Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 42 Přejít na další stránku   1  
Řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 16:25 Muž Sid [6739] - RostlinyRe: HaDaS
Zavlečení je jistě způsob, jak se dostat k řasám. (Těm "hotovým". :))
Ale i bez zavlečení si k nim "pomůžete", když sporám, (protože - jak naznačujete - ty jsou "všude"), poskytnete vhodné podmínky k jejich vývoji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 12:54 HaDaS Re: Sid
Příčina bude vždy v zavlečení od někoho jiného nebo z okolí akva. Pochybuji, že by se její spóry vyskytovali v pražské vodě(i když kdo ví?). Řasu máme asi všichni. Záleží pouze, jak jsem tady již četl, na míře její akceptace a jejím rozšíření. Mám delší období, kdy řasa není vidět vůbec. Objeví se mi vždy jen při nějakém neuváženém zásahu, který ji vytvoří podmínky k jejímu pokusu o ovládnutí akva. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 11:19 Muž Sid [6739] - RostlinyRe: HaDaS
...Nevím jestli proudění vody je to hlavní co má vliv na řasu (a také prospívání rostlin), ale nějaký vliv to má určitě...
Nějaký vliv určitě, ale nikdy není příčinou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 10:32 R Muž romant [28001] Re: Designer
Já to vím, nebo jsem se to, podle toho jak jsi se tady v různých vláknech zapojoval do diskusí, domníval. Za to přiznání situace máš ode mě. palec palec palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.03.2011 10:27 Muž Designer [5696] - CichlidyRe: romant
Po vsech tech lecenich od vanoc, jsem rad, ze nelitam s kbelikem kazdy den, takze k nejake rovnovaze mam hooodne daleko, to se nemam proc zlobit, tak to je. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   22.03.2011 10:13 R Muž romant [28001] Re: Designer
Jasně vždyť jsem Ti to psal, že tam ty řasy jsou, ale jejich výskyt je potlačen, tak se na mě nezlob, ale to Tvoje akva zřejmě ještě do stavu rovnováhy nedospělo, když musíš neustále lovit dlouhou vláknitou řasu. :) Ona je ta zaklínaná rovnováha děsně ošidná, protože jsme jí nikdy nikdo neviděl a přeci víme a neustále si dokola píšeme, že je to, to nejdůležitější o co se má v akváriu pečovat. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 10:06 Muž Designer [5696] - CichlidyRe: romant
Hele, a je to vubec rovnovaha? Pac rovnovaha znamena, ze snad roste uplne vsechno, v rovnovaze, a to mam ja, vyrostla by tam ted asi i mala motycka, za par dni bych vylovil krumpac, jen ty rasy rostou taky a mne se takovahle rovnovaha nechce libit :) .

EDIT: a ted si to cos napsal ctu znovu, a prave:"které jsou více nakloněni k růstu rostlin", takze ses nachytal sam, cista rovnovaha je, kdyz se rasam i rostlinam dari stejne, jako u mne smich .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 10:03 Muž Designer [5696] - CichlidyRe: Lolianka
Vyvaroval jsem, vicekrate, psali jsme si tady o tom ohledne toho, jak dlouho koren Mopani barvi, asi by to slo vyhledat ve foru podle toho slova "Mopani", to nebude az tak casty vyskyt. Takze mohu rici, viditelne v akvariu nebarvi vubec, a ani ten predchozi nebarvil jeste pred tim, nez prisel do akvaria.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 09:44 R Muž romant [28001] Re: Designer
Podle me se to kouzelný slovíčko, kterým se dá pojmenovat to, jak účinně bojovat s řasami se jmenuje BIOLOGICKÁ ROVNOVÁHA. Prostě když je akvárko dobře nastartovaný a šlape bez častých větších vnějších zásahů, tak tam řasy sice jsou, ale jejich výskyt je natolik potlačen nastolenými podmínkami, které jsou více nakloněni k růstu rostlin. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 09:40 Žena Lolianka [16] Re: Designer
Měl jsi ty kořeny před vložením pořádně vylouhovaný (vyvařený, jestli je možný je narvat do nějakýho hrnce) ? Ten výluh z nich myslím nijak nevadí estetice akvária, ale určitě může hodně světla pohltit.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 09:27 Muž Designer [5696] - CichlidyRe: Kajka99
To jsem uricte cetl, pamatuji si to. Jezne tam popisujes jako vysledek temer mou situaci pred tim, nez jsem pustil ten filtr a poradny proud vody z nej. Jeste to necham a pockam co to udela s tim proudenim, zelenou vlaknitou stejne tak jak tak sbiram rucne, takze co se muze pokazit? Maximalne ji vyndam vic a zase to stahnu na mene. A ohledne Ruduchy, bud ji tohle ublizilo, nebo jeji prichod byl jen jakysi prechodny stav s prichodem korenu, jak to zminuje HaDaS, nebo se ji tohle filtrovani nelibilo - a nebo se nekde v rohu chysta na invazi :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 09:18 Muž Designer [5696] - CichlidyRe: Lolianka
Mam myslim dost svetla, po vymene (nekdy kolem vanoc), a rostliny zacaly rust mnohem lepe, ovsem rasy rostou stale, ted mozna jeste lepe, i kdyz je fakt, ze jen zelene vlaknite, s jinymi kupodivu problem nemam.

Vymenit sve usporky, treba za tepleji bile, bych zkusit mohl, at to neni nakonec to jedine, co jsem nezkusil. Ovsem kdyz ta rasa rostla pod puvodnimi halogeny, tedy svetlem s plnym spektrem, nejspis si ani timto krokem se zelenou vlaknitou rasou moc nepomuzu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 09:17 Žena Kajka99 [229] Re: Designer
já už o tom psala tady: rybicky.net/forum/2782 i když je fakt že já jsem bojovala se štětkou. ale třeba ti to pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 09:11 Muž Designer [5696] - CichlidyRe: HaDaS
Co mne hlavne udivilo, prave jak uz zminoval romant, ze nekdo precerpa pres filtr objem akvarka klidne 5x za hodinu. To jsem driv nestihl mozna ani za den, v akvariu se samo nic ani nehlo (myslim proudem vody), mimo jemne cerene hladiny a vzduchovani, ktere jsem casem odstavil jako zbytecne. Take jsem si precetl o intervalovych filtrech, prave o par radku nize zminenych take romantem. Pry pri jejich pouziti, rasa moc nejde, protoze filtruji mnohem ucineji - no jiste ze jde o reklamu prodejce, ale na kazdem sprochu... No a to co vim, a pises Ty HaDaSi, vim ze rasa umi i zdanlive sama ustupovat, takze po kazde zmene to chce vydrzet, ne po trech dnech cekat vysledek.

Takze kdyz jsem si to tak vsechno v hlave promlel s tim co jsem uz udelal, a co ne, rekl jsem si, ze bych mel vyrazne vice filtrovat a ze zkusit poradne michat vodu take nebude na skodu. Kdyz nebude lepe, nejak ten proud rozbiju, coz uz bylo take zmineno, a zkusim poradnou filtraci bez proudu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 09:03 HaDaS Re: Lolianka
Chystám se měnit světlo taktéž. Nyní mám docela slabé. Jsem zvědavý, co to udělá. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 09:02 Žena Lolianka [16] Re: HaDaS
Mě na likvidaci řas stačila vyměnit zářivka. Té původní, ačkoli nebylo na první pohled vidět žádná změna ve svítivosti, asi chyběla nějaká část spektra. Po výměně začaly kytky doslova vzkvétat a řasy vymizeli dobrovolně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 08:56 HaDaS Re: Sid
Všeobecně. Akva jsem založil v zimě. Filtr vytvářel silný proud. Řasa se objevovala, ale nijak výrazně. Poté sama ustoupila. Prakticky viditelně zmizela. Vyrobil jsem rostřikovací rampu. Řasa jenom na ní. V akva ne. Rostlinky přestaly růst. Na jaře jsem zvětšil průtok a rampu demontoval. Řasa se objevila na některých rostlinkách v cestě proudu. Nyní již ustupuje. Sama ? Možná tomu pomáhá osazenstvo. Rostlinky začaly růst.

Nevím jestli proudění vody je to hlavní co má vliv na řasu (a také prospívání rostlin), ale nějaký vliv to má určitě.

Toto je moje zkušenost, jinak s Tebou souhlasím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 01:23 Muž Sid [6739] - RostlinyRe: romant
...Ono ten výskyt ruduchy nesouvisí jenom s prouděním, či neprouděním vody...
Některým řasám se silnější proudění vody líbit může, nikdy však není jejich příčinou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 00:11 Muž j0hny [86]
Zacinam mat pocit ze prichadzajucou jarou ma s riasami problem cim dalej tym viac ludi. Nesuvisi to s prirodou ? Ja sice akvarista niesom, ani na to nemam IQ, ale jak pozeram vetsina zakladala po lete a na jar ma problemy. A este... furt kde je ten koren, tam je pruser :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 21:28 R Muž romant [28001] Re: Designer
Jasně, rozumím, mě se taky listy Cryptokoryny Kalatkolistý pěkně v tom proudu vlní, ale na nich nic. Objevuje se mě jednom na 3D pozadí, přes jehož hranu, bez rozstřikovaní rampy tu vodu pouštím do akva, takže za tu nejexponovanější část považuji právě tu vrchní hranu toho pozadí. Ten proud vody se mě cca po 40 vteřinách střídá se 40 vteřinama klidový fáze, neb mám intervalovej Eheim 2229, ale to s tím dle mého nesouvisí. Ono ten výskyt ruduchy nesouvisí jenom s prouděním, či neprouděním vody. Familiérně řečeno, chce to holt mít vyladěný i ostatní podmínky v akváriu, tak aby se těm řasám nedařilo, nebo se jim dařilo jenom do té míry která je majitelem akvária akceptovatelná a tuto hranici akceptace máme každý nastavenou jinak, takže tato diskuse bude zřejmě věčná, to mě ovšem neva. Hlavně ať je ta diskuse věcná, to se potom aspoň, jak jsem již několikrát konstatovat, laskavý a vnímavý čtenář něco dozví. ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 21:15 Muž Designer [5696] - CichlidyRe: romant
Nechavam tu vodu proudit z filtru pod hladinou, smerem zhruba ke stredu vysky hladiny sikmo proti celnimu sklu. Nejvic to tedy proudi tam a to by mi ta Ruducha musela rust na celnim skle a nebo ve volne vode. V silnem proudu je jeste Echnonodorus blaherae, ono to proudi stredem jeho ruzice, a hybe mu to listy - roste moc hezky, cim dal vic, a bez ras.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 21:05 R Muž romant [28001] Re: Designer
takže my teď vlastně jdeme se svým tvrzením stran toho proudění vody tzv. proti proudu. :) Tím mám na mysli tu otřepanou poučku, že řasy a zvláštěpak ruducha má velmi ráda proudění vody(s čímž i souhlasím) a proto je lidem s touto řasou doporučuváno mírnit proudění vody v akva. Ono není proudění jako proudění. Taková rozstřikovací rampa nebo nějaká hrana o níž se ten "příliš silný" proud vody tříští vykoná velmi záslužnou službu a to se pak může voda v akvárku za hodinu otočit 5x a klidně i více(jsou tu tací) a ona proklamovaná řasa se neobjevuje ve své invazní podobě. Její výskyt na těch místech jenž jsou tou silně tekoucí vodou namáhány musím ovšem připustit. To co jsem teď popsal mám odsledováno přímo ze své nádrže, kterou mám uvedenou v prezentaci. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 20:42 Muž Designer [5696] - CichlidyRe: romant
Romane, mozna jsi na to ted kapl, s tou cirkulaci vody. Ja totiz pridal koreny, pak se objevila Ruducha, a take jsem v te dobe dal do akvarka cerpadlo AT-201 a kostkou 10x10x24cm bioakvacitu. Trosku jsem to priskrtil, nechat to plnym proudem neslo, ale i tak je proudeni vody dost silne. Ruducha se uz neobjevila, ackoli se puvodne snazila.

Zelena vlaknita rasa, ktere uz mam dva druhy, to je jina vec, ale to ted neresime.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 19:29 zsigi Re: Rexistens
Mám podobný problém, ako ty. To moje vyzerá na Ruduchu rodu Compsopogon - podľa článku, ktorý odporúčali pozrieť. Podobne som vôbec nič nemenil v akva, žiadna chémia, pravideľná vyýmena vody (týždenne cca 50%). Ja s tým bojujem už dlho. Definitívne víťazstvo je v nedohľadne. Najnovšie som si kúpil 4 SAE.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.03.2011 19:23 R Muž romant [28001] Re: Rexistens
Tak pokud mají přesně odpočítanou dávku, tak to se o překrmování nedá mluvit. :) Co cirkulace vody v akva? Z toho filtru se voda dostává nějakým přepadem přímo, nebo je tam rozstřikovací rampa? To co je vyfocený na tom dně, je po celý ploše dna akvária, nebo jsou místa řasy prosté? Z těch fotek co jsou v prezentaci, bych tam do té nádrže rozhodně přidal rychlerostoucí stonovky a nikde jsem se nedočetl(nebo jsem to přehlídl)jak často je prováděno odkalování dna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 19:06 Muž Rexistens [16]
no vidis.. pezentaci bych mel uz upravit - jsem par ryber rozdal :)
no ted jim davam kazdy druhy den 2x denne (davam jim granulky od diany, a davam ji ze ma kazda ryba tak 2)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 18:51 Usine Re: Rexistens
Vycházím ze seznamu ryb v tvé prezentaci. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 18:32 R Muž romant [28001] Re: Rexistens
Jak často a čím krmíš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 18:23 Muž Rexistens [16]
rybek nemam moc, mam tam 3 skalary (byl to darek, sam bych si nec takovyho nekoupil), 10 teter neonovych, 6 pancernicku - teda ted jsme tam pridal ty 2 pary cernych mol...
Co delam spatne fakt nevim... ridim se jen tim co jsme se docetl, nepridavam zadnou chemii, nehnojim nicim, vsechno prirodni...
asi zrusim rybicky a poridim si hada :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 17:26 Usine Re: Rexistens
Musíš přijít na to kde děláš chybu. Protože se ti může stát opět to samé. Nezbude ti nic jiného než bojovat. Měnit týdně 1/3 vody omezit krmení snížit počet ryb, hlavně živorodek . :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 16:32 Muž Rexistens [16]
Drevo tam mam od zacatku...
jedina zmena co byla (ale tak to uz je tak 3 mesice) jsme presel ze 840 zarivek na 865 ...

tak dal jsem do akva 2 pary black molly, ktere se do toho "svinstva" hned pustili, ale i tak to roste rychleji, nez to staci ozirat...
tak fakt nevim co to je. Mam sto chutí vsechno vyhodit, vydrhnout poradne akvarium, proplachnout dno ve varici vode, koupit novu napln filtr (neboa pson tu soucasnou proplachnout vodou se savem) objednat nove rostlinky a zacit zase znova...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 16:47 Muž Designer [5696] - CichlidyRe: Rexistens
Jak jsem pochopil, drevo v akvarku casto prinese Ruduchu. Nemel jsem zadne drevo, Ruducha to po zalozeni akvaria zkousela, pak sama zmizela. Nedavno jsem poridil koreny, Ruducha za casek nastartovala, zajimave bylo, ze byla mimo koreny. Neco malo se ted obcas nekde objevi, ale fakt vyjimecne. Pokud nejsou koreny v akvariu dlouho, jeste bych pockal, muze zmizet sama (a nebo aspon moc nestrasit, nevim v jake fazi jsem ted ja). Pokud jsou koreny (drevo) v akvariu dele, vyndat by je nejspis pomohlo, i kdyz tohle uz neni ma vlastni zkusenost, obcas se to nekde pise.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.03.2011 16:40 Muž Sid [6739] - RostlinyRe: Rexistens
Roducha to není - je to ruducha. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.03.2011 13:31 Žena Xlienka [276] - Amerika
Taky bych řekla že jde o ruduchu, ale počkala bych na zkušenější. Pokud to doposud fungovalo a nic jsi neměnil tak bych to pouze stáhla a počkala co to udělá. Já nechávám všechno co vyroste žít a ono to stejně časem zmizí samo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 13:26 Muž Rexistens [16]
Fotka k příspěvku Zdravim,
pred mesicem se mi zacalo delat v akvariu tohle a nevim co to je a jak se toho zbavit.
je jemna a da se jednoduse seskrabnout prstem. Na nekterych listech je takovahle fialovo hneda az cerna, na pozadi je pak svetle zelena (respe je tma mix tahel ajeste zelene) tak mozna jsou to 2 ruzne, ale jemnost je stejna.

Co to prosim je?(pripadne jak se toho zbavit - nic nemenir ani nepridavam, a zatim to bezelo v pohode a bez problemu) myslel jsem ze je to roducha, ale co jsem nacetl, tak ta by mela byt "pevnejsi"...
diky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 20:18 R Muž romant [28001] – Re: j0hny
Tej zmetěnosti, celkom dobre rozumiem. Taky si někdy připadám jako úplnej pitomec, když si čtu názory a komentáře k některým tématům. Já bych udělal následující. Vyndal bych ty kořeny. Netvrdím, že jsou to oni, kdo sepodílí na výskytu těch řas, ale můžou být spouštěcím mechanismem, alespoň tak jsem tomu porozuměl já, když jsem ty informace scháněl. Jako další krok bych považoval(a to by měla bejt samozřejmost), že se do akvárka bude v co nejměnší míře jakkoliv zasahovat. Výměnu vody bych praktikoval pravidelně jednou týdně 30% objemu akva. Nehnojil bych vůbec žádnými hnojivy do vodního sloupce, to co je ve dně úplně postačuje tomu, aby si rostliny kořeny braly to co potřebují a ještě k tomu přihnojuješ rybyma. Odkaloval bych dle potřeby. Tzn. jakmile se objeví viditelný dertit(za tuto větu budu možná mnohými kamenován, ale já to snesu). Odkalování tímto způsobem souvisí s mojí tezí co nejmenšího zasahování do akva. Další problémový téma je cirkulace vody v akva. Mám ze své praxe ověřeno, že přečerpání 4 násobku objemu akva za hodinu je tím dobrým standardem(tady si asi taky vysloužím nejeden odmítavý postoj). U mě v prezentaci je možné ověřit, že máým v akvárku ruduchu taky, ale nevadíme si a ona se vyskytuje pouze na místech s nadměrným pohybem vody, tzn, pouze na 3D pozadí, na nějž je vývod filtru nasměrován. Z výše uvedeného si lze dovodit, že řasy jsou a budou v každém akva(alespoň tak to chálu já), ovšem otázkou zůstává v jaké míře se s nima dokážeme smířit. Dalším bodem, jenž se velmi často uvádí jako jeden z možných spouštěcích mechanismů při tvorbě řas jsou tzv. akvaristovi návyky při krmení ryb. Opravdu, ale opravdu to chce bejt na sebe přísnej a rybky nepřekrmovat a určitě jednou týdně jim dopřávat půst. krmit klidně ve více dávkách, ale to co rybky nevyluxujou tak do půl minuty je špatně. A nepodstaným faktorem je světlo, neboli osvětlení akva. Velmi dobrou a levnou službu nadělají obyčejné zářivky třípásmovky. K intenzitě světla bych se vyjádřil asi tak, že držet se nějakých vzorečků tipu W/litr, bych viděl pouze jao velmi orientační. Každý akva je originál a jedinečnej svět a mnohdy nás velmi příjemně překvapí, že rostlina u níž jsou udávány ty či ony nároky na osvětlení buď jde v tzv."nevyhovujících podmínkách" a naopak. Rostlin není a nebude nikdy dost a jsou velmi, velmi důležitým pomocníkem v našem boji s řasami. Tak to by bylo asi tak všechno a laskavý čtenář ať promine mojí lehce rozvinutou myšlenku na toto nikdy nekončící téma. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 20:03 Žena Jitule [27] – Re: j0hny
Posílám Vám odkaz na stránku, která mi dost pomohla ...tedy, pomohla s identifikaci řas v AQ a i co bylo špatně ;-) . www.jsctech.co.uk/…

Když jsem udělala nějaký větší zásah v akváriu, např. přesazování a nebo umisťování kořene do akvária, tak se i mě objevili řasy. Nic tak velikého jako u Vás, ale bylo znát, že to rovnováhu akvária rozhodilo.

Tím že se zbarvila voda, se i změnil mechaniskus vody.

Já bych radila:
Každý týden odsát cca 1/6 vody a nahradit jí za novou odstátou. Udělat tak pravidelný malý průvan. Žádné veliké výkyvy.

Přidávat CO2 pravidelně a pravidelně svítit. 11h je fajn ;-) (koukala jsem na Vaše akvarium).

Na začátku řešení s řasami mi pomohlo dva dny nesvítit (akvarium bylo přikryté, aby na něj něšlo ani denní světlo). Rostlinky to vydržely a řasa se oslabila. Po té "tmě" jsem najela na CO2 a pravidelné svícení.

Než se zase rovnováha ustálila pomáhali mi s řasou Otíci (Otocinclus afinnis). U Vás ale máte na toto šnečky. Pořizovat si kvůli tomu další rybičky ne . Chce to čas a trpělivot. Řasu odstraňovat, třeba kartáčkem apod.. Rybičky krmit méně. Neříkám týrat hlady, ale na chvilinku je držet zkrátka :-) .

To jsou mé zkušenosti a postupy. Ale co člověk, to jiná praxe ;-) .

Nebojte se, ono se to zase srovná. Jen to chce trpělivost . :-)

Držím pěsti ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 18:35 Muž j0hny [86] – Re: Romant - dik za linky
Precital som ich pred 2 dnami uz asi desiaty krat, a rozhodne mudrejsi niesom. Bud som blby alebo slepy.
Edit: skor obidva. Testy na P/PO4 nemam, ostatne testy co mam su s presnostou asi dobre/asi zle - o nicom. Vravi sa ze dobry akvarista nepotrebuje testy aby problem vyriesil, ja sa nepovazujem uz ani za akvaristu, len za cloveka co krmi rybky, odkaluje, cisti, triedi plevel a meni vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 18:24 R Muž romant [28001] – Re: j0hny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 17:22 Muž j0hny [86]
Fotka k příspěvku Podarilo sa mi spravit par foto, mam ich v prezentacii v zlozke trable-riasy-problemy. Prikladam ukazku z odobranej vzorky ricie na hladine. Keby som vedel kde som stratil cocky z mikroskopu poskytol by som aj zvecsenie 200 a 400x... bohuzial.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2011 23:30 Muž j0hny [86]
JBL easy test 5in1, vysledky v predoslom prispevku. Ine testy nemam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2011 23:23 Muž j0hny [86]
Korene vlozene cca pred 2 tyzdnami. Pokusim sa este odmerat parametre vstupnej vody. Minutka...
Ale je to "papierikovy" nepresny test.
Edit: vysledky: NO3 cca 10, NO2- nemeratelne, GH 7-14, KH 6-10, pH 7,2-7,6
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2011 23:16 R Muž romant [28001] – Re: j0hny
Píšeš o kořenech, ty tam byli přidávaný nedávno? Pokud ano, tak bych je na nějakej čas vyndal. To, že se ze dna uvolnilo nějaký zásobní hnojivo by mohlo znamenat zvýšení hodnot hnojiva ve vodním sloupci. Parametry vstupní vody a ni vody v akva jak jsem pochopil, tak neznáš, nebo ano?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2011 23:04 Muž j0hny [86]
Este dodam, ze akvarko bez akychkolvek problemov fungovalo pol roka po cca mesacnom zabehnuti a ustaleni. Vymena vody posledny mesiac 1-2x do tyzdna cca tretina az polovica. Ostatne info v prezentacii, mozno nejake info chyba, ale keby nieco budem tu asi do rana.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2011 22:54 R Muž romant [28001] – Re: j0hny
Jak často a kolik vody měníš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2011 22:51 Muž j0hny [86]
Rozklikol som si vlakno "Řasy" a pri celodennom prehliadani tych 100 vlakien som sa medzi tisickami prispevkov stratil a uz mi dosli nervy a chut hladat ihlu v kope sena. Podarilo sa mi aspon naist foto haveti ktora sa dost podoba tomu co mi za par dni zamorilo cele akva, kazdy list, kazdu plochu akva a dekoracie, na dne to zatial nevidim. Nejde odsat, ani prstom zotriet, jedine s nechtom.
rybicky.net/k/forum/n/41134.jpg
Moze to byt nejaka ultrajemna ruducha ?
Uz mam pocit ze to preslo z akva aj na mna. S mojou psoriazou ma z toho stresu uz svrbi uplne cely clovek. Vlastne foto nemam, momentalne neni bohuzial cim odfotit.
Navine som si sam, ale ked si to tak premietnem, neviem cim zacat aby som to napravil.
Zacalo to pravdepodobne zanedbanim udrzby pred mesiacom, ale aj po vecsom zasahu a udrzbe sa vsetkemu darilo, tak som sa rozhodol doplnit akvarko dalsimi rybkami. Po nejakom case stupla hodnota no3 z nemeratelnej hodnoty na minimum zistitelne rychlym papierikovym testom (cca 10mg/l). Stale som nevidel ziadny problem vo fungovani a stabilite, tak som sa pustil do dalsieho zasahu, pridal som tvrde africke korene a hladajuc miesto pre ne premiestnil v substrate asi 3-4 kryptokoryny. Pred tymto zasahom som odkalil dno, s vyberanim rastlin sa z dna uvolnilo "startovacie hnojivo" bivoj a kopec bordelu z miest kde nebolo mozne po celu dobu dostatocne odkalovat dno. Doplnil som polovicu vody stratenu odkalovanim. Pockal som 2 dni kym bordel sadne na dno a znova odkalil. Odstranil som vsetku zozltnutu riciu a javsky mach spolu s cca stvrtinou levatiek a kruznikov cinskych, ktorym som pripisoval dierkovanie listov na kryptokorynach.
Rastlinky zacali vdaka zvisenej intenzite svetla (uvolnenim plavajuceho plevelu na hladine) vypustat mikrobublinky k hladine, zdalo sa ze rastlinkam sa dari, myslim si fajn. Potom vsak bublinkovanie rastlin prestalo tak som zacal viac krmit. Myslel som ze rastlinky spotrebovali vecsinu zivin a snazil som sa ich mnozstvo prostrednictvom krmiva/resp. rybiek nahradit.
Nedockavost ma prinutila instalovat CO2 reaktor pomocou "burciakoveho reaktora". Rastlinky zacali na druhy den zase vypustat k hladine mikrobublinky kyslika. Tak som sa potesil a nadalej podaval rybkam zvysene mnozstvo krmiva.
V tom kdesa vzali-tu sa vzali malinke chlpky na listoch velkych kryptokoryn, ktorym som zo zaciatku nepripisoval ziadnu hrozbu. Predvcerom som si vsimol aj zvecsenie objemu korienkov mikrosoria, bohuzial to vsak dnes vyzera na tie iste chlpky ako na listoch. Bohuzial dnes tie chlpy vidim uplne vsade, na kazdej ploche akvaria okrem dna. Napriek dnesnemu cisteniu stien akva a odkalovaniu (+vymena polovice vody), je to na stenach akvaria znova.
Neviem co dalej, mam strach ze cely obsah akvaria skonci v chlorovom kupeli a budem musiet zacat uplne od znova.
Precitanim fora som neskutocne zmeteny, narazil na rady typu: nasadit riasozrutov (rybky, slimaky) - chcem ale odstranit pricinu invazie. Dalej by som to videl nahradenim neznackovych trubic za trojpasmove osram, a zmeranim/kompenzovanim ci stabilizovanim stopovych prvkov (Fe,P/PO4,NH4) ako aj presnejsim zmeranim ostatnych hodnot (NO3,Ph,KH). Mam ale obmedzene financie, takze vsetky moznosti naraz su neuskutocnitelne.
Vopred dakujem za trpezlivost pri citani a pripadne uzitocne rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2011 23:14 Žena Kajka99 [229] – Re: grizly
ještě doplním - a častěji měnit vodu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2011 23:11 Muž grizly [146] – Re: peteradam
Je to řasa. Míňe krmit, přidat rychlerostoucí rostliny, např. růžkatec.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2011 22:23 peteradam – riasa
Fotka k příspěvku poraďte,neviem čo je to zač a ako sa toho zbaviť?posielam foto
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [42] ...... 70

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79957x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1351-rasy?od=2051