Betta splendens - chov
Břicho nemají ani ty druhé dvě samičky (které asi opravdu samičky jsou, protože je samec nechává na pokoji a sebe si taky nijak extra nevšímají-pokud teda nejde o samečky nebojovných
. Nicméně tamto je agresor jako prase, takže mu asi zítra koupím nějaké malinké akvárium, utrácet ho se mi nechce. V jednom akváriu spolu fakt být nemohou. Pokud se vydrželi zobat přes igelit tři čtvrtě hodiny, tak by to asi dobře nedopadlo. Oni se mi bili i v kyblíku, do kterého je dávám z igeliťáků před jejich přelitím do akvárka. A to se ostatní rybičky bojí docela dost. Tady ti dva prostě zapomenou na svět okolo, přítelkyni dokonce ta světlá zobla do prstu, když se je snažila oddělit, než jsem si došel pro síťku pro odlovení
Velké jsou cca 4.5cm i s ocasem.
To je pravda...ale ani z těch fotek úplně nepoznám, jak je ta rybka velká...navíc, jestli je to fotka čerstvě donesený ryby z akvaristiky...tam jsou kolikrát vychrtlý i ty samice...
No vis co, ja si taky nejsem jisty. Ale az tak moc agrese ale fakticky ta ryba neni ani trochu zaplnena. A samice maj brisko skoro porad vytres ji a za tyden je plna.
Teda vůbec si nejsem jistý...spíš bych se přikláněl k samici, jako Semtex...
Jinak ke snášenlivosti samec x samice - měl jsem několik měsíců v akváriu pár, v pohodě se snášeli, třeli se...jednou jsem přišle domů a viděl je jak se perou...hned jsem je oddělil, ale stihli se navzájem poranit tak, že nakonec nepřežila ani samice, ani samec...
Podle me je to samec. Podivejte na bricho. Kdyby to byla samice tak v tehle velikosti uz by mela byt alespon trochu zaplnena. Ale je to jen muj nazor. Na samici je az moc agresivni.
Na trh se dostalo mnoho druhů bojovnic i jejich kříženci.S těma samicema to těď může být složitější.
Jasně, ale ve výsledku to nic nemění na tom, že se v jednom akvárku prostě nesnesou. Přes sáček na sebe nepřetržitě doráželi přes tři čtvrtě hodiny než jsem jej vytáhl. To mi přišlo jako dostatečný důkaz, že tihle dva jedinci k sobě nepujdou. Nebo je tu nějaký sociální inženýr na bojovnice?
To že na sebe doráží, nemusí znamenat že jsou to samci. Muže do sebe jít samec se samicí ale i samice se mezi sebou perou.
B. Imbelis to 100% není. Ani jedna.
No, pokud nám neprodal jako ty druhé dvě samičky samce bojovnice nebojovné, tak těžko říct. Ploutve mají stejně velké, tvar těla, i všechno ostatní stejné, ale už pět minut na sebe prskají přes sáček se samečkem. Jde nějak jednoznačně rozhodnout, co je to za pohlaví?
Tím, že na sebe přes sáček doráží už přes půl hodiny je asi otázka pohlaví vyřešena. Nechce někdo z Ostravy adpotovat bojovnici?
Neřekl bych že je to samec. Fotky opravdu nic moc.
Je klidně možné, že máš krátkoploutvýho samce, který se tváří jako samice, ale jenom vzhledem. Chce to tu fotku a jistě to někdo bude umět určit přesně.
Možné je všechno...
Fotka by nám řekla víc...
Nebyla by nějaká?
0 14.04.2012 11:56 viktor Je možné, aby čerstvě po vpuštění do akvária šli sameček a samička tvrdě do sebe (agresivita oboustraná) nebo jsem koupil dva samečky?
Starší reakce
Pojďme to udělat ještě jinak. Zaregistruj se a zřiď si prezentaci předmětnýho akvária, kde uvedeš co nejvíce údajů a hlavně tam bude nějaká fotka a ta má daleko lepší vypovídací schopnost než sáhodlouhý slohový cvičení. Potom ten kdo poradit chce a umí má daleko lepší výchozí pozici pro poskytnutí své rady. To není o neochotě poradit, to je spíš o výhodě pro Tebe.
Aha takze jsem udelala hloupost, protoze mam na dne bily sterk...Napada mne dokoupit nejaky tmavy a namichat ho s tim stavajicim...
Pokud je ta intenzita světla z nových zářivek vyšší, než byla doposud, tak je možné že na to takto, jak popisuješ ty neonky reagují. Určitou roli v tom bude hrát i barva dna, čím světlejší, tím více stresující a světlo zvýrazňující. Použil bych nějaké plovoucí rostliny, na rozbití toho světla a lehkýho přistínění hladiny.
Děkuji za odpověď. Mám 54l akvárium, kde jsou 2 mečovky červené, Betta samec a 2 samičky, 2x ancistrus, 4 rasbory a neonky. Všechny rybky se chovají normálně, ale neonky po instalaci nové zářivky jsou divoké a schovávají se do rohu. Když přijde krmení, plavou po celém akváriu a baští. Doufám, že si zvyknou. Rostlinky mám živé 4, tak snad jim to prospěje, jak říkáte. Hezký den a ještě jednou děkuji
Určitě ta tzv. obyčejná zářivka ubližovat nebude, naopak pro rostliny jsou tyto zářivky zajímavější hlavně v tom, že mají daleko delší dobu aktivní životnosti, takže použití těch obyčejnejch třípasmovejch zářivek lze jen doporučit. Ani na rybí osádky nemají ty obyčejné zářivky negativní vliv.
0 04.04.2012 11:08 Evina – zářivka
Hezký den, může být v akváriu obyčejná zářivka ze želeřáství? Obyčejná stojí 100kč, akvaristická kolem 3-4stovek. Jaký je mezi nimi rozdíl a může obyčejná nějak rybkam uškodit? Děkuji
LiborSprysl napsal:Ale vaše sdělení působí, jakoby za ten stav mohl ten, kdo rybu prodává...
Tak to sme sa vôbec nepochopili.
Ja sa nesnažím zo seba robiť múdreho.Nikto učený z neba nespadol a ja o sebe netvrdím,že som profesionál.Aj ja sa môžem mýliť a aj ja mám svoje chyby.Ak niekomu poradím tak sa snažím odovzdať svoje skúsenosti.Ak sa pletiem rád sa ponaučím.Niekoľko rokov sa venujem akvaristike,hlavne chovu rakov.Pár rýb a kreviet okolo toho.Odtiaľ pramenia moje rady.
Môže byť akokoľvek odolná ryba,ale ak si ju kúpi začiatočník čo nemá o akváriu ani len šajnu tak mu môže uhynúť do pár dní bez akejkoľvek výstrahy.
Naopak.Zohnal som a daroval známemu (lepšiemu ako ja)niekoľko Pelvicachromusov Nigerian Red.Bol to pravdepodobne import,alebo veľkochov.Aj keď sa snažil,s 8 ks mu ostal len pár.Ostatné mali pravdepodobne vnútorné parazity(čo sa u rýb stáva)a pokapali.Podmienky mali ideálne čo potvrdil preživší pár odchovom.No bola to už pri kúpe blbá várka.Za to však nemôže obchodník.Ten vlastne len sprostredkoval predaj.
A nemohol za to ani chovateľ(ak to bol import) pretože si to ryby dovliekli z domova.
Teraz je to už všetko tak prešlachtené,dlho to po dovezení domov nevydrží.Často ako píšete ide o import a tam je to ešte problémovejšie.
To přece ale není přešlechtěním, že to ryba po dovezení domů dlouho nevydrží, ba v tom minimální roli hraje, zda se jedná o import. To je podstata mé výhrady...
Pokud chci takovou rybu, musím prostě počítat s tím, že dlouho nevydrží. Takového samce vytřu během půl roku asi osmkrát a má dost. No a pak už si jen hýčkám potomky. Pokud bych jej měl na parádu, koupím nového...Ale vaše sdělení působí, jakoby za ten stav mohl ten, kdo rybu prodává...
Pán sa netvári,len píše čo zažil.V žiadnom prípade som nenarážal na obchodníkov.Zopakujem sa ,,Betta je doslova terminátor,, čiže dokáže v akvárku celkom slušne pobudnúť aj u nie príliš šikovných akvaristoch.Išlo mi hlavne o importy,niektoré po dovezení domov často nevydžia ani len pár mesiacov.A to by mali byť podľa Vás v polovici života.Nikde som nepísal,že to hneď každému podochne.Nepísal som ani to,že si ich teraz nemá nik kupovať.Prajem príjemný deň a ak som Vás urazil tak sa hlboko ospravedlňujem.
0 01.04.2012 14:30 Mates – Bublinky
Ahoj, chci se zeptat-samecek Betky si dela na hladine plno bublin. Co to znamena? dik
Pán se tváří jako odborník, ale konstatuje, že beta po dovezení dlouho nevydrží...a je to tu zase. Ty mrchy v obchodě...oni prodávají nějaké ludry...nekupujte v obchodech!
Co je to že betta nevydrží dlouho??? Půl roku? ROK? No to už jsou většinou rekordmani. Opět jen lehce připomenu, že B.splendens není dlouhověká ryba a aby přišla takto oploutvená do obchodu, tak rok, rok a půl rostla. No protože většinou tři roky nepřežije, tak už je na půlce délky svého života. Lidé také nežijí všichni do sta let...Takže než zase začnete něco plkat o obchodnících a jejich vztahu k rybám, tak se napřed zkuste zamyslet v širších souvislostech, prosím.
Betta je doslova terminátor. U nás im bolo úplne jedno či bola voda 20 alebo 26C. Teraz je to už všetko tak prešlachtené, dlho to po dovezení domov nevydrží. Často ako píšete ide o import a tam je to ešte problémovejšie. Ozaj musí mať človek aj trocha šťastia.
V tom s tebou souhlasim. Teplotou 25 stupnu nic nezkazi.
Souhlas, taky nemám v akvárku ryby z obchodu, ale to jsme spíše vyjímkou. V tomhle a nejen v tomhle vlákně to je o dotazech lidí co si pořídí něco o čem toho moc nevědí a ještě se jim dostane zaručené rady od prodejce(jistě vyjímky se najdou) a zanedlouho se už dotazují, čím léčit, ale je to o těch podmínkách v daných akváriích, takže bych po pochopení se navzájem zůstal u toho obecného doporučení o té minimální teplotě 25 stupňů a samozřejmě o všem ostatním co k tomu patří. Určitě mě, proč na té teplotě tak trochu lpím chápeš, oni si to samozřejmě mají lidí vždycky snahu zjednodušovat a jakmile se napíše, že jim stačí 22 stupňů, tak se toho někteří drží jako h...o košile a tam už potom není moc co radit.
Je to tak. Ono nejde jen o betty ale vseobecne je lepsi ryby kupovat primo od chovatele. Me samotnemu uz se stalo mockrat, koupil jsem si samce a za tyden nebyl. Kdyz narazim na pekneho samce s importu tak ho take koupim. Ale ja to mam na chov. Nekteri nezerou, jini jsou zase k nicemu a nechteji se trit. Tak ti jsou akorat tak na okrasu. Ted mam halfmoon z importu a nastesti dobry. Takze je to o stesti.
Řekl bych, že jsi to popsal jasně. Ryby kupovaný v akvaristikách jsou povětšinou na tu teplotu choulostivější a proto ono doporučení té teploty. Když si betu příjdu koupit k Tobě a Ty máš teplotu 22 stupňů, tak taky nevidím důvod proč bych jim tu teplotu měl zbytečně zvyšovat.
Nevidim duvod proc by betty meli mit teplotu 25 stupnu. Delam bety leta a samce chovam v betarkach 10 na 10 a maj 22 az 23 stupnu. Pri 24 stupnich tru a vse je v poradku. Zakladem je pravidelna udrzba. Jestlize budu chovat betty pri 26 stupnich nemuzete se divit ze jsou potom choulostive na ruzne plisne, krupicku atd. Nekdy opravdu nic jineho nezbyva nez zvysit teplotu protoze to co si vetsinou koupite v akvaristice je import ktery je choulostivy i na jine veci nez je teplota ale to uz jim je jedno pro ne je to kseft. Kdyz si lidi chodi kazdy mesic pro noveho betaka no nic at se vsem dari
Řekl bych, že z dostupných informací je to vcelku jasné. Na vině těch problémů jsou nevhodný podmínky ve kterých je ta rybka nucena přebývat. Snaha o zlepšení situace je u tazatelky zřejmá, ale jistě fotka napoví daleko více, ale spíše bych řekl, že nás jenom utvrdí v tom co již zde bylo napsáno.
Možná by pomohlo foto
Vzduchování není potřeba, zato je vhodné krycí sklo.
Nádrž bude mít 70l, to myslím pro betty a neonky stačí. Chtěla bych přidat i 2 šneky a 2 ancistruse. Mám zařízené již i topení a filtraci. Je třeba i okysličovací zařízení?
Co se týká těch ploutví u betty, světlají mu spíše ty jednotlivé přelomy, nevím jak se tomu říká..ty proužky na ploutvích. Ocas má pořád pěkný, tmavé modrý.
kolem 22°. v bettarku (3l) to pry staci.
A jak je to s tou teplotou?
Bez dobrý fotky těžko řict o co jde. Máme ryby co mají okraje ploutví bílé ale i černé.
Zrcátko není třeba zakrývat, pokud samec není až moc aktivní, že jen polehává.
Pokud jde o chov 3 ryb v 8l tak to za určitých podminek možné je. Jen na chvíli. Než samce napadne se třít. Potom je to těsné pro všechny. Ne jen pro samce. Některé samičky mohou i samce ubít.
Další kapitola o chovu v tak malém prostoru je, jak zajistit základní podmínky pro chov. Stabilní teplota 26-27st. C je asi nejtvrdší oříšek. Filtrace se dá nahradit častou výměnou časti vody, ale známe se, jak moc to kodo bude dlouhodobě dělat.
Rozhodně je lepší začít alespoň s 60l nádrží, kde už spousta věcí pěkně vynikne a můžete vybírat z většího množství rostlin.
Ploutve mu nebelaji, spis jako kdyby ztracel barvu...
Ty bělající konce ploutví, to bude zřejmě nějaký zaplísnění. Jaká je tam teplota? Chtělo by to alespoň 25 stupňů. Ve výměnách vody nepolevuj.
0 31.03.2012 08:44 Eva – Betta
Tak v neděli budu mit pro bettu 70l akvarko od kamaradky, poridim mu par samicek a udelam mu poradny bydlenicko...chtela jsem sezeptat, zda budou bettam nejak vadit obycejny ancistrus a neonky? Ve zverimexu mi rekli, ze by melo byt vse v poradku.
Take bych se chtela zeptat, z jekaho duvodu svetlaji sameckovi ploutvicky? Kazdy den mu menim pul bettarka za cistou odstatou vodu, ma tam zivou rostlinku, par kaminku a sterk. Voda je cira, cista. Rybka jinak cila a basti. Muze byt problem v tom ze je rybak ve stresu z toho, ze je jedna stena bettarka zrcadlova? Kazdou chvilku se snazi bojovat s "protivnikem", tak si myslim, jestli neni vycerpan? Snazila jsem se zrcatko zakryt rostlinkou, nevim co vice pro nej mohu udelat nez do pondeli zaridim nove akvarko. :(
Samozřejme bych nechovala 3 a vice rybek jen v 8l
a kdybych videla, ze si rybky nesedi, nenechala bych je se sezrat nebo ustvat
Dekuji vsem za rady a nazory, preji hezky den
Jako člověku jenž má jedno akvárko a tam chce ty bety umístit, bych to rozhodně nedoporučil, ale pokud bude možnost ty ryby tzv. zkoušet a střídat, tak to realizovatelné i bude. Je to o tom, že ne všechny ryby si tzv. sednou a jako prvoplánový pokus by to nemuselo dopadnout dobře.
Obávam sa že 8l bude málo
No to je všechno velice zajímavé ale já jsem měl na mysli dotaz, jestli je vhodné chovat samce a dvě samičky v osmi litrovém akvárku.
Já bych řekl, že na něj Libor už odpověděl. Jen je tu drobný rozdíl oproti Přírodě, a to v teplotě vody a odbourávání dusičnanů.
Ve volné přírodě je ta teplota kolem 27st. C stále. Pokud jde o NOx tak rýže je rychlerostoucí tráva, která dá i Tři úrody ročně. Na to potřebuje velké množství NO3 a dalších látek. Takže i když je voda v rýžovišti zakalená, nebude obsahovat tolik škodlivích látek jako je v tom Bettárku.
Thajci odchovávají v lahvích o jejich vhisky opravdu samce, ale jen do doby prodeje. Každý den mají čerstvou vodu a živou stravu. Ty největší farmy mají i 30 000 separovaných samců.
Nebylo by nejlépe odpovědět na dotaz ze dne 29.03.2012.15:32.
Ještě jsem neslyšel, že by někdo ve společné nádrži odchoval nějaké mladé Betty. Ani mě se to za těch pár let nepovedlo, a to se někdy třeou hodně často.
A kolikrát za rok mohou mít mladé?
Je to o podmínkách, klidně i jednou týdně.
Přidat reakci
1 ...... [43] ...... 79 80
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 68133x