mg/l NO3 denně a sledovat dlouhodobé trendy, jestli se NO3 "nehromadí"
Dřív, než začít (byť nenápadně) někoho "tlačit" do přihnojování, by bylo dobré např. zjistit, čím dotyčný ty NO3 "měří".
Ono je taky dost dobře možné, že NO3 jsou někde úplně jinde, než na "0"...
A co vyšší rostlinky? Těm se daří jak? V případě, že je NO3 na nule a současně je limitujícím prvkem ve zdárném růstu těchto rostlin, co třeba zkusit přihnojování pomocí KNO3 -> lepší růst vyšších rostlinek -> menší růst řas
Treba to ze je no3 0? Jak s tou nulou rostou kytky?
Takhle jednoduše to asi nepůjde, ale kvalitní osvětlení, dostatečně intenzivní a v dostatečně dlouhém intervalu, jsou pro kytky nezbytné.
Na netu se "vyskytuje" vícero bludů; ten na téma "více svěla = více řas" je jedním z nich.
Obvykle tomu je právě naopak - "špatné" světlo, jeho nízká intezita nebo nedostatečná doba osvitu jsou spíš průvodními jevy problémů s řasami.
2 02.12.2009 18:41 MrZdenda Takže, shrneme li to, mám zatím pouze zaměnit zářivky a počkat, co se z toho vyklube ? Echinodory se z toho tedy vzpamatují- narostou jim po téhle "výměně" nové listy? Měl jsem vždy za to, že čím více světla tím větší možnost výskytu řas..
Budete-li "přezírat" některé otázky, daleko nedojdeme...
Čas jsou peníze.
(Zrovna měním vodu ve dvou akva, tak toho mám najednou docela dost...)
Echinodory se netrapte - ten proces je naprosto přirozený. Tedy - kromě toho, že je máte špatně zasázeny - moc hluboko...
2 02.12.2009 18:22 MrZdenda Pořád mi neodpovídáte na to, kdy jste si pořídil ty "rozpadávající se" echinodory!
Máte nějaký důvod tuhle otázku ignorovat?
Co myslíte, že vám mohu odpovědět na otázku, jak pořešit zářivky?
U zářivek bych začal...
Prostě - udělal bych z toho normální akvárium. Pokusy se 6tihodinovým svícením jsou k ničemu.
Co ty echinodory?
Na eleocharisu je vidět, že je "čerstvý" ze skleníku...
1 02.12.2009 17:49 MrZdenda – Re: Sid
Problém s řasou byl již na počátcích- mé akvárium v galerii(v archivu). Pak se tomu chvilku dařilo ale opět to jde do kopru :( zářivky budou staré zhruba rok, ještě ani ne.
Ty zářivky máte jak dlouho?
A echinodory? U nich to vypadá na "klasiku" - odumírání emerzních listů.
Zkrácením doby osvitu nic nespravíte; 6 hodin je příliš krátká doba.
Velmi pravděpodobně sinice.
1 02.12.2009 17:36 MrZdenda MrZdenda napsal: ....
omlouvám se za kumulaci. osvětlení je LifeGlo + AquaMedic-plant grow
2 02.12.2009 17:23 MrZdenda – také mám problém s řasou
Ahoj. Nechci zbytečně zakládat nové téma. Mám taktéž problém s řasamy a už nevím, kde je tedy problém. Rostlinky rychlerostoucí mám, echinodory se mi začali z ničeho nic rozpadat. A celkově se v z kytiček v akváriu stává "bordel". Přerybněno také nemám- pozůstek po minulém akvária-2x danio pruhované + 1x ancistrus + 2x paví oko + 1x parmička černopruhá. Svítím každý den 6hodin. Předtím jsem svítil více a poté co se začali objevovat řasy jsem to stáhnul na tuto hodnotu. Filtr mi čeří hladinu si myslím dostatečně, vzduchování taktéž. Krmím velmi málo. Hnojivo žádné nepoužívám. použil jsem jen staré dno které i tak jsem několikrát propral abych si nezanesl nějaké šneky(minulé akva)+ na vrch jsem použil snad dostatečné množství nového písku(taktéž křemičitý). Osvětlení je 2x 24W T5 Lifeglo+Aqua Plant.
Je možné že to opravdu způsobuje "špatné a komerční osvětlení" ? Vodu měním 1x týdne asi 1/3 + odkalení dna, naposledy v pondělí a podle fotek už je opět řasa nejen na rostlinkách, ale i na povrchovém písku
jednu fotografii přiládám níže a další na odkazu. Budu rád za jakoukoliv radu. Děkuji.
img227.imageshack.us/…
Haimdol napsal: Rybám nevadí určitě a pokud nebrání rostlinám v růstu tak taky ne. Spíše bych se zamyslel proč ty řasy tak bují .
Tak myslím, že vím, kde byla příčina, v létě jsme jeli na dovču a ponechali akvárium ve správě pověřené osobě a více už mám v blogu u akva :/.
Za poslední měsíc jsem odkalil 2x dno, a pokaždé vyměnil cca. 2/3 vody, akva vypadá už celkem dobře a řasa se už drží jen na kamenech a nenapadá rostliny. Jinak se tou řasou nebudu zabývat, je zelená a myslím, že by mohla pokud se jí daří, tak z akva odstraňovat přirozenou cestou látky, které tam nepatří, mam rád, když vše jde přírodní cestou bez chemie.
Jo a díky.
Rybám nevadí určitě a pokud nebrání rostlinám v růstu tak taky ne. Spíše bych se zamyslel proč ty řasy tak bují
.
v akva se mi přemnožila nějaká zelená řasa, na některých kamenech vypadá i celkem dekorativně, takže mi zase až tak nevadí, ale neškodí rybám, resp. rostlinám?
Starší reakce
vyndavat netřeba, pokud máš něco špatně(např. nezajetý filtr, přerybněno, atd.) potkají tě řasy i kdybys tam staré listy vůbec nedal.
Starší reakce
1 25.10.2009 10:07 JuraS Po výměně zářivky na osram 77 fluora mi kytky rostou před očima a řasy vlivem zvýšeného no3 mají rej..lemna minor mi zarůstala hladinu hustým příkrovem tak, že jsem 2 x týdně vyhazoval plnou síťku 20*15 cm z balkonu..vzal jsem obyčejnej kelímek od jogurtu, uděla do něj pár dírek a dal jsem do něj 2 deštníčky papyrusu zasypané štěrkem na zakořenění..tohle jsem umístil do vnějšího biofiltru..a aby to nebylo málo přidal jsem ustřižený šlahoun popínavky řečené blázen..a po 2 týdnech ? okřehek žloutne a mizne před očima a piscia odchází také..řasy se ztrácí taky..dříve každý týden škrábání zeleného skla a teď ??? nic..říkám jim vycucávače živin..a to jsem nenasadil těžkej kalibr..monstera delicioza...odsát živiny a nemusí se omezovat světlo...
Nepoužíváte náhodou Preventin?
2 25.10.2009 09:39 odpiste mi niekto – modre kamene
dobryy
mam modre kamene v akverku no oni sa tam zjavili same od seba prosim vas ako je to mozne mam tak niaku poruchu alebo chorobu??
škoda, že nevíme kolik týdnů, měsíců byl bublifuk v tomto ava, nebo jiném...filtr se zajíždí měsíce, boj s řasou trvá také dlouho.
2 24.10.2009 16:13 zrada – Re: vaclav
3 24.10.2009 14:23 Usine – Re: zrada
"pár týdnů trpělivosti a nebudeš vědět co to řasa je."
Opravdu silné slovo. Těch pár týdnů je u mě 20let a světe div se, některá ta řasa mě v akváriu roste stále. Dokonce si myslím že kdyby přestala, tak bych měl trochu strach co se děje.
2 24.10.2009 11:36 mlhov – Re: zrada
O.K. udělám jak mi radíte
, i když to už jsem vlastně dělal až na tu filtraci a teplotu. Včera jsem dal bublifuk(který by měl být lepší než filtr Eheim mini, alespoň do začátku) a dnes ráno jsem zvedl osvětlení asi 10cm nad hladinu a dal jsem z většího akva několik Limnobium laevigatum a teplota se již snížila
. Re: mirlun bublifuk jsem již v akva měl, ale prozatím(asi den a půl) jede i filtr i bublifuk
. Ještě bych chtěl poděkovat všem, kteří si našli čas a napsali mi nějakou radu
. Nyní jak už psal zrada budu jen trpělivý
A trefil jsem se s tím odhadem, že horní část mechu mohla zaschnout?
Udělejte, co vám doporučil Zrada.
0 24.10.2009 10:44 Sid [6685] - Rostliny V akváriu se mi začala na pozadí vytvářet podivná řasa - resp. povlak... nevím, zda je to vlivem nevhodného osvětlení...; na čelní stěně akvária se mi vytváří klasický zelený povlak... dalo by se tvrdit, že je světla hodně...
Předně - zelená řasa na čelním skle nemusí znamenat nadbytek světla; u mne signalizuje obvykle to, že zanedbávám hnojení kytek. (Jinými slovy: výroky typu "zelená řasa = mnoho světla" jsou zavádějící.)
Ještě stále experimentujete s osvětlením? Čím vlastně aktuálně svítíte a od kdy?
Nakoukl jsem do vašeho deníčku, (hlubší "studium" je nad mé síly - na můj vkus je váš deníček plný balastu...), a jestli jsem správně pochopil, až do včerejška jste experimentoval se speciálkami? A včera jste zakoupil a nainstaloval "830"?
(Nechci se plést, ale nebyl jste již dříve "varován", že různé GLOGLO a ...RELLE... jsou "na dvě věci"?
A co pokyny alarmu k údržbě - respektujete? Jak jste v poslední době prováděl údržbu akva? Frekvence, intenzita...?
A co chemie? Ještě stále děláte ze svého akva chemickou laboratoř?
Nedávno mě "potkala" stejná řasa...
Napadla nejstarší a staré listy obří hnědovky.
Odpověď na to, jak jsem se jí zbavil, hledejte v předchozím textu.
a ten bublifuk, je zajetý nebo čistý? jak dlouho zajetý?
V akváriu se mi začala na pozadí vytvářet podivná řasa - resp. povlak, který nemohu zařadit mezi známé druhy řas. Nevím si s ní rady a také nevím, zda je to vlivem nevhodného osvětlení. Podivné je to, že na čelní stěně akvária se mi vytváří klasický zelený povlak, který pravidelně odstraňuji - tedy dalo by se tvrdit, že je světla hodně, naopak zadní stěna (pozadí) se začíná pomalu pokrývat touto spíše hnědou řasou, což by svědčilo o nedostatku světla. Hnědá je hnědá, ale toto je spíš do fialova. Jsou zasaženy i některé starší listy rostlin - vypadá to jako by byly rezaté. Přikládám foto a prosím o radu co je to za svinstvo, jeho příčina a jak se toho co nejlépe zbavit.
Detail č. 1
...no ja len tak - "az tak presne" hodnoty - v akvaristike "nepotrebujeme"
...nemame doma "jadorvy reaktor"
...podla mna tie testy uplne "stacia"...
...ale ako pise Sid
vecsia vlhkost a bude Emers...
2 23.10.2009 20:16 mlhov – Re: Sid
Tak jsem se o to foto pokusil, ale nevím zda bude valné. Odpoledne jsem nejvíce nakažené rostlinky(zejména ty z přední části akva) namočil v mírném roztoku sava. Také jsem se rozhodl vyměnit filtr za bublifuk, který má větší objem filtrační hmoty. Osvětlení mám položené na krycím skle neboť ty nožky se mi na akva díky krycímu sklu nevejdou
Nevím co je to DZ zářivka, ta moje je ale obyčejná, vlastně jediná kterou jsem byl schopen v Brně sehnat. Má totiž zvláštní koncovku na čtyři kolíky.
2 23.10.2009 18:49 zrada mlhov napsal: Aha, ale ja CO2 přidávat nechci, takže to znamená snížit osvětlení?
To by určitě vše ještě zhoršilo. Řasa se dá udržet na uzdě i bez CO2, ale správnou cestou v takovém případě není ubírat světlo, ale snížit zatížení vody (méně ryb, méně krmiva, žádné přípravky na úpravu, žádné laické hnojení rostlin, kvalitní filtrace, častější výměna vody za čistší atd.) a snížit teplotu vody.
Pak už stačí jen dobrý a dostatečně hluboký substrát, vhodně zvolené druhy rostlin, pár týdnů trpělivosti a nebudeš vědět co to řasa je.
0 23.10.2009 18:05 Sid [6685] - Rostliny ...tak ktej hodnote som prisiel meranim a tu je lepsi fotka...
A čím jste měřil? (Milá Lízo, řekni - čím!
) Takže Akvin... No, jak píše Ustavprochore - skutečná hodnota může být "úplně jinde"...
Ta fotka už vypadá docela jinak!
To nevypadá na BO... Mně se tohle přihodí mechu, který roste v úrovni hladiny a mírně nad ní; jakmile se tak nějak nedostanu k dolití odpařené vody, mech, který se dostane příliš z vody ven, uschne.
"Čitelnější" fotku těch řas byste udělat nemohl? Takhle to budou jen dohady...
Předpokládám, že v tom osvětlení máte DZ-zářivku...?! Na "přebytek" světla bych to netipoval - rostlinky, které v krevetkáriu máte, mají světlo docela rády.
Jedno malé akva, (40*20*20), které jsem zhruba před rokem založil, (ještě funguje!
), je osvětlováno stejným osvětlením. Svého času jsem chtěl, aby kytky schopné červenat červenaly, ale to musely jít boční "stojny" pryč. Osvětlení jsem snížil tak, že zářivka byla cca 3cm nad hladinou. Pak se začalo kytkám jakž takž dařit.
Jenomže podle majitele akva se kytkám dařilo až moc, tak jsme osvětlovací těleso vrátili na "stojny" a růst kytek se - ke spokojenosti majitele - zpomalil.
CO2 je do této nádržky aplikováno docela chaoticky...
Spíš ne, jak ano... Až se divím, že to takto dlouhodbě bez problémů funguje.
Podobně velké akva (26 lt) provozuji s mírným přihnojováním CO2 a osvětlením kompaktními zářivkami 2* 18W. Svého času jsem do něj svítil ještě dalšími dvěma 8W lineárními zářivkami, ale krom barvy kytek jsem nějaký další rozdíl nepozoroval, tak jsem ty dvě 8W trubice ubral. Kazily estetický dojem...
(Mimochodem - filtruji v něm stejným filtrem jako vy, jenomže většinu vzduchu pouštím pomocí "Téčka" se škrtítkem mimo filtr. Ten nechávám jen tak "lehce" probublávat.)
Málokdy je na vině nadbytek světla, že je akva zaneřáděno řasami; obvykle to bývá právě naopak vinou jeho nedostatku...
Důležitá při volbě intenzity (a kvality!) osvětlení je ovšem vyváženost s teplotou, obsahem CO2, a to ještě s ohledem na parametry vody a složení rostlin.
je to dubiana cez leto sem ji objednaval u rataje a skusil sem te ocet a nic se nedeje
Mimochodem, co to je za mech? Me to neprijde jako bezna Vesicularia dubyana ... Ale mozna jo, jen zvlastne hezky rostla.
Ne, myslela jsem to tak, že ne vždy, když mi kapkový test ukáže pH např. 6,8 (resp. když já odečtu, že tam taková hodnota je), že tam je skutečně. A taky existují případy, kdy Tillmanova tabulka neplatí (speciální substráty, rašelinový výluh,...).
Počkejte na zkušenější, mi to jako BO nepřijde. Případně "toho" kus utrhněte a hoďte do octa.
2 23.10.2009 14:29 filipsi – Re: mlhov
Zkuz zmerit Ph a alkalitu rano pred rozsvicenim, v poledne, a vecer pred zhasnutim. Uvidis.
Jen ten duvod to byt nemusi, ale jak rikam, sva uskali ma svetla hodne i malo. Tezko rict, zda ve tvem pripade je opravdu hodne, tohle mereni by te mohlo trochu navest.
Přidat reakci
1 ...... [54] ...... 69 70
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79215x