Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 53 Přejít na další stránku   1  
Řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2010 21:46 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Stan
...Podle měření mně spadla hodnota NO3 úplně na nulu...
Kolik NO3 má vaše vstupní voda?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2010 21:44 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Stan
...Tak je to přesně 14 dní, co se řídím radami z této diskuze. Přestal jsem hnojit a měnil jsem každé 3 dny 20% vody...
A to je všechno, co jste z těch doporučených opatření udělal?! Tak to jste špatně pochopil, co vám tady kolegové radili. :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2010 21:04 Žena basa1313 [18] - Parmičky
mozem sa spytat na niakeho zivocicha ktory by likvidoval zelene bodky na skle a kamenoch?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2010 20:54 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Stejný problém mám i já sice to není sinice, ale zelené fousy po skle a kytkách, pozoruji to každoročně cca od Ledna do Března/Dubna. Něco prostě je už ve vodě z kohoutku. U tebe bych asi snížil přechodně osvětlení, nebo rozdělil do cyklů. Příklad od 8-11 2trubice od 11-15 4trubice a od 15 zase 2trubice. Ještě bych asi koupil nějaké rychle rostoucí kytky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2010 20:33 Stan
:-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2010 17:18 Stan
Fotka k příspěvku Tak je to přesně 14 dní, co se řídím radami z této diskuze. Přestal jsem hnojit a měnil jsem každé 3 dny 20% vody. Bohužel situace se vůbec nezlepšila, ale zhoršila. :-( Sinice se ještě víc rozšířila a roste ještě rychleji. Připojuji fotku nejhůře zasaženého místa dva dny po čištění a odkalení akva. Toto jsem tam před 14 dny neměl.
Jak dál pokračovat? Podle měření mně spadla hodnota NO3 úplně na nulu. Může být toto důvodem ještě většího rozšíření sinice? :-O
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 13:31 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod
Stan napsal: Skutečně je 13 rostlin na 100 litrové akvárium málo? S tím používáním chemie, pokud je 1 ml pmdd kopec, tak to bych ho tam neměl dávat vůbec. Jenom že bez něj rostlinky stagnují.

Keby to boli vsetko rychlorastuce stonkovky (egeria, hygrophila a pod.), tak ich malo nie je. Ale zasa pri tom osvetleni by mali rast ako dive, az by nimi bolo zaplnene cele akvarko. Mne pod 18W ziarivkou narastli ku hladine ani nie za tyzden a odvtedy sa tahaju pod hladinou a musim cast z nich vyhadzovat kazde 2 tyzdne. Takze pri 72W by to akvarko malo byt precpate rastlinami (a na to, co vraj mas v akvarku, je totalne prazdne). Co tomu presne chyba ti nepoviem, ale skor je to prehnojenim, pretoze rybiek tam mas dost. Ja v rovnakom akva vobec nehnojim (jedine pri zakladani som dal do dna JBL gulicky, kvoli echinodorom), a zivin tam mam aj tak prebytok.

Takze skus uplne vysadit hnojenie, castejsie menit vodu a vysadit viac stonkoviek (odporuca sa az 70% plochy dna). To, ze tam mas privela rastliniek, zistis podla toho, ze NO3 ti zacne prudko klesat (to mnozstvo by malo byt maximalne do tyzdna prec).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 12:44 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Bavorak
Ta "nemoc" se jmenuje - ancistrus. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 11:26 Muž Bavorak [0]
Fotka k příspěvku Mohl by mi někdo poradit co to je za nemoc nebo co to vlastně je nebo co rostlinam chyby? Pomalu mi to likviduje listy nebo spis rychle moc děkuji za radu co stim ??
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 11:20 marsz – Re: Stan
Taky myslím. Řasy jsou asi citlivější než testy z akvaristiky. Jak radí Jrk.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 08:24 Muž Jrk [143] – Re: Stan
Jenom že bez něj rostlinky stagnují.

Podle fotek v prezentaci vypadají rostlinky tak, že ještě nepřešly na subemerzní formu, tak bych se nedomníval, že bez tohoto hnojení by stagnovaly. Myslím, že v tomto akva ještě nebyla nastolena žádná rovnováha. Doporučení:

- Vysázet ještě více rostlinek.
- Minimálě 3x týdně vyměnit alespoň 25 % vody.
- Toto www.rybicky.net/… při výměně vody ometat drobným štětečkem a odsávat.
- Vůbec nehnojit.
- Vydržet v tomto alespoň 14 dní, třeba bude vidět výsledek, zlepšení...

Ať se daří palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 08:03 Stan – Re: marsz
Řasy jsou celkem levný indikátor a vyrovnávač nějaké nerovnováhy, ne?

Myslel jsem, že řasám se líbí nadbytek živen. Ale voda má železo 0, fosfor 0 (proto přidávám pmdd), dusitany 0 a dusičnany 20. Kde bych měl tu nerovováhu hledat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.01.2010 07:59 Stan – Re: protein007
Podla mna zbytocne hnojis (mas tam malo rastlin), a pouzivas kopec chemie

Skutečně je 13 rostlin na 100 litrové akvárium málo? S tím používáním chemie, pokud je 1 ml pmdd kopec, tak to bych ho tam neměl dávat vůbec. Jenom že bez něj rostlinky stagnují. Pokud máte na mysli chemii, kterou jsem napsal v profilu, tak to jsou všechno jenom testy na vodu, které se do akva nelejí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 21:37 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: marsz
palec :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 21:02 marsz
Hehe.
Řasy jsou celkem levný indikátor a vyrovnávač nějaké nerovnováhy, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 20:56 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Moucha
Když to tak pěkně teoreticky zvládáte, proč s ní už měsíce bojujete? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 20:27 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetky – Re: protein007
taky mi to pripada jako sinice, kdyz je na ustupu, je to desna potvore, bojuji s ni huz nejakej ten mesic, kdyz je na ustupu dela vlakna na listech a ty se pak sirej po celym akvarku a pak se usazuje i tam odkud jsem ji huz vyhnal, musel jsem vyhodit javskej mech i rasokouli.... pak se musi pravidelne nejlepe kazdej den odsavat z rostlin a ze substratu ( nekolikrat tejdne cistit sklo, cistit povrch filtru - zachytavaji se na nem ty blby plavajici vlakna), na odsavani pouzivam vzduchovaci hadicku se skrtitkem a na konec jako saci nastavec davam spojku na hadicky (ma mensi prumer), takze neposkozuje listy

jako skveli pomocnici se mi osvecily piskorky (zerou sinici, kypri substrat) a okruzaci, kteri skvele likviduji ty vlaknity povlaky z rostlin, (jen jsou mene odolni proti jejim toxinum takze maj dost velkou umrtnost)

po likvidaci sinice se doporucuje odkalit, dale je treba davat pozor na dobu svceni... mne se objevila protoze se mi prepnuly spinaci hodiny a tak svitily snad mesic nonstop....

princip boje je odstranit co nejvic sinice a mit dostatek prosperujicich rostlin, kdyz hnojit tak jedine do substratu, pripadne pridavat CO2, odsatou vodu nahrazovat cerstvou a odstatou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 18:44 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vod – Re: Stan
Na tej druhej fotke to vyzera, ze to budu sinice.

Podla mna zbytocne hnojis (mas tam malo rastlin), a pouzivas kopec chemie, takze to asi bude rozhodenou rovnovahou v akva (ak tam niekedy vobec aj bola). Takze na zaciatok by som vysadil vsetku chemiu a hnojenie, a vymienal 1/2 vody 2x tyzdenne za odstatu vodu z vodovodu. Pred vymenou vody odstran co najviac sinic z rastlin. A pridaj kopec rychlo rastucich rastlin (napr. rozdel kazdu velku egeriu na 3-4 casti a zasad ich). Po zopar tyzdnoch by sa to malo upravit same. Uz po tyzdni-dvoch by si mal vidiet, ze ti riasa ubuda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2010 18:24 Stan – Zase řasy
Ahoj,
potřeboval bych poradit jak dál bojovat s řasou. Přečetl jsem tady hodně příspěvků a snažím se jimi řídit, ale pořád se mně nedaří dostat řasu z akvária. Měl jsem tam štětičkovou řasu ale teď už mi přibyla i zelená a ještě jedna. Nevím o jakou se jedná, proto přikládám fotky. Do profilu jsem napsal info o akváriu. Díky za každou radu.

www.rybicky.net/…
www.rybicky.net/…
www.rybicky.net/…
www.rybicky.net/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.12.2009 13:33 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetky
fotky uz uploaduju, sou u me v profilu

ta cerna raca je na okrajich listu echinodoru
ten koren je cca 50cm dlouhy a vazi podle me minimalne 10-15 kilo, tak nevim,
jak bych ho vyndaval :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.12.2009 10:09 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: vejvar
Na čem se daří té štětičkové ruduše? Na tom kořenu? Ven s ním do roztoku Sava.
Na ty chomáčky použijte pinzetu.
Co fotky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.12.2009 09:47 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetky
po te co sem zacal pridavat CO2 se zelene rasy vseho druhu na kytkach a na korenu temer zastavily,
ale zacala mi rust na nekolika mistech cerna stetickova rasa a na dne mi zacalarust takova cuckovita tmavě zelena, nevite proc to a co s tim?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2009 12:31 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Jrk
Okružákům šmakuje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2009 10:25 Muž Bodlak [21] – Re: Jrk
ja uz mam akva zalozene temer 4 tydny tak myslim ze na rybky uz cas je:-) jinak rostlinky uz taky rostou...tak proto se ptam na nejake ty zivocichy co mi s ni pomohou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2009 10:21 Muž Jrk [143] – Re: Bodlak
Měl jsi hned od začátku denně měnit část vody, třeba i 50 %. Teď to zkus také denně - 50 % vody vyměň. Vodu dávej bez hnojiv a ostatních přídavků. V rámci možností rozrušuj řasu a tu poté odsávej. Nech tomu ještě čas - týden, dva... A alespoň obden měnit vodu... Uvidíš bude líp palec

Rybky zatím nedávej, vyčkej až se alespoň trošku chytí rostlinky a uvidíš, že začínají růst - začínají rašit nové lístky, je možné že staré budou postupně opadávat...

Edit: Rybkám ani šnečkům tato řasa myslím moc nechutná hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2009 09:51 Muž Bodlak [21] – Hnědá řasa
dobry den,akvarko mi uplne pohltila hneda rasa,v tokove mire ze vsechny listy kyticek jsou hnede...muzete nejak poradit jak s tim bojovat? jeste nemam rybky,budou tento tyden!!!tak mate nejaky tip na nejakou rybku co mi s tim pomuze???jinak dnes jsem vymenil obyc zarivku a osram 840 tak snad trosicku pomuze i to...hm a co sneci neritina?DIK ZA KAZDOU POMOC
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.12.2009 08:23 zdendaK – Re: ustavprochore
Tak jsem se zblaznil,dnes jsem kompletne vymenil dno za ricni pisek,umele kytky sly pryc,mam same zive,uvidime co bude.Co se tyce nahustenych rybek:Nemam jich tam az zase tak moc,jenze kdykoliv se priblizim k akva,tak vsechny vylezou a zebraji.... :-D ,taky jsem objevil,ze muj Ancistrus nakladl jikry.... hop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.12.2009 14:08 Žena ustavprochore [567] – Re: zdendaK
rybicky.net/rady/clanek/136
Jinak zkuste hodit pár těch bílých kamínků ze dna do obyčejného 8% octa, pokud budou šumět, pryč s tím dnem. A s mušlemi, korály a podobnými mořskými potvorami, co ve sladkovodním akva nemají co dělat, taky. :-) Prezentace bude taky fajn, ty rybky mi tam přijdou poněkud "nahuštěné".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.12.2009 13:52 Žena zelvik58 [22] - Sumci – Re: zdendaK
Udělej si prezentaci, ať ti tam mohou ostatní poradit ,jak na to.Osvětlení,substrát atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.12.2009 13:14 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: zdendaK
Někde bude chybka! :) Je potřeba těm živým kytkám udělat takové podmínky, aby se jim v akvišku líbilo. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.12.2009 11:50 zdendaK – Re: Sid
Jenze kdyz dam do akvarka zive kytky,tak dlouho nevydrzi a rozpadaji se jim listy... :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.12.2009 11:35 Žena zelvik58 [22] - Sumci – Re: zdendaK
Chtělo by to živé kytičky místo těch plastových.Čím víc,tím líp.Řasa pak nebude tak dobře živená. :-) Tak už mně zas někdo předběhl :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.12.2009 11:26 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: zdendaK
Za to mohou ty umělohmotné kytky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.12.2009 10:55 zdendaK – Rasy
Fotka k příspěvku Zdravim vsechny,taky mam velky problem s rasami,mam akva 120 L,vodu menim cca 1x tydne 30 litru a presto se mi tvori rasy,pomuze nekdo?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.12.2009 23:42 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Kuba
...Tři týdny sem nebyl doma, dneska přijedu a na hladině sinice a na rostlinách černá štětičková řasa...
Že máte akva zařaseno černou štětičkovou řasou (ruduchou) je vidět i na nejstarších fotkách; pokud lze takto "důvěryhodně" brát i ostatní informace o akva, pak si jen hrajete s časem druhých... :-O
Z toho, co je vidět na fotkách, lze vyvodit, že máte nevhodné (příliš hrubé) dno, a že silně zanedbáváte údržbu. Ze záznamu v deníku vyplývá, že vodu měníte zhruba po půl roce, a to ještě minimální objem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.12.2009 21:56 Kuba
Zdravim, tak se mi taky vyskytl v akva takový menší problém. Tři týdny sem nebyl doma, dneska přijedu a na hladině sinice a na rostlinách černá štětičková řasa. Není to nic tragickýho, řasa je převážně na starých listecha a částech rostlin u hladiny. Nejdřív sem to tipoval že někdo doma překrmoval, ale po přeměření hodnot vody sem zistil NO3- 15mg/l, no2- 0mg/l, pH 5,5, CT 4, UT 2. Takhle nízkou hodnotu dusičnanů sem nikdy neměl, dřív se trvale pohybovala okolo 50mg/l. To na překrmení moc nevypadá. Hnojim pouze CO2 (celkem dost). Osvětlení 120w 840+865, před těmi třemi týdny sem vyměnil jednu starou slabě svítící zářivku za novou (865). Nádrž je hustě zarostlá a kytky si vesele bublaj. Za zmínku ještě stojí, že sem to před časem přehnal s chelátovým železem a většina rostlin kromě stonkovek a Aponogeton madagascariensis na to reagovala rozpadem několika až většiny listů, z čehož se některý dodneška vzpamatovávaj. Jiný ale zase rostou jako nikdy, jako např. Ech. osiris, nebo již zmíněná Aponogeton m.

Takže - věděl by někdo kde hledat příčinu ? ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2009 12:17 Muž kortezhugo [983] – Re: Kaplan007
images.google.sk/…
...tazko presne povedat - rias je obrovske mnozstvo....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2009 12:05 Muž Kaplan007 [51] – Re: Kaplan007
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2009 12:05 Muž Kaplan007 [51] – Co je to za řasu?
Fotka k příspěvku Ví někdo co je tohle za řasu a jak se jí zbavit? Objevila se během mé 2 týdení dovolené v září, kdy se o akva staralo pouze automatické krmítko. Od té doby jsem se jí nemohl zbavit. Nezabral ani Protalon 707 s kterým mám výborné zkušenosti. Nezbylo mi nic jiného než všechny kameny vyndat a pořádně očistit, napadené listy otrhat a trávník z echinodoru tennelu jsem komplet posekal.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.12.2009 19:37 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetky
a v jak velke nadobe kvasis, kolik ukru davas na 1 davku
a jakym zpusobem rozpoustis CO2 do vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.12.2009 09:17 Muž kortezhugo [983] – Re: Sid
...a s 1kg cukru je cca 300-400g CO2 - za ten peniaz? X-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   04.12.2009 09:13 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: vejvar
Vím o 400 l akva, kam se CO2 dodává kvašením cukru a funguje to. :-)
Jeho majitel nakoupí cukr v akci, (obvykle 10,90/kg) a za tuto cenu (+ pár haléřů za kvasnice) bublá do akva cca 3 týdny. Kdyby si pořídil běžný CO2 systém za +-4000,-, návratnost (oproti kvašení cukru) je nějakých 15 let... :)

Můžete-li důvěřovat naměřené hodnotě pH 8, pak je přidávání CO2 (v rostlinném akva) skutečně na místě.
Metod, jak se zbavit přemnožených řas, je vícero; já používám tu založenou na prosperitě vyšších rostlin. A k jejímu dosažení je zvýšená koncentrace volného CO2 nikoli nezbytná, ale velmi žádoucí. A efektivnost takového postupu neoddiskutovatelně vysoká. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.12.2009 08:38 Muž filipsi [1295] – Re: vejvar
Nez to vymyslis, zkus ty kvasnice. Meril si rano pred rozsvicenim, nebo vecer?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.12.2009 08:12 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetky
tak sem zmeril ph 8 a kh 5,5 a podle tillmanovy tabulky mam cca 1,5mg/l CO2,
takze uz jen vyresit jakym spusobem CO2 coplnit, protoze kvasnice asi nebudou
na 140 litru to prave orechove
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.12.2009 18:16 Muž Jrk [143] – Re: Sid
To nemělo být poučení!

Já Vás poučovat ani nemohu :-( Pokud to tak vyznělo, tak se za tuto situaci omlouvám - velice mě mrzí stydim - proto jsem použil slovo "rozvinu" a chtěl jsem jen Vaše slova upřesnit. Samozřejmě na základě toho, co jste mi před časem doporučoval a za což jsem Vám velice vděčen, protože Vaše rady mě dovedly tam, kde jsem - spokojenost :)

Vašich rad si velice vážím, jen se snažím to, co jste mi velice pěkně vysvětlil poslat dál, aby i ostatní měli problémů co možná nejméně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.12.2009 16:34 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: vejvar
Málo volného CO2 + poměrně hodně světla. -)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.12.2009 16:32 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Jrk
Díky za poučení. :) Mám takový dojem, že jsem vám před časem dělal v tomto duchu "přednášku". :-D
(Ale nejste první a asi ani poslední, kdo má takovou potřebu... ;-))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.12.2009 06:12 Muž vejvar [26] - Raci, krabi, krevetky
měřím testem od nutrafinu, rostliny celkem rostou, ale neni to zadny zazrak,
navic treba na echinodoru a nekterych dalsich je na listech taky povlak co vypada na pohled i na omak jako vodni kamen. foto pridam snad odpoledne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.12.2009 23:50 Muž Jrk [143] – Re: Sid
Ano, velice dobrá připomínka palec
Jen dále rozvinu "nenápadně přihnojovat KNO3" znamená maximálně 1 mg/l NO3 denně a sledovat dlouhodobé trendy, jestli se NO3 "nehromadí" ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.12.2009 23:09 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Jrk
Dřív, než začít (byť nenápadně) někoho "tlačit" do přihnojování, by bylo dobré např. zjistit, čím dotyčný ty NO3 "měří". :-) Ono je taky dost dobře možné, že NO3 jsou někde úplně jinde, než na "0"... :-)


+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [53] ...... 69 70

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79056x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1351-rasy?od=2601