Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Betta splendens - chov, odchov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 38 Přejít na další stránku   1  
Betta splendens - chov, odchov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.02.2014 10:50 julisek2010 Re: jecidlo
Já si myslím, že si brzy zvykne... taky když poprvé přinesu Bettu domů, tak trvá několik dní, než začne jíst... nemá moc rád změny. je zvyklý třeba na jinou potravu a tak mu to trvá, než si zase zvykne na něco jiného. Jinak oni jsou celkem pěkní lenoši a dokáží dlouho ležet na oblíbeném místě :-) nebála bych se toho ho dát zpět do akvárka a pořídila bych mu tam nějaké další pomalejší rybky... my máme u něj živorodky a krevetky a je spokojený.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2014 10:39 jecidlo – betta splendens - nechce byt v akvariu
Dobry den, zalozili jsme s detmi male akvarium 45l, klasicky vybavene akvarko, filtr jede z hora aby nebyl silny proud, i plovouci rostlinky. Koupili jsme Betaka a ten tam proste nechce byt. Je porad zalezly, na zacatku aspon na chvili vecer plaval, nevidela jsem ho vubec zrat,je tam tyden. dala jsem ho do male nadoby ze si ho dobre prohlednu, nechala jsem ho tam pres noc, dala mu tam nejakou plovouci rostlinku a on mi do rana tam postavil to svoje bublinkove hnizko, v 2l nadobce krasne zere a vesele si poplavava. Co mu jako v tom akvarku muze vadit? me teda z jeho chovani prislo, ze se tam boji,ale je tam zatim sam.
nesetkali jste se s timnekdo? v akvarku mi prisel na chcipnuti a v male misce je spokojeny?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   16.02.2014 18:15 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: LiborSprysl
Hmm...takže jestli tomu správně rozumím, takový přístup vyžaduje rozumnou zásobu samic, ze kterých se dají vybírat vhodné páry. Po splnění několika dalších předpokladů se výhoda tohoto přístupu (docela náročného vůči tomu "atlasovému") projeví až v okamžiku, když má člověk ambici betty odchovávat.

Takže když člověk ten neomezený výběr samic nemá, když betty odchovávat nechce a když neumí/nechce/nemůže používat výlučně živé krmení, je pořád vhodnější větší nádrž, kde se dobře snesou i neideální kombinace. Alespoň dokud získá nějakou tu zkušenost, "jak rybám vyhovět." Je to nějak tak? Tohle se mi prostě zdá být už něco, co vyžaduje nějaké předchozí zkušenosti a možnosti. Ale díky za vysvětlení, je fajn vědět, co se dá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2014 15:55 Muž Designer [5685] - CichlidyRe: LiborSprysl
Kdyz je ryb na vyber, da se ledacos, staci vybrat vhodne kusy. Ale nekteri Betaci jsou pekni raplove, a pak je tezke cokoli. A neni to vec jedineho druhu ryb, i u jinych se obcas najde kus, ktery v akvariu zpusobuje problemy, ktere v ramci druhu az tak bezne nejsou.

Chci tim rict, ze nejaka zevseobecnovani lze mozna delat statisticky, tedy pro vetsi chovy, ale u konkretniho kusu Betaka (jako ze hodne lidi ma jen jednoho) to muze byt uplne jinak. Kdysi jsem si koupil dve Betky, samice. Par dni si v karantence svorne plavaly, vypadaly fajn, a pak se vzajemne rozervaly na kusy, coz taky neni uplne obvykle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2014 14:32 Muž LiborSprysl [9009] Re: michalt
michalt napsal:
Proto by mě opravdu zajímalo, jak si člověk bez docela specifických zkušeností (to je jak případ tazatele, tak můj) může doma úspěšně dlouhodobě chovat pár (nechápu, co je špatné na triu) bett v nádrži menší než 20 litrů. Bez úhynů, bez okousaných ploutev, bez zbytečných nemocí a bez toho, aby musel denně měnit půlku vody a stát nepřetržitě u akvária.Děkuji za odpověď a všem přeji hezký den.


Ono to není "napoprvé"...vezmu samce, šupnu mu samici a je to. Ovšem pokud se ti dva spolu domluví...a to třeba ten kluk až třeba s pátou samicí, pak je chov v páru zcela bezproblémový. Proč ne trio? Sice někteří chlapi to prý na trojku mají rádi, ale u bett to zrovna nefunguje, a v okamžiku, kdy se ti dva domluví, pak společně zmaří kazišuka. Je jasné, že musíte mít možnost po výtěru řešit kam se samicí a posléze k ní vrátíte samce. Odchovával jsem tímto způsobem od roku 2003 do roku 2006 tisíce bett bez jakýchkoliv problémů.
Chce to přiměřené množství živé potravy, pak nedochází k zahnívání zbytků, a není nutné denně měnit půlku vody. Je to bez úhynů, bez okousaných ploutví, bez nemocí. Jen je třeba umět rybám vyhovět. A to jsem napsal v úvodu svého povzdechu na téma "malá nádrž".
To je snad srozumitelná odpověď i pro Turbínku.
Mimochodem tento způsob chovu a odchovu je naprosto ideální pro liniový chov, protože téměř s jistotou můžete čekat, co z rodičů vypadne...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2014 12:53 Žena Turbínka [2556] Re: LiborSprysl
Libore, každá mince má dvě strany. Vím jak vypadá přirozené prostředí bett a díky tamním podmínkám jsou schopny přežít i v několika málo kapkách vody, díky tomu se při dlouhé adaptaci na podmínky také vyvinul u tohoto druhu labyrint. Popis jejich pudů, prostředí a počasí je téměř přesný. Ale míchání původního prostředí se zájmovým chovem je míchání jablek s hruškama.
V zájmovém chovu by mělo jít především o to, poskytnout rybě nejlepší možné podmínky pro život od prostoru, přes potravu po zdravotní kondici. A pro tři betty je 20 l opravdu malá, za tím si stojím. Pominu-li, že se v nižším objemu hůře drží rovnováha atd. a však nádrž ve svých očích nemohu oznažit jiným přívlastkem než "malý". A možná mám velmi chudou fantazii, ale nedovedu si představit spokojené soužití 3 bett v nejzarostejší 20 l nádrži s pravidelným 4 týdenním vytíráním, opravu ne. A je-li to možné, pak kloubouk dolů před mistrovstvím chovatele a gratulace k tomu, že si vybral 3 konkrétní jedince, kteří se snesou a jsou dokonce ochotni se i pravidelně množit. Ryby mají dostatek energie díky pravidelnému krmení, mají i tedy dostatek energie na to si bránit svoje teritorium, které každá z těchto ryb považuje za své, nemohou udělat to co v přírodě - vytřít se a pokud možno rychle zmizet nebo se schovat. A dívat se jak ve 20 l nádrži funguje přírodní výběr v zajetí není nejspíš to o co by chovatel měl stát.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2014 11:52 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: LiborSprysl
Obecně se vždycky dá na téměř jakýkoliv problém říct, že "když se chce a když se ví, jak na to, tak téměř všechno jde." Jenže to pro tazatele není moc užitečné.

Betty mě fascinují a mám je moc rád. Teď mám doma tři, zkušenosti získávám doma i u kamarádů s nádržemi, ale za zkušeného se považovat nemůžu. Docela se držím se toho, co se píše ve věrohodných zdrojích.

Proto by mě opravdu zajímalo, jak si člověk bez docela specifických zkušeností (to je jak případ tazatele, tak můj) může doma úspěšně dlouhodobě chovat pár (nechápu, co je špatné na triu) bett v nádrži menší než 20 litrů. Bez úhynů, bez okousaných ploutev, bez zbytečných nemocí a bez toho, aby musel denně měnit půlku vody a stát nepřetržitě u akvária.

Jde o to, že už u několikátého dotazu oponujete, že mít betty v domácím okrasném akváriu (ne v odchovně s miliónem izolovaných samečků) tak, jak se píše v atlasech, je prostě zbytečný luxus a jde to dobře i bez něj. Jenže nikde jsem nenašel důvěryhodný obecně použitelný návod, jak na to. Zajímalo by mě to z více důvodů, třeba bych si nějaké malé akvárium s párem bett mohl zřídit i v práci.

Děkuji za odpověď a všem přeji hezký den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.02.2014 10:29 Žena Jaffi [91]
Ráda bych se ohradila vzhledem k tomu, že mi nepřijde vhodné srovnávat divoce žijící ryby s rybami z umělého odchovu. Stejně tak chovateli zřejmě nejde o to, aby mu přežili nejsilnější jedinci, ale aby vytvořil vhodné podmínky pro soužití rybek, které si pořídil. Alespoň v to tedy doufám.

Po přečtení předešlého příspěvku by mohl vzniknout mylný dojem, že je v pořádku chovat betty například i ve dvoulitrových bettáriích, protože "koukněte se, v čem žijí v přírodě" a s tím já zkrátka nesouhlasím.

Pokud si člověk pořídí živého tvora, měl by mu k životu vytvořit co nejméně stresující prostředí. Toť můj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.02.2014 05:46 Muž LiborSprysl [9009]
Je to malé, je to nevhodné...25 litrů...Papouškování nesprávných informací!
Mnohem spravedlivější by bylo necitovat atlas, který připouští třicet litrů, což není o moc větší rozdíl. Lepší by bylo napsat, malá nádrž se hůř udržuje, a proto může být problém s kondicí ryb. Až se chovatel naučí, bude páry (trio je na nic) chovat ve 20 litrech, i menších nádržích, vyfutrovaných kytkama, a bude co tři,čtyři týdny sklízet mláďata.
Nelžeme si v tom, že by v betty v přírodě tvale obývaly litrů více než 25. Prostudujte si děvčata fotografie z lokalit, na nichž se betty vyskytují, a bude vám jasné, že samci mají pro sebe většinou i o dost méně než deset litrů, (o kousek vedle za kamenem bydlívá kolega), do nichž vplouvá samice s jediným cílem - zplodit mladé a zmizet.
To se děje většinou vždycky po deštích, když je dost vody a potravy. Pak voda začne ubývat, někdy i zcela mizet, a v loužičkách, v pár centilitrech přežijí nejsilnější mláďata do dalších dešťů....A tak to jde pořád dokola... ;-)
nippyfish.net/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   15.02.2014 19:41 Žena Turbínka [2556] Re: Adriannko22
25 l je málo jak pro čichavce, ancáka a beťáka tak pro tři betty, opravdu se to nezmění ne Pokud chceš víc rybek v tomhle malém objemu doporučuji spíš nějaké hejno mikrorazborek nebo novoheterandrie sličné, ale s velkými a nebo terotoriálními rybami si zaděláváš stále na ty stejné problémy. Zkus si o těch rybách nejdřív něco přečíst než je naleješ do tak malé klícky ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2014 18:40 Žena Jaffi [91] Re: Adriannko22
25 litrů stačí pouze pro toho samce, může posloužit případně jako vytíračka nikoliv jako akvárium vhodné pro soužití těchto tří rybek. Samice odlov a pořiď si něco většího. V tak malinkém akváriu samec ty samice s největší pravděpodobností umlátí.

Čti tady: rybicky.net/atlasryb/bojovnice_pestra
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2014 18:17 Adriannko22 – betta
Zdravim, kupil som k svojmu samcekovi 2 samicky, su este mlade... stale ich nahana adobre do nich? neviete preco? musi si na nich len zvyknut? akva 25Litrov

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.02.2014 14:29 amrtin Re: Bettasplendens
Co je to za divnou otázku?A ještě je tady 2x...Jasně že se může vyvíjet v 8 litrech,já kdysi rozmnožil bety v ještě menší louži(odhadem tak 5 litrů).Ale musí se splnit vše co je třeba(viz odkaz nahoře).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2014 19:44 Muž Bettasplendens [5] - Labyrintky
Neví někdo, jestli se plůdek vyvíjí v 8 litrech? Děkuju.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 16:39 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: romant
Je s námi 6 měsíců. Ještě povyrostl, odkdy jsme jej dovezli, takže dospělý v čase nákupu nebyl.

V obchodě nám řekli, že je od místního chovatele. Jestli to chápu správně, tak asijské importy jsou citlivější, tak bych místní původ považoval za "dispozici k dlouhověkosti".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 16:35 R Muž romant [27849] Re: michalt
A jak je na tom se stářím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2014 16:32 Muž michalt [735] - Miniakvária – Smutný beťák
Ahoj, chtěl bych Vás poprosit o radu nebo názor.

Náš beťák v miniakváriu ( rybicky.net/nadrze/18568 - všechny informace kromě fotek jsou aktuální) je v posledních několika dnech znatelně méně aktivní, než býval dřív a nevím, proč. Drží se spíš u hladiny a spíš v rohu, taky méně plave. Žere normálně a s chutí, ale jinak moc aktivity nevykazuje. Třeba na zrcátko reaguje roztažením žaber, ale zadní ploutvičku roztáhne jen s těžkostmi a dost málo. Nemělo by to být stářím a neměl by to být import (víc v prezentaci).

Možná jej málo krmíme? Informace o množství krmení je v prezentaci.

Voda by měla být v pořádku. NO2 je na nule, jiné testy nepoužívám, ale výměna části objemu vody nic nezměnila. Teplota je 25-26 C. Přidával jsem pravidelně Torben, při poslední výměně jsem jej zkusil vynechat. Je kromě čekání, jak se to vyvrbí, ještě něco, co bych mohl zkusit?

Chtěl bych jej zanedlouho ubytovat ve větším akváriu, ale tam ještě není filtrace usazena tak, jak by se patřilo, tak to nechci uspěchat. Děkuji za případné názory a přeji všem hezký den.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 14:26 Adriannko22
teplota je okolo 27 stupnov, a rastlin je tam dosť (hygrophila corymbosa 2x, echinodorus macrophylius, limnophila sessiliflora, echinodorus grisebachii amazonicus,
a ta gurama sa ho praveže bojí, lieta si po celom akva a keď sa k nemu priblízi tak ju odoženie
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 10:53 Muž MythiQ [-4] Re: Adriannko22
Pokud je gurama stejnej magor, jako má muj tata (podotýkám, že tatík má 250 l akva). Tak naprosto přesně chápu, proč je beťák ta nejmneší rybička na celým světě. Tomu našemu totiž ruplo naprosto v bedně a terorizuje všechny okolo, zvláště v oblibě má skaláry a to jsou podobně velcí. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 10:23 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: Adriannko22
Jaká je v té nádrži teplota? Jsou tam rostliny?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 09:02 Muž sony14 [43] - Raci, krabi, krevetkyRe: Adriannko22
Sprav si prezentáciu , popíš akvárko, pridaj fotku X-).
Môže to byť aj tou guramou, ktorá ale isto do 25l akvárka nepatrí. Mal by si ju posunúť ďalej alebo zohnať adekvátne akvarko (Min.vel.n.: 100 litrů. ) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.02.2014 08:55 Adriannko22 – Zlaknuta Betta
Ahojte, kupil som si samčeka betty do 25L akvaria. Problem je v tom, že je stale skryty v rohu a boji sa. V akvarku mam ešte jednu guramu zlatú(viem, že sa tam nehodí, ale to kúpil otec). Neviete prečo sa betta stále skrýva? mám ju 4 deň, potrebuje aklimatizovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.02.2014 06:28 Muž LiborSprysl [9009] Re: michaela
michaela napsal: Já osobně si myslím, že nezáleží na velikosti, ale na stáří (5-6 měsíců). Protože některé druhy mohou být trochu větší než jiné. Pokud máš samičku tak poznáš, že se může pářit podle bílých proužků (to jsou jikry v těle) ...
Bílé proužky nejsou jikry v těle...ještě studovat... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.02.2014 20:53 Žena Turbínka [2556] Re: Bettasplendens
Ono se blbě odhaduje od kolika centimetrů, lepší je srovnání stářím, betta je pohlavně dospělá v půl roce, kdy by měla dosahovat tak 3/4 svojí maximální velikosti. Dala bych samičku přiměřeně velkou k samečkovi okolo 3 cm bez ploutví. Ale je to spíš odhad, raději bych tam dala alespoň šesti měsíční samičku ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -4   03.02.2014 20:53 michaela Re: michalt
Já osobně si myslím, že nezáleží na velikosti, ale na stáří (5-6 měsíců). Protože některé druhy mohou být trochu větší než jiné. Pokud máš samičku tak poznáš, že se může pářit podle bílých proužků (to jsou jikry v těle) a pokud máš samečka tak zkus dát samičku do jiného akvária blízko něj nebo do jeho akvária ještě alespoń s jednou a pokud si začne stavět hnízdo, tak už bude připraven. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 20:41 Muž Bettasplendens [5] - LabyrintkyRe: michaela
Samičku ještě na pár dní oddělit, alespoň by to tak mělo být. Když samec pořád ještě staví hnízdo. A neví teda někdo, od kolika centimetrů se může samička třít?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 20:28 michaela – vhodný pár
Chci se vás zeptat jak poznám, že se k sobě bety hodí? Já mám samce a samici skusila jsem je dát ke tření. Samec si postavil hnízdo a já jsem mu tam dala samičku. On ho pořát dodělává, i když je už dost velké. Potom láká samici, ale když příjde pod hnízdo nahání ji a pak zase staví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 20:18 Muž Bettasplendens [5] - Labyrintky
A poslední otázka. Od kolika centimetrů můžu dát samici betty do tření?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 12:06 Žena Turbínka [2556] Re: Bettasplendens
Naopak vzduchování potěr potřebuje! Při narození není ještě vytvořený labyrint a potěr dýchá vodní kyslík. Labyrint se vytváří až cca 4 týden. I v této době je vhodné mírně vzduchovat. A jak píse "DREDRA" pořid si klasický vzduchovací kamínek nějaké malé velkosti a přiškrť hadičku nejlépe škrtítkem. Když se chceš pokusit betty odchovat pročti si tuhle stránku betta.wz.cz/… možná najdeš odpověďi na pár svých otázek a ušetříš si dopředu nějaké trable ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2014 08:10 DREDRA Re: Bettasplendens
Klasický vzduch.kamínek a hadičku přiškrtit na požadovaný tok vzduchu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 23:14 Muž Bettasplendens [5] - Labyrintky
A vzduchování potěr asi nutně potřebuje. Jde sehnat i nějaké jiné, než ty, které sypou velké množství bublin až se celá hladina houpe? Nějaké úplně miniaturní?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 22:31 Muž Bettasplendens [5] - Labyrintky
Děkuju moc.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 22:30 Žena Turbínka [2556] Re: Bettasplendens
U toho topítka máš napsanou doporučenou litráž do které se hodí. Řiď se podel toho. Já si myslím, že už je to moc, ale co je psáno výrobcem to je dáno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 22:29 Muž patamatix [408] Re: Turbínka
Ok mlčím stydim :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 22:28 Muž Bettasplendens [5] - Labyrintky
A kdyby tam bylo 20 W, vadilo by to?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 22:26 Žena Turbínka [2556] Re: patamatix
Nestraš, dělají se i menší, 25, 15 a teď jsem si do odchovny sehnala i 10 W ;-) Jen co se týče regulovatelnosti, neviděla jsem regulovatelné ty 15 a 10.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 22:25 Muž patamatix [408] Re: Bettasplendens
Nejslabší je asi 50w,ale otázka zda nebude moc dlouhé
EDIT:tak mají i 25w ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 22:24 Žena Turbínka [2556] Re: Bettasplendens
10 W, teplotu zvedat pomalu postupně během dvou dnů. Potěr je na to velice citlivý.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 22:23 Muž Bettasplendens [5] - Labyrintky
Kolikawattové topítko by mohlo být v 7,5 l akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 22:22 Žena Turbínka [2556] Re: Bettasplendens
Neřekla bych, potěr se vyvíjí při 27 - 29° C.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 22:22 Muž patamatix [408] Re: Bettasplendens
Tak,asi by to chtělo přitopit ;-) I dospělé ryby potřebují víc,natož potěr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 22:19 Muž Bettasplendens [5] - Labyrintky
Prosím, poraďte! Přežije potěr v teplotě 23°C?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 11:05 Žena Turbínka [2556] Re: michalt
Alespoň máš oproti většině lidí jednu velkou výhodu, když bude samec dělat neplechu, máš pro něj odpovídající podmínky kam ho dát ano
Přesně to je ten důvod, dát první teritoriální rybu, aby si vymezila území a potom postupně přidávat nové osadníky. Ono když tam dáš samičky, aby se rozkoukali a našli si schovku, nemají tam "predátora" ani náruživého milence a schovky si nehledaj, protože to nemají zapotřebí. Uvidíš jak to dopadně, držím palce ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 10:57 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: Turbínka
Díky. Plovoucí rostlinky tam jsou, pokrývají asi 1/4 nádrže. Jen jsem je neuvedl v prezentaci (napravím).

Hodně myslet znamená málo vědět, ale u pořadí zarybňování jsou názory trochu nejednoznačné. Tak jsem myslel, že samičky přidám jako první, aby se rozkoukaly a měly část najít si úkryty. Až tam přijde šéf a začal by je ohrožovat, aby věděly, kudy kam. Jestli to dobře nepůjde a jestli se sameček nebude chovat slušně (už jsem s ním o tom mluvil jako chlap s chlapem :-D), půjde zpátky do své 25ky a bude na nás koukat při obědu a večeři :-).

Právě jsem někde četl, že je lepší osadit teritoriální rybu až po těch neteritoriálních, aby si hned zpočátku vymezila teritorium s ohledem na přítomnost ostatních spolubydlících. Ale možná máš pravdu a bude pozdě bycha honiti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 10:44 Žena Turbínka [2556] Re: michalt
Pokud jsou pruhy podélné, tak to jsou stresové pruhy, které se většinou do pár dnů ztratí, co se odstraní stres, do týdne by měly určitě. Nejsou tam žádní predátoři, takže stres bude pravděpodobně z přepravy a nového prostředí. Jestli je to tahle nádrž rybicky.net/nadrze/19492 přidala bych jim plovoucí rostliny, nejspíš asi budeš časem přidávat samce, tak určitě se neztratí při stavbě hnízda a schovávání samiček. A pokud ho přidávat budeš bylo by lepší dát tam nejagresivnější rybu jako první, ale pozdě bycha honit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 10:42 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: Dušan
Ancáka rozhodně NE!!! Je to prasátko a kazil by jim vodu. Ancáka do takové malé nádrže ani samotného! Na pancéřníčky je to malé. Je to hejnová ryba, která potřebuje minimálně 6 kusů, ale to je taky na hraně. Dávat jich tam pár není dobré a celé hejno neunese ta nádrž chemicky. S takovýmito rybami by sis do nádrže koupil taky pořádné hejno problémů (co je sice častý, ale málo oblíbený druh :-D ).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.02.2014 10:38 Žena Turbínka [2556] Re: Dušan
Pancéřníček černopruhý je hejnová ryba! Chce hejno alespoň o 6 kusech a nádrž minimálně 60 l! Ancistrus je prasátko, většina z nich dorůstá přes 15 cm a je pro ně vhodná větší nádrž. Navíc betty rády vodu čistou a ancík není dobrá volba. Vím, že chceš slyšet deset druhů ryb, které tam můžeš dát, ale není tam vhodný ani jeden, máš malou nádrž. Na čištění dna si pořiď piskořky, vyhneš se spoustě trablů!
To michalt: Nechci nějak zpochybňovat Tvou radu, ale hejno 6 otíků do 40 l ještě ke třem bettám je poněkud předimenzované. Navíc otík je ryba hodně náročná na kvalitu vody, provzdušněnost, zarostlost nádrže a já bych si na otíky třeba teď ani vůbec netroufla. Navíc o Dušanově nádrži víme jen to, že jsou tam 3 betty nic o filtru, osázení, dně, úkrytech, atd. Ty razborky bych neviděla taky jako vhodnou volbu, je to hejnová ryba, která chce partu alespoň o 10 kusech, ve větším počtu hejno více vynikne a do té 40l ač je to ryba čistotná tak by se přidáním hejna razborek udělala poměrně chaotická polívka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 10:38 Muž michalt [735] - Miniakvária – Nová samička
Ahoj, včera odpoledne jsem do nového akvária (128 litrů) koupil dvě samičky betty. Všechno se zdá být relativně v pořádaku, jen jedna z nich má po sobě pořád pruhy. Vzhledem k okolnostem předpokládám, že je to projev stresu. Jestli je tomu tak, za jak dlouho se to asi může spravit? Trvá to řádově dny nebo tak? Jestli to bude trvat příliš dlouho, asi by to byl projev nějakého problému v nádrži. Jen nevím, co znamená "příliš dlouho."

Samičky si jedna druhé vůbec nevšímá, plavou po celé nádrži, něco si taky každou chvíli zobnou, ale na pokus o krmení dnes ještě nereagovaly. Jiné rybky s nimi v nádrži nejsou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 10:35 Dušan Re: michalt
OK.Dík za info. Ale napadlo mě,že bych jim přidal pár pancéříčků černopruhých,nebo ancistrusů,aby uklízeli dno.To by vadit nemělo,snad. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2014 10:24 Muž michalt [735] - MiniakváriaRe: Dušan
Nevím, nevím. Na 40 litrů je taková trojka právě dost. Možná přidat hejno otíků - 6 kusů, ale ti se budou držet spíš ve spodní části nádrže. Na tetry je to malé. Možná by se hodily razborky trpasličí. Jen s těmi nemám zkušenost, jestli je beťák nebude považovat za vhodné zpestření jídelníčku. Ale ke stávající osádce do těch 40 litrů další rybky jen opatrně. Snad se vyjádří někdo zkušenější.

EDIT: Tak už se vyjářil :-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [38] ...... 147 148

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 58066x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1221-betta-splendens-chov-odchov?od=1851