Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Betta splendens - chov, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 29 Přejít na další stránku   1  
Betta splendens - chov, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 16:14 Muž LiborSprysl [9009] Re: lucas8
Teď jsem dopsal svou poznámku k betám do tématu někde nahoře, pokud máte stejné řazení jako já ;-)
Globus Čakovice zásobuje solidní firma, zacházení s rybami moc neznám v obchodě, ale výchozí pozici nemají špatnou. Problém tedy může nastat v obchodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 16:11 Muž LiborSprysl [9009] Re: michalt
michalt napsal: A k čemu přesně je skvělý? Ptám se proto, že někdy kolem zimy budu muset akvária stěhovat přes část města. Uvažuji, jestli by byl Aquatan tím "zázračným elixírem," který rybám pomůže to cestování a pobyt v nějakém barelu, dokud se nádrž zaběhne, překonat. Nebo se hodí ještě na něco jiného?
Na cestování je naprosto úžasný, spousta profíků ho přidává do balící vody a samozřejmě hodně "podrží" vodu, takže i ten barel bude schůdný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 11:33 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: lucas8
Ahoj, nejsem si zcela jistý, jestli jsem zcela pochopil situaci, tak odpovím obecně, snad to pomůže.

Ano, filtr se dá líp zaběhnout tak, že jej na tři týdny nebo měsíc zapneš v nádrži, kde již je jiný zaběhnutý filtr.Taky žádné zázraky nečekej, al mírně to záběh urychlí.

Samozřejmě, mezičasem budeš mít to nové akvárium bez filtru (předpokládám), takže to stejně chce výměny 1/3 objemu vody obden.

Je dobře, jestli se filtr dá přiškrtit na minimum, aby z akvária neudělal pračku na ryby. Ale aby zase byl ten průtok takový, aby se ta nádrž alespoň 2x za hodinu přečerpala.

Taky nic nevíme o objemu a povrchu filtračních hmot, takže je taky důvodné podezření, že ten filtr zcela spolehlivě pracovat nebude, ale jestli je to malá nádrž, ve které je jen jedna betta, tak v kombinaci s prosperujícími rostlinami, zdravým dnem a rozumným prouděním vody by to fungovat asi mohlo. To je jen taková insitní úvaha, ke které mě inspirovalo to, že nevíš, o jaký filtr jde. Je dobré pamatovat na to, že v některých případech filtr není 100% záruka kvalitní vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 10:51 lucas8 Re: Turbínka
Turbínka napsala: Já se mu vůbec nedivím, že má pocit, že tu díru do světa udělal, navíc tahle věta toho nej Aquatanu je okopírovaná z reklamy na pivo, kde jen vyškrtli, že odhání klíšťata smich

teda neměl bych pocit, že bych tím dělal díru do světa. před dvěma lety jsem zakládal jako totální amatér akvárium. voda, filtr, něco akvatanu. nechal běžet 14 dní, dal do toho rybky, kytky a od té doby to frčí bez nehod. možná je to skoro škoda, protože jsem se vlastně nic nenaučil - kromě běžné údržby. vše běží a žije, tak proč tam ty ryby prudit. tak jsem to pouze zopakoval na druhou nádrž. v druhé nádrži 2 ryby zjevně prosperují a třetí ne. tak snad se nějak probere.

jak je to prosím s tímto? ten filtr bych tam rád vrátil.
"p.s. filtr jsem dal stranou, ale do malého akvárka, kde stále jede. jméno filtru tam nevidím a krabičku jsem vyhodil, ale udávají na něm 300l/h max. - což je v tom malém akvárku docela cvrkot, ale dá se dát na minimum, kde se pak voda žene otvorem cca 12x1,5mm což jen lehce čeří hladinu. mimochodem kdybych vzal nový filtr a vrazil ho vedle stávajícího filtru do zaběhnuté nádrže na dobu X a pak tento přendal do nové nádrže, neurychlím ten proces zaběhnutí? někde jsem četl, že i to je možné."

moc díky..

luc

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 08:27 radim Re: LiborSprysl
LiborSprysl napsal:

Radime... no topyl na nějakých 26-28°C ...bych tě nejrač utopil... :-P

Jsem jak korek, to by šlo blbě :-P
Proč je ta teplota špatně? Že bude oproti ní chladný vzduch?
My máme teď pokojovou teplotu 21°C a to mi nepříjde ideální pro tyto teplomylné rybky.
Možná jsem už zdegenerovaný amerikou, kterou topým na 29°C stydim ale tam musím, jinak mi ryby stávkují...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 08:05 lucas8 Re: LiborSprysl
LiborSprysl napsal: i když jsem jel s rybkama z petcentra...
Ještě zkuste prozradit z jakého a myslím, že diagnoza bude jasná... smich


z globusu v čakovicích. nemám negativní zkušenosti. všechny ryby ve společné nádrži mám odsud a nikdy jsem si nezavlekl žádný sajrajt - jak jsem psal výše, žádný podivný úhyn jsem nikdy nezažil. nejpodivnější asi bylo, když mě 2x zmizela rybka - ale to přičítám na vrub jedné přerostlé potvoře. je tam vidět snaha prodat, ale snažím se informace od nich korigovat s tím, co najdu na internetu. tak je bezmezně neposlouchám. jinak stav rybek k dnešnímu ránu nezměněn - samice už tam docela řádí. sameček se fláká na dně a občas opravdu pěkně vyplave na hladinu se nadechnout a pak se jede zase někam uklidit. při tom pohybu ale vypadá dobře. v 1 nádrži 2 ryby ok a třetí, že nevím, co si o tom myslet.

luc

p.s. filtr jsem dal stranou, ale do malého akvárka, kde stále jede. jméno filtru tam nevidím a krabičku jsem vyhodil, ale udávají na něm 300l/h max. - což je v tom malém akvárku docela cvrkot, ale dá se dát na minimum, kde se pak voda žene otvorem cca 12x1,5mm což jen lehce čeří hladinu. mimochodem kdybych vzal nový filtr a vrazil ho vedle stávajícího filtru do zaběhnuté nádrže na dobu X a pak tento přendal do nové nádrže, neurychlím ten proces zaběhnutí? někde jsem četl, že i to je možné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 07:56 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: LiborSprysl
A k čemu přesně je skvělý? Ptám se proto, že někdy kolem zimy budu muset akvária stěhovat přes část města. Uvažuji, jestli by byl Aquatan tím "zázračným elixírem," který rybám pomůže to cestování a pobyt v nějakém barelu, dokud se nádrž zaběhne, překonat. Nebo se hodí ještě na něco jiného?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 04:11 Muž LiborSprysl [9009] Re: Turbínka
Turbínka napsala: V Aquatanu nejsou žádné nitrifikační bakterie, nic co by mohlo pomoci urychlit založení nádrže, která se ani urychlit tak nějak nedá, dá se jen "zkvalitnit".
sera betta aquatan - úprava vody v akváriu přesně podle požadavků nádherných bojovnic
Ideální prostředí pro bojovnice je akvárium nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Teplota vody pro tyto rybky je mezi 24–30 °C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět hlavně na přemnožení bakterií a sinic. Pomocí přípravku sera betta aquatan vytvoříte pro své bojovnice druhově příznivé podmínky pro jejich chov.
Výhody výrobků řady aquatan:Bezproblémový transport ryb díky neutrální hodnotě pH
Okamžité odstranění agresivního chlóru
Okamžité vyvázání těžkých kovů
Krásné vybarvení a vitalita s pomocí obsaženého jódu
Kožní sliz a žábry jsou chráněny ochrannými koloidy
Ani při předávkování nemění pH hodnotu
Aktivace enzymů díky obsahu magnézia pro zdravý růst
Vitamín B snižuje stres a podporuje nervový systém

Tu je příčina děvucho, proč si chlapík myslí, že s Aquatanem udělal díru do světa... :-) Ale jinak je ten přípravek skvělý, ovšem na zcela jiné účely než je záběh akvária... ano

Radime... no topyl na nějakých 26-28°C ...bych tě nejrač utopil... :-P
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 04:04 Muž LiborSprysl [9009]
i když jsem jel s rybkama z petcentra...
Ještě zkuste prozradit z jakého a myslím, že diagnoza bude jasná... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.09.2014 00:47 Žena Turbínka [2556] Re: lucas8
V Aquatanu nejsou žádné nitrifikační bakterie, nic co by mohlo pomoci urychlit založení nádrže, která se ani urychlit tak nějak nedá, dá se jen "zkvalitnit". Prostě tím, že do akvária naleješ jakoukoliv zázračnou tekutinu ať si prodejce a výrobce říkaj co chtěj, utvoření stabilní rovnováhy stejně neurychlíš, v něčem příroda obejít prostě nejde X-)

Ono když ani nenapíšeš co je to za filtr těžko soudit jestli je to mixér či není, ale stejně si jej vypnul na déle než 3 hodiny, můžeš jej tedy považovat za nezaběhnutý tedy nový stejně tak jako celou nádrž a o to více teď platí - měnit vodu, měnit vodu, měnit vodu! Navíc akvárko je čerstváček a ještě k tomu předčasně zarybněný hmm Téměř nekrm, max. jednou denně co hned sní. Ano, bojovnice přežije i v odstáté vodě, ale je důležitá ta předpona pře-. Má-li ryba někde skutečně žít a dlouhodobě prosperovat, chce to alespoň trochu fungující rovnováhu a ne ji jen neustále nečím suplovat, ačkoliv i tohle lehké polechtání některým odolnějším jedincům stačí.

Zatím to nevypadá na nějakou bitku? No jistě, vždyť ryby teď mají sami dělat co se sebou podle toho popisu - stres z nového nestabilního prostředí, stres z převozu, stres z přelovování, atd. Každopádně 3 betty ve 20 l dělat dobrotu nebudou ať už zítra, za tejden nebo za měsíc. Tyhle ryby jsou možná v nečem držáci a vydržej i v loužích, ale musí tam být sami jinak platí přežití nejsilnějších.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.09.2014 00:23 radim Re: lucas8
S vodou bych se držel toho co ti píše Turbínka a topyl na nějakých 26-28°C. Flintu do žita bych ještě rozhodně neházel.
Není na škodu mít na nákupy termobox...když vím, že jdu pro ryby, tak bez něj nevyrážím. Stačí po domácku udělaný z kartonové krabice, kde dovnitř vlepíš 1cm polystyren na stěny (víko taky). Hodí se to v každém ročním období X-)
Ta prezentace by neuškodila...s tím šokem jsem to jen odhadoval, protože jsem to sám už z hlouposti zažil a ryby ležely půl dne na dně, než to rozchodily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 00:20 lucas8 Re: lucas8
nádrž byla založena 14 dní. dal jsem tam na začátku aquatan - že prý to při založení pomůže. před samotnou koupí bojovnic jsem vyměnil třetinu vody. co jsem četl na netu a co tvrdí i ve zverimexu, tak by to bojovnice měla přežít i v odstáté vodě. nejsem moc přiznivce skleněné minikostky s bojovnicí uvnitř a tak jsem pořídil tuto 20l nádrž i s filtrací a považoval to za 14 dní za zaběhnuté - s ohledem na získané informace a tak trochu i něco málo zkušeností s tou předchozí, proti které mají ty nové bojovnice teoreticky lepší podmínky.
jinak to zatím nevypadá na nějakou bitku. samice se pohybují nahoře v kytkách a občas se navzájem proženou. sameček je dole a občas se plave nadechnout - prostě se zatím ignorují. případně mohu ty samice dát do společného akvária co tu mám vedle.
filtrace mixér není, ale hladina se zlehka hýbe. nemám bohužel představu, co je a není moc :/

díky
luc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.09.2014 00:09 lucas8 Re: radim
teplotní šok bych si dovolil tvrdit, že klidně mohly po převozu dostat - i když jsem jel s rybkama z petcentra rovnou domů, tak přece jen ten pytlík s vodou dlouho teplotu neudrží a možná se tam půjdu optat, v kolika stupních to tam chovají.
pokud k tomu došlo, tak zvednou se někdy nebo jsem je utrápil? :/

luc

p.s. nicméně mám ve společném akváriu různé druhy ryb a nikdy jsem problém po převozu nebo třeba i s nemocí neměl. naopak tam všechno prosperuje až nechápu a rybky hynou dovolil bych si tvrdit pouze věkem - alespoň když porovnávám délku života uvedenou na netu s tím, jak dlouho mě tu vydrží. je to tak 2 roky co se takto daří - asi štěstí začátečníka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2014 23:50 Žena Turbínka [2556] Re: lucas8
Co tahle zařídit prezentaci? ;-) Vyhneš se křížovému výslechu, který následuje .Tak trochu tuším problém v nádrži. Jak dlouho byla založená než si tam ryby dal? Cca 20 l je jaký čistý objem? Mimochodem já bych do 20 l dala jen a pouze samce, se samicemi až 54 l +, protože na tak malém prostoru se ti dříve či později utlučou. Bojovnice nejsou ryby "na hlavu" většina jejich chování, pramení z nehodných podmínek jako malý prostor, špatná voda, málo úkrytů, nevhodní spolubydlící a také jejich přirozenosti - vnitrodruhové agrese. Jaký je to filtr? Většinou setovky u takhle malých nádrží jsou honiči vody a ryby jsou pak jako v mixéru, nahradila bych jej klasickým bublifukem. Betty obecně raději klidné, stojaté vody s minimem proudění a při pravidelné údržbě bublifuk jako filtrace dobře poslouží.
Pro teď jim denně či obden měnit 1/3 vody a s příchodem nového filtru rovněž a zamyslet se nad tou osádkou ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2014 23:50 amrtin Re: lucas8
Tak dvě hlavní chyby:20 litrů je tak akorát pro jednoho beťáka ,vem ty dvě samice a vrať je,na 90% ho ubijí k smrti!A za druhé-akva musí být zajeté 4 týdny,než do něj přídou ryby!A to osázené a s plně funkční technikou(filtr-nonstop a světlo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2014 23:48 radim Re: lucas8
Nedošlo k teplotnímu šoku? To si pak lehají nejen Betty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2014 23:37 lucas8 – bojovnice - podivné chování
ahoj,

mám cca 20l akvárium. odstátá voda, s filtrací (koupeno jako set). včera jsem přinesl bojovnice - 2 samičky a 1 samečka. samičky nejprve plavaly po nádrži a pak to vypadalo, jako když usnuly. sameček se nejprve choval normálně. pak jsem si ale všiml, že poměrně rychle lítal po nádrži. po čase toho nechal i on a "usnul". trochu jsem se zděsil, jestli se neuštvaly kvůli té filtraci a raději jsem jí vypnul. po několika hodinách rybky stále apatické. měly tendenci si lehnout na vršek filtrace nebo se schovávat. pojal jsem tedy podezření, zda-li není něco špatně s vodou a přemístil jsem je na noc do jiné nádrže - pouze odstátá voda. druhý den jsem v původní nádrži vyměnil vodu za odstátou a rybky zpátky vrátil. filtraci jsem tam zatím ani nedal. dal jsem jim tam ale topení a topím na cca 26 stupňů (jinak tam bylo 24). samičky se zdají ok - plavou si po nádrži, žerou, vypadají k světu. sameček vizuálně vypadá také pěkně, ale zůstává na dně nádrže nebo má tendenci se schovávat. nicméně pokud se plave nadechnout, plave pěkně, vypadá pěkně, jen se po nadechnutí zase jede uklidit ke dnu. měl jsem před tím bojovnici (samečka) poměrně dlouho a chování tedy bylo výrazně jiné.
hledal jsem na netu plno informací, ale nejsem si úplně jistý, jak dál postupovat - 26 stupňů jim tam nechám, k dekoracím jsem jim tam koupil ještě nějaké volné rostliny - ať mají víc úkrytů. rád bych tam vrátil filtraci - ale toho se zatím bojím. také jsem četl, že někdy jsou ty bojovnice na hlavu a občas se jen chovají divně.

omlouvám se za dlouhý dotaz a děkuji případně za rady.

luc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2014 22:56 Žena Xabara [-16] - Živorodky
Děkuji :-) Teď už jen nezvorat údržbu vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2014 22:51 Žena Turbínka [2556] Re: Xabara
Já už bych ho nesnižovala, ten nižší sloupec vody je tam dle mého hlavně pro vlastní tření, aby se kluk tolik nenadřel při tahání spadlých jiker zpátky k hnízdu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2014 22:37 Žena Xabara [-16] - Živorodky
A mám jim ještě snižovat hladinu, nebo to teď už je nebezpečné (aby nezůstali na skle) a po rozplavání zbytečné? Mají hnízdo nad listem anubiase, tatínek není až tak nešikovný jak vypadal :) Hezky si je tam přemístil.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.09.2014 17:23 Žena Turbínka [2556] Re: Xabara
Potěr betty se rozplavává většinou okolo 3 dne, do té doby bych rybu určitě odlovila jinak si zpestří jídelníček, čím dřív tím líp :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2014 17:13 Žena Xabara [-16] - Živorodky
Zdravím, dnes jsem zjistila že se bez mého vědomí vytřeli betty dřív, než jsem stihla odlovit neonku (opravdu jsem nečekala takový fofr, dala jsem je k sobě 31.8.). Kdy ji mohu odlovit? Dnes odpoledne se začaly betky vykulovat. Nerada bych je vířením vody poschazovala, nestihla jsem ani snížit hladinu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.08.2014 13:37 Žena Turbínka [2556] Re: Martina
Není to nejlepší nápad. Parmičky jsou poměrně dravé rybky, které by bettě mohly okusovat ploutve, navíc jsou hejnové a v tak malém akváriu by s velkou pravděpodobností docházelo k potyčkám mezi těmito dvěma druhy. Za mě ve 25 l jen a pouze bettu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2014 13:34 Martina – společné akvárium
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli by bylo možné aby moje jediná parmička mechová byla ve 25 l akváriu spolu s betta bojovnici ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2014 16:09 Muž LiborSprysl [9009] Re: Turbínka
Turbínka napsala: Já mám pocit, že si tu někdo plete lidskou a rybí anatomii :-P V té rybí mám sice trochu mezery, ale ohledně té lidské, no vlastně tam také :-D Mám za to, že je-li samice plná jiker pak útvar, který je jedním z výrazných pohlavních znaků nazývaný "močopohlavní bradavka" zduří, že to není vlastní viditelná jikra. Nebo se mýlím?
V případě opravdu plných samic to jikra teda povětšinou je. Bílá, výrazně viditelná na kraji té bradavky. Samice pokud se netře se jich dokonce dovede sama zbavovat a žrát je.
Mimochodem podobnou schopnost jsem pozoroval i u samic ancistrusů pokud přijde o samce a byla připravená ke tření. Ze samice vyjde žlutý rozměklý rosolovitý útvar...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2014 21:58 Muž P [125] - Betta splendensRe: Turbínka
A co takhle urogenitální papila? :-P :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.08.2014 17:34 Žena Turbínka [2556] Re: LiborSprysl
Já mám pocit, že si tu někdo plete lidskou a rybí anatomii :-P V té rybí mám sice trochu mezery, ale ohledně té lidské, no vlastně tam také :-D Mám za to, že je-li samice plná jiker pak útvar, který je jedním z výrazných pohlavních znaků nazývaný "močopohlavní bradavka" zduří, že to není vlastní viditelná jikra. Nebo se mýlím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2014 17:26 Muž Sid [6324] - RostlinyRe: LiborSprysl
coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2014 16:59 Muž LiborSprysl [9009] Re: Turbínka
Turbínka napsala: Může se jednat o pigmentově podobně zabarvenou šupinu. Jestli se máme někam hnout tak ty ryby nafoť hlavně tlamu a prostor mezi ploutvemi v nějaké rozumné kvalitě a odpověz na moje otázky.
Teda nevím co kdo vidí kde za čí bradavky... stydim ... normálně (nebo někdy) je to docela rajc... :-), ale plná samice bety má velmi dobře viditelnou jikru a žádnou bradavku... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2014 17:37 Žena Turbínka [2556] Re: Natálie26
Zkusit rybu vzít s bleskem pod úhlem třeba při krmení nebo nádechu, betty se většinou fotí dobře, no zas tak dobře ne, ale líp než třeba dania. Nebo ji přelovit jen na focení do menší nádrže se stejnou vodu proti černému pozadí, aby vynikla.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2014 17:31 Natálie26 Re: Turbínka
Akva má 55 litrů, vysavač je ancitrus, neonky tam jsou jen 4, úkryty mají 2 + využívají i rostlinky a prstor pod topítkem.. ozázené mám cca 50% dna s tím, že tam mám jak malé kytky rostoucí po dnu, tak větší (cca do půlky vodního sloupce, ten je 35 cm...) dusíkaté látky by v pořádku, ale měřila jsem je před 14 dny, tak zkusím znovu... krmené jsou 2x denně vločkama a jednou týdně dostávají nítěnky... jeslti se jedná opravdu o tu bradavku nevím - jistá jsem si právě jen u té druhé samice, ale světlý výrustek tam má i když menší než ta 100%.... Jinak děkuji za odpověd - zkoušela jsem nafotit, ale je to rozmazané, tak zkusím sehnal lepší foťák...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2014 17:26 Žena Turbínka [2556] Re: Natálie26
Může se jednat o pigmentově podobně zabarvenou šupinu. Jestli se máme někam hnout tak ty ryby nafoť hlavně tlamu a prostor mezi ploutvemi v nějaké rozumné kvalitě a odpověz na moje otázky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2014 17:23 Natálie26 Re: Hansel
No právě proto se ptám, jestli lze podle výrustku mezi předními ploutvemi opravdu rozeznat samici od samce (resp jestli tam samec taky mže mít nějaký výrustek který lze mylně zaměnit za bradavku), protože kromě toho výrustku vše napovídá tomu, že jsem kopila samici a krátkoploutvého samce....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.08.2014 10:38 Žena Turbínka [2556] Re: Natálie26
Tak začneme od začátku. Jaká je litráž akvária, jak moc je zarostlé, počty úkrytů, čím a jak jsou ryby krmeny? Ideální by bylo zřídit prezentaci, abychom věděli o něco více. Tím vysavačem je míněn ancistrus a kolik je těch neonek? Jste si opravdu jistá že se jedná o močopohlavní bradavku? Betty pohlaví nemění, mohlo se jednat o krátkoploutvého samce, ale nevylučuji dominantní babochlapici a i některé samice jsou schopné "nafoukat si hnízdo" jen to není tak častý jev jako např. jejich zvýšená agrese. Betty se nechovají jako kudlanky nábožné, jsou prostě vnitrodruhově agresivní a s nevhodnými podmínkami v nádrži jejich agrese roste (malý prostor, nedostatečné krmení, vyšší N-látky v akváriu, atd.) Většinou po tření v třecí nádrži a předpokládám, že v tomhle případě k němu ani nedošlo je samec agresivní k vysílené samici, kterou je lépe ihned po aktu odlovit a následně hlídá a pečuje o hnízdo do rozplavání plůdku, v této době hrozí požrání i samcem, takže je odloven samec asi tolik k obvyklému "kudlančímu" chování.
Ještě si neodpustím zkopírovat jeden příspěvek, který dle mě poměrně trefně hodnotí soužití obou pohlaví bett ve společenském akváriu a v zájmovém chovu.

LiborSprysl napsal: Tak já nevím...poslední bety jsem třel tak asi před osmi lety a když jsem četl detektivky podobné té pode mnou, (a že jich bylo), tak jsem si řekl, že se musím podívat jak to vypadá s těmi kupovanými betami. Koupil jsem tři samce z jednoho zdroje, dvě samice z druhého. (No nebyl jeden krátkoploutvý samec? :-)) 14 dní kvalitně pokrmil živým, udělal vodu a pic. Výtěr. Mladé mají centimetr. Tak jsem přesvědčil, že jsem nezapomněl časy, kdy jsem bet měl tisíce.
Proč to píšu? Chovat bety koedukovaně bez možnosti volby je nesmysl, pokud se nejedná třeba o vyladěný pár. Natož pak dvě samice se samcem. Zvláště pak v nádržích, kde k sobě mají "na dostřel". Někdy to fungovat může, ale většinou jsou to ty domácí zabijačky. On chce, ona ne a nebo naopak.
Ono chovat obě pohlaví ani nemá smysl, pokud nám nejde o odchov. Tak už se s tím smiřte. Dokoupil jsem další samice, ale chovám je odděleně v dost velké nádrži, a přece se hašteří. Nejvíc to vyvolává ta odpaněná, která se vytahuje. Ale chce to živou potravu a už se to po týdnu klidní...A hlavně je důležitá voda, dusíky zvedají agresivitu i u bet.

A na závěr jedna technická poznámka: Vkládejte svůj dotaz jen na jedno vlákno a budeme jej dále řešit tady. Děkuji, Turbínka :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2014 10:15 Muž Hansel [945] - Cichlidy, Lka a sumci obecně... co má vousy to je dobrýRe: Natálie26
a co to nebrat takhle oklikou a teorií o změnách pohlaví či dominantní samici, ačkoliv samice šéfovat můžou a zkusit promyslet a dohledat tu nejjednodušší variantu "opravu jsem koupila dvě samice? " ano ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2014 09:57 Natálie26 – Samec nebo dominantní samice?
Dobrý den,
Mám na Vás takový dotaz. Abych Vás uvedl v obraz pro náš případ.Koupili jsme si v obchodě dvě samice bojovnic s tím,aby náš chudák ,,Fído,, nebyl uplně sám  Ještě před koupí jsme si prošli pár webových for,kde psali že si máme koupit dvě,protože by jednu uhnal.Tak jsme tak učinili.Za pár dní jsme si povšimli,že je Fído začal prohánět.Dokonce stavěl i hnízdo.To se mu ale moc nedařilo vlivem proudění filtru a vzduchovače.V akvu máme i ,,vysavače‘‘ a pár neonek.
Nicméně po pár týdnech se začaly dít věci. Náš Fído se nejspíše popral s jednou z bojovnic,protože mu chyběl kus ocasu. Moc jsme to neřešili a předpokládali že to byla jen ,,potyčka‘‘. Bohužel po několika dalších dnech se mu objevila nad okem menší ,,ranka‘‘,nejspíše po další rvačce…K dnešnímu dni již Fído není mezi námi.
Teď k mému dotazu…Myslíte si,že může být samice tak dominantní,že by zabila samce ? Respektive aby se chovala jako kudlanka nábožná a po oplození samce ubila? Nebo že byla ,,naštvaná,, že nepostavil to hnízdo,protože mu to bublinkovač rozbíjel ? Navíc po Fídově smrti se v akvu opět objevilo hnízdo, takže jej musela postavit dominantní samice – ta se již chová úplně jako samec, ale má mezi břišními ploutvemi bílou pohlavní bradavku – je možné, že by se u bett měnilo pohlaví (třeba jako u mečovek)? Navíc druhé samici se objevily vertikální pruhy, jako by v akvu opravdu byla samec, ti ale údajně bílou bradavku nemají….

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2014 16:16 Žena Turbínka [2556] Re: chovi
Ta pěna je nejspíš pěnové hnízdo, které některé labyrintky staví pro tření, jedná se o poměrně běžný jev. I můj samec betty někdy nežral a jídlo plival, hlavně granulky a vločky, umoudřil se když jsem sáhla po nějaké kvalitnější krmi jako živé komáří larvy nebo grindal. Nedělala bych si s tím pro teď hlavu, jen nepřekrmuj, to co nesní do 2 minut zpátky odsát, až když nebude jíst delší dobu, pak bych to začala řešit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2014 16:15 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: chovi
Nepřijímání nebo vyplivování potravy je obvykle příznakem nějakého problému, obvykle vážného. Bez informací o nádrži se toho hodně zjistit nedá. Může to být příznak mnoha různých problémů.

Univerzální radou je častěji měnit vodu. Třeba půlku objemu nádrže objem nebo 1/3 objemu denně a sledovat reakci, jestli se stav rybky zlepší. Pokoušet se krmit méně, všechno nespotřebované nebo vrácené krmivo ihned z nádrže odstranit.

Jinak by bylo dobré napsat, jak je nádrž velká, kdy byla založena, jak je ryba stará, jací jsou další obyvatelé nádrže a jaká je filtrace. Rostliny? Teplota? Nějaké jiné vnější příznaky? Fotka ryby a případně celé nádrže by taky mohla pomoct.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2014 16:05 chovi
moja bojovnica pred par dvomi dnami prestala prijimat krmivo, ktore jej davam...najprv sa nazere a potom to vyvrati...a dnes ked som prisiel z prace tak som nasiel penu...penu pokial viem robi len ked stavia hniezdo ci nie? viete mi poradit co znamena toto spravanie? je chora? dakujem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2014 18:58 treeee Re: Turbínka
ano zranila se o dekoraci. je v akvárku sama. nejsem žádná chovatel mám pouze jednoho samečka. akvárko je akorát pro jednu rybku. kdyby tam byly dvě, asi by to nedopadlo dobře. každopádně velmi děkuji za radu ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.07.2014 16:51 Žena Turbínka [2556] Re: treeee
Důležité je vědět proč část ploutve chybí - mechanické zranění od dekorace nebo filtru, následky souboje s jinou rybou či zaplísnění atd. a těmto problémům se do budoucna vyvarovat. Foto postižené části by nebylo na škodu ;-) Jak velká je nádrž ve které je? Kdo tam ještě plave?
Betty mají obecně dobrou regenerační schopnost ploutví, můžeš tomu trochu pomoci vodoléčbou, tím že teď vyměníš 1/3 vody nic nezkazíš, možno přidat nějaký rašelinový výluh (třeba Torben) nebo lehce zasolit - polévkovou lžíci na 50 l, udržovat teplou vodu v akváriu (okolo 28° C) a futrovat rybu tou nejkvalitnější potravou - živé, kvalitní mražené, více druhů sušeného. Když vše ostatní bude ok, ploutev brzy doroste a rybka bude zase v kondici :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.07.2014 16:36 treeee – ocas bojovnice
dobrý den
chci se zeptat, jestli nějak vadí, když si moje bojovnice utrhla kousek ocasu. jde to poznat. má tam teď takový schod. Moc mě to trápí a bojím se, aby mi neumřela. Nestane se jí nic? děkuji za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 17   15.07.2014 16:07 Žena Turbínka [2556] Re: Alžběta
Akvárium má špatnou osádku, do 12 l patří pouze a jen samotná betta. Navíc je to ryba čistotná, vyžadující jistou kvalitu vody a bydlí s partou špindírů, kteří svým metabolismem a nedokonalým trávením vodu zatěžují - molly i ancistruse bych dala pryč ano U té molly to bakteriální rozpad ploutví není, vypadá to jako beťákova práce, v tak malé nádrži spolu nikdy nebudou vycházet. U té betty bych to rovněž viděla na zranění z boje + následně lehce rozjeté působení bakterií nikoliv však BRP ;-) Darovala bych ty živorodky i ancáka, pokračovala v denních výměnách vody (to děláte velmi správně je-li akvárium bez filtrace). Na přidávání preventinu bych se vykašlala a místo toho použila rašelinový výluh např. Torben, který je pro betty prospěšný a pomůže mu při hojení ploutví nebo je možno i lehce zasolit (polévkovou lžíci na 50 l). Nitěnky zrovna nejsou to nejhodnější krmivo (velké riziko přenosu různých nemocí) a rovněž krmit rybu jen jednostrannou potravou není vhodné. Hladová ryba se naučí jíst i jiná krmiva "nouze naučila Dalibora housti" chvilku bych nekrmila (3 dny) a poté zkusila po malých dávkách (to co hned sní) třeba ty patentky, grindal nebo nějaká sušená krmiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2014 15:50 Alžběta – děravá ocasní ploutev a pokousané rybičky
Fotka k příspěvku Dobrý den, mám asi 2 měsíce akvárium co má 12L. nemám ani filtraci, ani vzduchování, ale mám akvárium hustě osázeno a měním každý den, nebo každé dva dny část vody (asi 4 litry). V akváriu mám samce Betty, dvě black molly a jednoho ancistruse. všechno fungovalo až doteď, kdy jsem si všimla, že black molly mají špatné ploutve. myslela jsem si že je to rozpad ploutví a tak jsem začala používat preventin. ale je to jen týden a nelepší se to. Jenže dneska jsem zjistila že Beťák prohání po akvárku ty black molly a asi jim to vykousal on a sám má na ocase díry. Přijde mi ale že molly jen utíkají a samy neútočí, tak nevím, kde on přišel k takovým dírám v ploutvi. U jednoho listu se mi začala dělat pěna, tak si říkám, jestli si nestaví hnízdo a proto je tak agresivní. Myslíte že mám ty black molly někomu darovat, nebo že je šance že by se to zlepšilo? (pokud to vážně není nějaká nemoc) a ještě jeden problém mám a to je ten, že Beťák odmítá žrát všechno kromě živých nítěnek, které mi ale zalézaly do písčitého dna a nemyslím si že to bylo dobře. dala jsem na dno te%d štěrk a koupila jsem patentky, ale nežere je :/ nechci si k těm nítěnkám znova vracet. myslíte, že se to může naučit časem žrát? Přidávám fotky těch ploutviček. děkuji moc za rady.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2014 16:38 Žena Turbínka [2556] Re: Jája
Do pozadí bych dala nějaké nenáročné a rychle rostoucí rostliny např. limnophila sessiliflora, hygrophila polysperma, egeria najas, ceratophyllum demersum, najas glaupedis a podobné. Do popředí bych volila nějaké drobnější rostlinky třeba sagitarie nebo řasokoule (Cladophora aegagropila). Vzhledem k tomu, že nejspíš betty zde zůstanou i nadále nezapomínala bych na plovoucí rostlinky, které konkrétně betty milují (ceratopteris, pistia stratiotes, salvinie, limnobium laevigatum). Dále bych možná vyndala ty mořské ulity (ovlivňují tvrdost vody) a velká kámen nahradila nějakým pěkným kořenem, na který můžeš navázat nějaký menší anubias (třeba nana) nebo microsorum (pteropus, pteropus winlelow) nebo nějaký mech např. jávský. Nevím jestli správně vidím za tou závojnatkou nějaký liliovníček, pokud je to on, rozsadit jednotlivé rostlinky dále od sebe, když se mu bude dařit utvoří krásný kobereček.
Vem pár kamínků ze dna a dej je nachvilku do octa a pozoruj zda nedode k šumění, pokud ano není tento mateiráln vhodný jako akvarijní dno vzhledem k obsahu vápence a poté bych uvažovala o výměně dna. Hrany mi přijdou trochu ostré, což není zrovna pro pancéřníčky vhodné. Někdo by mohl namítnout pár poznámek, že bílé dno není vhodné (stres ryb), ale mě osobně třeba tolik nevadí.
Edit: Než dopíšu ten svůj román tak je Roman rychlejší tone :-D Ale aspoň, Jájo, vidíš, že na většině podstatných věcí se shodneme dvá ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2014 16:32 R Muž romant [27849] Re: Jája
Ono by to chtělo vzít tzv. z gruntu, tedy začít ode dna, neb to co tam je bude nějaká drť a podezříval bych jí z toho že bude obsahovat vápenec, což nemusí být pro zdárný vývoj rostlin to nejlepší a hlavně je to ostrý a šptně se to udržuje, bordýlek tam zapadává a těžko se doluje zpět při odkalování. Filtraci jsem nerozklíčoval, ale jako velmi vhodná varianta se do tohoto objemu ukazuje klasika v podobě čerpcí hlavy a kostky biomolitanu a dalo by se jitě pokračovat. Jinak to o čem píši, je to vylepšení prostředí směrem k fungující nitrifikaci a tím i kvalitě vody. Jak jsem již zmínil ta registrace by byla záhodna a stejně tak prezentace. Informací je zde neřeberné množství, podívej se do jednotlivých vláken a začneš si tvořit svůj vlastní názor a směřuj svoje dotazy tamtéž, aby to bylo strukturově správné. Z těch rostlin třeba:
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_cornuta
rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_thalictroides
rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_siamensis
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_polysperma
Ovšem až po zralé úvaze, jak dál s osádkou a celkovým stavem akvária, jak naznačuji. Teď bych jenom zopakoval ty výměny vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2014 16:22 Jája Re: Turbínka
Dobře, pokusím se to tedy nějak vyřešit, a nejspíše dám na vaše rady a zbavím se špiničů, a přikoupím rostlinky.A mohu se ještě zeptat jestli by jste mi nedoporučili nějaké rostliny? nebo jak vylepšit to prostředí? Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2014 15:44 Žena Turbínka [2556] Re: Jája
Roman ti řekl téměř vše potřebné. Souhlasím s tím, že chování té betty nejspíš vyplývá ze špatných podmínek v akváriu. Taktéž se přimlouvám za vrácení závojnatek, pro jejich chov je vhodné jednodruhové akvárium s kvalitní filtrací a 3x tak větším objemem než máš a vlastně celkové poupravení osádky. Máš v akváriu dva extrémy - velké špiniče (závojnatky, ancíky, mečovku) a druhý ryby čistoté a čistou vodu preferující (pancéřníčky a betty). Projdi si ty články, protože mám pocit, že tvé akvárium už je ve stavu kdy se budou akorát další problémy načítat a množit hmm Rozhodně bych nedoufala, že se to všechno zase samo srovná a bude to v klidu.
Držela bych se plánu, který ti již byl nastíněn - měnit vodu (!!!) a zajistit rybám vhodné prostředí pro život. Osobně bych přidala rostliny (hodně rostlin) darovala všechny ryby z kategorie "špiničů" a nádledně zvětšila hejno pancéřníčků o další 3 kousky na 6 stejného druhu a do horního sloupce k té bettě pořídila nějaké hejno čistotných ryb napadá mne např. tetra ohnivá, razbora Espeho, apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2014 15:36 Jája Re: romant
Dobře, moc děkuji za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.07.2014 15:30 R Muž romant [27849] Re: Jája
Moje zkušenost mě říká, že tohle dlouhodobě fungovat nebude. Chvíli líp, chvíli hůř, ale ve finále špatně. Já k tomu nemám co dále dodat, snad jenom ty výměny vody a hlídat teplotu aby neklesala pod 25 st.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [29] ...... 147 148

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 58078x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1221-betta-splendens-chov-odchov?od=1401