Řasy
Prosim ktera mensi rybka (do maleho akva) zere hnedou rasu a zelenou? Mam male akva mela jsem v nem krevetky. Ty sezraly plostenky. Plostenky se mi podarilo vyhubit ale mam tam takovou mazlavou hnedou rasu.
Hmm takze vyhozene penize:(
Chemická látka, která se používá hlavně jako desinfekce. V akváriu je dobrá hlavně na zabití řas, nutná je aplikace přímo na řasu. Jeji význam jako zdroj uhlíku pro rostliny je sporný. No a "tekuté co2" je tato látka. Já bych to do svého akvária nelil.
Tučňák napsal: Prachová řasa je takový zelený povlak, co leze na všechno, nejvíce je vidět na skle. Může klidně sloužit i jako podklad pro jiné řasy, může to pak vypadat, že mají rostliny chloupky. U toho CO2 záleží, jak ho rozpouštíte. Tekuté CO2 do akvária dodá jen minimum CO2, spíše je dobré proti té řase.
CO2 nedodává ani to minimum. Dodá trochu uhlíku. Je to ředěný glutaraldehyd.
Ahoj. Mam tam normalne plastovou lahev s kaminkem a pak k tomu jeste to tekute co2. Ubrala jsem sviceni na minimum tak bych se spis chtela dopracovat k nadrzi ktera by fungovala pomaleji...min svetla zivin pomalejsi rust rostlin.
Je to LED svítidlo o 29xLED RGB čipech, max.1000Lm/6500K. Z těch čipů je většina v základní bílé, pak také samostatně R a B čipy. Ta mírná jakoby načervenalost/narůžovělost tam třeba na té Bacopě vidět je, ale nic k chlubení to není
Nepočítám tedy C.Flamingo, která je tak nějak z principu do růžova
Doufal jsem v načervenalé zbarvení některých rostlin. Jakou barvou světla do akvária svítíš, jestli je to studený odstín moc s načervenalými rostlinami nepočítej.
Prachová řasa je takový zelený povlak, co leze na všechno, nejvíce je vidět na skle. Může klidně sloužit i jako podklad pro jiné řasy, může to pak vypadat, že mají rostliny chloupky. U toho CO2 záleží, jak ho rozpouštíte. Tekuté CO2 do akvária dodá jen minimum CO2, spíše je dobré proti té řase.
Jedno to není. Fotosyntéza není dokonalý děj, aby stoupala přímo úměrně k množství dopadeného světla. Rostliny nejsou akumulátory, aby dokázaly pro chemickou reakci nějakou dobu akumulovat světelnou energii a teprve pak ji použít pro fotosyntézu, umí to jen po velmi krátkou dobu. Může se tak klidně stát, že bude rostlina "sbírat" světlo pořád, ale fotosyntetizovat nebude (nebo jen minimálně).
Dekuji! Ph bude asi kolem 6.8. Svetlo jsem dala pryc je tam uz jen jedno. Hnojim ferropolem a pak nejake hnojivo do dna. Co2 ni bubla ale typla bych ze jeho malo tak pridavam i tekute. Co je to prachova rasa? Rasa je mirne na ustupu se mi zda tak snad to snizeni svetla udela jeste lip. Dekuju
Díky za názor. Není to trošku jedno, jestli svítím intenzivně kratší dobu nebo slabší intenzitou déle?
Doufal jsem v načervenalé zbarvení některých rostlin...
To skoro vypadá na zelenou vlasovou řasu na ústupu, ale ta šedá barva mi moc nesedí (to by byl spíš jelení paroh, ale ten je takový hutnější). Jestli je u hladiny, pak je asi jedna z příčin jasná. Je k dispozici hodnota pH? Že tam dáváte CO2 z burčáku, totiž ještě neznamená, že je ho tam dost. V prezentaci vidím i prachovou řasu, takže něco špatně bude. Změřil bych pH a dusičnany, případně se mrkl na to, jak se CO2 rozpouští. Pak taky na konkrétní hnojivo. Podezříval bych moc světla, málo CO2 a hodně dusičnanů.
Ahoj prosim co to mam za rasu? Takova sedava. Kytky nic moc. Asi moc svetla? Ubrala jsem sviceni to LED je moc silne. Driv se zarivkama jsem problem se rasami moc nemela. Hnojim ferropolem pridavam tekute co2 a taky burcak. Akvarium ma 100 l. Doted svitily dve led rampy tak jsem jednu vypla. Rasy se nejvic tvori u hladiny. Muze to byt svetlem plus silnou filtraci? Dik
EDIT- Pardon sedava s hackem nad s nemam diakritiku pardon
Ta mi odstartovala celou mou řasovou pohromu. Svítil jsem hodně silným světlem a dávkoval málo CO2. Postupně začaly odumírat rostliny, z čehož se zvýšily dusičnany. Po zeslabení osvětlení a pravidelném namotávání mi vláknitou řasu postupně začala nahrazovat prachová a jiná zelená.
Každopádně - dobu svícení bych protáhl, jen bych zeslabil osvětlení. Problém bude s CO2, které, jak vidím, v akváriu není. Pogostemon je náročný, Hemianthus jakbysmet!
Nic ve zlém ale to jsi toho moc nedoplnil. Vždycky tam napíšeš A ale B už ne
Co je to za dno? Zrnitost, reaguje v octu? Čím přesně krmíš? Jak dlouho svítíš? Co to znamená údržba 1x týdně? Co to přesně obnáší? Jak často zasahuješ do filtru? Co máte za vodu? Je hezké že víme že je z řadu ale pod tím si můžu představit skoro cokoli. Chce to přesné info. Tady nikdo není jasnovidec.
Ahoj. Snažil jsem se vše doplnit. Vše co jsem věděl.
Ahoj, vrátil jsem se včera po 8dnech z dovolené a v akváriu jsem měl klubko zelených vláknitých řas (viz foto) okolo Pupečníku, Bacopy, Hemiantu a mechorostu.
Jiné druhy rostlin zasaženy nejsou, což je zajímavé!
Před cca.1M jsem akvárium přeléčoval Preventinem a posléze eSHa GDEXem. Od té doby mám pocit, že rostliny stagnují a začal též explozívní růst zelené vláknité řasy.
Nevím, jak teď nejlíp postupovat, abych akva stabilizoval? Svítil jsem delší dobu 7h, vše fungovalo, před 2x týdny jsem to stáhl na 6h, abych řasu omezil, ale bez úspěchu...doporučíte světlo spíše navyšovat? Koupil jsem také Limnophila sessiliflora (místo Pogostemon, který je KO) ale potrvá to, než přelistí z emerzní formy.
Jsem jediný, komu přijde divné, že jsou všechny rostliny otočené do strany, jako slunečnice? Podle mě to není jen náhoda a do akvária dopadá hodně světla zvenku (byť to nemusí být přímé sluneční paprsky). Já se zelenou řasou (prachovou a vlasovou) bojuji docela dlouho, jako hlavní příčinu soudím NO3, bylo ho v akváriu opravdu dost a dokud jsem ho pořádně neproředil od zařasených (odumírajících) rostlin, nic se neměnilo.
Vidím, že jsou na dně tablety NPK - zdroj dusičnanů. Je klidně možné, že hnojení bez CO2 v akváriu nahromadilo dusičnany a voda z kohoutku to není schopná kompenzovat. Tohle je v kombinaci s denním světlem řasová pohroma. Ale jako vždy - je to jen teorie, jejíž pravdivost se člověk dozví až po bitvě.
Jsou k dispozici nějaká měření vody?
EDIT: Taky vidím údržbu jednou za 14 dní po 20 litrech - taková ta čísla, jak si někdo mění vodu jednou do měsíce, většinou pochází od lidí s větší a dobře zajetou nádrží. Tohle je další moucha.
Stíny v pravé poledne jsou snad nejkratší, pokud se nepletu
Pod osm hodin bych nešel. Spíš se záměř na tu intenzitu osvětlení jak psala Drvi.
Myslel jsem určitě situace - stíny stromů, plovoucích rostlin v kombinaci s úhly osvitu slunce...
Mírné setmění ke kterému dochází v přírodě přes poledne? A ty kde žiješ?
Na AQ denní světlo nedopadá, takže bych měla svítit ještě méně než 8h denně dokud řasa neustoupí? Jenže to mi tady jeden týpek psal že je blbost ubrat světlo třeba z 8h na 5h denně, že je důležité podpořit růst rostlin. Jsem z toho jelen
No já myslím, že ta polední pauza ve svicení by mohla simulovat rybám takové to mírné setmění ke kterému dochází v přírodě přes poledne. Řase to asi bude jedno, tam je důležité ovlivnit celkovou dobu svícení. Taky pak hraje roli, zda na akva dopadá denní světlo, přímý sluneční osvit. Tam je pak potřeba si to individuálně vyhodnotit sám....
Obedňajšia pauza vo svietení je podľa mňa bezvýznamná.
No na sklech se mi objevuje taková ta prašná až chlupatá řasa ale na kytkách je to takový povlak který de normálně sloupnout, skoro tam nedrží. Ve čtvrtek jsem odkalila skoro polovinu vody abych pořádně vyprala dno ale dneska už je dno zase zelené
Světlo mužu přepnout na půlku tj. 18w a svítím 8h denně a od včerejška zkouším odpoledne hodinovou pauzu, prý to zabírá, tak nevím, zkouším všechno co někde přečtu
Mne to opravdu na těch fotkách přijde spíš jako sinice, jde to setřít a smrdi to? A taky se mi zdá, že to světlo je hodně intenzivní, jde ti to ztlumit? Nebo aspoň zkrátit interval sviceni.
Pokud je to sinice, zkus to pečlivě všechno odsát, měnit častěji víc vody a hlavně méně svítit. Ale sinice bývá úporná, bude to boj...
Feroxem už nehnojím. A co říkáte na tu odpolední pauzu ve svícení, fakt to může pomoct?
Jo, sorry
To jsem nepsal tobě.
Ale když už se ptáš, tak bych měnil častěji vodu a klidné víc než 20 litrů.
Zkusil bych krmit jiným mražený než patentkami.
Edit: Není to spíš sinice? Můžeš dát detailnější fotku?
A co bych měla ještě doplnit? A ještě na odpověď Prašana: psala jsem že už Feroxem nehnojím
Těžko říct takhle bez informací. Doplň si prezentaci, takhle by to byla střelba naslepo.
0 30.06.2018 10:00 Stranoch Prosím proč se mi dělá tahle řasa.
Mám takový blbý dotaz. Má teplota vody vliv na tvorbu řas?
Starší reakce
Právě s touto řasou v jedné váze mi za posledních pět dní zametli okružáci (jinde jsem ji neměl). Viz
rybicky.net/nadrze/24630-vazy
Poměr 5 středních okružáků na litr vody.
Edit: Januk17 - (asi) výborný článek! Netvrdím, že jsem vše přečetl a pochopil jsem možná 5%, ale zdá se mi to být výborné!
Riasa súvisí s nedostatok CO2 a vápnika. Niekedy je príčinou vysoké KH. Dal som clanok na hnojenie rastlin mozno vas sto uspokoji.
slavino.sk/…
EDIT- Clanok je velmi dobry su tam rôzne riasy ake su alebo mame riasy akvariume.
Áno, aj pri iných červených riasach sa táto súvislosť často spomína. Viď napr. Horácove pokusy s drevom a čiernou štetinou.
larix napsal:má rada ... slabo fungujúcu mineralizáciu.
Tím myslíš zvýšený obsah organických látek ve vodě?
s horčíkem se u nás nikdy nešetřilo
Díky za klasifikaci, je fakt, že máme ve vodě větší obsah hořčíku 14,5mg/l (ale je to v normě), Ph 6,5. Zajímavé je, že se drží jen v jednom akva a evidentně na listech, kde je dostatek světla a vyšší proud vody (z bublifuku). Přitom jsem rostlinky různě přesazoval mezi akvárii.
Bude k postupné eliminaci stačit míchat vodu 1:1 s RO?
Compsopogon sp. / "jelení paroh" / "staghorn"
Táto riasa má rada veľa horčíka (relatívne vzhľadom na vápnik), svetla a slabo fungujúcu mineralizáciu.
Tak o dělnické třídě v podobě Okružáků se nebudeme bavit, to je bez diskusí, ale v tomto případě, tedy podle té fotky, se do tohoto eklhaftu ani okružáci moc nepohrnou. Oni nejsou hloupý a mají se rádi, vědí kterej druh sinice je pro ně už natolik nebezpečnej aby se tomu vyhnuli. Tedy takovou zkušenost s tím co vidím na fotce ve spojitosti s okružáky mám já. Možná že to u někoho jinýho fungovalo jinak.
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 69 70
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79215x