Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy

 

NápovědaFórum » Řasy  

Přejít na předchozí stránku 59 Přejít na další stránku   1  
Řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 22:50 Muž DavidDizzer [26] – Re: rado1806
takže když budu mít kombinaci 3x ''840'' nebo možná také 2x ''840'' a 1x ''830'' bude to dobré? jinak jak říkáte, pokusím se to vyměnit co nejlépe, proto se ptám :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 22:24 Muž rado1806 [2] – Re: Sid
ja som mal 2x 760, možno to pomáhalo rastu rias, dnes som ich vymenil za 840 tak uvidíme, že ako to zapôsobí na riasy. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 11:57 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: XY
Zajímavý poznatek. :-) Téma dávám k oblíbeným, abych netápal, až budu vaším poznatkem argumentovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 01:49 XY – Re: Sid
Ano,pokles svítivosti má bezpochyby znatelný vliv.Ale např. ta 5x,konkrétně Philips TLD/54 byla stará ne víc jak měsíc při 12-ti hodinovém cyklu a řasy pod ní rostli tak,že ani armáda 4 druhů šneků nebyla schopna ji udržet pod kontrolou.Vedle byly zářivky 830 a 865 a pod nimi to bylo neporovnatelné.Vyměnil jsem ji za 840 a zelená vláknitá řasa okamžitě zareagovala stagnací a klasická zelená rostla o mnoho pomaleji.Teď již po obou není ani památky(skoro) :-D A šnekama to není,zredukoval jsem je na pár kousků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 01:25 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: XY
...Z praxe mám vyzkoušený zářivky řady 5x a 6xx a pod nimi rostou řasy moc pěkně. Po výměně za 8xx se stav znatelně zlepšil již za pár dní bez dalšího zásahu do akva...
Pro takový poznatek bych měl vysvětlení:
5xx, 6xx, ale i 7xx mají velmi krátkou životnost a poměrně razantní pokles svítivosti. A jak mám vypozorováno, (a vy včera v jednom příspěvku také konstatoval), celé řadě řas i sinic se náramně daří za "špatných" světelných podmínek. Výměnou "vysvícených" zářivek za "8xx" mohlo dojít k onomu vzpomínanému vylepšení podmínek pro vyšší rostliny, což mohlo vést ke "zhoršení" podmínek pro řasy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 01:02 XY – Re: Sid
Ano,máte pravdu.Tak jednoduché jak jsem to napsal to určitě není.Jinak bych si na to nevsadil,zkušenost s nimi nemám.Ale určitě pro Davida bude lepší,když ji vymění.Z praxe mám vyzkoušený zářivky řady 5x a 6xx a pod nimi rostou řasy moc pěkně.Po výměně za 8xx se stav znatelně zlepšil již za pár dní bez dalšího zásahu do akva.Jinak si vážím vašich znalostí a praxe palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 00:43 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: XY
Spektrální diagram zářivky 760 docela vyhovuje absorpčnímu spektru zelené řasy. 8xx jí už tak nevyhovuje...
I kdybych připustil, že spektrální diagram "760" docela vyhovuje absorpčnímu spektru zelené řasy více, než spektrální diagram "8xx", ještě to pro mne neznamená, že "760" je vhodnější pro zelené řasy než "8xx". :-)
Nemám úmysl se (po kolikáté už? :-)) v celé záležitosti "pitvat", jen stručně naznačím, z čeho pramení mé pochybnosti.
Zelené řasy se ve složení pigmentů nejvíce podobají vývojově vyšším rostlinám. Pokud bychom tedy hypoteticky připustil, že záření vydávané "760-kou" podporuje zelené řasy, pak by mělo platit, že také podporuje růst vyšších rostlin. :)
Jenže pro fotosyntézu je důležité nejen "složení světla", ale také jeho "energetická účinnost".
Takže čistě hypoteticky: zářivka "8xx" může dodat při stejném příkonu "mnohem víc" záření, než "760". Proto čistě hypoteticky: vyšší rostliny, stejně jako zelené (a ostatní) řasy mohou mít pod "8xx" k dispozici více energie potřebné k asimilaci, než pod "760". :-)
Ostatně - nikdy jsem si nevšiml, že by pod "760" rostly zelené řasy nějak znatelně lépe, než pod "8xx". Vy takovou zkušenost, abyste na ni mohl vsadit, máte? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2009 00:01 XY – Re: Sid
Spektrální diagram zářivky 760 docela vyhovuje absorpčnímu spektru zelené řasy.8xx jí už tak nevyhovuje.A ty pindy byly dobrý smich Zcela souhlasím.Je to všeobecné až přespříliš hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 23:54 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: DavidDizzer
3x "840" je pro mne velmi dobrá volba. A prosvětlené bude akva určitě dost. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 23:47 Muž DavidDizzer [26] – Re: Sid
takže když budu mít 3x840 tak je to dobré? jiné nemám lehce k sehnání! A bude AQ aspoń trochu prosvětlené? díky... :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 23:46 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Akwa-Rynkar bude velmi pravděpodobně stejná kategorie, jako "760" = širokopásmová zářivka. (Teda - jestli si to správně vybavuji. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 23:44 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: XY
...Např. ta 760 podporuje růst zelené řasy...
"760" podporuje růst zelené řasy nějak "znatelněji", než jiné typy zářivek? Díky čemu? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 23:41 Muž DavidDizzer [26] – Re: XY
fakt? díky.... hněd vyměním, ale běda aby jsi lhal :-D ale i tak, ta 760 je uplně na druhé straně akvária, kde zelená řasa není.... zelená řasa je pod tou Akwa-rynkar:) viz. informce v mojí prezentaci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 23:40 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: DavidDizzer
Nepřekrmovat, pravidelně odkalovat, alespon 2x týdně měnit až 50% vody, minimální proudění vody, rychle rostoucí rostliny, podpořit růst vyšších rostlin..., tohle vše dělám a mám ruduchy... a nejen je, mám i zelené řasy a rozsivky...
Ano - nepřekrmovat, pravidelně odkalovat, (ovšem jen tehdy, je-li to potřeba!), a měnit část vody, upravit proudění vody, pěstovat především rychle rostoucí rostliny, podpořit jejich růst, (někdy ovšem i pomocí hnojení...) - to jsou všeobecné zásady, nebo také jinými slovy - nekonkrétní pindy... :-)
Vzhledem k tomu, že každé akva je "tak trochu jiné", přestože ho sužují "stejné" řasy, je potřeba při "léčení" takového akva vycházet z konkrétních podmínek. Proto jsem vám svého času nabídl spolupráci s tím, že se na vaše akva přijedu podívat, abychom váš problém neřešili jen těmi "obecnými pindami"... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 23:31 XY – Re: DavidDizzer
K tvému akvišku už tady byly popsány stohy papíru.Mě se třeba vůbec nelíbí jaké tam máš zářivky.Dej si všechny řady 8xx.Např. ta 760 podporuje růst zelené řasy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.08.2009 23:24 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: DavidDizzer
...koupel v SAVU sice zabrání růstu této řasy, ale nezabrání dalšímu rozrůstání v těchto podmínkách natrvalo...
Natrvalo určitě ne. :-)
Však také nutnost změny tu už byla opakovaně zmíněna. ;-)
To Savo má své opodstatnění - v rámci boje proti ruduchám je třeba využít každou účinnou "zbraň". Je lépe vystavit dekorace a rostliny, které to snesou, lázni v Savu, než nechat ruduchu "v klidu" a čekat, jestli ji zlikvidují jen ta samotná opatření ke zlepšení podmínek pro vyšší rostliny. Bez ošetření Savem by to bylo hodně komplikované...
Stručně - je nutné odstranit veškerou ruduchu, kterou odstranit lze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 23:14 Muž DavidDizzer [26] – Re: XY
anom máš pravdu : Nepřekrmovat,pravidelně odkalovat,alespon 2x týdně měnit až 50% vody,minimální proudění vody,rychle rostoucí rostliny,podpořit růst vyšších rostlin,ovšem ne hnojením - to jsi napsal správně, tohle vše dělám a mám ruduchy (černé řasy..) a nejen je, mám i zelené řasy a rozsivky... a to hledám problém už rok :). Jinak ano, máš pravdu, je to nejhorší druh řas :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 23:13 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: rado1806
...môže to byť tým, že mám akva umiestnené na mieste kde je priamy dopad slnečného svetla?...
To je velmi nepravděpodobné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.08.2009 23:12 XY – Re: rado1806
Na ruduchu nemá intenzita světla žádný vliv.V přírodě byla objevena až 100 metrů pod hladinou.Je to nejhorší druh řasy jaký se může objevit.Platí na ní co již bylo popsáno níže.Nepřekrmovat,pravidelně odkalovat,alespon 2x týdně měnit až 50% vody,minimální proudění vody,rychle rostoucí rostliny,podpořit růst vyšších rostlin,ovšem ne hnojením.Pokud to je možné,snížit ph pod 7.A pomůže i SAE,ele jen pokud má dietu...a něco by se ještě našlo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 23:01 Muž rado1806 [2] – Re: DavidDizzer
jasne,skúsim zmerať vodu a potom sa uvidí, či nieje niečoho prebytok alebo či niečo nechýba vo vode.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 22:58 Muž DavidDizzer [26] – Re: rado1806
za 2 dny se podmínky nezlepší, protože se naráz změní, ale jestli to je slunečním světlem to newm. Ale když se všechno na sebe naváže, tak by to nějakou roli něco hrát mohlo. Toto opravdu nevím, měl by sis změřit vodu a zjistit co je špatně, poklud je to v pořádku, bude problém jinde. To jest já hledám chybu v mojem AQ už rok a zatím neúspěchy :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 22:54 Muž rado1806 [2] – Re: DavidDizzer
môže to byť tým, že mám akva umiestnené na mieste kde je priamy dopad slnečného svetla??Keď som skúšal aj na 2 dni zatemniť a riasy sa za tie 2 dni skoro premnožili. Tak nechapem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 22:39 Muž DavidDizzer [26]
koupel v SAVU sice zabrání růstu této řasy, ale nezabrání dalšímu rozrůstání v těchto podmínkách natrvalo. Pokud Savem odstraníme např. z anubiasu, přežije, bude nějakou chvíli bez této řasy , ale pokud budou v akváriu stejné podmínky jako podmínky, kdy se řasa začala tvořit, pak je koupel nutná vždy, kdy se řasa objeví znova.Pokud ovšem máte takovou trpělivost dělat v Savu neustálé koupele rostlinstva. Proto je možné že je v akváriu mnoho živin, které lze snížit Rychle rostoucími rostlinami, měnit častěji a pravidelně vodu - také mám sice problém s řasami, ale tohle opatření na mne vůbec nezabírá, proto aspoň radím. - O ruduchách či ostatních řasaách je tady toho spousty...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 13:08 Muž kortezhugo [983]
...ja som uz skusal aj rastliny s jemnejsimi listami v Save - napr. Hygrophila polysperma 'Variabilis'
- ziadny problem - len roztok som pouzil salbsi ako sa pouziva na Anubis...aj cas kratsi...preplachoval
iba tolko kym neboli "ciste" dal do aqua a v pohode rastu ... len si to treba najprv vyskusat a opatrne
nie ze tam namocite vsetko naraz...a "spalite to".... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 13:03 Muž Sid [6634] - Rostliny
Ten roztok stačí v koncentraci 1:20, koupel po dobu 5 minut. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 12:55 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: Lucky005
...savo by mohlo resenim, pokud potom dobre oplachnu nemel by byt problem pri vraceni kamenu do akvaria?...
SAVO je ideálním řešením. Důkladné opláchnutí je podmínkou. Také ponoření na 30 minut do vody zajistí rozklad SAVA na neškodné látky. Nemusíte se bát takto ošetřit i dřevo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 11:57 Muž Lucky005 [197]
technicka, mam zarostle kameny bridlice rasou mechanicky to jde fakt pomalu, mam je zvlast v kbeliku s vodou, zkousel jsem peroxid a nepomohl, takze savo by mohlo resenim, pokud potom dobre oplachnu nemel by byt problem pri vraceni kamenu do akvaria?
a s korenem by se dalo taky tak postupovat? nebude mit drevo tendenci savo do sebe natahnout?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 10:10 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: zeck
DavidDizzer: Zelená řasa(ruducha)
Bob66: Černá. ;-)
DavidDizzer: Je to zelená ruducha a černá ruducha!

Je to červená řasa (ruducha), velmi pravděpodobně Compsopogon sp.
Mechanické odstraňování je jen částečně účinné - nejde odstranit dokonale, protože svými buňkami vrůstá do podkladu (listů rostlin) a odtud znovu "obráží". Pokud tedy mechanické odstranění, pak i s podkladem... (Což může být prakticky likvidace komplet rostlinstva...)
U rostlin s tuhými listy se dá použít koupel v roztoku Sava.
To, co ale na ni platí, je celkové zlepšení podmínek pro život vyšších rostlin.
Největší podíl v akva by pak měly mít rychle rostoucí rostliny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.08.2009 10:08 Usine – Re: rado1806
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2009 23:26 Muž rado1806 [2]
Fotka k příspěvku pridávam ďalší obrázok, trochu zreteľnejší
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   21.08.2009 23:22 zeck – Re: DavidDizzer
Davide, ty máš tolik řas, že už jsi z toho popletenej... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   21.08.2009 23:20 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: rado1806
Míň krmit, vodu měnit cca třetinu obden, omezit proudění vody, neubírat světlo, tak tohle pomohlo mě X-) Vzduchování nezapojuj ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2009 23:19 Muž DavidDizzer [26]
Je to zelená ruducha a černá ruducha!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2009 23:17 Muž rado1806 [2]
Vodu som skušal meniť 2x za týždeň a aj tak nepomohlo,skušal som aj zmeniť osvetlenie, aj na filter som napojil vzduchovanie a aj tak nič,riasa stale rastie ďalej, skúšal som dať menej svetla a riasa rástla dvojnásobnou rýchlosťou. Mám ešte jedno veľké akva asi 160L a v ňom sa riasa nerobí. Toto je 90L. Zloženie vody je také isté.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2009 23:12 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: DavidDizzer
Černá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.08.2009 23:02 Muž DavidDizzer [26]
Zelená řasa (ruducha)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2009 23:02 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: rado1806
Ruducha, snížit obsah živin ve vodě, častěji měnit vodu ;-) Stačí pohledat tady na fóru je toho o ruduše dost X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.08.2009 22:58 Muž rado1806 [2] – Čo je to za riasa a ako na ňu?????
Fotka k příspěvku
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2009 00:56 Žena darka [520] – Re: Sid, zrada
Děkuji moc za rady, s Vaším názorem souhlasím, ale pro sichr raději opravdu zkusím Savo, nedávno jsem Vás Side otravovala s tím zákalem, tak ať neotravuji znovu ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2009 00:39 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: darka
Zrada má pravdu - není to ani tak o řasách, jako o podmínkách pro ně. Řasy a jejich spory jsou "všude". Po Savu bych ale sáhnul "pro sichr"; přeci jen - tahat si (byť do fungujícího) akva "prosperující" sinici(?)... (Na sinici bych to tipnul, ovšem bez záruky! :-))
Kdysi jsem trochu experimentoval s přenesením rostliny napadené červenou řasou (Compsopogon) do fungujícího akva. Ruducha po nějaké době zmizela. Je na vás, čemu dáte přednost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2009 00:34 Žena darka [520] – Re: zrada
To je právě problém, před 2 měsíci po cca roce fungování začaly problémy, nejdřív zákal a po jeho záhadném zmizení nemoci rybek, teď je to jakž takž, tak chci akva trochu zkulturnit :-) a nerada bych tam znovu něco zavlekla, jeho "imunita" ještě nemusí být 100 procentní ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2009 00:19 zrada – Re: darka
Jestli to akvárium, do kterého je chceš dát, prosperuje, není třeba kytky ničím mořit. Jen je zbytečně oslabíš.
Řasy a podobné svízele netrápí akvária proto, že se tam odněkud zavlečou, ale protože jim majitel připraví ideální podmínky. Do akvária, kde takové nejsou, můžeš bez obav zasadit kytku obalenou ruduchou či sinicí a ta během několika dní zmizí. Funguje to samozřejmě i obráceně, sebesterilnější rostlina se ve špatných podmínkách obalí řasou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2009 00:19 Žena darka [520] – Re: Sid
Děkuji, Savo mě opravdu nenapadlo, a že už nad tím dumám nějakou dobu smich A je to podle Vás sinice? Abych měla jasno, kdybych to do akva náhodou přece jenom přenesla tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2009 23:59 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: darka
Možných způsobů bude jistě vícero, já bych použil Savo. Koncentrace a doba "koupele" podle druhu rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.08.2009 23:38 Žena darka [520] – Sinice?
Mám dotaz na zkušené rostlinkáře ;-) Pěstuji v kouli na okně přebytky rostlin a i přes průběžnou výměnu vody cca 1-2x týdně je voda při výměně mírně nazelenalá a rostlinky trochu "slizké", jde to z nich setřít, ale příště je to tam znovu ano V kouli je pouze voda, žádná technika ani živočichové. Je to sinice? Teď bych chtěla dát rostlinky do akva, ale jak je mám ošetřit? Bude stačit koupel v hypermanganu dle Václavova článku nebo je mám raději vykoupat v nějakém algicidu? Pokud ano, budu ráda i za radu v jakém (mám doma AlguMin)a případně jak dlouho. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 09:34 Muž FranzFritz [207] - Tetry – Rozsivky pod mikroskopem
Líbí se mi rjuliosovo zapálení pro práci s mikroskopem. Většina akvaristů ví, co mají v kaváriu za rostliny a ryby, ale vůbec netuší, co jim v akvárku žije nádhery neviditelné prostým okem.
Tady ziva.avcr.cz/… je odkaz na článek věnovaný rozsivkám, které asi žádný akvarista nechce přemnožené ve svém akvárku, ale je dobře vědět, co nádherného se nám v akvárku přemnožilo :-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2009 22:05 Usine – Re: verlinka
planta.aquariana.cz/…
Doporučuji si stránky pana Pelikána přečíst celé. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2009 21:58 verlinka – Re: Bob66
děkuju za radu, aspoň už vím název a můžu pohledat více informací v níže nabídnutém odkazu, chyběly mi tam obrázky a když jsem nevěděla co to je, tak mi to lezlo na nervy, hledat něco když nevím co :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2009 21:53 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy – Re: verlinka
Jednoznačně ruducha X-) Omezit proudění vody a množství živin ve vodě X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2009 21:48 verlinka – Re: LopoCz
manžel mi teď nadává, že jsem neměla psát, že si myslím že to je řasa, ale že nevím co to je... protože v té sekci už jsem taky hledala, ale nic jsem nenašla, fakt nevím

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [59] ...... 69 70

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 79063x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1351-rasy?od=2901