Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 21 Přejít na další stránku   1  
Řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 21:26 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: Marcel G
Mne sa objavuje ( a to je zaujímavé, alebo zrejmé?) len v akváriách kde mám živorodky. Nieje to prerybnením, na to si dávam pozor, ale keďže akvária sú dosť bohato zarastené a moc sa v nich "nehrabem", tak zrejme kratkovekosť živorodiek spôsobuje častejší úhyn a tým pádom si myslím, že to bude rozkladom niejakej rybky, ktorá už bola za zenitom :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 21:16 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Marcel G
Ten vztah tam asi je,ale kdyz pise,ze meni vodu co dva dny tezko rict.U me ji,castejsi vymena vody,pomohla potlacit!Jeste zalezi co mu doma tece z vodovodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 21:09 Marcel G Re: fido16
Hnědou štětičkovou řasu sice neznám, ale černá štětičková řasa by snad mohla mít souvislost s vyšším obsahem rozpuštěných organických látek (slespoň podle měření, která prováděli kolegové v Anglii, a Krel Rataj v ČR => prirodni-akvarium.cz/… ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 20:13 Muž fido16 [631] Re: acik
No já bych ji radši neměl :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 20:08 Muž acik [416] Re: fido16
štětičkovou má kde kdo,strašně oblíbená řasa :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 20:01 Muž fido16 [631] Re: fido16
Teď jsem se byl podívat kde ta řasa přesně je a je v místech kde nejsou rostliny na nepřistíněném místě. Tam kde to rostliny přistíní řasa není takže zkusím přistínit místo kde se vyskytuje a uvidím. Akorát teda nevím z čeho se mi dělá ta štětičková
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 19:47 Muž fido16 [631] Re: Kamilstrom
No já tak nějak sázím na ten substrát nic jiného mě nenapadlo. Hnojím pmdd od plantagrowth csm+b, kh2po4 a kno3 vše dávám po 5ti ml denně. A ten zásobní substrát mám od plantagrowth. jinak hodnoty ti nezměřím testy mi nefungovali tak jak měli tak šli vstupní vodu mám na 15mg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 19:37 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: fido16
Neuvolnuje se ti z toho substratu neco do vody?Jake mas hodnoty N,P,jak a cim hnojis? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2014 18:26 Muž fido16 [631]
Čau pánové potřebuji opět poradit s mým 150L akvem. Tvoří se mi na dně a na skle zelená vláknitá řasa a spolu s ní se mi začala tvořit i hnědá štětičková tu mám taky na dně a na kořenu něco jsem odstranil ale vše nešlo. Svítím 30w sem tam zapnu druhou 30w zřivku do sloupce 35cm cca 10 hod denně. Peru tam ceočka jak šílený držím ho spíš na žlutozelené hodnotě v noci je ve žluté barvě. Jediné co jsem v poslední době udělal je že měním časteji vodu co 2 dny a odkaluji 1x týdně což jsem dělal i do teď a do dna moc nehrabu protože v něm mám zásobní substrát. Včera jsem akorát vyčistil filtr a přidal rozstřikovací rampu protože proud z filtru byl příliš silný. Za každou radu budu rád s tímhle akváriem mám pořád problémy ostatní mi fungujou, ale tohle prostě ne a ne

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2014 20:08 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: Tommy21
No když koukám na tvé akva, tak si myslim, že máš nedostatek rostlinek... Takhle to akva asi nějakou tu rovnováhu mít nebude a mužeš mít problémy s řasama atd. . Nemuže to být třeba sliz z těch axíků?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2014 19:54 Tommy21
zdravím, na stěně akvária se uchytávají takové malé částečky, jakoby prach to vypadá, je to bílé, a takové tenké, no proste opravdu jak prach, nikdy predtim jsem to nevidel, jako není to rozšířené po celém akváriu, ale jen na stenách dál od filtru, bohužel se mi to nedaří vyfotit, poradí mi nekdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2014 09:18 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: Kamilstrom
Skúsil som podľa odporúčaného pomeru navýšiť fosforečnany na 1,2 mg/l (teda vysoko nad obvyklé množstvo), ale nemám pocit, že by to nejako pomohlo - riasy pokračovali v raste, možno aj rýchlejšie. Celkovo mám historicky najviac zelených rias na listoch rastlín - už sú tam aj 4 cm dlhé vlákna! :-O A neviem poriadne, že prečo. Posilnil som svetlo pridaním reflexných plôch, ale aj som zvýšil hnojenie a teplotu. No nič, budem skúšať, asi začnem odobratím reflexných plôch, teda znížením svetla.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2014 15:28 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: jmalyska
Fotoperioda 9 hodin je dostatecna,kdyz mame dostatek stabilniho CO2 a ostatnich veci potrebnych k rustu rostlin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2014 15:24 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: zervan
Redfield ratio je podle me ptakovina,uz jenom jak chces spravne zmerit PO4 a NO3,potrebujes velice presne(drahe)pristroje,na tak tenkou rovnovahu,vsadim se,ze tam tech 12 mg/l NO3 nemas.I kdyby si meril presne,tak to nebude ok,nebot kazde akvarium je jine(univerzalnost neplati) a v boji z rasama hraje roli daleko vice veci! :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2014 11:09 Muž jmalyska [167]
No už dlouho jse neviděl kryt (setový) kde je dostatečné světlo :-D
Ono stejně většina problému s řasou není jen o světle ale kombinací všeho se vším + lití chemie do vody tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.02.2014 10:20 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: KarlosS
KarlosS napsal: lidi, co ubírají na délce svitu to dělají proto, že nemohou ubrat na intenzitě světla - maj v krytu třeba jednu zářivku ;-) Alebo majú dve a nie je možné prevádzkovať len jednu :) (to sa stalo nám - kúpili sme svetlo s tým, že veď osadíme len jednu a druhá bude rezerva do budúcna)

Inak k téme: Aký máte názor na túto "kalkulačku rias"? buddendo.home.xs4all.nl/…
Napr. dnes som nameral cca 12 mg/l NO3- a 0,5 mg/l PO4- - vraj mám málo fosforečnanov a treba ich zvýšiť na 1,2 mg/l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2014 09:03 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: jmalyska
lidi, co ubírají na délce svitu to dělají proto, že nemohou ubrat na intenzitě světla - maj v krytu třeba jednu zářivku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2014 07:38 Muž jmalyska [167] – Boj s řasou
Moje zkušenosti s řasou a svícením vs. hnojení.
Černá řasa, ruducha se mi objevuje na kořenech z obchodu, které nejsou vhodné do vody, ikdyž se potopí. Kořeny z lesa, jen umyté kartáčem jsou čisté.
Na rostlinách se mi řasa drží snad jen na Anubiasu. Tento stav stejný i když dávkuji C02 či nedávkuji CO2. Nepoužívám žádné hnojiva. Svítím na plochu 120x50 dvěmi T5 865 54W Osram na 80% skrz předřadník. Rostliny jedou jak blázen, výška akvária 60cm, tedy ke dnu nějakých 55cm od zářivky. Voda pH 6,8 s vodivostí okolo 120uS, mněkká skrz RO+ domíchání s vodovodní. Svítím 10hod denně s hodinovým rozsvícením a hodinovým stmíváním, celkem tedy 12hod světla, jako v přírodě.

Pokud někdo ubírá na čase svícení, tak si tím moc nepomůže, spíše bych toho světla ubral, ale délku nechal. Anebo lehce přihnojil, pokud je akva čerstvé, tak kuličky do dna, živorodky či co2, ideálně obojí ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 22:33 Muž MichalK [16]
Dobře, takže jsem zkrátil svícení o půl hodiny (teď budu svítit od 11:30 - 13:30 a 17:00 - 23:30) na výsledných 8,5 hodiny denně. Tak uvidím, co to udělá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 13:15 jamajcan Re: Marcel G
Marcel G napsal:
PS: Já tady nejsem ten, kdo tvrdí, že sluneční paprsky dopadající přímo na akvárium musí nutně znamenat něco negativního (např. přemnožení řas). Já pouze tvrdím, že přímé sluneční světlo má na podmínky v akváriu poměrně velký vliv => několikanásobně zvýšená intenzita osvětlení (oproti běžnému stavu) + zvýšení teploty vody + zvýšená intenzita fotosyntézy (když bych měl jmenovat ty nejmarkantnější). S názorem, že sluneční světlo má na podmínky v akváriu zanedbatelný vliv, proto rozhodně nemohu souhlasit.
Mám stejný názor.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 12:35 Marcel G Re: Johan
Akvárium "dotované" výhradně jen slunečními paprsky (bez umělého osvětlení) je podle mého názoru trochu něco jiného, než akvárium, ve kterém se svítí zhruba 10h denně konstantním osvětlením, a jehož "dotace světlem" se každý den zvyšuje o +- několik set µmol PAR od slunečních paprsků. Kromě toho si neumím dost dobře představit, jak by sluneční paprsky v plné intenzitě neovlivňovaly také teplotu vody v takovém akváriu. Dvě svá rostlinná (hi-tech) akvária jsem kdysi zkoušel mít naproti oknu. V bytě jsme tehdy mívali v létě teplotu hodně přes 30°C (v důsledku dopadajících slunečních paprsků); okna jsme měli na západ. V obou akváriích mi nekontrolovaně bujely řasy. Nejvíc jsem jich měl na předním skle. Pak jsme si pořídili protisluneční fólie, díky čemuž teplota v bytě v parních letních dnech nepřesáhla 27°C. Od té doby jsem podobné problémy neměl. I tak se mi ale v letních měsících (pokud jsem zanedbal údržbu) tvořila na předním skle řasa, i když už jen decentně. Díky fóliím nepřesáhla nikdy intenzita světla v akváriu zhruba těch 200 µmol PAR (což odpovídá hodnotám u vodní hladiny, nebo zhruba 4-násobku hodnot u dna při umělém osvětlení).
PS: Já tady nejsem ten, kdo tvrdí, že sluneční paprsky dopadající přímo na akvárium musí nutně znamenat něco negativního (např. přemnožení řas). Já pouze tvrdím, že přímé sluneční světlo má na podmínky v akváriu poměrně velký vliv => několikanásobně zvýšená intenzita osvětlení (oproti běžnému stavu) + zvýšení teploty vody + zvýšená intenzita fotosyntézy (když bych měl jmenovat ty nejmarkantnější). S názorem, že sluneční světlo má na podmínky v akváriu zanedbatelný vliv, proto rozhodně nemohu souhlasit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 11:56 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Marcel G
Nechci se vměšovat do diskuze a tak jen malý námět. Vyberte si světlé místo, kam byste dal akvárium a tam akvárium založte. Ovšem bez umělého osvětlení. Schválně jak moc bude přesvětlené. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.02.2014 11:49 Marcel G Re: Sid
Omlouvám se, že jsem se pokusil návštěvníky zdejšího fóra uvést v omyl, když jsem vám demagogicky podsunul tvrzení, že není rozdíl mezi 50 µmol PAR a 600-2000 µmol PAR. Ve skutečnosti jste tvrdil následující:
Vliv "světla z okna" na poměry v akváriu je naprosto zanedbatelný ... V tomto ročním období je intenzita slunečního záření, dopadajícího do místnosti, zanedbatelná ... Světlo z okna má na poměry v akváriu naprosto zanedbatelný vliv ... Přirozené světlo, procházející oknem do místnosti, má na poměry v akváriu zanedbatelný vliv. A já jsem si z toho vyvodil zcela mylný závěr, že tím vlastně říkáte, že 600 µmol PAR (které jsem teď v zimě doma naměřil) má na podmínky v akváriu prakticky stejný vliv, jako 50 µmol PAR (což bývá běžná hodnota u dna v našich akváriích). Někdo je prostě demagog, a někdo studnice moudrosti. Co se dá dělat. Budu se s tím muset nějak vyrovnat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 10:43 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: jamajcan
Zavolejte předem, můj všední den je "nepřetržitá operativa". :)
Rád si po předchozím dohovoru udělám čas. :-)
Mobil v SZ.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   11.02.2014 10:41 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Marcel G
...Jejich další strategií bývá obviňování druhého z dezinterpretace jejich myšlenek...
Že není rozdíl mezi 50 µmol PAR a 600-2000 µmol PAR jsem nikde netvrdil, toto je jen vaše oblíbené podsouvání, čili demagogie. :)
Rady sice nechrlím, ale i nadále poskytuji, ovšem už nikoli veřejně, jak tomu bylo před časem. :-)
A děkuji za optání - skutečně mám radost, že se mi v tomto směru daří, a to i prostřednictvím komunikace na dálku, bez fyzického kontaktu s problémovými nádržemi. Máte i vy za sebou podobné "zázemí"?
(Ta poslední otázka je jen řečnická. Odpověď netřeba, znám ji.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 10:36 jamajcan Re: Sid
Takové časy samozřejmě nepamatuju,ale na tuhle řečnickou otázku,jste určitě znal odpověď dříve,než jste mi ji položil.Myslím,že takovéto přehadování,postrádá jakýkoli smysl.Pokud budete mít zájem,a zrovna budete v práci,tak se koncem příštího týdne budu nacházet v Olomouci a určitě plánuji návštěvu Zvířecí říše.Rád s Vámi o akvaristice podiskutuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 10:27 Muž maxwell [19] - Rostliny
No, pokud se jedná o sluneční svit, v letní sluneční den dopadá světlo o intenzitě více než 70 000 lx, takže pokud by takové světlo dopadalo na akvárium, jednoznačně bude ovlivňovat jeho podmínky.. Bude však záležet na mnoha aspektech které ovlivní dopadající intenzitu, jako umístění vůči oknu, vzdálenost, světová strana...atd :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2014 10:06 Marcel G Re: Sid
Co mě asi nikdy nepřestane fascinovat, jsou lidé, kteří ze sebe nejprve chrlí rady a dokud je někdo nekriticky poslouchá, jsou schopní tím trávit i celé hodiny, ale jakmile je někdo konfrontuje s fakty, které jejich domněnkám odporují, okamžitě píší, že mají najednou úplně jiné starosti a nemají vlastně čas se tomu problému věnovat (přestože předtím na to měli času spoustu). Jejich další strategií bývá obviňování druhého z dezinterpretace jejich myšlenek. A třetí strategií je pak obvykle stočení tématu někam jinam. Tohle je zase moje praktická zkušenost.
A mimochodem tvrdit, že rozdíl mezi 50 µmol PAR a 600-2000 µmol PAR je prakticky zanedbatelný, může jen naprostý diletant. To, jestli několikanásobně vyšší intenzita osvětlení dokáže nějak zásadně změnit podmínky v akváriu, je věc na jinou diskuzi (o tom samozřejmě můžeme dále polemizovat), ale s vámi o tom asi nemá smysl diskutovat ... když máte úplně jiné starosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 10:01 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Miso
Praxi nenahradíte. Poměrně hodně mého času zabere "skákání kolem nepodařených nebo pokažených akvárií", takže toho vidím docela dost na to, abych si mohl za svými tvrzeními podobného rázu stát.
Udělejte ten experiment a poreferujte. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 09:50 Muž Miso [470] Re: Sid
ne nezazil, ale predpokladam to, no nemam problem to pre teba skusit ;) prave nedavno som rozmyslal ze mam doma dost prebytocneho harampadi na nejake 60l akva, u rodicoch je na neho idealne miesto ktore splnuje podmienky na tento pokus :)

PS: to tvoje foto je presne ako to mam ja, akorat ja to mam o 20cm este vyssie
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 09:40 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Miso
...no a k tomu doporuceniu akva proti oknu, ano ak sa do akva svieti napr. T8 (povedzme 0,3W/l) akva sa neprihnojuje, pomalicky v klude si tam rastu nenarocne rastliny a zrazu na to zacne svietit slnko je katastrofa na svete, ale...
Vy jste něco podobného zažil? coze To nemyslíte vážně, že ne? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 09:38 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Marcel G
Fotka k příspěvku Dal jsem si tu práci a váš příspěvek jsem si přečetl. Sice jen jednou, ale snažil jsem se vnímat, co čtu. Dokonce bych to při troše dobré vůle nazval zamyšlením nad tím, co čtu.
Protože evidentně dochází k dezinterpretaci toho, co píšu, (vy to halt čtete jinak), nehodlám se v tom dál nějak přehrabovat. Mám úplně jiné starosti. :-)
Ani po této debatě neplánuji v létě měřit intenzitu slunečního záření, které mi dopadá do akvária za slunečného dne někde v době mezi 10. a 14. hodinou, ale jsem ochoten vám takové měření u mne doma umožnit.
Vzdálenost pravé přední hrany akvária od okna je 66cm, dnes u nás prší, obloha je zamračená.
Proč se v každé druhé knížce o akvaristice objevují dávno překonaná dogmata, je otázka mimo tuto diskusi.
IMO je lepší řídit se zdravým rozumem a hlavně(!) získanými zkušenostmi, než dohady a nepotvrzenými hypotézami... :-)
EDIT: Ještě zkusím udělat foto, než budu muset prchnout. :)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 09:31 Muž Miso [470] Re: Marcel G
njn, preto som sa pytal na ten clanok (najlepsie aj s foto z pokusu) aby sme vedeli o com sa bavime ;) ja si to nejak neviem uplne dobre predstavit
no a k tomu doporuceniu akva proti oknu, ano ak sa do akva svieti napr. T8 (povedzme 0,3W/l) akva sa neprihnojuje, pomalicky v klude si tam rastu nenarocne rastliny a zrazu na to zacne svietit slnko je katastrofa na svete, ale...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.02.2014 09:08 Marcel G Re: Sid
Takže to zkusím vzít popřádku, i když pochubuji o tom, že s vaším přístupem se nad mými argumenty alespoň zamyslíte:
Když jsem psal o tom, že jsem před pár dny naměřil v místnosti 600 µmol PAR (pro ty, co nemají představu o tom, co je to PAR, tak tato hodnota představuje ZHRUBA 10x větší intenzitu osvětlení, než jakou mívají akvaristé obvykle dole u dna nádrže), bylo to v místě, kam zvenku skrze okno dopadaly sluneční paprsky. Tam, kam sluneční paprsky nedopadaly, jsem naměřil maximálně 10 µmol PAR. Doma jsem zkoušel měřit intenzitu světla v akváriu, na které dopadaly přímé sluneční paprsky, a naměřil jsem tam kolem 200 µmol PAR (180-210 µmol). Nutno dodat, že jsme měli v bytě na sklech protisluneční fólie, takže těsně za sklem jsem naměřil 200 µmol PAR. To znamená, že těsně za oknem byla naprosto stejná intenzita jako za sklem v akváriu (měřeno pod vodou). To samé pak platí i u těch 600 µmol PAR. Když za sklem (nebo kdekoli v místnosti, kam dopadají sluneční paprsky) naměříte 600 µmol PAR, tak v akváriu, na které dopadají přímé sluneční paprsky, budete mít rovněž přibližně 600 µmol PAR. Při průchodu sklem ani vodou vám intenzita nijak neklesne (resp. já jsem žádnou změnu při měření nepostřehl). To, co vám zde prezentuji, jsou měřením podložená fakta. Budu samozřejmě rád, když mi vy (nebo kdokoli jiný) rozšíří obzory o další fakta, a svá měření si budeme moci porovnat a případně i zkorigovat. Netvrdím, že to, co jsem naměřil já, musí platit všude a vždycky. Domnívám se ale, že žádné zásadní rozdíly v měření "za sklem okna" a "za sklem akvária" nebudou (pokud nebudou stát světlu v cestě nějaké jiné překážky (třeba mraky). Také nevím, jestli jste si toho všiml, ale těch 600 µmol PAR jsem naměřil teď v zimě, nikoli v "letní den". Neznám sice podmínky ve vašem akváriu, ani to, jak silné světlo na vaše akvárium dopadá, po jakou dobu a jak pravidelně, ale rozhodně nemohu souhlasit s tím, že přímé sluneční paprsky nemají na poměry v akváriu (a především pak na bujení řas) žádný nebo prakticky zanedbatelný vliv.
PS: A ještě malý dotaz na závěr: Proč se asi v každé druhé knize o akvaristice začátečníkům nedoporučuje stavět akvárium proti oknu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 08:51 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: jamajcan
Z nikoho blbce nedělám. A nepotřebuji zkušenosti s PAR-metrem, abych mohl hledat a nacházet řešení, proč to nebo ono v akváriu nefunguje.
...Není to tak dlouho, kdy byly rostliny v akváriích odkázány jen na denní světlo...
Vy takové časy pamatujete? hmm :)

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 06:10 jamajcan Re: Sid
Tomu říkám přístup.Člověk,který se tady konstruktivně snaží něco řešit,tak vy z něho uděláte blbce.Nevím,jaké zkušenosti s PARmetrem máte Vy,ale vychází mi z toho,že asi největší na světě.Není to tak dlouho,kdy byly rostliny v akváriích odkázány jen na denní světlo a to se akvária neumísťovala zdaleka jen na okenní parapet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2014 00:38 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Marcel G
...Zrovna včera jsem měřil intenzitu osvětlení dopadajícího do mého obýváku... Intenzita osvětlení v místnosti byla 600 µmol PAR ... Pro srovnání: V akváriu mívám u dna intenzitu kolem 60-75 µmol PAR, a nad 80 µmol PAR už se mi nedaří držet na uzdě řasy... A mimochodem, v létě může být intenzita světla dopadajícího oknem do místnosti třeba i 1600 µmol PAR !!! A to je 20x více, než co mi dává akvarijní osvětlení...

Platí pro vás totéž, co pro Decka: Neblbněte lidem hlavu! :)
I kdybyste naměřil svým PAR-metrem hodnoty poplatné pro (slunečný!) letní den, pokud pomineme extrém, kdy je nádrž umístěna v těsné blízkosti okna, vliv "světla z okna" na poměry v akváriu je naprosto zanedbatelný.
(Výraz "světlo z okna" jsem si vypůjčil od Decka, který ho použil, když komentoval možné důvody, proč má MichalK aktuálně problémy s řasami.)

Když už jste běhal s tím PAR-metrem po pokoji, že vás nenapadlo zhasnout osvětlení nad akváriem a změřit, kolik světla vám dopadá do nádrže a její dno od toho přirozeného světla, jehož intenzita v obýváku byla oněch 600 µmol PAR... hmm
Skutečně mě zajímá, jakou hodnotu byste naměřil. A jaké byste z toho vyvodil závěry...
Tak co kdybyste to zkusil a s výsledky i závěry nás seznámil? ;-) Určitě je co "zkoumat". Třeba to, proč i při tak značné intenzitě osvětlení v místnosti nemáte problém s řasami v akváriu, když tento jinak přichází už při intenzitě světla u dna nad 80 µmol PAR, jak píšete... :)
Nebo - jak zkusit využít toho, že v létě budete mít v místnosti intenzitu světla až 20x vyšší, než vám dává osvětlení akvária?! To už stojí za tu námahu, ne?!

I bez PAR-metru si dovolím vyslovit (zopakovat) závěr: pokud nestojí akvárium v těsné blízkosti okna, má přirozené světlo, procházející oknem (i bez speciálních folií) do místnosti, na poměry v akváriu, (resp. v této konkrétní "kauze" na tvorbu řas), zanedbatelný vliv. Tak neblbněte lidem hlavu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 23:46 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: Marcel G
That is good one :-).Ja pouzivam DIY a ten je jenom na zarivky a zarovky,ale zase stoji o 80% mene!! :) (OT)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 23:15 amrtin Re: zervan
Tak téma spín.hodin ukončíme,dají se u vás sehnat trochu dráž,ale dají ano ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 23:12 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: matus13
V predajniach Hagard:Hal www.hagard.sk ich majú za 10 € (cca 240 Kč), aspoň teda v Trenčíne, obvykle som ich tam kupoval. Inak začína to tu byť off-topic, spínacím hodinám sa venuje susedná diskusia.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 23:08 matus13 Re: amrtin
u nas tie iste stoja 290kč
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 23:05 amrtin Re: matus13
Ano,něco takového.U nás se nejčastěji kupují tyto: www.elektro-paloucek.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 22:51 matus13 Re: michalt
taketo nieco? www.nay.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 22:46 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: matus13
Spínací "kukačky" hledej spíš v obchodech s elektronikou a elektroinstalačním materiálem. Třeba taky Hornbach, OBI, Datart, atp. V obchodech se zvířaty nebo s akvaristikou je taky někde najdeš (ty samé), ale můžou být o něco dražší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 22:42 matus13 Re: amrtin
porad nejaku stranku ja som pozeral na abc-zoo a tam mali len za 60 eur tak ne to som pozeral nieco uplne ine :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 22:34 amrtin Re: matus13
Tak si kup ty spínací hodiny a budeš mít klid a rostlinkám se to bude líbit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 22:16 matus13 Re: amrtin
ja praveze robim chybu ked idem do roboty zapnem svetlo o 5:00 a domov pridem az vecer a zhasinam ked idem spat tak v noci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 22:12 amrtin Re: romant
No to jo.Já taky všude radim pravidelně svítit (spínací hodiny),protože hodně lidí svítí jen chvíli když přijde z práce :-| ,ale jestli si rostliny zvyknou i na polední pauzu...No,je to možný ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 22:05 R Muž romant [27987] Re: amrtin
To kouzlo spočívá v pravidelnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 22:04 amrtin Re: romant
No jo,jenom jestli se ty rostliny stačej za takovou chvilku přizpůsobit...toť otázka...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [21] ...... 69 70

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79063x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1351-rasy?od=1001