Řasy
0 11.02.2014 10:36 jamajcan –
Re: Sid Takové časy samozřejmě nepamatuju,ale na tuhle řečnickou otázku,jste určitě znal odpověď dříve,než jste mi ji položil.Myslím,že takovéto přehadování,postrádá jakýkoli smysl.Pokud budete mít zájem,a zrovna budete v práci,tak se koncem příštího týdne budu nacházet v Olomouci a určitě plánuji návštěvu Zvířecí říše.Rád s Vámi o akvaristice podiskutuji.
1 11.02.2014 10:06 Marcel G –
Re: Sid Co mě asi nikdy nepřestane fascinovat, jsou lidé, kteří ze sebe nejprve chrlí rady a dokud je někdo nekriticky poslouchá, jsou schopní tím trávit i celé hodiny, ale jakmile je někdo konfrontuje s fakty, které jejich domněnkám odporují, okamžitě píší, že mají najednou úplně jiné starosti a nemají vlastně čas se tomu problému věnovat (přestože předtím na to měli času spoustu). Jejich další strategií bývá obviňování druhého z dezinterpretace jejich myšlenek. A třetí strategií je pak obvykle stočení tématu někam jinam. Tohle je zase moje praktická zkušenost.
A mimochodem tvrdit, že rozdíl mezi 50 µmol PAR a 600-2000 µmol PAR je prakticky zanedbatelný, může jen naprostý diletant. To, jestli několikanásobně vyšší intenzita osvětlení dokáže nějak zásadně změnit podmínky v akváriu, je věc na jinou diskuzi (o tom samozřejmě můžeme dále polemizovat), ale s vámi o tom asi nemá smysl diskutovat ... když máte úplně jiné starosti.
Praxi nenahradíte. Poměrně hodně mého času zabere "skákání kolem nepodařených nebo pokažených akvárií", takže toho vidím docela dost na to, abych si mohl za svými tvrzeními podobného rázu stát.
Udělejte ten experiment a poreferujte.

ne nezazil, ale predpokladam to, no nemam problem to pre teba skusit ;) prave nedavno som rozmyslal ze mam doma dost prebytocneho harampadi na nejake 60l akva, u rodicoch je na neho idealne miesto ktore splnuje podmienky na tento pokus
PS: to tvoje foto je presne ako to mam ja, akorat ja to mam o 20cm este vyssie
...no a k tomu doporuceniu akva proti oknu, ano ak sa do akva svieti napr. T8 (povedzme 0,3W/l) akva sa neprihnojuje, pomalicky v klude si tam rastu nenarocne rastliny a zrazu na to zacne svietit slnko je katastrofa na svete, ale...
Vy jste něco podobného zažil?

To nemyslíte vážně, že ne?


Dal jsem si tu práci a váš příspěvek jsem si přečetl. Sice jen jednou, ale snažil jsem se vnímat, co čtu. Dokonce bych to při troše dobré vůle nazval zamyšlením nad tím, co čtu.
Protože evidentně dochází k dezinterpretaci toho, co píšu, (vy to halt čtete jinak), nehodlám se v tom dál nějak přehrabovat. Mám úplně jiné starosti.

Ani po této debatě neplánuji v létě měřit intenzitu slunečního záření, které mi dopadá do akvária za slunečného dne někde v době mezi 10. a 14. hodinou, ale jsem ochoten vám takové měření u mne doma umožnit.
Vzdálenost pravé přední hrany akvária od okna je 66cm, dnes u nás prší, obloha je zamračená.
Proč se v každé druhé knížce o akvaristice objevují dávno překonaná dogmata, je otázka mimo tuto diskusi.
IMO je lepší řídit se zdravým rozumem a hlavně(!) získanými zkušenostmi, než dohady a nepotvrzenými hypotézami...

EDIT: Ještě zkusím udělat foto, než budu muset prchnout.
njn, preto som sa pytal na ten clanok (najlepsie aj s foto z pokusu) aby sme vedeli o com sa bavime ;) ja si to nejak neviem uplne dobre predstavit
no a k tomu doporuceniu akva proti oknu, ano ak sa do akva svieti napr. T8 (povedzme 0,3W/l) akva sa neprihnojuje, pomalicky v klude si tam rastu nenarocne rastliny a zrazu na to zacne svietit slnko je katastrofa na svete, ale...
2 11.02.2014 09:08 Marcel G –
Re: Sid Takže to zkusím vzít popřádku, i když pochubuji o tom, že s vaším přístupem se nad mými argumenty alespoň zamyslíte:
Když jsem psal o tom, že jsem před pár dny naměřil v místnosti 600 µmol PAR (pro ty, co nemají představu o tom, co je to PAR, tak tato hodnota představuje ZHRUBA 10x větší intenzitu osvětlení, než jakou mívají akvaristé obvykle dole u dna nádrže), bylo to v místě, kam zvenku skrze okno dopadaly sluneční paprsky. Tam, kam sluneční paprsky nedopadaly, jsem naměřil maximálně 10 µmol PAR. Doma jsem zkoušel měřit intenzitu světla v akváriu, na které dopadaly přímé sluneční paprsky, a naměřil jsem tam kolem 200 µmol PAR (180-210 µmol). Nutno dodat, že jsme měli v bytě na sklech protisluneční fólie, takže těsně za sklem jsem naměřil 200 µmol PAR. To znamená, že těsně za oknem byla naprosto stejná intenzita jako za sklem v akváriu (měřeno pod vodou). To samé pak platí i u těch 600 µmol PAR. Když za sklem (nebo kdekoli v místnosti, kam dopadají sluneční paprsky) naměříte 600 µmol PAR, tak v akváriu, na které dopadají přímé sluneční paprsky, budete mít rovněž přibližně 600 µmol PAR. Při průchodu sklem ani vodou vám intenzita nijak neklesne (resp. já jsem žádnou změnu při měření nepostřehl). To, co vám zde prezentuji, jsou měřením podložená fakta. Budu samozřejmě rád, když mi vy (nebo kdokoli jiný) rozšíří obzory o další fakta, a svá měření si budeme moci porovnat a případně i zkorigovat. Netvrdím, že to, co jsem naměřil já, musí platit všude a vždycky. Domnívám se ale, že žádné zásadní rozdíly v měření "za sklem okna" a "za sklem akvária" nebudou (pokud nebudou stát světlu v cestě nějaké jiné překážky (třeba mraky). Také nevím, jestli jste si toho všiml, ale těch 600 µmol PAR jsem naměřil teď v zimě, nikoli v "letní den". Neznám sice podmínky ve vašem akváriu, ani to, jak silné světlo na vaše akvárium dopadá, po jakou dobu a jak pravidelně, ale rozhodně nemohu souhlasit s tím, že přímé sluneční paprsky nemají na poměry v akváriu (a především pak na bujení řas) žádný nebo prakticky zanedbatelný vliv.
PS: A ještě malý dotaz na závěr: Proč se asi v každé druhé knize o akvaristice začátečníkům nedoporučuje stavět akvárium proti oknu?
Z nikoho blbce nedělám. A nepotřebuji zkušenosti s PAR-metrem, abych mohl hledat a nacházet řešení, proč to nebo ono v akváriu nefunguje.
...Není to tak dlouho, kdy byly rostliny v akváriích odkázány jen na denní světlo...
Vy takové časy pamatujete?
0 11.02.2014 06:10 jamajcan –
Re: Sid Tomu říkám přístup.Člověk,který se tady konstruktivně snaží něco řešit,tak vy z něho uděláte blbce.Nevím,jaké zkušenosti s PARmetrem máte Vy,ale vychází mi z toho,že asi největší na světě.Není to tak dlouho,kdy byly rostliny v akváriích odkázány jen na denní světlo a to se akvária neumísťovala zdaleka jen na okenní parapet.
...Zrovna včera jsem měřil intenzitu osvětlení dopadajícího do mého obýváku... Intenzita osvětlení v místnosti byla 600 µmol PAR ... Pro srovnání: V akváriu mívám u dna intenzitu kolem 60-75 µmol PAR, a nad 80 µmol PAR už se mi nedaří držet na uzdě řasy... A mimochodem, v létě může být intenzita světla dopadajícího oknem do místnosti třeba i 1600 µmol PAR !!! A to je 20x více, než co mi dává akvarijní osvětlení...
Platí pro vás totéž, co pro Decka:
Neblbněte lidem hlavu! 
I kdybyste naměřil svým PAR-metrem hodnoty poplatné pro (slunečný!) letní den, pokud pomineme extrém, kdy je nádrž umístěna v těsné blízkosti okna, vliv "světla z okna" na poměry v akváriu je naprosto zanedbatelný.
(Výraz "světlo z okna" jsem si vypůjčil od Decka, který ho použil, když komentoval možné důvody, proč má MichalK aktuálně problémy s řasami.)
Když už jste běhal s tím PAR-metrem po pokoji, že vás nenapadlo zhasnout osvětlení nad akváriem a změřit, kolik světla vám dopadá do nádrže a její dno od toho přirozeného světla, jehož intenzita v obýváku byla oněch 600 µmol PAR...
Skutečně mě zajímá, jakou hodnotu byste naměřil. A jaké byste z toho vyvodil závěry...
Tak co kdybyste to zkusil a s výsledky i závěry nás seznámil?

Určitě je co "zkoumat". Třeba to, proč i při tak značné intenzitě osvětlení v místnosti nemáte problém s řasami v akváriu, když tento jinak přichází už při intenzitě světla u dna nad 80 µmol PAR, jak píšete...
Nebo - jak zkusit využít toho, že v létě budete mít v místnosti intenzitu světla až 20x vyšší, než vám dává osvětlení akvária?! To už stojí za tu námahu, ne?!
I bez PAR-metru si dovolím vyslovit (zopakovat) závěr: pokud nestojí akvárium v těsné blízkosti okna, má přirozené světlo, procházející oknem (i bez speciálních folií) do místnosti, na poměry v akváriu, (resp. v této konkrétní "kauze" na tvorbu řas), zanedbatelný vliv. Tak neblbněte lidem hlavu.

That is good one

.Ja pouzivam DIY a ten je jenom na zarivky a zarovky,ale zase stoji o 80% mene!!

(OT)
Tak téma spín.hodin ukončíme,dají se u vás sehnat trochu dráž,ale dají

V predajniach Hagard:Hal
www.hagard.sk ich majú za 10 € (cca 240 Kč), aspoň teda v Trenčíne, obvykle som ich tam kupoval. Inak začína to tu byť off-topic, spínacím hodinám sa venuje susedná diskusia.
u nas tie iste stoja 290kč
Spínací "kukačky" hledej spíš v obchodech s elektronikou a elektroinstalačním materiálem. Třeba taky Hornbach, OBI, Datart, atp. V obchodech se zvířaty nebo s akvaristikou je taky někde najdeš (ty samé), ale můžou být o něco dražší.
porad nejaku stranku ja som pozeral na abc-zoo a tam mali len za 60 eur tak ne to som pozeral nieco uplne ine

Tak si kup ty spínací hodiny a budeš mít klid a rostlinkám se to bude líbit

ja praveze robim chybu ked idem do roboty zapnem svetlo o 5:00 a domov pridem az vecer a zhasinam ked idem spat tak v noci
No to jo.Já taky všude radim pravidelně svítit (spínací hodiny),protože hodně lidí svítí jen chvíli když přijde z práce

,ale jestli si rostliny zvyknou i na polední pauzu...No,je to možný

To kouzlo spočívá v pravidelnosti.
No jo,jenom jestli se ty rostliny stačej za takovou chvilku přizpůsobit...toť otázka...
amrtin napsal: ...nebo ubrat na intenzitě a nebo srovnat živiny vs. světlo....To je právě to, co tou přestávkou děláš.

Ta přestávka je hodně sporná,já jí sice taky dělám,ale už sem shromáždil dost důkazů že je k ničemu

,spíš prostě zkrátit celkovou dobu svícení,nebo ubrat na intenzitě a nebo srovnat živiny vs. světlo....
Mrzi me, ze rusim zajimave rozvinute diskuse, ale muze mi nekdo rict co mam teda delat ja?

tak boli to zivorodky tak tie toho nahnoja

a zajtra zbehnem do obchodu a kupim nieco,dik za radu
Ještě něco - máš spínací hodiny na světlo?Pokud ne,tak je pořiď(digitální stojí u nás 200kč) a nastav pravidelnou dobu svícení.
Tak ubráním ryb to nebude,leda že by ty ryby hodně "kakaly" a tím se staraly o přihnojování.Já bych zkrátil dobu svícení a aplikoval ten glutaraldehyd i přes to cočko.
Přesněji řečeno je to ruducha a na tu je vynikající tekutý uhlík,např. PMFE(flourish excel),Easy Life Easy Carbo,...prostě něco s glutaraldehydem.
pouzivam CO2 cca 3 dni z kvasnic a hnojim s Sera Florena svietim cca 10-14 hod. denne podla toho ci som doma alebo v robote co mam robit? zhasnut?alebo viac hnojit?ubral som nejake ryby moze byt aj tym?
je to ruducha a staghorn (jelení paroh).Jak psal amrtin,tak je to z nadbytku světla a málo živin
Ano,je to řasa.A vznikla z nadbytku světla a málo živin(co2,hnojivo...?).
0 10.02.2014 20:16 matus13 
prosim co to je?len dnes sa mi to zacalo robit a len na tejto rastline je to nejaka riasa?
OT: Používám Apogee MQ-200 s vodotěsným senzorem. Jde na něm přepínat mezi slunečním a umělým zářením.
Marceli,nevim sice jaky PAR meter a sensor pouzivas,ale co ja vim(treba muj)sensor,ktery je kolibrovany na akvarijni(zarivky a zarovky)svetlo,neni kalibrovan na slunecni svit a taky LED svetlo.

Miso napsal: bude k tomu nejaky clanok ako si to meral?
Následuje nevyžádaná reklama: Nějaké informace ohledně měření PAR mám na svých stránkách v sekci "Osvětlení" (
www.prirodni-akvarium.cz ). Průběžně se snažím měření doplňovat.
ahoj, bude k tomu nejaky clanok ako si to meral? celkom by ma to zaujimalo
Akvarium je umisteno 5 metru od oka prime paprsky slunce na nej nedopadaji. A zarivky jsou 840 a 830. Rozdeleni sviceni mi bylo doporuceno myslim ze to melo co delat s hladinoi CO2 v akvariu.
Som laik, ale moje pozorovanie hovorí o tom, že radšej nemať akvárium umiestnené tak, aby do neho svietilo, či už priamé slnko, alebo nepriame. Jedno, čo určite vie rovnováhu v akváriu narušiť je dĺžka denného svitu, alebo lepšie povedané, ak sa začínajú dni predlžovať a k tomu je stále vonku jasno. Teda počasie bez zamračenej oblohy. Všetko živé reaguje na predlžovanie denného svitu a žeby akvárium bolo výnimkou???
0 10.02.2014 09:24 Marcel G –
Re: Sid Sid napsal: Akvárium mám vedle okna, v létě mi do něj 4 hodiny denně svítí slunko. Žádný vliv ve správně provozované nádrži na případné řasy. (Pravda - rybky i rostliny si to evidentně užívají.
)
Navíc v tomto ročním období je intenzita slunečního záření, dopadajícího do místnosti, zanedbatelná.
Nepleťte tazateli hlavu.

To samé platí i na vás:
Nepleťte tazateli hlavu!
Měřil jste někdy intenzitu světla, které k vám do místnosti dopadá zvenku? A můžu se zeptat, jaký rozdíl jste naměřil, když to srovnáte s intenzitou akvarijního osvětlení? Předpokládám, že na tyto dotazy určitě neznáte odpověď ... jinak byste netvrdil, že intenzita slunečního záření dopadajícího do místnosti je zanedbatelná. Zrovna včera jsem měřil intenzitu osvětlení dopadajícího do mého obýváku. Venku bylo krásně slunečno. Intenzita osvětlení v místnosti byla 600 µmol PAR (a to mluvíme o zimním období, kdy je intenzita nejnižší). Pro srovnání: V akváriu mívám u dna intenzitu kolem 60-75 µmol PAR, a nad 80 µmol PAR už se mi nedaří držet na uzdě řasy. A mimochodem, v létě může být intenzita světla dopadajícího oknem do místnosti třeba i 1600 µmol PAR !!! A to je 20x více, než co mi dává akvarijní osvětlení. Jediná možnost (která mě napadá), kdy může být vliv dopadajícího slunečního záření zanedbatelný, je v případě, když máte na skle nějaké odrazové (protisluneční) fólie. V takovém případě může v létě klesnout intenzita světla za oknem i na 150-200 µmol PAR. I tak je to docela dost, ale oproti 1600 µmol PAR je to slabý čajíček.
měla vnitřní čerpadlo AT- 201 Atman s akvacitem na 200l, akvárko zařasené až na půdu a jakmile jsem na doporučení koupila akvacit na 400l, tak mám pokoj!! řasu jsem měla na skle, na rostlinách bylo dokonce podezření na sinici, nad hladinou byla řasa, prostě VŠUDE!! jakmile jsem dala ten akvacit na 400l, tak mám pokoj!! naštěstí!! už jen čistím minimum řasy na skle..

Kdyz mate vhodne podminky pro rasy v akvariu,tak vam tam porostou se sluncem nebo bez,je to o podminkach v nadrzi,lidi radi svadeji rust ras na vsechno mozne kolem.

Problém bude v tom, že vám se, jak píšete, řasy dělají. Mně ani v místech, kam v létě dopadá to slunce, ne.

Počet rostlin, hnojivo, zářivky maj na vše zásadní vliv, ale sluneční světlo má taky velký vliv. Mam akva mimo okno, ale přeci jen na jednu boční stranu trochu z okna světlo jde a tam se řasy dělaj, jinak nikde. No nebudem to dál rozvádět. Vše záleží na spoustu věcech kolem.

Akvárium mám vedle okna, v létě mi do něj 4 hodiny denně svítí slunko. Žádný vliv ve správně provozované nádrži na případné řasy. (Pravda - rybky i rostliny si to evidentně užívají.

)
Navíc v tomto ročním období je intenzita slunečního záření, dopadajícího do místnosti, zanedbatelná.
Nepleťte tazateli hlavu.

Dej akva před okno a to samé mimo okno, uvidíš...
Přidat reakci
1 ...... [22] ...... 70
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79957x