Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Betta splendens - chov, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 39 Přejít na další stránku   1  
Betta splendens - chov, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   02.02.2014 10:16 Žena Turbínka [2556] Re: Dušan
Do 40 l k samci a dvěma samicím bych už nic nedávala ;-) maximálně tak piskořky. Akvárium je malé a 3 betty jsou už tak křehká agresivně-teritoriální rovnováha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 09:34 Muž LiborSprysl [9009]
www.facebook.com/…

takové možná ještě u nás nenajdete... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 07:54 Dušan – beťák + rybky
Zdravim.Jaké rybky jsou ideální k beťákovi,aby je nenapadal a naopak? Mam akva 40l a v něm beťáka + 2 samice,taže je to tak trochu prázdný. Dík za info. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 04:18 Muž LiborSprysl [9009] Re: Bettasplendens
Bettasplendens napsal: Dobrý den (ráno), chci se zeptat, jestli mi nevznikne postížené potomstvo, kdybych chtěl k VT samci koupit CT samičku?
Marjápano, to jsou otázky po ránu... smich a proč by mělo mělo? Nejedná se přece o mezidruhové křížence, takže pokud budete mít zdravé rodiče, tak se nic nestane. Mimo toho, že budete větší tvaru variabilitu ploutví u mláďat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 00:32 Muž Bettasplendens [5] - Labyrintky
Dobrý den (ráno), chci se zeptat, jestli mi nevznikne postížené potomstvo, kdybych chtěl k VT samci koupit CT samičku?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.02.2014 12:56 Žena Turbínka [2556] Re: michaela
Pokud chceš betty opravdu odchovávat, je vhodné dát samce do menšího akvária 20-30 l bez dna, s živými rostlinami, teplotou okolo 28°C a něčím u čeho si postaví hnízdo třeba pistia nebo kousek plovoucího polystyrenu, samici dej do akvária, aby na ní viděl, až postaví hnízdo pak přelov samičku a sleduj zda se namlouvají nebo pokud mezi sebou bojují, není to vhodný pár. Ale s partou malých beťáčků je hodně práce, chtělo by to mít už předem připravený dostatek malých samostatných nádržek pro nově narozené samce, nějakou velkou nádrž kde budou nejprve všichni prcci pohromadě a poté jen pro samičky, atd.
Počítám, že ve velkém akváriu nebyl beťák sám a jsou tam i jiný obyvatelé, betty se třou v soukromí v menších nádržích, ve velkých společenských to pro ně není vhodné navíc ostatní ryby mu hnízdo ničí a on nemá klid.
Edit: K tomu odchovávání, zapoměla jsem na dostatek úkrytů pro samičku, třeba části hliněných květináčů bez ostrých hran nebo kokos.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2014 12:39 michaela – tření
Dobrý den, chtěla bych se na něco zeptat. Mám samečka bety boj. a ve svém akváriu si postavil velké hnízdo, ale nechtěla sem, kdyby měl malý, aby byly v malém akváriu. Přendala sem ho do většího, ale tam mu to už nešlo všechny bublinky praskali. Skusila sem k němu dát samičku a nic tak sem ji dala do jiného akvária vedle toho jeho a taky nic. Já to nechápu . :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 19:21 Žena klaudiee [0] - Labyrintky
Já bych tam dala určitě kryt, protože i betta může vyskočit. Já mám zkušenosti zatím jen se samičkami (vždycky když otevřu kryt a krmím je). To je myslím hlavní důvod :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 17:21 Žena Turbínka [2556] Re: misan26
Rozhodně zakrýt, z důvodů, které zde již byly popsány - nachlazení (stačí v místnosti v zimě vyvětrat a je malér na světě), skákání z akvária ven, ale i jiných, do nádrže se tolik nepráší, neodpařuje se tolik vody, atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 17:15 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: misan26
To závisí od teploty vzduchu v místnosti. Jestli je podobná jako teplota v nádrži (nebo jen o 2-3 stupně nižší), můžeš to nechat otevřené. Jestli je však teplota v okolí (i jen část dne) třeba o pět stupňů nižší, bude lepší něčím to přikrýt. Aby rybička nenastydla.

Taky jsem se dočetl, že betty rády skáčou z nádrže. Já jsem to zatím nezažil, ale každá betta může být trochu odlišná. Toto riziko je reálné, když se cítí být v dlouhodobém stresu (přerybněná malá nádrž, špatná kvalita vody). Pak je zakrytí tluměním příznaků místo řešení problému.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 17:15 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: ivaha
Nicméně nádrž bez krycích skel si u sebe představit nedovedu, měla jsem dočasně a hladina byla věčně zanesená od prachu, ale bylo to v létě, kdy se hodně větralo a zvenka nalítalo dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2014 17:13 Žena ivaha [2730] - Krevetky, ráčci, drobné rybky, rostlinyRe: misan26
Lépe je mít k bettě krycí sklo. Ovšem pokud máš v pokoji přibližně stejnou teplotu jako voda v nádrži, tak by se nachladit nemusela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2014 17:09 Muž misan26 [2]
Ahoj mám takovou otázku nechtěl jsem zakládat nové téma. udělal jsem menší akva pro bettu je potřeba mít zaklopeny vršek nebo to mohu nechat jak to mám doposud děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.01.2014 13:51 Žena Turbínka [2556] Re: Zuzľa
V akvaristice řeknou všechno, jenom proto, aby sis od ně ty ryby koupila. A nejspíš ta akvaristika nebude moc kvalitní, když zmiňuješ, že si bettu koupila z lítosti díky oškubaným ploutvím. Bohužel je to tak. Je lepší si něco o rybách přečíst než je půjdeš koupit, pozdě bycha honit... Závojnatky a betty k sobě nepatří!!! Závojnatka je prasátko, které patří na léto do jezírka, navíc se neshodují jejich vodní nároky, betta ráda vodu teplou a čistou závojnatka ji špiní a snáší i mnohem menší teploty i o 10° C! Navíc je závojnatka ryba hejnová a Ty máš jen jednu. Pominu-li nadále fakt, že zdravý samec betty většinou všechny dlouhoploutvé ryby (paví očka, závojnatky) považuje za členy vlastního druhu a útočí na ně.
Dále z popisu ryb si neumím moc představit co máš na mysli. Těmi přísavníky asi myslíš ancistruse var. albín, další dva kousky špiniče vody, nehodné k bettám. Dva žraločky? Také nevím co by to mohlo být, napadá mě sumeček žraločí což je pangas, kterého si koupíš zmrzlého v obchoďáku, který má v dospělosti přes metr! A co se týče těch stříbrno černých rybek tipla bych to na krunýřovce jednopruhého a to už je absolutní katastrofa vzhledem k obyvatelům. Můžu se mýlit určením druhů, ale i tak vím jednu věc, osádka je absolutně nevhodná. Minimálně soužití betta-závojnatka. Zkus ty ryby nafotit a dát na fórum v příslušném vlákně, aby se vědělo co tam všechno máš a potom by se s tím něco dalo dělat.
Dále bych radila, místo zkoušení odchovu bett, který je velice náročný (!) zjistit co plave v tom velkém a dát do do pořádku!
Odchov bett je poměrně složitá věc, od třecí nádrže kde po vytření odlovíš samici, poté před vylíhnutím odlovíš samce, bys měla mít mnoho minimálně 50 malých zaběhnutých nádrží pro samce a vodu o teplotě alespoň 26°C. Denně měnit vodu, držet teplotu, najít místo pro ryby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.01.2014 13:49 Muž malyLibor [5370] - AsieRe: Zuzľa
Na vytírání druhou samičku shánět nemusíš. Ale když chceš betty vytírat, musíš k samečkovi přidat samičku připravenou na tření, jinak ti ji ve snaze se třít zabije. Jak poznáš samičku připravenou ke tření se dočteš v místním atlase nebo ve vláknu o vytírání bett.
Žraločky do tvého akvária nepatří. Jsou to ryby, které dorůstají až 1,5m a hodí se do akvárií nad 10.000 litrů. Strieborno-čierne pruhované ryby si myslím, že budou nějací péřovci, kteří taky do takto malého akvárka nepatří, stejně jako tam nepatří ani závojnatka a prísavníci. To, co ti tvrdili v akvaristice, byla jen sprostá lež, kterou říkají každému, aby mu prodali rybky. To, že se rybky brzy v akvárku pozabíjejí je jim vhod. Až se to stane a ty přijdeš do akvaristiky, tak ti řeknou, že je to špatnou filtrací, osvětlením, topením, a prodají ti nové topítko, světlo a filtr a ty samé nebo jiné stejně nevhodné ryby a situace se bude opakovat.
Do akvaristiky musíš jít připravena, něco si o rybách a rostlinách předem zjistit a kupovat to, o čem víš, že se hodí. Podavače nemůžeš poslouchat, obvykle o rybkách nic neví a pokud ano, stejně ti prodají nevhodné ryby, jen aby měli tržbu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 13:35 Zuzľa Re: Turbínka
áno, pochopila si to správne. Veľké akvárium má 100l a žije tam jedna samička bojovnice, jedna závojnatka, dva žraločky, dva sumčeky prísavníky- také zlatisté a štyri strieborno-čierne pruhované ryby, ktoré behajú po dne a čistia ho a v noci spia zalezené v koreni. Neviem názvy rybičiek. V akvaristike mi tvrdili, že sa všetky spolu znesú a potrebujú zhruba rovnaké prostredie.
Chcem sa ešte spýtať, či teda na krátku dobu než samička nakladie ikry do hniezda, môžu byť sami dvaja samec a samica v jednom akváriu alebo musím zohnať aj druhú samičku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 13:29 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: Zuzľa
Aha. Takže chceš betty rozmnožovat? To ovšem mění situaci. Jestli je chceš rozmnožovat, radši si nejdřív promysli, jestli jsi na to připravena. Nároky, které by k tomu měla vytíračka splňovat, si přečti třeba tady v atlasu (ale možná s nimi už jsi obeznámena).

Samotné tření je tím menším problémem, o to se rodiče asi nějak postarají. Když bude potěr, máš pro něj vhodnou stravu v prvních dnech? A až se potěr rozplave, máš vhodné nádržky, do kterých rozdělíš nově narozené samečky, jak se budou postupně odlišovat od samiček a útočit na sebe? Ty nádržky taky musí mít vhodnou teplotu, i když nemusí být velké.

Kromě toho, jestli opravdu chceš tyto nádherné rybky rozmnožovat, počkal bych, až bude sameček opravdu 100 procentně fit (všechny ploutvičky zcela dorostlé, aktivní, atd). To, že dokázal postavit hnízdo, ještě neznamená, že je v kondici na to, aby se úspěšně postaral o jikry.

Je dobře, že filtr má taky biomolitan. Ale stejně by ničemu neublížilo (a prospělo), kdyby se to uhlí nahradilo jiným médiem, jestli není specifický důvod použít právě to uhlí. Po několika dnech ve vodě se jeho specifické vlastnosti stejně ztrácí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 13:18 Žena Turbínka [2556] Re: Zuzľa
Nevím jestli tomu dobře rozumím, máš 2 akvárka tohle malé - karanténu a velké. Závojnatku odlovíš do toho velkého? A bude zase žít s bettami nebo tou samičkou? Trochu se bojím zeptat jaká je litráž toho velkého a kdo všechno tam žije. Jinak pokud máš samce i samice betty a nechceš je odchovávat jsou z toho zbytečné problémy, 25 l pro 2 terirotální ryby max na tření rozhodně ne na dlouhodobý pobyt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 13:14 Zuzľa Re: michalt
Ale ja ho tam mám iba kvôli tomu, že nebol úplne zdravý- bol skoro bez plutiev. Myslela som, že až mu úplne dorastú, tak ho dám do veľkého akvária k ostatným rybkám. Aj tá závojnatka je tam preto, lebo bola čudne fľakatá. Tie fľaky jej už medzičasom zmizli a tak som dnes nemala problém ju odloviť. A pretože je tam teraz sám, tak z toho malého akvária urobím dočasne trecie akvárium, keď už ten malý ohrizenec stavia hniezdo. Mám však len jednu samičku a tak neviem či to nebude problém.
Nikdy som ryby nerozmnožovala.
Ďakujem za radu ohľadom filtra. On má aj penu a aj uhlíky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 12:46 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: Zuzľa
Asi se dostáváme trochu off-topic, ale stejně: Na rozmnožování 15 litrů stačí, protože v té nádrži dlouhodobě nežijí. Jsou tam jen kvůli tření, pak se odloví do něčeho prostornějšího. Tak je to myšleno.

Filtr s uhlíky? Myslíš aktivní uhlí? Jestli ano, tak to není zrovna nejvhodnější filtrační médium. Používá se hlavně na odstranění jistých specifických látek (typicky léčiv) z vody, ale na obecnou dlouhodobou filtraci velmi účinný není. Nahradil bych ho biomolitanem, nějakými filtračními keramickými kroužky, siporaxem nebo něčím podobným. Ale postupně, ne z jednoho dne na druhý.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 12:40 Zuzľa Re: michalt
áno, mám tam filter s uhlíkami a dno som odsala, je tam aj ohrievač a rastliniek som tam teraz dala toľko, že neviem nájsť toho samčeka.
Niekde na nete som čítala, že na ich množenie stačí 15l akvárium :-( Už mám v tom chaos.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 12:37 Zuzľa
Jeho som kúpila ako samičku :-D bol hrozne ohrizený a tak vyzeral ako samička. Som si všimla až doma, že je to samec. A preto je v karanténnom akváriu, lebo ešte nemá úplne dorastené plutvičky, ale už je teraz jasne rozoznať, že je to samček. Ešte aspoň mesiac mu bude dorastať tá veľká spodná plutva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2014 12:35 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: Zuzľa
Ne ne, do 25 litrů bych už dvě ani tři betty nekombinoval. Jeden sameček sám nebo jen samička bez samečka. Jestli tam nebudou mít dostatek úkrytů (které rybičky samy uznají za vhodné), můžou se opravdu překvapivě uštvat. Objem je na spolužití příliš malý. Funguje tam filtrace? Je tam voda bez znečištění tou závojnatkou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 12:32 R Muž romant [27849] Re: Zuzľa
Nech ho samotnýho až budeš mít další samičku, tak je teprve dej dohromady, ale těch 25 litrů je hodně hrana.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 12:30 Zuzľa
Vyčistila som to malé 25l akvárium, vymenila vodu, kúpila a zasadila ďalšie rastliny a vylovila závojnatku. Skúsim mu tam dať tú samičku. Druhú samičku som nikde nezohnala.
Ďakujem za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   29.01.2014 12:15 R Muž romant [27849] Re: Zuzľa
Odlovit tu závojnatku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.01.2014 12:14 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: Zuzľa
Nejdřív k dotazu: Závojnatka možná samečkovi svými ploutvičkami začala připomínat jiného betího samečka, a tak je agresivní. Bojovnice pestrá pro své jméno dobrý důvod. Možná mu to připomněla předchozí přítomnost samičky.

Závojnatka a betta do společné nádrži nepatří, zvlášť jestli je ta nádrž malá (cokoliv to už znamená). Závojnatky vodu kazí a potřebují hodně prostoru, betty si potrpí na čistou vodu. To si říká o problém. Do malé nádrže nepatří ani sameček betty a jedna samička. Jestli je nádrž dostatečně velká a jestli je zarostlá, může se zkombinovat jeden sameček a dvě samičky. Právě proto, aby jedinou samičku neuhnal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2014 11:58 Zuzľa – Bojovnice
Mám dve akvária. Jedno veľké a jedno malé- karanténne. V tom malom mám samca bojovnice a malú závojnatku. Samec cca pred týždňom začal robiť bublinky na hladine. Má už asi 1cm hrubú vrstvu a závojnatka mu to, samozrejme, veselo pojedá. Zo srandy som vylovila jednu samičku bojovnice a dala som ju do toho malého akvária k samcovi. Bol na ňu agresívny- celý sa zväčšil a naháňal ju. Nechcela som aby ju uštval a tak som ju po hodine vylovila. Lenže samec bojovnice zostal agresívny. Stavia viac a viac bubliniek a naháňa malú závojnatku. Než som tam dala tú samicu, tak bol pokojné zlatíčko. Čo mám robiť aby sa ukľudnil?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.01.2014 01:01 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: helena
Co se týká toho plavání samečka kolem skla, horkým kandidátem na příčinu by mohla být kvalita vody.

Zkus obden měnit půlku objemu vody v nádrži a uvidíš, jestli se náhodou neuklidní. Tím se nic nepokazí, ale může se něčemu pomoct.

Voda by měla být odstátá několik hodin nebo alespoň napuštěná přes sprchu a měla by mít přibližně stejnou teplotu jako voda v akváriu. Psala jsi, že přidáváš Torben, to je teď vhodné.

Na kvalitu filtrace bych se teď zcela nespoléhal, i když je dobře, že tam filtr alespoň hýbe s vodou. Pořád tam kadí ten ancák. Taky není zcela jasné, proč včera uhynula samička, tak tou vodoléčbou se nic nepokazí.

EDIT: Mimochodem, je akvárium zakryté nebo otevřené? Jestli je sameček ve stresu, může mít tendenci vyskočit z nádrže, až by jej případně to plavání kolem skla přestalo bavit. Nemělo by být zcela neprodyšně zakryté, protože betta dýchá vzduch nad hladinou, ale v této situaci bych snad nádrž z větší části zakryl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 22:44 Žena Turbínka [2556] Re: helena
Molitan poháněný vzduchovacím motorkem, vypadá asi takhle www.akarazoo.cz/… + nějaký ten motorek k tomu. Ale pozor, většina motorků je hlučnější.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 22:42 Žena Turbínka [2556] Re: Helena
Je to věda, ale máš tady dostatek materiálu tak čti. Bylo by fajn kdyby sis zřídila prezentaci, pak by tyhle výslechy nemusely probíhat a možná dle fotek a podpisu by ještě někdo doporučil pár zlepšováků :-)
Ten vápník se dá u šneků (nejen ampulárií) vyřešit snadno, v každé nádrži mám kousek sépiové kosti pro ptáky, když mají plži nebo krevetky nedostatek vápníku, ví kam jít. Neboj se šněků hermafroditů, pokud nepřekrmuješ (a to bys neměla ani tak kvůli čistotě vody), nemají šanci se brutálně rozmnožit. Navíc já osobně mnou tři zmíněné druhy považuji v akváriu za nepostradatelné pomocníky ano A pokud se přeci jenom vyskytně populační exploze (zatím naštěstí ne), mám v záloze plže Clea Helena, který se živí ostatními plži. Helenka je zatím malinkatá, zvládá 20 l odšnekovat skvěle, občas jí tam hodím pár okružáků a levatek, aby měla co baštit ;-)
To pendlování kolem skla může mít hodně důvodů, může se snažit utéct, může jít za světlem, může to dělat z nevhodně malého objemu a velkého ,množství obyvatel nebo jen tak, to vážně nevím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 22:40 helena Re: malyLibor
Co je obycejny bublifuk? mam tento www.akva-exo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 22:40 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: malyLibor
to je hloupost, nicméně je to nejlevnější řešení ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 22:35 Muž malyLibor [5370] - AsieRe: Helena
Doporučuji ti založit si tu profil a pak i prezentaci akvária. Když se pak koukneme, co to máš za filtr, pravděpodobně ti hned vysvětlíme, proč ti nefunguje. Aniž bych ho viděl, troufnu si tvrdit, že je to jeden z těch zázraků, co jsou naprosto jedinečné a bezchybné a nejlepší... a k ničemu. Do takhle malého akva je nejlepší obyčejný bublifuk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 22:20 Helena Re: Turbínka
Zdravim, dekuji za vycerpavajici odpovedi.
Takze sumecka daruji do 60l akva, zatim zustava, nemam ho kam dat...za 2 dny pujde...vim, ze odlovit ho do nejake nadobky ho muze zabit, zase nejsem uplny debilek :o)) Fakt se ucim a chapu, ze nektere dotazy Vam muzou prijit jako od paka, ale kdo se nepta, nic se nedovi, radeji ze zeptam konkretne.
Ampularie je skutecne cune, mela jsem drive neritky, ale porad se mi obracely na zada, padaly ze skla a udusily se...ty se mi libily moc, ale umrtnost vysoka. Taky se nemnozi,tak mi vyhovovaly, jsou male, pekne,cistotne. Mozna umiraly i z jineho duvodu..udelala jsem urcite spoustu chyba ucim se. Kazdopadne i Ampularie pujde do 60l, odvapnovat uz se mi zacala,mam tam jiz tabletu a pujde ze sumeckem do vetsiho. Kouknu na ty ostatni sneky, ale hermafrodity urcite nechci, pri me smule se mi to premnozi a to nechci. Tudiz musim vybrat pouze nemnozici se.
S tim sameckem nevim, mozna je dobre,ze je mene dominantni, pze samice ho skvele zastoupi, v betarku plave jeste jeden, ktereho mam, ted je dominantnejsi,ale jak pises, dominantni samice i samec muze byt peklo, takze ho dam nevim kam...:o( V 3l ho trapit nebudu. Mam kontakt na nejake chovatele, tak ho tam vratim...
Jedna vec me ale jeste trapi, proc ten muj samecek, ktereho mam v akva spolu se samickama, at byl sam nebo ne, porad pendluje kolem skla??? Toz je normalni??
Samo, ze mam sve rybky rada...uz zhruba vim, jak ma betarko vypadat, teplota,svetlo, rostliny apod...posledniho samecka jsem fakt obrecela,byl to krason!!!
S zadnymi dalsimi cleny uz radeji nebudu experimentovat, potrebuji uz jen nejakeho cistice ras a tot vse...
Filtr jsem dostala primo k akvarku, je na 30l, ja mam akva 25l,ale zanasi se porad, co par dni, coz nechapu, dnes v noci mi uplne prestal jit a ta hadicka,co je venku natahla vodu a byla vsude po nabytku,kaluze, na mrtvici, netusim, cim se to tak zanasi, akvarko mam pekne, ciste, bez ras...toz jdu cist informace,chjo,. je to veda ta akvaristika...

Diky H.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 09:52 Žena Turbínka [2556] Re: helena
Prosím, máš-li své rybky ráda, řiď se tím co je od nás psáno, projdi si pořádně (!!!) všechny dokazy jak má akvárium vypadat, co v něm má plavat, nároky jednotlivých živočichů zde v atlase. K filtru a sumečkovi bylo řečeno snad vše, já jen okomentuji toho šneka.
Ampulárie nebo měchýřovka není vhodný čistič do takové nádrže ne Je to plž, který má v dospělosti ulitu velkou až 7 cm, jeho trávení je velice neefektivní, má ve svém trávicím traktu mnoho bakterií a narozdíl od ostatních plžů produkuje enormní množství výkalů, ostatní plži mají jenom hodně výkalů :-D Chci říct, že hodně zatěžuje vodu a pokud má dostatek jiné potravy (zbytky od ryb, rybí tablety) řasy si ani nevšimne a navíc je dobré je krmit rostlinnou potravou (okurka, listový salát, špenát, atd.) a přidávat vápník kvůli stavbě ulity (při nedostatku vápník má v ulitě dírky a rozkládá se zevnitř). Na jednu dospělou ampulárii je minimum 30 l, osobně bych na dospělce toto číslo zdvojnásobila. Dále pominu to, že betty mají rády vodu čištou a ampulárie je prasátko, když jsem měla dočasně malou ampulárii u betty denně jsem ty výkaly odsávala a ob den měnila vodu. Jedinou výhodu má ampulárie v tom, že se nerozmnoží, jsou to gonochoristé nikoliv hermafrodité jako většina plžů.
Poohlídla bych se po nějaké alternativě, protože ta ampulárka bude vážně zlobit s kvalitou vody. Pokud máš jemné dno (1-3 mm hrubost) tak klidně piskořka věžovitá, provzdušňuje dno, je velice vzhledově atraktivní a na skla a rostliny bych se poohlídla po levatce ostré nebo okružákovi. Jsou to šnečci, které si zavlečeš domů s rostlinkama a téměř každý kdo má akvárium jich může pár poskytnout. Jsou to sice hermafrodité, ale pokud nebudeš překrmovat ryby, nerozmnoží se nějak extrémně, budou zachovávat svůj počet a akvárium vyčiští mnohem lépe než jedna obrovská, bordelářská ampulárie :-)
Ještě by mě zajímalo jak si odlovila toho sumečka? Kam si ho dala? Sumeček není labyrintka jako betta a přechodně nevydrží v nádrži s žádným objemem, bez filtru popřípadě vzduchování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.01.2014 00:47 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: helena
Filtr se čistí, jen když mu podstatně klesne průtok v důsledku zanesení biologickým odpadem. Jestli se to děje častěji než jednou za několik měsíců, signalizuje to nedostatečnou kapacitu filtrační hmoty a takový filtr není zcela vhodný pro danou velikost akvária.

Když už je nutné filtr vyčistit (mluvíme o malých akváriích a filtrech, kde je biologická rovnováha spíš na dobré slovo), zásadně se vymáchá pouze v odpuštěné akvarijní vodě, nikdy ne pod vodou z vodovodu. (Nejen) chlor totiž eliminuje nitrifikační bakterie, které jsou ve filtračním materiálu nejdůležitější. Právě tyto bakterie zbavují vodu rozpuštěných toxických látek, které ryby jinak ohrožují. Mechanická filtrace je v udržovaném malém akváriu až druhořadá.

Tak by snad bylo dobré podívat se na tomto webu do sekce "Články" a tam si přečíst o začátcích s akvaristikou. Bylo by fajn věnovat zvláštní pozornost částem o filtrech a jejich údržbě.
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
rybicky.net/clanky/1196-nitrifikace
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
www.horacovoakvarium.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 00:28 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: helena
Proč by se "musely srovnat?" Jestli sameček cítí dominanci samiček, tohle může být prostě reakce na stres a v tom akváriu spolu přežít prostě nemusí. Nebylo by to poprvé.

Člověk může mít zmáknuté co chce a jak chce, pokud nesplní přirozené nároky ryb, fungovat to nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 00:17 helena Re: michalt
A jaky je rozdil mezi mrazenou nitenkou ci patentkou, tam infekce nemuze byt? diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 00:15 helena Re: michalt
jeste mam dotaz - vycistit filtr je prece normalni, vymyju ho vzdy pod vodou, ale jen nejhrubsi necistoty a dam zpet, je pravda,ze se mi co 2-3 dny tak trochu zanese a ubere z vykonu..cim to? diky coze coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 00:11 helena Re: michalt
No kazdopadne sumecka teda odlovim a daruji,snek snad nevadi a zustat muze,at mam alespon jednoho cistice...ty dve holky beti se tam proste budou muset srovnat a udivim, co samecek, pendluje z jedne strany kolem steny akva na druhou...pritom ho mam pres mesic a mohl by si uz zvyknout..clovek se faktuci za provozu a vzhledem k tomu, ze muj prvni betacek vydrzel tak dlouho, rikala jsem si, ze o mam zmaknuty...a nemam coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 00:01 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: helena
Tak to akvárium je, zdá se, pro betty technicky zařízeno vhodně. To, jestli filtr opravdu filtruje a jestli nezabírá třetinu objemu nádrže, nechme bokem. Snad je to v pořádku.

O sumečcích nic nevím, ale jestli je tam kromě zmíněné osádky bett ještě nějaká další ryba, pomalu, ale jistě se tím zadělává na biologický problém. Dřív nebo později se nestihne odkalit, nebo se vyčistí filtr, nebo se betta někde odře na dekoraci a jednoduché zranění nebo onemocnění může v takových přerybněných podmínkách hodně lehce přerůst v těžko zvládnutelný problém. Jde o to, že co funguje dneska (nebo poslední rok) nemusí fungovat už příští pátek. A to mluvíme jen o biologické stabilitě, ke které se přičítá ještě chování ryb vůči sobě. To už tady bylo zmíněno. Nějak negativně se to projeví, jen není jasné, za jak dlouho.

Kdyby tam nebyla ta další ryba, dalo by se uvažovat o nějakých možnostech, jak by tam alespoň část té betí rodinky mohla zůstat (za jistých docela přísných podmínek). Ale takto, s další rybou nejasného druhu, velikosti a nároků nic takového doporučit nelze. Ryby můžou spolu nějaký čas přežít, ale spokojenost tam nebude.

Mimochodem, ta pestrá strava je taky moc fajn, ale jestli jsou ty nitěnky mražené, může se nimi do nádrže dostat nějaká infekce. Je tady o tom celé vlákno. Myslím, že náhrada ve formě mražených patentek by ničemu neuškodila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2014 00:01 Muž Legioix [574] Re: helena
Ono je to skoro jedno, protože tyto rybky mají podobné nároky: rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_sp_obycejny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 23:57 helena Re: Legioix
www.google.cz/…
pardon, mam tohoto...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 23:46 Muž Legioix [574] Re: helena
To je ryba co vyžaduje nádrž minimálně 60 litrů a více.
rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_rasnaty

Podle mě je i těch 60 litrů málo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 23:44 helena Re: Legioix
krunyrovec skvrnity
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 23:42 Muž Legioix [574] Re: Helena
Ono je těch krunýřovců spousta druhů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 23:39 Helena Re: helena
Tak se to vyresilo, samicku jsem ted vylovila mrtvou..z niceho nic..byla uplne ok, jedla, plavala...nedala to tam...zalezla si pod filtr a konec.. sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 23:32 Helena Re: Turbínka
Snek zluta ampularie...sumecek krunyrovec...proc by tam nemeli byt, opet zabiraji misto, ze..? Kdo mi bude cistit rasy? :o(( rostlinky samozrejme zive .o))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.01.2014 23:15 Žena Turbínka [2556] Re: helena
Jaký sumeček? Ono je to skoro jedno jaký, ten by tam také neměl být. Jaký šnek? Jinak za filtr, topítko, světlo chválím ano a doufám, že rostlinami míníš živé :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [39] ...... 147 148

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 58066x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1221-betta-splendens-chov-odchov?od=1901