Řasy
To kouzlo spočívá v pravidelnosti.
No jo,jenom jestli se ty rostliny stačej za takovou chvilku přizpůsobit...toť otázka...
amrtin napsal: ...nebo ubrat na intenzitě a nebo srovnat živiny vs. světlo....To je právě to, co tou přestávkou děláš.
Ta přestávka je hodně sporná,já jí sice taky dělám,ale už sem shromáždil dost důkazů že je k ničemu
,spíš prostě zkrátit celkovou dobu svícení,nebo ubrat na intenzitě a nebo srovnat živiny vs. světlo....
Mrzi me, ze rusim zajimave rozvinute diskuse, ale muze mi nekdo rict co mam teda delat ja?
tak boli to zivorodky tak tie toho nahnoja
a zajtra zbehnem do obchodu a kupim nieco,dik za radu
Ještě něco - máš spínací hodiny na světlo?Pokud ne,tak je pořiď(digitální stojí u nás 200kč) a nastav pravidelnou dobu svícení.
Tak ubráním ryb to nebude,leda že by ty ryby hodně "kakaly" a tím se staraly o přihnojování.Já bych zkrátil dobu svícení a aplikoval ten glutaraldehyd i přes to cočko.
Přesněji řečeno je to ruducha a na tu je vynikající tekutý uhlík,např. PMFE(flourish excel),Easy Life Easy Carbo,...prostě něco s glutaraldehydem.
pouzivam CO2 cca 3 dni z kvasnic a hnojim s Sera Florena svietim cca 10-14 hod. denne podla toho ci som doma alebo v robote co mam robit? zhasnut?alebo viac hnojit?ubral som nejake ryby moze byt aj tym?
je to ruducha a staghorn (jelení paroh).Jak psal amrtin,tak je to z nadbytku světla a málo živin
Ano,je to řasa.A vznikla z nadbytku světla a málo živin(co2,hnojivo...?).
0 10.02.2014 20:16 matus13 prosim co to je?len dnes sa mi to zacalo robit a len na tejto rastline je to nejaka riasa?
OT: Používám Apogee MQ-200 s vodotěsným senzorem. Jde na něm přepínat mezi slunečním a umělým zářením.
Marceli,nevim sice jaky PAR meter a sensor pouzivas,ale co ja vim(treba muj)sensor,ktery je kolibrovany na akvarijni(zarivky a zarovky)svetlo,neni kalibrovan na slunecni svit a taky LED svetlo.
Miso napsal: bude k tomu nejaky clanok ako si to meral?
Následuje nevyžádaná reklama: Nějaké informace ohledně měření PAR mám na svých stránkách v sekci "Osvětlení" (
www.prirodni-akvarium.cz ). Průběžně se snažím měření doplňovat.
ahoj, bude k tomu nejaky clanok ako si to meral? celkom by ma to zaujimalo
Akvarium je umisteno 5 metru od oka prime paprsky slunce na nej nedopadaji. A zarivky jsou 840 a 830. Rozdeleni sviceni mi bylo doporuceno myslim ze to melo co delat s hladinoi CO2 v akvariu.
Som laik, ale moje pozorovanie hovorí o tom, že radšej nemať akvárium umiestnené tak, aby do neho svietilo, či už priamé slnko, alebo nepriame. Jedno, čo určite vie rovnováhu v akváriu narušiť je dĺžka denného svitu, alebo lepšie povedané, ak sa začínajú dni predlžovať a k tomu je stále vonku jasno. Teda počasie bez zamračenej oblohy. Všetko živé reaguje na predlžovanie denného svitu a žeby akvárium bolo výnimkou???
0 10.02.2014 09:24 Marcel G –
Re: Sid Sid napsal: Akvárium mám vedle okna, v létě mi do něj 4 hodiny denně svítí slunko. Žádný vliv ve správně provozované nádrži na případné řasy. (Pravda - rybky i rostliny si to evidentně užívají. )
Navíc v tomto ročním období je intenzita slunečního záření, dopadajícího do místnosti, zanedbatelná.
Nepleťte tazateli hlavu.
To samé platí i na vás:
Nepleťte tazateli hlavu!
Měřil jste někdy intenzitu světla, které k vám do místnosti dopadá zvenku? A můžu se zeptat, jaký rozdíl jste naměřil, když to srovnáte s intenzitou akvarijního osvětlení? Předpokládám, že na tyto dotazy určitě neznáte odpověď ... jinak byste netvrdil, že intenzita slunečního záření dopadajícího do místnosti je zanedbatelná. Zrovna včera jsem měřil intenzitu osvětlení dopadajícího do mého obýváku. Venku bylo krásně slunečno. Intenzita osvětlení v místnosti byla 600 µmol PAR (a to mluvíme o zimním období, kdy je intenzita nejnižší). Pro srovnání: V akváriu mívám u dna intenzitu kolem 60-75 µmol PAR, a nad 80 µmol PAR už se mi nedaří držet na uzdě řasy. A mimochodem, v létě může být intenzita světla dopadajícího oknem do místnosti třeba i 1600 µmol PAR !!! A to je 20x více, než co mi dává akvarijní osvětlení. Jediná možnost (která mě napadá), kdy může být vliv dopadajícího slunečního záření zanedbatelný, je v případě, když máte na skle nějaké odrazové (protisluneční) fólie. V takovém případě může v létě klesnout intenzita světla za oknem i na 150-200 µmol PAR. I tak je to docela dost, ale oproti 1600 µmol PAR je to slabý čajíček.
měla vnitřní čerpadlo AT- 201 Atman s akvacitem na 200l, akvárko zařasené až na půdu a jakmile jsem na doporučení koupila akvacit na 400l, tak mám pokoj!! řasu jsem měla na skle, na rostlinách bylo dokonce podezření na sinici, nad hladinou byla řasa, prostě VŠUDE!! jakmile jsem dala ten akvacit na 400l, tak mám pokoj!! naštěstí!! už jen čistím minimum řasy na skle..
Kdyz mate vhodne podminky pro rasy v akvariu,tak vam tam porostou se sluncem nebo bez,je to o podminkach v nadrzi,lidi radi svadeji rust ras na vsechno mozne kolem.
Problém bude v tom, že vám se, jak píšete, řasy dělají. Mně ani v místech, kam v létě dopadá to slunce, ne.
Počet rostlin, hnojivo, zářivky maj na vše zásadní vliv, ale sluneční světlo má taky velký vliv. Mam akva mimo okno, ale přeci jen na jednu boční stranu trochu z okna světlo jde a tam se řasy dělaj, jinak nikde. No nebudem to dál rozvádět. Vše záleží na spoustu věcech kolem.
Akvárium mám vedle okna, v létě mi do něj 4 hodiny denně svítí slunko. Žádný vliv ve správně provozované nádrži na případné řasy. (Pravda - rybky i rostliny si to evidentně užívají.
)
Navíc v tomto ročním období je intenzita slunečního záření, dopadajícího do místnosti, zanedbatelná.
Nepleťte tazateli hlavu.
Dej akva před okno a to samé mimo okno, uvidíš...
Intenzita světelného záření se může i v přírodě v průběhu dne výrazně měnit i několikrát za den.
záleží kolik jsi dal akvarku času na změny
Tápu,byla to spíš otázka,sám jsem s tím bojoval,jak se zelenou,tak hnědou,vždy jsem se toho zbavil,ale bohužel jsem nevěděl ani jak
Jednou jsem hnojil pak zas ne,jednou svítil víc a méně,sic je to pryč,ale moudřejší z toho nejsem.
EDIT: řasy vznikají při nerovnováze živin a světla,takže když moc světla a málo živin,tak bude řasa a obráceně též,proto si myslím,že by na to mohlo mít vliv hnojení.
Můžu se zeptat, jaký smysl má svícení nadvakrát? Západ a východ slunce je taky jenom jednou denně.
Na poměry možná, ale na řasy dost velký...
proč hnojit,je to normální jev při nově založeném akvárium,řasy postupně začnou odcházet.Raději než hnojit přidat víííííce rostoucích rostlinek
Světlo z okna má na poměry v akváriu naprosto zanedbatelný vliv.
A nepomohlo by právě hnojení,jaká je to řasa? to přerušované svícení se my taky nezdá.
Mě to svícení s přestávkou příde nepřirozené a rybkám a rostlinkám určitě taky. Záleží třeba jaké máš zářivky, co podporují a co potlačují. Nebo jestli na akva nesvíti světlo z okna.
dal bych rychle rostoucí rostliny a začal si hrát se světlem,pokud nemůžeš výšku,tak bych snížil z 9 hodin na 8 hodin po 2-3 týdnech uvidíš. Já když zakládal akva svítil jsem 6 hodin,dnes po roce jsem na 9 hodin a to jsem hodinu přidal včera jinak jsem jel na 8 hodinách.
rostlinky třeba tyto egeria densa - egeria najas
Dobrý den, mé akvárium z prezentace bylo založeno před měsícem, svítím od 11 - 13:30 a 17:00 - 23:30 (celkem 9 hodin denně) 2x18W, kryt je vylepen stříbrnou fólií, objem akvária 126l a ryby 4 mladé skaláry a 9 endlerek. Krmím jednou denně, nehnojím a mám poměrně rychle rostoucí rostliny (valisneria roste jak divá). Začly se mi tvořit řasy, jak na skle, tak na rostlinách, jen tak mírně ale rád bych to podchytil již v počátku. Co mám dělat?
Starší reakce
Díky, předám Vaše zkušenosti.
Taky bych ještě kouknul na zářivky. Světlo má na řasy taky velký vliv. Chvíli jsem stim měl taky problém, když jsem si koupil novou zářivku. Vyměnil jsem ji a už se to neoběvilo. To je moje zkušenost.
Jo jo, spis pripominam, ze tohle zkontrolovat taky neni od veci, u mne to pricina byla a jiste to nevylucuje jine.
Ono to s tím hnitím až tak žhavé nebývá protože sinice si celkem libuje i v čerstvě založených nádržích, ve kterých není, co by hnilo. Jsou to zkrátka velice přizpůsobivé bakterie.
Jeste poradim zkontrolovat co v akvariu hnije a jestli neni filtr plny "kafe". Bojoval jsem se Sinici, stridave uspechy/neuspechy, ale stale se ji ne a ne zbavit definitivne, pak uz jsem svitil jen 5h denne (a to dost dlouho), aby se neobjevovala... A nakonec jsem nasel hnilobu na jednom koreni, zlikvidoval koren, vycistil filtr, a muzu si svitit jak chci (pochopitelne rozumne, svitim tam ted 10h) a Sinice peknych par mesicu nikde.
Diky. Reknu jim at si to prectou.
Ukázková sinice. Je tu na to celé vlákno, tak koukněte tam
Sinice - je tu toho o ní tuny - ale zaručenej postup ti nikdo nedá
Ahoj ve spolek. Dnes jsem navstivil zname a maji problem s rasou. Muzete poradit co je to zac a jak se toho zbavit? Rasa jim pokryje cele dno za dva odvycisteni. Pred 3 mesicema se prestehovali a od te doby maji problem. Akva ma 240 litru. Osvetleni setove 2x36. Udrzba kazdy tyden. Teda pry ale kvuli te rase bych tomu veril. Akva ke malo zaroszle, protoze vsechny kytky odesli. Na dne maji nejake keramicke kaminky. Predtim pry problem nebyl. Diky za rady
Starší reakce
Máš pravdu.
Já jsem jen koukala do seznamu rostlin a pořádně se nemrkla do AQ. Ale výsledek je stejný, prostě tuhle kytku je lepší v AQ nemít, ať je to ta nebo ta.
S puškvorcem bych to tak zle neviděl. Jo, ale není tam Acorus, ale Ophiopogon.
Přidat reakci
1 ...... [22] ...... 69 70
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79215x