Betta splendens - chov
Né jen jsem si myslela jestli to není krupička, ale když není, jen dobře.
Děkuju. Tady to je nej.
Souhlas s Romanem. Jestli je to to samé, tak kde je problém??
Že by pigmentová záležitost? Tedy nic jinýho mě podle té fotky nenapadá.
No svoji dát nemohu, ale tady je odkaz na podobnou tečku, akorát na jiné části těla.
rybicky.net/k/forum/495315.jpg
PS: tohle NENÍ moje ryba, jen jsem to našla na internetu. Prosím pomozte mi, to mladé má moc krásné zbarvení a nechci o ně přijít.
0 05.12.2013 18:47 Tina – Copak to tu mám???
Ahoj, v akvárku mám malilinkou bettu, asi 2 - 3 měsíce no a na těch tenkejch ploutvičkách hned za tlamičkou má na každý bílou tečku, až bouličku. Prosím co to je?
DĚKUJÍÍÍ.
Tína z Rýna.
To je tvoje fotka? Nebo odněkud stažená? Já tam vidím nějakou web adresu, tak mě to mate...
Doufám že to bude Váš případ, nic ve zlém, ale chtěla jsem samečka. I když...... Jestli to bude fakt samička tak ji připustím s modrým.
Pár vrhů se už povedlo.
OK, ale n tam měl ten modrej sameček hnízdo a já se bojím aby se mu to nerozfoukalo. Navíc tam je mladá betta, asi 2 měsíce, nezabije ji to?
Děkuju za odpovědi, ale když mám takový exemplář, akorát malinko menší, myslíte že by to mohla stejně být samička?
www.wallsave.com/…
Jinak ty čáry už celkem mizí, možná to byl jen šok z převozu ne?
Hodinu denně = chyba...
Nech ho běžet pořád..
Taky nemá na spodní straně bříška tu jikřičku
Jestli myslíme oba to samé, tak je to bradavka a tu mívají holky...
Nedávno jsem tohle řešil s imbelliskama , krásnej samec vypadal po ránu jak 100% samička a odpoledne zase ok
Filter by mal ísť nonstop, aby v ňom mohli baktérie žiť, hodinové zabublanie nemá význam.
Kluk je t stoprocentně. Vodu měním 2x týdně a filtr pouštím tak hodinu denně.
Všimla jsem si že když připluje modrý sameček ke sklu, naparuje se, ale rudý ani tolik ne. Sameček to ale je určitě. Má dlouhé ploutve, na mláďe samičky yvytahuje takový to pod žábrama. Taky nemá na spodní straně bříška tu jikřičku nebo co to je, ale myslím že chovám betty pět let, tak poznám co je sameček.
Ale s tímlhe problémem jsem se ještě nesetkala.
Celiny míří správným směrem...
Jsi si jistá, že to je kluk?
A druhý dotaz, co podmínky v akva? Jak často měníš vodu? Máš filtraci??
Myslíš? A nestane se mu nic? Slyšela jsem že ty pruhy můžou být od stresu.
Ne, barva e super, ale děsí mě ty pruhy. Druhej sameček pořád plave u toho skla a naparuje se. Bojím se neexistujen nějaká "smrt z naparování?
Jen mi prosím poraďte co s těma proužkama u červenýho beťáka? Slyšela jsem že to je od stresu...
Děkuji Anička
Pravdepodobne je to posera a maskuje se jako samice
A kde je problém? Vadí ti jeho barva? S tím nic neuděláš...
Sám teď položím dotaz, pokud mi na něj někdo fundovaně odpoví, odpoví zároveň i tobě...
Nedávno jsem přišel o bojováka. Rozhodl jsem se, že žádného kupovat nebudu a že ho nahradím nějakým ze svých odchovů. Ptám se přítelkyně, který se ti nejvíce líbí? Kterého chceš nechat?? No a odpověď byla, tu bílou (měla namysli modrého, s dvěma bílými pruhy uprostřed těla, které postupně přecházely až do modré barvy)... OK povídám, ta je zajímavá, tak si jí necháme. Vytasil jsem síťku, že jí jako odlovím a vyrazil k vytíračce, kde podle mě bydlela... No a čučím jako vůl, zmiňovaná rybka nikde. Tak jsem zapochyboval o své paměti a začal jí hledat jinde. Také bez úspěchu... Ptám se mladý, kde byla. Ona by přísahala, že tam, co jsem jí hledal původně... Ok, asi zdechla a ostatní jí sežrali (ještě nebyli tak velké, abych je musel separovat) a nevzpomínal jsem si na přesný počet. Hledám ohlodanou mrtvolku a také nic... No, tak jí asi sežrali úplně. Jenže, za nějakou tu hodinku přišel čas krmení. Dostali artémku a když jsem šel zase zapnout filtraci, tak se přede mnou vlnila přesně ta, co jsem hledal... Možnost, že bych jí přehlédl, nebo špatně hledal vylučuji, kvůli nalezení domnělé mrtvolky jsem vše z akviška vyndal...
Takže konečně můj dotaz. Může betta měnit barvu?? A to tak radikálně, že jí sám nepoznám? Podotýkám, že pruhy má, když nebyla ve stresu, nakrmená... Původně jsem si myslel, že stres udělal ty pruhy, že vybledla, jako jiné ryby, když se necítí, ale tady to bylo naopak...
Je to možné?
0 04.12.2013 19:00 Anička – Pruhy? :)
Ahoj, mám dva samečky betty. Jsou v oddělených akvárcích stěnou. Mají každý asi 40 l. Ten novější červený má světlé pruhy od ocasu k hlavě. Prosím co dělat? :(
Starší reakce
Neviděl bych to, jako nějaké zlo, jak říkáš...
Moji beťáci také reagují "podivně" na změny, co udělám, byť nepatrně. Asi si mu sebral oblíbenou hračku, prolejzačku, nebo schovku a teď nechápe co se děje.
V horším případě (i to je ale možné) si narušil "harmonii" nitrifikačních bakterií ve dně.
Tou výměnou vody rozhodně nic nezkazíš a opakoval bych jí obden, dokud se nezačne chovat normálně...
Ahoj, nevím, jestli se na takto položenou otázku dá kloudně odpovědět, ale jestli ne, alespoň se s Vámi podělím o zkušenost. Ve 25 l nádrži jsem z praktických a estetických důvodů měnil rohatec jemnolistý za zelenou kryptokorynu wendetti. V tak malém akváriu to prakticky znamenalo výměnu na třetině povrchu dna.
Rohatec jsem pomalu s kořeny vytahal, abych co nejméně přeoral písek a rozvířil dno. Pak jsem odsál nečistoty ze dna (jen polechtat odkalovačem, žádné zemědělství) a pinzetou začal sázet kryptokoryny (Dennerle košíček), které mají docela vyvinuté kořeny. Taky pomalu a opatrně.
Beťák (jediný rybí obyvatel nádrže) celou dobu živě asistoval a o vše se zajímal, jak má ve zvyku. Když však bylo téměř všechno zasázené (v nádrži tak půlka vody), z ničeho nic se přestal zcela hýbat. Prostě zůstal u dna (co jindy nedělá, zajde se jen podívat) a nehýbal se. Reagoval až na to, když jsem pinzetou pohnul list rostliny vedle, aby cítil pohyb. Pak se trochu posunul. Doplnil jsem čerstvou vodu a doufal, že ožije. Ale půl hodiny téměř nic, jen rychlý trhaný pohyb z času na čas a pobyt u dna. Zrychlené dýchání,žádný pohyb ploutev. Asi půl hodiny po dopuštění nádrže čerstvou vodou se začal pokoušet vyplavat ke hladině, ale nějak se bál. Pak prudce vystřelil, hodně rychle se nadechl a zase se vrátil zpátky na dno. Tak to šlo další půl hodinu, pak se začalo vracet jeho normální chování. Do vody byl přidán Torben (jako vždycky). Test vody (Rataj - doposud docela spolehlivé) neukázal žádnou měřitelnou koncentraci NO2. Žádný masový pokus o únik levatek ani piskořek se nekoná, jinak kvalitu vody otestovat neumím. Teď je zase relativně v pořádku, ale jeho obvyklá aktivita se jen pomalu vrací.
Tak nevím, prvně mi napadlo, že jsem ze dna uvolnil nějakou hrůzu, která mu neudělala dobře (NH4? Odkud by se tam vzalo?) Ale proč pak ty náhlé výstřely k hladině pro vzduch? Vzal jsem z nádrže taky trochu sinice, jestli se náhodou taky při tom něco neuvolnilo do vody.
Taky mi napadlo, jestli jej nevyděsilo, že náhle ten věčně přerostlý rohatec nezakrývá velikými listy část hladiny. Tak jsem přidal na hladinu víc kousků pistie ze zásobárny a měl jsem pocit, že to pomohlo. Je to možné?
Nechci se stát žádným akvaristickým hypochondrem, ale docela by mě zajímal názor zkušenějších uživatelů, co to mohlo být a jestli se z toho dá nějak obecněji poučit. Radši ještě zítra vyměním 1/3 vody.
Nepochopil si mě, nebo sis to špatně vyložil, ale ok, dnes mám dost času, tak se rozepíšu...
A jak to delaty kdyz se vam rozmnozí?(At jsem zase chytrejsi ).
Nejen my (přispivatelé tohoto fóra), ale všichni, kdo chtějí něco odchovat postupují zhruba takto: po samotném tření odloví samici jinam, jinak jí samec ubije (už tady máš problém, kam samici odlovíš). Někdo odloví i samce, já ho nechávám tam kde je, dokud se vajíčka nezačnou kulit (v tuto chvíli já osobně odlovím i jeho), ale opět, někdo nechává plůdek do jeho rozplavání, samec by se o ně měl starat a vracet zpadnutá zpátky do hnízda. Má zkušenost je taková, že toho samec víc požere, než vrátí, proto ho dolovím...
Pak uplyne dloooouhá doba, během které je mládež zapotřebí pořádně rozkrmit, jinak ti pochcípaj hlady v hromadě sušeného krmiva. Živé krmivo je nezbytnost, bez něj se do odchovu raději nepouštět, neb budeš hodně zklamán a smutný...
Pak přichází fáze, kolem 1 až 1,5 cm velikosti, kdy se začínají protahovat samcům charakteristické ploutve a začínají se navzájem nenávidět a útočit na sebe. Je zapotřebí je rozdělit, nebo ti zbyde pár, ale opravdu jenom pár těch nejsilnějích a i ti budou bojovat, dokud nevyhraje nejsilnější (hnusná soutěž že?). Profíci, mezi které se rozhodně neřadím, používají speciální odchovny (představ si dlouhé akvárko, rozdělené sklem na více kójí, každá tak 3l, kde na sebe vidí a navzájem si imponují a tím se vybarvují a protahují ploutve). V nouzi (což je i můj případ) se dá používat hromada pet lahví s plovoucí rostlinou, ale pozor, tady musíš denně měnit polovinu vody v každé zvlášť a udržet teplotu kolem 25 stupňů, což není sranda, musíš takto vytopit celou místnost... Nechci tě odrazovat, chraň bůh, ale potom co si napsal s tou mamkou nevěřím, že ti tahle odchovna projde...
Prostuduj toto, zde jsou ty úplné základy srozumitelně psány a úplně dole uvidíš tu odchovnu:
betta.wz.cz/…
kompletne je kompletne
Tady to bylo z mé strany myšleno tak, že se hrozím toho, co znamená slovo kompletní. Pod slovem kompletní si představím dekoraci ven, proprat dno a napustit akvo znova a to je sakra špatně, to se nedělá, viz zdejší vlákno Začátečník. Proto ta má reakce...
Jo a jeste kdyz ti ve trojko cisteni hodinu a pul neprijde dost tak chci videt tebe.Neodsuzuj predem
Neodsoudil jsem tě, jenom jsem konstatoval, že měnit vodu jednou za 14 dní je málo... Samozřejmě, že každé akvo je originál a vyžaduje svou péči, odvislou od mnoha dalších faktorů, například obyvatelé akva, filtrace, rostliny a mnoho dalšího. Všeobecně ale platí, měnit vodu 1/3 objemu vody týdně... Pak jsou samozřejmě určité zásady, nečistit filtr, když odkaluju a mnoho dalšího... Opravdu doporučuji prostudovat tyto články:
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
Jo a poznámečka, nejde o to jak dlouho údržba trvá, ale spíš o to, jak kvalitně a hlavně co všechno se dělá...
Neodrazuji tě, fandím každému, kdo se zajímá a to ty děláš, ale můj názor, že sis ukousl velké soustu s odchovem bojovnic...
Kdyby cokoli, ptej se.
Ať se daří...
Kompletne je kompletne a kdyz nechces vedet co to u me znamena tak ti jenom reknu ze to me tatkovi a mamce dohromady trva 1 a pul hodiny. A jak to delaty kdyz se vam rozmnozí?(At jsem zase chytrejsi
).
Jo a jeste kdyz ti ve trojko cisteni hodinu a pul neprijde dost tak chci videt tebe.Neodsuzuj predem
Wau... Přečti si toto vlákno a vem to od začátku... Beta si uvědomí, že je bojovnice (sám sleduji své odchovy) poměrně brzo. Nevzpomínám si přesně kolikátý den to bylo u mě, když jsem je musel separovat, ale měli něco malinko přes centimetr... V tu chvíli se začnou honit a napadat (čím víc a v čím menším jsou, tím je problém výraznější) a je nutná separace každého samce zvlášť. V té době jsou ale ještě tak mladí, že je od tebe nevezme žádná akvaristika na světě a ty podarované kusy zpravidla stejně zdechnou (změna vody, jiné krmení, stres z přepravy), nejsou prostě ještě připraveni vyrazit do světa...
Takže já se ptám znovu: Kam je dáš v době od měsíce věku, do půl roku, než se stanou prodejnými?
kazdych 14dni menim 1/3 vody
Málo i bez živorodek...
A radši se neptám, co znamená kompletně čistím...
Rozdal kamosum zverimexum a na inzeratu zdarma.Samce jelikoz betky nepotrebujou filtr tak na ty 2,3 mesice (pokud se napadaji i v mladi) bych neco vymyslel. Kdyby se v mladi nenapadaly tim tuplem snazsi.
A k tem zivorodkam akvarko 54l 60x30x30 kazdych 14dni menim 1/3 vody v akva a co pul roku cistim kompletne akva.Takze spinavy neni.
Někomu je daruj, nebo se smiř s tím, že nebudeš odchovávat...
Stejně, mamka by tě hnala, jak sám říkáš. Takže já se ptám, kam bys dal případné mladé???
A mysliš si že ked budeš mat tak sto mladých, tak ich budeš mat stale spolu? Dajme tomu 80% bude samcov. A každy musi byt vzlašt.
To by ta potom mamka hnala...
A co mam podletebe delat? Splachnout zivorodky do zachoda?
. Ne, ted vazne. Co mam jako delat zalozit nove akva pro bojovnice? Ne dekuju. Mamka by me hnala.
JoKuv příspěvek vystihuje naprosto přesně situaci ve tvém akvárku - akvárko je malé a ancistrusové a živorodky jsou velcí producenti odpadních látek. Proto je beťák rád, že vůbec plave, a nemá ani pomyšlení na množení. Samičce jikry dozrávají, protože je to tak dané přírodou. Nejlepší, co s tím můžeš udělat je pravidelně měnit vodu (1/3 vody zpočátku i 2x týdně, později 1x týdně) a omezení znečišťovatelů - chovat betty s ancistrusy a živorodkami v tomhle miniakváriu je prostě vražedná kombinace... což by jsi samozřejmě věděl, kdyby sis před pořízením akvária a rybek do něj o tom něco přečetl. Ale nikdy není pozdě, ještě máš příležitost to napravit.
Vymenit samce za mladsiho, my stari pardalove uz taky kolikrat radeji rizek a pivo
.
O křížení nejde, ani kdyby byli různobarevní. Barvy ten samec určitě neřeší.
V tvém případě sázím spíš na podmínky v akva. Máš ho malé a v něm 6 živorodek, což jsou známí bordeláři... Určitě je rád, že je rád, natož aby se množil...
Jinak za normálních okolností by měl samec stavět pěnové hnízdo. Dokud není hotové a on sám spokojen, tak bude samici odhánět...
0 23.11.2013 12:20 BETAK Ahoj chtel bych rozmnozit bojovnice mam 54l akva a v nem 2pancernicky 3ancistrusty 6zivorodek a par bojovnic.Slysel jsem ze samci jjsou temer porad pripraveni a samice moc ne.U me je to naopak.Samice je pripravena mela zlutobily pruh podel tela ale ten postupne zmizel a pa ctyri svisle uplne od shora az dolu pruhy a ma zakulacene brisko.Samec je porad stejny nejevi zajem a vzdycky kdyz kolem nej samice proplave tak najezi ploutve a samici prozene dokud se neschova.Co mam delat aby samec zacal stavet penove hnizdo a mel zajem?
Jo a obaa sou modry takze by nemel byt problem ze se nechcou parit kvuli tomu ze je to jiny druh(krizit)
Starší reakce
Přesně jak napsal romant. Je potřeba si toho ještě hodně přečíst. Ale neházej flintu do žita, podobně jsme začínali skoro všichni. Zkus začít tím, že si tady uděláš prezentaci akvária a dáš tam pár fotek, do začátku třeba aspoň z mobilu, abychom si mohli udělat jakousi představu, jak to akvárko vypadá a mohli ti poradit. Základ máš skoro dobrý - 15 litrů je pro beťáka dostačující. Krunýřovec do tak malého akvárka nepatří a asi jí kazí vodu, zkus popřemýšlet, jestli by se našel někdo, kdo má větší akvárko a komu bys ho mohla dát. Betta potřebuje čistou vodu a má ráda živé rostliny. Napiš, jaké máš rostliny, zda živé nebo umělé.
A hlavně, jak jsem psal na začátku. Neházej flintu do žita. Betta se ještě dá zachránit a pokud budeš poslouchat rady zkušených akvaristů tady, může být z tvého akvárka ještě moc hezký kousíček přírody u tebe doma.
Přilepit zpět rozstřikovací rampu. Pokud nejde, tak místo ní nasadit hadičku, kterou na konci ucpeš kouskem biomolitanu a do které na jedné straně naděláš horkým hřebíkem 1mm dírky.
Všechno špatně, nečteš, nevíš. Do toho akva jenom toho beťáka, nic, nic, nic jinýho. Tu teplotu na 25 stupních, pravidelně týdně měnit min. 1/3 vody, střídmě, ale pestře krmit, živý rostliny a bude dělat radost.
0 19.11.2013 20:55 Lekab – rada pro uplneho zacatecnika
Dobry den vsem.Potrebuju radu ktera asi prijde vsem dost smesna ale preci jen se zeptam.-)Mam 15l akvarko a vnem jiz jen bettu a krunirovce albinka.V akva jsem koupila spolecne Bettaka a dve neonky plus albinka ctrnact dni pohoda pak zemrela prvni neonka.Pak mi kamaradka koupila neonku a dalsiho albinka neonka do dvou dnu okousana a betta i puvodni neonka do ni sli dost tvrde.-(posla.-( a za tyden kamaradkou koupeny albinek take.-( bez znamky nemoci.po tydnu posla i ta posledni neonka a opet okousany ocasek.Bette je ted sama s albinkem a neustale se schovava ne filtru za musli v kytce ale ji a obcas predvadi schyzofreni akce.-))jak kdyz ji nekdo honi.-( a ja potrebuju vedet kdyz odkalim a vvymenim jednu tretinu odstate vody z kohoutku a naliji jednu lzicku sera aguatan a sera nitrivec zda to je v poradku?jo a teplota vody 25stupnu.dekuji moc
Starší reakce
A nebo jen někdo nepochopil, že na vatu útočí v domění, že je to něco dobrého.
Spíš,jestli se s ní nechce pářit
Pěnový domeček pro vatovou tyčinku zatím stavět nezačal .
Ten přípravek jsem v rukách neměl, ale budu vycházet z popisu a srovnal bych ho s obdobným přípravkem od sery a tím je Nitrivec, kde je složení jak na podporu bakteriotvorby, tak k odstranění škodlivých N látek(hlavně NO2) a obdobně si popis u toho Easylife překládám, tudíž můj závěr zní, že to použitelné je, ale jak jsem napsal v úvodu, odzkoušený to nemám.
Tenhle graf znám, ale šlo mi o to, jestli s tím přípravkem bude rychlejší záběh, nebo ne.
Libor odpověděl dobře a s tím hnojivem to nepřehánět,dávkovat uváženě a rozmyslet si,jestli je to vůbec potřeba.
Ahoj, náš beťák se velmi intenzivně zajímá o vatové tyčinky. Používám je v posledních dnech na stírání sinice z rostlin.
Když se taková tyčinka vyskytne v nádrži, rybička hned připlave a vehementně do ní "ďobe." Když je na tyčince sinice, odeženu ho (to by pro něj asi nebylo zdravé), ale s čistou tyčinkou zápasí tak dlouho, jak dlouho je tato pod vodou. Neroztahuje ocas, ani nic podobného, prostě jen "útočí." Přijde mi to zajímavé, snad si tím neubližuje. Neví náhodou někdo (čistě pro zajímavost), co by mu ta tyčinka asi mohla připomínat?
Jakýkoliv nástroj v nádrži použiji (pinzeta, nůžky, sadítko, odkalovací zvon...), vždy se o něj živě zajímá. Ale útočí jen na tu vatovou tyčinku.
Tekuté hnojivo vadit nebude, dávkovat podle doporučení, nikdy ne víc. A já bych ho tam dal za 4 týdny. Koukni na tenhle graf zabíhání akvárka:
www.akvarijni.cz/… ok. Zatím tedy necháme pořádně rozrůst rostlinky.
EDIT: nebude vadit přidání tekutého hnojiva do vody ty 3 týdny bo měsíc?
I přes to bych ho tam dal až tak za tři týdny.
Zdravím, máme samečka bojovnice, zřízené 25l AQ asi dva dny, první den hned přidáno EASYSTART přípravek pro urychlení záběhu AQ. Na obalu psáno dávkovat 1. , 7. , a 14. den od založení. Potom by jsme už mohli dát bojovnici do tohoto menšího AQ? Zatím je ve společném 150l AQ, takže spěchat by jsme nemuseli. Jen mě zajímá, za jak dlouho ji tam můžu dát po tomto přípravku. Díky za odpovědi.
Starší reakce
Pokud jde o tohle, tak CT mohou vypadnout všechny, nebo spíš mix CTxVT atd.
Přidat reakci
1 ...... [28] ...... 79 80
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 68133x